Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 
Haqq (253)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 2]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa 4p6m-bismillahirrahmanirrahim4kc_1_[/size]


Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa
Hisnul Muslim - Zbirka Dovi za sekoja Siuacija ili Potreba

[center]Што ке кажеме кога ќе станеме од спиење


1.(Alhamdu Lill´lahi-l-ladi´ahyaná ba´da má ´amátaná wa ilayhin-nusúr)*
Sekoja Blagodarnost mu pripadzha na Allah subahanhu wa Tealá, Toj sto ne Ozive, od kako ne umrtvi, i kade Nego e Voskresenieto (Ozivuvanjeto na Sudniot Den).

*Sahih Buhari so al-Fath 11/113 i Sahih Muslim 4/2083


2. Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с рекол:
Кој од вас ќе стане на сон и ќе каже:
„ Ла илахе иллал-лаху вахдеху ла шерике лех, лехул-мулку ве лехул-хамду ве хуве ала куллу шејин кадир. Субханал-лах велхамду лиллах ве ла илахе иллал-лах валлаху екбер ве ла хавле ве ла кувете илла бил-лахил алијјил азим “
Нема друг бог освен Аллах, Еден е, нема придружник. Нему му припаѓаат власт и благодарност, Он е Моќен за се. Слава му на Аллах, Нему му се заблагодаруваме, Нема друг бог освен Аллах, Аллах е најголем, Нема Моќ и Сила, освен онаа на Аллах возвишениот.
А потоа ќе каже:
„ Рабби-гфир ли “
Господару мој прости ми ги гревовите.
Нему ќе му биде опростено.
- Ел-Велид пренесува: или рекол: Ако се моли ќе му се ислушаат молбите, ако стане и се абдести, а потоа клања намаз, намазот ќе му биде приман.

3. „Ел-хамду лил-лахил-лези афани фи џеседи ве редде алејје руху ве езине ли би зикрихи.“
Благодарение на Аллах, кој ми даде здраво тело, ми ја врати душата и ми дозволи да го спомнам.

4. (Во создавањето на небесата и на земјата и во промената на днот и ноќта за надарените со разум, навистина, има знаменија, за оние кој го спомнуваат Аллах и стоејќи и седејќи и лежејќи и кои размислуваат за создавањата на Небесата и на Земјата: Господаре наш ти ова не го создаде залудно. Возвишен си ти, сочување од Казната огнена! Господаре наш, оној што че го фрлиш во огнот навистина си го понижил. За золумќарине нема поддржници. Господару наш, ние, секако, чуваме еден повикувач што повикуваше во иман: Верувајт во господарот ваш!, Ние веруваме, Господаре наш, прости ни ги гревовите и занемари ги пропустите наши и одреди да умреме заедно содобрите! Господаре наш, дај ни го она што му го вети на Пејгамберите Твои. Не понижување на денот суден. Ти навистина ветувањето не го занемаруваш! И Господарот нивни тогаш му возврати на молбата нивна: Не ќе го поништам навистина, делото на оној кој ќе го направи од вас, било машко или женско, зашто вие сте еден за други. А оние кој се иселија и кои бе прогонати од огништата свои, и кои беа малтретирани на Мојот пат и кои се бореа и кои гонеа ќе им ги протам гревовите нивни и ќе ги воведам во бавчите џеннетски низ кои реки течат. Наградата е Аллахова! А кај Аллах наградата е најубава.! И никако нека не те измами патувањето по земјата на оние кои не веруваат! Малку задоволство, а потоа престојувалиштето нивно е Џехеннемот. Е само колку лошо приклониште е тоа! Но, Богобојазливите, од Господарот нивни ги чекаат бавчите Џехеннемски низ кои реки течат, во нив за навек ке останат, и таква е, ете почивка кај Аллах. А она што е добро кај Аллах најдобро е за доброчинителите! Меѓу следбениците на Книгата има кои веруваат и во Аллах и во она што вам ви се објавува и во она што им е објавено, и кои не ги продаваат зборовите Аллахови за безвредно . Наградата нивна е кај Господарот нивни. Аллах навистина е брз Пресметувач! Еј верници, држетесе цврсто и плашете се од Аллах за да бидете спасени!!)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова кога се облекуваме


5. „ Ел-хамду лил-лахил-лези кесани хаза (ес-севбе) ве резекнаху мин гајри хавлин минни ве ла куветин “
Благодарение на Аллах кој ме облече во ова (облека) и ме опскрби со неа без моја моќ и сила.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:40 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова кога ја облекуваме новата облека


6.„ Ал-лахумме лекел-хамду енте кесевтенихи, ес-елуке мин хајрихи, ве хајри ма суниа’ леху, ве еу’зу бике мин шеррихи ве шерри ма суниа’ леху “
О Аллаху мој, Тебе Ти се заблагодарувам, Ти ме облече во оваа облека, Те молам за нејзиното добро и за доброто кое е направена, а Ти се приклонувам нејзиното зло и од злото за кое е направена.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:39 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова за оној кој облекол нова облека

7.„ Тубли јухлифуллаху теа’ла “
Да ја искористиш, а Аллах со друга да ти ја замени.
8. „Илбис џедиден ве ’иш хамиден ве мут шехиден. “
Носи нова облека, живеј благодарно и умри како шехид.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:39 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Што се кажува кога се соблекуваме


9. „Бисмил-лах“
Во името на Аллах.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:38 pm. Мислењето е променето 3 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Што ке кажеме кога ќе влеземе во нужник


10. „ (Бисмил-лах) Ал-лахумме инни еу’зу бике минел-хубси вел-хабаисин “
(Во името на Аллах) Аллаху мој, ти се приклонувам од шејтанот и сите нечистотии.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:38 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Што ке кажеме кога ке излеземе од нужник11. „Гуфранеке“
Те молам за опрост. Господару наш.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:38 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова пред земање абдест


12. „ Бисмил-лах “
Во името на Аллах.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:37 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Учење по земање абдест


[color=green]13.„Ешхеду ен ла илахе иллал-лаху вахдеху ла шерике леху ве ешхеду енне Мухаммеден абдѕху ве ресулуху. “
Сведочам дека нема друг бог освен Аллах, Единствен кој нема придружник, и сведочам дека Мухаммед е Негов роб и пејгамбер.
14. „Ал-лахумме-џ-’ални минет-тевабине веџ-’ални минел-мутетаххирин.“
О Аллаху мој, одреди да бидам меѓу покаените и одреди да бидам меѓу чистите.
15. „ Субханеке Ал-лахумме ве би хамдике ешхеду ен ла илахе илла енте естагфируке ве етубу илејк. “
Славен биди и фален, о Мој Аллаху! Сведочам дека нема друг бог освен Тебе. Од Тебе барам прошка и покаение Тебе ти Упатувам.
[/colo
r][/size]Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:37 pm. Мислењето е променето 3 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова кога излегуваме одома


16. „ Бисмил-лах, тевекету алел-лахи, ве ла хавле ве ла куввете илла бил-лах. “
Во името на Аллах, се потпирам врз Аллах, нема сила ниту моќ освен онаа на Аллах
17. „ Аллахумме инни е’узу бике ен едилле ев удалле, ев езилле ев узелле, ев азлиме ев узлиме, ев еџхеле ев јуџхеле’алејје.
О Аллаху мој, јас, навистина, кон Тебе се приклонувам за да не секршам во заблуда или, пак, да не бидам скршнат во заблуда, да не залутам во вистинскиот пат, или пак, да не бидам застранат од вистинскиот пат, зулум да не направам и зулум да не му се направи, да не паднам во незнаење за вистината или, пак да не бидам присилен во незнаење во неа.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:36 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова кога влегуваме домa


18.„Бидмил-лахи велеџна ве бисмил-лахи хариџна ве’ала раббина тевеккелна .’’
Во името на Аллах влегувам, и во името на Аллах излегувам и на Него се потпирам.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:35 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова кога тргнуваме кон Џамија


19. „Ал-лахумме-џ’ал фи калби нурен, ве фи лисани нурен, веџ’ал фи сем’и нурен, веџ’ал фи бесари нурен, веџ’ал мин халфи нурен, ве мин емами нурен, веџ’ал мин февки нурен, ве мин тахти нурен, Ал-лахумме а’тини нурен. “
Аллаху мој дајми светло во срцето мое, и во јазикот светло, и во слухот светло, и во видот светло, дај зад мене да биде светло, и пред мене да биде светло, дај да биде светло над мене и под мене, Аллаху мој подаримиго светлото.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:35 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова кога влегуваме во џамија


20.„ Еу-зу бил-лахил-’азим ве би веџхихилкерим ве султа-нихил-кадим минеш-шејтанир-раџим. “
Му се приклонувам на Аллах Возвишениот, со неговото лице и величина Моќ од шејтанот проколнат.
Бисмил-лах, вес-салату вес-селаму ’ала ресулил-лах. “
Во името на Аллах нека е спас и мир на Аллаховиот пратеник.
„ Ал-лахумме-фтах ли ебвабе рахметике. “
Аллаху мој отвори ми ги вратите на Твојата милост.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:34 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор

Дова кога излегуваме од џамија


21. „ Бисмил-лах, вес-салату ве саламу ’ала ресулил-лах. Ал-лахуме инни ес’елуке мин фадлике, Ал-лахумме а’асимни минеш-шејтанир-раџим. “
Во името на Аллах нека е спас и мир на Аллаховиот пратеник, Аллаху мој, Те молам за Твојата добрина, Аллаху мој, сочувајме од шејтанот проколнат.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:34 pm. Мислењето е променето 1 пати

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Довите на Езанот


22. Ќе се повторуваат зборовите на муезинот освен кога тој ќе каже:
„ Хајје алес-салах, хајје алла фелах. “
(Побрзајте на намаз и побрзајте на спас)
Ќе се каже:
„ Ла хавле, ве ла куввете ил-ла бил-лах. “
Нема сила ниту моќ освен онаа на Аллах.

23. Ќе се каже:
„ Ве ене ешхеду ен ла илахе ил-лал-лаху вахдеху ла шерике лех, ве енне Мухаммеден абдуху ве ресулуху, редијту бил-лахи раббен ве би Мухаммедин ресулен, ве бил-ислами динен. “
И јас сведочам дека нема друг бог освен Аллах, Тој е единствен, нема придружник, и дека Мухаммед е Негов роб и пратеник, го признавам Аллах како господар, мухаммед како пратеник, Исламот како вера.
24. Ќе се проучи салават на пратеникот с.а.в.с откако ќе заврши со пофторување на зборовите кои ги кажува муезинот.

25. Ќе каже:
„ Ал-лахуме Раббе хазихид-да’ветиттаммети вес-салатил-каимех, ати Мухаммеденил-весилете вел-фадилех, веб’асху мекамен махмуден ел-лези ве’адтех, инеке ла тухлифул-миа’д. “
Аллаху мој, Господару на овој совршен повик и намазот кој почнува подариму на Мухаммед Ел-Василе (најдоброто место во џеннет во кое ќе биде само еден човек) и ЕЛ-Федиле, и оживеј го во благодарно место кое му е ветено навистина Ти ветувањата ги извршу-ваш.
26. Ќе учи дови, во времето помеѓу езанот и икаметот, бидејѓи во тоа време довите се прифаќаат.
[/size]Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 27 Апр 2011, 4:34 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Довата на почетокот на намазот


27.„ Ал-лахуме ба’ид бејни ве бејне хатајаје кема ба’ид бејнел-мешрики вел мегриби. Ал-лахуме игсилни мин хата-јаје кема јунекка ес-севбул-ебједуминед-денеси, Ал-лахумме исилини мин хатајаје бис-селџи, вел-маи вел-береди. “
Аллаху мој, одалечи ги моите гревови од мене, како што го одалечи истокот од западот, Аллаху мој очисти ме од моите гревови како што се чисти белата облека од нечистотиите, Аллаху мој очисти ме од гревовите со лед, вода и снег.
28.„ Субханеке Ал-лахумме ве бихамдике ве тебареке-смуке ве теала џедуке ве ла илахе гајруке. “
Слава на тебе мој Господару, ти се заблагодаруваме, возвишено е името Твое и благодарноста Твоја, нема друг бог освен Тебе.
29„ Веџ-џехту веџ-хије лил-лези фетарес-семавати вел-ерда ханифен ве ма ене минел-муштрикин, инне салати ве нусуки ве мехјаје ве мемати лил-лахи Раббил-алемин ла шерике леху ве би залике умирту ве ене минел-муслимин. Ал-лахумме ентел –Мелекул ла иллахе ил-ла енте. Енте Рабби ве ене абдуке, залемту нефси ва’терефту би зенби фагфир ли зунуби џемиан иннеху ла јегфируз-зунубе ил-ла енте. Вехдини ла ахсенил-ахлаки ла јехди ла ахсенихи ил-ла енте, весриф ан-ни сејјиеха, ла јасрифу анни сејјиеха ил-ла енте, лебејке ве са’дејк, вел-хајри кул–луху би једејке, веш-шерру лејсе илејке, ене бике ве илејке, тебаректе ве те’а-лејт, естагфируке ве етубу илејк.“
Јас го управувам лицето мое кон Оној Кој ги создаде небесата и Земјата, кон вистинската вера. И не сум од оние кои здруженик му припишуваат! И намазот мој, и обредите мои, и животот мој, и смртта моја се-Аллахови, навистина, од Господарот на световите! Он нема Свој содружник! Тоа ми е, ете, наредено и јас сум прв муслиман! Ти си мој Господар а јас сум Твој роб, неправда кон себе направив и ги признавам гревовите, затоа прости ми ги сите гревови, бидејќи никој друг не простува гревови овен Тебе, упати ме на најдобрите морални особини, тоа само Ти го можеш, а одалечи ги од мене лошите особини, Тоа само Ти го можеш. Ти се одѕвиам со радост, доброто е само во твои раце, злото не е од Тебе, јас сум во твоите раце и Тебе се враќам, биди благословен и возвишен, барам прошка на гревовите и покајание Тебе ти упатувам.
30. „Ал-лахумме раббе, Џибриле ве микаиле, ве Истрафиле фатирес-семавати велерда, алимел-гајби веш-шехадех, Енте техакуму бејне ибадике фи ма кану фихи јахтелифун. Ихдини лима ихтулифе фихи минел-хакки би изнике иннеке техди мен тешау ила сиратин мустеким.“
Аллаху мој, Господару на Џебраил, Микаил и Истрафил Ти ги создаде земјата и небото, Ти кој го знаеш познатоти и непознатото, Ти пресудуваш помеѓу робовите Твои таму каде тие не се согласиа, , упатиме таму каде другите не се согласија во вистината, бидејќи Ти упатуваш кого сакаш на вистинскиот пат.
31. „ Ал-лаху екберу кебирен, Ал-лаху екберу кебирен, Ал-лаху екберу кебирен, вел-хамду лил-лах кесирен, вел-хамду лил-лах кесирен, вел-хамду лил-лах кесирен, ве субханалл-ллахи букретен ве есилен, ве субханалл-ллахи букретен ве есилен , ве субханалл-ллахи букретен ве есилен, еузу бил-лахи минеш-шејтани: мин нефхихи, ве невсихи, ве хамзихи.“
Аллах е голем, најголемиот, Аллах е голем Најголемиот, Аллах е голем, Најголемиот, голема благодарност му припаѓа на Аллах, голема благодарност му припаѓа на Аллах, голема благодарност му припаѓа на Аллах, слава му на Аллах наутро и навечер, слава му на Аллах наутро и навечер, славаму на Аллах наутро и навечер.
Му се приклонувам на Аллах од шејтанот, од неговиот здив, неговата весвеса и неговата клевета.
32. „Ал-лахумме лекел-хамду енте нуру-семавати вел-ерди ве мин фи хинне, ве лекел-хамду енте Кајјимус-семавати вел-ерди ве мин фи хинне, ве лекел хамду енте Рабубус-семавати вел-ерди ве мин фи хинне, ве лекел-хамду леке мулкус-семавати вел-ерди ве мин фи хинне, ентел-хакку ве ва’дукел-хакку, ве кавлукел-хакку, ве ликаукел-хакку ве џеннету хакун, вен-нару хаккун, вен-небијјуне хаккун, ве Мухаммедун хаккун, вес-са’ату хаккун, Ал-лахумме леке еслемту ве алејке тевекелту, ве бике аменту, ве илејке енебту, ве бике хасемту, ве илејке хакемту, фагфирли ма каддемту ве ма ехарту, ве ма есрерту ве ма а’ленту, енте ел-мукаддиму ве енте ел-муах-херу ла илахе ил-ла енте, енте илахе ла иллахе ил-ла енте.“
Аллаху мој тебе ти се заблагодаруваме, Ти си светло на небото и земјата и на она што е на нив, тебе ти припаѓа благодарноста, бидејќи Ти ги одржаваш небото,Земјата и се што е на нив, тебе ти припаѓа благодарноста, бидејќи ти си господарот на небото, земјата и се што е на нив, Тебе ти се заблагодаруваме ти си Владател на небото и Земјата, тебе ти се заблагодаруваме ти си Вистина Твоето ветување е вистина, Твојот збор е вистина, средбата со тебе е вистина, Џеннетот е вистина, Џехеннемот е вистина, пратениците се вистина, Мухаммед с.а.в.с е вистина, Судниот ден е вистина, Аллаху мој, Тебе Тебе ти се предавам, на Тебе се потпирам, во Тебе верувам, Тебе ти се Обраќам, заради Тебе се расправам, а твојот Суд го признавам, прости ми ги гревовите кои ги направив и кои ќе ги направам, кои ги направив тајно и оние кои ги направив јавно, Ти си Први и Последен нема бог освен тебе, Ти си мој господар нема друг бог освен Тебе.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова која се кажува на руку’


33. „Субхане Раббијел’-азим“
Славен нека е Аллах Возвишениот-(три пати)
34. „ Субханеке Аллахумме Раббена ве би-хамдике Аллахумме-гфирли. “
Слава Тебе, Господару наш, Тебе Ти заблагодаруваме, Аллаху мој, простими.
35. „Суббухун, куддусун раббул-мелаикети вер-рух.“
Славен е и Силен Господар на мелеките и Џебраилот.
36. „Ал-лахумме леке реке’ату, ве бике аменту, ве леке еслемту, хаше’а леке сем’и ве бесари, ве муххи, ве ’азми, ве ’асаби ве мус-текал-ле бихи кадеми.“
Аллаху мој, заради Тебе се поклонувам, во Тебе верувам, Тебе ти се предавам, Ти се покорува мојот слух, вид, ум, коските, нервите и се што носат нозете мои.
37. „Субхане зил-џеберту вел-мелекути вел-кибријаи вел-азимети.“
Слава Тебе кому му припаѓа сета сила, сите кралства, големината и величенствената.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
[color=green]
Дова кога се исправуваме од руку’


38. „ Семи’Ал-лаху лимен хамидех. “
Аллах го слуша оној што го фали.
39. „Раббена ве лекел-хамд, хамден кесирен тајјибн мубарекен фихи.“
Господару наш тебе Ти се заблагодарувам со најголема благодарност, во што е доброто и благословот.
40. „ Мил-ес-семавати ве мил-ел-ерди ве ма бејнехума, ве мил-е ма ши’те мин шејин ба’ду. Ехлес-сенаи вел-меџди, ехакку ма калел-’абду, ве кул-луна леке ’абдун. Ал-лахумме ла мани’а лима а’тајте, ве ла му’тије лима мена’те, ве ла јенфе’у зел-џидди минкел-џедду. “
(Тебе Ти се заблагодарувам) Колку небото и Земјата и се што е помеѓу нив, и колку Ти сакаш освен тоа, Ти ја заслужуваш секоја благодарност и слава, најдобро што робот ќе го рече, а сите ние сме Твои робови е: Аллаху мој, она што Ти ќе го дадеш никој нема да го оневозможи, ниту пак некој може да го даде она што Ти ќе го оневозможиш. Без Твоето Богатство ниту едно богатство не вреди.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Дова која ја учиме на сеџде


41.„ Субхане Раббијел-еала “
(Слава му припаѓа на Аллах Возвишениот), (три пати).
42. „ Субханеке Ал-лахумме раббена ве бихамдике, Ал-лахумме-гфирли. “
Слава тебе Аллаху мој, Господару наш, Ти се заблагодаруваме, аллаху мој, прости ми.
43. „Суббухун, кудусун раббул-мелаикети вер-рух.“
Славен е и Свет Господар на Мелеките и Џибрилот.
44. „Ал-лахумме леке сеџедту ве бике аменту ве леке еслемту, сеџеде веџхије лил-лези халекаху, ве саввереху ве шекка сам’аху ве бесареху, ребарекел-лаху ахсенул-халикин. “
Аллаху мој, Тебе сеџде ти чинам и само во Тебе верувам, Тебе Ти се предавам, моето лице паѓа на сеџде на Оној кој го создал, му дал облик, кој му дал слух и вид, нека е благословен Аллах најсовршениот Создател.
45. „ Субхане зил-џеберути вел-мелекути вел-кибријаи вел-азамети. “
Слава на Тебе кому му припаѓа сета слава, сите кралства, големината и величенственост.
46. „ Ал-лахумме-гфир ли зенби кул-леху, диккаху ве џиллеху, ве еввелеху ве ахиреху ве’аланијетеху ве сирреху. “
Аллаху мој прости ми ги сите гревови, малите и големите, првите и последните, јавните и тајните.
47. „Ал-лахуме инни е’узу би радаке мин сехтик, ве би муафатике мин ’укубетик, ве е’узу бике минке, ла ухси сенаен алејке, енте кема еснејте ала невсике.“
О Аллаху мој, се приклонувам кон Твоето задоволство од Твојата лутина, кон Твојата прошка од Твојата казна. Се приклонувам од Тебе кон тебе. Немам сила да Ти изразам благодарност. Ти си таков каков што си донесе благодарност за Себе.Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Нед 08 Мај 2011, 8:52 pm. Мислењето е променето 1 пати

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор

Дова на седење помеѓу две сеџди


48. „Раби гфирли, Рабби-гфирли“
Господару Прост ми, Господару простими.
49. „Ал-лахумме-гфир ли вер-хамни, вехдини, веџ-бурни, ве ’афини вер-зукни, вер-фе’ни. “
Аллаху мој прости ми, смилувај ми се, упати ме, помогни ми, дај ми здравје и риск и воздигниме.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВИТЕ НА СЕЏДЕИ-ТИЛАВЕТОТ

50."Сеџеде веџхи ли-л-лези халекаху ве шекка сем'аху ве бесареху, би хавлихи ве кувветихи. Фе тебареке-л-Лаху ахсену-л-халикине"
(-Моето лице паѓа на сеџде на Оној кој Го создал, Му дал облик, кој Му дал слух и вид со Својата моќ и сила, нека е благословен Аллах најсовршениот Создавач.)

51." Аллахумме-ктуб ли биха индеке еџрен , ве да' анни биха визрен, ве-џ'алха ли индеке зухрен, ве текаббел-ха минни кема текаббелте-ха мин абдике Давуде"
(- Aллаху мој, за ова дело запиши ми награда кај Тебе, прости ми некој грев, сочувај го (ова дело) како залог кај Тебе, и прими го од мене како што го прими од Давуд .а.с.)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА НА СЕДЕЊЕ ВО НАМАЗОТ


52." Еттехијјату ли-л-Лахи ве-с-салевату ве-т-тајјибату, есселаму алејке ејјухе-н-небијју ве рахмету-л-Лахи ве берекатуху, ессе-ламу алејна ве `ала `ибади-л-Лахи-с-салихин. Ешхеду ен ла илахе илле-л-Лаху ве ешхеду енне Мухаммеден абдуху ве Расулуху "
(- Почест, молбите и сите убавини Му припаѓаат на Аллах, нека Аллаховиот мир милост и благослов се на тебе Аллахов Пратенику, нека Аллаховиот мир е врз нас и на добрите Аллахови робови. Сведочам дека нема друг Бог освен Аллах и сведочам дека Мухаммед е негов роб и Пратеник.)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
САЛАВАТИТЕ НА НАШИОТ ПРАТЕНИК ПО ИЗУЧЕНАТА ДОВА НА СЕДЕЊЕТО ВО НАМАЗОТ


53."Аллахумме салли 'ала Мухаммедин ве 'ала али Мухаммедин , кема саллејте ала Ибрахиме ве 'ала али Ибрахиме, иннеке хамидун меџид. Аллахумме барик 'ала Мухаммедин ве 'ала али Мухаммедин кема баректе 'ала Ибрахиме ве 'ала али Ибрахиме иннеке хамидун меџид."
(- Аллаху мој, смилувај му се на Мухаммед и фамилијата на Мухаммед како што се смилува на Ибрахим и фамилијата на Ибрахим, навистина Ти си Пофален и Славен,
-Аллаху мој, благослови Мухаммед и фамилијата на Мухаммед како што го благослови Ибрахим и фамилијата на Ибрахим, навистина Ти си Пофален и Славен)

54."Аллахумме салли 'ала Мухаммедин ве'ала езваџихи ве зурријјетихи кема саллејте'ала али Ибрахиме. Ве барик'ала Мухаммедин ве'ала езваџихи ве зурријјетихи кема баректе 'ала али Ибрахиме. Иннеке Хамидун Меџид"
(- Аллаху мој, смилувај му се на Мухаммед, на неговите жени и неговиот пород како што се смилува на фамилијата на Ибрахим, и благослови го Мухаммед, неговате жени и неговиот пород како што ја благослови фамилијата на Ибрахим, Ти си навистина Пофален и Славен.)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА ПРЕД ДАВАЊЕ СЕЛАМ ВО НАМАЗОТ


55."Аллахумме инни е'узу бике мин'азаби-л-кабри ве мин'азаби џехеннеме ве мин фитнети-л-махја ве-л-мемати ве мин шерри фитнети-л-месихи-д-деџали"
Аллаху мој, Ти се приклонувам од казната во гробот, од казната во пеколот, Ти се приклонувам од искушението на животот и смртта, Ти се приклонувам од злото на деџалот.

56."Аллахумме инни е'узу бике мин'азаби-л-кабри ве е'узу бике мин фитнети-л-Месихи-д-деџџали, ве е'узу бике мин фитнети-л-махја ве-л-мемати. Аллахумме инни е'узу бике мине-л-ме 'семи ве-л-магреми"
Аллаху мој, Ти се приклонувам од казната во гробот, Ти се приклонувам искушението на деџалот, Ти се приклонувам од искушението на животот и смртта, Ти се приклонувам од гревовите и долговите.

57."Аллахумме инни залемту нефси зулмен кесирен ве ла јагфиру-з-зунубе илла Енте, фа-гфир ли магфиретен мин'индике, ве-рхамни иннеке Енте-л-гафуру-р-рахим"
О Аллаху мој, голем зулум кон себе си направив. Гревовите само Ти ги простуваш. Па прости ми со Твојата прошка, смилувај ми се! Ти си навистина Простуваш и Сомилосен.

58. "Аллахумма-гфир ли ма каддемту ве ма еххарту, ве ма есрерту ве ма е'аленту, ве ма есрефту ве ма Енте е'а лему бихи минни. Енте-л-Мукаддиму ве Енте-л-Муеххиру, ла илахе илла Енте"
О Аллаху мој, прости ми ги моите минати и идни гревови, она што го направив тајно и јавно, онаму каде што претерав во грешењето и она што го знаеш подобро од мене, Ти си Прв и Последен нема друг бог освен Тебе.

59."Аллахумме е 'ини 'ала зикрике ве шукрике ве хусни 'ибадетике"
Аллаху мој, помогни ми да Те спомнувам, да Ти се заблагодарувам, и исправно да Ти робувам.

60."Аллахумме инни е'узу бике мине-л-бухли ве е'узу бике мине-л-џубни, ве е'узу бике мин ен уредду ила ерзели-л-'умури ве е'узу бике мин фитнети-д-дунја ве 'азаби-л-кабри"
Аллаху мој, Тебе Ти се приклонувам од стравот и скржавоста , Ти се приклонувам од паѓањето во голема старост, Ти се приклонувам од сплетките на овој свет и Ти се приклонувам од сплетките на гробот.

61."Аллахумме инни ес елуке-л-џеннете ве е'узу бике мине-н-нари"
Аллаху мој, Те молам за Џеннет, а Ти се приклонувам од Џехеннем.

62."Аллахумме би'илмике-л-гајбе ве кудретике 'але-л-халки ахјини ма 'алимте-л-хајате хајрен ли ве тевеффени иза 'алимте-л-вефате хајрен ли. Аллахумме инни ес елуке хашјетеке фи-л-гајби ве-ш-шехадети, ве ес елуке келимете-л-хакки фи-р-рида ве-л-гадаби, ве ес‘елуке касде фи-л-гина ве-л-факри, ве ес елуке не' имен ла јенфеду, ве ес елуке куррете 'ајнин ла тенкати'у, ве ес елуке-р-рида ба' де-л-када и, ве ес‘елуке берде-л-ајши ба' де-л-мевти, ве ес‘елуке леззете-н-незари ила веџхике ве-ш-шевка ила лика ике фи гајри дарра е мудиретин ве ла фитнетин мудиллетин, Аллахумме зејјинна би зинети-л-имани ве-џ 'ална худатен мухтедине"
Аллаху мој, Ти кој го знаеш непознатото, со силата која ја имаш врз Твоите робови ако животот мој е подобар, продолжими го, а ако, пак, мојата смрт е подобра, одреди да умрам, Аллаху мој, Те молам за страв кон Тебе во видливото и невидливото, Те молам за зборот на вистината во задоволство и гневот, Те молам за искреност во благодет и сиромаштија, Те молам за благодетите кои не престануваат,Те молам за среќа која не пропаѓа, Те молам за задоволство во судбината, Те молам за убав живот по смртта, Те молам за уживање во погледот во Твоето лице и желбата за средба со Тебе без да ме снајде штета и искушение со кое ќе залутам, Аллаху мој украси не со украсите на иманот и направи да бидеме од оние кои упатуваат и кои се упатени.

63."Аллахумме инни ес елуке, ја Аллаху, би еннеке-л-Вахиду-л-Ехаду-с-Самеду-л-лези лем јелид ве лем јулед ве лем јекун леху куфувен ехад, ен тагфире ли зунуби, иннеке Енте-л- Гафуру-р-Рахим"
Аллаху мој, Те молам сведочејќи дека си Ти Еден и Единствен, Ти си засолниште, кој не роди и роден не е, и никој не Ти е рамен, да ми ги простиш гревовите, навистина Ти си Простувач и Сомилосен.

64."Аллахумме инни ес елуке би енне леке-л-хамду ла илахе ила Енте вахдеке ла шерике леке, Ел-Меннану, ја Беди'а-с-семавати ве-л-ерди, ја зе-л-Џелали ве-л-икрами, ја Хајју ја Кајјуму инни ес елуке-л-Џеннете ве е'узу бике мине-н-нари"
Аллаху мој, Те молам заблагодарувајќи Ти, нема друг бог освен Тебе, Единствен, Кој нема придруженик, Премилостив, Творец на небесата и земјата Сопственику на Величието и Честа. Живиот и Постојаниот, Те молам за Џеннет и Ти се приклонувам од Џехеннем.

65."Аллахумме инни ес‘елуке би енни ешхеду еннеке енте-л-Лаху ла иллахе илла Енте-л-Ехаду-с-Самеду-л-лези лем јелид ве лем јулед ве лем јекун леху куфувен ехад"
Аллаху мој, Те молам сведочејќи дека Ти си Аллах нема друг Бог освен Тебе, Единствен, Засолненик, Кој не родил и роден не е, и никој рамен не Му е.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВИТЕ ПО ПРЕДАВАЊЕ НА СЕЛАМ ВО НАМАЗОТ


66."Еста-гфиру-л-Лахе - ( 3 пати ),
Барам опрост од Аллах (3 пати)

„Аллахумме Енте-с-Селаму ве минке-с-Селаму, Тебаректе ја зе-л-Џелали ве-л-икрами"
Аллаху мој, Ти си спас и во Тебе е спасот, Ти си Возвишен, о Сопственику на Величието и Честа.

67."Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку велеху-л-хамду ве Хуве ала кулли шеј-ин кадир. Аллахумме ла мани' а лима е'атајте ве ла му' тије лима мена' те, ве ла јенфе' у зе-л-џедди минке-л-џедду"
Нема друг Бог освен Аллах, еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Он е Моќен за се, Аллаху мој, она што Ти ќе го дадеш никој нема да го оневозможи, ниту пак некој може да го даде она што Ти ќе го оневозможиш. Без Твоето богатство, ниедно богатство не вреди.)

68."Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку ве лехул- хамду ве хуве' ала кулли шеј-ин кадир ла хавле ве ла куввете илла би-л-Лахи; ла илахе илле-л-Лаху, ве ла на' буду илла ијјаху, леху-н-ни' мету ве леху-л-фадлу ве леху-с-сенау-л-хасену. Ла илахе илле-л-Лааху мухлисине леху-д-дине ве лев кери-хе-л-кафирун" Нема друг Бог освен Аллах, Еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Он е Моќен за се, Нема моќ и сила, освен онаа на Аллах. Нема друг Бог освен Аллах. Само Него го обожаваме. Нему Му припаѓа благодетот, предноста и пофалбата. Нема друг Бог, освен Аллах. Искрено ја исповедуваме Неговата вера, па макар тоа го мразеле неверниците.

69."Субхане-л-Лахи - (33 х) ве-л-хамду ли-л-Лахи - (33х) ва-л-Лаху екбер - (33х), ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку ве леху-л-хамду ве Хуве 'ала кулли шеј-ин кадир"
Слава Му на Аллах- (33х) Нему Му припаѓа благодарноста- (33х) Аллах е Најголемиот- (33х) Нема друг Бог освен Аллах, еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Он е Моќен за се!

70. Се учат сурите: Kул хуве-л-Лaху Eхaд, Kул e'узу би Рaбби-л-фeлeки, Kул e'узу би Рaбби-н-нaси, пo eден пат пoслe пладневниот, икиндискиот и јацискиот нaмaз, a пo три пати пoслe сaбaхскиот и aкшaмскиот нaмaз.

71. Сe учи: "Аjeту-л-Курсијја" пoслe секој намаз .

Е'уузу биллахимине-ш-шејтаанир-раџиим.
Бисмиллаахир-рахмаанир-рахиим

Аллаху лаа илаахе иллаа хуве-л-Хајју-л-Кајјум. Лаа те'хузухуу синетун ве ла невм. Лехуу маа фис-семааваати ве маа фи-л-ерд. Мен зеллезии јешфе'у 'индехуу иллаа би изних. Ја' лему маа бејне ејдиихим ве маа халфехум ве лаа јухиитууне би шеј'ин мин 'илмихии иллаа бимаа шаа'е веси'а курсијјухус-семааваати ве-л-ерда ве лаа је'уудухуу хифзухумаа ве хуве-л-'Алијју-л-'Азиим.
Аллах! Нема друг Бог освен Него! Жив и Постоjaн! Не го обзема ни дремка ни сон. Негово е се што е на небесата и на Земјата ! И кој може кај Него, без одобрението Негово, да се завзема!? Он го знае она што било пред нив и она што ќе биде после нив. И од знаењето Негово, другите знаат само онолку колку Тој сака. Моќта Негова ги обфаќа и небесата и Земјата. Одржувањето на нив не е никаква тешкотија за Него. Он е Севишен и Величeнствен!

72. "Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку ве леху-л-хамду, јухји ве јумиту ве хуве 'ала кулли шеј-ин кадир" ( 10 х )
Нема друг Бог освен Аллах, Еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Тој Оживува и Усмртува. Тој е Моќен за се!

73."Аллахумме инни ес‘елуке' илмен нафи' ан ве ризкан тајјибен ве' амелен мутекаббелен"
Аллаху мој, Те молам за знаење кое користи, халал ризк, и дела кои ќе бидат примени.


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 2]

Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот