Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 
Haqq (253)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 4 of 6]

76IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:31 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
95.) Prednosta na prenesuvanje na radosni vesti i čestitsnje

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Za onie koi izbegavaat da mu se klanjaat na idolite i koi na Allah mu se obraќaat,nimi im se nameneti radosni vesti,zatoa zaraduvaj gi moite robovi.Koi Kur'an slušaat i koi go sledat ona naj ubavoto vo nea,nimi Allah gi upatil na praviot pat i tie se pametni.“ (Sura Ez-Zumer 39:17-18)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Nivniot Gospodar im praќa dobri vesti deka ќe im bide milostiv i blagonaklonet,i deka ќe gi vovede vo Xennetski gradini,kade večno ќe uživaat.“ (Sura Et-Tevbe 9:21)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I raduvajte mu se na Xennetot,koj vi e veten.“ (Fussilet 41:30)



708.Abdullah bin Ebu-Auf prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s., mu prenese dobri vesti na Hatixa r.a.,za dvorecot od probivni biseri vo Xennet,slobodna od sekakva maka. (Rijadus-Salihin Hadis br.708)



709.Ebu-Musa el-Ešari r.a,prenesuva deka kako zel abdest vo svojata kuќa,potoa izlegol i rekol:“Denes ќe go sledam Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i ќe bidam cel ovoj den so nego.Dojde vo xamija i praša za Pratenikot s.a.v.s.Mu rekoa:“Zamina vamu!”Ebu-Musa reče:“Izlegov po negoviot trag prašuvajќi se za nego,dodeka ne vleze vo zagradeniot prostor na bunarot Eris.Sednav kaj vratata dodeka Pratenikot s.a.v.s.,ne izvrši nužda i ne zede abdest.Potoa pristapiv kon nego,a toj veќe si sednal na bunarot Eris, nasred nejzinata ograda,gi otkri potkolenicite,stavajќi gi nozete vo bunarot.Go poselamiv i otidov sednav kaj vratata velejќi:“Denes sigurno ќe bidam čuvar na Allahoviot Pratenik s.a.v.s!

Dojde Ebu-Bekr r.a.,i ja turna vratata i prašav:“Koj e?”

Reče:“ Ebu Bekr.”Počekaj.Potoa otidov i rekov:“Allahov Prateniku,ovoj e Ebu Bekr i bara dozvola da vleze.”Reče:“Dozvoli mu i zaraduvaj go so Xennet.”Se vrativ i na Ebu Bekir mu rekov:

“Vlezi,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,te zaraduva so Xennet.”

Ebu Bekir vleze i sedna desno od nego na ogradata,gi spušti nozete vo bunarot,onaka kako što napravi Pratenikot,s.a.v.s.,otkrivajќi gi potkolenicite.Se vrativ i sednav.Go ostaviv bratot da zema abdest i potoa da mi se pridruži.

Rekov:“Ako Allah saka nekomu dobro,mislejќi na svojot brat,sega ќe go dovede.”

Potoa,nekoj ja otvori vratata.Prašav:“Koj e?”

Reče:“Omer ibn el-Hattab.”Rekov:“Počekaj malku.”

Otidov do Pratenikot s.a.v.s.,go poselamiv i rekov:

“Ovoj e Omer i bara da vleze.”Reče:“Dozvoli mu i zaraduvaj go so Xennet.”

Se vrativ i na Omer mu rekov:“Ti dozvolil,i te zaraduva so Xennet.”

Omer vleze,sedna do Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,od levata strana na ogradata,spuštajќi gi noxete vo bunarot.Se vrativ,sednav i rekov:“Ako Allah saka nekomu dobro,mislejќi na svojot brat,sega ќe go dovede.Vo toj čas,nekoj ja otvori vratata.Prašav:“Koj e?”

Reče:“Osman ibn’Affan.”Rekov:”Počekaj.”Otidov do Pratenikot s.a.v.s.,i go izvestiv.Reče:”Dozvoli mu i zaraduvaj go so Xennet,vrz iskušenieto što ќe mu se sluči.”Se vrativ i rekov:“Vlezi,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,te zaraduva so Xennet vrz iskušenieto što ќe ti se sluči.”

Vleze.Bidejќi ja najde ogradata popolneta,sedna sproti niv,od drugata strana.

Seid ibn el-Musejjeb rekol:“Toa go protolkuvav deka,taka ќe im bidat naredeni grobovite (kaburite).

Vo drugoto predanie stoi:“.... Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi naredi da ja čuvam vratata.”

Vo istitoto predanie stoi deka Osman,koga go zaraduval,se zahfalil na Vozvišeniot Allah velejќi:”Allah e Toj koj pomaga.” (Rijadus-Salihin Hadis br.709)



711.Ibn Šumase prenesuva:“Dojdovme kajAmr ibn el-As r.a.,na poseta pred negovata smrt.“Toj dolgo plačeše, svrtejќi go liceto kon xidot,pa,sin mu počna da mu zboruva:“O tatko,neli te zaraduva Allahoviot Pratenik s.a.v.s., so toa i toa?”

Toj se svrte so liceto i reče:“Navistina najvredno e svedočanstvotoehadetot) što go podgotviv, deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Allahov Pratenik.Navistina jas pominav niz tri vremenski periodi.Bev takov,što nikoj ne go mrazeše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,poveќe od mene,i ništo ne ќe mi beše po milo da mu se dofatam i da go ubijam.Da umrev vo taa sostojba,ќe bev od žitelite na Xehennemot.Koga Allah dade Islamot da vleze vo moeto srce,mu dojdov na Pratenikot s.a.v.s.,i mu rekov:“Pruži ja desnata raka da ti vetam!”Toj ja ispruži svojata desna raka,a jas svojata raka go trgnav.Reče:Što ti e'Amr?”Rekov:“Sakav da postavam uslov.”Reče:“Što ќe usloviš?”Rekov:“Da mi bide prosteno.”Reče:“Zarem ne znaeš deka Islamot go briši ona što bilo pred nego,i deka hixrata ja briši ona što bilo pred nea,i deka haxot briši ona što bilo pred nego?I nikoj togaš ne mi beše pomil od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i po cenet pred moite oči od nego.Nemožev da mu se nadgledam, kolku go cenev i poštuvav.Da me prašaše da ti go opišam,ne bi možel zošto nemožev da mu se nagledam.Da umrev vo taa sostojba,bi se nadeval da bidam Xennetlija.Potoa postanav namesnik i odgovoren za mnogu raboti,pa neznam kakva e mojata situacija vo toj pogled.Pa koga ќe umram,neka ne me sledi ona koja narekuva (gatačka).A koga ќe me stavite vo kabur (grob), nagramadite zemja na mene poleka, potoa sednete okolu mojot grob tolku vreme,kolku što može da se zakole kamilata i da se podeli nejzinoto meso, za da ja počuvstvuvam vašata prisutnost i razmisluvam što ќe im odgovoram na pratenicite (Munkir i Nekir) na mojot Gospodar.” (Rijadus-Salihin Hadis br.711)

77IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:35 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
96.) Ispraќanje na prijatelot i negovata poraka pri razdelbata,zaradi patuvanje ili bilo što drugo; upatuvanje na dova (molitva) i baranje istoto da go napravi i toj za onoj što ostanuva.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I Ibrahim toa mu go ostavi amanet na svoite sinovi,isto i Ja'kub:

“Sinovi moi,Allah vas vi izbra prava vera,i ni za što ne umrite inaku nego kako muslimani! Vie ne ste bile prisutni koga mu dojde smrtniot čas na Ja'kub i koga gi praša svoite sinovi:“Komu ќe se klanjate, posle mene?““Ќe mu se klanjame“odgovoria,“na tvojot Gospodar,Gospodarot na tvoite predci Ibrahim i Ismail i Išak, Edinstveniot Gospodar! I nie nemu mu se pokoruvame.“ (Sura El-Bekare 2:132-133)



712.Zejd b.Erkan r.a.,prenosi deka Allahoviot Prateniks.a.v.s.,stana megju niv da održi govor,pa se zafali na Allah i Go pofali,sovetuvaše i opomenuvaše,a potoa reče:“Zarem ne,o lugje,i jas sum čovek,i samo što ne došol pratenikot od Gospodarot moj (melekot na smrtta),pa ќe mu se odzvijam.Jas megju vas ostavam dve važni i golemi raboti:Prva e Allahovata Kniga,vo Nea e patokazot i svetlinata! Prifatete ja Allahovata Kniga i pridržuvajte se za Nea.”Nè Pottikna kon Allahovata Kniga i kon nas probudi želba kon Nea.Potoa reče:“ I (vnimavajte na) moeto semejstvo! Ve molam vo imeto na Allah vnimavajte na moeto semejstvo! (Rijadus-Salihin Hadis br.712)



715.Salim ibn Abdullah ibn’Umer r.a.,prenesuva deka Abdullah ibn’Umer,mu zboruvaše na čovekot koj saka da odi na pat:“Približi mi se da se oprostam so tebe,onaka kako što se prostuvaše Allahoviot Prateniks s.a.v.s.,so nas.”Zboruvaše:“Kaj Allah go ostavam tvojata vera na čuvanje,tvojata sigurnost, amanet,konečnosta i krajot na tvojata rabota (i život).“(Rijadus-Salihin Hadis br.715)



716.Ashabot (drugarot) na Abdullah ibn Jezid el-Hatmi r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., koga ќe sakaše da ja ispraќa vojskata,veleše:“Go ostavam kaj Allah na čuvanje vašata vera,vašata sigurnost,amanet, konečnosta i krajot na vašata rabota (i život).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.716)



717.Enes r.a.,prenesuva:“Dojde eden čovek kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i reče:

“O Allahov Prateniku,jas sakam da odam na pat,pa spremajme i snabdi me!”Allahoviot Prateniks s.a.v.s.,reče: “Allah neka te snabdi so takvaluk (znaenje) bogobojazlivost!Čovekot reče:“Daj mi ušte.”

Pratenikot s.a.v.s.,reče: ”Neka ti gi prosti grevovite!”Čovekot reče:“Daj mi ušte!”Pratenikot s.a.v.s., reče:I neka ti olesni (dadne) sekoe dobro kade i da si!“ (Rijadus-Salihin Hadis br.717)

78IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:39 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
97.) Istihara namaz (baranje vodsvtvo od Allah) i dogovoruvanje

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“..i dogovori se so niv!“ (Sura Ali-Imran 3:159)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“..i koi za rabotite svoi se dogovaraat.“ (Sura Eš-Šura 42:38)



718.Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne poučuvaše da obavime istihare namaz vo sekoja prilika,kako što nè poučuvaše na nekoja sura od Kur’anot.Zboruvaše:“Koga nekoj od vas saka da napravi (nekoja rabota),pored farzot,neka klanja dva reќata,a potoa neka reče:

"Allahumme inni estehiruke bi 'ilmike,ve estakdiruke bi kudretike ve es‘eluke min fadlike-l-'adhim,fe inneke takdiru ve la akdiru,ve t'aleme la e'alemu,ve Ente'Allamu-l-gujubi.Allahumme in kunte t'alemu enne haze-l-emre (da se imenuva za što se raboti) hajrun li fi dini ve ma' aši ve 'akibeti emri,fa-kdirhu li ve jessirhu li,summe barik li fihi,ve in kunte ta' lemu enne haze-l-emre šerrun li fi dini ve me' aši ve akibeti emri,fa-srifhu anni,va-srifni anhu va-kdir lije-l-hajre hajsu kane,summe-rdini bihi"

“Allahu moj,jas baram za sebe što e dobro,so Tvoeto znaenje,i Te molam da mi dadeš so Svojata moќ i Te molam da mi dadneš od Tvojata golema blagodat!Ti,navistina,sve možeš,a jas ne možam!Ti se znaeš,a jas ne znam i Ti si poznavatel na tajnite! Allahu moj,ako e korisna ova rabota za mene,za mojata vera,život i kraj (Ahiret)”,ili reče:Vo mojata bliska i dalečna idnina,Ti odreduvaj (prepiši) mi go i olesnuvaj,a potoa daj mi bereќet (bladodet) vo nea.A ako ova rabota e loša za mene, mojata vera, život i svršetok (Ahiret),vo mojata bliska i dalečna idnina,Ti otstrani go od mene i odaleči me od nea i odredi (propiši) dobar hajr,pa bilo kade toa se naogjalo,potoa daj mi da bidam zadovolen so toa!”Reče:”A potoa go spomna svojata želba.” (Rijadus-Salihin Hadis br.718)


98.) Mustehab(poželno) e da se odi na eden pat na bajram namaz,vo poseta na bolniot,na haxx,vo borba,na xenaze i slično,a da se vraќa od drug pat

719.Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na Bajram (namaz) odeše po edniot pat a se vraќaše po drugiot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.719)



720.IbnUmer r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,(koga bi otišol) ќe odeše po patotTarikuš-Šexere”,a koga bi došol,odeše po patot“Tarikul-l-Muarres.”Koga ќe vlezeše vo Mekka,ќe vlezeše preku gornata gradina (park),a izleguvaše niz dolniot tesnec.” (Rijadus-Salihin Hadis br.720)


99.) Mustehab (poželno) e da mu se dava prednost na desnata strana:

Mustehab e da mu se dava prednost na desnata strana,kako što e;

abdest,gusul,tejmum,oblekuvanje na obleka čevli čorapi i dolnata obleka; vleguvanje vo xamija, upotrebata na misvak,sečenje na noktite,skratenje na mustaќite,čistenje na vlakni od pod pazuvi,bričenje na glavata,selam posle namazot,jadenje i pienje,pozdravuvanje so raka,faќanje na Haxerul-esved, izleguvanje od kupatiloto,i sve drugo što e slično na toa.

A mustehab e da mu se dava prednost i na levata vo sve što e sprotivno so toa,kako što e: plukanje na levata strana,vleguvanje vo kupatilo,izleguvanje od xamija,slekuvanje na obleka,čevli,čorapi,upotrebata na voda posle golema ili mala nužda,na gnasnite raboti i slično.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: فَأَمَّا مَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَيَقُولُ هَاؤُمُ اقْرَءُوا كِتَابِيَهْ

“Onoj komu mu se dava Negovata Kniga na negovata desna raka, ќe mu se veli:“Eve,čitajte ja Knigata moja!“ (Sura El-Hakka 69:19)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: فَأَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِ مَا أَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِOnie na desnata strana sreќni,koi se tie na desnata strana? وَأَصْحَابُ الْمَشْأَمَةِ مَا أَصْحَابُ الْمَشْأَمَةِ “I onie na levata strana nesreќni,koi se onie na levata strana?” (Sura El-Vaki’a 56:8-9)



722.Ajša r.a.,prenesuva:Desnata raka na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,beše za abdest i jadenje,a levata za hamam (kupatilo) i toa što e nečisto.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.722)



723.Ummu'Atijje r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol,onie koga ja gusulile (banjale) negovata ќerka Zejneb r.a.,:”Počnete so nejzinata desna strana i mestata,so mestata po koi se zema abdest!“ (Rijadus-Salihin Hadis br.723)



724.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

“Koga nekoj od vas se obuva,neka počne so desnata noga,a koga se sobuva,neka počne so levata.Neka desnata bide taa koja prva se obuva,a poslednata koja se sobuva.” (Rijadus- Salihin Hadis br.724)





727.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,slegol na Mina (dolina na sedum km.od Mekka),dojde do Xemretu-l-'Akabe isfrli kamčinja,potoa otide na mestoto kade se kolat kurbanite na Mina,zakla kurban,potoa mu reče na berberot,pokažuvajќi na desnata strana:“Zemi!“A potoa na levata strana.Posle toa počna da ja deli kosata na prisutnite.“

A vo drugoto predanie stoi:“...koga gi isfrli kamenčinjata vo Xemret,zakla kurban i se obriče,berberot prvo mu go izbriči desnata strana,potoa go vikna Ebu-Talha el-Ensari r.a.,i mu dade kosa,mu ja svrte levata strana i reče: “Briči!“Go izbriči,a potoa mu ja dade kosata na Ebu-Talha i reče:“Davajmu i na drugite lugje!“ (Rijadus-Salihin Hadis br.727)

79IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:44 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
100.) Propisite na jadenje

Izgovaranje Bismil-lahna početokot,i zahvaluvanjeElhadulil-lahna krajot na jadenjeto!



728.Umer ibn Ebi-Seleme r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi rekol:Spomni go Allah,jadi so svojata desna raka i jadi pred tebe!” (Rijadus-Salihin Hadis br.728)



729.Ajša r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe jade,neka go spomene imeto na Allahovoto ime (Bismil-lah), a ako zaboravi da go spomene imeto Allahovo na početok,neka reče:“Bismil-lahi ev-velehu ve ahirehu”(Vo imeto na Allah) vo početokot i na krajot na ova jadenje.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.729)



730.Xabir r.a.,prenesuva:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli:“Koga nekoj od vas ќe vleze vo svojata kuќa,pa ќe go spomene Vozvišeniot Allah pri vleguvanje,i pri jadenje,šejtanot im veli na svoite prijateli:“Za vas nema prenoќište nitu večera!

A koga vleguva,a pri toa ne go spomenuva Vozvišeniot Allah,šejtanot veli:“Najdovte prenoќište!A,ako ne go spomenuva Vozvišeniot Allah ni koga ќe počnuva da jadi,šejtanot veli:“Najdovte prenoќište i večera.” (Rijadus-Salihin Hadis br.730)



731.Huzejfe r.a.,prenesuva:“Koga jadevme nekoja hrana so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne pruževme raka, dodeka ne počneše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pružajќi ja svojata raka.I taka,ednaš,dodeka bevme na jadenje so nego,dotrča nekoe devojče,kako da go brkaše nekoj,i ja spruži svojata raka da jade,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s., ja fati za raka,potoa dojde nekoj beduin,kako nekoj da go brkaše,i ja spruži svojata raka,a toj s.a.v.s.,isto taka go fati za raka,a potoa reče:“Navistina,na šejtanot mu e dozvolena hranata vo koe ne e spomenato Allahovoto ime!“ Toj (šejtanot) go donese ova devojče zaradi nea,da mu bide hranata dozvolena, (zošto taa ne go spomna Allahovoto ime),pa go fativ za raka i ja sprečiv,potoa (šejtanot),go donese ovoj beduin zaradi nego hranata da mu bide dozvolena,pa i nego go fativ za raka.“

Se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša,navistina negovata (šejtanskata) raka e vo mojava raka,so racete na tie dvajca (devojčeto i beduinot).“Potoa go spomena imeto na Vozvišeniot Allah i počna da jade.” (Rijadus-Salihin Hadis br.731)





732.Ashab Umejje ibn Mahšijj r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sedeše.Nekoj čovek jadeše,a ne go spomenal Allahovoto ime,se dodeka ne ostana eden zalag.Koga go zema reče:“Bismil-lahi ev-velehu ve ahirehu.“(Vo imeto na Allah,na početok i na krajot na ova jadenje,pa se nasmevna Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a potoa reče:“Šejtanot celo vreme jadeše so nego,a koga go spomna Allahovoto ime, sve go povrati ona što mu beše vo stomakot!“ (Rijadus-Salihin Hadis br.732)



734.Ebu-Umame r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga bi stanal od sofrata ќe rečeše:

El-hamdu li-l-Lahi hamden kesiren tajjiben mubareken fihi gajre mekfijjin ve la muvedde'in ve la mustagnen 'anhu Rabbena" (Na Allah mu pripagja golema,ubava i blagoslovena zahvalnost na ova jadenje,počasti né redovno i nemoj da ni go napraviš ova jadenje posledno.Gospodaru naš,nie bez hrana ne možeme da opstanime.) (Rijadus-Salihin Hadis br.734)



735.Muadh ibn Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Posle jadenje koj ќe izgovara:

El-hamdu li-l-Lahi-l-ledhi at'ameni haza ve rezakanihi min gajri havlin minni ve la kuvvetin”,(Zahvalnosta mu pripagja na Allah,koj me nahrani i snabduva bez mojata pomoš i sila),ќe mu bidat prosteni prethodno napraenite (mali) grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.735)


101.) Zabraneto e da se kritikuva jadenjeto

736.Hurejre r.a.,propoveduva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nikogaš hranata ne ja kritikuvaše;ako mu se dopagjaše,ќe jadeše,a ako nee ja ostavaše.” (Rijadus-Salihin Hadis br.735)



737.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo edna prilika pobaral od svoite domašni začin za jadenje,pa koga mu odgovorija deka nemaat ništo osven ocet,im naredil da mu go donesat. Potoa pristapi kon jadenjeto,velejќi:Prekrasen začin li e ocetot,prekrasen začin li e ocetot!”

(Rijadus-Salihin Hadis br.737)


102.) Odglasuvanje na postačot koj se naogja na gozba

738.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koga nekoj od vas ќe bide povikan na gozba,neka se odglasuva na povikot;a ako posti,neka napravi dova(molitva):“Indekumu-s-sa imune ve ekele ta'a mekumul-ebraru,ve sallet alejkumu-l-melaiketu.“(Postačite kaj vas ifatrija,dobrite se nahranija i melekite neka nosat salavat na vas),za domašnite (da gi blagoslovi),a ako ne posti,neka jade.” (Rijadus-Salihin Hadis br.738)



103.) Kako da postapuva so domaќinot onoj koj e povikan na gozba
a megjuvremeno pridružen od ne povikano lice

739.Ebu-Mesud el-Bedri r.a.,propoveduva deka ednaš,nekoj čovek go pokanil Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na gozba što go pripremil za nego i za ušte četvorica.Vo patot im se pridružil nekoj čovek,koga stignaa do vratata na domaќinot,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Ovoj nas ne sledeše.Ako sakaš,daj mu dozvola da vleze,a ako ne sakaš,toj ќe se vrati.”Jas mu davam dozvola o Allahov Prateniku!“,odgovori domaќinot. (Rijadus-Salihin Hadis br.739)

80IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:49 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
104.) Treba da se jade pred sebe,a onoj koj se odnesuva ne pristojno,
treba da se sovetuva i pouči.

740.Omer Ebi-Seleme r.a.,propoveduva:“Kako dete bev pod grižata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa pošto dodeka bi jadel,rakava ja pružav po site strani na sadot, Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi reče:

“Momče,kaži”Bismil-lah”,(spomeni go imeto na Allah),jadi so desnata raka i jadi pred sebe!”

(Rijadus-Salihin Hadis br.740)
106.) Što treba da kažuva onoj koj jade a ne se najaduva?

743.Vahšijj b.Harb r.a.,prenesuva deka ashabite na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekle:“Allahov Prateniku, nie jademe,ali ne se najaduvame?”“

Možebi jadete poedinečno?”praša Pratenikot s.a.v.s..”Da!” odgovorija ashabite:

“Jadete zaedno i spomenete go Allahovoto ime,pa hranata ќe vi bide beriќetna”,reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s.. (Rijadus-Salihin Hadis br.743)
107.) Hranata da se jade ispred od krajot na sadot,
a ne od nejzinata sredinata!

745.Abdullah b.Busr r.a.,propoveduva:“Kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s,beše eden golem lonec, poimeno ”gara” (zaradi nejzinata belina),bi ja nosele četvorica lugje.Koga sonceto odskoči i ashabite klanjaa duha-namaz,donesen e toj lonec vo koj veќe beše pripremen popara,pa si posednaa okolu nego,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s., zošto gi imaše mnogu,si klekna na kolena.Nekoj beduin,koj go vide toa, praša:“Kakvo e toa sedenje?”

A Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“Allah me napravil blagoroden rob,a ne me napravil silnik i preziren!”

Potoa dodade:”Jadete od kraištata na sadot,a ostavete ja sredinata,pa hranata ќe vi bide beriќetna.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.745)
109.) Mustehab e da se jadi so tri prsti,prstite posle jadenje e
ne poželno da se brišat pred da se izližat.

748.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe završi so jadenjeto,neka ne gi briše prstite se dodeka ne gi izliže!” (Rijadus-Salihin Hadis br.748)



749.Se prenesuva deka K’aab Malik r.a.,rekol:“Go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako jade so tri prsti,pa koga završi gi izliže prstite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.749)



751.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga nekomu od vas ќe mu ispadne zalak,neka go zema,neka go otstrani ona što e zalepeno za nego i neka go izede,a neka ne go ostava na šejtanot; racete neka ne gi briše so peškirot,pred da gi izliže prstite,bidejќi toj ne znae vo koja hrana mu e beriќetot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.751)



752.Xabir r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina šejtanot e so vas,pa dodeka i jadete.Znači,koga nekomu od vas ќe mu ispadne zalakot,neka go zema,neka go otstrani ona što e zalepeno za nego,i neka go izede,i neka ne go ostava na šejtanot.A koga jadenjeto ќe završi,neka gi izliže prstite, bidejќi ne znae vo koja hrana mu e beriќetot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.752)
110.) Zaedničko jadenje

755.Ebu Hurejre r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Hranata na dvajcata (pripremena za dvajca),dovolna mu e na trojcata,a hranata na trojcata e dovolna e za četvorica.” (Rijadus-Salihin Hadis br.755)



756.Xabir r.a.,propoveduva:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:

“Hranata na edniot (nameneta za edna osoba),dovolna e za dvajcata,hranata na dvajcata e dovolna za četvorica,a hranata na četvoricata dovolna e za osummina.”(Rijadus-Salihin Hadis br.756)

81IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:57 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
111.) Odnesuvanjeto (adab) pri pienje

757.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tri pati zdivnal pri pienje (t.e.piel na tri pati).

Toa go čineše nadvor od sadot; bi ja svrtel glavata od otvorot na sadot pri zemanje vazduh.

(Rijadus-Salihin Hadis br.757)



759.Ebu-Katade r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil da se zema zdiv nad sadot za voda. (Rijadus-Salihin Hadis br.759)



760.Enes r.a.,kažuva deka vo edna prilika,na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu bilo doneseno mleko izmešano so voda.Na negovata desna strana se naogjal nekoj beduin,a od levata Ebu Bekr r.a.,pa pošto se napil Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu go dodal sadot na beduinot velejќi mu:Prvo pie onoj od desna strana i taka so red.” (Rijadus-Salihin Hadis br.760)
112.) Ne e poželno da se pie voda od otvorot
na mešinata za voda i slični,sadovi

763.Ebu Hurejre r.a.,propoveduva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil da se pie direktno od ustata na otvorot na mešinata ili sadot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.763)
113.) Ne e poželno (mekruh) da se duva vo pijalokot

765.Ebu Se’id El-Hudari r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil da se duva vo sadot,pa eden čovek reče:“A što da pravam so troška ako vidam vo sadot?Pratenikot s.a.v.s.odgovori:”Isturi go!”

Čovekot reče:”Jas ne možam da pijam vo eden zdiv.”Pratenikot s.a.v.s.,reče: “Otstrani go sadot od ustata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.765)


114. Dozvoleno e da se pie stoejќi,
no mustehab (poželno) e da se pie sedejќi

767.Ibn-'Abbas r.a.,prenesuva:“Jas go posluživ Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,so Zemzem voda da se napie,i toj go ispi dodeka stoeše.“(Rijadus-Salihin Hadis br.767)



768.An-Nazzal bin Sabrah r.a.,prenesuva:“Ali bin Abu Talib r.a.,stigna vo Bab Ar-Rahbah (vo Kufa) i ispi voda vo stoečka položba.Potoa reče:“Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pieše vaka kako što me gledate mene.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.768)



769.Ibn-Omer r.a.,propoveduva:“Vo vremeto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,jadevme odejќi,a pievme stoejќi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.769)



770.Amr bin Shu'aib od negoviot tatko i dedo prenesuva:“Deka tie go videle Allahoviot Pratenik s.a.v.s., pieše stoejќi i sedejќi.“(Rijadus-Salihin Hadis br.770)



771.Enes r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ni zabrani da pieme stoejki.Katade r.a.,prenesuva: “Nie go prašavme:A kako so jadenjeto?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:

Toa e ušte po odvratno.” (Rijadus-Salihin Hadis br.771)



772.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Nikoj od vas da ne pie stoejќi; i ako nekoj od vas zaboravi,toj mora da go povrati.“(Rijadus-Salihin Hadis br.772)


115.) Mustehab e onoj koj gi služi drugite so pienje,posledniot da se napie

773.Ebu Katare r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Onoj koj gi poi drugite,treba posledniot da se napie.” (Rijadus-Salihin Hadis br.773)


116.) Dozvoleno e da se pie od razni čisti sadovi osven od zlatni i srebreni,
a zabraneta e upotrebata na zlatni i srebreni sadovi za pienje,
jadenje i sve drugo.

774.Enes r.a.,propoveduva:“Nastapi vremeto na namaz a onie na koi im bea kuќite blizu,otidoa kaj svoite familii,a drugite ostanaa.Potoa na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu beše donesen mal kamen sad,vo koj ne možeše ni svojata dlanka da ja ispruži.Megjutoa,site prisutni se abdestija od nego:“Kolku ve imaše od vas?”,go prašaa Enesa:“Osumdeset i poveќe.”,odgovori toj.

A vo rivaetot na Muslim stoi deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pobaral eden sad voda,pa mu beše donesen plitok,no širok sad so malu voda,taka da,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi stavil svoite prsti vo sadot.Enes kažuva:

“Vidov kako vodata izvira od negovite prsti,i procenuvam so nea (vodata),zemaa abdest,od sedumdeset do osumdeset lugje.” (Rijadus-Salihin Hadis br.774)



775.'Abdullah bin Zeid r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne poseti nas i nie mu donesovme mesingen sad za negoviot abdest i toj si zede abdest.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.775)



776.Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go poseti kuќata na čovek od ensarite so eden od negovite drugari i mu reče nemu:“Ako ti imaš nešto voda vo mešinot ostanato od snošti,daj ni go nas za pienje; inaku,nie treba da pieme direkno od potok.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.776)



777.Huzejfe r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go zabranil upotrebata na svila i brokat (vrsta na svilena obleka),da se pie od zlatni i srebreni sadovi i reče:“Toa e se za niv (nevernicite) na ovoj svet a za vas se na ahiret.” (Rijadus-Salihin Hadis br.777)



778.Umm-Seleme neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:“ Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Onoj koj pie od srebren sad go pali ognot na Xehennem vo negoviot stomak.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.778)

82IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:05 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
117.) Mustehab e da se nosi bela obleka i dozvoleno e da se nosi crvena, zelena,žolta i crna obleka od pamuk,volna i sve drugo osven svila.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

يَا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنَا عَلَيْكُمْ لِبَاسًا يُوَارِي سَوْآتِكُمْ وَرِيشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَى ذَلِكَ خَيْرٌ ذَلِكَ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ

“O sinovi Ademovi! Nie sme vi podarile obleka koja ќe gi pokriva vašite sramni mesta,a i ukrasna obleka,ali oblekata na bogobojazlivosta e podobra.“ (Sura El-A'araf 7:26)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“...i vi napravil obleka koi ve štitat od goreštinata,i obleka koja ve zaštituva na borba.“ (Sura En-Nahl 16:81)



779.Ibn 'Abbas r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Oblekuvajte bela obleka,zašto,taa e najdobra; i obmotuvajte gi vašite umreni vo nea.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.779)



780.Semure r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Oblekuvajte bela obleka, zošto tie se počisti i tie se naj bliski do skromnosta; i obmotuvajte gi vašite umreni vo nea.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.780)



781.Berar.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,beše od sreden rast,i ednaš go videl vo crven mantil (obleka),pa si veli:”Nikogaš ništo poubavo od nego nesum videl.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.781)



782.Ebu-Xuhajfe Vehb b.Abdullah r.a.,kažuva:“Go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo dolinata na Meka vo crven šator od štavena (bojadisana) koža.Bilal r.a.,izleze so Pratenikovata s.a.v.s.,voda za abdest,so koja (voda), nekoi pomalu (samo se prskaa so nego) a nekoi poveќe zafatile,a potoa izleze Pratenikot s.a.v.s.,vo crveniot mantil.kako sega da go gledam vo belinata na negovite potkolenici pa si zede abdest, a Bilal go prouči ezanot.Jas go sledev Bilalovata usta vamu-tamu kako,vrtejќi se desno-levo,izgovara “Hajj ales-salah,hajj alel-felah” (Pobrzajte na namaz,pobrzajte na spas!).Potoa ispred Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se postavi sutre (pobodeno kratko kopje),pa si pomina zaimami (go predvodeše namazot),dodeka ispred nego,pozadi sutreto,nesmetano vrvea kučeto i magareto.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.782)



783.Ebu-Risme Rifaa et-Tejmi r.a.,kažuva:“Go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo zeleni obleki,od dva dela (Rijadus-Salihin Hadis br.783)



784.Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo denot na osvojuvanjeto vleze vo Mekka i na glavata noseše crn turban.” (Rijadus-Salihin Hadis br.784)



785.Ebu-SeidAmr b.Hurejs r.a.,kažuva:

“Kako sega da gledam vo Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a na negovata glava crna imama (turban),so kraištata spušteni izmegju negovite pleќi. (Rijadus-Salihin Hadis br.785)



786.Ajša r.a.,prenesuva deka rekla:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,(po smrtta) beše zavitkan vo tri beli sehulski tkanini od pamuk,a megju niv nemaše ni košula ni turban.” (Sehul e selo vo Jemen) (Rijadus-Salihin Hadis br.786)



787.Ajša r.a.,prenesuva:“Edno utro Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,izleze nadvor zavitkan vo pokrivač napraven od kamilska ili ovčeška crna volna.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.787)



788.Mugire b.Šube r.a.,propoveduva:

Bev so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,edna večer na patuvanje,pa mi reče:“Imaš li voda?:

“Imam”,mu odgovoriv.Potoa sleze od svojata kamila i se odalečuvaše,dodeka go snema vo noќnata temnica. Koga se vrati,mu turiv od kožniot mešin,go izmi liceto,bidejќi na sebe imaše xube od volna,ne možeše da gi izvadi ispod nego racete,gi izvleče od pod pokrivkata i gi izmi,potoa so vlažna raka ja dopre glavata (meš).Jas potoa gi ispruživ racete da mu gi sobujam mestvite,no toj mi reče: “Ostavi gi tie,gi obuv čisti”(pod abdest),a potoa po niv napravi mesh (pominuvajќi so mokra raka nad niv)”. (Rijadus-Salihin Hadis br.788)


118. Izvrsnosta na izar (Qamis) dolga obleka

789.Ummu Seleme neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:“Od site ališta,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,naj poveќe go sakaše izarot,dolgata košula.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.789)

83IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:10 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
119. Opisot na dolžinata na izarot (košulata) i rakavite,
zabranata na košulata(izarot) da se vleče po zemjata od naduenost.

790.Esma bint Yezid neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:“Dolžinata na rakavite od izarot (košulata) na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bea do zglobovite na racete. (Rijadus-Salihin Hadis br.790)



791.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj dozvoluva oblekata da mu se vleče po zemjata od naduenost,Allah ne ќe go pogledne na Sudniot den.”

Togaš Ebu Bekir r.a.,reče:“ O Allahov Prateniku,mojata dolna obleka mi lizga nadolu iako jas probam da go potkrevam I da go vrzam.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: “Ti ne si onoj koj toa go pravi od voobrazenost.” (Rijadus-Salihin Hadis br.791)





792.Ibn Abas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:َNa Sudniot den Allah ne ќe gleda vo onoj koj ќe ja pušti oblekata od naduenost i izmislenost,da mu se vleče po zemjata

(Rijadus-Salihin Hadis br.792)





793.Ebu Hurejre prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Što e pod gluždovite od izarot ќe gori vo ognot (Xhehennem). (Rijadus-Salihin Hadis br.793)



794.Ebu Dherr r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Trojca se so kogo Allah na Sudniot den nema da zboruva,ne ќe gi gleda,nitu od grvovite da gi očisti,i tie teško ќe se mačat.”Koga ova go povtori tri pati,Ebu Dherr r.a.,reče:“Tie se osudeni i uništeni! No,koje se tie,o Allahov Prateniku?”

Odgovoril:“Onoj čija obleka se vlečka,onoj koj se fali za svojata napravena dobrota,i onoj koj ja unapreduva svojata prodažba zemajќi lažna zakletva.” (Rijadus-Salihin Hadis br.794)



795.Ibn-'Umer r.a.,prenesuva:“Na Sudniot den,Allah ne ќe pogledne na onoj koj go vleče oblekata po zemjata od naduenost. (Rijadus-Salihin Hadis br.795)



796.Abu Xurej bin Salim r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“potkrenete go vašata dolna obleka do polovinata na nogata,barem do polovinata na gluždot; zošto,nivnoto vlečkanje e naduenost,i Allah ne saka gordelivost. (Rijadus-Salihin Hadis br.796)



797. Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče na čovekot koj klanjaše dodeka negovata obleka se vlečkaše po zemjata: “Odi i obavuvaj (zemaj) abdest.“Čovekot otide zede abdest i se vrati.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,povtorno mu reče:“Odi i obavuvaj (zemaj) abdest.“Nekoj od prisutnite reče:“O Allahov Prateniku!Ti mu reče da zema abdest, a potoa si zaќuti,bez da mu go objasniš pričinata za toa.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Toj klanjaše namaz, dodeka negovata obleka beše pod negovite gluždovi.Allah ne go prima namazot od čovek koj go vlečka negovata obleka.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.797)



798.Kajs bin Bishr r.a.,prenesuva deka negoviot tatko,vo prisustvo na Abud-Darda r.a.,mu reče:

“Ibn El-Henzelijje r.a.,eden den,slučajno pomina pokraj nas i Abu-Derda r.a.,mu reče:“Kažuvaj ni nešto,to ќe ni bide vo našata korist.“Ibn El-Henzelijje r.a.,reče:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ednaš,reče: “Khureim El-Usaid ќe bide primeren čovek,ušte ako nema dolga kosa i ako negovata obleka ne se vlečka.“ Koga go slušna toa što rekol Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za nego,Khureim El-Usaid r.a.,ja skrati kosata vo dolžina na negovite uši so svojot nož,i go podigna negoviot izar (košula) do polovinata na negovite potkolenici.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.797)



799.Ebu Sa'id El-Khudri r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Košulata (izarot) na vernikot treba da bide do polovinata na potkolenicata.Toj e osloboden od sekakov grev ako mu e do gluždovite.Ona što e ispod gluždovite,e vo Xhehennem.Allah nema da pogledne na onoj koj dozvoluva negovata obleka da se vlečka od voobrazenost.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.799)



800.Ibn Omer r.a.,propoveduva:

“Pominav pokraj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a izarot mi beše premnogu spušten,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi reče:“O Abdullah,podigni go svojot izar!”,pa go podignav.“Ušte!”,mi reče po vtor pat,pa ušte go podignav i posle toa se pridržuvav na taa granica.”Nekoi go prašaa:“Do kade go podigna?”,na što toj odgovori:“Do polovinata na potkolenicite! (Rijadus-Salihin Hadis br.800)



801.Ibn Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj ќe ja vleče svojata obleka poradi naduenost,Allah nema da go pogledne na Sudniot den.”Ummu Seleme neka e Allah zadovolen so nea,reče:“A što da pravat ženite so dolnite kraišta na nivnite fustani?”Pratenikot s.a.v.s.,reče:

“Neka gi spuštat za edna peda.”Reče:“Togaš ќe im se otkrijat (vidat) noxete”,primeti Ummu Seleme.Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Neka gi spuštat za edna peda da se vleči po zemjata,i neka ne ja preminuvaat taa granica!” (Rijadus-Salihin Hadis br.801)
120.) Izvrsnosta vo odrekuvanjeto na elegantna
i luksuzna obleka zaradi pokornost

802.Mu'adh bin Anas r.a.,prenesuva: Pratenikot s.a.v.s.,rekol:

“Bilo koj ќe se odreknuva od elegantna i skapa obleka zaradi pokornost,Allah ќe go povika na Sudniot den i pred site stvoreštva,Allah ќe mu dava izbor da go obleče bilo koja obleka na iman koe ќe saka da go obleče.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.802)


121.) Izvrsnosta vo posvojuvanjeto na pristojnosta vo oblekata.

803.Amr b.Šuajb,prenesuva od tatko mu,a ovoj od dedo mu r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Allah saka da go vidi znakot od Svojata darba na negoviot rob.” (Rijadus-Salihin Hadis br.803)

84IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:33 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
122.) Zabraneto e nosenje obleka od svila za mažite
i nejzinata dopuštenost za ženite

804.Umer bin El-Khattab r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne oblekuvajte svila (obleka).Zošto,bilo koj ќe go oblekuva na ovoj svet,ќe mu bide zabraneto na ahiret!

(Rijadus-Salihin Hadis br.804)



805.Umer bin El-Khattab r.a.,prenesuva:”Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

Svilenata obleka go oblekuva onoj koj nema del vo Ahiret.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.805)



806.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj što ќe obleče svilena obleka na ovoj svet, toa ne ќe mu bide dozvoleno na ahiret.” (Rijadus-Salihin Hadis br.806)



807.Ali r.a.,prenesuva:

Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,držejќi parče zlato na levata raka i parče svila na desnata raka. Potoa reče:“Ovie dve se zabraneti za maškite na mojot ummet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.807)



808.Ebu-Musa el-Eš'ari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Nosenje svila i zlato se napraveni ne zakonski (zabraneti) za mažite i zakonski (dozvoleni) za ženite na mojot ummet (Rijadus-Salihin Hadis br.808)



809.Hudhejfe r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ni zabranil nas da pieme i da jademe od zlatni i srebreni sadovi,i ni zabranil da oblekuvame obleka od svila i brokat (vrsta na svila) ili da sedime na niv.” (Rijadus-Salihin Hadis br.809)
123.) Šerijatski (zakonski) e dozvoleno da se nosi svila
vo slučaj ako nekoj boluva od jadež

810.Enes r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im dozvolil na Zubejr i Abdurahman binAuf r.a.,da nosat svilena obleka bidekќi tie boluvaa od jadež.” (Rijadus-Salihin Hadis br.810)
124.) Zabraneto e da se upotrebuva kožata na Leopard

811.Mu'avije r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne javajte na sedlata napraveni od svilena koža na Leopard.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.811)



812.Abul-Malih r.a.,od svojot tatko prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil da se upotrebuva koža od divi životni.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.812)
125.) Što treba da se kaže koga se oblekuva nova obleka ili čevli

813.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,koga ќe oblečeše nova obleka,ќe ja imenuvaše so nejzinoto ime (imama,košula,mantil) i ќe se moleše,velejќi:“Allahumme leke-l-hamdu,Ente kesevtenihi,es'eluke hajrehu ve haire me sunia lehu,ve e'udhu bike min šerrihi ve šerri ma sunia lehu“;(Gospodaru moj,Tebe ti pripagja celata zahfalnost,toa što si mi go dal da go stavam na mene.Jas Tebe te molam za nejzinoto dobro i dobroto za koe e napravena,i jas Ti se priklonuvam od nejzinoto zlo i od lošoto za koe e napravena.” (Rijadus-Salihin Hadis br.813)

85IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:36 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
126.) Počnuvajќi od desnata strana pri oblekuvanje
na obleka ili obuvki (čevli i sl.)
Što se odnesuva do ova tema,veќe se spomnati preneseni hadisi.Pogledaj glava 99.

127.) Što treba da se kažuva pred spienje

814.El-Berab.Azib r.a.,propoveduva:“Bilo koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.e odeše vo postela,toj ќe legneše na negovata desna strana i ќe proučuovaše:“Allahumme eslemtu nefsi ilejke,ve vejjahtu vejhi ilejke,ve fav-vatu amri ilejke, ve eldže'tu zahri ilejke,ragbeten ve rehbeten ilejke,la meldže’e ve la mendža illa ilejke.Amentu bi Kitabike-l-ledhi enzelte,ve Nebij-jike-l-ledhi erselte.“(O Allah!Jas sum predaden na Tebe,Jas sum go upravil liceto moe kon Tebe,moite raboti gi obvrzuvam kon Tebe,i zavisen sum od Tvojata zaštita i želba za Tebe i strav od Tebe (očekuvajќi ja Tvojata nagrada i plašejќi se od Tvojata kazna).Nema zasolnište i sigurno mesto od Tebe osven so Tebe.Jas veruvam vo Knigata koja ja objavi,i vo Pratenikot (Muhammed s.a.v.s.) kogo go isprati.“(Rijadus-Salihin Hadis br.814)



815.El-Bera' bin'Azib r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me sovetuva:

Bilo koga ќe odiš na spienje,zemaj abdest kako što zemaš abdest za namaz potoa,prouči:“O Allah! Jas sum se predadal na Tebe,Jas sum sklonet kon Tebe,Jas gi iznesuvam moite raboti do Tebei zavisen sum od Tvojata zaštita i želba za Tebe i strav od Tebe (očekuvajќi ja Tvojata nagrada i plašejќi se od Tvojata kazna).Nema zasolnište i sigurno mesto od Tebe osven so Tebe.Jas veruvam vo Knigata koja ja objavi,i vo Pratenikot (Muhammed s.a.v.s.) kogo go isprati.“ Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dodade:“Ako nekoj gi prouči ovie zborovi i umira preku noќta,toj ќe umre vo pravoto veruvanje (Din),i ako toj se razdenuva, ќe dobiva dobrota.I neka bidat ovie tvoite posledni zborovi pred spienje.“(Rijadus-Salihin Hadis br.815)



816.Aiša r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe klanjaše edinaeset rekati nafile (opcionalni-dobrovolni) namaz vo posledniot del na noќta.Pred zori,toj ќe klanjaše dve kratki rekati potoa ќe legnuvaše na negovata desna strana,dodeka Muezinot (onoj što vika za namaz) ќe dojdeše da go obavesti deka xemaatot se sobral za namaz. (Rijadus-Salihin Hadis br.816)



817.Huzejfe r.a.,prenesuva:“Koga ќe legneše navečer vo postela,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe ja staveše svojata desna raka pod desniot obraz i ќe se moleše,velejќi:“Bismike Allahumme emutu ve ahja.“(O Allah,so Tvoeto Ime jas ќe umram i oživeam (razbuduvam).“I koga ќe se razbudeše,tok ќe moleše:“El-hamdu lil-lahil-ledhi ahjana ba'de ametena,ve ilaihin-nušur.“(Celata zahvalnost mu pripagja na Allah,koj ne povrati vo život od koga ne napravi da umirame,i kaj Nego e vraќanjeto.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.817)



818.Jeiš bin Tihfah el-Gifari r.a.,kažuva:“Tatko mi rekol:“Jas ležev na stomak vo Xamija koga nekoj me mrdna so svojata noga i reče:“Da se leži na ovoj način ne e odobreno od Allah.“Jas poglednav i vidov toj beše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.818)



819.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj ќe sedne na mesto i ne Go spomenuva Vozvišeniot Allah,toj ќe pretrpuva i go zaslužuva Allahovata lutina; I koj legnuva da spie i ne Go spomenuva Vozvišeniot Allah,toj ќe pretrpuva i go zaslužuva Allahovata lutina.” (Rijadus-Salihin Hadis br.819)


128.) Načinot na legnuvanje na pleќi i stavanje na nogata preku drugata

820.Abdullah b.Zejd r.a.,kažuva deka go videl Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako leži na pleќite vo xamija, prefrluvajќi ja nogata na noga.” (Rijadus-Salihin Hadis br.820)



821.Xabir b.Semure r.a.,kažuva:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,posle Fexr (sabah namaz),ќe sedneše so skrsteni noze vo istoto mesto kade što klanjaše,se dodeka sonceto ќe sveteše.” (Rijadus-Salihin Hadis br.821)



822.Od Ibn-Omer r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo dvorišteto na Ka'ba,kako sedi so vaka zavitkani race!“Potoa toa go prikažal,sedejќi so kolenata prilubeni vrz gradite, so racete vitkani okolu noxete.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.822)



823.Qailah bint Makhreme neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:“Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s., sedeše so racete previeni okolu negovite noxe; i koga go vidov vo takva sostojba so pokoren izgled,jas se istresiv so strav od počit što go pokažuvave vo toa drženje.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.823)



824.Šerid bin Suvejd r.a.,kažuva:

“Naišol Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pored mene dodeka Jas sedev so svojata leva raka pozadi pleќite naslonuvajќi se na dlankata.Gledajќi me vo taa pozicija,Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Zarem ti sediš kako onie na koi se spuštil gnevot na Allah (evreite)?“ (Rijadus-Salihin Hadis br.824)

86IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:41 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
129. Pridružuvanje vo društvo i sedenje so pridružnicite.

825.Ibn-Umer r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Ne prašuvajte nekogo da go oslobodi negovoto mesto da bi go zel negovoto mesto,nego napravite široko mesto i sednete slobodno.“Toa beše Ibn-Umerov običaj ako nekoj ќe go ostavaše negovoto mesto za nego,toj ne ќe go zemaše.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.825)



826.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Ako nekoj go ostavi negovoto mesto (za edna ili druga pričina) i se vraќa nazad,toj e ovlasten na toa.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.826)



827.Xabir bin Semure r.a.,kažuva:“Bilo koga ќe dojdevme na sedenka kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nie ќe sednevme na krajot na sobirot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.827)



828.Selman El-Farisi r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Ako čovekot se iskapi vo petok,se prečistuva ubavo,upotrebuva maslo ili miris koe se naogja vo kuќata,a potoa odi vo xamija,i ne sednuva prisilno izmegju dvajca lugje,potoa klanja namaz propišan za nego i go sluša imamot (hutbata) vo molčenje,negovite grevovi izmegju ovoj i prethodniot petok ќe mu bidat oprosteni.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.828)



829.Amr bin Šuejb od negoviot tatko i dedo,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Ne e dozvoleno za čovek da sednuva izmegju dvajca lugje bez nivnoto odobrenie.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.829)



830.Hudhejfe bin El-Jemen r.a.,prenesuva:“Bilo koj ќe sednuva vo sredinata na sobirot,prokolnat e od Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go prokolnuva onoj koj ќe sednuva vo sredinata na krugot (lugjeto).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.830)



831.Ebu-Se'id El-Kudri r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

“Naj dobriot sobir e onoj vo koe lugjeto pravat mesto eden za drug.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.831)



832.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe se najde na nekoja sedenka,pa ќe zboruva bezkorisno i mnogu,a potoa,pred da stanuva veli:“Subhaneke Allahumme ve bi hamdik,eš-hedu en la ilahe ila Ente,estagfiruk ve etubu ilejk (O Allah,Ti si čist od sekoe nesovršenost; Ti se zahvaluvame.Jas potvrduvam deka nema vistinski bog osven Tebe; Jas se obraќam za oprost i so pkajuvanje se obraќam kon Tebe“,toj ќe bide oprosten za grevovite ako gi napravil namerno ili ne namerno vo toj sobir.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.832)



833.Ebu Berzeh r.a.,prenesuva:

“Kon krajot na negovit život,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe moleše pred da ja napušti sedenkata,velejќi:

“Subhaneke Allahumme ve bi hamdik,eš-hedu en la ilahe ila Ente,estagfiruk ve etubu ilejk (O Allah,Ti si čist od sekoe nesovršenost;Ti se zahvaluvame.Jas potvrduvam deka nema vistinski bog osven Tebe;Jas se obraќam za oprost i so pkajuvanje se obraќam kon Tebe.“Eden čovek ednaš mu reče:“O Allahov Prateniku!Ti reče takvi zborovi kako da ne si gi rekol po napred.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Toa e iskažuvanjeto koe odi vo sobirite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.833)



834.Ibn-Umer r.a.,kažuva:

Retko koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bi go napuštil nekoja sedenka pred da ja proučuvaše slednata dova:“Allahumme-ksim lena min hašjatike me tehulu bihi beinene ve beine ma'sike,ve min te'atike me tubeligune bihi xenneteke,ve minel-jekini me tuhav-vinu alejna masa-'ibad-dunja.Allahumme mettina biasmeina,ve ebsarina,ve kuvvetina ma ahjatena,vex'alhul-varitha minne,vex'al therena ala menzalemena, vensurna ala men 'adana,ve la tex'al musibatena fi dinina,ve la tex'alid-dunja ekbera hammina,ve la mebleha ilmina,ve la tusal-lit alejna men-la jerhamune.“(O Allah,,podajni tolku bogobojaznost kolku ќe ni služi kako ograda megju nas i delata na ne poslušnosta; i takva pokornost koe ќe ne vovede vo Xennet; i tolku kolku što ќe ni go napravi olesnuvanje da možime da gi sovladame nesreќite od ovoj svet.O Allah,daj ni da se raduvame na našeto slušanje,našiot vid i našata sila se dodeka ne čuvaš vo život i napravi naslednici od našite potomci(deca) i napravia našata osveta ograničena na onie koi ne ugnetuvaat,i daj ni podržka protiv onie koi se neprijateli kon nas i čuvaj ne od nesreќite da vlijaat vrz našiot din; Ne dozvoli ni dunjalučkite raboti da bidat našite griži,ili poslednata granica na našeto znaenje,i ne nè potčinuvaj na onoj koj ne ќe ni se smiluva!“ (Rijadus-Salihin Hadis br.834)



835.Ebu Hurejre r.a., prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onie lugje koi zaminuvaat posle sobirot (sedenkata) vo koe ne go spomnele Allah,ќe se smetaat loš miris slična na raspadnata mrša na magare.I ќe bide pričina na bol taga i žalost za niv.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.835)



836.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Bilo koga grupa na lugje ќe sedat vo sobir vo koe ne se spomenuva Vozvišeniot Allah,nitu molat da go vozdigne stepenot na nivniot Pratenik,takviot sobir ќe bide pričina na žalost za niv.Ako Allah saka,Toj ќe gi kazni tie,i ako Toj saka, Toj ќe im oprosti. (Rijadus-Salihin Hadis br.836)



837.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako nekoj sednuva vo sobir kade što ne go spomnuva Allah,toj ќe nosi žalost na samiot sebe (na Sudniot den),i onoj koj ќe legnuva i ne go spomnuva Allah, ќe nosi žalost na samiot sebe (na Sudniot den).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.837)

87IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:44 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
130.) Vizii na soništa i prašanja okolu niv.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:
وَمِنْ آيَاتِهِ مَنَامُكُمْ بِاللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَابْتِغَاؤُكُمْ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَسْمَعُونَ
“I megju Negovite znaci e vašeto spienje denje i noќe.” (Sura Er-Rum 30:23)



838.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Sve toa što e ostanato od Poslanstvoto e radosnata vest.“Toj beše prašan,što e radosna vest,i toj s.a.v.s.,reče:“Dobar son.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.838)



839.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga ќe se dobliži vremeto na krajot na svetot,sonot na vernikot teško ќe bide lažen; i sonot na vernikot pretstavuva eden del od četirieset i šes dela na Poslanieto.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.839)



840.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Onoj koj ќe me gleda mene vo negoviot son,kako da me videl vo stvarnost,zošto,Šejtanot ne moži da se pojavi vo mojata forma.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.840)



841.Ebu Se'id El-Kudri r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Koga nekoj ќe vidi son deka go saka,togaš toa e od Allah.Toj treba da mu zahvali na Allah za toa i neka mu go kažuva na drugite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.841)

Vo eden drug rivaet stoi:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Toj ne treba da go kažuva,osven na onie koi toj gi saka.I ako toj sonuva son koe ne go saka,togaš e od Šejtanot.Toj treba da bara zasolnište kaj Allah od negovoto zlo i nikomu neka ne mu go spomenuva,pa ne ќe mu našteti.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.841)



842.Ebu Katade r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dobar son e od Allah,i loš son e od Šejtanot.Onoj koj ќe sonuva nešto što ne mu se dopagja,neka plukne tri pati (so po jako duvanje bez mokra pluvačka) na levata strana i neka pobara zasolnište kaj Allah od Šejtanot,pa ne ќe mu našteti.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.842)



843.Xabir r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Koga nekoj od vas ќe vidi loš son,neka plukne tri pati na negovata leva strana,neka pobara zasolnište kaj Allah od Šejtanot tri pati velejќi:“Eudhu bil-lahi mineš-Šejtanir-Raxim i neka se svrti na drugata strana.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.843)



844.Vasileh bin El-Eska r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Od naj lošite lagi se: da se potvrduva lažen tatko; onoj koj ne mu e tatko,da se preprava deka videl vo son ona što ne go videl (lažen son), ili da mu pripišuva na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ona što ne go rekol.“(tj.da izmisluva lagi na Pratenikot s.a.v.s.) (Rijadus-Salihin Hadis br.844)
131.) Izvrsnosta na širenje selam (pozdrav)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُيُوتًا غَيْرَ بُيُوتِكُمْ حَتَّى تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَى أَهْلِهَا ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“O vernici,vo tugji kuќi ne vleguvajte dodeka ne dobivate dozvola i dodeka domašnite ne gi pozdravuvate; toa vi e po dobro,poučite se!” (Sura En-Nur 24:27)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“A koga vleguvate vo kuќite,pozdravete eden so drug so pozdrav od Allah propišan:“Es-selamu alejkum.“(neka e mirot so vas).Taka Allah vi gi objasnuva propisite,da se opametite.“ (Sura En-Nur 24:61)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

وَإِذَا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا

“Koga ќe bidite pozdraveni so pozdrav,otpozdravite so po ubavo od toa,ili vozvratete go pozdravot,zošto,Allah za sve ќe pobara smetka.“ (Sura En-Nisa 4:86)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:هَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ ضَيْفِ إِبْرَاهِيمَ الْمُكْرَمِينَ

إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقَالُوا سَلامًا قَالَ سَلامٌ قَوْمٌ مُنْكَرُونَDali ti stigna vesta do tebe za počituvanite gosti na Ibrahim, koga tie mu vlegoa i rekoa:”Selam alejkum”,i toj reče:”Alejkum selam,o lugje nepoznati!“ (Sura Ez-Zarijat 51:24-25)



845.Abdullah b.Amr b.el-As r.a.,prenesuva deka nekoj čovek go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koj vid na Islamot e najdobar,na što Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu dgovoril:“Gladniot da go nahraniš i da povikuvaš selam na onoj što go poznavaš i onoj što ne go poznavaš! (Rijadus-Salihin Hadis br.845)



846.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koga Vozvišeniot Allah go stvoril Adema a.s.,mu reče:“Odi i selam im povikuvaj na onie,(grupa na meleci koi nedaleku sedea),pa slušaj što ќe ti odgovorat,zošto,toa ќe bide tvojot pozdrav i pozdravot na tvoeto potomstvo.“Adem a.s.,otide i im reče:“Es-selamu 'alejkum',a onie mu odgovorija:“Ues-selamu alejkum ue rahmetullahi“, dodavajќi:“Ue berekatuhu.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.846)



847.Ebu-'Umare Berab.Azib r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ni naredil sedum raboti:da go posetuvame bolniot,da go ispratime umreniot (xenaze),da mu nazdravime na onoj koj ќe kivne i veli,Elhamdulilah”(da mu vozvratime so zborot:“JerhamukAllah“Allah da ti se smiluva),da go pomognime iznemošteniot,da go podignime ugneteniot,da širime selam i da go prifatime za vistina zakletvata na onoj koj se kolne.” (Rijadus-Salihin Hadis br.847)



848.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Ne ќe vleguvate vo Xennet se dodeka ne veruvate,a ne ќe veruvate se dodeka ne se sakate megjusebe!Sakate li da ve upatam što da činite pa da se sakate megjusebe?:Poselamite se pomegju vas.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.848)

88IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:51 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
849.Ebu-Jusuf Abdullah b.Selam r.a.,kažuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da veli:

““O lugje,širite selam,hranete gi gladnite,održuvajte gi rodninskite vrski,i klanjajte duri lugjeto spijat,pa spokojno ќe (so selamot) vlezete vo Xennet.” (Rijadus-Salihin Hadis br.849)



850.Tufejl b.Ubejj b.Kab propoveduva deka imal običaj (navika) da doagja kaj Abdullah b.Omer, zaedno da odi so nego vo čaršija,pa veli:“Koga ќe odevme vo čaršija,Abdullah ne bi pominal ni pokraj prodavačot na otpad, nitu pokraj duќanxiite,nitu pokraj bednik,ili koj bilo drug a da ne mu davaše selam.”Tufejl kažuva:“Taka eden den dojdov kaj Abdullah b.Omer,pa pobara da mu se pridružam do čaršija,a jas mu rekov:“Što baraš vo čaršija, koga ne se zanimavaš so trgovija,nitu se rasprašuvaš za robata,nitu se cenkaš,nitu učestvuvaš vo čaršiskite sedenki? Ajde da sednime ovde i da porazgovarame!“ Na toa,toj mi odgovori:“O vlasnik na stomakot (stomaklijo)“,a Tufejl beše trbušen,nie odime vo čaršija zaradi selam,da go poselamime onoj što ќe go sretneme!“

Mustehab e onoj koj pozdravuva da go pravi toa so selam:“Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu”i toa so zamenkata na množina pa makar da bide pozdraveniot eden.A pozdraveniot treba da otpozdravi:“Ve alejkum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu” so dodatokot na svrznikot“ve”vo zborot “alejkum”. (Rijadus-Salihin Hadis br.850)
132.) Načinot na davanje selam
Preporučlivo e onoj koj dava selam da veli:“Es-Selamu Alejkum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu.“
Da se vozvraќa:“Es-Selamu Alejkum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu.“

851.Imran bin Husein r.a.,prenesuva:Čovek dokde kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i reče:

Esselamu alejkumAllahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu vozvrati selam i čovekot sedna.Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Deset“ “(značenjeto e deka čovekot velejќi“Esselamu alejkum”,zaslužil ednakvo na deset dobri dela.)“

Dojde i drugiot čovek,i reče:“Esselamu alejkum ve rahmetullahi.”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu vozvrati selam i čovekot sedna.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

“Dvaeset“.

Tretiot čovek dojde i reče:“Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu vozvrati selam i čovekot sedna.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: “Trieset.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.851)



852.Ajša r.a.,prenesuva deka vo edna prilika Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Eve go Xibril a.s.,ti dava selam.” A jas,veli Ajša,mu odgovoriv:Ve alejkum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!” (Rijadus-Salihin Hadis br.852)



853.Enas r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi povtoruval zborovite i po tri pati taka da, značenjeto bi im bil jasno na lugjeto.Bilo koga da naideše na grupa lugje,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bi go povtoril selamot i po tri pati. (Rijadus-Salihin Hadis br.853)



854.El-Miqdad r.a.,prenesuva:“Nie ќe go čuvavme delot na mlekoto za Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i toj ќe dojdeše noќe i ќe davaše selam na takov način što ne ќe gi uznemiravaše onie koi spiea,i ќe se slušaše samo od onie koj bea razbudeni.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.853)



855.Esma bint Jezid r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,eden den pominal niz xamija dodeka vo nea sedela edna grupa ženi,so išaret,so išaretot na rakata,gi poselamil.”

Ovde se podrazbira deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi poselamil i so zborovi (izgovorot na selam) i so išaret,što go potvrduva vo predanieto na Ebu-Davud vo koe stoi:“...pa ni povika selam.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.855)



856.Abu Xurej El-Hujemi r.a.,prenesuva:

“Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekov:“Alejkes-Selam ja ResulAllah!“Toj reče:“Ne kažuvaj“Alejkes-Selam“,ova e selam na mrtvite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.856)
133.) Adabi na selamot

857.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Javač (denes onoj koj vozi) mu povikuva selam na pešakot,pešakot mu dava selam na onoj što sedi,pomalata grupa lugje,mu dava selam na pogolemata grupa lugje.“ Vo predanieto na Buhari stoi:“...a po mladiot mu dava selam na po stariot.“(Rijadus-Salihin Hadis br.857)



858.Ebu Umame Sudijj b.Axlan el-Bahili r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:

“Najodbran čovek kaj Allah e onoj koj prv povikuva selam.”

A go prenesuva i Et-Tirmidhi od Ebu Umame r.a.,koj kažuva deka nekoj mu rekol na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Koga dvajca ќe se sretnat,koj treba prv da povikuva selam?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s., odgovori:“Onoj koj e najodbran kaj Vozvišeniot Allah.” (Rijadus-Salihin Hadis br.858)

89IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 6:57 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
134. Povtoruvanje na selamot
(Povtoruvanje na selamot pa makar čovekot vlegol i izlegol od vratata.)
Ebu Hurejre r.a.,go prenesuva sledniot hadis vo odnos na čovekot koj klanjal pogrešno.



859.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka eden čovek klanjal ne ispolnuvajќi gi ruknite vo namazot.Došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu predade selam.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:

”Vratise nazad i povtori go tvojot namaz,zošto ti ne si klanjal namaz propisno.“Čovekot povtorno klanja namaz kako što klanjaše ponapred,i se vrati kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,predavajќi mu selam.

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ova go povtori ušte dva pati,vraќajќi go čovekot da go povtoruva negoviot namaz.“(Imam Muslim dava komentar objasnuvajќi deka davanje selam pa makar vo kratok interval,e dolžnost na sekogo) (Rijadus-Salihin Hadis br.859)



860.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Koga nekoj od vas ќe go sretne svojot brat musliman,neka mu dava selam,ako pomegju niv gi deli drvo,xid ili kamen pa ќe se sostavat pak,neka go poselami povtorno.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.860)
135.) Izvrsnosta na selamot pri vleguvanje vo kuќata

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“A koga vleguvate vo kuќi,vie domašnite nivni pozdravete gi so pozdrav propišan od Allah blagosloven i ubav.“ (Sura En-Nur 24:61)



861.Enes r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:

“O sinče,koga ќe vleguvaš kaj svoeto semejstvo, povikuvaj selam,vo toa e beriќetot i za tebe i za tvoeto semejstvo.” (Rijadus-Salihin Hadis br.861)
136.) Pozdravuvanje na decata

862.Enes r.a.,pominal pokraj deca i im povikal selam a potoa reče:“Vaka praveše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.”. (Rijadus-Salihin Hadis br.862)


137.) Pozdravuvanje na svojata i na drugite ženi

863.Sehl bin Sad r.a.,propoveduva:“Megju nas beše edna žena koja klavaše crvena repa vo lonec i dodavaše malu jačmen.Taa ќe gi vareše zaedno.Na vraќanje od xuma namaz,nie ќe ja pozdravevme i taa ќe ni nudeše od hranata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.863)



864.Umm Hani neka e Allah zadovolen so nea,ќerkamu na Ebu-Talib r.a.,prenesuva:“Jas otidov kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo denot na osloboduvanje na Mekka.Toj se kapeše dodeka Fatima r.a.,go zaklonuvaše so čaršav,a jas go pozdraviv. (Rijadus-Salihin Hadis br.864)



865.Esma,ќerkata na Jezid r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pomina pokraj nas,grupa ženi,i ni dade selam.” (Rijadus-Salihin Hadis br.865)

Komentarot na Imam Nevevi: Dopustlivosta na mažite da pozdravuvaat ženi i vice versa,e uslov što treba da se pridržuva i čuva da ne dojdi do iskušenie da napravi ona što e zabraneto,a toa se:

1.Na mladata žena i e zabraneto da pozdravuva maž ili da mu vozvraќa pozdrav.

2.Na grupa ženi ili stara žena i e dozvoleno da pozdravuvaat maž ili da mu vozvraќaat pozdrav.

3.Na mažot koj e sam dozvoleno mu e da pozdravuva grupa na ženi.Bilo kako i da e,vo ovie slučaevi, islamskite propisi treba strogo da se počituvaat,zemajќi go vo predvid Allahoviot zapovest:“Spuštanje na pogledite.“


138.) Pozdravuvanje na ne muslimani i zabranata na potiknuvanje

866.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Ne pozdravuvajte Evrei i Kristijani pred da ve pozdravuvaat tie; Koga ќe sretnete nekogo od niv na patot, neaterajte gi na tesnata strana na patot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.866)



867.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Iza selleme 'alejkum ehlu-l-Kitabi, fe kulu:"Ve alejkum!“Sledbenicite na Knigata (evreite i hristijanite) koga ќe vi dadat selam“Es-Samu Alejkum“(što znači:umiračkata neka e na vas),vie vozvratite: وعَلَيكُم Ve’alejkum (i vas.)

(Rijadus-Salihin Hadis br.867)



868.Usame r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pominal pokraj mešana grupa vo koja imalo i muslimani,politeisti i Evrei,pa im dal selam velejќi”Es-Selamu Alejkum.

(Rijadus-Salihin Hadis br.868)
139.) Izvrsnosta na davanje selam na doagjanje i poagjanje

869.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Koga nekoj od vas ќe dojde na sobir,toj treba da dava selam na onie koi se naogjaat tuka,istoto da go napravi koga misli da si zamine.Prviot selam ne e po važen od posledniot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.869)
140.) Baranje dozvola za vleguvanje vo nečija kuќa i odnesuvanjeto

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُيُوتًا غَيْرَ بُيُوتِكُمْ حَتَّى تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَى أَهْلِهَا ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“O vernici,vo tugji kuќi ne vleguvajte dodeka dozvola ne pobarate i dodeka domašnite ne gi poselamite.” (Sura En-Nur 24:27)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

وَإِذَا بَلَغَ الأطْفَالُ مِنْكُمُ الْحُلُمَ فَلْيَسْتَأْذِنُوا كَمَا اسْتَأْذَنَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ

“A vašite deca koga ќe dostignat spolna zrelost,togaš stalno neka baraat dozvola za vleguvanje,kako što baraa dozvola onie postarite od niv.” (Sura En-Nur 24:59)



870.Ebu Musa el-Eš'ari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dozvolata treba da se pobara do tri pati.Ako e vo soglasnost so domašnite,vlezi ako ne,vratise. (Rijadus-Salihin Hadis br.870)



871.Sehl b.Sas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Baranjeto dozvola za vleguvanje vo nečija kuќa,e naredba zaradi čuvanje na pogledite (od avret i sve drugo što domaќinot ne bi sakal da se vidi).” (Rijadus-Salihin Hadis br.871)



872.Rib'i bin Hireš r.a.,prenesuva:“Čovek od plemeto Beni 'Amir ni reče deka toj go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za dozvola da vleguva velejќi:“Možam da vleguvam vnatre?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s., mu reče na slugata:“Reči mu da veli:Es-Selamu Alejkum.“Doznavajќi što reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,čovekot reče:“Možam da vlezam,selamu alejkum?“Potoa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu dade dozvola da vleguva.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.872)



873.Kilde bin El-Hanbel r.a.,kažuva:Jas go posetiv Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i vlegov bez da pobaram dozvola za vleguvanje.Toj mi reče:“Vratise nazad i kaži:“Es-Selamu Alejkum,možam li da vlezam?“

(Rijadus-Salihin Hadis br.873)

90IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:02 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
141.) Baranje dozvola za vleguvanje so :“Jas sum.“

874.Enes r.a.,prenesuva hadis od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo vrska so Surata El-Isra' za koe Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kažuva:

“Potoa Xibril (Gabriel) se vozdigna zaedno so mene do naj bliskoto nebo i pobara da se otvori portata. Toj (Xibril) beše prašan:“Koj e tamu?“Reče:“Xibril.“Pak beše prašan:“Koj e so tebe?“

Reče:“Muhammed.“ Potoa toj se vozdigna na drugoto nebo i pobara da se otvori portata.Toj (Xibril) beše prašan:“Koj e tamu?“Reče:“Xibril.“Pak beše prašan:“Koj e so tebe?“Reče:“Muhammed.“Na istiot način,vozdignuvajќi se na tretoto,četvrtoto,pa do sedmoto nebo,beše prašan na portite:“Koj e tamu.? Toj vozvraќaše:Xibril.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.874)



875.Ebu Dherr r.a.,prenesuva:“Jas izlegov nadvor edna večer i go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s., šetaše samiot.Jas počnav da čekoram pod svetloto na mesečinata.Toj se svrte okolu,me primeti i praša:“Koj e tamu?“ Jas odgovoriv:“Ebu Dherr. (Rijadus-Salihin Hadis br.875)



876.Umm Hani neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:

“Jas otidov kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koj se kapeše dodeka Fatima r.a.,go zaklonuvaše so čaršav.Toj praša,“Koj e tamu?“Jas odgovoriv:“Jas sum Umm Hani.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.876)



877.Xabir r.a.,kažuva:

“Dojdov kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tropnav na vrata ,a toj praša:“Koj e?”

“Jas”odgovoriv,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na toa mi reče:“Jas,jas”kako da ne mu se dopadna toa.

(Rijadus-Salihin Hadis br.877)


142.) Da se kažuva“El-Hamdulil-lah“na kivnuvanje,vozvraќanje i odnesuvanje prikivnuvanje i proxevanje.

878.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah saka kivanje,a ne saka prozevanje (zjapanje).Koga nekoj od vas ќe kivne i veli:“Elhadulil-lah“(zahvalosta mu pripagja na Allah),ispadnuva dolžnost na sekoj musliman koj ќe go čue,da mu nazdravi velejќi mu:“JerhamukAllah (Allah ti se smiluval!)

Zevanjeto e od šejtanot.Koga nekoj od vas ќe oseti deka ќe prozeva,neka se vozdrži kolku što može, zošto,koga nekoj od vas se prozevaejtanot mu se smee.” (Rijadus-Salihin Hadis br.878)



879.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe kivne,neka reče:

“El-Hamdulil-lah”,a bratot ili drugarot negov na toa neka reče:“JerhamukAllah”.Koga ќe mu rečat “JerhamukAllah”,neka im odgovori so: يهديكم الله و يصلح بالكم . رواه الترمذي و أحمد“Jehdikumullahu ve juslihu balekum (Allah da ve upati i popravi vašata položba.) (Rijadus-Salihin Hadis br.879)



880.Ebu-Musa r.a.,kažuva:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Koga nekoj od vas ќe kivne,pa ќe mu se zahvali na Allah so:“El-Hamdulil-lah”,vie nazdravete go so:“Jerhamukellah”,a ako ne se zahaluva na Allah,togaš nemojte da mu nazdravite. (Rijadus-Salihin Hadis br.880)



881.Enes r.a.,propoveduva:“Kivnaa dvajca lugje kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa na edniot mu nazdravi velejќi mu “JerhamukAllah (Allah ti se smiluval)”,a na drugiot ne.Na toa onoj komu ne mu nazdravil reče:“Toj kivna i mu nazdravi,a jas kivnav i mene ne mi nazdravi.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Ovoj mu se zahfali na Allah,a ti ne! (Rijadus-Salihin Hadis br.881)



882.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Bilo koga ќe kivneše,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe go pokrieše ustata so negovata raka ili šamivče,zadušuvajќi go glasot na toj način.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.882)



883.Abu Musa r.a.,prenesuva:“Evreite namerno ќe kivnea vo prisustvoto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nadevajќi se deka toj ќe im veli“JerhamukAllah”,ali, namesto toa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe im vozvraќaše:“Jehdikum-ullahu ve juslihu belekum,što znači:Allah da ve upati i pomogni ispravno vo vašite raboti. (Rijadus-Salihin Hadis br.883)



884.Ebu Se'id El-Kudri r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga nekoj od vas ќe proxeva (zjapi),da go klava rakata preku negovata usta,vo sprotivno gjavolot ќe vleguva.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.884)


143.) Izvrsnosta na pozdravuvanje so raka pri sretnuvanje i drugi pravila

885.Ebu el-Hattab Katade kažuva deka mu rekol na Enes:”Dali ashabite (drugarite) na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se rakuvale so raka?”Da”,mu odgovoril Enes.” (Rijadus-Salihin Hadis br.885)



886.Enes r.a.,kažuva:“Koga dojdoa lugjeto od Jemen,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Żitelite na Jemen ve posetija.Tie se prvi koi go vovedoa tradicijata na rakuvanjeto.” (Rijadus-Salihin Hadis br.886)



887.El-Berra r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga ќe se sretnat dvajca muslimani i ќe se rakuvaat,prosteni im se malite grevovi,pred da se razdelat.” (Rijadus-Salihin Hadis br.887)



888.Enes r.a.,prenesuva deka nekoj čovek rekol:“Allahov Prateniku,koga nekoj od nas ќe go sretne svojot brat ili prijatel,dali da mu se pokloni?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:”NE.”Prašal:“Dali ќe go bakne?” “Ne”,Odgovori Pratenikot s.a.v.s.,“Dali ќe se rakuva so nego?” “Da”,odgovori Allahoviot Pratenik s.a.v.s.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.888)



889.Sefvan bin Assal r.a.,prenesuva:”Eden Evrein go prašal negoviot drugar da go odnesi nego kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.; koga dojdoa kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tie go prašaa za devette čisti znaci dadeni na Pratenikot Musa a.s..Sefvan r.a.,raskažuva dolg hadis koj završuva:”Tie mu gi baknaa racete i nozete na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekoa:”Nie potvrduvame deka ti si Pratenik.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.889)



890.Vo raskažuvanjeto na Ibn-Umer r.a.,vo krajot na raskažuvanjeto na hadisot,toj reče:”Nie dojdovme blizu Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu go baknavme rakata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.890)



891.Ajša r.a.,kažuva:“Zejd bin Harith dojde kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kog toj beše vo mojata kuќa (soba), tropna na vratata.Pratenikot s.a.v.s.,stana,vlečejќi ja oblekata zad sebe,go pregrna i go bakna.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.891)



892.Ebu Dherr r.a.,kažuva: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi reče:Nikako ne potcenuvaj ni edno dobro delo,pa makar da go sretneš svojot brat so nasmevnato lice.” (Rijadus-Salihin Hadis br.892)



893.Ebu Hurejre r.a.,propoveduva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go bakna Hasan ibn Ali r.a.,(svojot vnuk),vo prisustvo na Akre bin Habis,koj,reče:“Jas Imam deset deca,i niedno od niv nikogaš ne sum baknal!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Koj ne e milostiv,ni kon nego ne ќe se ima milost!.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.893)

91IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:08 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
144.) Sledenje na xenaze i rabotite okolu bolesta i smrtta

894.Bera’bin Azib r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ni naredi da go posetime bolnot,ispratime xenazeto na umren vernik,da mu nazdravime na onoj koj ќe kivne,da go prifatime ( kako vistina) zakletvata na onoj koj ќe se zakolne,da mu pomogneme na obezpraveniot,da mu se odzivame na onoj koj ќe ne povika i da šireme selam.” (Rijadus-Salihin Hadis br.894)



895.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pet obvrski se za Muslimanot kon muslimanot:da mu vozvrati selam,da go poseti koga e bolen,da mu klanja i isprati xenaze,da se odzvie na negoviot povik i da mu nazdravi koga ќe kivne.” (Rijadus-Salihin Hadis br.895)



896.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:Semožniot i Vozvišen Allah na Sudniot den ќe reče:O sinko Ademov,se razbolev,pa ne me poseti!”Čovekot ќe reče:“Gospodare,kako da te posetam koga si Ti Gospodar na svetovite!?”Allah subhanehu ue tealae odgovori:“Zarem ne znaeše deka Mojot rob,toj i toj,se razboli pa ne si go posetil?Zarem ne znaeše deka,ako go poseteše ќe Me najdeše kaj nego?O sine Ademov,barav da Me nahraniš,a ti ne Me nahrani.”Čovekot ќe reče:

“Gospodare,kako da Te nahranam,pa Ti si Gospodar na svetovite?!”,Allah subhanehu ue teala,ќe odgovori ќe mu odgovori:“Zarem ne znaeše deka mojot rob,toj i toj,baraše da go nahraniš, a ti ne go nahrani?Zarem ne go znaeše toa,ako go nahraneše,ќe go najdeše kaj Mene? O sine Ademov,barav da Me napoiš,pa ne Me napoi!”Čovekot ќe reče:“Gospodare,kako da Te napojam,pa Ti si Gospodar na svetovite?!”,Allah s.v.t.,ќe odgovori:“Mojot rob,toj i toj,baraše da go napoiš,a ti ne go napoi! Zarem ne go znaeše toa,deka,ako go napoeše,ќe go najdeše kaj Mene? (Rijadus-Salihin Hadis br.896)



897.Ebu-Musa r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Posetete go bolniot,nahranete go gladniot i oslobodete go zarobeniot!” (Rijadus-Salihin Hadis br.897)



898.Thauban r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Onoj koj ќe go poseti svojot brat vo veratae bide zafaten vo sobiranje na sveži plodovi od gradinata na Xennet se dodeka toj ne se vraќa.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.898)



899.Alija r.a.,sin mu na Ebu-Talib r.a.,kažuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:

“Koga nekoj ќe go poseti svojot brat musliman,trgnal po patot na Xennetskata bavča,koga ќe sedne,go pokriva Allahovata milost. Ako go posetuva nautro,sedumdeset iljadi meleki salavat mu nosat na nego sè do večerta,a ako go poseti navečer,sedumdeset iljadi meleki mu nosat salavat sè do sabajle.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.899)



900.Enes r.a.,kažuva:

“Edno Evrejsko momče mu služeše na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa se razboli.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,Dojde da go poseti, sedna do negovata glava i mu reče:“Primi go islamot.“Momčeto pogledna kon negoviot tatko,koj beše prisuten. Tatko mu reče:“Poslušaj go Ebu-Kasima.“Momčeto go primi islamot.Izleze Allahoviot Pratenik s.a.v.s., velejќi:

“Fala na Allah Koj go spasi od ognot Xehennemski.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.900)
145.) Molitva za bolniot

901.Ajša r.a.,prenesuva:Koga čovekot se žaleše kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zaradi bolesta i ranata,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe go dopiraše zemjata so kaži prstot i potoa ќe go krevaše (Sufjan ibn Ujejne ko spušti svojot prst na zemjata potoa go krena,demonstrirajќi kako praeše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.),i ќe proučeše:

"Bismil-lahi,turbetu erdina,birikati ba'dina,jushfe bihi sekimuni,biidhni Rabbina"(So Imeto na Allah,pravot na našata zemja mešana so plukanica na nekoi od nas ќe go izlekuva bolesniot so dozvolata na našiot Rabb“ (Rijadus-Salihin Hadis br.901)



902.Ajša r.a.,prenesuva: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe posetuvaše bilo koj člen od negovata familija,toj ќe go dopreše bolniot so negovata desna raka i ќe se moleše:“Allahumme Rabben-nasi,adh-hibil-ba'sa,veshfi,Entesh-Shefi,la shifa'e il-la shifa'uke,shifeen la jughadiru sekamen.“(O Allah, Gospodar na čoveštvoto! Otstranija ova bolest i izleči (nego ili nea)! Ti si naj Golemiot Lekuvač.Nema lek osven od Tebe,koe ne ostava nazad nikakva bolest.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.902)



903.Enes r.a.,prenesuva:“Jas mu rekov na Thabit r.a.,zarem ne treba da napravam Rukja (n.p.da se proučuva molitva ili Kur'anski Ajeti i duvne) na tebe,takvi molitvi kako što gi praktikuvaše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.?

Toj reče:“Te molam napravi taka.“Enes r.a.,se pomoli:“Allahumme Rabben-nasi,mudh-hibal-ba'si,ishfi Enteš-Šefi,la šefije il-la Ente,Šifa,en la jughadiru sekamen.“(O Allah,Gospodar na čoveštvoto! Otstranija ova bolest i izleči (onoj ili ona).Ti si Lečitel.Nema lek osven preku Tebe.Izleči (nego oli nea) so lek što lekuva.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.903)



904.Sead b.Ebi-Vekas r.a.,Kažuva:

“Me poseti Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pri bolesta i reče:”Allahu moj,izleči go Seada,Allahu moj,izleči go Seada,Allahu moj,izleči go Seada ibn Vekasa.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.904)



905.Ebu-Abdullah bin Ebul-‘As r.a.,prenesuva deka toj mu se požalil na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za bolovite koi gi čuvstvuval vo teloto,pa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:“Stavi ja rakata na mestoto kaj što te boli i reči:“Bismil-lah”tripati,a potoa prouči sedum pati:“Eudhu bi'izzetil-lahi ve kudretihi min šerri ma ajidu ve uhadhiru.“(Jas baram zasolnište kaj Allah i Negovata Sila od lošoto koe me mači i plašam).” (Rijadus-Salihin Hadis br.905)



906.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:“Onoj koj ќe poseti bolen čovek,komu ne mu se pojavile smrtnite znaci i se moli sedum pati:“”Koj ќe poseti bolesnik komu ne mu došol negoviot exel (smrt),kaj nego sedum pati neka reče:“Eselullahe El-Adhim,Rabbil-El-Aršil Adhim,en-Ješfijeke“(Go molam Vozvišeniot Allah,Gospodarot na Golemiot Arš (Prestol),da te izleči.) Allah zasigurno ќe go izleči od taa bolest. (Rijadus-Salihin Hadis br.906)



907.Ibn Abbas r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,otide kaj nekoj beduin koj beše bolen da go poseti,a imaše navika koga ќe vlezeše kaj bolniot da veli:“La be'se,la be'se,tahurun inšaAllah“

(Ništo,ništo,toa e čistenje na grevovite,inšaAllah.t.j.bolesta te čisti od grevovite.) (Rijadus-Salihin Hadis br.907)



908.Ebu Seid el-Hudri r.a.,prenesuva:Xibril a.s.,došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa mu rekol:

“O Muhammed,si se požalil deka si bolen?”“Da.”odgovori Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a Xibril reče:

Bismil-lahi erkike min Kul-li šejin Ju'dhuke,min šerri kul-li nefsin ev-'ajni hasidi,Allahu ješfike,bismil-lahi erkike.“(So imeto na Allah.Jas proučiv na tebe (da te očisti) od se ona što te mači,i od štetata na sekoe zlo i od zloto na lošoto oko i oko zavidno;Allah ќe te lekuva i so Imeto na Allah proučiv na tebe.) (Rijadus-Salihin Hadis br.908)



909.Ebu Se'id El-Kudri i Ebu Hurejre r.a.,prenesuvaat:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Ako čovekot veli:“La ilahe ilallahu vallahu Ekber“(Nema drug bog osven Allah i Allah e Najgolem),negoviot Gospodar mu se odzviva i potvrduva“Da!“Nema drug bog osven Jas,i Jas sum Najgolemiot.“

Koga toj veli:“La ilahe ilallahu Vahdehu la sherikeleh“(Nema drug bog osven Allah,Eden,koj nema združenik), negoviot Gospodar mu se odzviva i potvrduva“Da!“Nema drug bog osven Jas,i jas nemam združenik.

Koga toj veli:“La ilahe ilallahu lehul mulku ve lehul hamdu“(Vrhovnata vlast mu pripagja na Toj i zahvalnosta e Negova),negoviot Gospodar mu se odzviva i potvrduva“Da!“Nema drug bog osven Jas,Mene mi pripagja zahvalnosta i Mene mi pripagja vrhovnata vlast.

Koga toj veli:“La ilahe ilallahu ve la havle ve la kuvvete illa Billah“(Nema drug bog osven Allah,i nema moќ i sila osven so Allah),negoviot Gospodar mu se odzviva i potvrduva“Da!“Nema drug bog osven Jas,nema moќ i sila osven so Mene.) Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dodade:“Onoj koj ќe gi recitira ovie zborovi i umira,nego nema da go dopira Ognot (pekol).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.909)

92IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:14 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
146.) Preporaka na členovite na familijata za sostojbata na bolniot

910.Ibn Abbas r.a.,prenesuva:“Koga Ali r.a.,izleze nadvor,pri pesetata na poslednoto boluvanje na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,lugjeto prašaa:“Kako e Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,o Abul Hasan?“

Toj vozvrati:“Zahvalnosta mu pripagja na Allah,toj se oseќa po dobro.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.910)


147. Molitva za onoj koj e razočaren vo negoviot život

911.Ajša r.a.,kažuva:Dodeka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,beše potpren na mene,go slušnav koga reče:

“Allahumme-gfir li,verhamni,ve alhikni bir Rafikil-A'la”(O Allah,prosti mi,smesti ja Tvojata Milost na mene i sostavime da se oduševuvam so pravednite drugari.” (Rijadus-Salihin Hadis br.911)



912.Aiša r.a.,neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:

“Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga beše blizu do samoto umiranje.Toj imaše bukal za pienje so voda vo nego.Toj ќe go klavaše rakata vo nego,i ќe go brišeše liceto so voda.Potoa ќe moleše:“O Allah! Pomognimi nad paganite i smrtnata agonija (maka).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.912)


148.) Podučuvanje na familijata na bolesniot da bide lubezna kon nego – Bolniot da se teši i da se pokažuva lubeznost kon onoj koj se suočuva so smrtna presuda.



913.Imran bin Husein r.a.,prenesuva:

”Żena od plemeto Xuhejne od koga napravi zina (blud),ostana trudna i dojde kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,priznavajќi ja greškata,reče:“O Allahov Prateniku! Jas sum podležna na kazna odredena od Allah,pa izvrši go.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go povika nejziniot zaštitnik i reče:“Odnesuvaj se so nea ubavo i donesi ja kaj mene posle poroduvanje.“Nejziniot zaštitnik postapi soglasno po dogovorot. Potoa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s,zapovedi,cvrsto da se vrzi nejzinata obleka okolu nea i ja kamenuvaa do nejzinata smrt.Potoa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ponudi xenaze namaz za nea.“(Rijadus-Salihin Hadis br.913)
149.) Se dozvoluva da se izrazuvaat oseќaite na
agonijata vo teškite boluvanja

914.Ibn Mesud r.a.,kažuva:Jas go posetiv Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dodeka toj pateše i mu rekov:“O Allahov Prateniku! Ti pretrpe premnogu.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“Da,Jas patam kolku dvajca maži od vas.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.914)



915.Sa'd bin Abu Vakas r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dojde da me posetuva koga imav mnogu golemi bolki.Jas rekov:“Jas patam od takva maka kako što ti pretrpuvaš.Jas sum bogat čovek i edina naslednička od mene e mojata ќerka.“(Potoa Sa'd go prenesuva celiot slučaj.) (Rijadus-Salihin Hadis br.915)



916.El-Kasim bin Muhammed kažuva deka Aiša r.a.,reče:“Oh,mojata glava.“(od bolkite što gi imaše).Potoa, Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

“Prilično,Jas sum koj veli:“Oh,moeto glavobolie.“(Potoa El-Kasim go potpolnuva raskažuvanjeto) (Rijadus-Salihin Hadis br.916)




150.) Potiknuvajte čovek pred samata smrt
da izgovori“La ilahe Il-lallah“

917.Muadh bin Xebel r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:"Men kane ahiru kelamihi,La ilahe ille-l-Lah-dehale-l-džennete. Na onoj čii posledni zborovi se:

La ilahe illallah“(Nema drug bog osven Allah),ќe vleze vo Xennet.” (Rijadus-Salihin Hadis br.917)



918.Se prenesuva od U Seid b.El-Hudri r.a.,deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:Pottiknuvajte gi onie koi se napolno iscrpeni pred samata umiračka,da go izgovorat šehadetot;”La ilahe illellah.”(ne postoi drug bog osven Allah).” (Rijadus-Salihin Hadis br.918) Vidi i hadis: br.415 i 426)
151.) Vednaš po umiračkata,molitva

919.Umm Seleme r.a.,kažuva:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go poseti Ebu-Seleme koga,negovite oči ostanale otvoreni vednaš odkoga umre.Toj mu gi zatvori očite i reče,”Koga dušata izleguva,pogledot go sledi.”

Nekoi členovi na negovata familija počnaa da plačat.a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Nemojte da molite za vas ništo osven na dobro,zošto melecite velat“Amin”na sè što ќe izgovorite“,a potoa dodade:

"Allahumma-gfir li fulan (bi-ismihi) ve-rfa'deredžetehu fi-l-mehdijjine va hlufhu fi' akibihi fi-l-gabirine va-gfir lena ve lehu,ja Rabbi-l-'alemin,veefsih lehu fi kabrihi ve nevvir lehu fihi"

(OAllah,prosti mu na Ebu-Seleme,podigni mu go derexeto (stepenot) megju onie koi se pravilno upateni i daruvaj mu sledbenik od negovite potomci koi ostanuvaat po nego.Prosti ni i nas i nemu,o Gospodar na svetovite,i napravi mu go kaburot (grobot) širina i svetlost.) (Rijadus-Salihin Hadis br.919)

93IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:18 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
152.) Dobri zborovi da se zboruva pred onoj koj e na umiranje

920.Umm Seleme r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga ќe posetuvate bolen ili kaj čovekot koj e pred umiračka,zboruvajte dobri zborovi,zošto melecite velat “Aminna što zboruvate.”

Ummi Seleme kažuva:“Koga umre Ebu-Seleme,dojdov kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekov:

O Allahov Prateniku,Ebu Seleme umre!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me potikna da se molam: “Allahumme gfir-li ve lehu,ve a’kibni minhu ‘ukba haseneten.”(O Allah,prosti mi i mene i nemu, podari mi po dobra idnina (daj mi po dobar zamenik).” (Rijadus-Salihin Hadis br.920)



921. Umm Seleme neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s., koga reče:“Koga čovekot pati od nesreќi i veli:“Inna lil-lahi ve inna ilejhi raxiun.Allahumme ujurni fi musibati,vahluf li hairen minha.“(Nie mu pripagjame na Allah i kaj Nego nie ќe se vraќame.O Allah! Nadomestuvaj mi ja nesreќata,podari mi nešto po dobro vo zamena za toa.Allah,za sigurno ќe mu nadomestuva so nešto po dobro.)

Umm Seleme neka e Allah zadovolen so nea,reče:“Koga umre Ebu Seleme r.a.,Jas ja povtoriv istata molitva kako što mi zapovedi Allahoviot Pratenik s.a.v.s.;Taka što,Allah mi dade po dobra zamena,Jas se omaživ za Allahoviot Pratenik s.a.v.s.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.921)



922.Ebu-Musa El-Ašari r.a.,prenesuva: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga ќe umira deteto na eden rob,Vozvišeniot Allah im veli na melecite:“Go zedovte deteto na Mojot rob?,melecite odgovaraat: “Da!Potoa Allah pak im veli:“Go zedovte plodot na negovoto srce?,melecite odgovaraat:“Da!

Potoa Allah gi prašuva:“A što reče Mojoto rob?”melecite odgovaraat:“Te pofali i reče:“Inna lil-lahi ve inna ilejhi raxiun“.(Nie sme Allahovi i samo Nemu ќe Mu se vratime.)Togaš Vozvišeniot Allah im nareduva:“Izgradete mu kuќa na Mojot rob vo Xennet i narečete ja Kuќa na zahfalnosta.” (Rijadus-Salihin Hadis br.922)



923.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vozvišeniot Allah veli:“Jas nemam druga nagrada osven Xennet za Mojot rob vernik,koga ќe mu ja zemam naj sakanata ličnost vo ovoj svet,a mirno i strplivo ќe go podnesuva gubitokot,nadevajќi se na Mojata nagrada.” (Rijadus-Salihin Hadis br.923)



924.Usame bin Zeid r.a.,prenesuva:Ќerka mu na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,isprati izvestuvač kaj nego da go izvesti deka nejzinoto dete e pri umiračka,i pobara da dojde kaj nea.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go vrati izvestitelot so poraka:“Na Allah mu pripagja što zema i što dava,i sè ima odredeno vreme vo ovoj svet.Taka ќe i rečiš,da bide trpeliva,i neka se nadeva na Allahovata nagrada.“


153.)Dozvoleno plačenje,no ne taženje,vienje i lelekanje nad mrtviot

Imam Nevevi komentira:

Taženjeto nad umreniot e haram i kaznen.Umrenoto lice se mači zaradi glasnoto plačenje na negovoto semejstvo,taženje nad nego lelekanje i slično.So vakvite odnesuvanja,živite nema da im olesnat na umrenite; nasprotiv tie ќe bidat kazneti i mačeni.Kako što Allah veli vo Kur'anot:“...Nikoj nema da go nosi bremeto na drugiot...“ (Sura el-Isra' 17:15); Isto taka,Allah vo Kur'anot veli:

أَلا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى وَأَنْ لَيْسَ لِلإنْسَانِ إِلا مَا سَعَى Ni eden grešnik tugjite greški ne ќe gi nosi,i na čovekot mu pripagja samo ona što si go rabotel.“ Sura En-Nedžm 53:38-39) Hadisite što go potkrepuvaat ova se slednite:



925.Ibn-Umer r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo društvoto na Abdur-Rahman bin Avf,Sad Abu Vekas i Abdullah bin Mesud r.a.,go posetil Sa'd b.'Ubadeta.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,počna da plače,i tie se rasplakaa,pa im reče:

“Zarem vie ne slušate,Allah ne kaznuva ronenje na solzi zaradi bolkata vo srceto,tuku kaznuva ili podaruva milost zaradi iskažuvanjeto na ova“,pokažuvajќi na jazikot!. (Rijadus-Salihin Hadis br.925)



926.Usame b.Zejd r.a.,kažuva: Vnukot (deteto na ќerkamu) na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu go predado na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dodeka deteto beše pred umiranje.Solzite počnaa da ronat na liceto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s..S’ad mu reče:“Što e ova o Allahov Prateniku?”

Toj s.a.v.s.,mu odgovori:“Ova e milost koj Allah ja vnesol vo srcata na svoite robovi.Allah ja podaruva Svojata milost na milostivite megju Negovite robovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.926)



927.Enes r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dojde kaj svojot sin Ibrahim r.a.,a toj veќe,na poslednoto zdišuvanje.Zolzite počnaa da ronat niz liceto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.

Abdurrahman bin Auf reče:”O Allahov Prateniku,i tip plačeš?”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”O Ibn Auf! Ova e milost.”,prodolži da plače,i reče:“Očite ronat solzi i srceto e tažno,no nema da iskažuvame osven ona so što go zadovoluva našiot Gospofar.O Ibrahim!Navistina nie sme tažni od tvoeto zaminuvanje.” (Rijadus-Salihin Hadis br.927)
154. Zabraneto e da se otkrijat nedostatocite ili pojavite na pokojniot

928.Ebu Rafi' r.a.osloboden sluga na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,prenesuva:“Onoj koj mie umren čovek i go krie ona što go primetil kaj nego,nemu ќe mu se prosti četirieset pati.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.928)


155.) Učestvuvanje vo xenaze namaz i nedopadlivosta na ženite da učestvuvaat vo povorkata.

929.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe klanja xenaze namaz i prisustvuva vo povorkatae bide nagraden ednakvo nae den Kirat,i koj ќe prisustvuva do krajot na zakopot,ќe dobie nagrada ednakvo na dva Kirata.Beše prašan:Što se dva Kirata?” Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Kako dve golemi planini.” (Rijadus-Salihin Hadis br.929)



930.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Bilo koj ќe prisustvuva vo xenaze namaz i pogrebot na musliman se do krajot na zakopot,veruvajќi i nadevajќi se na nagradata od Allahe se vraќa so nagrada ednakvi na dva Kirata; sekoj Kirat e ednakvo na planinata Uhud; a koj prisustvuva samo na xenaze namaz,se vraќa so eden Kirat.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.930)



931.Umm Atijje neka e Allah zadovolen so nea kažuva: “Nas ženite,zabraneto ni è da se pridružime na pogreb,no toa ne ni e strogo.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.930)

94IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:24 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
156.) Prisustvuvanje na golem broj lugje vo xenaze namaz
i formiranje na na tri redici ili poveќe.

932.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Ako grupa na sto muslimani klanjaat xenaze namaz,i ako site go molat Allah za prostenje na pokojniot,nivniot namaz za pokojniot ќe bide primen. (Rijadus-Salihin Hadis br.932)



933.Ibn Abbas r.a.,prenesuva:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako muslimanot umre,pa mu klanjaat xenaze četirieset lugje,koi ne mu činat širk na Allah,ne Mu pripišuvaat združenik,Allah ќe gi primi nivnite zavzemanja za pokojniot (Rijadus-Salihin Hadis br.933)



934.Merthed bin Abdullah el-Jezni propoveduva:”Koga Malik b. Hubejre r.a.,ќe klanjaše xenaze namaz I ќe primateše mal broj na prisutni,toj ќe gi podeleše na tri safa (redici),a potoa ќe veleše:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako xenaze namaz klanjaat tri safa (tri redici) lugje,Xennetot mu e odreden.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.934)
157.) Molitvata vo xenaze namaz

Značenjeto na gore zavedeniot hadis:

Da se izgovaraat četiri Tekbiri (Allahu Ekber) vo xenaze namaz.Posle prviot Tekbir,se proučuva:Eudhu bil-lahi mineš-šejtanir-raxim,a potoa Sura El-Fatiha:“El Hamdulil-lahi Rab-bil alemin,er-Rahmanir-Rahim,Maliki jeumid-din,ijj'ake na'budu ve ijj'ake nestein,ihdi nesiratal mustekim,sirataledhine en'amte alejhim,gajril magdhubi alejhim ve led-daaalin,aamiin.

Potoa se proučuva vtoriot Tekbir:“Allahu Ekber.“Potoa se proučuva salavat:“Allahumme Sali 'ala Muhammed ve 'ala ali Muhammed,Kema sal-lejte 'ala Ibrahime ve 'ala ali Ibrhim in-neke hamidun mexid,Allahumme barik 'ala Muhammed ve 'ala ali Muhammed,kema barekte 'ala Ibrahime ve 'ala ali Ibrhim in-neke hamidun mexid.“

Potoa,posle tretiot Tekbir,se proučuva dova (molitva) za umreniot i za muslimanite koi ќe gi,navedam vo narednite hadisi inšaAllah.

Posle četvrtiot tekbir,molete se na Allah.Nekoi od molitvite na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koi go recitiral posle tretiot Tekbir,e zaveden na sledniot hadis:)



935.Ebu Abdurahman Avf b.Malik r.a.,zboruva:“

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,klanjaše xenaze namaz i jas go zapametiv negovata molitva:Allahumme gfir lehu uer-hamhu ue afihi ue`fu anhu,ue Ekrim nuzulehu,ue uesi` mud-halehu,uegsilhu bil-mai ue thelxhi uel-bered,ue nekkihi minel khatajje kema nekkajte eth-theubul ebjad mine-denes,uebdilhu daren hajren min darihi,ue ehlen hajren min ehlihi,ue zeuxhen hajren min zeuxhihi,ue ed-khilhul-Xhennete,ue`idhhu min adhabil-kabr ue adhabin-nar. (Gospodaru naš, prosti mu i smiluj mu se,sočuvaj go (od kaznata) i izbriši mu gi grevovite!Podari mu ubavo mesto i kaburot (grobot) napravi mu go prostoren! Isčisti go so voda,so sneg i so mraz (Pokrij go so Tvojata neizmerna milost) i napravi go čist od grevovi kako što ja čistiš belata obleka od nečistotija (oprosti mu gi site greški)! Zameni mu ja kuќata so poubava od negovata,so semejstvo podobro od negovoto semejstvo,so žena podobra od negovata žena! Vovedi go vo Xennet i sočuvaj go od kaburskoto iskušenie i od Xehennemskata kazna!)Ebu Abdurahman Avf b.Malik r.a.,reče:“Posakav jas da bidam toj umren.”(Rijadus-Salihin Hadis br.935)





936.Ebu Hurejre,Ebu-Katade i Ebu-Ibrahim el-Ešheli r.anhum,prenesuvaat: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,klanjaše xenaze namaz,pa vo molitvata veleše:

“Allahumegfir lihajjina ve mejjitina,ve shahidina ve gaibina,ve sagirina ve kebirina,ve dhekerina ve unthaana. Allahumme men ahjejtehu minna feahjihi alel Islam,ue men teuefejtehu minna feteuefehu alel Ijman.Allahumme la tahrimna exhrehu ue la tudil-lena ba’dehu.”

(Gospodaru naš,prosti im na našite živi i na našite mrtvi,na prisutnite i na otsutenite! Našite mladi i našite stari, našite maži i našite ženi,O Allah,kogo ќe ostaviš da poživee,čuvaj go veren vo islam,a kogo ќe go usmrtiš,usmrti go imajќi iman!O Allah,nemoj da ni ja skratiš Svojata nagrada,i ne stavaj ne vo iskušenie posle negovata smrt!”) (Rijadus-Salihin Hadis br.936)



937.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:

“Koga ќe klanjate xenaze na umreniot,proučite mu iskrena molitva!” (Rijadus-Salihin Hadis br.937)



938.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo xenaze namaz,moleše:“Allahumme Ente Rabbuhe,ve Ente khalaktahe,ve Ente hadejteha lil-Islam,ve Ente kabedte ruhaha,ve Ente a’lemu bisir-riha ve alenij-jetihe,dži’neke shufe’a’lehu fagfir lehu (ako e žena se kažuva laha),fagfir lehu.”

(O Allah,Ti si negov Gospodar,Ti go sozdade,Ti go upati vo Islam;Ti mu go zede dušata nazad,i Ti najdobro go znaeš negovata vnatrešnost I nadvorešnata sostojba;Nie sme dojdeni kako posrediteli,pa prosti mu!) (Rijadus-Salihin Hadis br.938)



939.Vasile bin El-Aska r.a.,kažuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,klanjaše xenaze namaz na eden Musliman vo našeto prisustvo,i Jas go slušnav velejќi:“Allahumme inne (imeto na umreniot) fi dhimetike ve habli xivarike,fakihi fitnetel-kabri; ve adhaben-Nari,ve Ente ehlul-vefa'i vel-hamdi;Allahumme fagfir lehu verhamhu,inneke Entel-Gafur-ur-Rahim (ako umrenoto lice e žena,treba da se veli: Gafur-ha-Rahim) (O Allah,(Sin od toj i toj,na primer: Hasan ibn Husen) e vo Tvojata zaštita i predaden kon Tebe.Čuvaj go od iskušenijata na grobot i od kaznata na Xehennem.Ti go čuvaš Tvoeto vetuvanje i Ti si zaslužen na zahvalnost.O Allah! Prosti mu i bidi milostiv kon nego.Navistina,Ti si Somilosen Prostuvač.) (Rijadus-Salihin Hadis br.939)



940.Abdullah bin Ebi-Eufa r.a.,prenesuva:

“Dodeka klanjaše xenaze za ednata od negovite ќerki,toj prouči četri Tekbiri, posle četvrtiot Tekbir,prodolži da stoi ednakvo kolku vo interval izmegju dve Tekbiri,moleše za nea i molejќi go Allah za nejzinoto prostuvanje.“

Potoa toj reče:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vaka praveše.“Vo drugo predanie stoi:

“Toj (Abdullah) proučil četri tekbiri,pa ostanal tolku dolgo,pomisliv deka ќe go prouči i pettiot tekbir,potoa dade selam na desnata pa na levata strana.Pošto se zavrte,nie rekovme:“Što e toa?“

Toj odgovori:“Jas ne dodadov ništo od ona što go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da pravi,“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vaka praveše.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.940)

95IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:29 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
158.) Pobrzuvajte so xenazeto

941.Ebu Hurejre r.a.,kažuva:Jas go slušnavAllahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:

“Pobrzajte so xenazeto,zošto, ako e pobožen,vie go pobrazuvate kon blagosta (koja ja čeka),a ako e loša,togaš go simnuvate lošoto od vašite vratovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.941)



942.Ebu Seid el-Hudri r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol:“Koga ќe se postavi xenazeto na mrtovečka nosilka i lugjeto go nosat na svoite ramena,pa ako beše pobožen,veli:“Nosete me pobrzo!”Ali ako ne beše praveden,mu veli na nositeli:“O teško mene,kade me nosite?” Negoviot glas go sluša sè,osven čovekot.Da go sluša čovekot negoviot glas,zasigurno bi se onesvestil.” (Rijadus-Salihin Hadis br.942)
159.) Pobrzuvajte so isplatata od dolgot na umreniot
i podgotovkata na umreniot

943.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dušata na vernikot e obesena za nejziniot dolg (ne stignuva na svoeto odredište),se dodeka ne se podmiri (isplati).” (Rijadus-Salihin Hadis br.943)



944.Husein bin Vahva r.a.prenesuva:

Koga Talha bin El-Bera' r.a.,padna bolen,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dojde da go posetuva i reče:”Na vistina,Jas mislam toa,deka Talha e skoro na umiranje.Isvestime koga ќe umre i podgotvi se brzo da se zakopuva toj.Navistina,ne e pravilno za teloto na Muslimanot da se čuva ne zakopan megju členovite na negovata familija.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.944)
160.) Opomena okolu grobot

945.Ali r.a.,prenesuva i kažuva:

“Bevme na xenaze vo Beka el-Garkad (grobište blizu Medina),koga ni se pridruži i Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sedna i nie sednavme okolu nego.Toj s.a.v.s.,imaše stap so koj,navednuvajќi ja glavata,čepkaše po zemjata so nego,potoa reče:“Nema ni eden od vas a da ne mu e odredeno mestoto vo Xennet ili vo Xehennem“.

Sahabite rekoa:“O Allahov Prateniku,dali da se naslonime na ona što ni e odredeno?“

Toj s.a.v.s.,reče:“Prodolžite da rabotite dobri dela.Sekoj eden ќe vidi deka e lesno da se pravat dobri dela,za koi e i sozdaden.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.945)
161.) Molitva posle zakopot

946.Ebu-‘Amr (isto taka imenuvan e i kako Ebu-‘Abdullah i Ebu-Leila) od Uthman bin Affan r.a., prenesuva:“Koga ќe se završeše zakopot na umreniot,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.e stoeše do negoviot kabur (grob) i ќe veleše:”Molete go Allah da mu prosti na vašiot brat i molete zajaknuvanje za nego zašto,sega (za negovite dela) nego go ispituvaat.” (Rijadus-Salihin Hadis br.946)



947.Amr bin el-As r.a.,ќe veleše:

“Koga ќe me zakopate mene,ostanete do mojot grob,(kolku što se zema vreme da se zakole kamila i podeli negovoto meso), taka da možam da go osetam vašata bliskost i da znam što ќe im odgovoram na pratenicite (grobnite meleci) od mojot Gospodar.” (Rijadus-Salihin Hadis br.947)

Imam Nevevi komentira:Kako što e spomnato vo poslednite hadisi,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi sovetuval svoite sledbenici toa da posle zakopot na Muslimanot,da stojat nekoe vreme okolu negoviot grob i da molat za negoviot zajaknatost na sredbata so melecite ispituvačite vo grobot.So ogled na čitanje Kur'an pokraj umreniot na grobišta e vo sprotivnost so sunnetot na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.Toa go potvrduva i Buhari vo knigata “Fath El-Bari“,i Tefsir Ibn Kethir potvrduvajќi deka čitanje na Kur'an pokraj umreniot na grobišta e vo sprotivnost na praksata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s..


162.) Sadaka za umreniot i molitva za nego

948.Ajša r.a.,prenesuva:Eden čovek mu rekol na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:

“Majka mi umre nenadejno,Jas mislam deka ako imaše možnost da prozboreše,ќe veteše.sadaka.Pa,ako Jas sega delam sadaka za nea,dali taa ќe bide nagradena?“Da”,reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,taa ќe ima nagrada za toa.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.948)



949.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Idha mate Ibnu Adem inkata'a amelehu il-la min thelatheh:Sadakatul xherije,ilmun nafiun terekehu,ue ueledun salihun jed'u leh" (Koga čovekot ќe umre,negovite dela prestanuvaat,osven tri: trajna sadaka,lugjeto koi go koristat negovoto znaenje koe go ostavil,i pobožno dete koj se moli za nego.) (Rijadus-Salihin Hadis br.949)

163.) Pofaluvanje na umreniot

950.Enes r.a.,propoveduva:“Prenesoa edno xenaze i lugjeto se izrazija ubavo za nego,pa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Vexebet!”Potoa beše preneseno vtoroto xenaze,lugjeto za nego lošo se izrazija,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,povtorno reče:“Vexebet”.

Omer bin.el-Khattab r.a.,reče:“Što znači Vexebet?”,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“Za prvoto ubavo se izrazivte pa si zaslužuva Xennet;a za vtoroto se izrazivte lošo,pa si zaslužuva ogan (Xehennem).Vie ste Allahovi svedoci na zemjava.”) (Rijadus-Salihin Hadis br.950)



951.Abul-Esved r.a.,prenesuva:

“Jas dojdov vo Medina,i dodeka sedev pokraj Umer bin El-Khattab,prenesoa edno xenaze i lugjeto go pofalia umreniot.Umer bin El-Khattab r.a.,reče:“sigurno ќe vleze.“

Ebul Esvad r.a.,praša:“O Amir El Mu'minun (Vodač na Vernicite)!

Što misliš so zborot:“sigurno ќe vleze?“

Umer bin El-Khattab r.a.,reče:“Jas go rekov istoto što go rekol Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,Toj s.a.v.s., rekol:“Ako četvorica lugje go potvrduvaat pravednosta na eden Musliman,Allah ќe mu go podari Xennetot.“

Nie prašavme:“A ako trojca lugje go potvrduvaat negovata pravednost?“

Reče,toj s.a.v.s.,rekol:“I trojca.“Potoa nie go prašavme:“

A ako dvajca lugje go potvrduvaat negovata pravednost?“Reče,toj s.a.v.s.,rekol:“I dvajca.“

Što se odnesuva prašanjeto i za eden,nie za toa ne go prašavme.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.951)

96IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:32 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
164.) Povlastica za onie koi mu izumirat maloletni deca.

952.Enes r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

Bilo koj Musliman komu ќe mu izumirat tri maloletni deca,Allah ќe im go podari Xennetot,od Svojata somilost kon niv.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.952)



953.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

”Musliman komu ќe mu izumrat tri deca (bebinja),nema da go dopira Xehennesmskiot ogan vo isklučok za Allahovoto vetuvanje.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.952)



954.Ebu-Se’id el-Khudri r.a.,propoveduva:

“Nekoja žena dojde kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu rekla:

“Allahov Prateniku!Samo mažite koristat od tvoeto zboruvanje,pa te molam,odredi den i za nas da ne poučiš vo ona što te poučil Allah!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,si odredi den i gi upati na sobir.Koga se sobraa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi pouči vo ona što go poučil Allah.Potoa reče:”Na bilo koja žena od vas mu umiraat tri maloletni deca,tie ќe i bidat štit za nea protiv ognot na Xehennem!”Edna od żenite praša:“A za dve?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“I za dve.”(Rijadus-Salihin Hadis br.954)
165.) Plačenje dodeka se pominuva po grobištata na nevernicite.

955.Ibn-Umer r.a.,prenesuva:Koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i ashabite stignale vo dolinata Hixr (dolina izmegju Medina i Sham),kade što se ostatocite na postojbinite na narodot Semud:“Ne vlegivajte kaj ovie opaki, osven plačejќi, a ako ne plačete,ne vleguvajte im,kako da ne ve snajde ona što gi snajde niv!“

Vo edno drugo predanie stoi deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga pominal niz naselbata na Hixra, rekol:“Ne vleguvajte vo domovite na onie koi sebesi nepravda si napravija,osven plačejќi,kako da ne ve snajde ona što gi snajde niv.”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ja pokril glavata i go zabrzal čekorot dodeka ne ja pominal dolinata.

Komentar na Imam Nevevi: Narodot Semud e narod koj ne mu se pridržuvaše na Allahovite propisi što gi isprati preku Pratenikot Salih a.s.,pa taka si go dobija Allahoviot gnev.Gorniot hadis ne opomenuva da gi izbegnuvame onie koi se vo zabluda i koi pravat ona što ne e objaveno vo verata Islam.Kako što Allah s.v.t.,vo Kur'anot veli:“ I ne prdržuvajte ja stranata na onie koi nepravedno postapuvaat pa da ve prži ognot.“ (Sura Hud 11:113) (Rijadus-Salihin Hadis br.955)
166.) Mustehab e da se trgnuva na pat četvrtokot sabajle.

956.Ka’b bin Malik r.a.,prenesuva:”Ekspedicijata za Tabuk,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go odredi za četvrtok.Toj sakaše da se spremaše na pat vo četvrtok.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.956)



957.Sakhr bin Vedaah el-Gamidi r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Gospodaru moj! Blagoslovigo mojot ummet vo raniot del na utroto,a imal običaj koga ќe ja prateše vojskata ili izvidnicata (patrolata),ќe ja iprateše rano sabajle.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.957)
167.) Mustehab e da se prezema patuvanje vo grupa
i da se naimenuva vodič

958.Ibn Omer r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga lugjeto bi znaele ona što jas znam za osameno patuvanje,ni eden konjanik ne bi patuval sam na pat.” (Rijadus-Salihin Hadis br.958)



959.Amr bin Shu'ajb r.a.,prenesuva: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Na osameniot patnik Šejtanot mu e pridružnik,na dvajca patnici Šejtanot im e pridružnik,patuvajte vo grupa od tri. (Rijadus-Salihin Hadis br.959)



960.EbuSeid i Ebu Hurejre r.a.prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koga trojca ќe trgnat na pat,edniot neka go odredat za emir-vodač.” (Rijadus-Salihin Hadis br.960)



961.Ibn Abbas r.a.prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Naj dobrata brojka na grupa e četri; naj dobrata brojka na razdeluvanje e četiristotini i naj dobrata vojska e četri iljadi; dvanaeset iljadi ne ќe bidat pobedeni. (Rijadus-Salihin Hadis br.961)
168.) Okolu noќnoto patuvanje.

962.Ebu Hurejre r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga patuvate preku zelena i bujna zemja,i preku suva nepolodna zemja,terajte gi konjite pobrzo pred no što ja izgubat svojata snaga.Koga ќe logorite noќe,odstranuvajte se od patištata zaradi divite zverki koi minuvaat i tie se zasolnište na razni insekti.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.962)



963.Ebu Katade kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe kampuvaše noќe,ќe legneše na negovata desna strana i glavata ќe go staveše na negovata palma na desnata raka.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.963)



964.Enes r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako patuvate noќe,patuvajte kasno vo noќta od koga ќe prespiete. (Rijadus-Salihin Hadis br.964)



965.Ebu Tha'lebeh El-Kušani kažuva:“Na patuvanje,koga lugjeto ќe kampovaja,tie ќe se razdelea po planinata ili po dolinata.Koga go primeti ova,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Vašeto razdeluvanje po planinata i dolinite e delo na Šejtanot.“Posle toa,sahabite koga ќe kampuvaja,ќe bea zaedno vo blizina. (Rijadus-Salihin Hadis br.965)



966.Sehl b.Amr,a poznat kako Ibn el-Hanzelijje kažuva:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo edna prilika naišol pokraj edna kamila na koja stomakot mu se sostavil so pleќite,pa si reče:“Plašete se od Allah za ovie životni koi se nemi!Javajte gi koga se zdravi i kolete gi koga se zdravi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.966)



967.Abu Xa'fer Abdullah bin Xa'fer r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,eden den me natera da javam pozadi nego i mi se poveri so nešto što ne bi mu ja kažal na nekoi drugi.Toj s.a.v.s.,za vreme na mala ili golema nužda,ќe odbereše da se čuva od drugite,ili pozadi zid ili pozadi trupec na urma. (Rijadus-Salihin Hadis br.967)



968. Enes r.a.,prenesuva:“Koga ќe se ulogoruvavme,nie ne klanjavme nafile (dobrovolen) namaz se dodeka ne gi istovarevme našite životni.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.967)

97IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:37 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
169.) Pomaganje na združenikot

969.Ebu-Se'id el-Khudri r.a.,propoveduva:“Dodeka patuvavme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dojde eden konjanik i počna da gleda desno i nalevo.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Koj ima otpoќe konj,neka mu go dava na onoj koj nema konj;koj ima otpoќe patna oprema,neka mu go dava na onoj koj e bez patna oprema.“Potoa gi spomna od vrstite na spomenatoto,taka da,zaklučivme deka nikoj od nas nema pravo na višok.“(Rijadus-Salihin Hadis br.969)



970.Xabir r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe rešeše da trgnuva na patuvanje,toj ќe ni veleše:“O muhaxiri i ensarii!Megju vas ima lugje koi nemaat ni imoti ni semejstva,pa sekoj od vas neka si pridruži sebesi dvajca ili trojca od niv,zošto,nikoj od nas nema pravo na konjot koj go nosi,osven smenuvanje na eden od niv.“Xabir r.a,prodolžuva:“Pa si pridruživ so mene dvajca ili trojca i kamilata koja ja poseduvav,ne go javav ništo poveќe od niv,se smenuvavme na nea podednakvo.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.970)



971.Xabir r.a.,kažuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe se povlekuvaše nazad dodeka patuvavme i ќe gi teraše slabite da pobrzat.Nekogo ќe go kačeše na konjot pozadi nego i ќe moleše za niv.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.971)
170.) Molitva za vreme na patuvanje.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“....i vi opredelil za vas brodovi i goveda na koi javate. Zatoa da možete da se kačite na nivnite pleќi,togaš da se seќavate na dobrotata na vašiot Gospodar i da velite:“Slava Nemu Koj ni go podloži ova za nas,i nie ne ќe go imavme ova so našite napori.I navistina, kaj Našiot Gospodar nie ќe se vraќame!“ (Sura Ez-Zuhruf 43:12-14)



972.Ibn-Umer r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,

koga bi go javal svojata kamila da trgnuva na pat,tri pati ќe rečeše tekbir (Allahu-Ekber),a potoa ќe moleše: "Subhanel-ledhi seh-hare lena hadha,ve ma kun-na lehu mukrinin,ve inna ila Rab-bina le munkalibun. Allahumme inna nes'eluke fi seferina hadha el-bir-re vet-takva,ve minel-`ameli ma terda.Allahumme hev-vin `alejna seferena hadha,vatvi `an-na bu`deh.Allahumme Entes-Sahibu fis-sefer,vel-halifetu fil-ehli.Allahumme inni eudhu bike min vathais-sefer,ve keabetil mandhar,ve suil munkalibi fil-mali vel ehli vel veledi. “Neka e Slaven Onoj Koj ni go podloži ova,nie samite toa ne bi sme mogle da go postignime,i nie sigurno na Gospodarot svoj ќe se vratime! O Vozvišen Allah,Te molime vo našeto patuvanje za pravednost,pobožnost i dela od koi ќe bideš Ti zadovolen.Gospodaru naš,olesni ni go ova patuvanje i skrati ni ja nejzinata odalečnost (pravejќi go udoben)!Gospodaru naš,Ti si sopatnik na našiot pat i Čuvar na našite semejstvata i imoti vo našeto odsustvo.Gospodaru naš,kon Tebe se potpiram od teškotiite (težinata) na patot,od žalosnite i osetlivi prizori i neprijatno vraќanje na imotot semejstvoto i decata.“A koga bi se vratil,gi povtoruval tie zborovi i dodal:“Aibune taibune abidun,Li Rabbina hamidun.“(Nie sme onie koi se vratija; tie koi se pokajuvaat,tie koi robuvaat i zahvaluvaat na svojot Gospodar.) (Rijadus-Salihin Hadis br.972)



973.Abdullah bin Sarijs r.a.,kažuva:

Bilo koga ќe go prodolžeše patuvanjeto,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe baraše zaštita vo Allah od teškotijata na patuvanjeto,i protiv zabludata posle upatstvoto,i od molitvata na ugnetuvačot,i od nastanite na neprijatnostite vo familijata i imotot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.973)



974.Ali bin Rabi'ah r.a.,prenesuva:

“Vo moeto prisustvo,mu donesoa konj za javanje na Ali bin Abu Talib r.a..Koga go klade nogata na uzengijata,reče:“Bismil-lah (vo Imeto na Allah).“Koga se kači i se namesti,se pomoli:

"El-hamdu lillahil-ledhi seh-hare lena hadha,ve ma kun-na lehu mukrinin,ve inna ila Rab-bina lemunkalibun. (“Neka e Slaven Onoj Koj ni go podloži ova,nie samite toa ne bi sme mogle da go postignime,i nie sigurno na Gospodarot svoj ќe se vratime!)Potoa tri pati reče:”El-hamdu lillah”,potoa tri pati:”Allahu Ekber!”Potoa reče:“"Subhaneke inni dhalemtu nefsi fagfir li,innehu la yeghfirudh-dhunube illa Ente.” (O Allah Ti si Sovršen,dodeka Jas sum grešen,pa te molam oprosti mi,zatoa što nikoj ne može da oprosti osven Ti.) Potoa toj se nasmevna.Potoa go prašaa:“Zošto se nasmevna,o Amir El-Mu'minin (Vodač na Vernicite)?“Ali r.a.,reče:“Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga go napravi ona što go napraviv Jas.I jas veli Ali r.a.,ednaš go prašav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za pričinata zošto se nasmevna,toj mi reče:“Tvojot Gospodar,Slaven e Toj,e zadovolen koga Negoviot rob bara da mu se prosti.“Negoviot rob ima cvrsta vera deka nikoj ne prosti osven Allah koj samo Toj prostuva. (Rijadus-Salihin Hadis br.974)
171.) Proslavuvanje na Allah od patnikot koga e na visina i nizina.

975.Xabir r.a.,kažuva:“Koga ќe se (za vreme na patuvanje) iskačevme na nekoja visina,nie proglasuvavme Allahu Ekber (tekbir),a koga ќe se spuštavme vo dolina,ќe proglasuvavme tesbih SubhanAllah(Tesbih) (Rijadus-Salihin Hadis br.975)



976.Ibn Omer r.a.prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i negovata vojska,koga ќe se iskačea na nekoja visina, ќe izgovorea Allahu Ekber(tekbir),a koga ќe se spuštea vo dolina,ќe izgovorea tesbih SubhanAllah (tesbih)! (Rijadus-Salihin Hadis br.976)



977.Ibn Omer r.a.kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe se vrateše od Haxx ili Umra i ќe se najdeše na nekoja visina ili rid,toj ќe proglasuvaše tri pati Allahu Ekber (tekbir),potoa ќe rečeše:La ilahe il-lallahu vahdehu la šerikeleh,lehul mulku,ve lehul hamdu,ve huve ala kul-li šejin Kadir.Ajibune ta'ibune li-Rabbina hamidun. Sadak-Allahu va'dehu,ve nasera abdehu,ve hazamel-ahzabe vahdehu.“

Nema drug bog osven Edinstveniot Allah,Koj nema zdrużenik.Nemu mu pripagja vlasta i Nemu mu pripagja zahfalnosta i On e Semoќen.Se vraќame,pravejќi tevbe,robuvajќi,pagjajќi na sexde i zahfaluvajќi Mu na našiot Gospodar!Allah go obistini svoeto vetuvanje,go pomognal Svojot rob i site (neprijatelski) saveznici Toj sam gi porazil!” (Rijadus-Salihin Hadis br.977)



978.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka eden čovek rekol:“Allahov Prateniku,sakam da patuvam,pa posovetuvaj me!”Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovoril:“Drżi se na bogobojazlivosta i tekbir da izgovoriš na sekoe ritče.”,a koga čovekot zamina,dodade:“Gospodaru moj,skrati mu ja (dalečinata) i olesni mu go patuvanjeto!” (Rijadus-Salihin Hadis br.978)



979.Od Ebu-Musa El-Ešarije r.a.,se prenesuva:“Bevme na pat so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa koga ќe stignevme na nekoja prostrana dolina,glasno ќe velevme„LA ILAHE ILALLAH ALLAHU EKBER“. Našite glasovi bi se širile.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,togaš reče:“O lugje bidite miloslivi kon sebe.Navistina Vie ne go povikuvate gluviot i otsutniot.Navistina Toj e (so znaenjeto) so vas,Toj sluša i blizu e.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.979)
172. Molitva za vreme na patuvanje

980.Ebu Hurejre r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ima tri molitvi se,bez somnenie, primeni:dovata na obespraveniot,dovata na patnikot i dovata na roditelot za negovoto dete.” (Rijadus-Salihin Hadis br.980)

98IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 7:45 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
173. Molitva ako nekoj se plaši od nekoja šteta.

981.Abu Musa El-Ashari r.a.,lažuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe se plašeše od nekoja pakost ili zlo od lugjeto,ќe moleše:“Allahumme inne nexh'aluke fi nuhurihim,ve ne'udhu bike min shururihim.“(O Allah od Tebe pomoš barame,da ne sočuvaš od nivnoto neprijatelstvo i zlo.)(Rijadus-Salihin Hadis br.981)
174. Što se kažuva koga se stignuva na nekoe mesto.

982.Khaule bint Hakim neka e Allah zadovolen so nea,kažuva:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Koj ќe stigne vo nekoe mesto i veli:“E'udhu bi kelimati-l-Lahi-t-tammati min šerri ma khaleke.“(Se zaštituvam so Allahovite sovršeni zborovi od zloto na ona što go sozdade”,ništo ne ќe mu našteti se dodeka ne zaminuva od toa mesto.”(Rijadus-Salihin Hadis br.982)



983.Ibn Umer r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,patuvajќi vo početokot na noќta ќe veleše:

“Ja ardu,Rabbi ve Rabbukillahu,eudhu billahi min sherriki ve sherri ma fiki,ve sherri ma khulika fiki,ve sherri ma jadibbu alejki; eudhu billahi min sherri asadin ve asvadin,ve minel-hajjati vel-akrebi,ve min sakinil –beledi, ve min validin ve ma veled.“(O zemjo,mojot Gospodar i tvojot Gospodar e Allah,Jas baram zaštota kaj Nego od tvoeto zlo,od zloto što go imaš vo tebe,od zloto što e sozdadeno vo tebe i od zloto od ona što pešači na tebe.Jas baram zaštita kaj Allah od lavovite,crnite zmii,škorpii i od žitelite na mestoto,i od Iblis i negovite sledbenici megju lugjeto od ova mesto. (Rijadus-Salihin Hadis br.983)
175. Poželno e da se vraќa doma vednaš pri izvršuvanjeto na zadačata

984.Ebu Hurejre r.a.,gi prenesuva slednite zborovi od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Patuvanjeto e mačenje zatoa što patnikot go lišuva od jadenje,pienje i spienje.Taka,koga nekoj od vas ќe ja izvrši svojata namera na patuvanjeto,neka pobrza so svoeto vraќanje doma.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.984)
176. Poželno e denje da se vraќa doma

985.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas dolgo otsustvuva od kuќata,nipošto neka ne mu doagja na semejstvoto enata) noќe.”

Vo edeno drugo predanie Allahoviot Pratenik s.a.v.s.;“Mu zabranil na čovekot noќe da mu se vraќa na semejstvotoenata).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.985)



986.Anas r.a.,prenesuva: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne bi se vraќal nazad na negovata familija noќe,Toj bi se vraќal na utro ili na večer pred da se stemni.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.986)
177. Molitvata na vraќanje doma vo vremeto
pri vleguvanje gledajќi go svojot grad

987.Enes r.a.,kažuva:”Doagjavme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,(od patuvanje),koga bevme vo blizinata (na vidik) na Medine,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Ejibune,taibune,’abidune,li-Rabbina hamidun.“

(Nie se vraќame zaštiteni,potpirajќi se na našiot Rabb (Gospodar),služejќi i zahfaluvajќi go Nego.) Toj s.a.v.s.,gi povtoruvaše ovie zborovi se dodeka ne vlegovme vo Medina.” (Rijadus-Salihin Hadis br.987)
178. Poželno e pri vraќanje od patuvnje da se svrati
vo xamija i da se klanja dva rekata nafile (dobrovolen) namaz.

988.Kab b.Malik r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bilo koga ќe se vraќaše od patuvanje,prvo ќe navrateše vo xamija i ќe klanjaše dva rekata nafile namaz. (Rijadus-Salihin Hadis br.988)
179. Zabraneto i e na ženata da patuva sama.

989.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Na żenata koja veruva vo Allah i vo Sudniot den,ne i e dozvoleno sama da patuva edna noќ i eden den,osven so (mahrem) so onoj za kogo ne może da se mażi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.989) Vidi i hadis br:1629.



990.Ibn Abbas r.a.,kažuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Mażot neka ne se osamuva so żena,osven ako ne e mahrem (onoj za kogo ne może da se omażi), i żenata neka ne patuva sama,osven so mahrem.” Eden čovek reče:“Allahov Prateniku,żena mi trgna na haxx a jas trgnav vo taa i taa vojna.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: “Odi,izvrši haxx so żena ti!” (Rijadus-Salihin Hadis br.990)
180. Izvrsnosta na čitanje Kur'an

991.Ebu Imame r.a.,kažuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:Čitajte Kur’an,zašto toj ќe dojde kako posrednik za Nejzinoto čitanje na Sudniot den.” (Rijadus-Salihin Hadis br.991)



992.En-Navvas bin Sem’an r.a.,prenesuva:”Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:

Kur’anot i onie koi go primenuvaat,ќe se donesat na Sudniot den predvodeni so Sura El-Bekare i Sura Ali-Imran prepirajќi se vo korist na onie koi rabotele po (dvete Suri) niv.” (Rijadus-Salihin Hadis br.992)



993.Osman b.’Affvan r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Najdobriot megju vas e onoj koj uči Kur’an, potoa go poučuva drugiot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.993)



994.Ajša r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj vešto čita Kur’ane bide vo društvoto na česnite i poslušnite pisari (meleci),a onoj koj go čita so muckanje i teškotija trudejќi se da čita po dobroe ima dve nagradi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.994)



995.Ebu-Musa el-Eš’ari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vernik koj čita Kur’an e kako citron (portokal-limon) ima dobar miris a i vkusot mu e dobar.Vernik koj ne čita Kuran e kako plod na urma koe nema miris no vkusot mu e sladok.Munafik (licemer) koj čita Kur’an e kako bosilek; ima dobar miris a vkusot mu e gorčliv,a munafikot koj ne uči Kur’an e kako gorčliva tikvička; nema miris,a vkusot mu e gorčliv”. (Rijadus-Salihin Hadis br.995)



996.Omer b.el-Hattab r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina,Allah so Knigata (Kur’an) vozdignuva nekoi lugje,a gi ponizuva (zasramuva) drugite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.996)



997.Ibn’Umer r.a., prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Zavidlivosta e opravdana samo vo obzir na dve vrsti lugje:čovek na komu Allah mu dal znaenje od Kur’an i toj od nea čita preku noќ i preku den; i čovek komu Allah mu dal bogatstvo i toj troši na Allahoviot pat preku noќ i den.” Vidi i hadis br:544,572. (Rijadus-Salihin Hadis br.997)



998.El-BerabinAzib r.a.,prenesuva:”Čovek citiraše Sura El-Kehf,dodeka negoviot konj beše vrzan so dve jažinja pozadi nego.Kako što recitiraše,nego oblakot go pokri,i kako što se dobližuvaše se po blizu,konjot počna žestoko da izgazuva.Na utro čovekot dojde kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu go kaža slučajot.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Toa beše spokojstvoto koja sleze kako rezultat od citiranje na Kur'an.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.997)



999.Ibn-Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

"Men kare e harfen min Kitabi-l-Lahi fe lehu bihi hasenetun vel-hasenetu bi ašri emsaliha,ve la ekulu: elif-lam-mim-harfun ve lakinne elifun harfun,lamun harfun,mimun harfun" Koj ќe pročita bukva od Knigata na Allah,toj ќe bide nagraden so dobro delo i dobroto delo se nagraduva deset pati.Jas ne rekov Elif-Lam-Mim’e edna bukva, tuku Elif e bukva,Lam e bukva i Mim e bukva.” (Rijadus-Salihin Hadis br.999)



1000.Ibn-‘Abbas r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj ne zapamtuva ni eden del od Kur’anot e kako srušena kuќa..” (Rijadus-Salihin Hadis br.1000)



1001.Abdullah bin’Amr bin el-‘As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na onoj koj bil posveten kon Kur’anot na Sudniot den ќe mu bide rečeno:”Recitiraj i vozvišuvaj se (na stepeni) kako što recitiraše koga beše na dunjaluk.Tvojot stepen ќe bide vo posledniot Ajet koj ќe go recitiraš.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.1001)

99IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 1:36 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
181. Predupreduvanje Kur'anot da ne se zaborava

1002.Ebu-Musa r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čitajte Kuran redovno.Se kolnam vo Onoj vo čija raka e Muhammedovata duša,Toj (Kur’anot) se zaborava pobrzo otkolku što se osloboduva kamilata od jažeto za vrzana noga.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1002)



1003.Ibn’Umer r.a., prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Parabolata na onoj koj go znae Kur’anot na pamet e kako parabolata na omilena kamila.Ako toj ostanuva vnimatelen,ќe go zardži; ako go zanemaruva,ќe si zamine.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1003)
182. Zasluga za recitiranje na Kur'anot so prijaten glas

1004.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Allah ne sluša tolku vnimatelno na nešto kolku što sluša recitiranje Kur'an od Pratenikot koj recitira ubavo so melodičen i jasen glas.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1004)



1005.Ebu Musa El-Ashari r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol nemu:“Tebe ti e dadeno Mizmar (sladok melodičen glas) kako Mazamir od Allahoviot Pratenik Daud (David) a.s.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1005)



1006.El-BerabinAzib r.a.,prenesuva:”Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,recitiraše Sura Et-Tin (95) za vreme na“Isha“(Jacija) namaz.Jas ne sum go slušnal nekogo da recitira so po ubav glas od nego.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1006)



1007.Ebu Lubabeh Beshir binAbdull-Mundhir r.a.kažuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol:“Onoj koj ne go recitira Kur'anot so prijaten glas,ne e od nas.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1007)



1008.Ibn Mesud r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,

mi reče:“Recitiraj mi Kur'an.“Jas rekov:“Allahov Prateniku!Jas da ti go recitiram koga tebe ti e objaven?“Toj s.a.v.s.,reče:“Jas sakam da go slušam od drugite.“ Togaš Jas pošnav da recitiram Sura En-Nisa'.Koga stignav do Ajetot:“Kako ќe bide koga Nie ќe donesime svedoci od sekoj narod i ќe te donesime tebe kako svedok protiv niv?“(za koe slušnale) toj s.a.v.s.,reče:“Dosta!Dosta!“Koga vidov vo nego,očite mu ronea solzi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1008)
183. Potiknuvanje kon recitiranje na specijalni Suri od Česniot Kur'an.

1009.EbuSeid Er-Refibin El-Mualla r.a.,kažuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Da te poučam na naj slavnata Sura vo Kur'anot pred da ja napuštiš xamijata?”Potoa toj s.a.v.s.,me fati za raka,i koga bevme na samiot izlez,Jas go potsetiv na negovoto obeќanje da mi go pouči naj slavnata Sura vo Kuranot:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi reče:“Toa eElhamdulil-lahi rabbilalemiin (Sura El-Fatiha),koe e Es-Seb'El-Methani (sedum ajeti koi se povtoruvaat) i Veličenstveniot Kuran koj mi e daden.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1009)

Allah s.v.t. vo Kur’anot veli:” وَلَقَدْ آتَيْنَاكَ سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِي وَالْقُرْآنَ الْعَظِيمَ “I navistina,Nie sme ti objavile sedum Ajeti od El-Methani sedum Ajeti koi se povtoruvaat (Sura El-Fatiha), i Veličenstveniot Kuran.(Sura El-Hidžr 15:87)



1010.Ebu-Se’id El-Khudri r.a.,kažuva za Surata El-Ihlas glava 112:”Allahoviot Pratenik,s.a.v.s.,rekol:

Se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša,taa e ednakvo na edna tretina od Kur’anot.”

Vo edno drugo predanie stoi deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im rekol na svoite ashabi:“Zarem ne e sekoj od vas vo položba da prouči edna tretina od Kur’anot vo edna noќ?”Tie go predviduvaa deka toa e teško i si rekoa:

”O Allahov Prateniku,koj od nas može da go napravi toa?”A toj s.a.v.s.,im odgovori:”Surata El-Ihlas Kul huvallahu Ehad“e ednakvo na edna tretina na Kur’anot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1010)



1011.Ebu-Se’id El-Khudri r.a.,kažuva:”Eden čovek go slušnal nekogo stalno go povtoruval Surata El-Ihlas.

Slednoto utro toj dojde kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i go izvesti nego,mislejќi deka toa e od mala nagrada.

Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Se kolnam vo Onoj vo čija Raka e mojata duša,ova Sura e ednakvo na edna tretina na Kur’anot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1011)

100IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 1:40 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1012.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik,s.a.v.s.,rekol:”Surata El-Ihlas e ednakvo na edna tretina na Kur’anot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1012)



1013.Enes r.a.,prenesuva:”Eden čovek rekol:”O Allahov Prateniku! Jas go sakam Surata El-Ihlas.”

Allahoviot Pratenik,s.a.v.s.,reče:”Lubovta kon nea ќe te vovede vo Xennet.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1013)



1014.Ukbah binAmir r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik,s.a.v.s.,rekol:”Dali vi znaete deka snošti odredeni Ajeti se objavija kako nikogaš po napred.Tie se:“Kaži:Jas baram zasolnište kaj Allah Gospodarot na zorata (Sura 113)“,i:“Kaži:Jas baram zasolnište kaj Allah Gospodarot na čoveštvoto.(Sura 114)“

Imam Nevevi komentira:“Kako nikogaš po napred“ima za značenje deka vo Kur'anot na ova tema nema celosni Suri osven ovie dve.za ova pričina ovi dve Suri se imenuvani El-Mu'avidhetajn što znači dve Suri so koi barame zaštita od Allah.(Rijadus-Salihin Hadis br.1014)



1015.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,kažuva:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,baraše zasolnište (kaj Allah) od xinovite i čovečkiot pogled(urok),se dodeka ne mu se objavi”El-Mu'avidhetajn”:Sura El-felek i sura En-nas,a koga mu se objavija,gi čitaše tie,ostavajќi sè drugo.”

Imam Nevevi komentira:Kako i lugjeto,xinnovite isto taka imaat loši elementi megju niv.

Vozvišeniot Allah gi talentiral niv so takva sila taka da ako sakaat tie možat,so Allahovata dozvola,da mu naštetat na lugjeto.Ova e pričinata neposlušnite xinnovi što mu naštetuvaat na lugjeto.Prosto rečeno,vlijanieto na lošoto oko isto taka e vistina.Značenjeto na ova e toa što ako nekoe lice (maško ili žensko) gleda vo nekogo so kopnež i zavist,lošoto deluvanje na negoviot pogled ќe go postignuva negovata namera,zaradi ova,čovekot ќe pretrpi ili ќe mu se sluči nekoja nesreќa.Zaradi ova pričina Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe pobaraše i go moleše Allah da go sočuva od lugjeto i xinnovite i od lošite pogledi recitirajќi gi poslednite dve Suri na Kur'anot. Posle objavuvanjeto na Surite El-Felek i En-Nas Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,počna da gi recitira zatoa što ovie Suri se objaveni za taa pričina.Ovie Suri isto taka se imenuvani“El-Mu'avidhetajn“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1015)



1016. Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s,deka rekol:Vo Kur’anot ima edna Sura koja ima trieset Ajeti koi posreduvaat za čovekot se dodeka negovite grevovi ne se oprosteni.Ova Sura e Blagoslovena od Onoj vo Čija Raka e vlastta.(Sura El-Mulk 67.)”

Imam Nevevi komentira:Ovoj Hadis ima značenje deka na Sudniot den ova Sura ќe posreduva so Allah za prostenje na recitatorot. (Rijadus-Salihin Hadis br.1016)



1017.Ebu Mes’ud El-Bedri r.a.,kažuva:”Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s,velejќi:”Onoj koj ќe gi recitira poslednite dve Ajeti od Surata El-Bekare noќe,tie ќe bidat dovolni za nego.”

Imam Nevevi komentira:“Dovolni za nego“so ova se podrazbira deka toj ќe bide zaštiten od sekoe zlo.Isto taka Imam Nevevi zabeležil deka ovie dve Ajeti go zavzemaat mestoto na Tehedžud (dobrovolen namaz vo poslednite časovi na noќta.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1017)



1018.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s,:

“Ne pravete grobovi od vašite kuќi! (kade što ne da se čita Kur’an i ne se klanja) zošto šejtanot, navistina,bega od kuќata vo koja se recitira Sura El-Bekare.”

Imam Nevevi komentira:“Ovoj Hadis ne upatuva nas da ne gi pravime našite kuќi grobišta kade što ne se čita Kur'an vo niv.Isto taka napomenuva za izvrsnosta na recitiranje na Surata Bekara,ako se čita vo nečija kuќa,Šejtanot se odalečuva. (Rijadus-Salihin Hadis br.1018)



1019.Ubejj bin Ka’b r.a.,kažuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Ebu Mundhir! Dali znaeš koj Ajet vo Allahovata Kniga e naj golema (naj značajna)?“Jas odgovoriv:“Toa e Allahu La ilahe ila Huvel-Hajul-Kajum (Allah! Nikoj nema pravo da se obožava osven Toj,Večniot Żiviot...“(Sura El-Bekare 2:256)Na toa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s,blago me tapka po gradite i reče:“Raduvaj se so ova znaenje,O Ebu Mundhir!“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1019)



1020.Ebu Hurejre r.a.,kažuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,me zadolži da upravuvam so milosrdnosta na lugjeto za Ramadan (Sadakat-ul-Fitr).Nekoj djde kaj mene i počna da zema od hranata.Jas go fativ i rekov,“Jas treba da te odvedam kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.“Toj reče:“Jas sum siromav so golema familija i jas sum vo teška oskudica.“Jas go puštiv da zamine.Utrinata drugiot den koga go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s,me praša:

“O Ebu Hurejre! Što napravi plenuvačot snošti?”Jas rekov:”O Allahov Prateniku! Toj se požali na oskudica i golema familija.Jas osetiv sožalenie kon nego I go puštiv da zamine.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Toj te izlaže i pak ќe se vrati.“Jas bev siguren,po zboruvanjeto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,deka toj pak ќe se vrati.“

Jas go ќekav nego.Toj se podkradi pak i počna da kradi od hranata što beše dadena od narodot kako Sadaka.

Jas go fativ i rekov:“Jas sum podmoren da te odvedam kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.”Toj reče: ”Puštime da zaminam,Jas sum čovek od nemaština.Jas moram da gi snosam troškovite na mojata familija.Jas nema da dojdam pak.“Taka Jas se sožaliv na nego i go puštiv da zamine.Jas otidov pred zori kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s,koj me praša:“O Ebu Hurejre! Što napravi plenuvačot snošti?”Jas odgovoriv:“O Allahov Prateniku! Toj se požali što mora da gi snosi troškovite i težinata na negovata golema familija.Jas se sožaliv na nego i taka go puštiv da zamine.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Toj te izlaže i pak ќe se vrati.“Toj čovek pak se vrati i počna da kradi od hranata.Jas go zadržav i rekov:“Jas moram da te odvedam kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s,i ova veќe tri pati.Ti mi veti deka nema da se vratiš pak no ete ti se vrati.“Toj reče:“Puštime da zaminam,Jas ќe te poučuvam na nekoi zborovi so koi od Allah ќe imaš korist.“Jas prašav,“Koi se tie zborovi?“Toj reče:“Koga odiš navečer da legnuvaš,recitiraj Ajet-ul-Kursi (Sura El-Bekare 2:255) taa večer od Allah ќe se opredeluva čuvar nad tebe,i Šejtanot ne ќe može da ti se dobliži do sabajle.“Taka Jas go puštiv da zamine.Utredenta sabajle, Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me praša:“Što napravi tvojot zatvorenik snošti.“Jas mu odgovoriv:“Toj mi veti da me pouči na nekoi zborovi koi ќe mi koristat pred Allah.Taka Jas go puštiv da zamine.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s, praša:“Koi se tie zborovi koi ti gi nauči?“Jas rekov:“All-llahu La Ilahe il-la huvel-Hajjul-Kajjumu,la te`hudhuhu sinetun ve la nevmun,lehu ma fis-semavati ve ma fil-erdi,men dhel-ledhi jeshfeّu ‎ّindehu il-la bi idhnihi, jalemu ma bejne ejdihim ve ma halfehum ve la juhitune bi shej`in min ‎ّilmihi il-la bima shae vesi'a Kursijjuhus-semavati vel-ard,ve la jeudhuhu hif dhuhuma ve huvel-‎ّAlijjul-‎ّAdhim.Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Navistina,toj ti go rekol vistinata i ako što e lažlivec.O Ebu Hurejre!Dali znaeš so kogo zboruvaše poslednite tri večeri?“Jas rekov “Ne“.Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Toj beše Šejtanot."(Rijadus-Salihin Hadis br.1020)

101IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 4 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 1:49 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1021.Ebu Derda r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe gi nauči (napamet) prvite deset ajeti na surata El-Kehfe bide zaštiten od iskušenijata na Dexalot.”

Vo drugoto predanie stoi:“...poslednite deset ajeti na surata El-Kehf.“

Imam Nevevi komentira:“Ad-Dexxal ќe se pojavi nekoe vreme pred Jeum-ul-Kijameh(pred krajot na svetot).Vozvišeniot Allah,ќe mu dade nekolku nadprirodni sili koi ќe gi manifestira na vernicite,i mnogu od niv ќe bidat potreseni so svojata vera.zaradi ova pričina,toa ќe bide golemo i seriozno iskušenie za mnogu vernici.Site Allahovi Pratenici go predupreduvaa svojot narod protiv nego.Allahoviot Pratenik Muhammed s.a.v.s,isto taka gi predupreduva vernicite i poračuva da se čuvame od nego.Strogo ne sovetuva da barame zaštita kaj Allah protiv nego.Ovoj Hadith jasno ni go pokažuva patot kako da se čuvame od Ad-Dexxal.Sheikh El-Albani rahimehullah,gi zema vo obzir poslednite deset Ajeti na Surata El-Kehf kako efektivni protiv ova pakost. (Rijadus-Salihin Hadis br.1021)



1022.Ibn-Abbas r.a.,prenesuva:“Dodeka Xibril a.s.,sedečše so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,slušna glas nad nego go krena glavata i reče:“Ova e vrata koja se otvorila na neboto denes.Nikogaš do denes ne bila otvorena.“ Potoa melek se spušti niz nea,Xibril a.s.,si reče:“Ovoj e melek koj doagja na zemjata. Nikogaš porano ne slegol.“Melekot dade selam i reče:“O muhammed,radvaj se na dva svetla koi ti se dadeni tebe.Takvite svetla ne mu se dadeni na ni eden Pratenik pred tebe.Ovie svetla se:Fatihah-til-Kitab (Sura El-Fatiha),i posledniot Ajet od Surata El-Bekare.Ti nema da recitiraš ni zbor od tie a da ne ti se dava blagoslovot što go ima vo niv.“

Imam Nevevi komentira:“Ovoj Hadith ni go zboruva izvrsnosta na posledniot Ajet na Sura El-Bekare.Toa počnuva od Amenar-Resulu bima unzile ilejhi..do krajot.Sekoj eden koj ќe go recitira ovoj Ajet so iskreno srce,ќe dobie vodstvo,oprost i blaženstvo vo ovoj i idniot svet(Ahiret). (Rijadus-Salihin Hadis br.1022)

184. poželnosta na sostavuvanje za recitiranje na Kur'an.

1023.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koga lugjeto ќe se soberat vo edna od Allahovite kuќi (xamii) da go studiraat Allahovata Kniga (Kur'an), spokojstvoto ќe se spušti nad niv,Allahovata milost ќe gi opfaќa,melecite ќe gi zaobikolat i Allah gi spomenuva megju onie (melecite) koi se kaj Negovata blizina.”

Imam Nevevi komentira:“Značenjeto na ovoj Hadith e toa što tie se sobiraat proučuvajќi ja naukata na Kur'anoot eden na drug,i sodržinata na značanjeto na Kur'anot.Ova mislenje e pravilno zatoa što dvete postapki se povolni i se značajni za steknuvanjeto na Zadovolstvoto Allahovo.Ovoj Hadith,megjutoa,na nikoj način ne ni kažuva deka ova grupa na lugjego recitiraat celiot Kur'an odednaš.Vo toj slučaj toa e bid'at (novotarija)zatoa što toa ne beše praktika na Allahoviot Pratenik s.a.v.s. (Rijadus-Salihin Hadis br.1023)
185. Zaslugata na Vudu' (Abdest)

Vozvišeniot Allah vo Kur’anot veli:O vie koi veruvate!Koga nameravate da klanjate namaz, izmijte gi vašite lica i vašite race (podlaktici) do vašitelaktici,pominuvajte preku vašite glavi so vlažni race,i izmijte gi vašite noze do nivnite zglobovi.Ako ste vo sostojba na džunub(n.p.posle seksualen odnos),očistete se(istuširajte go celoto telo).Ako ste bolni ili na patuvanje,ili izvršuvate golema ili mala nužda,ili ste imale kontakt so žena (n.pr.seksualen kontakt)a ne najduvate voda, togaš izvršuvajte Tejemmum so čista zemja i so toa trijte gi vašite lica i race.Allah ne saka da ve stavi na teškotija,no saka da ve očisti vas,i da go ispolnuva Dobrotata Negova na vas taka da bidete zahvalni.“ (Sura El-Maide 5:6)



1024.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:”Na Sudniot den,moite sledbenici ќe se povikuvaat“El-Ghurr El-Muhadždželun“po znacite na abdestot.Koj može da go zgolemuva blesokot na čistotijata,neka napravi taka.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1024)

Imam Nevevi komentira:“Zborot“Ghurr“e kratenka na“Agharr“koe znači sjaj ili belo.Bilo upotrebeno za za životnite (n.pr.konjite)n.pr.bel znak na čeloto.Ovde se odnesuva na ona sjajnost koja ќe sveti na racete i nozete na vernicite zaradi nivnata navika na zemanje abdest.Ova isto taka znači deka vernicite megju muslimanite ќe bidat razlikuvani od drugite zaednici poradi reflekcijata na svetlosta od nivnite lica,race i noze na Sudniot den kako što se razlikuva konjot so bela damka(znak)na čeloto od drugite konji.“



1025.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:”Ukrasot na vernikot vo Xennet ќe gi dostiga mestata do kade što vodata na abdestot gi dostignal na negovoto telo.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1024)



1026.Osman bin 'Affan r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj zema odličen abdest vo soglasnost na Kur'an i Hadith,negovite mali grevovi ќe zaminat od negovoto telo,pa duri i od podnokticite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1026)



1027.Uthman bin 'Affan prenesuva:“Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zemajќi abdest kako što zemav jas i reče:“Onoj koj vaka zema abdest,negovite poranešni mali grevovi ќe bidat oprosteni i negoviot namaz i pešačenje do xamija ќe bidat smetani kako farz dela na ibadet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1027)



1028.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koga vernikot Musliman,ќe go izmie liceto, sekoj grev što go napravil so negovite oči,ќe se izmijat od negovoto lice so vodata,ili so poslednata kapka voda; koga gi mie negovite race,sekoj grev što napravil so negovite race,ќe se izbrišat od negovite race so vodata,ili so poslednata kapka na vodata; i koga gi mie negovite noze,sekoj grev što napravil so negovite noze ќe bidat izbrišeni so vodata,ili so poslednata kapka na vodata; se dodeka na krajot izleguva (ostanuva) čist od malite grevovi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1028)



1029.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,otide na mezarište (grobovi) pa si reče:“Es-selamu alejkum,živealište na narodot koj veruva,i nie inšaAllah ќe vi se pridružime,a bi sakal da gi vidam moite braќa.“Ashabite (drugarite) rekoa:“Zarem ne sme nie tvoite braќa,Allahov Prateniku?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Vie ste moi ashabi (drugari),a braќa se onie,koi ušte ne se rodeni na ovoj svet.“

Ashabite rekoa:“O Allahov Prateniku.“,kako ќe gi poznavaš onie od tvojot ummet koi ušte ne se rodeni,na ovoj svet?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Kažite,koga čovekot bi imal beli konji so beli pegi na čeloto,dali ќe možete da gi prepoznava svoite konji megju crnite konji?“Ashabite rekoa:“Da”,Allahov Prateniku.“Togaš, Allahoviot Pratenik s.a.v.s, reče:“Tie (moite sledbenici) ќe dojdat so svetli (beli) lica,noze i race,zaradi abdestot, a jas ќe gi predvodam na mojot izvor Havd El-Keuther.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1029)

Imam Nevevi komentira: Od Esma bint Ebu Bekr,radiallahu anhuma,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Ќe bidam na izvorotHavd El-Keuther“i ќe gledam kako mi doagja mojot ummet.Mnogu od vas ќe bidat odvedeni,pa ќe si velam:“Gospodaru,od mene,od mojot ummet.“Pa ќe mi bide rečeno:“Dali si znaeš što vovedoa posle tebe?...“ (El Buhari, Kitabu reqaiq,266/7,6593.);(Muslim,Kitabu fedail,1794/4,2293)

“Ovoj Hadith isto taka napomenuva za Izvorot“Havd El-Keuther“koj mu e pripremen za Allahoviot Pratenik s.a.v.s,i negovite sledbenici.Od taa voda Allahoviot Pratenik s.a.v.s,ќe im dade na svoite sledbenici,koi nema poveќe da osetat žed.Dodeka,onie koi izmislile novotarii vo verata,ќe bidat lišeni od ova čest.Abdullah prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Jas sum vašiot posrednik na Izvorot“Havd El-Keuther“mnogu od vas ќe dojdat,no,koga ќe posakam da im davam od vodata,tie ќe bidat so sila rastrgnati od mene a Jas ќe velam:

“O Gospodaru,mojot ummet,mojot ummet!“Togaš Vozvišeniot ќe veli:“Ti ne znaeš što napravija od koga ti zamina,tie vovedoa novotarii vo religijata posle tebe.“(Volum 9,Kniga 88,Broj:173)

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“....Togaš Vozvišeniot ќe veli:“Ti ne znaeš što napravija od koga ti zamina,tie vovedoa novotarii vo religijata posle tebe.A jas ќe velam:Neka bidat odalečeni, neka bidat odalečeni“(Muslim,Kitabut-Tahare1/218)

(Rijadus-Salihin Hadis br.1029)

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 4 of 6]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот