Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 
Haqq (253)
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_lcapШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Voting_barШејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум Img083
 Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум 820124 


Оној кој што суди по друг закон освен Аллаховиот е како оној кој што ги обожава на киповите и гробовите.


Кој суди по друг закон освен Аллаховиот, па макар верувал дека Аллаховиот закон е подобар, таквата личност е мушрик. Неговото убедување/верување дека Аллаховиот закон е подобар од лаичките/човечките закони во таквата ситација нема да му биде од корист ниту пак ќе го спаси од џехеннемската казна. Пуката е во дело, бидејќи мушриците, исто така, не им користеше нивнто верување дека Аллах е Створител, Снабдувач и Владар на сее, кога покрај нивното верување обожавале друг покрај Аллах. Оној кој што не суди според други закони освен законот на Аллах, е како оној кој што суди по лаичките/ чокечките закони, е како оној кој што ги обожава на гробовите и киповите. Нема разлика помеѓу нив кога станува збор за куфур и отпадништвото од дин исламот.

Ако некоја личност која сето тоа го прави вели: Јас не верувам (односно. не верувам дека човечките, демократските закони се подобри од шеријатот), ние му велиме: И мушрикот исто така зборува: Јас не верувам дека тој и тој (кип, идол...) дека користи или донесува некоја штета но само го земаме како посредник.

Која е разликата  помеѓу првиот и вториот (човек), кога Взвишениот вели:


ولا يشرك في حكمه أحدا
 
“И во одлуката Негова никој не учествува. (Ел-Кехф,26)

И вели:


ومن لم يحكم بما أنزل الله فأولئك هم الكافرون


“А оние кои што не судат според она што го објави Аллах- та, неверници се!“(Ел Маида, 44)

Судење (владење) со некој дру закон освен Аллаховиот преставува куфур (неверство) во Аллаховиот рубубијет, улухијет е есма вес-сифат (го поништува на тевхидот).

Тоа е куфур во Тевхид- ер-рубије бидејќи суд е според она што го објавил Аллах е од Тевхид ер-рубије . Тоа е куфур во тевхид ел-улуххије затоа што е обврска да се издвои Аллах во Неговиот суд ( со тоа што ќе се суди само по Неговиот закон). И тоа е куфур во Тевхид ел есма вес- сифат бидејќи само Аллах е Хакем (Судија) и Нему му припаѓа судот. Возвишениот вели:إن الحكم إلا لله


“И Судот не Му припаѓа на никој друг, освен на Аллах.( Јусуф 40 ) 

Оној кој суди (владее)  со нешто друго освен по она што го објавил Аллах прави куфур во сите форми на Тевхидот така да поголем е ширкот и куфурот од мушриците, а посебно во ситуација кога луѓето наметнуваат чевечки (демократски) закони и судат според нив. Аллах вели дека судот му припаѓа само на Него, а тие зборуваат: Суд ни припаѓа нас (на народот во системот кој што се нарекува демократија). Судаат и пропишуваат наутро за истото тоа да го озборуваат во вечерните часови. Тоа претставува спротиставување на Возвишениот Аллах во Неговиот рубубијет, улухијет и есмаи вес-сифату.

Уште полошо од тоа е кога пропишуваат (ги задолжуваат) овие закони од луѓето, бидејќи оној кој што не суди по она што Аллах го објавил прави куфур, кога ќе го замени шеријатскиот пропис со чеовечки (ДЕМОКРАТСКИ) закон тоа е друг куфур. Кога после тоа задолжените прописи на другите луѓе тогаш таквата личност станува закондавец покрај Аллах, така да кај него се собираат сите својства на куфур.


ومن لم يحكم بما أنزل الله فأولئك هم الكافرون


“А оние кои што не судат според она што го објави Аллах- та, неверници се!“(Ел Маида, 44)

Однсно. Кафири се поради оставањето на судот (владењето) по она што го објавил Аллах, кафири се поради што го менуваат шеријатскиот суд со друг суд за другите да им судат и кафири се поради судење според друг дерогиран суд.А оној кој што не се согласува со нив (со тагутите) неговиот крај е затвор или убиство. Но тоа нема да му наштети на робот, бидејќи човекот не е створен освен ибадетот да му го посвети само на Аллах и да им се спротистави на овие отстапувања во општеството, ако пак биде убијен поради својата вера (поради својот тевхид) ќе биде шехид и некогава награда е кај Аллах.


Пишувал: Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван

Во книгата: Коментар на книгата Теџриду ет-тевхид 65-66

Обработка: Ahlu-sunnah

Benerr


Нови член
Нови член
Ес селаму алејкум брат, не ми е јасна една реченица или не е убаво преведено ако има некој админ онлине нека ми пише да ми разјасни Аллах да ве награди!

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Benerr напиша:Ес селаму алејкум брат, не ми е јасна една реченица или не е убаво преведено ако има некој админ онлине нека ми пише да ми разјасни Аллах да ве награди!

Ве алејкум селам ве рахметуАллах ве берекетуху

Која реченица не тие јасна Брат?

Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум 201836

http://www.ahlu-sunnah.org

Benerr


Нови член
Нови член
Шејхот тука спомнува дека оној кој суди со тагутски закони е ист како оној што обожава кипови и гробови.. колку што знам јас оној кој обожава некој кип или гроб е мушрик а оној кој суди со тагутски закони е тагут, тој се става во ситуација т.е се рамни со Аллах еузубиллах.

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Benerr напиша:Шејхот тука спомнува дека оној кој суди со тагутски закони е ист како оној што обожава кипови и гробови.. колку што знам јас оној кој обожава некој кип или гроб е мушрик а оној кој суди со тагутски закони е тагут, тој се става во ситуација т.е се рамни со Аллах еузубиллах.

Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум 201836

Тој што суди со „тагутски„ закони, му се „клони„ индиректно на тој што ги дадол тие закони - значи ги приваќа и ги сака на тие закони, што значи се споредува исто како оној што им се клони на киповите.

Значи Тагутот ги создава законите, а тој што суди според нив ги обожава.

Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум 201836

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот