Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 
Haqq (253)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 3 of 6]

51IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 3:36 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
427.El-Bera’ibn'Azib r.a,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.deka rekol:

“Koga muslimanot ќe bide prašan vo kabur (grobot), ќe go izgovori (posvedoči) šehadetot deka nema drug bog osven Allah i deka e Muhammed Negov Pratenik”.Na toa, upatuvaat zborovite na Allah:“Allah gi zacvrstuva onie,koi cvrsto go veruvaat zborot vo dunjalučkiot i Ahiretskiot život.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.427)



428. Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina,koga kafirot (nevernikot) napravi dobro,Allah,za toa ќe go nagraduva so dunjalučko (ovosvetsko) uživanje,a što se odnesuva do vernikot,Allah s.v.t.,mu gi zbira negovite dobri dela za Ahiret,a mu dava hrana vo ovoj svet za negovata pokornost.”

Vo edno drugo predanie stoi:“Navistina,Allah nema da mu ja namaluva nagradata na vernikot za dobroto delo.

Za dobroto ќe dobiva nagrada na ovoj svet,a za toa ќe bide nagraden i na Ahiret.

Dodeka nevernikot,za napravenite dobri dela od dobronamernoste bide nagraden na ovoj svet,pa koga ќe dojde na Ahiret,ne ќe ima ni edno dobro delo za koe bi bil nagraden .”

(Rijadus-Salihin Hadis br.428)



430 Od Ibn Abbas r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli:“Koj musliman koj ќe umre,pa ќe mu klanjaat xenaze četirieset lugje koi ne pravat širk,Allah ќe go primi nivniot šefaat (zavzemanje) za nego.” (Rijadus-Salihin Hadis br.430)



432.Ebu-Musa el-Ešarija r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Na Sudniot den na sekoj musliman Allah ќe mu predade po eden evrein ili po eden hristijan,pa ќe veli:“Ovoj e tvojot osloboditel od ognot (toj ќe go zavzema mestoto vo nea).“

Vo drugoto predanie na Ebu-Musa el-Ešarija r.a.,stoi:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Na Sudniot den ќe dojdat lugjeto muslimani so grevovi kako planini,pa Allah toa ќe im go prosti.“

Ušte vo edno drugo predanie,Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
Sekoja osoba go ima svoeto mesto vo Xennet i svoeto mesto vo Xehennem.Koga mu'minot (vernikot vleguva vo Xennet,nego go sledi kafirot vo Xehennem,zošto toj go zaslušuva toa zaradi negoviot kufr(neveruvanje).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.432)



437.Ebu Musa r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

“Navistina,Vozvišeniot Allah ja nudi Svojata raka noќe da bi se pokajal onoj koj zgrešil denje,i ќe ja nudi Svojata raka preku denot da bi se pokajal onoj koj zgrešil noќta,se duri sonceto ne izleguva od zapad (do Kijametskiot den).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.437)

52IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 3:38 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
438.Ebu-Nexih Amr b.Abesa es-Sulemi r.a.,raskažuva:

“Vo xahilijetot (pred islamsko vreme),jas smatrav deka svetot živee vo zabluda i deka ne postigle ništo so obožuvanje na idoli.Togaš slušnav deka vo Meka postoi čovek koj zboruva razni vesti.Javajќi go svojot konj,otidov kaj nego.Toj čovek beše Allahoviot Pratenik s.a.v.s,.

Se krieše od svoite protivnici koi go gonea.

Kriejќi se,jas mu dojdov nemu vo Meka,i go prašav:“Koj si ti?“

Reče:“Jas sum Pratenik.“Rekov:“A što e toa Pratenik?“

Pratenikot s.a.v.s,.reče:“Mene Allah me ispratil.“

Rekov:“A so što te ispratil Allah?“

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Me isprati da propoveduvam za pomaganje na rodbinata,rušenje na idoli i kipovi,i ispoveduvanje na verata samo na Allah,bez da mu se pripišuva združenik.“

Rekov:“Pa koj te sledi tebe?“

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“I slobodnite i robovite.“

Togaš,so nego bea Ebu Bekr i Bilal.Jas togaš rekov:“I jas ќe bidam tvojot sledbenik.“

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Navistina,za sega,nikako ti ne ќe možeš,zarem ne go gledaš mojata sostojba i sostojbata na moite sledbenici?

Nego,vrati mu se na svojata familija,pa koga ќe čueš deka ojačav,togaš da mi dojdiš.“

Mu se vrativ na svojata familija,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se preseli od Meka vo Medina.

Taka najdov edna grupa Medinejci i gi prašav:“Što raboti čovekot koj došol vo Medina?“

Rekoa:“Lugjeto mu doagjaat od site strani.Negoviot narod od Meka,saka da go ubie no tie,nese vo takva sostojba.“Togaš jas trgnav za Medina i vleguvajќi kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekov:

“O Allahov Prateniku,dali mene me poznavaš?“

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Da,ti si onoj koj se sretna so mene vo Meka.“

Ebu-Nexih Amr b.Abesa es-Sulemi r.a.,prodolžuva so negovoto raskažuvanje:

Togaš rekov:“O Allahov Prateniku,kaži mi što e toa što te podučil Allah,što jas ne go znam,kaži mi nešto za namazot.“ Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

“Klanjaj sabah namaz,a potoa počekaj sonceto da izleze i kreva za edna strelka od horizontot,zošto sonceto izleguva izmegju šejtanskite robovi i togaš nevernicite mu činat sexde.Potoa klanjaj eden namaz,toj namaz e poznat (Duha namaz) i mnozinstvoto na toj namaz mu e prisuten,se duri sonceto ne se kreva na kupot (sredinata),togaš prekini go namazot,zošto togaš Xehennemot se zaplamsuva i od od koga sonceto ќe go pomine kupot,togaš klanjaj.Toj namaz e poznat i mnozinstvoto im e prisuten sve do ikindija namaz,pa koga ќe klanjaš ikindija namaz,togaš prestani se do zajdi sonce,zošto togaš,sonceto zajduva pomegju dvete šejtanski rogovi i togaš kafirite (nevernicite) sexde na sonceto mu činat.“

Ebu-Nexih Amr b.Abesa es-Sulemi r.a.,ponatamu raskažuva:

Jas togaš mu rekov na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,.-poučime za abdestot. Allahoviot Pratenik s.a.v.s, reče:“Koga nekoj od vas za sebe ќe sprema voda za abdest i koga ќe go isplakne ustata i nosot (so šmrkanje voda), togaš mu pagjaat grevovite na negovoto lice,usta i nosdrvi,a koga go izmiva svoeto lice kako što mu Allah naredil,togaš mu spagjaat site grevovi na liceto so kapkite voda koi pagjaat od kraištata na negovata brada,a koga gi perat racete do nad laktovite,togaš od vrvovite na prstite mu pagjaat grevovite;koga ќe napravi mesh (so mokri race preku kosata),so pagjane na kapkite voda od kosata,mu pagjaat grevovite od glavata.Odkoga ќe gi ispere noxete do členkite,togaš mu pagjaat grevovite na noxete.Pa ako stanuva i klanja,pa mu se zahvaluva na Onoj Koj e za sè dostoen,pa ako i svoeto sce go prazni pred Vozvišeniot Allah,togaš toj e osloboden od site grevovi,kako što bil bezgrešen na denot koga majkamu go rodi.“

Koga go kažuvaše ovoj hadis negoviot ravia Amr b.Abbas r.a.,ashabot (drugarot) Ebu Umam r.a,mu reče:

“O Amre sine Abbasov,vnimavaj sve što odednaš reče pred ovoj čovek.“Togaš Amre mu vozvrati:

“O Ebu Umame,jas sum veќe ostaril,moite koski oslabia,a mojot exel (smrt) se približil,kraj na kraišta nemam potreba da lažam na Allah subhanehu ue teala,nitu pak na Allahoviot Pratenik sallalahu alejhi ve sellem.Ako jas ova ne go slušav od Allahoviot Pratenik s.a.v.s,ednaš, dvapati,tripati (izbroj do sedum pati),jas ovoj hadis nikogaš ne bi go soopštil,no jas sum go slušnal i poveќe pati od toa.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.438)

53IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 3:42 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
52.) Fadilet (korist) na nadežda vo Allahovata milost



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: “..A jas na Allah go ostavam svojot slučaj,Allah,navistina,gi gleda svoite robovi!I Allah go sočuval od nesreќata koja mu go smislija,a lugjeto na faraon loša nesreќa gi snajde. (Sura Gafir-El-Mu'min 40:44-45)


440.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s,deka rekol:Vozvišeniot Allah rekol:

“Jas sum pri pomislata na Mojot rob za Mene,Jas sum so nego (so Moeto znaenje) koga Mi se prisetuva.“ Vallahi,Allah poveќe se raduva koga eden od Negovite robovi doagja do tevbe (pokajanie), otkolku što se raduva nekoj od vas koga ќe ja najde izgubenata kamila vo pustina.Koj mi se približuva za edna peda,Jas ќe mu se približam za eden aršin.Koj ќe mi se približi za eden aršin,Jas ќe mu se približam za eden fat.A koj Mi doagja odejќi,Jas mu odam trčejќi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.440)



441.Od Xabir ibn Abdullah r.a.,se prenesuva deka toj go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s,na tri dena pred umiračkata,kako veli:“Nikoj od vas neka ne umre,a da nema ubavo mislenje za Allah deka ќe mu se smiluva i prosti” (Rijadus-Salihin Hadis br.441)



442.Od Enes r.a.,se prenesuva deka rekol:



“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Vozvišeniot Allah rekol:“O sine Ademov,navistina Jas ќe ti oprostam,se dodeka baraš i se nadevaš.O sine Ademov,koga tvoite grevovi bi bile golemi kako nebeski oblaci,a potoa ќe go pobaraš Mojot oprost,bi ti prostil.O sine Ademov,koga bi mi došol so grevovi kolku što e zemjata,a potoa ќe me sretneš,ne pravejќi mi širk,bi ti dal isto tolku magfiret (prostenje) kolku što e i ona (zemjata). (Rijadus-Salihin Hadis br.442)


53.) Prisutnosta na stravot i nadežda

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: أَفَأَمِنُوا مَكْرَ اللَّهِ فَلا يَأْمَنُ مَكْرَ اللَّهِ إِلا الْقَوْمُ الْخَاسِرُونَ

“Od Allahovata kazna ne se plaši samo narod komu mu pretstojuva propast.“ Sura El-A'raf 7:99)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: إِنَّ الأبْرَارَ لَفِي نَعِيمٍ وَإِنَّ الْفُجَّارَ لَفِي جَحِيمٍ

“Česnite,sigurno ќe bidat vo Xennet,a grešnicite sigurno ќe bidat vo Xehennem.“ (Sura El-Infitar 82:13-14)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

يَوْمَ تَبْيَضُّ وُجُوهٌ وَتَسْوَدُّ وُجُوهٌ فَأَمَّا الَّذِينَ اسْوَدَّتْ وُجُوهُهُمْ أَكَفَرْتُمْ بَعْدَ إِيمَانِكُمْ فَذُوقُوا الْعَذَابَ بِمَا كُنْتُمْ تَكْفُرُونَ

“Na Denot koga nekoi lica ќe pobelat,a nekoi ќe pocrnat.Na onie na koi licata ќe im bidat crni,ќe mu se veli:Zošto,pošto vernici bevte,nevernici postanavte?Pa vkusete go patenjeto zatoa što ne veruvavte!”

(Sura Ali-Imran 3:106



443.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga vernikot bi znael koi kazni postojat kaj Allah,nikako ne bi go očekuval Negoviot Xennet,a koga nevernikot bi znael kolku rahmet (milosti) ima kaj Allah,ne bi ja izgubil nadata vo Negoviot Xennet.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.443)



444.Ebi Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:



Odkoga ќe se spremi xenazata i koga lugjeto ќe go ponesat na svoite ramena,vokolku e dobra,ќe veli:

Pobrzajte so mene!“A ako ne e dobra,veli:“Teško mene,kade odite so mene?”Negoviot glas go sluša sekoj, osven čovekot.Koga ovoj bi go slušnal bi padnal vo nesvest.” (Rijadus-Salihin Hadis br.444)



445.Se prenesuva od Ebu Mesud r.a.,deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Xennetot e poblizu na sekogo od vas,nego vrpcite na vašite čevli,a i Xehennemot isto taka.” (Rijadus-Salihin Hadis br.445)

54IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 3:48 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
54.) Fadilet (koristnost) na plačenje od strav kon Allah s.v.t.,
od lubovta i pobožnosta kon Nego

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: وَيَخِرُّونَ لِلأذْقَانِ يَبْكُونَ وَيَزِيدُهُمْ خُشُوعًا“I pagjaat so licata na zemja i Toj im go zgolemuva stravopočitta.“ (Sura El-Isra 17:109)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Pa zarem na ovoj govor se čudite,i se smeete,a ne plačete.“(Sura En-Nexm 53:56-60)



447.Enes r.a.prenesuva i kažuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ni održa takvo hutbe,kakva nikogaš ne sum slušnal,pa reče:“Koga bi ste znaele ona što go znam jas,za sigurno malu bi ste se smeele,a za sigurno,mnogu bi plakale.“Enes r.a., reče:“Togaš ashabite (drugarite),gi pokrija licata so svoite ališta i od plačenje lelekaa.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.447)



448.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Ne ќe vleze vo Xehennem čovek koj plačel od stravopočit kon Allah,kako što mlekoto ne može da se vrati vo svoeto vime.I ne ќe se sostavi prašinata na Allahoviot pat (xihad) so čadot na Xehennem.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.448)



449.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: ”Sedummina Allah ќe gi stavi pod Svojata senka,vo onoj koga ne ќe ima druga senka osven Negoviot:

Pravedniot vladar; momčeto koj porasnal vo obožavanje na Vozvišeniot Allah;čovekot čie srce e vrzano za xamijata;dvajca lugje koi se zasakale vo imeto na Allah koi se sretnuvaat i se delat vo imeto na Allah;

čovek kogo ќe go povika žena na položba (ugledna) i ubava,a toj mu veli:Jas se plašam od Allah“; čovek koj dal sadaka,taka što ne znaeše negovata leva raka što dade desnata i čovek koj vo osamenost se setil na Allah,pa mu potekle solzi od očite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.449)

55IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 3:51 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
55.) Korist na skromnosta (zuhd) na dunjaluk (svet)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Żivotot na ovoj svet e slična na rastenijata,na koja Nie od neboto puštame dožd so koja taa se izmeša, so koja se hranat lugjeto i stokata.Pa koga zemjata se krasi so svojata pokrivka i ќe se nakituva i koga nejzinite žiteli mislat deka tie se gospodari na toa,doagja Našata zapovest,noќe ili denje,i Nie ќe go iskosime,kako da ponapred ništo nemalo.Ete,taka Nie potenko mu gi izlagame dokazite na narodot koj saka da razmisluva. (Sura Junus 10:24)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Navedi im primer da e životot na ovoj svet kako rastenie,koe posle poiloto,koe go puštame Nie od neboto,ipak postanuva suvo,i vetrovite go raznesuvaat.A Allah može sè! Bogatsvoto i sinovite ukras se vo ovoj svet,a dobrite dela,koi večno ostanuvaat,od Gospodarot tvoj ќe bidat po dobro nagradeni i ona vo što čovekot može da se nadeva.“ (Sura El-Kehf 18:45-46)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Znajte deka životot na ovoj svet ne è ništo drugo do igra i zabava,i ukrasuvanje,i megjusobno falenje i natprevaruvanje so imotite i brojot na decata!Primer za toa e rastenieto čie rastenje posle doždot gi oduševuva nevernicite; potoa ona bui,no potoa ќe go vidiš deka požoltuva,taka na kraj ќe se roni.A na onoj svet e teško patenje i Allahov oprost i zadovolstvo; životot na ovoj svet e samo lažno nasladuvanje.“ (Sura El-Hadid 57:20)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلا يَغُرَّنَّكُمْ بِاللَّهِ الْغَرُورُ“O lugje,Allahovata zakana e,navistina,vistina,pa nikako neka ne ve zaslepuva životot na ovoj svet i neka ne ve dvoumi šejtanot vo Allah.“ (Sura Fatir 35:5)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ كَلا سَوْفَ تَعْلَمُونَ ثُمَّ كَلا سَوْفَ تَعْلَمُونَ كَلا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ “Ve preokupira vašiot interes što po bogati da bidite,se dodeka grobovite ne gi naseluvate.A taka ne činit,ќe doznaete sekako! I ušte ednaš,ne činit taka,ќe doznaete sekako! Ne činit taka,da znaete sigurno.“(Sura Tekathur 102:1-5)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

وَمَا هَذِهِ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلا لَهْوٌ وَلَعِبٌ وَإِنَّ الدَّارَ الآخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوَانُ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ “Żivotot na ovoj svet ne è ništo drugo samo zabava i igra,a samo onoj svet e život,samo koga tie bi znaele.“ (Sura El-Ankebut 29:64)



458.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,prenesuva i veli:

“Sedeše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na minber,a nie sedevme okolu nego,pa toj reče:“Se plašam od edno nešto:Koga mene poveќe ќe me nema,što ќe bide so vas koga ќe vi se otvorat dunjalučkite (svetskite) ubavini i nejzinite ukrasi?“ (Rijadus-Salihin Hadis br.458)



461.Enes r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

Idha mate Ibnu Adem inkata'a amelehu il-la min thelatheh:Sadakatul xherije,ilmun nafiun terekehu,ue ueledun salihun jed'u leh.”(Umreniot go sledat tri stvari (sopstvenost): negovoto semejstvo,negoviot imot i negovoto delo.Dve se vraќaat,a ostanuva edna stvar.Se vraќaat negovoto semejstvo i imotot a ostanuva negovoto delo.)

(Rijadus-Salihin Hadis br.461) vidi i (Rijadus-Salihin Hadis br.66,104;116,574,1292,1383,1564.) Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an:(Sura En-Nexm 53:39),(Sura El-Hašr 59:18), (Sura El-Infitar 82:5),(Sura En-am 6:164).



462.Se prenesuva od Enes r.a.,deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,veleše:Na Sudniot den ќe se dovede xehennemlijata,koj živeeše naj raskošno vo ovoj svet,pa ќe se stavi vo ognot (za eden moment), a potoa ќe mu rečat:“O sine Ademov,dali nekogaš si doživeal nekakvo dobro,dali nekogaš si imal nekakvo zadovolstvo i uživanje?“ Toj ќe odgovori:Vallahi,ne,o Gospodaru moj!“Potoa ќe se dovede xennetlijata koj živeel najsiromašno na ovoj svet,pa ќe se vovede (samo za eden moment) vo Xennet i ќe mu rečat:“O sine Ademov, dali nekogaš si videl siromaštija,dali bilo koga si bil vo teškotija i neprilika?“Toj ќe odgovori:“Ne,vallahi, nikogaš ne sum bil siromav,nitu sum imal poteškotii,nitu nepriliki.” (Rijadus-Salihin Hadis br.462)



463.El-Mustevrid ibn Xiddad r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Dunjaluk spored Ahiretot e kako nekoj od vas da go stavi prstot vo more,pa neka pogleda so što ќe se vrati.”(Rijadus-Salihin Hadis br.463)

56IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 3:53 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
464.Od Xabir r.a.,se prenesuva deka:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pomina niz čaršija,dodeka lugjeto stoele po stranite,pomina pokraj crknato jare so mali uši,go fati za uvo i reče:“Koj od vas saka da go kupi ova za eden dirhem?Lugjeto rekoa: “Nikoj od nas ne bi dal ništo,i ne bi znaeme što da pravime so nego!

Potoa reče:“Sakate li ova da e vaše?”

Odgovorile:“Vallahi,da beše živoe beše sramota zošto e so mali uši,a ostaj to što e mrtvo.”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,togaš reče:“Vallahi,ovoj svet e pomalku vreden kaj Allah od ova jare što e kaj vas.” (Rijadus-Salihin Hadis br.464)



467.Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:



“Gledajte vo onoj koj e po siromašen od vas a ne gledajte vo onoj koj e pobogat od vas.Ova e po važno, kako ne bi go smalile i potcenile Allahoviot blagodat kon vas.”Ovoj rivaet e od predanieto na Muslim,a vo predanieto na Buhari stoi:

“Koga nekoj od vas ќe pogledne vo onoj koj e pobogat i posilen od nego,neka pogledne i vo onoj koj e ponizok (siromašen) i poslab od nego.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.467)



471.Od Omer r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me zede za rame i reče:

Bidi na ovoj svet kako da si stranec ili patnik.”A Omer r.a.,veleše:“Koga ќe zanoќiš,nemoj da go očekuvaš utroto,a koga ќe se razdeni,ne očekuvaj ja noќta,iskoristigo zdravjeto pred bolesta i iskoristigo životot pred smrta.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.471)



472.Od Ebu Abbas Sehl ibn Sad es-Saidijj r.a.,se prenesuva deka rekol:“Mu dojde eden čovek na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa mu reče:Allahov Prateniku,upati me kon ona rabota,za koe,ako go napravam,ќe me zasaka i Allah i lugjeto.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovori:“Bidi skromen na ovoj svet,ќe te zasaka Allah,i bidi skromen vo ona što go poseduva narodot,pa ќe te zasaka narodot.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.472)



477.Od Sehl ibn Sad es-Saidijj r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga ovoj svet bi vredel kaj Allah kolku kriloto na mušičkata,nevernikot (kafirot) ne bi se napil ni edna goltka voda.” (Rijadus-Salihin Hadis br.477)



478.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Prokleto e na dunjalukot (svetot) sve što odalečuva od spomnuvanjeto na Allah i onoj koj vodi kon nea osven naučnikot i kogo go uči.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.478)



483.Od Abdullah ibn eš-Šihir r.a.,se prenesuva deka rekol:“Dojdov kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s., dodeka čitaše (Elhaku muttekasur),togaš reče:“Čovekot veli:“Mojot imot,mojot imot!O čoveku,zarem ti imaš što drugo od svojot imot osven ona što go si izel,pa si go uništil,i što si oblekol pa si go iskinal,ili što si dal kako sadaka,pa za toa ќe imaš nagrada.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.483)



486.Od Abdullah ibn Mesud r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zaspa na hasure (rogozina) i koga stana,ostana traga od hasurata na stranata na koja ležeše.Rekovme:“O Allahov Prateniku,trebaše da ti postelime nešto drugo.”Reče:“Što ќe mi e toa na ovoj svet,jas nesum ništo drugo nego kako patnik koj se povlekol pod ladovinata na drvoto,potoa otpatuva i go ostavil.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.486)

57IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 3:56 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
56.) korist (fadilet) na glad i skromno živeenje

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: “A niv gi zamenaa loši pokolenia,koi molitvata ja ostavia i po strastite nivni se dadoa,tie sigurno lošo ќe pominat,no onie koi se pokajaa i poveruvaa,i dobro pravea,nimi nikakva nepravda nema da im se napravi.“ (Sura Merjem 19:59-60)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: “I izleze toj (Karun) pred narodot svoj so svojata krasotia.A onie koi kopnea za životot na ovaa zemja,rekoa:“Ah,da ni beše dadeno i na nas ona što mu e dadeno na Karun!“Toj, navistina e sreќen.“Teško vas!“,zboruvaa učenite,na onoj koj veruva i pravi dobri dela,Allahovata nagrada e podobra,no toa ne možat da go postignat drugi osven trpelivite!“ (Sura El-Kasas 28:79-80)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ “Potoa,toj Den,zasigurno ќe bidete prašani za slatkiot život.“(Sura Et-Tekathur 102:Cool



491.Od Ajša r.anha,se prenesuva deka rekla:

“Muhammed s.a.v.s.,i umre a negovoto semejstvo dva dena ne se najade leb od jačmen.”Vo drugoto predanie stoi:“Muhammed s.a.v.s.,i umre a vo negovoto semejstvo,otkako dojde vo Medina,ne se najade pčenkana hrana tri dena so red.” (Rijadus-Salihin Hadis br.491)



492.Urve prenesuva od Ajše r.a.,deka taa rekla:“Bratučedu moj,Vallahi,znaevme da dočekame edena mladica,pa i vtorata,pa i tretata;tri mladici vo dva meseca,a da vo niedna kuќa od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne se ložeše ogan.Rekov:“Tetko od ošto živeevte?“Reče:“Od urmi i od voda,ako se zema vo obzir deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,imaše komšii ensarii,koi imaa ovci i mu ispraќaa na Pratenikot s.a.v.s.,od nivnoto mleko so koe ќe ne poeše.” (Rijadus-Salihin Hadis br.492)



495.Od En-Numana ibn Bešir r.a.,se prenesuva deka rekol:“Sum gi videl vašiot Pratenik s.a.v.s.,koga nemaše ni loši urmi so koi bi se najadel.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.495)



497.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Eden den,ili edna noќ,izleze Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi vide Ebu Bekr i Omer r.a.,i reče:“Što ve nateralo da izlezete od vašite kuќi vo ova vreme?”

Rekoa:“Gladtta,Allahov Prateniku!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Isto i mene,se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojata duša,me natera da izlezam ona što i vas ve natera da izlezete!”Stanvajte!Dvajcata stanaa so nego i otidoa kaj eden od ensariite,a nego go nemaše doma.Koga ja vide ženata,Reče:“Dobre dojde.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ja praša:”Kade e domaќinot?”Odgovori:“Otide da pobara voda za pienje.”Vo toj moment dojde ensarija,potoa se zagleda vo Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i negovite drugari i reče:“Elhamdu-lil-lahi,denes nikoj nema po plemeniti gosti od mene.”Potoa izleze i im donese granka na koja imaše zeleni,zreli sočni urmi i im reče: “Jadete.”Potoa zede nož,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Nemoj od onie što se molzat!”Im zakla,pa si jadea meso od ovca,od urmite i pieja voda.Koga se najadoa i napija,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im reče na Omer i na Ebu Bekr r.a.,:”Se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša,ќe bidete prašani za ovoj blagodat.Od vašite kuќi ve istera gladtta,potoa ne ste se vratile, dodeka ne vi se sluči ovoj blagodat.” (Rijadus-Salihin Hadis br.497)



498.Od Halid ibn‘Umer el-Adevi r.a.,se prenesuva deka rekol:“Ni držeše govor gradonačalnikot na Basra Utbe ibn Gazevan,se zablagodari na Allah,Mu upati slava (tesbih) i si prodolži:“Navistina,Ovoj svet ja pokaža svojata nepostojanost i minlivost; se svrti kon drug pravec,i od nego ne ostana ništo drugo,osven kolku drškata na sadot, što go drži negoviot sopstvenik.Od nego vie ќe se odeselite vo kuќata koja nema minlivost,pa preselete se so dobrinite koi gi imate.Slušnavme deka kamenot ќe se frli od vrvot na Xehennem i ќe pagja sedumdeset godini,a nema da padne na dnoto.Vallahi,toj ќe se napolniVallahi,ќe bide ispolnet.Se začudivte li?”

Slušnavme deka megju dvata stolba vo Xennetot e patuvanje od četirieset godini.Ќe dojde denot koga na niv ќe bide golema gužva.Se vidov samiot sebesi megju sedumminata so Allahoviot Pratenik s.a.v.s..

Ja zedov pokrivkata,ja prepoloviv so Saad ibn Malik,Ja oblekov polovinata,a drugata polovina ja obleče Saad.

Denes nema nikoj megju nas koj ne stana emir vo nekoj grad.Se priklonuvam kaj Allah da me sačuva od toa,vo svoite oči da bidam golem a kaj Allah mal.” (Rijadus-Salihin Hadis br.498)



499.Od Ebu Musa El-Ešari r.a.,se prenesuva deka rekol:“Ajša r.a.,ni iznese košula i pokrivka,koja beše gruba,i tvrda i reče:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,umre vo ova.”(Rijadus-Salihin Hadis br.499)

58IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:00 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
501.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

“Skratuvajte gi mustaќite i puštajte gi bradite!” (Rijadu Salihin vol.2,Hadis br.501)



502.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Vallahi,osven kogo nema drug bog,znaev da ležam na stomak od glad i znam da vrzev kamen na stomakot od glad.Eden den sednav na pat,po koj ljugjeto minuvaa,pomina i Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i se nasmevna koga me vide,poznavajќi što e na moeto lice i vo mojata duša.Potoa reče:“Ebu Hirr.”Odgvoriv:“Ti se odzvivam Allahov Prateniku.”Reče:”Trgni po mene!”Trgna,a jas go sledev.

Potoa vleze vo kuќata,davajќi mi izin (odobrenje),i jas vlegov.Najde sad so mleko i praša:“Od kade e ova mleko?”Odgovorija:“Ti go podari toj i toj.”Reče:“Ebu Hirr!” Odgovoriv:“Ti se odzvivam,Allahov Prateniku!” Reče:”Pojdi do Stanarite na xamijskata sofa i povikaj gi!”(Stanarite na sofata se islamskite gosti;nemaat familija,imot,nitu bilo što;koga bi došla sadaka za Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,toj im go daval nimi i ništo ne zemaše,a koga ќe mu dojdeše podarok na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ќe gi povikuvaše,ќe zemeše eden del od podarokot,a drugiot del ќe im go davaše nimi.)Toa mi padna teško i rekov vo sebe (pomisliv):“Što e ova mleko za tolku stanari na xamiskata sofa!?“Jas bev po važen da go ispijam toa mleko,za da se zakrepnam.”Koga dojdoa tie,Pratenikot s.a.v.s.,mi naredi da gi poslužam,a nemaše nadež da ostane nešto za mene,a morav da bidam poslušen na Allah i na Pratenikot s.a.v.s,.Im pojdov i gi povikav.Dojdoa i pobaraa dozvola da vlezat,koga im dozvoli,sednaa na svoite mesta.Reče:”Ebu Hirr”Odgovoriv:“Ti se oyvivam,Allahov Prateniku.”Reče:”Zemi i daj im!”Go zedov sadot i mu davav na sekomu dodeka ne se napie.Potoa sadot go davav na drug dodeka ne se napie i ne go vrati sadot.Taka odeše se,duri ne dojdov do Pratenikot s.a.v.s.,a pred toa site se napija.Pratenikot s.a.v.s., go zede sadot,go stavi na raka,pogledna,se nasmevna i reče:”Ebu Hirr!”Rekov:“Ti se odyivam Allahov Prateniku.”Reče:”Ostanavme jas i ti.”Rekov:“Vo pravo si,Allahov Prateniku!”Reče:“Sedni i napij se!”Sednav i se napiv.Reče:”Napij se!”I se napiv.Postojano povtoruvaše:”Napij se!”,se dodeka ne rekov:“Ne,se kolnam vo Onoj koj te isprati so vistinata,se iznapiv mnogu i poveќe ne možam.”Reče: ”Daj mi!”Mu go dadov sadot,Mu se zablagodari na Vozvišeniot Allah,reče Bismillah i go ispi ona što beše ostanato.” (Rijadus-Salihin Hadis br.502)



504.Se prenesuva od Ajša r.a.,deka rekla:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s., umre a štitot mu beše kako zalog kaj eden Evrein za trieset sa’i jačmen.” (Rijadus-Salihin Hadis br.504)



506.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Vidov sedumdeset stanari na xaamiskata sofa,a da nieden od niv nemaše mantil,imaa samo obleka,ili samo košuli,vrzani za vrat koi na nekoi od niv im bea do potkolenicite,a na nekoi,pak,do gluždovite,sobirajќi gi so raka,plašejќi se da ne mu se pokaže sramnoto mesto.” (Rijadus-Salihin Hadis br.506)



508.Od Omer r.a.,se prenesuva deka rekol:“Sednavme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga dojde eden od ensariite i go odpozdravi so selam.Ensarijata trgnuvajќi,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:”O brate ensarija, kako e mojot Said ibn Ubade?”Reče:“Dobro.Na Allahoviot Pratenik reče,”Koj od vas ќe go poseti?”Stana,i nie stanavme so nego,od nas,ne imaše negde deset do dvaeset duši.Nikoj nemaše ni nalani,ni vloški,ni kapi,nitu košuli.Odevme po taa zemj,koja beleeše od solta, dodeka ne mu dojdovme. Toj (Said ibn Ubade) im reče na onie koi bea kaj nego,da napravat prodor za Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i onie što bea so nego,da bi mogle da se približat (Rijadus-Salihin Hadis br.508)



509.Imran ibn Husejn r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Najdobrite megju vas se moite ashabi,potoa onie koi ќe dojdat posle niv,potoa onie koi ќe dojdat posle niv.”Imran reče:”Ne znam dali Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,toa go reče dvapati ili tripati.”Potoa ќe dojdat lugje (narod) koj ќe svedočat,a da nee povikan da svedoči,koi ќe lažat ne ќe bidat doverlivi,koi ќe vetuvaat,no vetuvanjeto nema da go ispolnuvaat, i megju niv ќe se pojavi zgoenost.” (Rijadus-Salihin Hadis br.509)



510.Od Ebu Umame r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:



“O sine Ademov,navistina,ako podeliš višok,ќe ti bide podobro,a ako go zadržiš,ќe ti bide pološo.Nikoj ne ќe te potsmeva ako zadržiš za sebe onolku kolku što ti e potrebno,i počni so onie koi si dolžen da gi izdržuvaš!” (Rijadus-Salihin Hadis br.510)



511.Od Ubejdullah ibn Muhsin el-Ensari el-Hatimi r.a.,se prenesuva deka rekol:

“Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol:“Koj od vas ќe se razdeni siguren na svojot pat megju (vo svojot narod) lugje,so zdravo telo,ima hrana za cel den; pritoa,kako da e dadeno celoto svetsko bogatstvo.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.511)



512.Od Abdullah ibnAmr ibn el-As r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Sreќen e i spasen e onoj koj go primil islamot,komu,negovata hrana mu e dovolna i komu Allah mu dal da e zadovolen so ona što go ima.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.512)

59IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:04 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
520.Od Xabir r.a.,se prenesuva deka rekol:“Kopavme na denot na Hendek,pa naidovme na jak kamen (na koj i nemožeme ništo),otidoa kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu rekoa:“Ovoj kamen ni se prepreči vo hendekot.”Pratenikot s.a.v.s.,odgovori:”Jas ќe slezam.”Potoa stana,a na stomakot mu beše vrzan kamen, zošto,tri dena ne sme iskusile ništo,Pratenikot s.a.v.s.,zede kopač mavna i kamenot se skrši.Rekov: “Allahov Prateniku,dozvoli mi da odam doma!”Na žena mi i rekov:“Kaj Pratenikot s.a.v.s., vidov nešto što poveќe ne e vozmožno da se trpi, mora da ima nešto kaj tebe”Taa reče:”Imam jačmen i jare.”Go zaklav jareto,a jačmenot go somlev.Go stavivme mesoto vo lonec i dojdov kaj Pratenikot s.a.v.s.,duri testoto veќe se ispeče,a lonecot na kamenot samo što ne zovri.Rekov:“Imam malku hrana,dojdi ti,Allahov Prateniku so tebe ušte eden ili dvajca.”Praša:”

Kolku imaš?”Mu rekov,na što toj reče:”Dosta dobro,kaži i na žena ti da ne go trga lonecot i lebot od ognot dodeka ne dojdam!Potoa reče:“Stanete!”Stanaa muhaxirite i ensariite.Vlegov kaj nea i i rekov: “Teško tebe”

Dojde Pratenikot s.a.v.s.,muhaxirite i ensariite i drugite.”Taa reče:“Te praša li?”Rekov:“Da.”I mi reče:“Vlezete bez turkanje.”Pratenikot s.a.v.s.,počna da go krši lebot,da stava meso na nego,pokrivajќi go lonecot i tepsijata koga ќe izvadeše od niv.Mu davaše na ashabite da jadat,potoa ќe se vrateše kaj lonecot i kaj tepsijata,ќe kršeše leb i ќe izvadeše meso se dodeka ne se najadoa site,a nešto i ostana. Potoa i reče na mojata žena: ”Ti jadi go ova,i podavaj im na drugite,zošto gladtta gi pogodi lugeto.”

Vo drugoto predanie stoi:“Koga se kopaše hendekot,vidov deka Pratenikot s.a.v.s.,beše mnogu gladen.Otidov kaj žena mi i i rekov:“Imaš li nešto za jadenje,zošto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s., primetiv golem glad!”Ženata iznese sad so jačmen,a imav doma i jare koe go zaklav,a žena mi go somle jačmenot.So nejzinata rabota završi koga završiv i jas so mojata,potoa,go rasparčiv mesoto vo lonecot. Potoa trgnav kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a ona mi mi reče:“Ne srami me pred Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i pred onie so nego!”Dojdov kaj Pratenikot s.a.v.s.,i tivko mu rekov:“Allahov Prateniku,zaklavme jare i somlevme jačmen,pa dojdi ti i edna grupa so tebe!“

Togaš,Pratenikot s.a.v.s.,povika glasno:“O vie vo Hendekot,Xabir ni podgotvi gostenje pa dojdete site.” Togaš Pratenikot s.a.v.s.,pak reče:“Nemojte da go trgnete go lonecot i ne mesete go testoto dodeka ne dojdam!

Dojdovme jas i Pratenikot s.a.v.s.,pred lugjeto.Koga mu se dobliživ na ženata,reče:“Trgni se,trgni se!“Jas i rekov:“Go napraviv toa što reče ti!“Taa go izvade testoto,a Pratenikot s.a.v.s.,plukna vo nego i posaka beriќet, potoa otide do lonecot,plukna vo nego i se pomoli za beriќet,a potoa reče:“Povikajte edna gotvačka so tebe neka mesi testo,neka vagja so mešalkata od lonecot i nemojte da go trgnete od ognot.“Gi imaše niv edna iljada, Vallahi,site jadoa i si zaminaa,a našiot lonec vrieše kako i po napred, dodeka testoto ostana kako što i beše.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.520)

60IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:07 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
57.) Skromnost,čestitost i umerenost

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“I toa na siromašnite,koi se zafateni na Allahoviot pat,nemaat vreme da zarabotuvaat pa onoj koj ne e upaten misli deka se,zaradi skromnosta,bogati; ќe gi poznavaš po nivniot izgled; tie ne mu dosaduvaat na lugjeto so pitanje.“ (Sura El-Bekare 2:273)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I onie koi,koga delat,ne ќe potrošat i ne se skržavi,nego se držat na sredinata.“ (Sura El-Furkan 25: 67)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالإنْسَ إِلا لِيَعْبُدُونِ مَا أُرِيدُ مِنْهُمْ مِنْ رِزْقٍ وَمَا أُرِيدُ أَنْ يُطْعِمُونِ“Xinovite i lugjeto gi sozdadov samo da mi se klanjaat.Jas ne baram od niv zaliha,nitu sakam da Me hranat.“ (Sura Ez-Zarijat 51:56-57)



522.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

“Bogatstvoto ne e vo mnozinstvo na imot,nego e bogatsvo vo bogatsvoto na dušata.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.522)



524.Od Hakim ibn Hizam r.a.,se prenesuva deka rekol:“Barav od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mi dade,potoa barav i pak mi dade,potoa pak barav i pak mi dade,a potoa reče:“O Hakim,ovoj imot e sladok kako zeleno ovošje,pa koj ќe go zemi velikodušno i darežlivo,vo nego ќe ima beriќet,a ako go zema alčano,ne ќe ima beriќet vo nego i ќe bide kako onoj koj jadi,a ne može da se najadi.Gornata raka (koja dava) e po dobra od dolnata raka (koja prima)!“ Hakim prodolžuva:“Rekov,O Allahov Prateniku,se kolnam vo Onoj koj te isprati so vistinata, nikogaš poveќe nema da zemam od nikogo do poagjanjeto od ovoj svet!“

”Ednaš Ebu Bekir r.a.,go povika Hakima da mu dade podarok,a Hakim odbi da primi bilo što od nego. Potoa Umer r.a.,go vikaše da mu dade podarok,no,i nego go odbi.Togaš Umer r.a.,reče:“O muslimani,ve zemam kako svedoci protiv Hakima,deka jas mu go davav negovoto pravo koe Allah mu go dade od ovoj plen,a toj odbiva da go zema!Taka Hakim od nikogo ništo ne zede posle Pratenikot s.a.v.s.,se do svojata smrt. (Rijadus-Salihin Hadis br.524)



536. Se prenesuva od Ebu-Bišr Kabisa b.Muharik r.a.,koj kažuva:

“Bev dolžen da platam krvarina,pa mu otidonv na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da go zamolam za toa.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Dodeka ne ni doagja sadaka,pa ќe nareduvam da dobieš.“

Potoa reče:“O Kabis,pitanje ne e halal osven vo tri slučaevi:

1.Na čovekot koj e optereten so krvarina.Nemu mu e halal da pita dodeka ne go isplati,od togaš prestanuva da pita.

2.Na čovekot komu mu se uništeni sadnicite,pa i nemu mu e dopušteno da pita,da bi gi osigural životnite potrebi.

3.Načovekot kogo go snajde siromaštijata,neimaština,pa koga trojca itri pametni ljugje od narodot kažuvaat deka nego i nego go snajde neimaština pa mu e halal da pita dodeka ne naogja osnovni potrebi za živeenje.

A pitanje osven vo ovie tri slučaevi,o Kabise,e bez pravno i da se hrani so toa e ne ispravno.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.536)
59.) Ohrabruvanje da se živee so rabotata na svoite race i
vozdržuvanje od pitanje .
Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Pa koga ќe završi xuma namaz,rasprostranuvajte se po zemjata i barajte gi Allahovite blagodati.“(Sura El-Xum'a 62:10)



539.Od Abdullah ez-Zubejr ibn el-'Avvamr.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:



“Nekoj od vas da zeme jaže,potoa da zamine na planina i da se vrati so tovar drva na svoite pleќi,pa gi prodava,i Allah so nimi ќe mu go čuva obrazot (da ne bara od drugite),e podobro otkolku da bara od lugjeto,pa toj ќe mu dava ili ne ќe mu dava.” (Rijadus-Salihin Hadis br.539)
60.) Dobrovolna,darežlivost i trošenje na dobrotvoni
celi so doverba vo Allah s.v.t.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: لَهُمْ مَا يَشَاءُونَ عِنْدَ رَبِّهِمْ ذَلِكَ جَزَاءُ الْمُحْسِنِينَ “Bilo što ќe podelite,Allah ќe go nadoknaduva.” (Sura Sebe 34:39)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Od bogatsvoto koe go delite na drugite e vo vašata korist,ona što go delite na drugite neka bide samo za lubovta kon Allah,a ona od imotot što go delite na drugite,potpolno ќe vi se nadomestuva,ne ќe vi se pravi nepravda.“ (Sura El-Bekare 2:272)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“A ona što go delite na drugite od vašiot imot,Allah, sigurno znae za toa.” (Sura El-Bekara 2:273)



544.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Zavidlivosta e opravdana samo vo obzir na dve vrsti lugjeovek na komu Allah mu dal bogatstvo i toj go troši pravilno,i čovek komu Allah mu dal znaenje koj postapuva po nego i poučuva na toa.“ Vidi i hadis br:572,997.

(Rijadus-Salihin Hadis br.544)



548.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Nema ni eden den vo koj se budat robovite,a da ne sleguvaat dve meleci pa edniot si veli:”Allahu moj, nadoknadi mu na onoj što dava;a drugiot veli:”Allahu moj,dajmu propast na onoj koj ne dava.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.548)



549.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Vozvišeniot Allah s.v.t.,rekol:“Deli (davaj),o sine Ademov,i tebe ќe ti se dava?”

(Rijadus-Salihin Hadis br.549)

61IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:12 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
550.OdAbdullah ibn'Amr ibn el-As r.a.,se prenesuva

deka eden čovek go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Što e naj ubavo vo islamot?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Da gi nahraniš gladnite i da pozdravuvaš so selam,na onoj što go poznavaš i na onoj kogo ne go poznavaš.” (Rijadus-Salihin Hadis br.550)



552.Ebu Umame r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Čoveče,ako podeliš višok od svoite potrebi,ќe ti bide za tvoeto dobro,a ako,go zadržiš,ќe ti bide za tvoeto lošo;a ne ќe bideš prekoren ako zadržiš tolku kolku što ti e potrebno.Deli prvo za najbliskite,na onie so koi si zadolžen da gi izdržuvaš,a ako nešto ostanuva (višok),togaš podeli im go i na drugite. Gornata raka (koja dava) e podobra od dolnata raka (koja zema).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.552)



557.Ebu Kebše prenesuva kako go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da kažuva:

“Se kolnam deka tri nešta se vistinski,i ušte nešto ќe vi kažam,pa toa zapamtete go:Se kolnam:deka sadakata ne go smaluva čovečkiot imot;deka na čovekot ne ќe mu bide napravena nepravda a toj strplivo ќe go podnese,a da Allah s.v.t. a za toa Allah ne mu go zgolemuva česta i ugledot;Se kolnam,deka čovekot ne ќe počnuva da pita,a za toa Allah s.v.t.,a da ne mu dava siromaštija i neimaština.I ušte ova ќe vi go velam,pa toa zapamtete go:

Dunjalukot (svetot) e za četri vrsti lugje:

Čovekot komu Allah s.v.t.,mu dal imot i (korisno) znanje,i vo toa toj se plaši od svojot Gospodar,go pomaga bliskata rodnina,i ne go zaborava Allahovoto pravo na vakufanje (dadena suma ednaš godišno za gradba ili knigi za učenje) i vospituvanje,i ovoj e na naj dobriot derexe (stepen) kaj Allah subhanehu ue teala;

Čovekot komu Allah s.v.t.,mu dal znanje a ne mud al imot,pa toj so svojot iskren nijjet (namera) zboruva:“Koga bi imal imot i jas bi napravil kako što napravi toj i toj”,i toj ќe bide nagraden prema svojata namera,a nagradata na dvajcata e ednakva;

Čovekot komu Allah s.v.t.,mu dal imot a ne mu dal znaenje,pa toj ne promisleno go troši toj imot i vo toa ne se plaši od svojot Gospodar,nitu go pomaga bližnata rodnina,nitu pak priznava vo toa (što poseduva) Allahovo pravo,i ovoj (čovek) e na najlošiot stepen (derexe) kaj Allah s.v.t.;

Čovekot komu Allah s.v.t.,ne mu dal ni imot ni znaenje,pa toj veli:”Koga bi jas imal imot,i jas bi napravil kako toj i toj(se odnesuva na tretoto lice)!”Toj ќe bide osuden prema svojata namera i grevot na dvajcata (tretiot i četvrtiot) e ednakva.” (Rijadus-Salihin Hadis br.557)

62IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:16 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
61.) Zabrana na skržavost i lakomost

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: A onoj koj skržavi i se smeta nezavisen od Allah,i go porekuva ona što e najdobro (verata),Nie ќe mu go olesnime patot za ona što e poteško (lošo delo),pa koga ќe umre,ne ќe mu koristi negoviot imot.“ (Sura El-Lejl 92:8:11)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَأَنْفِقُوا خَيْرًا لأنْفُسِكُمْ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

“Onoj koj se čuva od skržavost i lakomost,ќe bide od spasenite.“ (Sura Et-Tegabun 64:16)



563.Xabir r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Čuvajte se od zulum(nasilstvo i nepravda),zašto zulumot (na ovoj svet) e temnica na Sudniot den. Čuvajte se od lakomost,zašto lakomosta gi upropasti onie koi bea pred vas;lakomosta gi natera na megjusebno proleanje krv i gi napravi da go smetaat dopušteno (halal) ona što e zabraneto (haram).”

(Rijadus-Salihin Hadis br.563)


62.) Darežlivost i pravičnost
(poželuvaj mu na drugiot kako što poželuvaš za sebe ili poveќe nego za sebe)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: “...i im davaat prednost pred sebe samite,pa makar i na samite im e potrebno.“ (Sura El-Hašr 59:9)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

وَمَا جَعَلَهُ اللَّهُ إِلا بُشْرَى وَلِتَطْمَئِنَّ بِهِ قُلُوبُكُمْ وَمَا النَّصْرُ إِلا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ “I onie za Allahovata lubov gi hranat bednicite,siročinjata,zarobenicite,zboruvajќi:“Nie ve hranime samo vo imeto na Allah,i ne sakame od vas ni nagrada ni zahvala.“ (Sura El-Insan 76:8-10)



564.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka rekol:“Dojde eden čovek kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu reče:

“Jas sum gladen.”Pratenikot s.a.v.s.,isprati nekogo do edna od svoite ženi da praša za hrana,a ona reče:

“Se kolnam vo Onoj koj te isprati so vistinata,kaj mene ima samo voda.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s., praša druga žena,pa i taja taka reče;i taka so red istoto go velea site:

Se kolnam vo Onoj koj te isprati so vistinata,kaj mene ima samo voda.”

Togaš Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:

“Koj ќe go ugosti ovoj čovek večerva?”Eden ensarija reče:“Jas ќe go ugostam,Allahov Prateniku!”

Go vovede vo svojata kuќa i na ženata i reče: “Ugosti go Pratenikoviot s.a.v.s.,gostin.”

Vo drugiot rivaet stoi deka toj na svojata žena i rekol:“Ima li što da se jadi?”

Ona odgovorila:“Ima večera samo za decata.”

Ensarijata i reče na ženata:“Zabavi gi so nešto,a koga ќe posakaat da večeraat,uspij gi,a koga ќe dojde našiot gostin,izgasni ja sveќata,pa se prikažuvaj kako i nie da jademe.”Sednaa,i gostinot večeraše,a tie legnaa bez večera.Koga se razdeni,ensarijata otide kaj Pratenikot s.a.v.s.,koj,mu reče:“Allah noќeska se vooduševi so vašata postapka so vašiot gostin kon vašiot gostin.” (Rijadus-Salihin Hadis br.564)




64.) Značajot na zahvalniot bogat čovek,a toj e onoj koj zarabotuva imot na dozvolen način i go troši vo ona što mu e naredeno.
Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Na onoj koj deli od svojot imot vo dobrotvorni celi i se čuva od zabranetoto,i koj potvrduva (veruva) ona što e naj ubavo (verata),Nie ќe mu olesnuvame ona što e naj lesno (dobrot delo).“ (Sura El-Lejl 92:5:7)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Ќe bide odalečen od ognot naj pobožniot vernik,onoj koj go deli svojot imot,so toa,čistejќi se samiot.I nikoj nema kaj Allah nikakvi blagodati so koja ќe bide nagraden (koga pravi dobro delo),osven zadovolstvoto na svojot Vosvišen Gospodar,i sigurno ќe bide zadovolen.“ (Sura El-Lejl 92:17:21)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: “Ako bidete javno delile milostina,toa vi e dobro,a ušte po ubavo i vi gi briši grevovite,ako skrišno mu go davate na siromašnite.A Allah e obavesten za ona što go pravite.“ (Sura El-Bekare 2:271)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Vie nikako ne ќe postignite dobrotvorstvo dodeka ne delite od ona što go sakate.Bilo što i da podelite vo dobrotvorni celi,za toa Allah znae.“

(Sura Ali-Imran 3:92)



571.Abdullah ibn Mesud r.a.,rekol deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Nee dozvoleno da se zavidi, osven vo dve raboti:“Čovekot komu Allah s.v.t.,mu dal imot pa go troši za vistinata i čovekot komu Allah s.v.t., mu dal mudrost i sudi spored nea i gi poučuva drugite.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.571)



572.Ibn-Umer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:



Zavidlivosta e opravdana samo vo obzir na dve vrsti lugje: Čovek na komu Allah mu dal znaenje od Kur’an i toj od nea čita preku noќ i preku den; i čovek komu Allah mu dal bogatstvo i toj troši na Allahoviot pat preku noќ i den.” Vidi i hadis br: 997 (Rijadus-Salihin Hadis br.572)

63IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:21 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
65.) Seќavanje na smrtta i kratkata nadež

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَمَنْ زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلا مَتَاعُ الْغُرُورِ

“Sekoja duša ќe ja vkusi smrta.Nagradata ќe vi se ispolni samo na Sudniot den.Koj ќe se odalečuva od ognot i voveden vo Xennet,toj se spasil.A životot na zemjata e ništo,osven lažna izmama.“ (Sura Ali-Imran 3:185)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

إِنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ عِلْمُ السَّاعَةِ وَيُنَزِّلُ الْغَيْثَ وَيَعْلَمُ مَا فِي الأرْحَامِ وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ مَاذَا تَكْسِبُ غَدًا وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ بِأَيِّ أَرْضٍ تَمُوتُ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ “Nikoj ne znae utre što ќe zarabotuva i postignuva,pa nitu znae vo koe mesto na zemjata ќe umre.“ (Sura Lukman 31:34)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِمْ مَا تَرَكَ عَلَيْهَا مِنْ دَابَّةٍ وَلَكِنْ يُؤَخِّرُهُمْ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلا يَسْتَقْدِمُونَ

“Pa koga ќe im dojde nivmiot rok (smrt),onie toa ne možat da go odložat ni eden čas nitu da go pobrzat.“ (Sura En-Nahl 16:61)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“O vie koi veruvate!,ni bogatstvoto vaše ni vašite deca neka ne ve odvratat od spomenuvanjeto na Allah,koj ќe napravi taka,togaš tie se naj izgubenite.I davajte od ona što Nie sme vi dale,pred da mu dojde smrtta nekomu od vas,pa togaš da veli:“O Gospodaru moj,zošto ne mi go odloži smrtta barem ušte malu,da davav sadaka,i da bev eden od dobrite! No,Allah nikomu ne ќe mu go odložuva koga ќe mu dojde posledniot čas,Allah sve znae vie što rabotite.“ (Sura El-Munafikun 63:9-11)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Koga mu doagja smrtta nekomu od niv,veli:“Gospodaru moj,povratime da napravam dobro delo vo ona što sum go ostavil!“Nikako to nema da bide! Navistina taa e rečenica, koja toj go zboruva,a pozadi nevernicite e prostor, (koj go odeluva smrtniot čas) do denot koga ќe bidite proživeani.A koga ќe se duvne vo Sur (rog),togaš megju niv nema da ima srodstvo nitu ќe se prašaat megju sebe.Čii vagi ќe prevagnat kon dobrite dela,tie se onie koi ќe bidat spaseni.A čii vagi ќe bidat lesni zaradi malubrojnite dobri dela,tie se onie koi nanesoa šteta na samite sebe, večno ќe ostanat vo Xehennem.Ognot ќe gi prži nivnite lica i tie ќe bidat vo Xehennem unakaženi.

Ќe im se veli:“Zarem ne vi bea čitani Našite ajeti,a vie gi smetavte za lažni?

A tie ќe odgovorat:“Gospodaru naš,ne sovlada našata nesreќa,pa si postanavme zabluden narod!Gospodaru naš, izvedi nè od ognot,pa ako se povratime na neverstvo,nie togaš ќe bidime silnici!“

Allah ќe veli:“Ostanite prezirni i nemojte da Mi zboruvate!“Beše edna grupa od Moite robovi koja zboruvaše: “Gospodaru naš,nie poveruvavme,pa ni oprosti i smiluvaj ni se! A Ti si najdobriot megju milostivite! Pa vie si gi zedovte kako predmet na ismejuvanje,i go isfrlivte Mojata opomena,dodeka se ismejuvavte so nimi.Nie denes gi nagradivme zaradi nivnata trpelivost,so toa što tie se spasija.“

Melekot ќe im veli:“Kolku godini ste ostanale na zemjata?

Tie ќe odgovorat:“Ostanavme eden den ili del od nea,prašajte gi onie koi brojat!“

Ќe rečit:“Ostanavte mnogu malu! Da go znaevte toa ne ќe se predavavte na zemskiot život.Zarem vie si mislevte deka Nie zaludno ve stvorivme i deka kaj Nas ne ќe se vraќate? (Sura El-Mu'minun 23:99-115)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Zarem ne e dojdeno vremeto na onie koi veruvaat da im se omeknat srcata (i potpolno da se predadat) zaradi spomnuvanje na Allah i objavenata vistina (Kur'an) a da ne bidat kako onie na koi ponapred mu beše dadena (objavena) Knigata pa vremeto im se prodolži a i srcata im otvrdnaa,pa mnogu od niv zaradi izvrtuvanje na verata postanaa golemi grešnici,nevernici.“ (Sura El-Hadid 57:16)



574.Ibn-Umer r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.me zede za rame i reče:

Kun fid-dunya ke anneke gharib,avabiru sebil(Bidi (odnesuvaj se) na dunjaluk (svetot) kako da si stranec,ili kako patnik.“ (minuvač)

Ibn-Umer r.a.,bi zboruval:

“Koga ќe se stemniš,ne očekuvaj go utroto,a koga ќe se razdeniš,ne očekuvaj ja noќta; i zemaj (iskoristi) od svoeto zdravje za svojata bolest,i od svojot život za svojata smrt.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.574)

Pogledni gi i slednite hadisi pod broj: 66,104,116,461,1292,1383,1564.

Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an: (Sura El-Hašr 59:18),(Sura El-Infitar 82:5),(Sura En-am 6:164).

64IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:25 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
66.) Pohvalnost vo posetuvanje na kaburite (grobištata)za mažite i što se kažuva pri toa.

581.Burejde r.a.,kažuva deka:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vi sum go zabranil posetata na mezarluk (grobišta) a od sega posetuvajte gi.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.581)



582.Ajša r.a.kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bilo koga ќe zanoќeše kaj mene,ќe izlezeše pred krajot na noќta vo mezarlukot (grobišta) Beka-el-Garkad,pa ќe veleše:"Neka e mirot (spokojstvoto) so vas,o žiteli vernici na ovie domovi,vi dojde ona što vi beše veteno,a utre (idnite denovi) ќe dojde exelot (smrtta) na onie što ostanaa,i nie inšaAllah (ako Allah dadne),ќe vi se pridružime!Allahu moj,prosti im na žitelite na“Beka-Garkad!(Beka e grobište vo Medina,a garkad e vrsta na trnnje koi bile tuka,pa po toa e i imenuvano.) (Rijadus-Salihin Hadis br.582)


67.) Pokudeno e da se poželuva smrt zaradi teškotija koja ќe go zadesi čoveka,osven koga čovekot se plaši od iskušenieto vo verata

585.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Neka nikoj od vas ne poželuva smrt,zošto ako bil dobročinitel,možebi ušte poveќe dobrini ќe napravi,a ako bil grešnik,možebi ќe se pokae,pa ќe go pobara Allahovoto zadovolstvo

Gore navedeniot hadis e prenesuvanjeto na Buhari,a kaj Muslima stoi da:

Ebu Hurejre,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:”Neka nikoj od vas ne posakuva smrt,i neka ne moli za nea pred nejzinoto doagjanje,zošto,koga čovekot ќe umre,se prekinuva negovata rabota,navistina na vernikot,negoviot život mu go zgolemuva dobroto.” (Rijadus-Salihin Hadis br.585)


68.) Stroga pobožnost i ostavanjeto na somnitelnite (šube) raboti

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“...a vie toa go smetavte za sitnica,no kaj Allah toa e krupna rabota.“ Sura En-Nur 24:15)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: “Navistina,tvojot Gospodar e stalen posmatrač.“(Sura El-Fexr 89:14)



588.Numan ibn Bešir r.a.,kažuva:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s,kako veli:“Navistina halalot (dozvolenoto) e objasnet,a navistina i haramot (ne dozvolenoto) e objasnet,a pomegju niv se somnitelnite nešta i rabotiubuhati) koe mnozinstvoto na lugjeto ne go znaat.Pa koj ќe se čuva od šubuhat,ќe ja sočuva čistotata na svojata vera i na svojata čest,a koj ќe se pušti na šubuhati (somnitelni raboti),ќe padne vo harami,kako što e ovčarot koj go čuva stadoto okolu zabranetoto (zabraneti mesta za pasenje),vo opasnosta stadoto da mu spagja vo (haramot) zabranetoto.

Navistina,sekoj vladetel si gi ima zabranite,a Allahovite zabrani se haramite (ne dozvolenoto).

Navistina,vo sekoe telo ima eden del (organ) koj,ako činit,togaš celoto telo e dobro,a ako toj del bide rasipan,ќe se rasipa celoto telo,a toa e srceto.”(Rijadus-Salihin Hadis br.588)

65IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:29 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
590.Nevas ibn Seman r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dobročinstvo e ubavinata na narav,a grev e ona što se koleba (dvoumenje) vo tvojata duša i ne sakaš toa da go soznaat lugjeto.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.590)



591.Vabisa ibn Mabed r.a.,kažuva:

Dojdov kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i toj mi reče:“Dojde da prašaš za dobročinstvoto?”

Rekov:“Da!Togaš toj s.a.v.s.,mi reče:“

Rasprašaj go tvoeto srce; dobročinstvo e ona što nosi duševen mir i smirenje vo srceto,a grev e ona što se koleba (dvoumenje) vo dušata i se vrti vo gradite.(Toa ti e grev) pa makar lugjeto toa ti go odobrile i dozvolile.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.591)



594.Aiša r.anhum kažuva:

Tatko mi Ebu-Bekr es-Sidik r.a,imaše sluga koj mu davaše del od zarabotuvačkata kako na gospodar.

Ebu-Bekr r.a,jadeše od taa zarabotuvačka.Eden den slugata mu donese nešto hrana na Ebu-Bekr r.a,koe toj i go izede.Slugata togaš mu reče:”Znaeš li što e ova?”Ebu-Bekr r.a,reče:”A što e?”Slugata reče:

Vo vremeto na xahilijjet mu gatav na eden čovek, ali go lažev,zošto ne znaev da gatam.Dobro mu beše,pa me sretna i mi dade za toa što sum mu gatalto ti go izede.Togaš Ebu-Bekr r.a,go stavi prstot vo grloto i sve povrati ona što go izede.” (Rijadus-Salihin Hadis br.594)


69.) Poželnost na povlekuvanje (osamuvanje) vo vremeto na nemirite,ili zaradi plašenje od iskušenijata vo verata,ili pagjanje vo
harami i somnitelni raboti.

597.Od Sead ibn Vekas r.a.,se prenesuva deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Navistina,Allah go saka pobožniot rob,duševno bogat,(zadovolen so ona što go ima) i povlečeniot (osameniot).” (Rijadus-Salihin Hadis br.597)



601.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Od naj dobrite lugje e čovekot koj gi drži uzdite na svojot konj vo patot na Allah (vo xihad) i gallopira kon mestoto bilo kade ќe slušne povik na borba ili primetuva znak na opasnost; toj odi i prodolžuva,barajќi mačenička smrt bilo kade da go čeka.I čovekot koj se povlekuva so ovcite na planina ili dolina.Toj redovno izvršuva namaz,i plaќa zeќatot,prodolžuvajќi da mu služi na svojot Rab (Gospodar),dodeka smrtta ne go sovladuva nego.Toj ne se meša vo društvenite raboti na lugjeto osven vo podobruvanje.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.601)




71.) Poniznost i lubeznost (vnimatelnost) kon vernicite

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ “I bidi lubezen kon vernicite koi te sledat.“ (Sura Eš-Šuara 26:215)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“O vernici! Koj od vas ќe ja ostavi svojata vera,navistina Allah ќe dovede narod kogo Toj go saka i koi Nego ќe go sakaat,(koj e ) skromen kon vernicite i silen kon nevernicite.“ (Sura El-Maide 5:52)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

“O lugje! Navistina Nie ve stvorivme od maško i žensko i ve napravivme vas narodi i pleminja da bi ste možele megjusobno da se poznavate.Kaj Allah naj blagodarniot e onoj koj e naj bogbojazliv.“

(Sura El-Huxurat 49:13)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Ne pokažuvajte ja čistotata na vašite duši! Toj naj dobro gi znae onie koi se čuvaat od lošite dela.“ (Sura En-Nexm 53:32)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Onie koi ќe bidat na vrvovite na bedemite ќe povikat nekoi lugje,koi ќe gi poznavaat po nivnite obeležja,i ќe rečat:“Što vi koristi ona što go natrupuvavte i toa što nadueno se odnesuvavte? Zarem nese ovie za onie koi se molevte deka Allahovata milost ne ќe gi stigne?“,a Allah im rekol:“Vlezete vo Xennet,nikakov strav za vas ne ќe ima,i ni za što vie nema da taguvate!“ (Sura El-A'araf 7:48-49)



602.Ijad ibn Himar r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina Allah,so objavata mi naredi megjusebno da bidite ponizni taka edniot da ne bide voobrazen prema drugiot,nitu edniot da go napadne drugiot. (Rijadus-Salihin Hadis br.602)

66IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:34 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
603.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Sadaka (delenjeto) nema da go namaluva imotot,i koga čovekot ќe mu oprosti na čovekot,Allah mu ja zgolemuva gordelivosta(čest),i sekogaš,koga čovekot e ponižen (pokoren) kon Allah,Allah ќe go podigne na pogolem stepen.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.603)



604.Se prenesuva od Enes r.a.,pominal pokraj grupa na deca,im dal selam i rekol:“Taka i Allahoviot Pratenik s.a.v.s., ќe praveše.” (Rijadus-Salihin Hadis br.604)



605.Prenesuva Enes r.a.,(opišuvajќi ja poniznosta na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kažuva:

I po nekogaš,nekoja od Medinskite robinki ќe go zemeše rakata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i ќe go odvedeše kade što taa sakaše.“ Znači bi se trgnala malu so nego od grupata na ashabi (drugari),da ne bi ja slušnale nejzinata molba (žalba).”(Rijadus-Salihin Hadis br.605)



606.“Ajša r.a.,beše prašana:“Što praveše (raboteše) Allahoviot Pratenik s.a.v.s.vo kuќata?

Taa odgovorila:“Im pomagaše na domašnite,a koga ќe nastapeše vremeto za namaz,ќe zamineše na namaz.” (Rijadus-Salihin Hadis br.606)




72.) Zabrana na naduenost (kibr) i voobrazenost
Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

تِلْكَ الدَّارُ الآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِينَ لا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الأرْضِ وَلا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ “Taa kuќa od Ahiret (Xennet) sme go opredelile na onie koi ne sakaat ni naduenost ni ugnetuvanje na zemjata,a onie koi se plašat od Allah gi čeka sreќen kraj.“ (Sura El-Kasas 28:83)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: وَلا تَمْشِ فِي الأرْضِ مَرَحًا إِنَّكَ لَنْ تَخْرِقَ الأرْضَ وَلَنْ تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولا

“Ne odi po zemjata voobrazen i naduen!“ Sura El-Isra 17:37)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

وَلا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلا تَمْشِ فِي الأرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ “I ne vrti go liceto gordelivo od lugjeto,so drskost,nitu odi nadueno po zemjata.Navistina,Allah ne saka ni eden voobrazen falbaxija.“ (Sura Lukman 31:18)



615.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Se prepiraa Xennetot i Xehennemot,pa Xehennemot reče:

Vo mene ќe vlezat besramnite voobrazeni nadueni (silnici)”,a Xennetot reče:“Vo mene ќe vlezat slabite i siromašnite!A Allah presudi pomegju niv:“Ti si,Xennetu,Moja milost,so tebe ќe se smiluvam komu Jas sakam,a ti,si Xehenneme,Moja kazna,so koja Jas ќe go mačam kogo Jas sakam,i dvajcata ќe ve napolnam.” (Rijadus-Salihin Hadis br.615)



617.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

So trojca Allah ne ќe zboruva na Sudniot den,nitu ќe gi očisti (od grevovite),nitu ќe pogledne vo niv,tie strašno ќe bidat kazneti,a tie se:Starec koj pravi zinaluk (prostitucija), vladarot koj mnogu laže,i (voobrazen) naduen siromav.” (Rijadus-Salihin Hadis br.617)



618.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vozvišeniot Allah s.v.t., veli:Veličestvotoest i slava) e Moe svojstvo,a i gordosta e Moe svojstvo, pa koj ќe mi se sprotistavi,Jas ќe go kaznam.” (Rijadus-Salihin Hadis br.618)



619.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Eden čovek,dodeka odeše oblečen i samiot sebe si se dopadnal,svojata kosa go začešlal,ja vozdignal glavata,i nedostojno odeše,toj čas Allah go zatrpa vo zemjata (umre),pa ќe čeka vo nea do Kijjametskiot den.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.619)



620.Seleme b.el-Ekva r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Čovekot,stalno samiot sebe se kreva se dodeka Allah ne go zapišit megju naduenite (voobrazenite),a potoa ќe go snajde ona,što gi snajduva naduenite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.620)


73.) Ubav karakter



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ Prateniku,navistina si ti na visok stepen so moral.“ (Sura El-Kalem 68:4)



621.Od Enes r.a.,prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,beše čovek od najubaviot narav i karakter.” (Rijadus-Salihin Hadis br.621)

67IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:45 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
622.Od Enes r.a.,prenesuva deka rekol:

“Ne sum doprel ni brokat (vrsta tkaenina tkaena so svila) ni svila pomeka i po blaga od rakata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i nikogaš ne sum pomirisal poubav i po prijaten miris od mirisot na Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Služev kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deset godini i nikogaš ne mi rekol ni uf,nitu nekogaš da mi prigovoril za nekoja rabota koe sum go napravil:“Zošto si go napravil?”,nitu za nekoe nešto (rabota) koja ne sum go napravil:“Zošto toa ne si go napravil?“

(Rijadus-Salihin Hadis br.622)



624.Nevas ibn Seman r.a.,kažuva:“Go prašav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za dobročinstvoto i za grevot, pa mi reče:Dobročinstvoto e ubav narav,a grev e ona što se koleba vo tvojata duša i ne sakaš za toa da soznaat lugjeto.” (Rijadus-Salihin Hadis br.624)



625.Abdullah ibnAmr ibn el-’As r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne beše nepristoen i besramen, nitu bil nemoralen,vo svoeto zboruvanje i odnesuvanje,i veleše:”Navistina,megju vas najdobrite se so dobro odnesuvanje.” (Rijadus-Salihin Hadis br.625)



626.Ebu Derda r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:



Niedna rabota ne ќe bide poteška na Sudniot den,vo mizanot (vagata) na vernikot so ubav narav, Navistina, Allah mrazi bezsramni brblivci (bezsramni vo zboruvanje i odnesuvanje).“

(Rijadus-Salihin Hadis br.626)



627.Ebu Hurejre r.a.,veli:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bil prašan za ona što naj poveќe ќe gi vovede lugjeto vo Xennt,pa odgovoril:

Bogobojazlivost i ubav moral (odnesuvanje).“Potoa bil prašanto najpoveќe ќe gi vovede lugjeto vo Xehennem,pa reče:“Ustata (jazikot) i spolniot organ.” (Rijadus-Salihin Hadis br.627)



628.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

So naj ispolnetiot iman se onie vernici,koi se od najubavoto odnesuvanje,a najdobrite megju vas se onie koi se dobri (ubavo se odnesuvaat) kon svoite ženi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.628)



629.Ajša r.a.,prenesuva deka go čula Allahoviot Pratenik kako veli:“Navistina,vernikot so ubavinata na svoeto odnesuvanje postignuva stepen na postač i klanjač.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.629)



631.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina od vas mi se najmili i ќe mi sednat najblisku na Sudniot den onie,koi se od najubaviot ќud (narav).A navistina od vas mi se naj odvratni i ќe bidat naj odalečenite od mene na Sudniot den nametllivi brblivci,i onie koi samodopadno se premazuvaat vo svojot govor,probajќi gordelivo i stručno da go istaknat svoeto zboruvanje i onie koi zboruvaat so optegnati polni usti,gordevajќi se na svojot govor i vozdegnuvajќi se (važen) pred drugite. Ashabite rekoa:“Allahov Prateniku, znaeme koj se sersari (nametlivi) i mutešeddi (koi zboruvaat so optegnati polni usti),ali koj se mutefejci? Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Tie se voobraznici koi se vozdignuvaat (važni) nad ostanatite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.631)

68IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:48 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
74.) Velikodušnost,blagost i somilost

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“...koi ja sovladuvaat lutinata i prostuvaat na lugjeto,a Allah gi saka onie koi pravat dobri dela.“ (Sura Ali-Imran 3:134)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ “Oprosti mu na drugite, nareduvaj na dobri dela,i odaleči se od neznaenite.“ (Sura El-A'araf 7:199)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: “Ne e ednakvo dobroto i lošoto delo! Vozvrati go lošoto so dobro,pa neprijatelot tvoj vednaš ќe ti postane iskren prijatel.Toa možat da go postignat samo trpelivite; toa možat da go postignat samo naj sreќnite.“ (Sura Fussilet 41:34-35)



632.Ibn-‘Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,mu reče na Ešex Abdul-Kajs:“Navistina, kaj tebe ima dve osobini koi Allah gi saka: dobročinstvo i blagost.” (Rijadus-Salihin Hadis br.632)



633.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina Allah e blag (nežen) i Toj saka blagost vo site raboti.” (Rijadus-Salihin Hadis br.633)



634.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

“Navistina Allah e blag i Toj saka blagost (lubezen),i dava za blagost (na dunjaluk (svet) ubav spomen i ostvaruvanje na želbite a na Ahiret ubava nagrada) ona što ne dava za grubost nitu za bilo što drugo.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.634)



635.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

Vo bilo što da se naogja blagost (lubeznost),taa go krasi,bilo kade što nema blagost,toa ќe bide skrateno (nedostaten).” (Rijadus-Salihin Hadis br.635)



636.Ebu Hurejre r.a.,kažuva:“Dojde eden beduin (selanin) vo xamija i počna da mokri (vrši nužda), lugjeto skoknaa da go napadnat za toa,no,Allahoviot Pratenik s.a.v.s,im reče:“Ostavete go,i na toa mesto turete edna kanta,ili edna kofa voda! Navistina vie ste isprateni da olesnuvate,a ne da otežnuvate.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.636)



637.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Olesnuvajte a ne otežnuvajte,i raduvajte (so Allahovata nagrada),a ne rasteruvajte.” (Rijadus-Salihin Hadis br.637)



638.Xerir ibn 'Abdullah r.a.,prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s,da veli:Koj ќe bide uskraten od blagosta (lubeznosta),uskraten e od sekoe dobro.” (Rijadus-Salihin Hadis br.638)



639.Ebu Hurejre r.a.,ptrenesuva deka nekoj čovek mu rekol na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,:

“Posovetuvaj me!”Pratenikot s.a.v.s.,mu reče:“Ne luti se!”Čovekot toa go povtori nekolkupati,a Pratenikot s.a.v.s.,mu reče:“Ne luti se,ne srdi se!” (Rijadus-Salihin Hadis br.639)



640.Ebu Jela Šeddad ibn Evs r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

Navistina Allah propišal lubeznost (ubavo postapauvanje) vo sekoja prilika: pa koga ќe ubivate,ubivajte ubavo dostoinstveno;koga ќe kolete,kolete ubavo,i neka onoj koj saka da koli nekoe životno,prvo neka go naoštri svojot nož i lesno neka go zakoli svojata žrtva.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.640)



641. Ajša r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nikogaš ne biraše megju dve raboti,a da ne ja izbereše ona lesnata,osven toa de e grev,pa ako toa beše grev,bi bil (podaleku od site drugite) od taa rabota. Nikogaš Allahoviot Pratenik s.a.v.s,ne se osvetil poradi samiot sebe osven,da bidat kršeni Allahovite zabrani,pa bi se osvetil poradi Allah.” (Rijadus-Salihin Hadis br.641)



642.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

Da ve izvestam li komu e zabranet Xehennemot ili komu mu e ognot zabranet (vleguvanje von nea)?Zabranet e za sekoj blizok, lubezen i blag čovek.” (Rijadus-Salihin Hadis br.642)

69IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:51 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
75.) Prostenje i izbegavanje na neznaenite

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli: خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ

“Oprosti mu na drugite, nareduvaj na dobri dela,i odaleči se od neznaenite (Sura El-A'araf 7:199)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“...pa postapuvaj so ubava postapka.“ (Sura El-Hixr 15:85)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Neka oprostat i pominat preku toa! Zarem vie ne sakate i vas Allah da vi prosti?“ (Sura En-Nur 24:22)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“A na onoj koj ќe se strpi i prostuva,toa mu e navistina odlično preporačlivo delo.“ (Sura Eš-Šura 42:43)



644.Ajša r.a.,kažuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nikogo ne udril,ni žena,ni sluga,osven koga bi bil vo (xihad) vo borba na Allahoviot pat.Nikogaš ne se osvetil zaradi sebe,osven koga bi se prekršile Allahovite zabrani,pa ќe kaznuvaše (bi se osvetil) zaradi Allah.” (Rijadus-Salihin Hadis br.644)



645.Enes r.a.,kažuva:“Odev so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i toj na nego imaše nexranski mantil,so grubi kraišta, go pristigna eden beduin i grubo go grabna za mantil,taka da,vidov luzna na vratot na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,što ja ostavi grubiot mantil pri istrgnuvanjeto.Potoa beduinot reče:“O Muhammed, naredi da mi se dade od Allahoviot imot što go poseduvaš.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go pogledna,se nasmevna i naredi da mu se dade.” (Rijadus-Salihin Hadis br.645)



647.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Ne e junačina onoj koj vo borenje sve ќe sovlada (obori),tuku e borec onoj što vladee so svojot bes. (Rijadus-Salihin Hadis br.647)



76.) Podnesuvanje na nesreќite

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“A na onoj koj ќe se strpi i prostuva,toa mu e navistina odlično preporačlivo delo.“ (Sura Eš-Šura 42:43)



648.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka eden čovek rekol:

“Allahov Prateniku,jas imam rodnina so koja održuvam rodninska vrska,a tie taa vrska ja kinat.Jas so niv ubavo se odnesuvam,a tie kon mene lošo se odnesuvaat.Jas so niv blago se odnesuvam,a tie kon mene grubo.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: Ako e taka kako što kažuvaš,(toa e,kako da gi hraniš so žežok (jaglen) pepel),i se dodeka taka postapuvaš,vo Vozvišeniot Allah ќe imaš pomošnik protiv niv.”

(toa e,kako da gi hraniš so žežok (jaglen) pepel).Znači,deka tie ќe bidat kazneti i ќe osetat bolka kako onoj,koj jadi žežok pepel) (Rijadus-Salihin Hadis br.648)

70IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 4:55 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
77.) Razlutenost protiv prekršuvanjeto na Allahovite propisi (zakoni)
i pomaganje vo verata na Vozvišeniot Allah s.v.t.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

A koj gi počituva Allahovite zapovedie uživa vo milosta na Gospodarot svoj.Dozvolena vi e stokata osven onie za koi vas vi e rečeno,pa bidite što po daleku od idolite poganski i što poveќe izbegnuvajte go lažnoto zboruvanje “(Sura El-Haxx 22:30)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:”O vernici,ako Allaha go pomagate,i Toj ќe vi pomogne i vašite čekori ќe gi zacvrsti.“ (Sura Muhammed 47:7)



649.Ibn Ebu MesudUkbe ibnAmr El-Bedri r.a.,kažuva deka eden čovek kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i reče: “Jas ne klanjam sabah vo xem'aat zošto imamaot go odolgovlekuva namazot.Ebu Mesud ponatamu kažuva:Pa nikogaš porano nesum videl,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na vaz (predavanje) da se naluti kako togaš,velejќi:“O lugje,navistina megju vas ima od onie koi odvraќaat (gonat),koga nekoj od vas ќe bide imam na lugjeto,neka go skrati klanjanjeto (potpolnuvajќi gi ruknovite i sunnetite),pa navistina pozadi nego ima klanjači; i stari,i mladi,i onie koi imaat nekoi itni raboti da vršat.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.649)



650.Ajša r.a.,kažuva:

Dojde Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,od pat,a jas ja imav pokrieno sofrata so providen čaršav na koj imaše sliki.Koga toa go vide, Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go rastrgna,a liceto od lutina mu pocrvene i reče:“O Ajša,najgolema kazna kaj Allah na Sudniot den ќe imaat onie koi go imitiraat Allahovoto tvorenje.” (Rijadus-Salihin Hadis br.650,1679,1684);

Vidi i:Sahih-ul-Buhari Hadis br.5607) i (Muslim Hadis br.2108)



651.Ajša r.a.,kažuva:”Kurejšiite (pleme) se zagrižile zaradi edna žena,Mahzumijka,koja nešto ukrala,pa Kurejšiite si rekle:”Koj ќe se zavzema za nea kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.?“rekoa:“A koj bi se osudil na toa osven Usame bin Zejd,milenikot na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.?“

Usame toa mu go reče,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovori:

“Zarem ti posreduvaš da ne se izvršuva edna od Allahovite kazni?!“

Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,stana na noxe i počna da zboruva,pokraj drugoto reče:“Navistina stradale onie koi bea pred vas zaradi toa što,megju nimi ako kradeše nekoj dvorjanin,ќe go puštea nekaznet,a koga bi ukral nekoj siromav,tie, kaznata ќe ja izvršea.Vallahi,i Fatima,ќerkata Muhammedova,da ukrade,jas sigurno ќe i ja isečam rakata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.651)



652.Od Enes r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,videl pluvačka na xidot kon Kiblata pa mu padnalo teško,odrazot na toa,se primeti na negovoto lice.Stana i ja trgna toa so svoja raka i potoa,reče:

“Koga nekoj od vas ќe se stani da klanja,toj togaš razgovara so svojot Gospodar,pa nemojte nekoj od vas ga pluka kon Kiblata,tuku na levata strana,ili pod svoite noxe.“Potoa go fati ќošot na mantilot,plukna vo nego,potoa go zavitka i reče:“Ili neka napravi vaka.“

(Naredbata da se plukne na levata strana ili pod noxe,se odnesuva vo slučajot koga se pluka nadvor od xamijata,a koga se pluka vo xamija,ne e dozvoleno da se pluka osven vo šamivče.)

(Rijadus-Salihin Hadis br.652)


78.) Nareduvanje i sovetuvanje na pretpostavenite
da bidat blagi kon svoite podanici

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ “I bidi lubezen kon vernicite koi te sledat.“ (Sura Eš-Šuara 26:215)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:”Allah bara da se počituva pravoto na sekogo eden,da pravi dobro,i

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Allah zapoveduva Al-‘Adl (pravda) i El-Ihsan (da se izvršuvaat zadačite na sovršen način),da im se dava na bližnite,i zabranuva El-fahša(loši postapki),i El-munker(sve što e zabraneto)i El-baghi(ugnetuvanje). Ve opomenuva pouka da primate. (Sura En-Nahl 16:90)



653.IbnUmer r.a.,prenesuva:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli: “Site ste vie ovčari i site vie ste odgovorni za svoeto stado;Imamot e ovčar i dogovoren e za svoeto stadoovekot e ovčar vo svoeto semestvo i odgovoren e za svoeto stado, ženata e ovčar vo kuќata na svojot maž i odgovorna e za svoeto stado,slugata e ovčar na imotot na svojot gospodar i odgovoren e za svoeto stado,pa site ste vie ovčari i odgovorni ste za svoeto stado.” (Rijadus-Salihin Hadis br.653)



654.Ebu-Jala Makil ibn Jesar r.a.,prenesuva:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Nema nieden rob komu Alllah mu dal da bide starešina na svoite podanici,a da Allah,koga ќe umre,ne ќe mu go zabranuva vleguvanjeto vo Xennet, vokolku gi laže svoite podanici.” Vo drugoto predanie stoi:

“....pa ne ќe gi čuva so svojot sovet,nema da go oseti ni mirisot na Xennet.“

A vo predanieto na Muslim,stoi:

“Nieden emir (zapovednik) komu ќe mu bidat povereni muslimanskite raboti,a ne vložuva trud za niv,nitu im dava sovet,takviot ne ќe vleguva vo Xennet (so muslimanite).“(Rijadus-Salihin Hadis br.654)



655.Od Ajša r.a.,se prenesuva deka rekla:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako vo ova moja kuќa rekol:“O Allahu moj,komu ќe mu bide povereno namesništvo i upravuva nad mojot ummet (sledbenicite),pa ќe im otežni (grubo postapuva kon niv),i Ti nemu otežni mu,a komu ќe mu se poveri namesništvo i uprava,pa ќe bide blag kon niv,bidi i Ti blag kon nego.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.655)



658.Se prenesuva od Ebu Merjem El-Ezdi kako mu rekol na Muavija r.a,:



Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli: “Komu Allah ќe mu dade namesništvo na nekoi od islamskite raboti,a biduva ne vnimatelen kon nivnite potrebi vo nemaština i siromaštija,Allah ne ќe obraќa vnimanie na negovite potrebi (Allah ne ќe se odxvie na nekovata molitva),nemaštija i siromaštija na Sudniot den.“I togaš Muavija odredil čovek da se griži za potrebite na lugjeto.

(Rijadus-Salihin Hadis br.658)

71IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:00 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
79.) Praveden namesnik

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

Allah zapoveduva pravda i dobročinstvo.” (Sura En-Nahl 16:90)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

”I bidite pravedni,navistina,Allah gi saka pravednite.“ (Sura El-Huxurat 49:9)



659.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Sedummina Allah ќe gi vovede vo Svojata ladovina (senka) onoj den,koga druga ladovina osven Negoviot ne ќe ima:pravedniot vladar, momčeto koe odrasnalo vo obožuvanje na Vozvišeniot Allah,čovek čie srce e vrzano za xamija,dvajca koi se zasakale vo imeto na Allah,pa zaradi Nego se sostavaat i odvojuvaat,čovek kogo go povikuva ugledna (na položba) i ubava žena,a toj i veli:“Navistina se plašam od Allah!“,čovek koj skrišum dava sadaka taka da,ne znae negovata leva raka,što dava desnata,i čovek koj vo spomenuvanjeto na Allah,ќe mu solzat očite.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.659)



660.Abdullah binAmr bin el-As r.a.,prenesuva:



“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pravednite kaj Allah se na osvetleni minberi;onie koi činat pravda vo svoite presudi,kon svoite semejstva i ona što im e dadeno vo namesništvo (vo upravuvanjeto).”

(Rijadus-Salihin Hadis br.660)


80.) Obvrska na pokornost kon namesnicite (pretpostavenite) vo ona što ne è grev,i zabranata na pokornost vo ona što e grev.

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“O vernici,pokoravajte se na Allah i pokoravajte se na Pratenikot i na vašite pretstavnici.“ (Sura En-Nisa 4:59)



663.IbnUmer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Dolžnost mu e na muslimanot da sluša i da bide pokoren vo ona što go saka i vo ona što ne go saka, osven vokolku mu bide naredeno nešto što e zabraneto.A koga ќe mu se naredi nešto što e zabraneto, togaš nema poslušnost i pokoruvanje (Rijadus-Salihin Hadis br.663)



Vozvišeniot Allah s.v.t.veli:“Koga Allah i Pratenikot Negov nešto ќe odredat,togaš ni na vernikot ni na verničkata ne mu e dozvoleno na nivnite lični raboti da odberat nekoj drug izbor.A onoj koj mu se sprotivstavuva na Allah i Pratenikot Negov,toj veќe skrenal od praviot pat!” (Sura El-Ahzab 33:36)



670.Abdullah bin Mes’ud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

“Po mene ќe dojde vreme koga vašite pretpostaveni ќe zemaat bogatstvo za sebe i ќe im go davaat na kogo tie sakaat,i mnogu drugi raboti ќe pravat koi ne ќe gi podnesuvate.”Rekoa:“O Allahov Prateniku, što mu nareduvaš na onoj koj ќe go dočeka toa vreme?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s, reče:“Izvršuvajte gi vašite obavezi na koi ste dolžni i molete go Allah za ona što vi pripagja.” (Rijadus-Salihin Hadis br.670)



671.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Koj ќe mi bide pokoren,toj e pokoren na Allah,a koj ne mi e pokoren mene,toj ne e pokoren ni na Allah.A koj ќe bide pokoren na pretpostaveniot,toj e pokoren i na mene,a koj e nepokoren na pretpostaveniot,toj e nepokoren na mene. (Rijadus-Salihin Hadis br.671)



Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا

“Onoj koj e pokoren na Pratenikot toj e pokoren i na Allah”. (Sura En-Nisa 4:80).



672.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj ќe go mrazi svojot pretpostaven za nešto (ako ne e jasen kufr),neka se strpi.zošto,navistina,onoj što ќe bide nepokoren na pretpostaveniot,ќe umre so xahilijjetska smrt.”(Rijadus-Salihin Hadis br.672)


81.) Zabranata na baranje namesništvo,vlast i pofalba

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Taa kuќa od Ahiret (Xennet) sme go opredelile na onie koi ne sakaat ni naduenost ni ugnetuvanje na zemjata,a onie koi se plašat od Allah gi čeka sreќen kraj.“ (Sura El-Kasas 28:83)



676.Ebu Dher r.a.,rekol:“Rekov:Allahov Prateniku,nema li da me postaviš odgovoren za nešto?”Me udri po rameto i reče:”O Ebu Dherr,ti si,navistina, slab,a taa obvrska e golem amanet,a na Sudniot den ќe bide poniznost,sramota i kaenje,osven za onoj koj ќe se prifati na toa,a sposoben e za toa,i go izvršuva ona što e vo toj pogled obavezen (Rijadus-Salihin Hadis br.676)


82.) Naimenuvanje na iskreni upravuvači,sovetnici i sudii

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Toj den,onie koi edni na drugi bea prijateli ќe postanat neprijateli, samo toa ne ќe bide so onie koi se plašea od Allah i od grevovite se čuvaa.“(Sura Ez-Zuhruf 43:67)



678.Ebu Seid i Ebu Hurejre r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Allah ne go isprati Pratenikot s.a.v.s.,nitu postavil halifa (vladar),a da nemaše dve vrsti na grupi (sovetnici, prijateli),sovetnici koi mu nareduvale i sovetuvale dobrotvorstvo i pottiknuvaše na nego,i sovetnicite koi mu nareduvaa zlo i pottiknuvaše kon nego; A sočuvan od (nivnite zlodela) ќe bide onoj koj go sočuva Allah.”(Rijadus-Salihin Hadis br.678)

72IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:12 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
83.) Zabrana na davanje namesništvo,sudstvo,vlast i drugi vrsti na dolžnosti na čovek koj moli i stremi kon nea.

680.Ebu Musa el-Ešari r.a.,prenesuva:

“Vlegov kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,so ušte dva čoveka od moeto pleme,pa eden od niv reče:

“Allahov Prateniku,daj ni vlast (postavi ne za zapovednici,emiri) nad nešto što Allah s.v.t.,ti dade namesništvo.”

Potoa i drugiot go reče istoto,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

Navistina,Vallahi,nie ne davame upravuvanje i vlast nad ova rabota (namesništvo nad musimanite) nikomu koj ja bara,ili stremi ili poželuva toa.” (Rijadus-Salihin Hadis br.680)


KNIGATA NA MORALOT
84.) Oduševuvanje na skromnosta

681.IbuUmer r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pominal pokraj eden ensarija dodeka go sovetuvaše svojot brat za sramot,pa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Pušti go,navistina sramot e del od imanot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.681)



682.Imran bin Husejn r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Sramot donesuva samo dobro”.

A vo predanieto na Muslim stoi:“Sramot e cel dobar (hajr).”Ili rekol:“Sekoj sram e dobar”.

(Rijadus-Salihin Hadis br.682)



683.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Imanot se sostoi od sedumdeset i nekolku granki (delovi),ili šeeset i nekolku delovi.Najvredno e tvrdenjeto deka nema drug bog osven Allah (La ilahe ilallah),a najniskoto e otstranuvanje na prepreka (ona što preči) na patot;a sramot e del od imanot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.683)

73IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:15 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
85.) Čuvanje na tajnnite

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I ispolnuvajte go dogovorot,zošto za dogovorot, navistina ќe se odgovara.“ (Sura El-Isra 17:34)



685.Ebu Seid r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina kaj Allah,na Sudniot den ќe ima naj loš stepen čovek koj ima odnos so svojata žena,i taa ima odnos so nego,pa toj ќe gi otkrie nejzinite tajni (otkriva i opižuva vo detali što se slučilo pomegju niv.” (Rijadus-Salihin Hadis br.685)



686.Abdullah b.Umer r.a.,kažuva deka negoviot tatko Omer r.a.,koga i umre mažot na svojata ќerka Hafsa r.a.,rekol:“Go sretnav Osman b.Affana i mu go ponudiv (ќerka mi) Hafsa velejќi mu:“Ako sakaš, Hafsa ќerka na Omer,ќe ja mažam za tebe.“Toj reče:“Da go sogledam malu svojata položba.“

Počekav nekolku dena,pa me sretna Osman b.Affan,i reče:“Jas si rešiv ovie dena da ne se ženam.“

Potoa go sretnav Ebu-Bekr pa mu rekov:“Ako sakaš,Hafsa ќerka na Omer,ќe ja mažam za tebe.“

Ebu-Bekr ќuteše i ništo ne odgovori na toa.Toa mi beše poteško,nego koga me odbi Osman.

Potoa pominaa nekolku dena,potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.ja pobara Hafsa,pa go omaživ za nego.

Potoa me sretna Ebu-Bekr pa mi reče:“Od ponudata ništo ne me sprečuvaše,samo što znaev deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ja spomenuvaše.Jas nemožev da ja otkrijam namerata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Ako Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,otkažeše da ja venča Hafsa,jas sigurno bi ja primil.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.686)



687.Ajša r.a.,prenesuva:“Ženite na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bea kaj nego koga dojde Fatima r.a.,so odekor) što ni malu ne se razlikuvaše od odot na Pratenikot s.a.v.s..Koga ja vide i izrazi dobredojde: “Dobredojde ќerko moja.”Potoa i dade da sedne od negovata leva ili od negovata desna strana,i reče nešto tajno i taa silno zaplaka.

Koga ja zabeleža nejzinata žalost, povtorno i reče nešto tajno i taa se nasmea.Nejze i rekov:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,te odlikuva nad svoite ženi so tajna a ti plačeš.”Koga stana Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ja prašav:“Što ti reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s.?”Reče:“Nema da ja otkrijam tajnata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.”Koga umre Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekov:“Se kolnam vo obvrskata što go imam kon tebe, togaš koga ne mi kaža što ti reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s..”Reče:“Sega može!” Koga mi zboruvaše prv pat tajno,me izvesti deka Xibril do sega go povtoruvaše so nego Kur’anot ednaš ili dva pati godišno,i deka sega go povtoril so nego dva pati.Potoa reče:“Mislam deka smrtta mi se približi,a ti stripi se i plaši se od Allah.Navistina jas sum ti prekrasen prethodnik!

Togaš jas zaplakav i toa e onoj plač što go primeti.Koga ja vide mojata žalost,pak mi reče:“O Fatima,bi bila zadovolna da bideš prvenica (najpočestena) megju ženite na vernicite,ili prva megju ženite na ovoj ummet?,pa se nasmeav so smevka koja ja vide”. (Rijadus-Salihin Hadis br.687)



688.Sabit,od Enes r.a.,prenesuva:

“Mi dojde Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a jas igrav so decata.Ni dade selam i me isprati po nešto,pa mu zadocnav na majka mi.Koga dojdov (majkami) reče:“Što te sprečuvaše da dojdiš?”

Rekov:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me isprati po nešto.”Praša:“A što e toa? Rekov:“Toa e tajna!”Reče:

Nemoj nikomu da mu ja otkrieš Tajnata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s!”

Enes rekol:“Vallahi,koga nekomu bi mu kažal,bi ti ja kažal tebe.” (Rijadus-Salihin Hadis br.688)

74IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:21 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
86.) Ispolnuvanje na zavetot i izvršuvanje na vetuvanjeto

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I ispolnuvajte go dogovorot,zošto za dogovorot,navistina ќe se odgovara.“ (Sura El-Isra 17:34)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I ispolnuvsjte gi obvrskite koi ste gi dogovorile vo imeto na Allah.“ (Sura En-Nahl 16:91)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“O vernici,ispolnuvajte gi obvrskite.“ (Sura El-Maide 5:1)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“O vernici,zašto edno zboruvate a drugo rabotite? Oh,kako mu e na Allah odvratno koga zboruvate zborovi koi ne gi pratat delata.“ (Sura Es-Saff 61:2-3)



689.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:



Osobinite na munafikot (licemerniot) se tri (raboti):koga zboruva,laže; koga vetuva,izneveruva,a koga nešto mu se poveri,ќe te izdava i prevaruva.”

Vo predanieto na Muslim stoi:“I koga klanja i posti misli deka e musliman.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.689)



690.Abdullah bin’Amr bin el-As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Kaj kogo ќe se najdat četiri svojstva toj e čist munafik (licemer-dvoličen),a koj ima edno svojstvo,toj ima edno svojstvo na munafikluk,se dodeka ne se oslobodi od toa svojstvo:koga nešto ќe mu se poveri, ќe proneveri;koga zboruva, laže; koga ќe veti,izneveruva; i koga rasprava,besramno i drsko zboruva.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.690)


88.) Prijaten govor i vedro lice pri sredba e mustehab (ubavo)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“...a kon vernicite bidi blag“ (Sura El-Hixr 15:88)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“...a da si strog i grub,bi se razbegale od tvojata blizina.“ (Sura Ali-Imran 3:159)



693.Adijj bin Hatim r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čuvajte se od ognot,pa makar i so pola urma,a i toa go nema,togaš so dobriot zbor.” (Rijadus-Salihin Hadis br.693)



694.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

I dobriot zbor e sadaka.”(Rijadus-Salihin Hadis br.694)



695.Ebu Dher r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Nemojte da osramotite i omalovažuvate bilo što od dobročinstvoto,pa makar da go sretneš svojot brat so vedro lice.” (Rijadus-Salihin Hadis br.695)

75IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:25 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
89.) Mustehab e jasno i skladno da se sboruva
i da se objasnuva govorot na slušatelot

696.Enes r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s., koga ќe rečeše nekoj zbor,bi go povtoril tri pati da bi go svatlie drugite.A koga bi došol megju nekoi lugje,ќe im povikuvaše selam tri patiš“

(Rijadus-Salihin Hadis br.696)
91.) Sovetuvanje i umerenost vo zboruvanjeto

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Povikuvaj (o Muhammed) kon patot na tvojot Gospodar so ubavo i dobaro sovetuvanje.“ (Sura En-Nahl 16:125)



699.Ebu Vail Šekik ibn Seleme prenesuva:“Ibn Mesud r.a.,ne sovetuvaše i opomenuvaše sekoj četvrtok, pa nekoj čovek mu rekol:“O Abdurahman,bi sakal da ne sovetuvaš i poučuvaš sekoj den.”

Pa mu odgovoril:“Ona što me sprečuva vo toa,e što ne bi sakal da vi dosadam,nego jas ve sovetuvam i poučuvam onaka kako što ne poučuvaše i sovetuvaše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,plašejќi se da ne vi bide dosadno.” (Rijadus-Salihin Hadis br.699)



700.Ebul el-Jekazan’Amr ibn Jasir r.a.,prenesuva:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli:“Navistina,dolžinata na čovečkiot namaz i kratkosta na hutbeto (vaz) e znak na negoviot učenost i razbiranje,pa prodolžete go namazot,a skratete go hutbeto (vaz)!” (Rijadus-Salihin Hadis br.700)



701.Muavija ibn el-Hakim es-Sulemi r.a.,prenesuva:

“Dodeka klanjav so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nekoj kivna,a jas rekov:

“Allah neka ti se smiluva.”Lugjeto ostro me poglednaa i si rekov:“Propadnav,zošto gledate vo mene?”

A tie počnaa da udiraat so racete po nivnite butovi.Koga vidov da me zamolčuvaat,jas zaќutiv.Koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,klanjaše,i tatko i majka bi žrtvuval za nego,ne sum videl učitel po sposoben i po dobar vo poučuvanje.Vallahi,toj ne me napuštil,nitu me udril,nitu me uvredil,tuku rekol:

“Navistina,vo ovoj namaz ne e ništo dozvoleno od čovečkiot govor.Namazot e tesbih,tekbir i čitanje Kur’an!“ Ili, kako što rekol Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Rekov:“Allahov Prateniku,neodamna bev ateist, pa Allah ne počesti so Islamot.no,od nas ima koi odime kaj gatačite!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s,reče: ”Ti nemoj da odiš kaj niv.” Rekov:“Megju nas ima i sueverni i imame loši somnevanja!“.Reče:”Tie toa go čuvstvuvaat vo svoite gradi i toa neka ne gi sprečuva vo nivnite nameri.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.701)



703.Se prenesuva id Ajše r.a.,koja kažuva:”Nikogaš ne sum go videla Allahoviot Pratenik s.a.v.s,celiot nasmean,da bi mu se videle katnicite,nego,samo bi se nasmevnal.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.703)


93.) izvrsnosta na smireno doagjanje na namaz i drugi ibadeti

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“..pa koj ќe gi počituva Allahovite propisi,toa e znak na pobožnoto srce.“ (Sura El-Haxx 22:32)



704.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Koga ќe se prouči ikametot za namaz,nemojte vo nego da pristapuvate so trčanje, tuku pristapuvajte odejќi ekor) i toa smireno.Ona što ste go stignale,klanjajte,a ona što go ќe go propuštite, dopolnete go!” (Rijadus-Salihin Hadis br.704)


94.) Počestuvanje na gostinot

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:“Dali dopre vesta do tebe za česnite gosti (tri meleci Jibril so ušte dvajca) na Ibrahim,koga tie mu vlegoa i rekoa:“Ue selamu alejkum!“,a toj reče:“Ue alejkum selam,o lugje nepoznati!“I toj ne ne primetno otide kaj svoite domašni i donese debelo tele,i im go dobliži,velejќi:“Zarem ne ќe jadete?“ (Sura Ez-Dharijat 51:24-27)



Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I negoviot narod navali kon nego,a ponapred činea sramni dela.

“O narode moj,reče toj“,ete gi moite ќerki,onie vi se po čisti! Plašete se od Allah i pred gostite moi ne me sramotite! Zarem megju vas nema razumen čovek?“ (Sura El-Hud 11:78)



706.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj veruva vo Allah i vo Sudniot den,neka go počesti gostinot! Koj veruva vo Allah i vo Sudniot Den,neka gi održuva vrskite so rodninite! Koj veruva vo Allah i vo Sudniot den,neka zboruva ona što e dobro (korisno) ili neka molči!” (Rijadus-Salihin Hadis br.706)



707.Ebu Šerejh Huvejlid binAmr el-Huza r.a.,prenesuva:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako kažuva:“Koj veruva vo Allah i vo Sudniot den,neka go počesti gostinot so negovata nagrada!”Rekoa:A što e negova nagrada,Allahov Prateniku?Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Negoviot den i noќ.Gostenjeto i gostoprimstvoto e tri dena,a se što e poveќe od toa e sadaka.” (Rijadus-Salihin Hadis br.707)

76IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 3 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Вто 02 Aвг 2011, 5:31 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
95.) Prednosta na prenesuvanje na radosni vesti i čestitsnje

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Za onie koi izbegavaat da mu se klanjaat na idolite i koi na Allah mu se obraќaat,nimi im se nameneti radosni vesti,zatoa zaraduvaj gi moite robovi.Koi Kur'an slušaat i koi go sledat ona naj ubavoto vo nea,nimi Allah gi upatil na praviot pat i tie se pametni.“ (Sura Ez-Zumer 39:17-18)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“Nivniot Gospodar im praќa dobri vesti deka ќe im bide milostiv i blagonaklonet,i deka ќe gi vovede vo Xennetski gradini,kade večno ќe uživaat.“ (Sura Et-Tevbe 9:21)

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:

“I raduvajte mu se na Xennetot,koj vi e veten.“ (Fussilet 41:30)



708.Abdullah bin Ebu-Auf prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s., mu prenese dobri vesti na Hatixa r.a.,za dvorecot od probivni biseri vo Xennet,slobodna od sekakva maka. (Rijadus-Salihin Hadis br.708)



709.Ebu-Musa el-Ešari r.a,prenesuva deka kako zel abdest vo svojata kuќa,potoa izlegol i rekol:“Denes ќe go sledam Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i ќe bidam cel ovoj den so nego.Dojde vo xamija i praša za Pratenikot s.a.v.s.Mu rekoa:“Zamina vamu!”Ebu-Musa reče:“Izlegov po negoviot trag prašuvajќi se za nego,dodeka ne vleze vo zagradeniot prostor na bunarot Eris.Sednav kaj vratata dodeka Pratenikot s.a.v.s.,ne izvrši nužda i ne zede abdest.Potoa pristapiv kon nego,a toj veќe si sednal na bunarot Eris, nasred nejzinata ograda,gi otkri potkolenicite,stavajќi gi nozete vo bunarot.Go poselamiv i otidov sednav kaj vratata velejќi:“Denes sigurno ќe bidam čuvar na Allahoviot Pratenik s.a.v.s!

Dojde Ebu-Bekr r.a.,i ja turna vratata i prašav:“Koj e?”

Reče:“ Ebu Bekr.”Počekaj.Potoa otidov i rekov:“Allahov Prateniku,ovoj e Ebu Bekr i bara dozvola da vleze.”Reče:“Dozvoli mu i zaraduvaj go so Xennet.”Se vrativ i na Ebu Bekir mu rekov:

“Vlezi,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,te zaraduva so Xennet.”

Ebu Bekir vleze i sedna desno od nego na ogradata,gi spušti nozete vo bunarot,onaka kako što napravi Pratenikot,s.a.v.s.,otkrivajќi gi potkolenicite.Se vrativ i sednav.Go ostaviv bratot da zema abdest i potoa da mi se pridruži.

Rekov:“Ako Allah saka nekomu dobro,mislejќi na svojot brat,sega ќe go dovede.”

Potoa,nekoj ja otvori vratata.Prašav:“Koj e?”

Reče:“Omer ibn el-Hattab.”Rekov:“Počekaj malku.”

Otidov do Pratenikot s.a.v.s.,go poselamiv i rekov:

“Ovoj e Omer i bara da vleze.”Reče:“Dozvoli mu i zaraduvaj go so Xennet.”

Se vrativ i na Omer mu rekov:“Ti dozvolil,i te zaraduva so Xennet.”

Omer vleze,sedna do Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,od levata strana na ogradata,spuštajќi gi noxete vo bunarot.Se vrativ,sednav i rekov:“Ako Allah saka nekomu dobro,mislejќi na svojot brat,sega ќe go dovede.Vo toj čas,nekoj ja otvori vratata.Prašav:“Koj e?”

Reče:“Osman ibn’Affan.”Rekov:”Počekaj.”Otidov do Pratenikot s.a.v.s.,i go izvestiv.Reče:”Dozvoli mu i zaraduvaj go so Xennet,vrz iskušenieto što ќe mu se sluči.”Se vrativ i rekov:“Vlezi,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,te zaraduva so Xennet vrz iskušenieto što ќe ti se sluči.”

Vleze.Bidejќi ja najde ogradata popolneta,sedna sproti niv,od drugata strana.

Seid ibn el-Musejjeb rekol:“Toa go protolkuvav deka,taka ќe im bidat naredeni grobovite (kaburite).

Vo drugoto predanie stoi:“.... Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi naredi da ja čuvam vratata.”

Vo istitoto predanie stoi deka Osman,koga go zaraduval,se zahfalil na Vozvišeniot Allah velejќi:”Allah e Toj koj pomaga.” (Rijadus-Salihin Hadis br.709)



711.Ibn Šumase prenesuva:“Dojdovme kajAmr ibn el-As r.a.,na poseta pred negovata smrt.“Toj dolgo plačeše, svrtejќi go liceto kon xidot,pa,sin mu počna da mu zboruva:“O tatko,neli te zaraduva Allahoviot Pratenik s.a.v.s., so toa i toa?”

Toj se svrte so liceto i reče:“Navistina najvredno e svedočanstvotoehadetot) što go podgotviv, deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Allahov Pratenik.Navistina jas pominav niz tri vremenski periodi.Bev takov,što nikoj ne go mrazeše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,poveќe od mene,i ništo ne ќe mi beše po milo da mu se dofatam i da go ubijam.Da umrev vo taa sostojba,ќe bev od žitelite na Xehennemot.Koga Allah dade Islamot da vleze vo moeto srce,mu dojdov na Pratenikot s.a.v.s.,i mu rekov:“Pruži ja desnata raka da ti vetam!”Toj ja ispruži svojata desna raka,a jas svojata raka go trgnav.Reče:Što ti e'Amr?”Rekov:“Sakav da postavam uslov.”Reče:“Što ќe usloviš?”Rekov:“Da mi bide prosteno.”Reče:“Zarem ne znaeš deka Islamot go briši ona što bilo pred nego,i deka hixrata ja briši ona što bilo pred nea,i deka haxot briši ona što bilo pred nego?I nikoj togaš ne mi beše pomil od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i po cenet pred moite oči od nego.Nemožev da mu se nadgledam, kolku go cenev i poštuvav.Da me prašaše da ti go opišam,ne bi možel zošto nemožev da mu se nagledam.Da umrev vo taa sostojba,bi se nadeval da bidam Xennetlija.Potoa postanav namesnik i odgovoren za mnogu raboti,pa neznam kakva e mojata situacija vo toj pogled.Pa koga ќe umram,neka ne me sledi ona koja narekuva (gatačka).A koga ќe me stavite vo kabur (grob), nagramadite zemja na mene poleka, potoa sednete okolu mojot grob tolku vreme,kolku što može da se zakole kamilata i da se podeli nejzinoto meso, za da ja počuvstvuvam vašata prisutnost i razmisluvam što ќe im odgovoram na pratenicite (Munkir i Nekir) na mojot Gospodar.” (Rijadus-Salihin Hadis br.711)

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 6]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот