Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 
Haqq (253)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 5 of 6]

101IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 1:49 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1021.Ebu Derda r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe gi nauči (napamet) prvite deset ajeti na surata El-Kehfe bide zaštiten od iskušenijata na Dexalot.”

Vo drugoto predanie stoi:“...poslednite deset ajeti na surata El-Kehf.“

Imam Nevevi komentira:“Ad-Dexxal ќe se pojavi nekoe vreme pred Jeum-ul-Kijameh(pred krajot na svetot).Vozvišeniot Allah,ќe mu dade nekolku nadprirodni sili koi ќe gi manifestira na vernicite,i mnogu od niv ќe bidat potreseni so svojata vera.zaradi ova pričina,toa ќe bide golemo i seriozno iskušenie za mnogu vernici.Site Allahovi Pratenici go predupreduvaa svojot narod protiv nego.Allahoviot Pratenik Muhammed s.a.v.s,isto taka gi predupreduva vernicite i poračuva da se čuvame od nego.Strogo ne sovetuva da barame zaštita kaj Allah protiv nego.Ovoj Hadith jasno ni go pokažuva patot kako da se čuvame od Ad-Dexxal.Sheikh El-Albani rahimehullah,gi zema vo obzir poslednite deset Ajeti na Surata El-Kehf kako efektivni protiv ova pakost. (Rijadus-Salihin Hadis br.1021)



1022.Ibn-Abbas r.a.,prenesuva:“Dodeka Xibril a.s.,sedečše so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,slušna glas nad nego go krena glavata i reče:“Ova e vrata koja se otvorila na neboto denes.Nikogaš do denes ne bila otvorena.“ Potoa melek se spušti niz nea,Xibril a.s.,si reče:“Ovoj e melek koj doagja na zemjata. Nikogaš porano ne slegol.“Melekot dade selam i reče:“O muhammed,radvaj se na dva svetla koi ti se dadeni tebe.Takvite svetla ne mu se dadeni na ni eden Pratenik pred tebe.Ovie svetla se:Fatihah-til-Kitab (Sura El-Fatiha),i posledniot Ajet od Surata El-Bekare.Ti nema da recitiraš ni zbor od tie a da ne ti se dava blagoslovot što go ima vo niv.“

Imam Nevevi komentira:“Ovoj Hadith ni go zboruva izvrsnosta na posledniot Ajet na Sura El-Bekare.Toa počnuva od Amenar-Resulu bima unzile ilejhi..do krajot.Sekoj eden koj ќe go recitira ovoj Ajet so iskreno srce,ќe dobie vodstvo,oprost i blaženstvo vo ovoj i idniot svet(Ahiret). (Rijadus-Salihin Hadis br.1022)

184. poželnosta na sostavuvanje za recitiranje na Kur'an.

1023.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koga lugjeto ќe se soberat vo edna od Allahovite kuќi (xamii) da go studiraat Allahovata Kniga (Kur'an), spokojstvoto ќe se spušti nad niv,Allahovata milost ќe gi opfaќa,melecite ќe gi zaobikolat i Allah gi spomenuva megju onie (melecite) koi se kaj Negovata blizina.”

Imam Nevevi komentira:“Značenjeto na ovoj Hadith e toa što tie se sobiraat proučuvajќi ja naukata na Kur'anoot eden na drug,i sodržinata na značanjeto na Kur'anot.Ova mislenje e pravilno zatoa što dvete postapki se povolni i se značajni za steknuvanjeto na Zadovolstvoto Allahovo.Ovoj Hadith,megjutoa,na nikoj način ne ni kažuva deka ova grupa na lugjego recitiraat celiot Kur'an odednaš.Vo toj slučaj toa e bid'at (novotarija)zatoa što toa ne beše praktika na Allahoviot Pratenik s.a.v.s. (Rijadus-Salihin Hadis br.1023)
185. Zaslugata na Vudu' (Abdest)

Vozvišeniot Allah vo Kur’anot veli:O vie koi veruvate!Koga nameravate da klanjate namaz, izmijte gi vašite lica i vašite race (podlaktici) do vašitelaktici,pominuvajte preku vašite glavi so vlažni race,i izmijte gi vašite noze do nivnite zglobovi.Ako ste vo sostojba na džunub(n.p.posle seksualen odnos),očistete se(istuširajte go celoto telo).Ako ste bolni ili na patuvanje,ili izvršuvate golema ili mala nužda,ili ste imale kontakt so žena (n.pr.seksualen kontakt)a ne najduvate voda, togaš izvršuvajte Tejemmum so čista zemja i so toa trijte gi vašite lica i race.Allah ne saka da ve stavi na teškotija,no saka da ve očisti vas,i da go ispolnuva Dobrotata Negova na vas taka da bidete zahvalni.“ (Sura El-Maide 5:6)



1024.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:”Na Sudniot den,moite sledbenici ќe se povikuvaat“El-Ghurr El-Muhadždželun“po znacite na abdestot.Koj može da go zgolemuva blesokot na čistotijata,neka napravi taka.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1024)

Imam Nevevi komentira:“Zborot“Ghurr“e kratenka na“Agharr“koe znači sjaj ili belo.Bilo upotrebeno za za životnite (n.pr.konjite)n.pr.bel znak na čeloto.Ovde se odnesuva na ona sjajnost koja ќe sveti na racete i nozete na vernicite zaradi nivnata navika na zemanje abdest.Ova isto taka znači deka vernicite megju muslimanite ќe bidat razlikuvani od drugite zaednici poradi reflekcijata na svetlosta od nivnite lica,race i noze na Sudniot den kako što se razlikuva konjot so bela damka(znak)na čeloto od drugite konji.“



1025.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:”Ukrasot na vernikot vo Xennet ќe gi dostiga mestata do kade što vodata na abdestot gi dostignal na negovoto telo.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1024)



1026.Osman bin 'Affan r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj zema odličen abdest vo soglasnost na Kur'an i Hadith,negovite mali grevovi ќe zaminat od negovoto telo,pa duri i od podnokticite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1026)



1027.Uthman bin 'Affan prenesuva:“Jas go vidov Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zemajќi abdest kako što zemav jas i reče:“Onoj koj vaka zema abdest,negovite poranešni mali grevovi ќe bidat oprosteni i negoviot namaz i pešačenje do xamija ќe bidat smetani kako farz dela na ibadet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1027)



1028.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koga vernikot Musliman,ќe go izmie liceto, sekoj grev što go napravil so negovite oči,ќe se izmijat od negovoto lice so vodata,ili so poslednata kapka voda; koga gi mie negovite race,sekoj grev što napravil so negovite race,ќe se izbrišat od negovite race so vodata,ili so poslednata kapka na vodata; i koga gi mie negovite noze,sekoj grev što napravil so negovite noze ќe bidat izbrišeni so vodata,ili so poslednata kapka na vodata; se dodeka na krajot izleguva (ostanuva) čist od malite grevovi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1028)



1029.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,otide na mezarište (grobovi) pa si reče:“Es-selamu alejkum,živealište na narodot koj veruva,i nie inšaAllah ќe vi se pridružime,a bi sakal da gi vidam moite braќa.“Ashabite (drugarite) rekoa:“Zarem ne sme nie tvoite braќa,Allahov Prateniku?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Vie ste moi ashabi (drugari),a braќa se onie,koi ušte ne se rodeni na ovoj svet.“

Ashabite rekoa:“O Allahov Prateniku.“,kako ќe gi poznavaš onie od tvojot ummet koi ušte ne se rodeni,na ovoj svet?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Kažite,koga čovekot bi imal beli konji so beli pegi na čeloto,dali ќe možete da gi prepoznava svoite konji megju crnite konji?“Ashabite rekoa:“Da”,Allahov Prateniku.“Togaš, Allahoviot Pratenik s.a.v.s, reče:“Tie (moite sledbenici) ќe dojdat so svetli (beli) lica,noze i race,zaradi abdestot, a jas ќe gi predvodam na mojot izvor Havd El-Keuther.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1029)

Imam Nevevi komentira: Od Esma bint Ebu Bekr,radiallahu anhuma,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Ќe bidam na izvorotHavd El-Keuther“i ќe gledam kako mi doagja mojot ummet.Mnogu od vas ќe bidat odvedeni,pa ќe si velam:“Gospodaru,od mene,od mojot ummet.“Pa ќe mi bide rečeno:“Dali si znaeš što vovedoa posle tebe?...“ (El Buhari, Kitabu reqaiq,266/7,6593.);(Muslim,Kitabu fedail,1794/4,2293)

“Ovoj Hadith isto taka napomenuva za Izvorot“Havd El-Keuther“koj mu e pripremen za Allahoviot Pratenik s.a.v.s,i negovite sledbenici.Od taa voda Allahoviot Pratenik s.a.v.s,ќe im dade na svoite sledbenici,koi nema poveќe da osetat žed.Dodeka,onie koi izmislile novotarii vo verata,ќe bidat lišeni od ova čest.Abdullah prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Jas sum vašiot posrednik na Izvorot“Havd El-Keuther“mnogu od vas ќe dojdat,no,koga ќe posakam da im davam od vodata,tie ќe bidat so sila rastrgnati od mene a Jas ќe velam:

“O Gospodaru,mojot ummet,mojot ummet!“Togaš Vozvišeniot ќe veli:“Ti ne znaeš što napravija od koga ti zamina,tie vovedoa novotarii vo religijata posle tebe.“(Volum 9,Kniga 88,Broj:173)

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“....Togaš Vozvišeniot ќe veli:“Ti ne znaeš što napravija od koga ti zamina,tie vovedoa novotarii vo religijata posle tebe.A jas ќe velam:Neka bidat odalečeni, neka bidat odalečeni“(Muslim,Kitabut-Tahare1/218)

(Rijadus-Salihin Hadis br.1029)

102IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:00 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1030.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Sakate li da vi kažuvam nešto so što Allah gi poništuva grevovite i vozvišuva stepenite vo Xennet?“Ashabite rekoa:“Sekako O Allahov Prateniku.“Toj s.a.v.s, reče:“Propisno zemanje na Abdest i pokraj teškite uslovi,,pešačenje do xamija i čekanje na idniot namaz posle dotičniot.“ Pogledaj i hadis br.1059. (Rijadus-Salihin Hadis br.1030)



1031.Ebu Malik El-Ash'ari r.a.,[prenesuva:

“Ispravniot Vudu (Abdest) e polojna na Imanot (Veruvanjeto). (Rijadus-Salihin Hadis br.1031)



1032.Omer b.el-Hattab r.a.prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Ako nekoj od vas zema abdest,ako go ispolnuva kako što treba,a potoa kaže:“Ešhedu en La Ilahe Il-all-llahu Vahdehu la shekikeleh,ve ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu”(Veruvam deka nema drug bog osven Edinstveniot Allah,Koj nema združenik,i veruvam deka Muhammed e Negoviot rob i Negoviot Pratenik),osumte vrati Xennetski se otvoreni za nego.Toj može da vleguva niz koja vrata saka.“

Vo predanieto na Tirmidhi(Tirmizi),e dodadeno:“Allahummedž-'alni minat tevvebina,

vedž-'alni minel-mutatahhirin.“(Gospodaru moj,napravime od onie koi se kajat (samoprekornite) i od onie koi se čistat.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1032)
186. Vrednosta na Ezanot

1033.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s, rekol:“Lugjeto koga bi go znaele blagoslovot na proglasuvanjeto na ezanot (povik na namaz) i stoenje na prviot saf (redica vo namaz),ždrebka bi izvlekuvale da bi go obezbedile ova privilegija.Koga bi go sfatile nagradata na izvršuvanje na namaz rano,tie bi se natprevaruvale za toa,a koga bi go znaele zaslugata na jacija i sabah namaz,tie bi doagjale na niv pa makar i lazejќi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1033)



1034.Mu'avija r.a.,kažuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Na Sudniot den,Muezinite (povikuvačite za namaz),ќe imaat dolgi vratovi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1034)



1035.Abdullah bin“Abdur-Rahman r.a.,prenesuva:“Ebu Se'id El-Khudri r.a.,mi reče:“Gledam deka ti sakaš da živeeš megju tvoite ovci vo pustelija.Pa bilo koga ќe bideš so tvoite ovci vo pustelija i sakaš da go vikaš Ezanot,povišuvaj go glasot zatoa što bilo koj ќe go sluša Ezanot,bilo čovek, xinn,ili stvorenie, ќe potvrduva za tebe na Sudniot den.Potoa,Ebu Se'id El-Khudri r.a.,dodade:“Ova go slušnav od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1035)



1036.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:



Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Koga se proglasuva,Ezanot za namaz, šejtanot so trčanje pušta glasen veter taka da ne bi go slušnal Ezanot,se odalečuva.Koga Ezanot ќe završi,toj se vraќa.Koga se proglasuva Ikametot,gi vrti pleќite,koga se završuva so Ikametot,šejtanot pak se vraќa da go svrti vnimanieto na nekogo i go tera da se seќava na raboti koi ne možel da se seti pred namaz,i veli:“Setise na ova,setise na ona“,taka go motivira da zaboravi kolku rekati klanjal.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1036)



1037.Abdullah binAmr bin el-As r.a.,prenesuva:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Vie koga ќe slušate Ezan,povtoruvajte što veli Muezinot (povikuvačot na Ezan).

Potoa barajte od Allah da go vozvišuva moeto spomnuvanje zatoa što sekoj eden koj ќe go napravi toa,za vozvrat ќe dobie deset nagradi od Allah.Potoa molete go Allah da mi go daruva“El-Vesile“,koe e visok stepen vo Xennet,dostoen samo za eden od Allahovite robovi,a Jas se nadevam deka jas ќe bidam toj rob.Ako nekoj bara“El-Vesile“za mene,toa doagja dolžnost na mene da posreduvam za nego.

Imam Nevevi komentira:Da povikuvate blagoslov na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,znači da recitirate:

"All-llahumme sal-li ala Muhammedin ue ala ali Muhammed.Kema salejte ala Ibrahime ue ala ali Ibrahime, inneke hamidun mexhid.“Dovata na“El-Vesile”,posle ezanot glasi:“Allahume rabe hadhihid-davetit-tameh,ves-salatil kaimeh,ati Muhamedenil vesilete vel fedilete,vebath-hu mekamen mahmuden el-ledhi veadtehu” (Rijadus-Salihin Hadis br.1037)



1038.Ebu Se'id El-Khudri r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga ќe go slušate Mu'ezinot i negoviot povik za na Namaz,povtoruvajte po nego što veli.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1038)

Imam Nevevi komentira:Zborovite na Ezanot treba da gi povtoruvame koga gi slušame.No koga Mu'ezinot veli“Hajje ales Salah“ i Hajje alel-Felah“dolžni sme da velime:“La havle ve la kuvvete il-la bil-lah.“



1039.Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj što ќe veli po slušanjeto na Ezanot:“Allahume rabe hadhihid-davetit-tameh,ves-salatil kaimeh,ati Muhamedenil vesilete vel fedilete,vebath-hu mekamen mahmuden el-ledhi veadtehu”(Allahu,Gospodaru na ovoj sovršen povik i vospostaveniot Namaz,podari mu na Muhammed”El-Vesile”(najzasluženo mesto vo Xennet) i“El-Fadile“i daj mu go dostojnoto mesto koe si mu go obeќal,go zaslužuva mojot šefaat (posreduvanje) na Sudniot den).” (Rijadus-Salihin Hadis br.1039)



1040.Seid bin Ebu Vekkas r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Posle Ezanot,onoj koj ќe veli:“Onoj koj veli posle Ezanot:“Esh-hedu en la ilahe ilallah Vahdehu la sherike leh; ve esh-hedu enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu,radhitu Billahi Rabben,ve bi Muhammedin Resulan,ve bil Islami Dinen (Jas potvrduvam deka nema drug bog osven Allah; Onoj nema združenici i toa deka Muhammed sallalahu alejhi ve sellem e Negoviot sluga i Pratenik; Jas sum zadovolen so Allah da mi bide moj Gospodar,Muhammed moj Pratenik i Islam mojata vera.),ќe mu bidat oprosteni grevovite. (Rijadus-Salihin Hadis br.1040)



1041.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Molitvata napravena izmegju Ezanot i Ikametot ne se odbiva.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1041)

103IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:02 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
187. Vrednosta na Es-Salat (Namazot)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

“Navistina,Es-Salat (Namazot) zaštituva od El-Fahsha(od sekoja vrsta na golemi grevovi,nezakonski seksualen odnos) i El-Munker (ne veruvanje,politeizam i sekoe lošo delo,i ne moralno delo).“ (Sura El-Ankebut 29:45)



1042.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Kažuvaj,ako ima reka pred vratata na onoj koj vo nea se kapi pet pati na denot,dali ќe ostane nečistotija na nego?”Ne biodgovorile prisutnite,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Toa se pette dnevni farz (dolžni) namazi.Allah gi uništuva napravenite grevovi.”

Imam Nevevi komentira:Ovoj Hadith ni objasnuva za zaslugata i dobivkata na zadolženite pette dnevni namazi,izvršuvajќi gi,ќe gi briše grevovite,no,ova e vistina samo togaš,koga takvite namazi se izvršuvaat vo skladnost na Sunnetot,n.pr.insistiranje na točna forma pokažan od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a ne na formata na nečija želba ili način. (Rijadus-Salihin Hadis br.1042)



1043.Xabir.r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Sličnosta na pette dnevni namazi e kako reka koja teče na vratata na nekogo od vas,vo koe toj se kapi pet pati na denot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1043)



1044.Ibn-Mesud r.a.,kažuva:“Eden čovek ja baknal ženata.Si došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i go izvestil za toa.Togaš Vozvišeniot Allah go objavi sledniot ajet:

وأقم الصلوة طرفي النهار وزلفا من اليل إن الحسنت يذهبن السيءات ذلك ذكرى للذكرين

I izvršuvaj namaz,megju dvete kraišta na denot i vo eden del na noќta.Navistina,dobrite dela gi brišat lošite dela (malite grevovi).” (Sura-El-Hud 11:114) Čovekot go praša Allahoviot Pratenik s.a.v.s.:”Dali ova se odnesuva samo za nego?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“Se odnesuva za celiot moj ummet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1044)

Imam Nevevi komentira:“Megju dvete kraišta na denot”ima za značenje Fexr i Magrib (utrinskiot i akšamskiot) namaz.Nekoi lugje mislat deka toa se odnesuva na”Jacija”namaz,dodeka nekoi mislat Akšamskiot i Jacijskiot”namaz.”I vo eden del na noќta”ima za značenje na Tahadždžud namaz (koj se klanja od osum rekati, na sekoi dve se dava selam).



1045.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pette dnevni namazi i xhuma namaz do xhuma namaz,gi čistat malite grevovi što se napraveni izmegju,se dodeka golemite grevovi se izbegnuvaat.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1045)



1046.Uthman bin Affan r.a.,prenesuva:Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

“Koga e vremeto na dotičniot namaz i Muslimanot pravilno izvršauva abdest,ruku i sedždžde,namazot ќe mu bide pokajuvanje na poranešnite grevovi,se dodeka ne napravi golemi grevovi,i ova važi za sekogaš.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1046)
188. Vrednosta na Fedžr (utrinskiot) i Asr (ikindijskiot) namaz.

1047.Ebu Musa r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj e vnimatelen na utrinskiot i ikindijskiot namaz,ќe vleze vo Džennet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1047)



1048.Ebu Zuhair Umareh Ravaibeh r.a.,prenesuva:”Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Onoj koj klanja pred da izleze sonceto (utrinskiot) i pred da zajdi sonceto,nema da vleze vo Džehennem.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1048)



1049. Džundub bin Sufjan r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj klanja fedžr (utrinski) namaz ќe bide vo pod zaštita na Allah.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1049)



1050.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Nad vas naizmenično bdeat meleki na denot i melekite na noќta,a se smenuvaat na utrinskiot i ikindiskiot namaz.Potoa onie koi megju vas noќevaja,se kačuvaat (na nebesa) i Allah ќe gi prašuva,a Toj najdobro znae:“Vo kakva položba gi ostavivte Moite robovi?”,a melecite odgovoaraat:“Gi ostavivme klanjajќi i gi najdovme klanjajќi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1050)



1051.Džerir b.Abdullah el-Bedželi r.a.,propoveduva:“Sedevme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a toj, pogledna kon mesečinata,a noќta beše polna mesečina,i reče:“Navistina,vie ќe go vidite vašiot Gospodar kako što ja gledate ovaa mesečina;ni malu nema da se izmačite vo gledanjeto na Nego.pa ako ste vo položba namazot da ne vi pomine pred izleguvanjeto na sonceto (pred zori) i pred negovoto zaogjanje,togaš postapuvajte taka.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1051)



1052.Burejde r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj (namerno) ќe go ostavi ikindiskiot namaz,negovite dela ќe bidat raskinati i poništeni.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1052)

104IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:05 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
189. Izvrsnosta na odenje vo xamija peški.

1053.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj odi vo xamija sabajle ili navečer,Allah mu podgotvuva mesto vo Xennet bilo koga ќe odi vo xamija na sabajle ili se vraќa navečer od nea. (Rijadus-Salihin Hadis br.1053)



1054.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj ќe se čisti (zema abdest) vo svojata kuќa i odi vo edna od Allahovite kuќi (xamija) za da klanja farz Namaz,eden negov čekor ќe mu gi briše grevovite i vtoriot čekor ќe mu go vozvišuva stepenot (derexe) vo Xennet.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1054)



1055.Ubejj bin Kab r.a.,prenesuva:”Beše eden čovek od Ensarite čija kuќa beše naj odalečena od xamijata. Kolku što Jas znam,toj nikogaš ne go izostavil Namazot vo xemaat.Nemu mu beše rečeno:“Ti ako kupuvaš magare,ќe javaš na nea vo temnite noќi i žeškite denovi.“Toj reče:“Jas ne sakam mojata kuќa da bide blizu xamijata.Jas bi posakal moeto pešačenje kon xamijata i vraќanjeto doma da mi se zabeležuva na mojata korist.Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Allah gi sobral site nagradi za tebe.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1055)



1056.Xabir r.a.,prenesuva:”Okolu xamijata bea slobodni nekolku delovi na zemja.Nekoi lugje od Benu Saleme rešia da se naselat na ovie mesta za da dojdat po blizu do xamijata.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,slušna za ova i im reče na lugjeto:“Jas sum slušnal deka imate namera da se preselite blizu xamijata.“Lugjeto rekoa:“Da,o Allahov Prateniku! Nie rešivme da go napravime toa.”Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im odgovori:“O benu Saleme! Ostanete si vo vašite kuќi,zatoa što vašite čekori ќe bidat zabeležani.“Toj s.a.v.s.,go reče ova dva pati.Lugjeto si rekoa:“Potoa,nie ne sakavme da se naselime blizu xamijata.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1056)



1057.Ebu Musa r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čovek koj ќe dobie naj golema nagrada za Namaz što ќe go klanja vo xamija e onoj koj e naj odalečen od xamijata.I onoj koj čeka za Namaz da go klanja vo xemaat so Imam,ќe ima po golema nagrada od onoj koj go klanja sam a potoa legnuva da spie.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1057)



1058.Burejde r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Prenesuvaj im radosni vesti na onie koi vo temnica pešačat za vo xamija.Na Sudniot den nimi ќe im bide dadeno polno svetlo.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1058)

Imam Nevevi komentira:“Vo temnica“ovde go najavuva Fedžr (utrinskiot) i„Isha“(Jacijskiot) namaz koi se klanjaat dodeka e temnica,Fedžr i„Isha se namazite na temnicata.Zaslugata koe se spomnuva vo hadisot e toa što Muslimanite koi odat na xamija za ovie namazi,ќe im se dodeluva sovršeno svetlo da go preminat Es-Sirat, dodeka onie koi ќe bidat lišeni od ova svetlo ќe se soočat so teškotija da go preminat.



1059.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Zarem da ne vi kažuvam nešto so što Allah gi briše grevovite i gi vozvižuva stepenite vo Xennet?”Sahabite rekoa:”Da,kaži ni o Allahov Prateniku.”Reče: ”Propisno zemanje na abdest i pokraj teškite uslovi,so poveќe pešačenje do xamija,čekanje na idniot namaz po klanjanjeto na dotičniot namaz; i toa e Er-Ribat,i toa e Er-Ribat.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1059)

Imam Nevevi komentira:“Ovoj hadith veќe e spomnat.Se povtoruva ovde da se kažuva na toa deka vo zemanje na abdest,treba da se bide premnogu pedanten vo počituvanjeto na Pratenikoviot opišan abdest,pravilno klanjanje i obožuvanje koe e sroden (sličen) na Džihad na Allahoviot pat.“Pogledaj i hadis br.1030.



1060.Ebu Seid El-Khudri r.a.prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga ќe go vidite čovekot postojano vo xamija,svedočete deka e vernik zatoa što Allah veli:“Allahovata kuќa e posetena samo od onie koi veruvaat vo Allah i Posledniot Den.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1060)

105IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:08 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
190. Vrednosta na isčekuvanjeto na namazot

1061.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sekoj eden megju vas ќe se smeta postojano zafaten vo namaz se dodeka namazot go zadržuva od ovosvetskite griži,i nego ništo ne go sprečuva da mu se vrati na negovata familija osven namazot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1061)



1062.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Melecite molat vo korist na sekogo od vas se dodeka sedi na mestoto kade što klanjal namaz i e vo sostojba na abdest.Melecite velat: ”O Allah,Oprosti mu, O Allah,Smiluj mu se.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1062)



1063.Anas r.a.,prenesuva:“Ednaš Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go zakasna klanjanjeto na Isha (jacija) namaz se do polnoќ.Posle namazot Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se svrte kon nas i reče:“Lugjeto zaspaa od koga go klanjaa nivniot namaz,no vie koi čekavte,ќe se smetate kako da ste klanjale celo vreme se dodeka čekavte.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1063)

Imam Nevevi komentira:“Nie naučivme od ovoj hadith deka toa e delo na zasluga i nagrada da se sednuva i da se čeka za Imamot i xemaatot.I onoj koj ќe napravi taka,ќe mu se smeta kako da klanjal celo vreme.“
191. Izvrsnosta na klanjanje namaz vo Xemaat

1064.Ibn-Omer r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Namazot vo xemaat e dvaeset i sedum pati po zaslužen nego individualniot namaz .” (Rijadus-Salihin Hadis br.1064)



1065.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čovečkiot namaz vo Xemaat e dvaeset i pet pati po nagraden otkolku negoviot namaz doma ili vo negoviot duќan,i toa e zatoa što koga toj zema abdest na pravilen način i zaminuva za na xamija so namera da klanja namaz vo Xemaat,toj ne frla ni eden čekor a da ne mu bide vozvišen negoviot stepen i prostuvaat negovite mali grevovi,se dodeka ne vleguva vo xamija.Koga toj ќe naklanja namaz,melecite prodolžuvaat da molat za Allahoviot Blagoslov nad nego se dodeka e na mestoto kade što klanjal i vo sostojba na abdest.Melecite velat:“O Allah,Bidi Milostiv kon nego!O Allah,Prosti mu.Toj e smetan vo namaz se dodeka čeka za toa.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1065)



1066.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva:“Došol slepiot čovek kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s,i rekol:“Allahov Prateniku, nemam koj da me doprati do xamijata.“Potoa pobara od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da mu dava odobrenie da klanja vo svojata kuќa,pa mu odobri,no koga slepiot čovek se odaleči,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go povika i go praša:“Go slušaš li povikot (Ezanot) za namaz?“Slepiot čovek reče: “Da.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Odgovori na povikot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1066)



1067.Abdullah bin Umm Maktum,(Muezinot) r.a.,prenesuva:“Jas mu rekov na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,:“O Allahov Prateniku!Vo Medina ima mnogu insekti i divi sverki,a Jas sum slep.Ti se molam dozvolimi da klanjam vo mojata kuќa.Allahoviot Pratenik s.a.v.s,go praša dali toj go sluša povikot:“Hajje ales-Salah;Hajje alel Felah.“Koga toj odgovori“Da“,Allahoviot Pratenik s.a.v.s,go upati da dojde vo xamijata za namaz.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1067)



1068.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša,ponekogaš sum sakal da davam naredba da se soberat drva za palenje,potoa nareduvam da se vika Ezan za namaz,potoa da mu nareduvam na nekomu da im bide imam na lugjeto,potoa da odam kaj lugjeto koi ne doagjaat na namaz i da im gi zapalam kuќite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1068)


1069.Od Ibn-Mesud r.a.se prenesuva:“Onoj koj saka da go sretne svojot Gospodar s.v.t.,utre (vo Denot na Vorskrsenieto) kako musliman,neka vnimava i neka izvršuva Namaz koga se povikuva Ezanot za niv.Allah mu gi izložil pravite patišta na pravilnoto upatvstvo na vašiot Pratenik s.a.v
.s.,i namazite se del od pravilnoto upatuvanje.

Ako vie klanjate vo vašite kuќi,kako onoj čovek koj izostanuva od xamijata i klanja vo svojata kuќa,togaš ќe go izostavite Sunnetot na vašiot Pratenik s.a.v.s.,a ako go izostavite Sunnetot (hadisot) na vašiot Pratenik s.a.v.s.,ќe zaskitate od Sunnetot na vašiot Pratenik s.a.v.s.,i toa ќe ve vodi na drug pat.Jas pamtam koga nikoj ne izostavuvaše od xamijata osven onie mnogu dobro poznatite munafici.“

Vo drugoto negovo predanie stoi:“Navistina,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nas nè pouči so sunnetite (hadisite) na upatstvoto,a od tie sunneti e i namzot vo xamijata vo koja se uči ezan.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1069)



1070.Ebu-Derda r.a.,prenesuva:“Jas go slušnavAllahoviot Pratenik s.a.v.s,koga reče:“Ako trojca lugje vo selo ili vo pustina ne činat ureduvanje za namaz klanjanje vo xema’at,sigurno e deka Šejtanot gi sovladal.Zatoa klanjajte namaz vo xema’at,zošto, volkot ja jadi osamenata ovca koja se odvojuva od stadoto.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1070)

106IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:12 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
192. Potiknuvanje na klanjanje Jacija i Sabah Namaz vo Xema'at.

1071.Osman b.Affan r.a.,prenesuva:”Jas go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s,koga reče:“Onoj koj klanja jacija namaz vo xema’at,e kako da klanjal polojna noќ.I onoj koj klanja Sabah namaz vo xema’at,e kako da klanjal cela noќ.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1071)

Vo predanieto na Tirmidhi se kažuva:“Uthman bin Affan r.a.,prenesuva deka toj go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s,koga rekol:“Onoj što prisustvuva vo jacija Namaz so xema'at,e kako da klanjal polojna noќ; i onoj koj prisustvuva vo jacija i sabah Namaz vo xema'at,e kako da klanjal cela noќ.“



1072.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Koga bi go znaele zaslugata na Jacijskiot i Utrinskiot Namaz,lugjeto bi došle na niv pa makar i polzejќi.“ Vidi Hadith br.1033 (Rijadus-Salihin Hadis br.1072)



1073.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Ni eden Namaz ne e po težok za munaficite (dvoličnite) od Fedžr (utrinskiot) i Isha' jacijskiot (noќniot) Namaz; ako bi ja znaele nagradata za niv,tie bi došle pa makar i polzejќi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1073)
193. Stroga naredba za izvršuvanje na Farz (dolžnite)Namazi.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلاةِ الْوُسْطَى وَقُومُوا لِلَّهِ قَانِتِينَ “Strogo čuvajte gi pette dnevni Namazi,naročito onoj sredniot (Asr-Ikindija) Namaz.”(Sura El-Bekare 2:238)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Pa ako se pokajat i Namaz klanjaat i zeќat davaat,togaš puštete im go patot.“ (Sura Et-Tevbe 9:5)



1074.Ibn-Mesud r.a.,prenesuva:“Jas go prašav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koe delo e najvredno?”,reče:

Da se izvrši namaz vo negovoto vreme.”Prašav,a potoa?“Toj s.a.v.s.,reče:“Poslušnost kon roditelite.” Prašav:“A potoa koe?”Reče:“Nastojuvanje vo borba na Allahoviot pat.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1074)



1075.Ibn-Omer r.a.,prenesuva,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Islamot se temeli vrz pet stolbovi: svedočenje deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed s.a.v.s.,e Allahov rob i Pratenik; klanjanje namaz,davanje Zekat,postenje vo mesecot ramazan i izvršuvanje haxx” (Rijadus-Salihin Hadis br.1075)

Imam Nevevi komentira:“Vo ovoj Hadith,Islam e izednačen na zgrada koja se potpira na pet stolbovi.Kako što zgradata ne može da stoi na tie temeli,slično,Islamot ne može da postoi bez ovie temeli.Za ova pričina,onoj koj negira i eden od ovie pette Islamski temeli e nevernik.



1076.Ibn-Omer r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Naredeno mi e da se boram protiv lugjeto se dodeka ne posvedočat La ilahe ilAllah (deka nema drug bog osven Allah) i deka Muhammed s.a.v.s,e Allahov rob i Pratenik,klanjaat namaz i davaat zekat,ako toa go napravat,togaš nivnata krv i imot se zaštiteni osven islamskoto pravo,a nivnata smetka e kaj Allah.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1076)



1077.Muadh r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me isprati vo Jemen kako guverner i vo vremeto na zaminuvanje me upati so zborovite:“Ќe odiš kaj narodot na Ehlul-Kitab Evreite i Kristijanite.Prvo pred se,ќe gi povikaš da posvedočat La ilahe il Allah (Nema drug bog osven Allah) i deka Muhammed s.a.v.s,eAllahov rob i Pratenik;Ako se odglasuvaat na ova,soopšti im deka Allah im propišal pet dnevni namazi sekoj eden den i noќ; ako i vo toa ti se odglasuvaat,upoznaj gi deka Vozvišeniot Allah im propiša zekat koja se zema od bogatite i im se predava na nivnite siromašni; Ako i vo toa ti se odglasuvaat,togaš ne zemaj (kako del od zeќat) od nivnata najvredena imovina.Čuvaj se od dovata (molitvata) na obezpraveniot,zošto megju Allah i nea (molitvata) nema zavesa.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1077)



1078.Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Pomegju čovekot i neveruvanjeto (kufr) i paganizmot e ostavanjeto na namazot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1078)

Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli: ما سلككم في سقر قالوا لم نك من المصلين ولم نك نطعم المسكين وكنا نخوض مع الخائضين

وكنا نكذب بيوم الدين حتى أتينا اليقين“Što ve donese vo ognot sekar? Ќe rečat;ne bevme od onie koi namaz klanjaa.” Sura El-Mudessir 74:42-47).



1079.Bureijde r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ona što ne razlikuva od nevernicite i licemernite e Namazot.Onoj što ќe go ostava postanuva nevernik.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1079) Istiot hadis go ima i vo:Muslim vol.1”Kitab el Iman”Hadis br.147.



1080.Šekik bin Abdullah rahimehullah,sovremenik na Pratenikovite s.a.v.s.drugari (tabiin) i kaj site poznat po svojata verodostojnost,kažuva:“Ashabite (drugarite) na Muhammed s.a.v.s.,niedno delo ne go smetaa za kufr (neveruvanje) osven namazot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1080)

Prenesuva Abu Zubair r.a.“Go slušnav Xabir b.Abdullah r.a.,koga reče deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: "Dogovorot megju nas i niv e namazot,pa koj go izostavil postanal nevernik"Vidi gi i slednite Hadisi:(Sunen Imam Ahmad,22428;Et-Tirmidhi,2621;al-Nasaa’i,431;Ibn Madže,1079) i;

(Muslim vol.1”Kitab el Iman”Hadis br. 147)





1081.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Prvo delo za koe ќe se povika čovekot na Sudniot den e namazot,ako se naogja deka namazot mu bil ispraven i primen,toj ќe bide spasen i uspešen.Ako namazot ne mu e ispraven i primen,ќe bide od izgubenite i od nesreќenite.Ako mu fali nešto od negovite farzovi, Allah s.v.t.,ќe reče:‘Pogledajte,ima li kaj ovoj Moj rob nešto od nafile (dobrovolni) namazi,pa so toa ќe mu se nadopolni ona što mu nedostasuva od farzovite.A potoa za drugite dela ќe odgovara na istiot način”. (Rijadus-Salihin Hadis br.1081)

Vo predanieto na Et-Tirmidhi pišuva:“Omer r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Glavata na site raboti e Islam,a negoviot stolb e Namazot.” (Et-Tirmidhi,2616, i Ibn Madže,3973.)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:“O vernici,čuvajte se sebesi i semejstvata vaši od ognot: lugjeto i kamenjata ќe bidat negovo gorivo.” (Sura-Tahrim 66:12)

107IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:16 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
194. Vrednosta na prviot saf i naredbata za nivnoto potpolnuvanje.
1082.Xabir b.Semure r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,stapna pred niv,i im reče:Nema li da se naredite vo safovi,onaka kako što se redat melecite kaj svojot Gospodar?”A nie prašavme:“A kako se redat melecite kaj nivniot Gospodar?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče:“Go potpolnuvaat sekoj saf počnuvajќi so prviot i gi potpolnuvaat prazninite zbivajќi se vo niv.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1082)



1083.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Lugjeto koga bi znaele kakva e vrednosta na povikuvanjeto na Ezan i prviot saf,bi frlale kocka koj da vika Ezan i koj da zastanit vo prviot saf.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1083)



1084.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Naj dobriot saf vo namazot za mažite e prviot saf a naj lošiot e posledniot; no za ženite posledniot saf e naj dobriot dodeka prviot e naj loš.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1084)



1085.Ebu-Seid el-Khudri r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga gi vide ashabite da se povlekuvaat nanazad vo namaz,im reče:“Približuvajte se na napred i sledete me,a neka ve sledat onie koi se pozadi vas.Ako lugjeto prodolžuvaat da se povlekuvaat,Allah ќe gi unazaduva.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1085)



1086.Ebu-Mesud r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi dopiraše našite ramena pred početokot na namaz,zboruvajќi:Poramnuvajte se,nemojte da se razdvojuvate,pa da vi se razdvojuvaat vašite srca.Pozadi mene neka bidat polnoletnite i razumnite,a potoa onie koi se zad niv,a potoa onie koi se zad niv.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1086)

Vo Sahihot na Ebu Davud stoi:

Prenesuva Nu'maan ibn Beshir r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se svrti kon xema'atot i tri pati reče:

Vo rivaetot na Buhari (Sahih'ul'Buhari vol.1 Hadis br.692),stoi:Se prenesuva od Enes r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reč“Izramnuvajte gi safovite (redicite)“Vallahi,ili ќe gi izramnite vašite safovi ili Allah ќe vovede podelba megju vašite srca.“I jas gi vidov lugjeto stoeja rame do rame glužd do glužd vo prava linija.(Sunnen na Ebu Davud Hadith br.662,isto i vo Sahihot na Ebu Davud Hadith br.616)

Imam Nevevi komentira:Nemojte da se razdvojuvate”ovde se misli deka lugjeto treba da se zbližuvaat rame do rame glužd do glužd vo prava linija.



1087.Enes r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Poramnuvajte gi vašite safovi,poramnuvanjeto na safovitet e del od dopolnuvanje i potpolnost na namazot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1087)



1088.Enes r.a.,prenesuva:

Koga se prouči Ikametot,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se svrte kon nas i reče:“Ispravete gi vašite safovi i zbivajte se zaedno,zošto,jas ve gledam od pozadi moite pleќi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1088)



1089.Numan b.Bešir r.a.,prenesuva:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka reče:“Izravnete gi vašite safovi; inaku,Allah ќe vnese ne sloga izmegju vas.”

Vo predanieto na Muslim stoi:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi izravnuvaše našite safovi kako da go ispraveše lakot na strelata se dodeka ne ќe videše deka svativme.Eden den (pred namaz) izleze napred kako imam,zastana i pred da veli Allahu Ekber,primeti eden beduin vo safot so gradite isfrleni napred,pa si reče:“Izravnete gi vašite safovi; inaku,Allah ќe vnese ne sloga izmegju vas.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1089)



1090.El-Bera bin 'Azib r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,minuvaše po safovite od kraj do kraj, dopirajќi gi našite gradi i ramena velejќi:“Nemojte da bidete nadvor od linijata; inaku,vašite srca ќe bidat vo razedinuvanje e:Poramnete gi vašite safovi zbivajte se i potpolnete gi prazninite izmegju vas,oti jas ve gledam po pleќite“Potoa Enes r.a.,reče:“I site nie gi dopiravme našite stopala i ramena

(Rijadus-Salihin Hadis br.1090)

108IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:21 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1091.Ibn-'Umer r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ureduvajte gi safovite vo poredok, sostavete gi vašite ramena,ispolnete gi prazninite,dopirajte se so ramenata na vašite braќa i ne ostavajte praznini za šejtanot.Koj ќe go sostavi safot,Allah ќe go sostavi so Nego,a koj ќe go prekine (odeluva) safot,toj ќe bide odelen od Allah (od Negovata Milost) (Rijadus-Salihin Hadis br.1091)



Abdullah bin Amr r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

من هذه الأحاديث ما رواه ابن ماجه (3377) عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ وَسَكِرَ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلاةٌ أَرْبَعِينَ صَبَاحًا وَإِنْ مَاتَ دَخَلَ النَّارَ ، فَإِنْ تَابَ تَابَ اللَّهُ عَلَيْهِ، وَإِنْ عَادَ فَشَرِبَ فَسَكِرَ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلاةٌ أَرْبَعِينَ صَبَاحًا ، فَإِنْ مَاتَ دَخَلَ النَّارَ ، فَإِنْ تَابَ تَابَ اللَّهُ عَلَيْهِ، وَإِنْ عَادَ فَشَرِبَ فَسَكِرَ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلاةٌ أَرْبَعِينَ صَبَاحًا ، فَإِنْ مَاتَ دَخَلَ النَّارَ ، فَإِنْ تَابَ تَابَ اللَّهُ عَلَيْهِ ، وَإِنْ عَادَ كَانَ حَقًّا عَلَى اللَّهِ أَنْ يَسْقِيَهُ مِنْ رَدَغَةِ الْخَبَالِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ . “Koj ќe se napije alkohol Allah ne ќe mu go prima namazot četirieset dena, pa ako se pokae Allah ќe mu oprosti.Ako povtorno mu se vraќa na alkoholot,Allah ne ќe mu go prima namazot četirieset dena,pa ako se pokae Allah ќe mu oprosti.Ako pak se napie,Allah ne ќe mu go prima namazot četirieset dena, pa ako se pokae Allah ќe mu oprosti.Ako pak mu se vraќa na alkoholt po četvrtiot pat,Allah ne ќe mu go prima namazot četirieset dena,pa ako se pokae,pokajanieto ne ќe mu bide primeno i Allah ќe go napoi od otrovnata i gnojnata reka vo Xehennem.” (Ibn Maxeh 3377)



Džabir r.a.,prenesuva deka Pratenikot s.a.v.s.,rekol:

“Koj veruva vo Allah i vo Sudniot den-neka ne sedne na masa kade što se pie alcohol!”

(Tirmizi,br.2801.;Darimi,br.2092.;Medžme'ul-Zeva'id,br.1515.;Mustedrek,br.7779.;Kenzul-'Ummal,br.26642.) (Musned imama Ahmeda, br.14692.)



Pratenikot s.a.v.s.,rekol: “Sklonete se od alkoholot;toj e kluč na sekoe zlo”

(Imam Zehebi rahimehullah.,ovaj hadis ocjenjuje sahihom. Bilježi ga Hakim u Mustedreku, br.7231.)




109IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:26 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1097.Se prenesuva od Majkata na pravovernite,Ummu Habibe Remle bint Ebi-Sufjan r.a.,deka rekla:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s..kako veli:“Nema ni eden Allahov rob musliman,koj sekoj den mu klanja na Allah dvanaeset rekati nafile, osven farzovite,a Allah da ne mu izgradi kuќa vo Xennet!“ Ili reče:“... a Allah da ne mu bide izgradena kuќa vo Xennet!“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1097)



1098.Od Ibn-Umer r.a.,se prenesuva deka rekol:“Klanjav so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dva rekata pred (dhuhr) pladnevniot farz i dva rekata po nego,dva rekata posle farzot na xuma,dva rekata po akšamskiot farz i dva rekata po jaciskiot farz.”(Rijadus-Salihin Hadis br.1098)



1100.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne ostaval četiri rekati pred pladnevskiot farz i dva rekata pred utrinskiot farz. (Rijadus-Salihin Hadis br.1100)



1101. Od Ajše r.a.,isto taka se prenesuva deka rekla:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne se obvrzal pocvrsto ni na edna nafila,kako što se obvrzal vo klanjanjeto na dva rekata na utrinskiot (sabah) sunnet.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1101)



1102.Ajše r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Dva rekata na utrinskiot (sabah) namaz se podobri od svetot i sè što ima vo nego.“

Vo nivnoto drugo predanie,stoi deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dva rekata na utrinskiot (sabah) namaz mi se pomili od celiot svet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1102)



1104.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sabajle,pomegju ezanot i ikametot klanjal dve kratki rekati.

Vo eden drug nivni rivaet stoi:“Koga ќe čueše ezan,klanjaše dve kratki rekati od sabahskiot sunnet,pa si velev dali na niv (dvete rekati) citiraše Fatiha?!

A vo rivaetot na Muslim stoi:“Koga go čueše ezanot,klanjaše dve kratki rekati od sabahskiot sunnet,a vo drugit rivaet:”...koga ќe se pojaveše zorata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1104)



1108.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo utrinskiot sunnet posle el-Fatiha,ќe recitiraše:“Kul ja ejjuhel kafirun i Kulhuvallahu ehad.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1108)



1009.Ibn-'Umer r.a.,kažuva:“Go sledev Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,cel mesec dena pred utrinskiot farz,recitiraše“Kul ja ejjuhel kafirun i Kulhuvallahu ehad.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1109)



1111.Ajše r.a.,prenesuva i kažuva:“Od jacija do sabajle,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne klanjaše poveќe od edinaeset rekati, predavajќi selam na sekoi dva rekata,a potoa ќe završuvaše so neparen (vitr) eden rekat.Koga muezinot ќe završeše so utrinskiot ezan,a veќe ќe se razdenuvaše,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe stanvaše na negoviot ezan i ќe klanjaše dva kratka rekata.Potoa ќe legnuvaše na desnata strana i taka malu ќe pričekaše dodeka muezinot ne go vikaše ikametot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1111)



1112.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva i kažuva:“Koga klanja nekoj od vas dva rekata od utrinskiot sunnet,neka si prilegne malu na desnata strana.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1112)



1113.Od Ibn-‘Umer r.a.,se prenesuva deka rekol:“Klanjav so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dva rekata sunnet pred pladnevskiot farz i dva rekata sunnet posle pladnevskiot farz.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1113)



1114.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne izostavil četiri rekati sunnet pred pladnevskiot farz.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1114)



1116.Od d Ummu Habibe r.a.,se prenesuva deka rekla:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe gi čuva četirite rekata sunnet pred pladnevskiot farz i četirite posle nego,nego Allah go zabranil za ognot Xehennemski.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1116)

110IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:34 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1118.Ajše r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ako ne klanjaše četri rekata sunnet pred pladnevskiot farz,toa ќe go praveše posle pladnevskiot farz. (Rijadus-Salihin Hadis br.1118)



1120.Ibn-'Umer r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Allah mu se smiluval na čovekot koj klanja četiri rekata sunnet pred ikindijskiot farz.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1120)



1121.Od Ali ibn Ebu-Talib r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pred ikindiskiot farz klanjaše dva rekata sunnet.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1121)



1122.Abdullah ibn Mugafel r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: ”Klanjajte dva rekata nafile pred akšamskiot farz”,po tretiot pat dodade:”...onoj koj saka.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1122)



1124.Enes r.a.,rekol:“Vo vremeto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,klanjjavme dva rekata (nafile) po zaogjanjeto na sonceto,a pred akšamskiot farz.”,pa mu beše rečeno:“Dali Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi klanjaše?”Na toa toj odgovori: Toj nas nè gledaše da klanjame,nitu ni naredi nitu pak ni zabrani.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1124)



1125.Enes r.a.,propoveduva:”Bevme vo Medina,pa koga ќe se čueše ezanot za akšamskiot farz namaz,site bi pobrzale da klanjaat dva rekata nafile namaz pred akšamskiot farz,stoejќi pred xamijskite stolbovi.Koga ќe dojdeše nekoj stranec vo xamijata,ќe pomisleše deka akšamskiot farz završil,od mnogubrojnite klanjači na ovi dva rekata nafile,pred akšamskiot farz.“(Rijadus-Salihin Hadis br.1125)



1126.Od Ebu Hurejre r.a ,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Koga nekoj od vas ќe klanja farz xuma namaz,neka klanja po nea četiri rekata,ili dva rekata vo xamija i dva rekata vo svojata kuќa (Rijadus-Salihin Hadis br.1126)



1127.Ibn Omer r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,posle xuma farz namaz,ne klanjaše ništo se dodeka ne odeše vo svojata kuќa,pa vo svojata kuќa ќe klanjaše dva rekata sunnet. (Rijadus-Salihin Hadis br.1127)



1128.Od Zejd ibn Sabit r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “O lugje,klanjajte vo svoite kuќi,zošto, navistina,najdobriot namaz koj ќe go klanja čovekot,e namaz izvršen vo svojata kuќa,osven farzovite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1128)



1129.Ibn Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Klanjajte nekoi nafile namazi vo vašite kuќi,i nemojte vašite kuќi da gi pretvorite vo mezarišta.“ (grobnici-kade što ne se klanja i čita Kur'an) (Rijadus-Salihin Hadis br.1129)



1130.Od Xabir r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe klanja namaz vo xamija neka i vo svojata kuќa klanja del od svojot namaz,zašto,navistina,Allah ќe napravi golemo dobro vo negovata kuќa od negoviot namaz.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1130) ;Vidi i: (Rijadus-Salihin Hadis br.1130)



1132.Od Ali r.a.,se prenesuva deka rekol:“Vitr namaz ne e bezusloven kako farz namaz,no Allahoviot Pratenik s.a.v.s., go odredil sunnet i reče:Allah e neparen (edinstven) i go saka edinstvoto,pa klanjajte go vitrot neparno,o sledbenici na Knigata!” (Rijadus-Salihin Hadis br.1132)



1133.OdAjša r.a.,se prenesuva deka rekla:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo sekoja doba na noќta klanjaše vitr namaz;na početokot od noќta,vo sredinata i na krajot,a vo poslednoto vreme na negoviot život,klanjaše vitr vo krajot na noќta.” (pred utrinskiot ezan). (Rijadus-Salihin Hadis br.1133)



1138.Od Xabir r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj se plaši deka ne ќe stane kon krajot na noќta,neka klanja vitr namaz na početokot od noќta,a koj saka da stane na krajot od noќta,neka klanja vitr na krajot na noќta,zašto,navistina,namazot na krajot na noќta e posvedočen,t.j.,melekite mu prisustvuvaat,a toa e najdobro.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1138)



1140.Ebu Dherr r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Sekoe utro na sekoj vaš zglob se dava sadaka.Sekoj tesbih e sadaka,sekoj Tekbir Allahu Ekber,e sadaka;sekoj Tehmid Elhamdulil-lah,e sadaka;sekoj Tehlil La ilahe ilallah,e sadaka.Nareduvanje na dobro e sadaka,odvraќanje od zlo e sadaka,a sve ova go zamenuva klanjanjeto na dva rekata duha namaz.” (Rijadus-Salihin Hadis br) .1140



1144.Od Ebu Katade r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe vleze vo xamija neka ne sedne se dodeka ne klanja dva rekata tahijjetul mesxid.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1144)



1147.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Najdobriot den vo koj izleguva sonceto e petok,vo toj den e sozdaden Adem,toj den e vlezen vo Xennet i toj den e izlezen od Xennetot.”(Rijadus-Salihin Hadis br.1147)



1149.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pette dnevni namazi,od xuma do xuma, od ramazan do ramazan,gi brišat grevovite napraveni izmegju niv,ako se izbegnuvaat golemite grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1149)



1150.Od Ebu Hurejre r.a.,i od Ibn-‘Umer r.a.,se prenesuva deka go slušnale Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na svojot mimber kako kažuva:“Lugjeto ili ќe se otkażat od ostavanjeto na xuma namaz,ili Allah ќe gi zapečati nivnite srca,pa ќe postanat mrzlivi,a vrz toa i nevnimatelni,bezgrižni.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1150)

111IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:40 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1151.Od Ibn-'Umer r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe saka da odi na xuma namaz, neka se iskapi (neka zema gusul abdest).” (Rijadus-Salihin Hadis br.1151)



1154.Od Selman r.a.se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čovek koj ќe se iskapi (zema gusul abdest) vo petok,koj ќe se isčisti onolku kolku što może,koj ќe se namirisa so ulje ili ќe se namačka su kuќen miris,potoa izleguva na namaz ne razdeluvajќi dvajca,a potoa ќe klanja (nafile-dva po dva) što mu e propišano,potoa ќe go sluša imamot koga ќe zboruva (hutbeto),ќe mu bide prosteno od xuma do sledniot xuma.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1154)



1155.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe se iskapi vo petok,kako kapenje od xunubluk (nečistotija),potoa odi vo xamija vo prviot saat,e kako da żrtvuval kamila;koj ќe odi vo vtoriot čas e kako da żrtvuval krava; koj ќe odi vo tretiot čas e kako da żrtvuval oven so rogovi;koj ќe odi vo četvrtiot čas e kako da żrtvuval kokoška; koj ќe odi vo pettiot čas e kako da dal edno jajce,a koga imamot ќe se pojavi na minberot,doagjaat melekite i go slušaat hutbata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1155)



1160.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tolku ќe klanjaše duri noxete ќe mu potečea,pa mu rekov:”Zošto go praviš toa o Allahov Prateniku,koga ti se prosteni grevovite koi si gi napravil i koi ќe gi napraviš?”

Toj s.a.v.s.,mi odgovori:“Zarem ne treba da bidam zahvalen rob?” (Rijadus-Salihin Hadis br.1160)



1161.Ali r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu došol nemu (zet mu) i na Fatimaerka mu) noќe,pa bi gi prašal: “Zarem vie ne ne klanjate?“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1161)



1162.Salim b.Abdullah b.Omer b.Hatab r.a.,prenesuva od svojot tatko Abdullah,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Sjaen li čovek e čovek e Abdullah,samo koga bi klanjal i noќe.“Posle toa“,kažuva Salim,“Abdullah ibn Omer r.a., klanjaše,noќe ќe spieše malu.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1162)



1163.Abdullah b.Amr b.el-As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”O Abdullah,nemoj da bideš kako toj i toj, koj klanjaše noќni namazi,pa prestana.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1163)



1164.Ibn-Mes'ud r.a.,prenesuva:“Nekoj čovek go spmnal nekogo vo prisustvoto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekol deka dotičniot spie preku cela noќ dodeka ne se razdenuva.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Na toj čovekejtanot mu se pomočal vo ušite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1164)



1165.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe zaspieejtanot na vratot mu vrzuva tri jazli i pri sekoe vrzuvanje veli:“Moraš da si ja prespieš dolgata noќ!Dokolku dotičniot se razbuduva i go spomenuva Vozvišeniot Allah,ќe mu se odvrzuva eden jazol;pa ako si zema abdest,mu se odvrzuva ušte eden jazol;a ako klanja,se odvrzuva i tretiot jazol,i toj stanuva dvižen i raspoložen.Vo sprotivno,ќe se razdeni neraspolożen i mrzliv.”(Rijadus-Salihin Hadis br.1165)



1166.Od’Abdullah ibn Selam r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“O lugje,davajte selam,delite hrana i klanjajte noќe dodeka lugjeto spijat,ќe vlezete vo Xennetot spokojni.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1166)



1167.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Najdobriot post,posle ramazan,e postot vo Allahoviot mesec muharrem,a najdobriot namaz,posle farzovite,e noќniot namaz (kijamul-lejl).”(Rijadus-Salihin Hadis br.1167)



1169.Od Aiša r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i preporačal:

"Barajte go Lejletu-l-Kadr vo neparnite noќi od poslednite deset dena na ramazan!" (Rijadus-Salihin Hadis br.1169)



1170.Od Enes r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mrseše preku mesecot,taka ќe si pomislevme deka ni eden den ne postel,a koga,pak ќe posteše mislevme deka ni eden den ne mrsel.Koga klanjaše noќe,bi posakal samo da go vidiš.I koga ќe spieše,bi posakal samo da go vidiš.”(Rijadus-Salihin Hadis br.1170)



1172.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne klanjaše poveќe od edinaeset rekati,bilo vo ramazan ili vo nekoj drug mesec; bi klanjal četri rekati,a ne prašuvaj za nivnata ubavina i dolżina,potoa ќe klanjaše tri rekati,pa mu rekov:“Allahov Prateniku,sakaš da spieš pred da klanjaš vitr?“Toj s.a.v.s.,reče:“Ajše,moite oči spijat,no moeto srce ne spie.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1172)

112IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:47 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1175.OdHuzejfe r.a.,se prenesuva deka rekol:“Edna večer klanjav so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,započna so sureto “El-Bekara”,pa si rekov vo sebe:”Ќe napravi ruku posle sto ajeti!,koga gi prouči si rekov:”Ќe klanja so nea (celata sura Bekara) eden rekat!”,koga go završi celata sura,si rekov:”Ќe odi na ruku!”;potoa započna so sureto“En-Nisa”i nego go prouči; potoa započna so“Ali Imran”i nego go prouči,taka citiraše što sekoj harf pravilno i čitlivo go izgovaraše.Koga ќe proučeše ajet vo koj se naogjaše tesbih ќe go izgovoreše,koga ќe naideše na dova,dova ќe izgovoreše;koga ќe naideše na ajet vo koj se bara zasolnište kaj Allah,toa ќe go pobaraše.Potoa napravi ruku izgovarajќi”Subhane rabbiel adhim”,pa si ostana na ruku kolku i na kijam,potoa ispravuvajќi se,reče”Semiallahu limen hamide”,od koga se ispravi reče:”Rabbena ue lekel hamd”.Potoa dolgo stoeše,kolku i na ruku,potoa izgovarajќi”Allahu Ekber”napravi sexde izgovarajќi”Subhane rabbiel a’la”,a sexdeto beše dolga kolku i kijamot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1175)



1179.Od Xabir r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli:“Vo noќta ima eden čas (moment) koj,ako go potrefi čovekot musliman,molejќi go Vozvišeniot Allah za nekoe ovosvetsko i ahiretsko dobro, dovata ќe mu bide primena.A toj period go ima vo sekoja noќ.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1179)



1183.Ebu Hurejre r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah mu se smiluval na čovekot koj stanuva noќe,pa ќe klanja i ќe ja probudi svojata žena,pa ako ne saka,ќe ja isprska so malu voda.Allah se smiluval i na ženata koja stanuva noќe,pa ќe klanja i go budi svojot maž,pa ako ne saka,ќe go isprska so malu voda po liceto.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1183)



1184.Ebu Hurejre r.a.,i Ebu-Seid r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga eden čovek ќa ja probudi svijata žena noќe,pa zaedno klanjaat noќen namaz odvoeno ili klanjaat zaedno dva rekata (xemtile-xemaat),ќe bidat zapišani vo onie koi se seќavaat na Allah.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1184)



1185.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekomu od vas ќe mu se zadrema vo namaz,neka odi da otspie da mu pomine dremkata,zošto,navistina,koga nekoj dremliv klanja,może da se sluči samiot da se grdi, namesto oprost da bara.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1185)



1187.Ebu Hurejre r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:"Koj klanja pri ramazan (teravi namaz),veruvajќi i nadevajќi se (na nagrada),ќe mu bidat oprosteni malite grevovi koi gi napravil." (Rijadus-Salihin Hadis br.1187)



1189.Ebu Hurejre r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj go proveduva Lejletul-Kadr na kijam (vo ibadet), veruvajќi i nadevajќi se na nagrada,ќe mu bidat prosteni pomalite grevovi koj gi napravil.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1189)



1192.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Barajte go Lejletul-kadr vo neparnite noќi od poslednite deset dena na ramazan.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1192)



1193.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:”Koga ќe nastapea posledinite deset dena na ramazan,Allahoviot Pratenik s.a.v.s., ќe gi provedeše vo ibadet,ќe go razbudeše semejstvoto i nastojuvaše ibadetot da bide što podobar.”(Rijadus-Salihin Hadis br.1193)



1195.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:"Rekov:O Allahov Prateniku,što mislis,koga bi znaela vo koja noќ se naogja Lejletu-l-kadr,što biela vo nea?"Toj s.a.v.s.,odgovori:"Kažuvaj:Allahumme inneke 'afuvvun tuhibbul'afve fa'fu 'anni."(Što vo prevodot znači:Allahu moj,Ti si Onoj koj prostuva,sakaš da prostiš,pa mi prosti.”) (Rijadus-Salihin Hadis br.1195)



1196.Ebu Hurejre r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga ne bi mu otežnal na mojot ummet (ili reče na narodot),bi mu naredil da go upotrebuva misvakot pri sekoj namaz.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1196)



1197.Od Huzejfe r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe se razbudeše od sonot,ќe gi trieše zabite so misvak.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1197)



1200.Od Šurejh ibn Hania se prenesuva deka rekol:“Mu rekov na Ajša r.a.,:“Što bi napravil prvo Allahoviot Pratenik s.a.v.s., koga ќe vlezeše vo svojata kuќa?”A taa bi rekla:Prvo bi go upotrebil misvakot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1200)



1203.Ebu Hurejre r.a.prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:”Ednorodnite svojstva gi ima pet,ili pet raboti se fitra (prirodni svojstva);sunnet (obrezuvanje-cirkumcizija),odstranuvanje na vlaknata od sramnite mesta,sečenje na noktite , odstranuvanje na vlaknata od pod pazuvite,i skratuvanje na mustaќite).” (Rijadus-Salihin Hadis br.1203)



1204.Od Ajša r.a.,se prenesuva deka rekla:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Ima deset vrodeni prirodni svojstva:skratuvanje na mustaќite,puštanje na brada,upotrebata na misvakot,čistenje na nosot so voda,mienje na nozete pomegju prstite,otstranuvanje na vlaknata od pod pazuvi,otstranuvanje na vlaknata od sramnite mesta, mienje so voda posle mala ili golema nużda.”Prenesuvačot na ovoj hadis kažuva:“Desettoto go zaboraviv,a mislam deka e isplaknuvanje na ustata.“(Rijadus-Salihin Hadis br.1204)



1205.Ibn’Umer r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

“Skratuvajte gi mustaќite i puštajte gi bradite!” (Rijadus-Salihin Hadis br.1204)

113IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:51 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1206.IbnUmer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Islamot e izgraden na pet stolbovi: svedočenje da nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Negoviot rob i Pratenik, klanjanje na namaz,davanje na zekat,poseta na Ka’be haxx i postenje vo ramazan.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1206)



1207.Od Talha ibn'Ubejdullah r.a.,se prenesuva deka rekol:“Nekoj čovek od Nexd,so grmuškava kosa,dojde kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Go slušnavme negoviot glas,no ne razbiravme što zboruva,se dodeka ne se pribliżi do Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Praša za islamot,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovori:“Toa e,pet namazi vo tekot na denot i noќta!Na toa, čovekot mu reče:“Imam li kakvi drugi obavezi,osven tie?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovori:“Ne,osven samovolno!

Potoa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“I postot na mesecot ramazan!,a čovekot mu reče:“Dali sum ušte na nešto dolžen osven postot?”Pratenikot s.a.v.s.,mu reče:“Ne,osven nafile.”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu go spomna zekatot,a čovekot praša:“Dali imam nekoja druga dolžnost,osven nego?” Pratenikot s.a.v.s.,mu odgovori:“Ne,osven da deliš samovolno.”Potoa čovekot se svrte zboruvajќi: “Vallahi,na ova nema ništo da dodavam ili da skratam!,na što,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Se spasil, dokolku vistinata go reče! (Rijadus-Salihin Hadis br.1207)



1208.Od Ibn Abbas r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go ispratil Muadh r.a.,vo Jemen i mu rekol:“Povikaj gi vo svedočenje deka nema drug bog,osven Allah,i da sum jas Allahoviot Pratenik,pa ako toa go prifatat,togaš izvesti gi deka Vozvišeniot Allah im propišal pet namazi vo tekot na denot i noќta.Ako i toa go prifatat,izvesti gi deka Allah im propišal zekat koj se zema od nivnite bogataši i se dava na nivnite siromasi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1208)



1209.Od Ibn-Umer r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Naredeno mi e da se boram protiv lugjeto, se dodeka ne posvedočat deka nema drug bog,osven Allah,i deka Muhammed e Allahoviot Pratenik,da klanjaat namaz i da davaat zekat,pa koga toa ќe go napravat,zaštiteni im se od mene nivnite životi i imoti,osven što islamot propišal,a nivnata smetka e kaj Allah.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1209)



1212.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka eden beduin došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekol:

O Allahov Prateniku, upati me kon nekoja rabota so koe,ako go napravam,ќe vlezam vo Xennet.” Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Da go obożavaš Allah, nemoj da mu praviš širk,da klanjaš namaz,da go davaš propišaniot zekat i da postiš ramazan.”Čovekot reče:“Se kolnam vo Onoj vo čija raka e dušava moja,na ova ništo ne ќe dodavam.”

I koga čovekot se svrte,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Koj saka da gleda vo ennetlijata,neka gleda vo ovoj čovek! (Rijadus-Salihin Hadis br.1212)



1214.Od Ebu Hurejre r.a.se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Nema nieden sopstvenik na zlato i srebro koj na niv (srebroto i zlatoto) ne dava što e propišan zekat,a na Sudniot den da ne mu bidat iskovani ploči od ogan i ќe bide frlen na niv vo Xehennemskiot ogan,pa ќe mu bidat isprženi straničnicite (bok), gradite i pleќite.Bilo koga ќe se oladat,ќe bidat vrateni vo prvobitnata sostojba vo denot koj trae pedeset iljadi godini,dodeka ne se završi sudenjeto na lugjeto i ќe go soznaat nivniot pat,ili vo Xennet ili vo Xehennem!”

Togaš prašale:”O Allahov Prateniku,a što e so kamilite?”

Toj s.a.v.s.,reče:“I sopstvenikot na kamilite,koj ne dava što e na niv zadolžen (a ednata od dolžnostite e da gi izmolzi vo denot na nivnoto doagjanje na poilo),na Sudniot den ќe bide soboren so liceto na zemjata vo najširokata i najramnata pustina,vo koja ne ќe se izgubi niedno kamilče,pa ќe go gazat so svoite kopita i ќe go grizat so ustite;bilo koga ednata preku nego ќe pomine, ќe naiduva drugata,vo tekot na denot koj ќe trae pedeset iljadi godini,se dodeka ne se završi sudenjeto na lugjeto,ta ќe go soznaat svojot pat,ili vo Xennet ili vo Xehennem.”

Potoa mu bilo rečeno:“O Allahov Prateniku,a što e so govedata i sitnata stoka?”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“I sopstvenikot na govedata i sitnata stoka,koj ne dava što e na niv zadolžen,koga ќe dojde Sudniot den,ќe bide soboren so liceto vo ramnata pustina,od koja ništo ne może da se izgubi,a stokata megju koja nema da ima so iskriveni rogovi,ili koi nemaat rogovi,ili i se skršeni,ќe go bodat so svoite rogovi i ќe go gazat so kopitata;bilo koga ednata preku nego ќe go pregazi,drugata ќe naide,vo denot koj trae pedeset iljadi godini,se dodeka ne se završi sudenjeto na lugjeto,pa ќe go soznaat svojot pat,ili vo Xennet ili vo Xehennem.”

Potoa mu bilo rečeno:“O Allahov Prateniku,a što e so konjite?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: “Konjite se delat na tri vrsti: ednite ќe bidat grev za čovekot,ednite ќe bidat zavesa (od ognot),a od ednite ќe ima nagrada.Što se odnesuva do onie koi se grev za čovekot,toa se onie koi čovekot gi čuva zaradi naduenost, dostoinstvo i neprijatelstvo kon pripadnicite na islamot.Ovie se za čovekot grev.Što se odnesuva do onie koi se zavesa (od ognot),toa se onie koi čovekot gi dal da služat na Allahoviot pat, a potoa ne go zaboravil Allahovoto pravo za niv.Tie ќe mu bidat zavesa od ognot.Što se odnesuva do onie od koi ќe ima nagrada,toa se onie koi,čovekot gi dal da služat na Allahoviot pat na muslimanite vo nivata i gi pasi vo nivata ili vo bavčata. Tie nema ništo da pasat od nivata ili bavčata,zavisno od toa kolku ќe ispasat,a da ne mu bide pišano vo dobrite dela.Isto taka i za nivniot izmet,mal ili golem,ќe mu bidat pišani tolkav broj na dobrite dela.A ako gi iskinat jažinjata i ќe istrčaat na edno ili dva ritčinja,Allah ќe mu go pišuva brojot na nivnite čekori i izmetot kako dobri dela.I nivniot sopstvenik so niv ne ќe pomine pokraj reka,so koja ќe se napojat,pa i da ne sakal da gi napoi,a da mu Allah,za tolku kolku si napile,ne pišuva dobri dela.”

Potoa mu beše rečeno:“O Allahov Prateniku,a što e so magarinjata?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Što se odnesuva do niv ništo ne mi e objaveno,osven ovoj edinstven ajet koe go opfaќa sekoe dobročinstvo:

فمن يعمل مثقال ذرة خيرا يره ومن يعمل مثقال ذرة شرا يره

Onoj koj ќe napravi kolku troška na dobrina,ќe go vidi.Onoj koj ќe napravi kolku troška na lošo,ќe go vidi”(Sura Ez-Zilzal 99:7-8) (Rijadus-Salihin Hadis br.1214)

114IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:53 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
Postot! mi pripagja Mene

1215.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: Vozvišeniot Allah rekol:

"يقول الله تعالى: كل عمل ابن آدم له إلا الصيام فإنه لي وأنا أجزي به، والصيام جنة، فإذا كان يوم صوم أحدكم فلا يرفث ولا يصخب، فإن سابه أحد أو قاتله فليقل: إني صائم، إني صائم. والذي نفس محمد بيده، لخلوف فم الصائم أطيب عند الله من ريح المسك، للصائم فرحتان يفرحهما، إذا أفطر فرح بفطره، وإذا لقي ربه فرح بصومه""Sekoe čovečko delo mu pripagja nemu,osven postot!Toj mi pripagja Mene i Jas za nego posebno nagraduvam.Postot e štit (od ognot ili grevot),pa koga nekoj od vas posti,neka ne zboruva loši zborovi,i neka ne vika,a ako nekoj go opcue ili napagja,neka kaže:”Inni saimun,inni simun”(Jas postam,jas postam)”Se kolnam vo Onoj,vo čija raka e Muhammedova duša, mirisot od ustata na postačot kaj Allah e podobar od mirisot na miskot.Postačot ima dve radosti:koga ќe iftari,mu se raduva na svojot iftar,a koga ќe go sretne svojot Gospodar,ќe se raduva na svojot post.”

Gore navedeniot hadis e od Buhari,a vo negoviot drug rivaet stoi:”....toj ja ostava hranata,pijalokot i strastite zaradi Mene; postot e Moj i Jas za nego nagraduvam,za edno dobro nagraduvam do deset pati!”

Dodeka vo rivaetot na Muslim stoi:”Sekoja čovečka rabota mnogustruko se nagraduva;dobroto delo se nagraduva desetstruko do sedum stotini pati,a Vozvišeniot Allah rekol:”Osven postot,toj e Moj,i Jas za nego nagraduvam,toj ja ostava hranata, pijalokot i strastite zaradi Mene.Postačot ima dve radosti:radost vo iftarot,i radost vo sredbata so svojot Gospodar.Mirisot od negovata usta kaj Allah e podobar od mirisot na misk.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1215)



1217.Sehl ibn Sad r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Vo Xennetot ima vrata koja se vika Rejjan.Vo nea ќe vlezat postačite na Sudniot den i poveќe nikoj osven niv.Ќe se kažuva:“Kade se postačite?”Tie ќe stanat i na taa vrata nikoj drug nema da vleze,osven niv.Koga tie ќe vlezat,vratata ќe se zatvori i nikoj poveќe vo nea ne ќe vleguva.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1217)



1218.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nema ni eden rob koj posti eden den na Allahoviot pat,a da Allah ne ќe go odaleči negovoto lice od ognot za sedumdeset harifi (kolku što se patuva za sedumdeset godini).” (Rijadus-Salihin Hadis br.1218)



1219.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj posti ramazan,veruvajќi i nadevajќi se na nagradata,prosteni mu se malite grevovi koi gi napravil do togaš." (Rijadus-Salihin Hadis br.1219)



1220.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga ќe dojde ramazan,se otvoraat Xennetskite vrati,se zatvoraat Xehennemskite vrati,a šejtanite se vrzuvaat vo verigi (sinxiri).” (Rijadus-Salihin Hadis br.1220)



1221.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Postete koga ќe go vidite mladiot mesec i jadite koga ќe go vidite,a ako ne go gledate poradi oblacite,dopolnete go mesecot šaban trieset dena.”Vo rivaetot na Muslim stoi:“Ako e oblačno,postite trieset dena.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1221)



1222.Od Ibn Abbaz r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,beše naj darežliv od site lugje,a naj darežliv beše vo ramazan,koga Xibril a.s.,ќe se sostanuvaše so nego,a Xibril a.s.,se sostanuvaše so nego sekoja večer vo ramazan i go poučuvaše na Kuran.Navistina Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe se sretneše so niv (lugjeto),beše po darežliv od vetrot (koj donesuva dożd).” (Rijadus-Salihin Hadis br.1222)



1224.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol;”Neka nikoj od vas ne posti den ili dva pred ramazan, osven ako čovekot posti vovobičaen post,togaš neka posti toj den.(Rijadus-Salihin Hadis br.1224)



1227.Od Ebu el-Jakzan’Ammar ibn Jasir r.a.,se prenesuva deka rekol:“Koj ќe posti den vo koe se somneva (dali e od ramazan),toj go otkažal poslušnosta na Ebu Kasim s.a.v.s..” (Rijadus-Salihin Hadis br.1227)

115IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:55 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1128.Od Talha ibn'Ubejdullah r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga bi go videl novata mesečina bi rekol:"Allahu ekber,Allahumme ehillehu'alejna bi-l-emni ve-l-imani ve-s-selameti ve-l-islami v-t-teufiki lima tuhibbu ve terda! Rabbuna ve Rabbuke-l-Lahu"(“Allah e najgolem,Allah,napravi ni go dobrodojden vo znak na sigurnost i iman,spokojnost i vo islam,da ni pomogneš vo ona što Ti sakaš i vo ona što Te raduva.Našiot Gospodar i tvojot Gospodar (meseče) e Vozvišeniot Allah.”) (Rijadus-Salihin Hadis br.1228)



1229.Od Enes r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Stanuvajte na sehur,zašto vo sehur e beriќetot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1229)



1233.Sehl ibn Sad r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Lugjeto ќe bidat vo dobro,se dodeka brzaat so iftarot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1233)



1236.Omer bin el-Hattab r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga noќta ќe dojde od tamu (od istok),a denot ќe zamine tamu (na zapad),i koga sonceto ќe zajde,togaš postačot jadi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1236)



1238.Od Ashabot (drugarot) Sulejman binAmir ed-Dabbi,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas ќe iftari,neka iftari so urmi,a ako nema,neka iftari so voda,bidejќi ona e čista.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1238)



1240.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga nekoj od vas posti,neka ne zboruva bes sramno,a ako nekoj go opcue ili napadne,neka reče:Inni saimunJas postam! (Rijadus-Salihin Hadis br.1240)



1241.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:"Koj ne go ostavi lažnoto zboruvanje i postapkata so nea,na Allah ne mu e potrebno toj da go ostava svoeto jadenje i pienje." (Rijadus-Salihin Hadis br.1241)



1242.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:"Koga nekoj od vas ќe zaboravi (dodeka e vo post) i kasne,ili se napie,neka go prodolžuva svojot post,zošto,navistina so toa Allah go nahranil i napoil." (Rijadus-Salihin Hadis br.1242)



1243.Od Lekit bin Sabri r.a.,se prenesuva deka rekol:“Rekov:Allahov Prateniku,kaži mi nešto za abdestot!,a toj s.a.v.s.,reče: “Pravilno (potpolno) zemaj abdest,izmij gi noxete izmegju prstite,i dobro isperi go nosot,osven ako postiš.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1243)



1244.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:"Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe go zateknuvaše zorata,a toj beše xunub (od odnosot) so svoite ženi,pa togaš bi se iskapel i postel!" (Rijadus-Salihin Hadis br.1244)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:

أحل لكم ليلة الصيام الرفث إلى نسائكم هن لباس لكم وأنتم لباس لهن علم الله أنكم كنتم تختانون أنفسكم فتاب عليكم وعفا عنكم فالءن بشروهن

وابتغوا ما كتب الله لكم وكلوا واشربوا حتى يتبين لكم الخيط الأبيض من الخيط الأسود من الفجر ثم أتموا الصيام إلى اليل ولا تبشروهن وأنتم

عكفون في المسجد تلك حدود الله فلا تقربوها كذلك يبين الله ءايته للناس لعلهم يتقون

Vi se dozvoluva preku noќ,dodeka trae postot,da legnete so ženite vaši; tie se vaša obleka,a vie ste nivna obleka.Allah znae deka vi beše teško,pa zatoa go prifati vašeto pokajanie i vi oprosti.Zatoa sega sostanuvajte se so vašite ženi i pobarajte go ona što vi go odredil Allah; jadete i pijte sè dodeka ќe možete da go razlikuvate beliot od crniot konec na zorata;od togaš postete sè do noќe! So ženite ne smeete da imate odnos se dodeka ste vo I’tikaf po xamiite.Tie se Allahovite granici,i ne približuvajte im se! Ete,taka Allah im gi objasnuva na lugjeto Svoite pravila da bi se čuvale od ona što im e zabraneto.” (Sura El-Bekare 2 Ajet br.187)

116IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 2:59 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1246.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Najvredniot post posle ramazan e mesecot Muharrem,a najvredniot namaz posle farzot,e noќniot namaz (noќni nafili-noќni dobrovolni namazi).” (Rijadus-Salihin Hadis br.1246)



1247.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nieden mesec ne posteše poveќe od mesecot Šaban, zošto,navistina toj go posteše celiot mesec šaban.”Vo eden drug rivaet stoi:“...posteše cel ša'ban,osven malu.“(Rijadus-Salihin Hadis br.1247)



1248.Muxiba el-Bahilijj r.a.,prenesuva od svojot tatko ili striko,deka toj došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,potoa zaminal i se vratil posle edna godina,a za toa vreme negoviot lik i položba se izmenile. Koga mu dojde,mu reče:“O Allahov Prateniku, zarem ne me poznavaš?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“A koj si ti“Čovekot reče:“Jas sum El-Bahilijj,koj ti dojde prvata godina.“ Toj s.a.v.s.,mu reče:”Što te izmenilo.Togaš izgledaše po ubav?“Čovekot reče:“Od kako zaminav od tebe,ne sum jadel osven samo noќe.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Samiot sebe si se mačel!“Potoa mu reče:“Postigo mesecot na strplivosta (ramazan) i eden den od sekoj mesec!“Čovekot reče:“Dodajmi ušte,zošto,jas sum jak!“Toj s.a.v.s.,mu reče:“Posti dva dena od sekoj mesec!“Poftorno mu reče:“Dodajmi ušte!“Toj s.a.v.s.,mu reče:“Posti tri dena!“Čovekot reče:“Dodajmi ušte!“Togaš,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Posti od Ešhuril-huruma,pa prestani,pak posti,pak prestani!,pokažuvajќi so tritre prsti,taka što gi zbiraše i gi pružeše.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1248)



1249.Od Ibn-Abbas r.a.se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Nema den vo koi dobroto delo na Allah mu e po milo od ovie! Znači,prvite deset dena na Dhul-hixe.“Tie go prašaa:“Duri i xihad na Allahoviot pat?“Toj s.a.v.s.reče:”Pa duri i xihad,osven ako čovekot izleguva sam so svojot imot,i ne vraќa ništo od toa.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1249)



1250.Od Ebu Katade r.a.,se prenesuvadeka rekol:“Beše prašan Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za postot na den Arife.”Odgovoril: “Toj gi otkupuva grevovite od minatata godina i od ostatokot na dotičnata godina.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1250)



1251.Od Ibn-‘Abbas r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,posteše Ašura (desettiot den na muharem) i naredil da se posti. (Rijadus-Salihin Hadis br.1251)



1252.Od Ibu-Katade r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bil prašan za postenjeto na Ašura i rekol:“Toj gi otkupuva grevovite na minatata godina.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1252)



1254.Od Ebu-Ejjub r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe isposti ramazan,a potoa posti šest dena od mesecot ševal,kako da postel cela godina.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1254)



1255.Od Ebu-Katade r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bil prašan za postenje vo ponedelnik, reče:“Toa e den vo koj sum roden,den vo koj postanav Pratenik i toj den mi e spuštena objavata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1255)



1256.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Delata se iznesuvaat pred Allah vo ponedelnik i vo četvrtok,pa bi sakal moeto delo da se razgleduva koga jas postam..” (Rijadus-Salihin Hadis br.1256)



1257.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se trudeše da posti vo ponedelnik i vo četvrtok.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1257)



1260.Od Abdullah bin'Amr bin el-As r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Postenje tri dena od sekoj mesec e kako da se posti cela godina.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1260)



1262.Od Ebu Dherr r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako postiš tri dena vo mesecot,togaš posti trinaeseti,četrnaesti i petnaesti.” (Rijadus-Salihin Hadis br.1262)



1265.Zejd bin Halid el-Džuheni,r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:"Koj ќe go iftari postačot,ќe ima nagrada kako i toj,a na postačot ne ќe mu bidat namaleni negovite sevapi." (Rijadus-Salihin Hadis br.1265)



1266.Od Ummu Umare el-Ensari r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vlegol kaj nea i taa mu ponudila hrana,a toj nejze i reče:“Jadi i ti.“Taa reče:“Jas postam.“Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Navistina,melekite mu nosat salavat na postačot,dodeka ne se završuva so jadenjeto.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.1266)

117IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:02 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1267.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,došol kaj Sa'ad ibn Ubade r.a.,koj mu iznel leb i maslinovo maslo,od koga se najade,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Kaj vas neka se iftarat postačite i,vašata hrana neka go jadat pobožnite i za vas neka činat itigfar melekite!" (Rijadus-Salihin Hadis br.1267)



1268.Od Ibn-'Umer r.a.,se prenesuva deka rekol:"Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pretstojuval vo i'tikaf poslednite deset dena od ramazan." (Rijadus-Salihin Hadis br.1268)



1269.Od Ajshe r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,prestojuvaše vo i'tikaf poslednite deset dena na ramazan,se dodeka Vozvišeniot Allah ne mu go zede životot,a posle nego vo itikaf prestojuvaa negovite ženi,”. (Rijadus-Salihin hadis br.1269)



1272.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ni predavaše hutba i reče:

”O lugje,Allah vi odredil hadż,pa izvršuvajte go,na toa,eden od prisutnite reče:”Zar sekoja godina o,Allahov Prateniku?”Pratenikot s.a.v.s., zaќuti,sé dodeka dotičniot go povtori prašanjeto tri pati,a potoa reče:”Da każev”Da!",ќe beše vaxib (stroga dolžnost),a vie ne bi ste mogle da go izvršuvate!”

Potoa dodade:”Navistina,onie pred vas propadnale zatoa što mnogu prašale i,ne se soglasuvale so svoite pratenici,zatoa,koga ќe vi zapovedam nešto,napravete go onolku kolku što ste vo možete,a koga ќe vi zabranam nešto, ostavete go.” (Rijadus-Salihin hadis br.1272)



1273.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,beše prašan koja rabota e najvredna,Pratenikot s.a.v.s.,odgovoril:“Iman(veruvanje) vo Allah iPratenik.”Potoa beše prašan:“A što posle toa?”Reče:“Xihad (borba) na Allahoviot pat.”Potoa,pak beše prašan:“A koe posle toa?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“Hadż-ul-mebrur”,haxx za vreme na obavuvanjeto,da ne napravi nikakva greška)” (Rijadus-Salihin hadis br.1273)



1274.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Koj obavuva haxx,ne zboruvajќi nepristojni i nedolični zborovi i koj ne gi krši Allahovite propisi, ќe se vrati bez grevovi kako na denot koga go rodila majka mu.” (Rijadus-Salihin hadis br.1274)



1275.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Umra do umrata gi iskupuva grevovite što se napraveni izmegju niv,a za hax-ul-mebrur (Haxx bez greška),nema druga nagrada,osven Xennet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1275)



1276.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Jas rekov:”O Allahov Prateniku,gledame deka xihadot e najvrednata rabota,zarem nie ženite ne ќe odime na xihad?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori: “Najvredniot xihad za vas ženite e hax-ul-mebrur (Hax bez greška).” (Rijadus-Salihin hadis br.1276)



1277.Ajše r.a..prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nema nieden den,vo koj Allah osloboduva poveќe robovi od ognot,od denot na Arefat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1277)



1278.Od Ibn-‘Abbas r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Umra vrz ramazan vredi kolku ihaxx,ili kolku haxxot izvršen so mene.” (Rijadus-Salihin hadis br.1278)



1280.Lekit bin’Amir r.a.,prenesuva deka došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu rekol:“Tatko mi premnogu ostarel,ne može da obavuva ni haxx ni umra nitu može da patuva (da bi gi obavil).”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovori:”Obavi haxx i umra za svojot tatko!” (Rijadus-Salihin hadis br.1280)



1282.Od Ibn-‘Abbas r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sretnal grupa lugje na konji vo okolinata na Er-Revha’i im rekol:”Koi ste vie?”Tie odgovorile:“Muslimani!A potoa rekoa:“A koj si ti?”Reče:“Allahoviot Pratenik!Togaš edna žena go potkrena deteto i reče:“Može li ovoj da obavi haxx?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovori:“Da,a tebe ti pripagja sevapot (nagradata).”(Rijadus-Salihin hadis br.1282)



1284.Od Ibn-‘Abbas r.a.,se prenesuva deka rekol:”Ukaz,Mexinne i Dhul-Mexaz bile pazarišta vo vremeto na xahillijet (neverstvo),taka da,muslimanite se oseќale neprijatno da pazarat za vreme na haxx,pa Allah s.v.t.,objavi ajet koj zboruva za haxxskata mevsima (sezona):

ليس عليكم جناح أن تبتغوا فضلا من ربكم فإذا أفضتم من عرفت فاذكروا الله عند المشعر الحرام واذكروه كما هديكم وإن كنتم من قبله لمن الضالين

”Ne vi e grev da gi barate dobrinite (so trgovija) od vašiot Gospodar.”(Sura El-Bekara:2-198) (Rijadus-Salihin hadis br.1284)

118IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:06 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1285.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,beše prašan koja rabota e najvredna,Pratenikot s.a.v.s,odgovoril:“Veruvanje vo Allah i Negoviot Pratenik.”Potoa e prašan:“A koe posle toa?”Reče:“Xihad (borba) na Allahoviot pat.”Potoa,beše prašan:“A koe e posle toa?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Hadż-ul-mebrur”,haxx bez nikakva greška)” (Rijadus-Salihin hadis br.1285)



1286.Od Ibn-Mesud r.a.,se prenesuva deka rekol:“Rekov:O Allahov Prateniku,koja rabota e najmila kaj Vozvišeniot Allah?”Toj s.a.v.s.,odgovori:“Namaz vo negovoto vreme.”Potoa mu rekov:“

A koe posle toa?”Reče:“Dobročinstvoto na roditelite.”

Potoa go prašav:“A koe posle toa?”Odgovori:“Borba na Allahoviot pat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1286)



1287.Od Ebu-Dherr r.a.,se prenesuva deka rekol:Rekov:O Allahov Prateniku,koja rabota e najvredna?“ Toj s.a.v.s.,reče: “Veruvanje vo Allah i xihad na Negoviot pat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1287)



1288.Od Enes r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Eden pohod na Allahoviot pat ili eden noќen pohod,e podobar od svetot i sè što ima vo nego.” (Rijadus-Salihin hadis br.1288)

1289.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka,nekoj čovek došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa si rekol: “Koj čovek e naj odraniot?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:”Naj odbraniot čovek e mu’min (vernik) koj se bori so svojot život i so svojot imot na Allahovit pat.”Pak praša:”A koj posle?” Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Mu'min koj mu robuva na Allah vo nekoja klisura i ne gi voznemiruva lugjeto so svoeto zlo.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1289)



1290.Od Sehl bin Sad r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Eden den prestojuvanje (strażarenje) na Allahoviot pat,e po vreden od svetot i sè što ima vo nego;Edno mesto vo Xennetot vo golemina na vašeto suštestvo,e po vredno od svetot i ona što e na nea; Eden utrinski pohod koj ќe go napravi robot vo patot na Vozvišeniot Allah,ili eden noќen pohod,e podobar od svetot i sè što ima vo nego.”(Rijadus-Salihin hadis br.1290)



1291.Selman r.a.,prenesuva:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

”Eden den vo gotovnost (spremnost) na Allahoviot pat,e po vreden od mesec dena postenje i namaz.A koj umira dodeka e vo gotovnost,ќe bide nagraden od Allah za rabotata što go napravil,a ako e živ,ќe bide nagraden so osiguruvanje i siguren od iskušenijata vo kabur (grob).” (Rijadus-Salihin hadis br.1291)



1292.Od Fedale ibn’Ubejde r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Na sekoj umren mu se zapečatuva negovata rabota (delo),osven na onoj koj e vo gotovnost (spremnost) na Allahoviot pat.Navistina negovoto delo se zgolemuva sè do Sudniot den i toj ќe bide zaštiten od iskušenijata na grobot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1292) Pogledni gi i slednite hadisi pod broj:66,104,116,461,574,1383,1564.Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an: (Sura El-Hašr 59:18),(Sura El-Infitar 82:5), (Sura En-am 6:164).



1293.Usman r.a.,prenesuva:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da kažuva:

”Eden den na gotovnost (stražarenje) na Allahoviot pat,e podobar od iljada dena proveduvani tamu kade što nema gotovnost (stražarenje).” (Rijadus-Salihin hadis br.1293)



1294.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah mu garantiral na onoj koj ќe izleze na Negoviot pat,a ne go tera na toa,osven:Xihad na Mojot pat,iman (veruvanje) vo Mene i veruvanje vo Moite pratenici; Toj mi garantiral deka ќe go vovede vo Xennet,ili ќe go vraќa vo mestoto od kade što trgna,so nagradata koe go zarabotil ili so plenot (koj go pridobil).Se kolnam vo Onoj vo čija raka e Muhammedoviot život,nema niedna rana koja se dobiva na Allahoviot pat,a da ne dojde so nea (ranata) na Sudniot den,vo takviot izgled kakva što beše na denot koga e ranet; Nejzinata boja e bojata na krvta,a mirisot, miris na misk.Se kolnam vo Onoj vo čija raka e Muhammedoviot život,koga ne bi im otežnal na muslimanite,nikogaš ne bi izostanal od odredot koj se bori na Allahoviot pat,no jas nesum vo položba da im ovozmożam na site muslimani da odat,nitu tie samite imaat možnost da odat,a nimi ќe im bide teško da ne me poslušat.Se kolnam vo Onoj vo čija raka e Muhammedovata duša,sakam da se boram na Allahoviot pat,pa da poginam,potoa pak da se boram na Allahoviot pat,da poginam,potoa pak da se boram na Allahoviot pat,i da poginam.” (Rijadus-Salihin hadis br.1294)

119IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:12 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1295.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Nema ni eden ranet koj e ranet na Allahovoiot pat,a da ne dojde na Sudniot den so ranata koja krvari;bojata i e boja na krv,a mirisot i e miris na (mošus) misk.” (Rijadus-Salihin hadis br.1295)



1296.Muadh r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj musliman ќe se bori na Allahoviot pat kolku što trae edno molzenje na kamila,veten mu e Xennetot,a koj ќe dobie edna rana na Allahoviot pat,ili povreda od nesreќa,ranata na Sudniot den ќe mu bide po golema.Krvta ќe mu bide vo boja na šafran,a mirisot,miris na misk.” (Rijadus-Salihin hadis br.1296)



1297.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Eden čovek od ashabite na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,naišol na edna planinska ramnica vo koja imaše eden mal izvor,mu se dopadnalo i rekol:“Koga bi se izoliral od lugjeto i bi se preselil vo ova ramnica,no toa ne ќe go napravam se dodeka ne mi dozvoluva Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,čija dozvola ќe ja pobaram.“Otide i mu go soopšti svojata odluka na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a Pratenikot s.a.v.s.,mu reče:“Nemoj toa da go napraviš.Vašata borba na Allahoviot pat,e podobra od obavuvanjeto na namazot vo vašite kuќi za sedumdeset godini.Zarem vie ne sakate Allah da vi prosti i da ve vovede vo Xennet?Borete se na Allahoviot pat,zošto,koj se bori na Allahoviot pat,tolku vreme,kolku što e molzenjeto na dve kamili,veten mu e Xennetot.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1297)



1298.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka nekoi lugje go prašale Allahoviot Pratenik s.a.v.s.:“O Allahov Pratenikuto mu e ramno na xihadot na Allahoviot pat?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Toa vie ne možete da go storite.“Si go povtorija istoto prašanje dva tri pati.Sekoj pat Allahoviot Pratenik s.a.v.s., im odgovoril:“Toa vie ne možete da go storite.“Potoa im reče: “Primerot na muxahidot (borecot) na Allahoviot pat,e kako istrajniot postač i klanjač,pokoren na Allahovite ajeti,koj ne go prekinuva svojot namaz nitu svoeto postenje,se dodeka Allahoviot borec ne se vraќa od borbata.“

Gore navedeniot citat e od Muslim.Vo predanieto na Buhari se kažuva.“Nekoj čovek rekol:“Allahov Prateniku,koja rabota e ramna na xihd?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Nema takva rabota.“Potoa reče:“Dali možeš ti,koga muxahidot trgnuva na borba,da vleziš vo svojot mesxid (xamija),pa da klanjaš neprekidno i nepostojano da postiš?Togaš reče:“A koj e vo možnost?“ (Rijadus-Salihin hadis br.1298)



1299.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Eden od najdobriot način na živeenje na lugjeto,e životot na čovekot koj se drži za uzdite na svojot konj na Allahoviot pat.Bilo koga ќe slušne nekoja buka ili povik,toj mu skoknuva na pleќite spremen za borba ili smrt,odejќi tamu kade što ќe go najde.Isto taka životot na ovčarot so svoeto stado na eden vis od visovite ili vo dolina na dolinite,koj obavuva namaz,koj dava zekat i mu robuva na svojot Gospodar sve do svojata smrt,e od lugjeto koi pravat samo dobro.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1299)



1300.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vo Xennetot ima sto derexi (stepeni) koi Allah gi podgotvil za muxahedinite na Allahoviot pat.Razlikata megju dvete stepeni e kako megju neboto i zemjata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1300)


1301.Od Ebu-Seid el-Hudri r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Koj ќe bide zadovolen Allah da mu bide Gospodar,islamot vera,a Muhammed Pratenik,za sigurno go zaslužil Xennetot.”Na toa se začudi Ebu-Seid pa si reče: “Povtori mi go toa,Allahov Prateniku!Toj s.a.v.s.,mu povtori i dodade:“Ima ušte edna rabota poradi koe Allah go vozdignuva robot sto derexi (stepeni) vo Xennetot,pomegju sekoi dve derexi,kako megju neboto i zemjata.”Toj go praša:”A što
e toa, Allahov Prateniku?”Toj s.a.v.s.,mu reče:“Xihad na Allahoviot pat,xihad na Allahoviot pat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1301)



1302.Od Ebu-Bekr bin Ebi Musa el-Eš'ari se prenesuva deka rekol:“Go slušnav tatko mi r.a.,kako kažuva,dodeka go čekaše neprijatelot:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s..rekol:“Navistina vratite na Xennetot se pod senkata na sabjite!Togaš stana eden čovek koj beše lošo oblečen,i praša:“O Ebu Musa,go slušna Allahoviot Pratenik da go veli toa?”A toj mu odgovori:“Da!“Toj se vrati kaj svoite drugari i reče:Jas ve poselamuvam!“Potoa gi iskrši stranicite od svojata sabja i gi isfrli.Togaš trgna so sabjata vrz neprijatelot i so nea udiraše se dodeka ne beše ubien.” (Rijadus-Salihin hadis br.1302)



1305.Od Ibn-'Abbas r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli”: “Dve oči ne ќe gi 1303.Od Ibn-'Abbas 'Abdurrahman bin Xubejr r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Noxete na Allahoviot rob,koi si se zaprašile na Allahoviot pat,ne ќe gi dopira ognot.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1303)



1304.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nema da vleze vo ogan čovek koj plačel od strav i poniznost kon Allah,kako što nema da se vrati mlekoto vo vimeto,pa nitu na Allahoviot rob ne ќe se sostavi prašinata na Allahoviot pat i čadot na Xehennem.” (Rijadus-Salihin hadis br.1304)



1306.Zejd bin Halid r.a.,deka prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj podgotvuva borec na Allahoviot pat,i toj e borec,ako se griżi za semejstvoto na borecot,i toj e borec.”(Rijadus-Salihin hadis br.1306)



1307.Od Ebu-Umame r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Najdobra sadaka e ladovinata na šatorot na Allahoviot pat,sluga na kamilata na Allahoviot pat,ili porasnata kamila na Allahoviot pat.”(Rijadus-Salihin hadis br.1307)



1309.Od Ebu-Seid el-Hudri r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ispratil poraka do Benu Lajhan i rekol:“Sekoi dvajca lugje neka ispratat eden,a nagradata im se deli na dvajcata.”

Vo eden drug rivaet stoi:“Neka izleze na borba od sekoj dvajca lugje po eden,a potoa ќe mu reče na onoj što ostanuva:”Koj od vas ќe se griži za semejstvoto i imotot na onoj što otišol vo borba,ќe ima polovina od negovata nagradata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1309)



1310.Od El-Berra r.a.,se prenesuva deka rekol:“Došol čovek naoružen i oklopen kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i praša:“O Allahov Prateniku,dali da se boram ili da go primam islamot?”Pratenikot s.a.v.s.reče:“Primi go islamot a potoa bori se!”Toj go primi islamot,se borel,a potoa pogina,na što Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Napravi malu,a nagraden e mnogu.” (Rijadus-Salihin hadis br.1310)


120IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:16 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1311.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe vleze vo Xennet,nikoj ne ќe posaka da se vrati na dunjaluk (ovoj svet),i koga bi bilo sè negovo što e na zemjata,osven šehidot.Tojehidot) ќe posaka da se vrati na ovoj svet,pa da pogine deset pati.”A vo drugiot rivaet stoi:”Zatoa što go gleda vrednosta na šehadetot (fadilet-pogibijata na Allahoviot pat.)

(Rijadus-Salihin hadis br.1311)



1312.Abdullah b.Amr b.el-As r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Allah ќe mu prosti na šehidot sè osven dolgot.”Vo drugiot negov (istiot prenesuvač) rivaet stoi:”Pogibijata na Allahoviot pat briše sekoj grev osven dolgot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1312)



1313.Ibn Katade r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,stanal megju niv i spomnal deka borbata na Allahoviot pat i veruvanjeto vo Allah se naj dobri raboti.Na toa,stana eden čovek i reče:“O Allahov Prateniku,kaži mi,dali ќe mi bidat prosteni grevovite ako poginam na Allahoviot pat?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Da,ako pogineš na Allahoviot pat,a ќe bideš strpliv;onoj koj bara nagrada od Allah,dodeka si vo napad napred,a ne vo begstvo!”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go prašal:“kako reče?”Čovekot odgovori:”Kaži mi,dali ќe mi bidat prosteni grevovite ako poginam na Allahoviot pat?” Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovoril:“Da,ako pogineš na Allahoviot pat,a ќe bideš strpliv;onoj koj bara nagrada od Allah, dodeka si vo napad napred,a ne vo beganje,osven dolgot.Navistina toa mi go każa Xibril a.s.”. (Rijadus-Salihin hadis br.1313)



1314Xabir r.a.,propoveduva deka nekoj čovek rekol:”Kade ќe bidam jas ako poginam,O Allahov Prateniku?”Pratenikot s.a.v.s.,reče:”Vo Xennet.”Čovekot gi isfrli urmite što gi držeše vo racete,potoa stapi vo borbata kade se boreše sè do negovata pogibijata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1314)



1315.Enes r.a.,propoveduva i kažuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i ashabite trgnaa da gi preteknat mušricite (nevernicite) vo Bedr,a mušricite bea dojdeni.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Ni eden da ne počnuva ništo bez mene lično.”Mušricite se približija,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Trgnuvajte vo Xennet,čija širina e širinata na neboto i zemjata.”Togaš Umejr El-Hamam el-Ensari r.a.,reče:”O Allahov Prateniku,zarem vo Xennet čija širina e širinata na neboto i zemjata?”Pratenikot s.a.v.s.,reče: ”Da.”A Umejr reče:”Behin Beh”( vo značenje prekrasno).Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Što te navede da veliš behinbeh?” Umejr reče:”Allahov Prateniku,vallahi,ništo ne me navede do nadežda da bidam eden od žitelite na toj Xennet.” Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Ti si navistina negoviot žitel.” Umejr istrese nekolku urmi od torbata,pa počna da gi jadi,potoa reče:”Ako jas poživeam dodeka da gi jadam ovie urmi,toa dolgo bi traelo,gi isfrli,I trgna kon neprijatelot,borejќi se sè dodeka ne pogina.” (Rijadus-Salihin hadis br.1315)



1316.Enes r.a.,propoveduva:”Edna grupa lugje dojdoa kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekoa:”Prati so nas edna grupa lugje koi ќe ne učat vo Kur’an i Sunnet (hadis).”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,izbra sedumdeset lugje,ensarii (koi gi poimenuvale El-Kurea).Megju niv beše i vujko mi Haram.Tie vo Medina učea Kur’an i megjusebno go studiraa.Preku noќta bi se poučuvale,a preku denot bi nosele voda i go ostavale vo xamijata.Tie si sobrale drva i gi prodavale,pa od dobitokot kupuvale hrana za stanarite na xamiskata sofa i siromašnite.Niv Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi isprati kaj nas,no mušricite gi preduhitrija i gi pogubija pred da stignat na odredeno mesto.Tie rekoa:”Allahu naš,izvesti go za nas našiot Pratenik deka se sretnavme so Tebe,i deka sme zadovolni so Tebe i da si Ti zadovolen so nas.”Eden čovek mu dojde na Haram,vujko mu (prenesuvačot na hadisot),i mu go zabil kopjeto na pleќite i go probode.Haram togaš reče:”Pobediv vo imeto na Gospodarot na Ka’beto.” Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,istovremeno im reče na svoite ashabi vo Medina:”Navistina vašite braќa izginaja,a nivnite posledni zborovi bile:”Allahu naš,izvesti go za nas našiot Pratenik deka se sretnavme so Tebe,i deka sme zadovolni so Tebe i da si Ti zadovolen so nas.” (Rijadus-Salihin hadis br.1316)



1317.Enes r.a.,propoveduva:”Strikomi Enes b.Nadar r.a.,izostana pozadi bitkata na Bedr,pa si reče:

Allahov Prateniku,jas bev otsuten od prvata borba koja go vodeše protiv mušricite.Ako Allah mi dade prilika za borba protiv mušricite,navistina Allah ќe pokaže što ќe napravam.”Koga beše bitkata na Uhud,muslimanite se pokolebaa,pa si reče:”Allahu moj,ti se izvinuvam od rabotata na ovie muslimani,a se odreknuvam od rabotata na onie mušrici.”Posle toa si trgna napred pa go sretna Sad bš Muaz. Toj mu reče:”O Sade,sin na Muaz,sakam Xennet,Vallahi,jas go oseќam negoviot miris ispod Uhud.”Sad reče: Allahov Prateniku,jas ne bi bil vo sostojaba da go napravam ona što go napravil toj.”Enes,ponatamu kžuva:”Nie posle go najdovme,so osumdeset probodi na kopje,sabji i streli.Nie go pronajdovme poginat,a mušricite tolku go izmaskirale,što nikoj od nas ne možeše da go prepoznava osven negovata sestra,i toa po vrvojte na prstite.”Enes r.a.,kažuva:”Nie smatravme,vo vrska so nego i slični na nego,objaven Kur’anskiot ajet vo surata Ahzab-33:23.” (Rijadus-Salihin hadis br.1317)



1318.Semure r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Edna večer vo son vidov dvajca lugje,dojdoa i me podignaa na edno drvo,pa me vovedoa vo edna kuќa na nemu,koja beše preubava i po vredna od site što sum videl do sega.Tie mi rekoa:”Ova kuќa ovde e kuќa na šehidite.” (Rijadus-Salihin hadis br.1318)



1319.Enes r.a.,prenesuva deka Ummi Rubejj bint el-Berra,a taa e majka na Harisa b.Suraka r.a.,došla kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekla:”Allahov Prateniku,sakaš li da mi kažiš za Harisa,koj pogina na denot na Bedr,pa ako e vo Xennet,jas ќe se strpam,a ako e na nekoe drugo mesto,togaš mnogu ќe plačam zaradi toa.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i reče:“O majka na Haris, vo Xennet se mnogu bavči,a tvojot sin dostigna vo Firdevs el-Eala (naj prekrasnata).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1319)



1320.Xabir b.Abdullah r.a.,prenesuva i kažuva:”Tatko mi,celiot isečen,go donesoa kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Koga go stavija pred nego,jas otidov da mu go tkrijam liceto,no lugjeto ne mi dopuštija,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Melekite ušte mu pravat senka so svoite krila.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1320)



1321.Sehl b.Hunejfe r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj iskreno ќe pobara od Allah da pogine na Allahoviot pat kako šehid,Allah ќe mu dade stepeni na šehidite,pa makar umrel i vo svojata postela.” (Rijadus-Salihin hadis br.1321)



1323.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Šehidot ne čuvstvuva bolka pri negovata pogibija, osven,kako što oseќa nekoj od vas koga ќe se naboduva so trn.” (Rijadus-Salihin hadis br.1323)



1324.OdAbdullah ibn Ebi-Evfa r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo nekoi denovi,koga ќe se suočuvaše so neprijatelite,ќe počekaše sonceto da go premine zenitot,potoa bi stanal i ќe rečeše: “O lugje,ne posakuvajte sredba so neprijatelot i barajte spas od Allah,a koga ќe go sretnete,strpete se,i znajte deka Xennetot e pod senkata na sabjite.”Potoa reče:

“OAllah,Ti Koj ja isprati Knigata,Ti,Koj gi dvižiš oblacite,Ti Koj si gi porazil zdrużenite neprijateli (vo bitkkata na Hendek), porazi gi,i daj da gi pobedime!” (Rijadus-Salihin hadis br.1324)



1325.Seh bš Sad r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dovata (molitvata) ne ќe bide odbiena,ili skoro ne ќe bide odbiena vo dva slučaeva:Dova posle ezan,i dova vo žestok sudir,koga eden drug ubiva.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1325)



1327.Od Ebu-Musa,el-Eš'ari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga se plašel od nekoj narod bi rekol:“Allahu moj,Tebe Te stavame kako zaštita od niv i kon Tebe se priklonuvame od nivnite zla.” (Rijadus-Salihin hadis br.1327)



1328.Ibn Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Konjanicata vo svojata griva (razbušavena kosa) krie golemo dobro do Sudniot den.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1328)

121IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:21 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1329.Urven Barikijj r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vo grivite (razbušavena kosa) na konjicata, ispleteni zaradi borbena spremnost,e dobroto do Sudniot den,nagrada i plen.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1329)



1330.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe podgotvi konj za Allahoviot pat (očekuvajќi xihad),veruvajќi vo Allah,potvrduvajќi go Negoto vetuvanje;sekoja egova ishrana,poenje,golemiot i maliot izmet, navistina,ќe bide na negoviot Mizan (kantar) na Sudniot den.” (Rijadus-Salihin hadis br.1330)



1331.Ebu-Mesud r.a.,propoveduva deke nekoj čovek došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,so osamarena kamila i reče:“Ova kamila go davam na Allahoviot pat.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Na Sudniot den za nea ќe dobieš sedum stotini,site nasamareni kamili.” (Rijadus-Salihin hadis br.1331)



1332.Od Ebu-Hamad‘Ukbe bin’Amir el-Xuheni r.a.,se prenesuva deka rekol:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,od mimberot kako kažuva:“I Podgotvete za niv sila koja możete,a sila e,navistina,strelanjeto,a silata e vo strelanjeto,a silata e vo strelanjeto,.” (Rijadus-Salihin hadis br.1332)



1333.Od Ebu-HamadUkbe binAmir el-Xuheni r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:Mnogu zemji ќe osvoite,a Allah vi e dovolen kako pomošnik,pa nemojte nekoj od vas da gi zanemaruva strelite.” (Rijadus-Salihin hadis br.1333)



1334.Od Ebu-HamadUkbe binAmir el-Xuheni r.a.,isto taka,se prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da kažuva:Koj se izvežbal vo strelanje,potoa go zanemaruva,toj ne e od nas,toj e asija (nepokoren).”(Rijadus-Salihin hadis br.1334)



1335.Od Ebu-HamadUkbe binAmir el-Xuheni r.a.,isto taka,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Allah,navistina,zaradi edna strela,voveduva vo Xennet tri lica: onoj što ja napravil,nadevajќi se vo nejziniot proizvod na sekoe dobro,onoj koj gagja so nea i onoj koj ja dodava.Vešbajte gagjajte i javanje,a da veżbate gagjanje mi e pomilo otkolku da veżbate javanje.Koj ќe go ostavi gagjanjeto samovolno,od koga se izvežbal,pa toa e navistina blagodet koj go ostavil (ili reče,koj go otkažal).” (Rijadus-Salihin hadis br.1335)



1336.Seleme b.Ekva r.a.,prenesuva i kažuva:

”Naišol Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pokraj edna pogolema grupa na ashabi koi vežbale i se natprevaruvale vo gagjanje so strela,pa im rekol:“O sinovi Ismailovi,frlajte streli i vežbajte se,zošto,i vašiot pratatko beše strelec.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1336)



1337.Amr b.Abese r.a.,kažuva:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Koj frla edna strela zaradi Allahoviot pat,taa vredi kolku puštanje na sloboda na eden rob.” (Rijadus-Salihin hadis br.1337)



1338.Ebu-Jahja Hurejm b.Fatik r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe potroši nešto na Allahoviot pat, mu se pišuva sedumstotini pati poveќe.” (Rijadus-Salihin hadis br.1338)



1339.Ebu-Seid r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Bilo koj Allahov rob posti eden den zaradi Allahoviot pat,Allah,so toj eden den postenje,ќe go odaleči od Xehennemskiot ogon sedumdeset godini.” (Rijadus-Salihin hadis br.1339)



1340.Ebu-Umame r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:”Koj posti eden den na Allahoviot pat,Allah ќe napravi izmegju nego i ognot endek od prostor so rastojanie kolku megju neboto i zemjata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1340)



1341.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj umrel,a ne pošol na borba (xihad), nitu si pomislil da odi vo borba,toj umrel so grankata (osobinata) na munafikluk na licemerstvoto.” (Rijadus-Salihin hadis br.1341)



1342.Xabir r.a.,prenesuva i kažuva:”Bevme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na eden pohod,pa ni reče: “Navistina vo Medina ima lugje (so nijjet-namera) bez koi ne ste go pominale ni eden pat,nitu edna dolina ne ste go pominale,a da tie ne bea so vas. Samo bolesta možeše da gi spreči.“(Ova e od rivaetot na Muslim.) Dodeka vo rivaetot na Buhari,što go prenesuva od Enes r.a.,stoi:“I tie se vašite součesnici vo nagradite.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1342)



1343.Od Ebu-Musa r.a.,se prenesuva deka eden beduin mu došol na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekol: “O Allahov Prateniku, nekoj čovek se bori zaradi plen,nekoj,da ostane spomen na nego,nekoj,da bi se videl negoviot položaj i mesto”,a vo drugiot rivaet,stoi:”Nekoi se borat od smelost,a nekoi od bes”; a vo tretiot rivaet stoi:”Nekoi od bes,pa koj od niv e na Allahoviot pat?”Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj se bori da Allahoviot zbor bide najvozvišen,toj e na Allahoviot pat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1343)



1344.Abdullah b.Amr b.r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Bilo koja borbena edinica ili izvidnica se bori so neprijatelot,pa ќe zaplenuvaat borben plen i go zemaat,tie se pobrzaa so dve tretini od svojata nagrada,a koja borbena edinica ili izvidnica se bori so neprijatelot i pretrpuva šteta,nimi ќe im bide ispolneta nivnata nagrada.” (Rijadus-Salihin hadis br.1344)



1345.Ebu-Umame r.a.,prenesuva deka eden čovek mu rekol na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:”O Allahov Prateniku,dozvolimi patuvanje (turizam).”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Turizmot na mojot ummet e xihad na patot na Vozvišeniot Allah.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1345)



1346.Abdullah b.Amr b.el-As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Vraќanjeto po završetokot na borbata e isto kako i borbata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1346)



1347.Es-Saib b.Jezid r.a.,prenesuva:Pošto došol Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,od bitkata na Tebuk,lugjeto izlegoa pred nego da go prečekaat.Jas go prečekav so decata kaj Sanijjetul-Veda.“ Vo rivaetot na Buhari hadisot glasi:“Nie izlegovme,da go prečekame Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,so decata kaj Sanijjetul-Veda.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1347)



1348.Ebu-Umame r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ne ќe se bori na Allahoviot pat,ili koj ne podgotvuva borec,ili ne ќe ostane da se griži za semestvoto na borecot na naj dobar način,ќe go kazni Allah pred Kijametskiot den.” (Rijadus-Salihin hadis br.1348)


1349.Od Enes r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Borete se protiv mušricite (idolopoklonicite) so vašite imoti,so vašite żivoti i so vašite jazici.” (Rijadus-Salihin hadis br.1349) (Rijadus-Salihin hadis br.1349)

122IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:24 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1350.Ebu-Amr’Numan,b.Mukarrin r.a.,propoveduva:”Sum videl deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ako ne go bi go počnal borbata so neprijatelot na početokot na denot,togaš borbata bi go odložil dodeka sonceto ne go premine zenitot,koga duvaat vetrovite i koga se spušta pobedata.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1350)



1351.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne posakuvajte da se sretnete so neprijatelot,a koga ќe go sretnete,strpete se.” (Rijadus-Salihin hadis br.1351)



1352.Od Ebu Hurejre i Xabir r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Borbata (boj) e izmamuvanje.” (Rijadus-Salihin hadis br.1352)



1354.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Kogo vie go smatrate za šehid megju vas?”Tie rekoa:“O Allahov Prateniku,koj ќe pogine na Allahoviot pat,toj e šehid!“Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Togaš,navistina, šehidite na mojot ummet se malubrojni.”Tie rekoa:“A koj e,o Allahov Prateniku?”Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Koj ќe pogine na Allahoviot pat e šehid;šehid e,koj ќe umre na Allahoviot pat; šehid e,koj umira od čuma;šehid e,koj umira od stomačni bolesti, šehid e,i onoj što ќe se udavi (vo voda).” (Rijadus-Salihin hadis br.1354)



1356.Od Ebu-Avera Seid bin Zejd binAmr bin Nufejl,(eden od desetmina,na koi im e posvedočeno deka ќe vlezat vo Xennet) r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Koj ќe pogine branejќi go svojot imot,e šehid; koj ќe pogine branejќi go svojot żivot,e šehid; koj ќe pogine branejќi ja svojata vera,e šehid i koj ќe pogine branejќi go svoeto semejstvo,e šehid.” (Rijadus-Salihin hadis br.1356)



1358.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe go oslobodi robot musliman,za sekoj negov (od robot) organ,Allah ќe oslobodi eden organ na (osloboduvačot) od ognot,pa i spolniot organ,za spolni organ. (Rijadus-Salihin hadis br.1358)



1360.Od El-Ma’mura b.Suvejd r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go vidov Ebu Dherr r.a.,pokrien so pelerina,a vo ista pelerina beše oblečen i negoviot sluga,pa go prašav za toa,a toj mi reče deka go grdel eden čovek vo vremeto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu prigovoril zaradi negovata majka,a Pratenikot s.a.v.s.,mu rekol:“Ti si čovek vo kogo ima xahiliet! Tie (slugite) se vaši braќa, vaš imot koj Allah vi ja napravi vaša svoina.Pa,kaj kogo ќe se najde takov brat,vo negovata svoina,neka go hrani so ona so što i samiot jadi,neka go oblekuva od ona što samiot oblekuva.Nemojte da im nareduvate toa što ne možat,a ako im nareduvate, pomognete gi!” (Rijadus-Salihin hadis br.1360)



1366.Od Ma’kil bin Jesar r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Ibadet vo vremeto na anarhijata (bezakonie),e kako hixra kon mene. (Rijadus-Salihin hadis br.1366)



1367.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka eden čovek došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i go pobara negoviot dolg na grub način,skoknaja ashabite kon nego,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: “Puštete go,navistina,onoj koj ima pravo na nešto ima pravo i na prigovor”,potoa reče:“Dajte mu kamila koja ima isti godini,kako i negovata!”Togaš ashabite rekoa:“O Allahov Prateniku,ne możeme da najdeme osven po strara i podobra od negovata”,a Pratenikot s.a.v.s.,im reče:“Dajte mu ja! Navistina,naj dobar megju vas e najiskreniot i najdobriot vo vraќanje na dolgot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1367)



1368.Od Xabir r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah mu se smiluval na čovekot koj e velikodušen koga kupuva,koga prodava i koga go bara svojot dolg.” (Rijadus-Salihin hadis br.1368)



1369.Od Ebu-Katade r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva: Koj saka Allah da go sočuva od makite na Sudniot den,neka mu go odlożi vremeto na siromašniot so vraќanje na dolgot ili neka go otpiše.” (Rijadus-Salihin hadis br.1369)



1370.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nekoj čovek im pozajmuvaše na lugjeto,a na svojot sluga mu zboruvaše:Koga ќe dojdeš kaj siromaviot,ne baraj od nego (prosti mu),możebi Allah i nas ќe ni prosti“,pa mu dojde kaj Allah i Toj mu prosti”. (Rijadus-Salihin hadis br.1370)



1373.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Koj ќe go počeka siromašniot dolżnik, ili mu go otpišuva dolgot,na Sudniot den Allah ќe mu dade senka,pod Svojot Arš,na Denot koga druga senka ќe nema,osven Negovata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1373)



1374.Od Xabira r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kupil od nego kamila (za dve kuteli i eden dirhem ili dve dirhemi),pa mu izmeril i mu dade poveќe.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1374)

123IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:30 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1376.Od Muavija r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Komu Allah ќe mu posaka dobro,go podučuva i go upatuva vo spoznanieto na verata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1376)



1377.Od Ibn-Mesud r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Zavidlivosta ne e dozvolena,osven vo dva slučaevi: vo slučaj na čovekot komu Allah mu dal imot,pa toj go troši kon patot na vistinata, i kon čovekot komu Allah mu dal mudrost (znaenje),pa po nea sudi i gi poučuva drugite.” (Rijadus-Salihin hadis br.1377)



1378.Od Ebu-Musa r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Primerot na upatstvoto i naukata,so koja Allah me ispratil,e kako (izobilniot) dożd koj pagja na zemjata od različni kvaliteti. Dobra (plodna) vrsta na zemja prima voda,i od nea ќe izrasti bujna treva i rastenija.

Neplodnata zemja ja prima i zadržuva vodata,pa Allah od nea im dava korist na lugjeto,tie go pijat,go napojuvaat stokata i gi navodnuvaat rastenijata.Treta vrsta se dolinite i ponorite bez dna koi,nitu voda zadržuvaat,nitu treva da raste na niv.Toa e primer na onoj koj e podučen i upaten vo spoznanieto na Allahovata vera i koj se iskoristil so ona so što me ispratil Allah,pa go soznal i drugite gi podučil,kako i primerot na onoj koj zaradi toa,ni glavata ne ja podignal i ne go prifatil Allahovoto upatstvo so koe sum ispraten.” (Rijadus-Salihin hadis br.1378)



1379.Od Sehl bin Sa’d r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol na Alija r.a.,: “Vallahi,Allah so tvojot primer da upati eden čovek,podobro ti e od crvenite (najdobri) kamili”. (Rijadus-Salihin hadis br.1379)



1380.Od Abdullah binAmr bin elAs r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: ”Prenesete i dostavite od mene, pa makar i eden ajet,i nema prečka da propoveduvate od Benu-Izrael,a koj na mene namerno laže,za sebe neka go pripremi mestoto vo Ognot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1380)



1381.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe trgni kon patot na koj bara znaenje, Allah ќe mu go olesni patot vo Xennet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1381)



1382.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj povikuva kon Allahovoto upatstvo,ќe ima ista nagrada na nagradata na onie koi go sledat,ali toa ništo nema da namali od nivnite nagradi.” (Rijadus-Salihin hadis br.1382)



1383.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koga čovekot ќe umre prestanuvaat negovite dela,osven vo tri slučaevi: (ako ostavil) trajna sadaka,(ako ostavil) trajna nauka koja e od korist,ili dobro dete,koj pravi dova (molitva) za nego.” (Rijadus-Salihin hadis br.1383) Vidi i hadis br.: 66,104,116,461,574,1292,1564.Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an: (Sura El-Hašr 59:18),(Sura El-Infitar 82:5),(Sura En-am 6:164)



1385.Od Enes r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koj izleguva da bara nauka,toj e na Allahoviot pat,se dodeka ne se vraќa.” (Rijadus-Salihin hadis br.1385)



1387.Od Ebu-Umame r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

Prednosta(vrednosta)na učeniot nad pobożniot, e kako prednosta moja vo odnos na najniskiot megju vas.”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina, Allah,Negovite meleki,żitelite na nebesata i Zemjata,pa duri i mravkite vo svojot mravnik,pa i ribata,donesuvaat salavat na onoj koj gi poučuva lugjeto vo dobro.” (Rijadus-Salihin hadis br.1387)



1388.Od Ebu-Derda r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva: “Koj trgnuva patem barajќi na nego nauka,Allah ќe mu go olesni patot do Xennet.I na vistina,melekite gi stavat svoite krila na onoj koj bara nauka od zadovolstvoto so ona što toj raboti.Navistina,za učeniot baraat prostenje (istigfar pravat) onie na nebesata i onie na Zemjata,pa duri i ribite vo vodata.

Prednosta na učeniot (alim) naučnik,nad pobożniot e kako prednosta na Mesečinata vo odnos na drugite zvezdi.Naučnicite, navistina,se naslednici na verovesnicite (Pejgamberite).Verovesnicite ne ostavija vo nasledstvo ni dinari ni dirhemi,tuku vo nasledstvo ostavija nauka,pa koj go zema,zel izobilen del.” (Rijadus-Salihin hadis br.1388)



1389.Od Ibn-Mes’ud r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Allah neka mu dava udoben żivot na onoj koj ќe slušne nešto od mene,pa go prenesuva kako što go slušnal,onoj što prenesuva możebi e posvesen od onoj od kogo slušnal.” (Rijadus-Salihin hadis br.1389)



1390.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe bide prašan za ilm (znaenje),pa go krie (ne kažuva),na Sudniot den ќe bide zauzden so oganski uzdi.” (Rijadus-Salihin hadis br.1390)



1391.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj izučuva nauka so koe se bara zadovolstvoto na Vozvišeniot Allah,samo da bi steknal ovosvetsko dobro,na Sudniot den ne ќe go počuvstvuva ni mirisot na Xennetot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1391)



1394.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Sekoja rabota koja ne e počnata so zahfalnost na Allah e nepotpolna.” (Rijadus-Salihin hadis br.1394)



1395.Od Ebu-Musa el-Ešari r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga umira dete na Allahoviot rob, Vozvišeniot Allah im veli na Svoite meleki:“Ja zedovte dušata od deteto na Mojot rob?Tie odgovaraat:“Da!”A Allah veli: “Go zedovte plodot na negovoto srce.” Melekite odgovaraat:“Da!”Allah s.v.t.,veli:“A što reče Mojot rob?”Melecite odgovoaraat:“Ti se zahfali i reče:“Inna lilahi ve inna ilejhi raxiun (Nie sme Allahovi i Nemu se vraќame).Togaš Vozvišeniot Allah veli: “Izgradete mu na Mojot rob kuќa vo Xennetot i narečeto go kuќa na zahfalnosta.” (Rijadus-Salihin hadis br.1395)



1396.Od Enes r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina Allah e zadovolen so Svojot rob koj jadi,pa na toa mu se zahfaluva na Allah,pie pa mu se zahfaluva na Allah.” (Rijadus-Salihin hadis br.1396)

124IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:34 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1397.Od Abdullah bin’Amr bin el-As r.a.,se prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Koj ќe donese eden salavat na mene,Allah nemu mu nosi deset salavati.” (Rijadus-Salihin hadis br.1397)



1399.Od Evs bin Evs r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina vašiot najvreden den e petok, pa što poveќe donesuvajte mi salavat na mene,zošto,navistina vašite salavati,ќe mi bidat izneseni.”Togaš ashabite rekoa:“O Allahov Prateniku,kako ќe bidat izneseni našite salavati koga veќe ќe bideš izgnien (raspadnat)?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Navistina Allah ja zabrani zemjata za telata na verovesnicite!” (Rijadus-Salihin hadis br.1399)



1400.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Neka bide poniżen čovek,vo čie prisutnost bidam spomnat,a ne ќe donese salavat za mene.” (Rijadus-Salihin hadis br.1400)



1401. Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Nemojte mojot kabur (grob) da go napravite svetkovina,nosite salavat na mene,zašto, navistina,vašiot salavat doagja do mene, bilo kade da ste”. (Rijadus–Salihin Hadis br.1401);

vidi i slednite hadisi;Se prenesuva od Omer r.a.,deka rekol:Pratenikot s.a.v.s.,rekol:Ne uveličuvajte me kako što go preteraja so Isa sinot na Merjem” (Sahih Bukhari Volume 4 Hadis br.654); Allah s.v.t.veli: إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُIj-jake na’budu ue ij-jake nestein (Nie samo Tebe te obożavame i nie samo od Tebe pomoš barame) (Sura-El-Fatiha 1:5)

Allah s.v.t.,veli: ولا يأمركم أن تتخذوا الملئكة والنبين أربابا أيأمركم بالكفر بعد إذ أنتم مسلمون “Toj ne ќe vi nareduva melekite i Pratenicite da gi zemate za gospodari.(Sura Ali-Imran 3:80)



1402.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Bilo koj od vas što nosi selam,Allah mi ja vraќa dušata da bi mu go vratil selamot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1402).


Skrżav e koj ne donesuva salavat na mene

1403.Od Alija r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

و قال صلى الله عليه و سلم : (( البخيل من ذكرت عنده فلم يصل علي )) . رواه الترمذي

Skrżav e onoj vo čie prisustvo ќe se spomnuvam, a ne donesuva salavat na mene.” (Rijadus-Salihin hadis br.1403)



1404.Od Fadale binUbejd r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,slušnal nekoj čovek kako uči dova (molitva) vo namaz,vo koj ne mu se zahfali na Vozvišeniot Allah nitu donese salavat na Pratenikot s.a.v.s.,pa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Ovoj si pobrza!potoa go povika i mu reče:“Koga nekoj od vas klanja,neka počnuva so zahfalnost i pofalba na Vozvišeniot Gospodar,potoa neka donese salavat na Pratenikot s.a.v.s.,potoa neka moli što saka,a potoa neka dade selam na desna,pa potoa na levata strana”. (Rijadus-Salihin hadis br.1404).



1408.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Dva lesni zbora za jazikot,teški za vagata na Sudniot den,a omileni na Milostiviot se: سبحان الله وبحمده سبحان الله العظيم“Subhanallahi ve bi hamdihi,subhanallahil adhim.”Neka e slaven i pofalen Vozvišeniot Allah,neka e slaven Allah Veličenstveniot.”) (Rijadus-Salihin hadis br.1408)



1409.Od Ebu-Hurejre r.a.,seprenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Da velam:Subhanallahi,Vel-hamdulillahi,Ve la ilahe illallah,Vallahu ekber”,pomilo mi e od sve što sonceto go osvetlilo celiot dunjaluk.” (Rijadus-Salihin hadis br.1409).



1410.OdEbu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe reče:

لا اله الا الله وحده لا شريك له, له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قديرLa ilahe illellahu,vahdehu,la šerikeleh,lehul mulku,ve lehul hamdu,ve huve ‘ala kulli šej’in kadir”(Nema bog osven Allah,Toj nema združenik,Nemu vlasta mu pripagja.Nemu mu pripagja cela pofalba i Toj e semoќen.),sekoj den stopati,vrednosta mu e kako da oslobodil deset robovi,ќe mu bidat zapišani sto dobri dela,izbrišani sto grevovi,i ќe mu bide štit od šejtanot toj den se do večerta i nikoj ne napravil nešto podobro,osven čovekot koj napravil poveќe od nego.”

”Potoa reče:Koj ќe reče:”Koj ќe reče vo tekot na denot sto pati: سبحان الله وبحمده “Subhanallahi,ve bihamdihi”(Slaven e Allah i Nemu mu pripagja celata pofalba),ќe mu bidat prosteni grevovite,pa makar da gi ima kolku morskata pena.” (Rijadus-Salihin hadis br.1410)



1411.Ebu-Ejjub el-Ensari r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Koj ќe reče:

لا إله إلا الله وحده لا شريك له له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قدير.“La ilahe illallahu,vahdehu,la šerikeleh,lehulmulku,ve lehulhamdu,ve huveala kulli šejin kadir”(Nema drug bog osven Allah,Edniot, Koj nema združenik,Nemu celata vlast mu pripagja,Nemu mu pripagja sekoja pofalba i Toj e semoќen),deset pati,kako da oslobodil četiri robovi od Ismailovoto potomstvo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1411)



1412.Od Ebu Dherr r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi reče:“Sakaš da ti kažam koi se naj omileni zborovi na Allah?Na Allah,navistina mu se naj omileni zborovite: سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهSubhanallahi ve bi hamdihi”(Neka e slaven i pofalen Vozvišeniot Allah).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1412).


1413.Od Ebu-Malik el-Ešarijj r.a.,se prenesuva deka rekol: “Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Čistotata e pola na veruvanjeto (imanot),”elhamdulillahi”(neka e fala na Allah)ja polni vagata,a”subhanallahi vel-hamdulillahi”(Neka e slaven Allah i nka e sekoja pofalba na Allah),polnat sè što e pomegju nebesata
i Zemjata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1413).

125IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:38 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
Allahumme entes-selamu ve minkes-selam

1415.Od Sevban r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,po završuvanjeto na namazot (odkoga ќe dava,e selam),ќe doneseše istigfar velejќi tri pati: استغفر estagfirullah estagfirullah estagfirullah,a potoa,ednaš ќe rečeše:

للهم أنت السلام ومنك السلام تباركت يذي الجلال والإكرام ”Allahumme entes-selamu ve minkes-selam tebarekte jadhel xelali vel ikram“(Allahu moj,Ti si mi spas,od Tebe e mirot i spasot,blagodarnosta Tebe ti pripagja,O Vlasniku na veličanstvoto i i česta).

Rečeno mu e na Evzaija,a toj e eden od prenositelite na hadisot:“Kako se donesuva istigfar?”

Toj reče:“Izgovaraš:Estagfirullah,estagfirullah,estagfirullah!”(Od Allah oprost baram).” (Rijadus-Salihin hadis br.1415)
So prstite praveše zikr-(vidi i 1420)

Abdullah ibn Amr r..a.,kažuva:} كيف كان النبي صلى الله عليه و سلم يسبح؟

و عن عبد الله بن عمرو رضي الله عنهما قال : رأيت النبي صلى الله عليه و سلم يعقد التسبيح بيمينه. رواه أبو داود “Go gledav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako gi broeše prstite na desnata raka,izgovarajќi“Subhana-l-Lah“ (Abu Davud 2/81,i At-Tirmidhi 5/521.)



1416.Od El-Mugire bin Šube r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,po završuvanjeto na namazot,ќe davaše selam na desno i na levo,i ќe rečeše:

67- (( لا إله إلا الله وحده لا شريك له له الملك و له الحمد و هو على كل شيء قدير ، اللهم لا مانع لما أعطيت و لا معطي

لما منعت ، و لا ينفع ذا الجدَّ منك الجدُّ )) . رواه البخاري و مسلم La ilahe illallahu,vahdehu,la šerikeleh, lehulmulku, ve lehulhamdu,ve huveala kulli šejin kadir .Allahumme la mani'a lima a'tajte ve la mu'tije lima mena'te, ve la jenfe'u dhel-xeddi minke-lxeddu

(Nema bog osven Allah Edinstveniot.Toj nema zdrużenik.Nemu mu pripagja celata vlast i sekoja pofalba i Toj e semoќen. Allahu moj,nema zastojnik na Tvoeto davanje,nitu davatel na ona što ne go davaš Ti.Nikakvo bogatstvo i sreќa ne koristat bez Tvoeto bogatstvo i sreќa).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1416)



1417.Od Abdullah bin Ez-Zubejr r.a.,se prenesuva deka na krajot na sekoj namaz,od koga ќe predavaše selam,ќe rečeše:

68- (( لا إله إلا الله وحده لا شريك له الملك و له ا الحمد و هو على كل شيء قد ير ، لا حول و لا قوة إلا با لله ، لا إله إلا الله ، و لا

نعبد إلا إياه ، له النعمة و له الفضل و له الثناء الحسن ، لا إله إلا الله مخلصين له الد ين و لو كره الكافرون )) . رواه مسلم

La ilahe illallahu,vahdehu,la šerikeleh,lehulmulku,ve lehulhamdu,ve huveala kulli šejin kadir.La havle ve la kuvvete ila billahi ve la nabudu illa ijjahu,lehun-n-imetu ve lehu-l-fadlu,ve lehu es-senau-l-hasenu.La ilahe illallahu muhlisine lehu-d-dine ve lev kerihe-l-kafirun”(Nema bog osven Allah,Toj e Edinstveniot i nema zdrużenik.Nemu mu pripagja celata vlast i sekoja pofalba i Toj e semoќen.Nema sila i snaga bez Allah.Nema bog osven Allah,i samo Nego go obožavame.Nemu mu pripagja blagodarnosta,sekoja dobrota i sekoja dobra pohvala.Nema bog osven Allah,iskreno ispovedajќi mu go našata vera,pa makar kafirite (nevernicite) toa go mrazele). (Rijadus-Salihin hadis br.1417)



1419.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe Go spomnuva Allaha na krajot na sekoj namaz pravejќi tespih,izgovarajќi trieset i tri pati so سبحان الله subhanallah,potoa ќe mu se zahfali na Allah,izgovarajќi trieset i tri pati الحمد للهelhamdulillah,potoa trieset i tri pati izgovarajќi tekbir, الله أكبر. Allahu ekber,i koj ќe go dopolni so:

لا إله إلا الله وحده لا شريك له له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قدير La ilahe illallahu vahdehu la šerike leh lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kulli šejin kadir (Nema bog osven Allah Edinstveniot.Toj nema zdrużenik.Nemu mu pripagja celata vlast i sekoja pofalba i Toj e semoќen),ќe mu bidat oprosteni malite grevovi,pa makar bile kolku morskata pena).” (Rijadus-Salihin hadis br.1419).

Allah s.v.t.veli: وَاذْكُرْ رَبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعًا وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ وَلا تَكُنْ مِنَ الْغَافِلِينَ “I spomenuvaj go Gospodarot tvoj vo sebe,so strahopočit i skrišno,bezglasno,i nautro i prikvečerina i ne bidi megju ramnodušnite!” (Sura El-A’raf 7:205)



1420.Ka’b bin‘Uxrete r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Učesnicite na namaz i tespih,spomenuvanje na Allah,ne ќe izgubat (ne ќe se pokajat) onoj koj gi izgovara سبحان الله subhanallah trieset i tri pati, الحمد للهelhamdulillah trieset i tri pati i الله أكبر.Allahu ekber trieset i tri pati.”(Rijadus-Salihin hadis br.1420)

Abdullah ibn Amr r..a.,kažuva:} كيف كان النبي صلى الله عليه و سلم يسبح؟

و عن عبد الله بن عمرو رضي الله عنهما قال : رأيت النبي صلى الله عليه و سلم يعقد التسبيح بيمينه. رواه أبو داود “Go gledav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako gi broeše prstite na desnata raka,izgovarajќi“Subhana-l-Lah“ (Abu Davud 2/81,i At-Tirmidhi 5/521.)



1421.Od Sa’d bin Ebi-Vekas r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,posle sekoj namaz,se priklonuval kon Allah so ovie zborovi: 60- (( اللهم إني أعوذ بك من البخل ، و أعوذ بك من الجبن ، و أعوذ بك من أن أُرد إلى أرذل العمر ، أعوذ بك من فتنة الدنيا و

عذاب القبر )) . رواه البخاري ”Allahumme inni eudhu bike mine-l-xubni velbuhli,vel eudhu bike min en uredde ila erze-lil-umri,ve eudhu bike min fitneti-d-dunja,ve eudhu bike min fitneti-l-kabri!”(Allahu moj,Tebe Ti se priklonuvam od stravot i skrżavosta, i Ti se priklonuvam od golemata i nemoštena starost,i Ti se priklonuvam od dunjalučkite iskušenija (fitne),i Ti se priklonuvam od kaburskoto (grob) iskušenie i ispit).” (Rijadus-Salihin hadis br.1421)

126IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 5 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:43 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1422.Od Muadh r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go fatil za raka i mu rekol:

”O Muadhe,vallahi jas te sakam.” Potoa reče:”Ti ostavam vasijet (zadužbina),o Muadhe,da ne go izostaviš da go kažuvaš slednoto,posle sekoj namaz:

اللهم اعني على ذكرك وشكرك وحسن عبادتك Allahumme e’inni ala zikrike ve šukrike ve husni ibadetike.”(Allahu moj,pomogni mi Tebe dhikr da Ti pravam (spomnuvam),Tebe da Ti se zahvaluvam i da Ti ispravno ibadet pravam i obožavam).” (Rijadus-Salihin hadis br.1422)



1424.Od Ali r.a.,se prenesuva deka rekol:“Koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,klanjaše,poslednoto što ќe go praveše pomegju tešehud (ettehijjatu) i pred davanje na selame beše molitvata:

58- (( اللهم اغفرلي ما قدمت ، و ما أخرت ، و ما أسررت ، و ما أعلنت ، و ما أنت أعلم به مني . أنت المقدم ، و أنت المؤخر لا

إله إلا أنت )) . رواه مسلم ”Allahummegfirli ma kaddemtu ve ma ehhartu,ve ma esertu ve ma a’lentu,ve ma esreftu ve ma ente a’lemu bihi minni,ente-l-mukaddimu,ve ente-l-mu’ehhiru,la ilahe ila ente.”(Allahu moj,oprosti mi što sum napravil i što ќe napravam,što sum skirl i što sum javno napravil i ona što Ti od mene podobro go znaeš.Ti odreduvaš da se desi nešto odnapred, ili da se desi po kasno.Nema drug bog osven Tebe). (Rijadus-Salihin hadis br.1424)



1425.Ajše r.a.,prenesuva i kažuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mnogu učeše na ru’ku i na sexde:

34- (( سبحانك اللهم ربنا و بحمدك اللهم اغفرلي )) . رواه البخاري و مسلم Subhaneke-l-Lahumme Rabbena ve bi hamdike,allahumme gfirli.”(Tebe slavata ti pripagja,Gospodaru naš,Te molam so pofalbata Tvoja oprosti mi).”(Rijadus-Salihin hadis br.1425)



1426.Ajše r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,učeše na ru’ku i na sexde:

- (( سّبُّوحٌ قدُّوسٌ ربُّ الملائكة و الروح )) . رواه مسلم”Subbuhun,Kuddusun,Rabbu-l-mela'iketi ve-r-Ruhi.”

(Slaveniot,Svetiot,Gospodar na melekite i ruhot (duhot) Xibril.” (Rijadus-Salihin hadis br.1426)



1427.Ibn-Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Što se odnesuva do ru'ku,vo nego veličajte Go Gospodarot,a što se odnesuva do sexdeto,vo nea trudete se da pravite dova (molitva),verojatno e deka ќe vi se primi.“

36- (( اللهم لك ركعت، وبك امنت ، و لك أسلمت خشع لك سمعي ، و بصري ، و محني ، و عظمي ، و عصي ، و ما اسيقل به قدمي )) . رواه مسلم

36."Allahumme leke reka tu,ve bike amentu,ve leke eslemtu,haše'a leke sem‘i ve besari ve muhhi, ve‘azmi ve'asabi ve ma istekalle bihi kademi."(Allahu moj,Tebe ti pravam ruku (poklonuvam),vo Tebe veruvam i zaradi Tebe go prifativ islamot, Tebe pokajuvanje ti iskažuva mojot sluh,mojot vid,moite misli,moite koski i veni i ona što go nosat moite noze.) (Rijadus-Salihin hadis br.1427)



1428.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Naj blizu na svojot Gospodar e robot koga pravi sexde,pa pravite mnogu sexde.”

44- (( اللهم لك سجدت و بك امنت ، ولك أسلمت سجد و جهي للذي خلقه و صوره و شق سمعه و بصره تبارك الله أحسن الخالقين )) . رواه مسلم

44."Allahumme leke sedžedtu ve bike amentu,ve leke eslemtu. Sedžede vedžhi li-l-lezi halekahu ve savverehu ve šekka sem‘ahu ve besarehu.Tebare-ke-l-Lahu ahsenu-l-halikine" (Allahu moj,Tebe sexde ti pravam i Tebe ti veruvam,na Tebe potpolno sum se predal.Liceto moe na sexde mu pagja na Onoj Koj go srvoril i oblikuval,Koj na nego (teloto) gi otvoril setilata na sluh i vid.Blagodaren e Allah najubaviot Stvoritel.) (Rijadus-Salihin hadis br.1428)



1429.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na sexde se moleše:

46- (( اللهم اغفرلي ذنبي كله ، دقه و جله ، و أوله و اخره و علانيته و سره )) . رواه مسلم "Allahumme-gfir li zenbi kullehu,dikkahu ve džillehu, ve evvelehu ve Ahirehu ve‘alanijjetehu ve sirrehu "(Allahu moj,oprosti mi go sekoj grev,mal i golem,minatite i segašnite,javnite i tajnite.) (Rijadus-Salihin hadis br.1429)



1430.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Edna večer osetiv deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne e pri mene,pa si počnav da go baram,a toj beše na ruku ili na sexde velejќi:Subhaneke ve bi hamdik,la ilahe ila ente.”(“Slaven si,i Tebe ti pripagja sekoja pohvala Nema drug bog osven Tebe.”)

Vo drugiot rivaet stoi:“Pa rakata mi gi dopre negovite tabani,koi bea vertikalno a toj beše na sexede dodeka učeše:

47- (( اللهم إني أعوذ برضاك من سخطك ، و بمعافاتك من عقوبتك و أعوذ بك منك ، لا أحصي ثناء عليك أنت كما أثنيت على نفسك )) . رواه مسلم

47."Allahumme inni e‘udhu bi ridake min sehatike,ve bimu'a-fatike min ukubetike,ve e‘udhu bike minke,la uhsi senaen ‘alejke.Ente kema esnejte'ala nefsike "(Allahu moj,se priklonuvam kon Tvoeto zadovolstvo pred lutinata Tvoja,kon proštevkata od kaznata Tvoja,od Tebe molam zaštita pred Tebe.Nesum vo sostojba da Ti iskažuvam zahvalnost.Ti si Onakov kako pofalno si rekol za sebe.) (Rijadus-Salihin hadis br.1430)



1432.Od Ebu-Dherr r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sekoe utro na sekoj vaš zglob se dava sadaka; sekoj tesbih e sadaka,sekoe izgovaranje na tahmid الحمد لله ”Elhadulil-lah”e sadaka,sekoe izgovaranje na tehlil لا اله الا الله
”La ilahe illallah”e sadaka,sekoe izgovaranje na tekbiri-tešrik الله أكبر.”Allahu Ekber”e sadaka,nareduvanje na dobro e sadaka, odvraќanje od lošoto e sadaka,a sve toa go zamenuvaat dva rekata duha-namaz.” (Rijadus-Salihin hadis br.1432)



1433.Od majkata na pravovernite,Xuvejrije bint el-Harisi r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,izlegol od nea rano, odkako klanjal sabah namaz,a taa ostanala na mestoto kade što klanjala. Potoa se vratil koga nastapi vremeto na duha namaz,a ona i ponatamu sedela na svoeto mesto,pa i reče:“Ušte si tuka kade što te ostaviv?Jas i rekov“Da.“Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Odkako otidov,si rekov četri zborovi tri pati;koga bi gi vagale so ona što si veleše (učeše) od sabajle,bi bile poteški.“Tie zborovi se: سبحان الله وبحمده عدد خلقه, ورضا نفسه, وزنة عرشه, ومداد كلماته Subhanallahi ve bi hamdihi adede halkihi, ve ridae nefsihi,ve zinete Aršihi,ve midade kelimatihi.“ (Slaven e Allah i Nemu mu pripagja pohvalata,kolku što gi ima Negovite sušestva,Kolku što je Toj zadovolen,Kolku što e težok Negoviot Arš (Prestol) i kolku što ima mastilo so koja se napišani Negovite zborovi.)

Vo drugiot rivaet,stoi:“Subhanallahi adede halkihi,subhanallahi ridae nefsihi,subhanallahi zinete'Aršihi, subhanallahi midade kelimatihi.“

Vo rivaetot na Et-Tirmidhi,stoi:“Sakaš da te naučam na zborovite koi ќe gi učiš?“Subhanallahi adede halkihi,Subhanallahi adede halkihi,Subhanallahi adede halkihi,subhanallahi rida nefsihi,subhanallahi rida nefsihi,subhanallahi rida nefsihi, subhanallahi zinete'Aršihi,subhanallahi zinete'Aršihi,subhanallahi zinete'Aršihi,subhanallahi midade kelimatihi,subhanallahi midade kelimatihi,subhanallahi midade kelimatihi.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1433)



1434.Ebu-Musa el-Ešari r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

و قال صلى الله عليه و سلم : { مثل الذي يذكر ربه و الذي لا يذكر ربه مثل الحي و الميت } رواه البخاري “Meselul-l-lezi jezkuru Rabbehu ve-l-ledhi la jezkuru Rabbehu meselu-l-hajji ve-l-mejjiti”,(Primerot na onoj koj se seќava na svojot Gospodar (spomenuvajќi Go) i onoj koj ne Mu se seќava e kako primerot na živiot i mrtviot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1434)

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 5 of 6]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот