Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 14 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 14 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 
Haqq (253)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 7 of 7]

151Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пон 16 Jул 2012, 2:01 pm

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
„Најдобри шехиди се оние кои се бореле на Аллаховиот пат во
првите борбени редови и не се повлекле додека не загинале. Тие ќе
уживаат во собите на највозвишеното место во Џеннетот. Нив Господарот ќе
им се насмевне (додека се борат храбро) а на кого Аллах ќе му се
насмее, тој нема да полага сметка на Судниот ден.“
(Бухари и Муслим)

http://www.ahlu-sunnah.org

152Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 11 Сеп 2012, 8:23 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Muhammed salAllahu alejhi wesselim mu rekol na Ali radihuAllahu Anh:

"Ne ostavaj slika zad tebe, bez da ja unishtish i ne ostavaj izgraden grob ili kucha nad grobot bez da go sramnesh so zemjata." (sahih od al-muslim 1/66)

153Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пет 21 Сеп 2012, 5:19 am

Amel Ibn Adem


Нови член
Нови член
Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: ''Čuvajte se sedam uništavajućih grijeha.'' Neko upita: ''Koji su to grijesi?'' On reče: ''Širk, sihr, bespravno ubistvo koje je Allah zabranio, konzumiranje imetka jetima, konzumiranje kamate, bježanje sa bojnog polja i potvora čednih i nedužnih vjernica.'' (Buharija i Muslim)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 3364035186

154Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 26 Сеп 2012, 10:41 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Кој ќе оттргне од еден муслиман една грижа и потешкотија на овој свет, Аллах од него ќе оттргне една грижа и потечкотја на идниот свет. Кој ќе му ја олесни состојбата на еден сирмоав , Аллах нему ќе му олесни на идниот свет.

Кој ќе ја покрије Срамотата и Манаат на еден Муслиман, Аллах него ќе го покрие на двата света. Алллах му е помош на својот роб се додека робот му е помош на својот брат Кој ќе тргне по некој пат да бара наука , Аллах поради тоа ќе му олесни патот спрема Џеннет.

Секогаш кога ќе се состанат во некоја Аллахова куќа една група на луѓе, да учат Куран и да го проучуваат, нив ќе гипрекрије спокојство и мир и Аллахова милост, и ќе ги опколам мелеки, а Аллах ќе би

спомне и ќе ги пофали меѓу Своите избарници. Кога назад ќе го фрлат неговите дела и неговата работа, не може да го унапредат неговите роднини, нити неговото племе.
(Муслим)

155Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 26 Сеп 2012, 10:46 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Дошол некој Човек кај Мухаммед а.с и му рекол:
-Аллахов Пејгамберу, Јас живеам во маалото Бену Фулан, но од жителите на тоа маало немам мир. Најмногу ме вознемируваат најблиските соседи . Мухаммед а.с веднаш испратил Ебу Бекра, Омер и Алија кои дошле на џамиската врата во Меднина и викнале:
-Народе! По четриесет куќи на сите страни се сметаат за соседи. Нема да влезе во Џеннет оној од чие зло ќе се плаши неговиот сосед
. (Бухари,Муслим)

156Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Саб 10 Ное 2012, 11:31 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Омер радијјАллаху анху пренесува дека Аллаховиот Пратеник , саллаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Ќе дојде време кога светот ќе има човечки форми, но срцата ќе им бидат
како срцата на пустински волци. Ќе пролеваат крв и нема да се двоумат
од злото кое ќе го прават! Ако им дадеш заклетва на верност – ќе те
измамат, ако ти се обратат – ќе те излажат, ако им се довериш – ќе те
изневерат, а кога не си со нив ќе те озборуваат. Децата ќе им бидат
безобразни, младината девијантна, а нивните стари пророчни – нема да
наредуваат добро, ниту ќе одвраќаат од зло. Да се биде со нив е
понижување, а да се побара она што е нивно е вистинско сиромаштво!
Добриот меѓу нив ќе биде залутан, додека залутаниот меѓу нив ќе биде
добар! Сунетот за нив ќе биде бидат, додека бидатот, сунет. Оној меѓу
нив кој ќе наредува добро ќе биде сомнителен, а фасикот меѓу нив ќе биде
чесен човек, додека верникот ќе биде обесправен! Кога луѓето ќе почнат
така да се однесуваат Аллах ќе даде со нив да завладеат луѓе кои ќе ги
убиваат ако нешто прозборат, кои ќе ги екплоатираат ако молчат, кои ќе
им го одземаат она што ќе го заработат, и кои неправедно ќе се
однесуваат кон нив, додека ќе владеат со нив!“ (Џамиул – Ехадис Сујути
31621)

157Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пет 30 Ное 2012, 1:42 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ебу Дерда р.а., пренесува дека Пратеникот Мухаммед с.а.в.с. рекол : “Немој никого да го правиш рамен со Аллах па макар и да те сечат и печат !
Немој ниту еден задолжителен намаз своеволно да го изоставиш, бидејќи Аллах не му ја дава својата заштита на оној кој тоа ќе го направи ! Немој да конзумираш алкохол, бидејќи алкохолот е мајка на секое зло...! “
(Ахмед, Ибн Маџе и Бејхеки ).

http://www.ahlu-sunnah.org

158Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пет 30 Ное 2012, 10:40 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 820124


Пред џума-намаз, имамот на минбер, за време на худбата, не треба да ги крева рацете како што тоа се работи во довите затоа што тоа е постапка спротивна на суннетот на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем. Хусејн, радијеллаху анху, пренесува како Уммаре б. Руејбе, радијеллаху анху, го погледнал на б. Мервана како на минбер довејќи ги крева рацете. Таа негова постапка Руејбе жестоко ја осуди со зборовите:“Аллах нека ги уништи тие две раце; навистина јас го видов Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, како (на минбер) со десната рака правеше вака... Тогаш Руејбе почнал да го врти показалецот од својата десна рака.“ (Пренесува Муслим)


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 820124

Во името на Аллах Сомилосниот, Милостивиот!


Ебу-Се'ид Рафи' б. Му'алла, р.а. вели:“Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. ми рече:'Сакаш ли да те подучам за најважната сура во Кур'анот, пред да излезеш од џамија? Потоа ме фати за рака, па кга сакавме да излеземе од џамија, јас му реков:'О Аллахов Пратенику рече дека сакаш да ме подучиш за најважната сура во Кур'анот?', па тој ми одговори:'Елхамдулиллахи раббил 'алемин (Фатиха) - тоа се седум ајети кои се повторуваат (“Ессеб 'улмесани“) и величествениот Кур'ан кој ми е даден.“ (Бухари)


Ебу-Се'ид ел-Худри, р.а. пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. за сура “Кулхувллаху ехад“ рекол:“Се колнам во Оној, во чии раце е мојата душа, таа е равна третина од Кур'анот.“Во едно друго предание стои дека Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем им рекол на асхабите:“Зарем не е во состојба секој од вас да проучи една третина од Кур'анот во една ноќ?“ Затоа што тоа им изгледаше тешко, тие рекоа:“А кој е тоа од нас во состојба, о Аллахов Пратенику?“ А тој им одговори:“Кулхувеллаху ехад“ е третина од Кур'анот.“ (Бухари)


Ебу-Се'ид ел-Худри, р.а., проповедува:“Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, бараша засолниште (кај Аллах) од џините и инсанскиот поглег (погледот на народот - урок), се додека не му се објавија 'Му'аввизетани': сура Ел-Фелек и сура Ен-Нас, а кога тие му беа објавени, ги учеше, оставајќи се останатото.“ (Тирмизи, хасен)


Ебу-Хурејре, р.а., пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем:“Не правете ги вашите куќи гробови (не учејќи и не клањајќи во нив), затоа што шејтанот навистина бега од куќата во која се учи сура Ел-Бекара.“
Ебу Дерда, р.а.,проповедува дека Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем, рекол:“Кој ќе научи (напамет) ајети од почетокот на суре Ел-Кехф , ќе биде сочуван од Деџалот.“ Во друго предание стои:“... од крајот на суре Ел-Кехф.“ (Муслим)Ибн-Аббас, р.а., пренесува:“Додека Џибрил седеше кај Пратеникот, с.а.в.с., слушнал еден глас над себе, па ја подигнал главата и рекол:Ова се небеските врати денес се отворија. Никогаш до денес не се отвориле. Покрај поминал еден мелек, па Џибрил рече:Овој мелек прв пат се симнал на Земјата. Никогаш порано не се симнувал. Мелекот даде селам и рече:О Мухаммеде радувај се поради две светлости (нур) кои ти се донесени, а пред тоа ниеден пратеник не ги добил, тоа се: Фатихатул китаб (Фатиха) и завршните суриња од Бекаре. Ти навистина не сакаш ни харф да проучиш од нив, а да не сакаш тоа да го добиеш.“ (Муслим)


Ахлу-Суннах

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

160Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пон 10 Дек 2012, 1:27 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Возвишениот Аллах пропишал, верниците на овој дуњалук да бидат искушавани содветно со својот иман. Од С’ад ибн ебу Веккас се пренесува дека Аллаховиот пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Веровесниците се луѓе со намногу искушенија, потоа онее кој ги следеле. Човекот ќе биде искушан содветно со својот иман, па доколку неговиот иман биде поцврст искушенијата ќе бидат појаки (поголеми). Доколку неговиот иман биде послаб и искушенијата ќе бидат помали.{Хадиссот го забележува имам Тирмизи а шејх Албани го отценува сахих-веродостоен}

http://www.ahlu-sunnah.org

161Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пет 14 Дек 2012, 1:27 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ебу Зерр ел-Гафари, радијАллаху анху, пренесува од Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селлем, а тој од својот Свемоќен и Возвишен Господар дека рекол:

О робови Мои,
Јас Себе си забранив насилство (зулум), а и за вас тоа го одредив како забрането, па не чините неправда еднинадруги!

О робови Мои,
сите вие сте во заблуда, освен оној кого Јас го упатувам, па од Мене барајте упатство, а Јас ќе ве упатам!

О робови Мои, сите вие сте гладни, додека Јас не ве нахранам, па барајте од Мене храна да ве нахранам!

О робови Мои, сите вие сте голи и неблеќени, се додека Јас не ве облеќам и покријам, па барајте од Мене облека да ве облеќам!

О робови Мои, вие грешите и ноќе и дење, а Јас ги простувам сите гревови, па побарајте од Мене простување да ви опростам!

О робови Мои, вие не сте во состојба никаква штета да Ми нанесете, ниту пак никаква корист да Ми направите (донесете)!

О робови Мои, кога сите вие, и први и последни, и луѓе и џинни, кога би биле толку побожни, колку што е најпобожниот помеѓу вас, сето тоа ни најмалку не би го зголемило царството Мое и власта Моја!

О робови Мои, кога сите вие, и први и последни, и луѓе и џинни, кога би биле толку побожни, колку што е најпобожниот помеѓу вас, сето тоа ни најмалку не би го зголемило царството Мое и власта Моја!

О робови Мои,
кога сите вие, и први и последни, и луѓе и џинни, би се собрале на едно место, и од Мене кога би побарале се што поскуваат, свекому би му дал она што се молел, и тоа немаше да го смали она што го поседувам, тоа е како да го смалува наквасената игла водата на морето!


О робови Мои,
се работи за вашите дела, Јас сите ќе ги забележам, потоа сакому ќе му го дадам она што си го заслужил, па оној кој ќе најде добро (хајр), нека биде благодарен на Аллах , а оној кој ќе најде зло (шерр), да не го грди никого-нека се грди самиот себеси“.

(Муслим)


Ahlu-Sunnah.org

http://www.ahlu-sunnah.org

162Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Чет 10 Јан 2013, 2:10 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор


Муаз ибн Џебел, радијАллаху анху рекол: “Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, ми препорача десет работи, велејќи:“

1. Не препишувај Му на Аллах субханеху ве те ала, здружбеник дури заради тоа да те убијат или запалат;


2. Не биди непослушен кон родителите дури и да ти наредат да ја напуштиш својата фамилија и имотот;

3. Ни во било каков случај немој да го напушташ бојниот ред дури и сите соборци да загинат;

4. Ни во било каков случај не оставај ги пропишаните намази, затоа што кој свесно остава намаз, откажана му е Аллаховата заштита;

5. Не пиј алкохол, навистина тој е причина за секој разврат;

6. Добро пазисе и чувај се од гревовите, затоа што гревовите, навистина, го привлекуваат Аллаховиот гнев.

7. Доколку жителите на некое место ги зафати епидемија, а ти на тоа место ќе се најдеш, остани и не напуштај го;

8. Троши на своето семејство во склад со своите можности;

9. Не кревај стап на нив за да ги воспиташ; (се мисли на воспитувањето на децата)

10. Плашисе од Аллаховата казна.

[Овој Хадис го забележале Имам Ахмед во Musnedu, 5/238, и ет-Тирмизи во el-Evsatu. Хадисот го спомнал ел-Хејсеми во Medzmeu, 4/215, од Муаз радијАллаху анху. (Хадисот во ланецот на пренесувачи има своја слабост, но исто така има други пренесувачи кој се занимавале со пренесување на хадиси кој биле слични со некои претходни хадисис, а учењаците сметаат дека е веродостоен-САХИХ)]

http://www.ahlu-sunnah.org

163Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Чет 10 Јан 2013, 3:27 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ебу Хурејре, радијАллаху анху, пренесува: Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, прашал еден асхаб:

“Кој од мене ќе прими пет совети по кои ќе се однесува или ќе подучи некој кој по нив ќе постапува?.“

Одговорив: “Јас, О Аллахов Пратенику!“

Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, тогаш ме зеде за рака и ми ги наброја следните пет работи:

- ’’Чувај ги Аллаховите забрани ќе бидеш најбогобојазен;

- Биди задоволен со она што Аллах ти го доделил, ќе бидеш најбогат;

- Биди добар кон соседот, ќе бидеш верник;

- Посакувај им го на другите она што си го посакуваш себеси, ќе бидеш муслиман;

- Немој прекумерно да се смееш, затоа што прекумерното смеење навистина го умртвува срцето’’

[Хадисот го забележуваат: Ахвед во Муснеду, 2/31; ет-Тирмизи во својот Џамиу, 2.305, од Ебу Хурејре, радијАллаху анху, Аллах со Нив да биде задоволен! Хадисот е Хасен]

http://www.ahlu-sunnah.org

164Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 06 Јан 2016, 7:15 pm

medi


Нови член
Нови член
Муаз ибн Џебел, радијАллаху анху рекол: “Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, ми препорача десет работи, велејќи:“

1. Не препишувај Му на Аллах субханеху ве те ала, здружбеник дури заради тоа да те убијат или запалат;


2. Не биди непослушен кон родителите дури и да ти наредат да ја напуштиш својата фамилија и имотот;

3. Ни во било каков случај немој да го напушташ бојниот ред дури и сите соборци да загинат;

4. Ни во било каков случај не оставај ги пропишаните намази, затоа што кој свесно остава намаз, откажана му е Аллаховата заштита;

5. Не пиј алкохол, навистина тој е причина за секој разврат;

6. Добро пазисе и чувај се од гревовите, затоа што гревовите, навистина, го привлекуваат Аллаховиот гнев.

7. Доколку жителите на некое место ги зафати епидемија, а ти на тоа место ќе се најдеш, остани и не напуштај го;

8. Троши на своето семејство во склад со своите можности;

9. Не кревај стап на нив за да ги воспиташ; (се мисли на воспитувањето на децата)

10. Плашисе од Аллаховата казна.

[Овој Хадис го забележале Имам Ахмед во Musnedu, 5/238, и ет-Тирмизи во el-Evsatu. Хадисот го спомнал ел-Хејсеми во Medzmeu, 4/215, од Муаз радијАллаху анху. (Хадисот во ланецот на пренесувачи има своја слабост, но исто така има други пренесувачи кој се занимавале со пренесување на хадиси кој биле слични со некои претходни хадисис, а учењаците сметаат дека е веродостоен-САХИХ)]

165Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm

medi


Нови член
Нови член
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 7 599481
medi напиша:Муаз ибн Џебел, радијАллаху анху рекол: “Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, ми препорача десет работи, велејќи:“

1. Не препишувај Му на Аллах субханеху ве те ала, здружбеник дури заради тоа да те убијат или запалат;


2. Не биди непослушен кон родителите дури и да ти наредат да ја напуштиш својата фамилија и имотот;

3. Ни во било каков случај немој да го напушташ бојниот ред дури и сите соборци да загинат;

4. Ни во било каков случај не оставај ги пропишаните намази, затоа што кој свесно остава намаз, откажана му е Аллаховата заштита;

5. Не пиј алкохол, навистина тој е причина за секој разврат;

6. Добро пазисе и чувај се од гревовите, затоа што гревовите, навистина, го привлекуваат Аллаховиот гнев.

7. Доколку жителите на некое место ги зафати епидемија, а ти на тоа место ќе се најдеш, остани и не напуштај го;

8. Троши на своето семејство во склад со своите можности;

9. Не кревај стап на нив за да ги воспиташ; (се мисли на воспитувањето на децата)

10. Плашисе од Аллаховата казна.

[Овој Хадис го забележале Имам Ахмед во Musnedu, 5/238, и ет-Тирмизи во el-Evsatu. Хадисот го спомнал ел-Хејсеми во Medzmeu, 4/215, од Муаз радијАллаху анху. (Хадисот во ланецот на пренесувачи има своја слабост, но исто така има други пренесувачи кој се занимавале со пренесување на хадиси кој биле слични со некои претходни хадисис, а учењаците сметаат дека е веродостоен-САХИХ)]

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 7 of 7]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот