Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
abdul fetah EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
abdul fetah EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
abdul fetah EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
abdul fetah EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
abdul fetah EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
abdul fetah EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
abdul fetah EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
abdul fetah EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
abdul fetah EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
abdul fetah EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
abdul fetah EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
abdul fetah EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
abdul fetah EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
abdul fetah EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
abdul fetah EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Muwehhid (937)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Monoteizam (343)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
muharem fazli (323)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Haqq (253)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1abdul fetah Empty abdul fetah Вто 12 Јан 2016, 8:19 pm

Abdul Fetah


Нови член
Нови член
Selam alejkum sakam da prasam sa demokratijata vo islam i ocite vo demokratija dali pozadi takvi da klajname

2abdul fetah Empty Re: abdul fetah Сре 03 Фед 2016, 12:02 am

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Abdul Fetah напиша:Selam alejkum sakam da prasam sa demokratijata vo islam i ocite vo demokratija dali pozadi takvi da klajname

Ве алејкум селам.

Демократија неје од ислам - муслиман како муслиман мора да ги сака и признава исламските законие, исламските прописи - според Куран и суннет.

Ако знаеш, дека оџата, позади кој што клањаш - јавно повикува во демократија или демократски во избори, неје дозволено зад него да клањаш! А Аллах нај добро знае...

Нажалост не живееме во исламска држава, во која што владее исламси шеријатски закон (каде што прописите за трговија, наследство и остали права се средене) - и затоа нажалост сме приморни некои демократски закони, кои што ни се вметнати, да ги исполниме (како пашош земање со потпис, или вклучување договор за телефон итк.) - но во никој слуќај не смее да ги примаме со нашите срца како исправни или да повикуваме во нив - затоа што само шеријатскиот закон е закон за нас и ништо друго.

Селаму алејкум

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот