Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 
Haqq (253)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 6 of 6]

126IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:43 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1422.Od Muadh r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go fatil za raka i mu rekol:

”O Muadhe,vallahi jas te sakam.” Potoa reče:”Ti ostavam vasijet (zadužbina),o Muadhe,da ne go izostaviš da go kažuvaš slednoto,posle sekoj namaz:

اللهم اعني على ذكرك وشكرك وحسن عبادتك Allahumme e’inni ala zikrike ve šukrike ve husni ibadetike.”(Allahu moj,pomogni mi Tebe dhikr da Ti pravam (spomnuvam),Tebe da Ti se zahvaluvam i da Ti ispravno ibadet pravam i obožavam).” (Rijadus-Salihin hadis br.1422)



1424.Od Ali r.a.,se prenesuva deka rekol:“Koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,klanjaše,poslednoto što ќe go praveše pomegju tešehud (ettehijjatu) i pred davanje na selame beše molitvata:

58- (( اللهم اغفرلي ما قدمت ، و ما أخرت ، و ما أسررت ، و ما أعلنت ، و ما أنت أعلم به مني . أنت المقدم ، و أنت المؤخر لا

إله إلا أنت )) . رواه مسلم ”Allahummegfirli ma kaddemtu ve ma ehhartu,ve ma esertu ve ma a’lentu,ve ma esreftu ve ma ente a’lemu bihi minni,ente-l-mukaddimu,ve ente-l-mu’ehhiru,la ilahe ila ente.”(Allahu moj,oprosti mi što sum napravil i što ќe napravam,što sum skirl i što sum javno napravil i ona što Ti od mene podobro go znaeš.Ti odreduvaš da se desi nešto odnapred, ili da se desi po kasno.Nema drug bog osven Tebe). (Rijadus-Salihin hadis br.1424)



1425.Ajše r.a.,prenesuva i kažuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mnogu učeše na ru’ku i na sexde:

34- (( سبحانك اللهم ربنا و بحمدك اللهم اغفرلي )) . رواه البخاري و مسلم Subhaneke-l-Lahumme Rabbena ve bi hamdike,allahumme gfirli.”(Tebe slavata ti pripagja,Gospodaru naš,Te molam so pofalbata Tvoja oprosti mi).”(Rijadus-Salihin hadis br.1425)



1426.Ajše r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,učeše na ru’ku i na sexde:

- (( سّبُّوحٌ قدُّوسٌ ربُّ الملائكة و الروح )) . رواه مسلم”Subbuhun,Kuddusun,Rabbu-l-mela'iketi ve-r-Ruhi.”

(Slaveniot,Svetiot,Gospodar na melekite i ruhot (duhot) Xibril.” (Rijadus-Salihin hadis br.1426)



1427.Ibn-Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Što se odnesuva do ru'ku,vo nego veličajte Go Gospodarot,a što se odnesuva do sexdeto,vo nea trudete se da pravite dova (molitva),verojatno e deka ќe vi se primi.“

36- (( اللهم لك ركعت، وبك امنت ، و لك أسلمت خشع لك سمعي ، و بصري ، و محني ، و عظمي ، و عصي ، و ما اسيقل به قدمي )) . رواه مسلم

36."Allahumme leke reka tu,ve bike amentu,ve leke eslemtu,haše'a leke sem‘i ve besari ve muhhi, ve‘azmi ve'asabi ve ma istekalle bihi kademi."(Allahu moj,Tebe ti pravam ruku (poklonuvam),vo Tebe veruvam i zaradi Tebe go prifativ islamot, Tebe pokajuvanje ti iskažuva mojot sluh,mojot vid,moite misli,moite koski i veni i ona što go nosat moite noze.) (Rijadus-Salihin hadis br.1427)



1428.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Naj blizu na svojot Gospodar e robot koga pravi sexde,pa pravite mnogu sexde.”

44- (( اللهم لك سجدت و بك امنت ، ولك أسلمت سجد و جهي للذي خلقه و صوره و شق سمعه و بصره تبارك الله أحسن الخالقين )) . رواه مسلم

44."Allahumme leke sedžedtu ve bike amentu,ve leke eslemtu. Sedžede vedžhi li-l-lezi halekahu ve savverehu ve šekka sem‘ahu ve besarehu.Tebare-ke-l-Lahu ahsenu-l-halikine" (Allahu moj,Tebe sexde ti pravam i Tebe ti veruvam,na Tebe potpolno sum se predal.Liceto moe na sexde mu pagja na Onoj Koj go srvoril i oblikuval,Koj na nego (teloto) gi otvoril setilata na sluh i vid.Blagodaren e Allah najubaviot Stvoritel.) (Rijadus-Salihin hadis br.1428)



1429.Ebu-Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na sexde se moleše:

46- (( اللهم اغفرلي ذنبي كله ، دقه و جله ، و أوله و اخره و علانيته و سره )) . رواه مسلم "Allahumme-gfir li zenbi kullehu,dikkahu ve džillehu, ve evvelehu ve Ahirehu ve‘alanijjetehu ve sirrehu "(Allahu moj,oprosti mi go sekoj grev,mal i golem,minatite i segašnite,javnite i tajnite.) (Rijadus-Salihin hadis br.1429)



1430.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Edna večer osetiv deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne e pri mene,pa si počnav da go baram,a toj beše na ruku ili na sexde velejќi:Subhaneke ve bi hamdik,la ilahe ila ente.”(“Slaven si,i Tebe ti pripagja sekoja pohvala Nema drug bog osven Tebe.”)

Vo drugiot rivaet stoi:“Pa rakata mi gi dopre negovite tabani,koi bea vertikalno a toj beše na sexede dodeka učeše:

47- (( اللهم إني أعوذ برضاك من سخطك ، و بمعافاتك من عقوبتك و أعوذ بك منك ، لا أحصي ثناء عليك أنت كما أثنيت على نفسك )) . رواه مسلم

47."Allahumme inni e‘udhu bi ridake min sehatike,ve bimu'a-fatike min ukubetike,ve e‘udhu bike minke,la uhsi senaen ‘alejke.Ente kema esnejte'ala nefsike "(Allahu moj,se priklonuvam kon Tvoeto zadovolstvo pred lutinata Tvoja,kon proštevkata od kaznata Tvoja,od Tebe molam zaštita pred Tebe.Nesum vo sostojba da Ti iskažuvam zahvalnost.Ti si Onakov kako pofalno si rekol za sebe.) (Rijadus-Salihin hadis br.1430)



1432.Od Ebu-Dherr r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sekoe utro na sekoj vaš zglob se dava sadaka; sekoj tesbih e sadaka,sekoe izgovaranje na tahmid الحمد لله ”Elhadulil-lah”e sadaka,sekoe izgovaranje na tehlil لا اله الا الله
”La ilahe illallah”e sadaka,sekoe izgovaranje na tekbiri-tešrik الله أكبر.”Allahu Ekber”e sadaka,nareduvanje na dobro e sadaka, odvraќanje od lošoto e sadaka,a sve toa go zamenuvaat dva rekata duha-namaz.” (Rijadus-Salihin hadis br.1432)



1433.Od majkata na pravovernite,Xuvejrije bint el-Harisi r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,izlegol od nea rano, odkako klanjal sabah namaz,a taa ostanala na mestoto kade što klanjala. Potoa se vratil koga nastapi vremeto na duha namaz,a ona i ponatamu sedela na svoeto mesto,pa i reče:“Ušte si tuka kade što te ostaviv?Jas i rekov“Da.“Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Odkako otidov,si rekov četri zborovi tri pati;koga bi gi vagale so ona što si veleše (učeše) od sabajle,bi bile poteški.“Tie zborovi se: سبحان الله وبحمده عدد خلقه, ورضا نفسه, وزنة عرشه, ومداد كلماته Subhanallahi ve bi hamdihi adede halkihi, ve ridae nefsihi,ve zinete Aršihi,ve midade kelimatihi.“ (Slaven e Allah i Nemu mu pripagja pohvalata,kolku što gi ima Negovite sušestva,Kolku što je Toj zadovolen,Kolku što e težok Negoviot Arš (Prestol) i kolku što ima mastilo so koja se napišani Negovite zborovi.)

Vo drugiot rivaet,stoi:“Subhanallahi adede halkihi,subhanallahi ridae nefsihi,subhanallahi zinete'Aršihi, subhanallahi midade kelimatihi.“

Vo rivaetot na Et-Tirmidhi,stoi:“Sakaš da te naučam na zborovite koi ќe gi učiš?“Subhanallahi adede halkihi,Subhanallahi adede halkihi,Subhanallahi adede halkihi,subhanallahi rida nefsihi,subhanallahi rida nefsihi,subhanallahi rida nefsihi, subhanallahi zinete'Aršihi,subhanallahi zinete'Aršihi,subhanallahi zinete'Aršihi,subhanallahi midade kelimatihi,subhanallahi midade kelimatihi,subhanallahi midade kelimatihi.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1433)



1434.Ebu-Musa el-Ešari r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:

و قال صلى الله عليه و سلم : { مثل الذي يذكر ربه و الذي لا يذكر ربه مثل الحي و الميت } رواه البخاري “Meselul-l-lezi jezkuru Rabbehu ve-l-ledhi la jezkuru Rabbehu meselu-l-hajji ve-l-mejjiti”,(Primerot na onoj koj se seќava na svojot Gospodar (spomenuvajќi Go) i onoj koj ne Mu se seќava e kako primerot na živiot i mrtviot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1434)

127IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 3:48 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1435.Od Ebu-Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vozvišeniot Allah veli:”Jas sum (so znaenjeto) pri pomislata na Mojot rob za Mene.Jas sum so Nego koga Mi pravi dhikr (spomenuva),pa ako Me spomenuva vo sebe,i Jas go spomenuvam vo Sebe,a ako Me spomenuva vo grupa,Jas go spomenuvam vo podobra grupa od negovata grupa.” (Rijadus-Salihin hadis br.1435).





1437.Od Xabir r.a.,se prenesuva deka rekol:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako veli: Najdobriot dhikr e:

لا اله الا الله La ilahe illallah.”(Nema bog osven Allah!).“(Rijadus-Salihin hadis br.1437).Ovoj hadis gi ima svoite uslovi,vidi; (Rijadus-Salihin Hadis br.415);(Rijadus-Salihin hadis broj,426)



1438.Od Abdullah bin Busr r.a.,se prenesuva deka nekoj čovek rekol:“O Allahov Prateniku,navistina mi e mnogu propisi od islamot,pa kaži mi nešto što ќe (możam) stalno da go izvršuvam.”Reče:“Jazikot neka ti bide stalno vlażen od dhikr (spomenuvanje) na Allah.” (Rijadus-Salihin hadis br.1438).



1440.Od Ibn-Mesud r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vo noќta na Isra go sretnav Ibrahim a.s., i mi reče:”O Muhammed,prenesi od mene selam na tvojot ummet,i izveti go (vernicite) deka vo Xennetot zemjata e dobra i ubava,pitka voda;Xennetot e široka nizija,a nejzinoto seme (so koja se sèè):“Subhanallahi vel-hamdulil-lahi,ve la ilahe illallahu,vallahu ekber.“(Slaven e Allah,cela pohvala pripagja na Allah,nema drug bog,osven Allah i Allah e najgolem).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1440)



1441.Ebu Derda r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

و قال صلى الله عليه و سلم : { ألا أنبئكم بخير أعمالكم ، و أزكاها عند مليككم ، و أر فعها في درجاتكم ، و خير لكم م

نفاق الذهب و الورق و خير لكم من أن تلقوا عدو كم فتضربوا أعناقهم و يضربوا أعناقكم؟ قالوا بلى . قال : ( ذكر ال

تعالى )} . رواه الترمذي و ابن ماجه "Ela unebbi ukum bi hajri e'a malikum ve ezkaha inde melikikum ve erfe'iha fi deredžatikum ve hajrin lekum min infaki-z-zehebi ve-l-veriki ve hajrin lekum min en telkav aduvvekum fe tadribu eanakahum ve jadribu e'anakak-um? Kalu,bela! Kale zikru-l-Lahi te'ala"(Sakate li da ve izvestam za najdobrite dela koja se naj izbrani kaj vašiot Gospodar i na naj visokiot stepen,koi vi se podobri od delenje na zlato i srebro,i podobra od sudirot so neprijatelot vo koe vie bi gi ubivale a i tie vas?Sekako odgovorija tie.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Spomenuvanjeto (dhikr) na Allah s.v.t.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1441)



1443.Od Ebu-Musa r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi reče:“Sakaš te upatam na edna od Xennetskite blaga?”Mu rekov:“Da,o Allahov Prateniku!Toj s.a.v.s.,reče: لا حول ولا قوة الا بالله “La havle ve la kuvvete illa billah.”(Nema sila ni moќ bez Allah!).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1443)



1444.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,praveše dhikr spomenuvajќi Go Allah vo sekoja situacija.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1444)



1445.Od Ibn-‘Abbas r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Koga nekoj od vas ќe posaka da ima odnos so żenata,neka reče: بسم الله اللهم جنبنا الشيطان, وجنب الشيطان مارزقتنا “Bismil-lahi, allahumme xennibna eš-šejtane,ve xennibiš-šejtane ma rezektena”(Vo imeto na Allah,Allahu moj, sočuvaj ne od šejtanot i sočuvaj od šejtanot ona što ќe ni go dadeš),ako im se rodi dete,šejtanot nema da mu našteti.” (Rijadus-Salihin hadis br.1445)



1446.Od Huzejfe i Ebu Dherr r.a.,se prenesuva deka rekle:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe odeše na postela ќe rečeše:

اللهم بسمك اموت واحيا “Bismikellahumme ahja ve emutu.”(Allaju moj,vo imeto Tvoe živeam i umiram (spijam),a koga bi se razbudil,bi rekol: الحمد لله اللذي احيانا بعدما اماتنا واليه النشور “El-Hamdulil-lahil-ledhi ahjana ba’de ma ematena ve ilejhi-n-nušur.” (Fala na Allah koj ne proživi (dade da se probudime),od koga ne usmrti (ni dade da spijame),i kaj Nego e krajnoto vraќanje).” (Rijadus-Salihin hadis br.1446)



1447.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vozvišeniot Allah odredil meleki koi patuvaat barajќi sobiri kade se spomenuva Allah.Koga ќe najdat takov sobir,se pridružuvaat i gi pokrivaat so svoite krila sé do najbiskoto nebo.Odkako ќe se razdelat od sobirot,melekite se vozdignuvaat na neboto i Allah gi prašuva,a Toj mnogu dobro znae:”Od kade doagjate?Doagjame megju tvoite robovi na zemjata,koi Te slavat,veličat i iznesuvaat povalbi i molbi.

A za što Me molat?

Te molat za Xennet.

A dali go videle Mojot Xennet?

Ne go videle,Gospodaru naš.A što bi bilo da go vidat?

I go pobaruvaat Tvojata zaštita.

A od što baraat zaštita?

Od Tvojot Ogon.

A Dali go videle Mojot Ogan?

Ne go videle Gospodaru naš.

A što bi bilo da go videle?

I te molat za oprost.

Veќe sum im oprostil,im dadov za ona što Me molea i gi zaštitiv od ona što Me molea da gi zaštitam.

Gospodaru,rekoa melekite,megju niv e eden grešnik,naišol i sednal so niv.I nemu sum mu oprostil,tie se grupa od koja ni eden učesnik ne ќe bide nesreќen.” (Rijadus-Salihin hadis br.1447).



1449.Ebu-Vakid el-Haris b.Avf r.a.,prenesuva,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sedeše vo xamija so lugjeto i zboruvaše. Dojdoa trojca lugje vo xamija.Dvajca mu se približija na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dodeka edniot si zamina.Zastanaja pred Allahoviot Pratenik s.a.v.s.Edniot primeti prasno mesto vo krugot,i si sedan,a drugiot sedan pozadi krugot.Pošto Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,završi so govorot, reče:“Sakate li da ve izvestam za trojcata?“Eden od niv se prikloni kon Allah,i Allah go usvoi,drugiot se zasrami,i Allah od nego se zasrami,a što se odnesuva do tretiot,toj gi svrti pleќite i napušti,i Allah od nego se svrte.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1449)



1450.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,propoveduva:“Muavija r.a.,vo edna prilika,dojde vo xamija,kade gi zatekna lugjeto vo halka (krug) i gi praša:“Što ve nateralo da se sobirate?“Se sobravme da Go spomenuvame Allah,odgovorija tie,a toj im reče:Ve kolnam vo Allah,zarem neste se sobrale za nešto drugo?” Samo za toa se sobravme,rekoa lugjeto,a toj potoa reče:

“Ne ve zakolnav zatoa što se somnevam vo vas,a zašto nikoj koj imaše položba kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne prenese hadisi pomalku od mene”.Vo edna prilika tj gi zatekna svoite ashabi vo eden sobir (halka) i gi paraša:”
“Zošto ste se sobrale?”Odgovorija:“Se sobravme za da go spomenuvame Allaha i da Mu se zahfalime zatoa što ne upati vo islamot i što ni go dade kako milost.”Praša:“Ve kolnam vo Allah,da ne ste se sobrale za nešto drugo?Odgovorija:“Vallahi, samo za toa se sobravme.”Reče:“Ne ve zakolnav za somnežot kon vas,tuku zatoa što mi dojde Xibril
i mi reče deka Allah se gordee so vas pred melekite.” (Rijadus-Salihin hadis br.1450).

128IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:00 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1451.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj ќe izgovori sabajle i navečer sto pati:

سبحان الله وبحمده “Subhanallahi ve bi hadmihi”(Neka e slaven i uzvišen Allah),nikoj na Sudniot den ne ќe ima podobro delo od nego,osven onoj koj ќe go izgovara istoto ili poveќe pati.” (Rijadus-Salihin hadis br.1451)



1452.Ebu Hurejre r.a.,propoveduva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Dojde nekoj čovek i mu rekol na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,:“Allahov Prateniku,kolku bolovi sum pretrpil od kako me kasna akrep snošti!“Allahoviot Pratenik s.a.v.s., odgovori:

“Ne ќe ti naštete večerta da si proučeše: اعوذ بكلمات الله التامات من شر ما خلقEudhu bi kelimatillahit-tammati min šerri ma halek”(Se priklonuvam so Allahovite sovršeni zborovi od sekoe zlo koe Go stvoril).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1452)



1453.Ebu Hurejre r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sabajle izgovaraše:

الحمد لله الذي أحيانا بعد ما أماتنا وإليه النشور

Allahumme bike asbahna ve bike emsejna,ve bike nahja ve bike nemutu ve ilejke-n-nušuru“,(Allahu moj,so Tvojata želba se razdenuvame,so Tvojata želba se stemnavme, so Tvojata želba żiveeme i umirame i kaj Tebe e vraќanjeto).A navečer ќe izgovaraše:“Allahumme bike emsejna ve bike asbahna ve bike nahja ve bike nemutu ve ilejke-l-mesiru”,(Allahu moj,so Tvojata želba se stemnavme,so Tvojata želba żiveeme i umirame, i kon Tebe e vraќanjeto).” (Rijadus-Salihin hadis br.1453)



1455.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,navečer pred spienje ќe izgovaraše:

75- (( أمسينا و أمسى الملك لله و الحمد لله لا إله إلا الله وحده لا شريك له له الملك و له الحمد و هو على كل شيء قدير ،

رب أسألك خير ما في هذه الليلة ، و خير ما بعدها ، و أعوذ بك من شر هذه الليله و شر ما بعدها ، ربِ أعوذ بك من الكسل

و سوء الكِبر ، ربِ أعوذ بك من عذاب في النار ، وعذاب في القبر )) . و إذا أصبح قال ذلك أيضآ : (( أصبحنا و أ صبح

الملك لله )) . رواه مسلم Emsejna ve emse-l-mulku li-l-Lahi ve-l-hamdu li-l-Lahi,la ilahe ille- l-Lahu vahdehu la šerike leh. Lehu-l-mulku ve lehu-l-hamdu ve huve ala kulli šejin kadir.Rabbi es eluke hajre ma fi hazihi-l-lejleti ve hajre ma ba' deha,Ve e'udhu bike min šerri hazihi-l-lejleti ve šerri ma ba'deha. Rabbi e'udhu bike mine-l-keseli ve su i-l-kiberi.Rabbi e'udhu bike minazabin fi-n-nari veazabin fi-l-kabri",(Vo noќta vlegovme i noќta go dočeka celata vlast na Allah.Fala na Allah i nema bog osven Nego Edinstveniot,Koj nema združenik.Nemu Mu pripagja celata vlast i sekoja zahvalnost i Toj na sè ima moќ.Allah,te molam za site dobrini na ova večer i za dobrinite posle nea. Gospodaru moj,kon Tebe se priklonuvam pred mrzelivosta i teškata starost.Kon Tebe se priklonuvam pred kaznata na Xehennem i kaburskata kazna).” (Rijadus-Salihin hadis br.1455)



1456.Abdullah bin Habib r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Izgovri!“Abdullah reče:“Što da izgovoram Allahov Prateniku?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Prouči po tri pati,sura Ihlas,Felek,Nas,i Ajetul-Kursijja (ednaš),koga ќe nastapi noќta i koga ќe zazori,ne ќe ti treba ništo poveќe za bilo što ili protiv bilo što.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1456)



1457.Osman r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Ništo ne može da mu našteti na onoj koj sekoe utro i večer tri pati proučuva:

82\- (( بسم الله الذي لا يضر مع اسمه شيء في الأرض و لا في السماء و هو السميع العليم )) . ((ثلاث مرات )) رواه

الترمذي و أبو داودBismi-l-Lahi-l-lezi la jedurru me' a-smihi šejun fi-l-erdi ve la fi-s-sema i ve Huve-s-Semiu-l-'Alim",(Vo imeto na Allah,so čie ime ništo ne može da našteti ni na zemja ni na nebo,On sve sluša i Znae!” (Rijadus-Salihin hadis br.1457)



1458.Huzejfe i Ebu-Dherr r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga bi legnal na postela izgovaraše:

97- (( باسمك اللهم أموت و أحيا )) . رواه البخاري و مسلم Bismike-l-Lahumme emutu ve ahja”,( Gospodaru,so Tvoeto ime żiveam i umiram.” (Rijadus-Salihin hadis br.1458)



1459.Alija r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol nemu (zet mu) i na Fatimaerka mu) r.a.,:Sakate li (vas dvajcata) da ve upatam na ona što e podobro za vas od bilo kakov sluga?Koga ќe odite vo postela na spienje izgovorite:



"Subhana-l-Lah" (33x),"El-hamdu li-l-Lahi" (33) i"Allahu ekber"(34) ete,toa vi e podobro od bilo kakov sluga.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1459)



1460.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Očisitete ja postelata koga ќe legnete,zošto ne znaete što ostana pozadi vas,potoa proučite:

94- (( إذا قام أحد كم من فراشه ثم رجع إليه فلينفضه بصنفه إزارة ثلاث مرات فإنه لا يدري ما خلفه عليه بعده و إذا أضطجع

فليقل : باسمك ربي وضعت جنبي و بك أرفعه فإن أمسكت نفسي فارحمها و إن أرسلتها فاحفظها بما تحفظ به عبادك الصالحين ))

رواه البخاري ومسلمBismike Rabbi vedatu dženbi ve bike erfe'uhu,fe in emsekte nefsi fe-rhamha ve in erselteha fa-hfazha bima tahfezu bihi ibadeke-s-salihine",(“So Tvoeto ime,Gospodaru,legnav na kolk i ako bide Tvoja volja,ќe stanuvam.Ako mi ja zemaš mojata duša,bidi milostiv kon nea,a ako ja vratiš,zaštiti ja kako što si gi zaštitil Svoite dobri robovi).” (Rijadus-Salihin hadis br.1460)

129IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:04 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1460.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Očisitete ja postelata koga ќe legnete,zošto ne znaete što ostana pozadi vas,potoa proučite:

94- (( إذا قام أحد كم من فراشه ثم رجع إليه فلينفضه بصنفه إزارة ثلاث مرات فإنه لا يدري ما خلفه عليه بعده و إذا أضطجع

فليقل : باسمك ربي وضعت جنبي و بك أرفعه فإن أمسكت نفسي فارحمها و إن أرسلتها فاحفظها بما تحفظ به عبادك الصالحين ))

رواه البخاري ومسلمBismike Rabbi vedatu dženbi ve bike erfe'uhu,fe in emsekte nefsi fe-rhamha ve in erselteha fa-hfazha bima tahfezu bihi ibadeke-s-salihine",(“So Tvoeto ime,Gospodaru,legnav na kolk i ako bide Tvoja volja,ќe stanuvam.Ako mi ja zemaš mojata duša,bidi milostiv kon nea,a ako ja vratiš, zaštiti ja kako što si gi zaštitil Svoite dobri robovi).” (Rijadus-Salihin hadis br.1460)



1461.Ajša r.a.,kažuva:“Koga ќe legneše,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.e duvneše vo racete,a potoa ќe proučeše“Kul huvallahu ehad”,“Kul eudhu bi rabbil felek”,“Kul eudhu bi rabbinnasi so racete ќe pomineše po svoeto telo.”

Vo eden drug rivaet stoi:“Koga bi legnal vo postela,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,bi gi sostavil svoite race,a potoa bi duvnal vo niv i ќe proučuvaše:“Kul-huvallahu ehad” i “kul eudhu bi rabbil felek” i “kul eudhu bi rabbin-nas”,a potoa ќe dopreše od svoeto telo onolku kolku što możeše,počnuvajќi od glavata i liceto i predniot del na teloto.Toa go praveše po tri pati.” (Rijadus-Salihin hadis br.1461).



1462.Berra b.Azib r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:

“Koga legnuvaš vo krevet,zemi abdest,legnuvaj na desnata strana i prouči:

103- (( إذا أخذت مضجمك فتوضأ و ضوء ك للصلاة ثم اضطجع على شقك الأمتن ثم قل : (( اللهم أسلمت نفسي إليك ،

و فوضت أمري إليك ، و وجهت و جهي إليك ، و ألجأت ظهري إليك ، رغبة و رهبة إليك ، لا ملجأ و لا منجا منك إلا إليك

، امنت بكتابك الذي أنرلت و بنبيك الذي أرسلت فإن مت مت على الفطرة )) . رواه البخاري و مسلم

"Allahumme eslemtu nefsi ilejke ve fevvadtu emri ilejke ve vedždžhtu vedžhi ilejke ve eldže tu zahri ilejke ragbeten ve rehbeten ilejke,la meldžee ve la mendža minke illa ilejke. Amentu bi Kitabike-l-lezi enzelte ve bi Nebijjike-l-lezi erselte" (Allahu,Tebe ti ja predavam mojata duša,i ja predavam svojata sostojba,i go upravuvam liceto svoe,i gi spuštiv pleќite svoi od želba i starv zošto,nema zasolnište ni spasilište pred Tebe osven kaj Tebe.Veruvam vo Tvojata Kniga koja go sleze,i vo Tvojot Verovesnik kogo go isprati.(Pa ako umreš,ќe umreš vo verata islam.)” (Rijadus-Salihin hadis br.1462)



1465.Nu'man b.Bešir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Dovata (molitvata) e ibadet.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1465)



1466.Ajša r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sakaše sodržinski dovi,dodeka drugite gi izbegavaše.” (Rijadus-Salihin hadis br.1466).



1467.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,čestopati go proučuvaše slednata dova:

اللهم آتنا في الدنيا حسنه وفي الاخرة حسنه وقنا عذاب النار ”Allahumme Rabbena atina fid-dunja haseneten ve fi-l-ahireti haseneten ve kina 'adhabe-n-nar.”(Gospodaru moj,podari ni dobro na ovoj i na idniot svet (Ahiret) i sočuvaj ne od Xehennemskiot ogan.) (Rijadus-Salihin hadis br.1467)



1468.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,proučuvaše:

“Allahu moj,Te molam za patokaz,za bogobojazlivost, za čednost i zadovolstvo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1468).



1469.Tarik b.Ešjeme r.a,kažuva:“Koga nekoj ќe primeše islam,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.e go poučuvaše vo namaz,a potoa ќe mu naredeše da go prouči ova dova (molitva):O Allahu moj,prosti mi,smiluj mi se,upati me,zaštiti me i snabdi me!”

Vo drug rivaet,deka Tarik kažuva deka slušnal koga nekoj rekol: Allahov Prateniku,što da velam koga Mu se molam na Allah?” Odgovori:Każi:“O Allah,prosti mi,smiluj mi se,zaštiti me i snabdi me.” Ova dova (molitva) sodržuva dobrini na ovoj svet i drugiot svet Ahiret.” (Rijadus-Salihin hadis br.1469).



1470.Abdullah b.Amr b.As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Gospodaru,Ti vladeeš so srcata,vdahni gi našite srca so pokornost.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1470)



1471.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pobarajte od zaštita od golemoto iskušenie,od nepodnosni maki,od teškata sudbina (odredba),i od zloradosta na neprijatelite.” (Rijadus-Salihin hadis br.1471).



1472.Ebu Hurejre r.a., prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,izgovaral:““Gospodaru moj,sočuvaj ja verata moja vrz koja se zasolnuvam,vo ovoj svet vo koj żiveam i Ahiret vo koj se vraќam,i neka mi bide životot zgolemuvanje na sekoe dobro,a smrtta,olesnuvanje od sekoe zlo!” (Rijadus-Salihin hadis br.1472).

130IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:11 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1472.Ebu Hurejre r.a., prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,izgovaral:

““Gospodaru moj,sočuvaj ja verata moja vrz koja se zasolnuvam,vo ovoj svet vo koj żiveam i Ahiret vo koj se vraќam,i neka mi bide životot zgolemuvanje na sekoe dobro,a smrtta,olesnuvanje od sekoe zlo!” (Rijadus-Salihin hadis br.1472).



1474.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go izgovaraše ova dova:

116- (( اللهم إني أعوذ بك من الهم و الحزن ، العجز و الكسل و البخل و الجبن ، و ضلع الدَّين و غلبة الرجال )) .

رواه البخاري Allahumme inni e'udhu bike mine-l-hemmi ve-l-huzni,ve-l-adžzi ve-l-keseli,ve-l-buhli ve-l-džubni,ve dal' I-d-dejni ve galebeti-r-ridžali.(Allahu moj,zaštita od Tebe baram od griža i žalost,od iznemoštenost i mrzlivost,pred tovarot na dolgovite i čovečkata nadmoќ.” (Rijadus-Salihin hadis br.1474)



1476.Ebu-Musa r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel i ova dova:

58- (( اللهم اغفرلي ما قدمت ، و ما أخرت ، و ما أسررت ، و ما أعلنت ، و ما أنت أعلم به مني . أنت المقدم ، و أنت المؤخر لا

إله إلا أنت )) . رواه مسلم Allahumma-gfir li ma kaddemtu ve ma ehhartu,ve ma esrertu ve ma e'alentu,ve ma esreftu ve ma Ente e'a lemu bihi minni. Ente-l-mukaddimu ve Ente-l-muehhiru,la ilahe illa Ente.”(Allahu moj,prosti gi moite poranešni i po kasnite grevovi,tie što sum gi napravil tajno i javno,i tie,vo koi nesum imal mera kako i onie za koi Ti gi znaš podobro od mene.Ti si Prviot i Posljedniot.Nema bog osven Tebe!“) (Rijadus-Salihin hadis br.1476)



1477.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,proučuval:“Gospodaru moj,Ti se priklonuvam od zloto što go napraviv i od zloto što ne go napraviv.” (Rijadus-Salihin hadis br.1477)



1478. Ibn Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel ova dova:

“Allahu moj,Ti se priklonuvam od nestanokot na Tvoite blagodati,od izmenata na Tvojata zaštita,od Tvojata nenadejna kazna i od Tvojata lutina.” (Rijadus-Salihin hadis br.1478)



1479.Zejd b.Erkam r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel:

“Gospodaru,Ti se priklonuvam od nemoќ i mrzlivost,skrżavost, dlaboka starost i kaznata vo kabur. Gospodaru,dušata vdahni mi ja so bogobojazlivost i isčisti ja od grevovi,zašto samo Ti možeš da go očistiš od grevovi;Ti si nejzin zaštitnik i zasolnište! Gospodaru,Ti se priklonuvam od bezkorisnoto znaenje,srce nepokorno,od nezasitna duša i od dovata (molitvata) koja Ti ne ja primaš.” (Rijadus-Salihin hadis br.1479)



1480.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel ova dova:“Gospodaru,Tebe Ti se predavam,vo Tebe veruvam,vrz Tebe se potpiram,Tebe Ti se pokajuvam,vo Tvoeto ime se sporam i vrz nego sudam.Oprosti mi gi poranešnite i segašnite grevovi,što sum napravil tajno i javno,zošto,Ti na Svojot rahmet (milost),približuvaš kogo sakaš,a od nego odalečuvaš kogo sakaš.Samo si Ti Allah,i samo Tebe ti pripagja moќta i vlasta.” (Rijadus-Salihin hadis br.1480).



1481.Aj,a r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,imal običaj da go uči ova dova:

Gospodaru moj,zaštiti me od iskušenieto na ognot,kaznata na ognot i od zloto na bogatstvoto i siromaštijata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1481).



1483.Šekel b. Humejd r.a.,kažuva:“Mu rekov na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,:“pouči me na nekoja dova!”

Kaži”,mi odgovori:Gospodaru,Ti se priklonuvam od zloto na mojot sluh,vidot,jazikot,srceto i od zloto na mojot poln organ.” (Rijadus-Salihin hadis br.1483)



1484.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kažuval:“O Allahu moj,Ti se priklonuvam od leproza,od ludilo,od guba i od teški bolesti.” (Rijadus-Salihin hadis br.1484).



1485.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,proučuval:

“O Allahu moj,Ti se priklonuvam od glad,a toj e mnogu loš drugar.Ti se priklonuvam od izmama,a taa e loš zdrużenik.” (Rijadus-Salihin hadis br.1485)

131IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:15 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1476.Ebu-Musa r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel i ova dova:

58- (( اللهم اغفرلي ما قدمت ، و ما أخرت ، و ما أسررت ، و ما أعلنت ، و ما أنت أعلم به مني . أنت المقدم ، و أنت المؤخر لا

إله إلا أنت )) . رواه مسلم Allahumma-gfir li ma kaddemtu ve ma ehhartu,ve ma esrertu ve ma e'alentu,ve ma esreftu ve ma Ente e'a lemu bihi minni.Ente-l-mukaddimu ve Ente-l-muehhiru,la ilahe illa Ente.”(Allahu moj,prosti gi moite poranešni i po kasnite grevovi,tie što sum gi napravil tajno i javno,i tie,vo koi nesum imal mera kako i onie za koi Ti gi znaš podobro od mene.Ti si Prviot i Posljedniot.Nema bog osven Tebe!“) (Rijadus-Salihin hadis br.1476)



1477.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,proučuval:“Gospodaru moj,Ti se priklonuvam od zloto što go napraviv i od zloto što ne go napraviv.” (Rijadus-Salihin hadis br.1477)



1478. Ibn Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel ova dova:

“Allahu moj,Ti se priklonuvam od nestanokot na Tvoite blagodati,od izmenata na Tvojata zaštita,od Tvojata nenadejna kazna i od Tvojata lutina.” (Rijadus-Salihin hadis br.1478)



1479.Zejd b.Erkam r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel:

“Gospodaru,Ti se priklonuvam od nemoќ i mrzlivost,skrżavost, dlaboka starost i kaznata vo kabur. Gospodaru,dušata vdahni mi ja so bogobojazlivost i isčisti ja od grevovi,zašto samo Ti možeš da go očistiš od grevovi;Ti si nejzin zaštitnik i zasolnište! Gospodaru,Ti se priklonuvam od bezkorisnoto znaenje,srce nepokorno,od nezasitna duša i od dovata (molitvata) koja Ti ne ja primaš.” (Rijadus-Salihin hadis br.1479)



1480.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go učel ova dova:“Gospodaru,Tebe Ti se predavam,vo Tebe veruvam,vrz Tebe se potpiram,Tebe Ti se pokajuvam,vo Tvoeto ime se sporam i vrz nego sudam.Oprosti mi gi poranešnite i segašnite grevovi,što sum napravil tajno i javno,zošto,Ti na Svojot rahmet (milost),približuvaš kogo sakaš,a od nego odalečuvaš kogo sakaš.Samo si Ti Allah,i samo Tebe ti pripagja moќta i vlasta.” (Rijadus-Salihin hadis br.1480).



1481.Aj,a r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,imal običaj da go uči ova dova:

Gospodaru moj,zaštiti me od iskušenieto na ognot,kaznata na ognot i od zloto na bogatstvoto i siromaštijata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1481).



1483.Šekel b. Humejd r.a.,kažuva:“Mu rekov na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,:“pouči me na nekoja dova!”

Kaži”,mi odgovori:Gospodaru,Ti se priklonuvam od zloto na mojot sluh,vidot,jazikot,srceto i od zloto na mojot poln organ.” (Rijadus-Salihin hadis br.1483)



1484.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kažuval:“O Allahu moj,Ti se priklonuvam od leproza,od ludilo,od guba i od teški bolesti.” (Rijadus-Salihin hadis br.1484).



1485.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,proučuval:

“O Allahu moj,Ti se priklonuvam od glad,a toj e mnogu loš drugar.Ti se priklonuvam od izmama,a taa e loš zdrużenik.” (Rijadus-Salihin hadis br.1485)



1486.Eden rob,koj sakaše da se otkupi od robuvanjeto,mu reče na Alija:”Pomogni mi,zošto ne możam dolgot da go podmiram!” Alija r.a.,mu reče:“Ќe te poučam dova na koja me pouči Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa dolgot da ti e kolku eden rid Allah ќe ti go podmiri.Każi: 127- (( اللهم ا كفني بحلالك عن حرامك و أغنني بفضلك عمن سواك )) . رواه الترمذي Allahumme, kfini bi halalike 'an haramike,ve agnini bi fadlike 'ammen sivake”,(O Allah,zaštiti me so Tvojot halal od Tvojot haram,i napravime so Tvojata dobrota da bidam nezavisen od bilo koj drug.)” (Rijadus-Salihin hadis br.1486)



1489.Šehr b.Havšeb r.a.,go prašal Ummu Seleme r.a.,:O Majko na pravednite,koja dova najčesto go učeše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga beše kaj tebe?Najčesto proučuvaše:O Ti koj vladeeš so srcata,zajakni mi go srceto vo Tvojata vera!” (Rijadus-Salihin hadis br.1489).

132IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:20 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1490.Ebu Derda r.a.,prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Davud a.s.,go učeše ova dova:“Gospodaru,Te molam za Tvojata lubov,lubov kon koj Tebe te saka,I za delata so koi Tvijata lubov se postignuva.Gospodaru moj,neka mi e lubovta kon Tebe pomila od samiot sebe,moeto semejstvo i ladnata voda.” (Rijadus-Salihin hadis br.1490).



1491.Se prenesuva od Enes r.a.,deka rekol: “Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:Cvrsto držete se na zborot:“:Ja dhel xelali vel ikram!”(O Veličenstven i Plemenit) (Rijadus-Salihin hadis br.1491)



1492.Ebu-Umame r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo edna prilika prouči dolga molitva (dova), od koja ništo ne zapamtivme.Koga mu rekovme:“O Allahov Prateniku,si prouči dolga molitva,no ništo ne zapamtivme!”,toj reče:“Ќe ve podučam na molitvata (dovata) koja sodržuva sè što si proučiv. Izgovarajte:“Gospodaru,Te molam za dobroto za koe Te molel Tvojot Pratenik Muhammed,a Ti se priklonuvam od zloto od koe Ti se priklonuval Tvojot Pratenik Muhammed.Vo Tebe e potkrepata,kon Tvojot rahmet samo Ti približuvaš i vo Tebe e silata i vlasta.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1492)



1493.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go proučuval ova molitva:“Allahu moj, Te molam za ona što se postignuva Tvojata milost,gozaslužuva Tvojot oprost,što go dostignuva zaštitata od sekoj grev i nagrada za sekoe dobrotvorstvo,i zaslužuva Xennet,a spasuva od Xehennem.” (Rijadus-Salihin hadis br.1493)



1494.bu Derda r.a.,kažuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga veli: “Na sekoj musliman koj se moli za svojot brat otsuten musliman,melekot,mu odgovara:“Isto i tebe.” (Rijadus-Salihin hadis br.1494)



1496.Usame b.Zejd r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

186- (( من صنع إليه معروف فقال لفاعله : جزاك الله خيرآ فقد أبلغ في الثباء )) . رواه الترمذي“Na onoj komu mu e napraveno nekoe dobro,dolžen e na dobročinitelot dam u se zahvaluva so zborovite: ”XezakAllahu hajr”(Allah d ate nagradi so sekoe dobro).” (Rijadus-Salihin hadis br.1496)



1497.Xabir r.a.,kažuva Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne kolnete se samite sebesi,vašite deca i imotite,zošto,kolnenjeto može da se poklopuva so vremeto koga Allah go prima dovata (molitvata),pa kolnenjeto nema da vi go primi.” (Rijadus-Salihin hadis br.1497)



1498.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na sexde,čovekot e najblisku do Allah,zatoa,togaš najmnogu izgovarajte dovi (molitvi).” (Rijadus-Salihin hadis br.1498)



1499.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah ќe vi gi prima molitvite (dovite),se dodeka ne se brzate i žalite:“Go molev Gospodarot moj i dovata (molitvata) ne mi ja primi!”

Vo predanieto na Muslim se kažuva:“Dovata se prima se dodeka ne moli so grev,so prekinuvanje na rodninskite vrski i dodeka ne pobrzuva.”Nekoj praša:“A što e toa pobrzuvanje o Allahov Prateniku?” Odgovori:“Pobrzuvanje e da veli:Molev i molev,pa dovata ne mi se primi,togaš ќe se razočara i prestanuva so dovata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1499)



1501.Ubade b.Samit r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

”Koga i da e,muslimanot koga upatuva molba,Allah mu go prima ili vo goleminata na molitvata go zaštituva od zloto,dokolku ne moli so grev i prekinuvanje na rodninskite vrski.Nekoj od prisutnite rečel:“Znači da učime što poveќe dovi (molitvi)!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nemu mu odgovoril:“Allah ušte poveќe go prima dovata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1501)



1502.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo teškotija učel:

117- (( لا إله إلا الله العظيم الحليم ، لا إله إلا الله رب العرش العظيم ، لا إله إلا الله رب السموات و رب الأرض و رب

العرش الكريم )) . رواه البخاري و مسلم ”La ilahe illallahu-l-adhimu-l-halim,la ilahe illallahu Rabbu-l-Arši-l-adhim,la ilahe illallahu Rabbu-s-Semavati ve Rabbu-l-Erdi ve Rabbu-l-Arši-l-kerim.”(Nema drug bog osven Allah,Vozvišen i Blag.Nema bog osven Allah,Gospodar na Prestolot Golem.Nema bog osven Allah Gospodarot na nabesata i Gospodar na zemjata, Gospodarot na Prestolot milostiv!” (Rijadus-Salihin hadis br.1502)



1503.Ebu-Muhammed,Abdurahman,sin mu na Ebu Bekr r.a.,kažuva deka lugjeto od sofa xamijata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,Ehlussuffe,bile siromašni,i deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ednaš reče:“Koj ima hrana za dvajca,vo svojata kuќa neka povede i tretiot,a koj ima hrana za četvorica neka go povede petiot i šestiot.”Ebu Bekr povede trojca,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,desetina,a potoa Ebu Bekr otide da večera so Allahoviot Pratenik s.a.v.s..

Koga klanjaa jacija namaz,i koga pomina eden del od noќta,Ebu Bekr se vrati doma a ženamu go praša:

”Zošto gi ostavi gostite?”

Ebu Bekr,reče:”Zarem ne im dadovte večera?”

Żenamu reče:”Im ponudivme,no odbija se dodeka ti ne dojdeš ti.”

Abdurahman veli:“Se trgnav i se potskriv,a toj povika:

“Neznaenko eden!”,i počna da me grdi i maltretira,a potoa im reče na gostite:

“Prijatno jadete.Vallahi,ni zalak nema da vkusam!”

Abdurrahman ponatamu raskažuva:”Vallahi,sekoj pat koga ќe zemavme zalak,hranata se množeše,se dodeka gostite ne se najadoa.Na krajot imaše poveќe hrana otkolku na početokot.”

Ebu Bekr pogledna vo hranata i mu reče na żena mu:“O sestro na benu Firas,što e ova?”

“Radosta mi,sega e hranata tri pati poveќe,nego koga počnavme da jadime!”,reče taa.

Ebu Bekr,reče:“Šejtanot me navede na zakletva”,i počna da jade.

Potoa mu odnese hrana na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i taa ostana kaj nego.Utrinata,pošto pomina vremeto na dogovorot pomegju nas i edno pleme,dojdenite gosti gi podelivme na dvanaeset,a so sekoj čovek bea,Allah go znae točniot broj,site jadea od nea.” (Rijadus-Salihin hadis br.1503)

133IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:26 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1506.Od Urve b.Zubejr r.a.,se prenesuva deka Erva,ќerkamu na Evsa,go tužeše Seida b.Zejda b.Amr b.Nufejla r.a.,kaj Mervan b.Hakim.Taa tvrdeše,deka toj i zel del od zemjata.Said togaš reče:”Zarem jas da zemam del od nejzinata zemja,od koga go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da veli:,Mervan go prekina velejќi:“A što si čul od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,?“Said reče:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da kažuva:“Koj ќe zema peda zemja nasilno od drugiot, \so nea ќe bide pritisnat do sedmata zemja.“Mervan mu reče:“Jas poveќe ne te prašuvam za drug dokaz na odbrana posle ova što go kaža.“

Togaš Said,reče:“Allahu moj,ako taa laže,zemaj mu go nejziniot vid i usmrti go vo nejzinata zemja.“

Ravija na ovoj hadis kažuva:“Taa ne umre dodeka ne zaslepi,pa dodeka odeše po svojata zemja,padna vo bunar i vo nego umre.“

Vo rivaetot na Muslim,toj prenesuva od Muhammed b.Zejd b.Abdullah b.Omer vo isto značenje.

Ravija na Muslim potvrduva lično deka go videl Ervaerkamu na Evsa kako odi slepa,dopirajќi po xidovite vikajќi:“Me stigna kletvata na Seid.“Potoa,taa dojde kaj svojot bunar za koja beše vo spor,pa si padna vo nego,i bunarot i stana nejziniot kabur (grob).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1506)



1508.Enes r.a.,kažuva:”Koga dvajca ashabi (drugari) izlegle od kuќata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s., pred niv odele dve svetilki,a koga se razdelija,pred sekogo beše svetilkata se dodeka ne vlegoa vo svoite kuќi.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1508).



1511.Ebu Hurejre r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj veruva vo Allah i vo Sudniot den,neka zboruva dobro ili neka molči.” (Rijadus-Salihin hadis br.1511)



1512.Ebu Musa r.a.,go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.:“O Allahov Prateniku, koj e naj dobriot musliman?”Onoj od čij jazik i race se sigurni muslimanite,odgovori toj. (Rijadus-Salihin hadis br.1512)



1513.Sehl b.Sa’d r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj mi garanatira čistotata na jazikot i polniot organ, jas mu garantiram Xennet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1513)



1514.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Čovekot izgovara zbor na koj i ne obrnuva vnimanie,a zaradi toa ќe bide frlen vo Xehennem,po dlaboko od što e dalečinata izmegju istok i zapad.” (Rijadus-Salihin hadis br.1514)



1515.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čovekot izgovara zbor na Vozvišeniot Allah,za koja ne obrnuva vnimanie,a zaradi toa Allah ќe go vozdigne na visok stepeni; drugiot izgovara zbor koj ќe go naluti Vozvišeniot Allah,za koja ne obrnuva vnimanie,i zaradi toa ќe bide frlen vo Xehennem.” (Rijadus-Salihin hadis br.1515)



1517.Sufjan b.Abdullah r.a.,kažuva deka mu rekol na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Poučime na nešto na koe cvrsto ќe mu se pridržuvam?“Kažuvaj:“Allah mi je Gospodar,a potoa istraj!”reče Pratenikot s.a.v.s.,a toj praša:“Allahov Prateniku,od što se plašiš najmnogu za mene?”Se fati za jazikot i reče:“Od ovoj.” (Rijadus-Salihin hadis br.1517)



1518.Ibn Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne zboruvajte mnogu,osven ako go spomenuvate Allah, zošto,mnogu zboruvanje,ќe go skamenuva srceto,a najodalečeniot od Allah e čovek so skamenato srce.” (Rijadus-Salihin hadis br.1518)



1520.‘Ukbe b.’Amir r.a.,go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Vo što e spasot,Allahov Prateniku?“

“Čuvaj go svojot jazik,kuќata tvoja neka ti bide dovolna,i plači nad tvojot grev,reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s. (Rijadus-Salihin hadis br.1520)



1521.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Koga čovekot ќe se razbudi,celoto telo ќe mu se pokori na jazikot,i mu zboruva:“Plaši mu se na Allah zaradi mene, zošto, mojata sudbina zavisi od tebe,pa ako bideš na ispravniot pat,i jas sum na ispravniot pat,a ako skršnuvaš,i jas sum skršnal od praviot pat.“(Rijadus-Salihin hadis br.1521)



1523.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,prašal:“Znaete li što e intrigarenje (ozboruvanje)?”Prisutnite rekoa:“Allah i Negoviot Pratenik najdobro znaat!

“Intrigarenje e svojot brat musliman da go spomnuvaš po ona što toj ne go saka”,reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s..Prašaa:“Što ako kaj nego go ima toa što go spomenuvame?”

Reče:“Ako kaj nego go ima toa što go spomenuvaš,si go intrigiral,a ako toa go nema kaj nego,togaš si napravil lažno ozboruvanje (iftira).” (Rijadus-Salihin hadis br.1523)



1524.Ebu-Bekir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol na oprosniot haxx na Mina za vreme na hutbeto na Kurban bajram:“Vašata krv,vašite imoti i vašata čest vi se sveti,kako što e svet ovoj den vo ovoj mesec i vo ovoj grad.Dali sum izvestil?” (Rijadus-Salihin hadis br.1524)



1525.Ajša r.a.,kažuva deka rekla mu rekla na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Dosta ti e što Safija e takva i takva!”,tj.niska po rastež,na što Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Reče takov krupen zbor,taka da,koga bi se pomešal so moreto,mirisot bi mu se prmenil!“

Ajša r.a.,ponatamu kažuva:”Ednaš pred nego imitirav nekoj čovek i Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mi reče: “Ne bi go imitiral nekogo,koga bi mi davale tolku i tolku bogatstvo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1525)



1526.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koga bev na mi’rax,pominav pokraj lugje koi so bakreni nokti gi kinea svoite lica i gradi; pa zatoa prašav:“Koi se ovie,o Xibrile?”

Reče:“Tie se onie koi,drugi lugje ozboruvaja i im ja valkaa nivnata čest.” (Rijadus-Salihin hadis br.1526)



1527.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na muslimanite megjusobno mu se zabraneti nivniot životi,imot i čest!” (Rijadus-Salihin hadis br.1527)



1528.Ebu Derda r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe ja zaštiti česta na svojot brat musliman,na Sudniot den Allah ќe mu go zaštiti liceto od ognot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1528)

134IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:32 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1531.Ajša r.a.,kažuva deka eden čovek pobaral da vleze kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na što reče: “Dopuštete mu.Verojatno ne e loš.”(Rijadus-Salihin hadis br.1531)



1532.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Mislam deka tie dvajca lugje ne znaat ništo za islamot.”(Rijadus-Salihin hadis br.1532)



1534.Zejd b.Erkam r.a.,propoveduva:“Na edno patuvanje so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na lugjeto neophodnite potrebi im bea pri krajot,zaradi što Abdullah b.Ubejj reče:“ne im podeluvajte ništo na onie koi se pri Allahoviot Pratenik,možebi ќe go napuštat nego!”Ako se vratime vo Medina,sigurno posilnite od nea ќe gi isteraat poslabite!”

Koga mu rekov na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,što reče,toj go povika Abdullah b.Ubejj i Abdullah mu se zakolna so najgolema zakletva deka toa ne go rekol.Nekoi rekoa:“ Zejd go izlaže Allahoviot Pratenik.”Toa teško me zabole vo dušava,se dodeka Allah ne objavi ajet so koe go potvrdi vistinata na moite zborovi:

“Koga ќe ti dojdat dvoličnite...”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi povika za da pobara proška za niv od Allah, a tie nadueno gi mrdnaa glavite.”(Rijadus-Salihin hadis br.1534)



1535.Ajša r.a.,prenesuvadeka Hinda ,ženata na Ebu Sufjan,mu rekla na Hind,mu rekla na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.:”Ebu Sufjan e skrżav čovek,ne mi dava onolku kolku što mi e potrebno mene i na decata,osven ako jas nešto zemam bez negovoto znaenje!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“Zemaj umereno,onolku kolku e dovolno za tebe i decata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1535)



1536.Ebu Huzejfe r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne ќe vleguva vo Xennet onoj koj prenesuva tugji zborovi.” (Rijadus-Salihin hadis br.1536)



1537.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pominal pokraj dva kabura (grobovi) i rekol:“Ovie dvajca sega se kaznuvaat,ne se kaznuvaat poradi golem grev,no kaj Allah e golem grev!Prviot prenesuvaše tugji zborovi,a drugiot ne se čuvaše od močka,koga izvršuvaše mala nužda” (Rijadus-Salihin hadis br.1537)





1539.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne prenesuvajte mi ništo od ednite za drugite,zošto jas sakam megju vas da izlezam so mirna sovest.” (Rijadus-Salihin hadis br.1539)



1540.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Lugjeto se kako metali; Najdobrite vo islamot se onie koi bile najdobri vo vremeto na xahilijet,ako ja svatat verata.Najdobri lugje za upravuvanje se onie koi naj poveќe izbegavaat, a najloši se licemernite,(dvoličnite),koi na ednite mu zboruvaat edno,a na drugite drugo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1540)



1541.Muhammed b.Zejd r.a.,kažuva deka nekoi lugje go prašale negoviot dedo Abdullah b.Omer:“Koga gi posetuvame našite vladari,nie zboruvame sprotivno na ona što zboruvame koga izleguvame od kaj niv?”Abdullah im odgovori:“Toa go broevme vo licemerstvo vo vremeto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.(Rijadus-Salihin hadis br.1541)



1542.Abdullah b.Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vistinata vodi kon dobročinstvoto,a dobročinstvoto void vo Xennet,i čovekot zboruva vistina,se dodeka kaj Allah ne se zaveduva iskren (koj ja saka vistinata)čovek.Lażenjeto vodi kon razvratnost,a razvratnosta vodi vo Xehennem,i čovekot laże se dodeka kaj Allah ne se zapišuva lażgo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1542)



1543.Abdullah b.’Amr b.’As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Kaj kogo ќe se najdat četri svojstva,e čist munafik (dvoličen-licemer),kaj kogo ќe se najde edno od tie svojstva,ima svojstvo na dvoličnost se dodeka ne se otkaże od nego; koga nešto ќe mu se doveri, izneveruva; koga zboruva,laże; koga vetuva,izneveruva i koga se prepirka gi nadminuva granicite.” (Rijadus-Salihin hadis br.1543)



1544.Ibn-‘Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Koj zboruva lažni sonovi ќe bide zadolžen da odvrzuva jazol pomegju dve vlakna,što ne ќe może da go napravi;Koj ќe prisluškuva razgovor na lugje koi toa ne go sakaat,na Sudniot den vo negovite uši ќe mu se poliva olovo; Koj ќe napravi (naslika) slika ќe bide kaznet i ќe mu bide naredeno da mu vdišuva duša,ali toa ne ќe može da go napravi.” (Rijadus-Salihin hadis br.1544)



1545.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Najgolema laga e čovekot da zboruva kako sonuval ona što ne go sonuval.” (Rijadus-Salihin hadis br.1545)



1547.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dovolna laga e za čovekot da zboruva sve što sluša.” (Rijadus-Salihin hadis br.1547)



1548.Semure r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Lažgo e onoj koj prenesuva hadis od mene,znaejќi deka e lažen.” (Rijadus-Salihin hadis br.1548)



1549.Esma r.a.,prenesuva deka edna žena prašala:”Allahov Prateniku,dali mi e grev pred ne venčana žena na mojot maž da pretendiram kako maž mi me nagraduva so nešto?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Onoj koj pretendira deka so nešto e nagraden,e kako da gi obmanuva drugite,oblekuvajќi ališta na lugje komu ne mu pripagja.” (Rijadus-Salihin hadis br.1549)



1550.Ebu-Bekr r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Sakate da vi kažam koj e najgolemiot grev?”

“Sakame”odgovorivme,a toj reče:“Pripišuvanje zdrużenik na Allah i neposlušnost kon roditelite.”

Pratenikot s.a.v.s.,beše potpren,sedna i reče:“I lażno svedočenje!Sakajќi da gi zaќuti!” (Rijadus-Salihin hadis br.1550)



1551.Ebu-Zejd Sabit b.Dahhak r.a.,(e eden od onie koi dadoa zavet na vernost vo Hudejbija),kažuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj se zakolnuva lažno i namerno so druga vera,osven islamot, ќe bide takov,kako što se zakolnal;

Koj ќe izvrši samoubistvo,na Sudniot den ќe bide kaznet so predmetot so koe izvršil samoubistvo;

Čovekot ne e primoren da go izvršuva zavetot ako e nadvor od negovite možnosti,a prokolnuvanje na mu’minot (vernikot),e kako negovoto ubistvo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1551)



1552.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vistinskiot vernik ne może da bide prokolnuvač.” (Rijadus-Salihin hadis br.1552)

135IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:38 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1553.Ebu Derda r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na Sudniot den prokolnuvačite nema da bidat šefa’atčii (posrednici) ili šehidi.” (Rijadus-Salihin hadis br.1553)



1554.Semure b.Xundub r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol “Ne prokolnuvajte se ednisodrugi so Allahovoto prokletstvo,nitu so Negovata lutina,nitu so xehennemskiot ogan.” (Rijadus-Salihin hadis br.1554)



1556.Ebu Derda r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga čovekot prokolnuva nekogo, prokletstvoto se kreva na nebesa i pred nego se zatvoraat nebeskite vrati.Potoa,kogase spušta na zemja,pred nego se zatvoraat zemjinite vrati i prokletstvoto odi levo i desno.Ako ne najde izlez, prokletstvoto se vraќa na onoj koj e prokolnet,ako e za nego,a ako ne e,togaš se vraќa kaj prokolnuvačot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1556)



1559.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navreduvanje na muslimanot e golem grev,a ubivanje na muslimanot e kufr (neverstvo).” (Rijadus-Salihin hadis br.1559)



1562.Ebu Hurejre r.a.,kažuva deka bil donesen čovek kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s., i Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,naredil: “Udrete go!”Ebu Hurejre veli:“Nekoi go udiraa so race,nekoi so čevli,a nekoi so oblekata.”Koga čovekot se oddalečil,nekoi lugje povikaa:“Allah neka te usrami.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Ne zboruvajte taka,ne pomagajte go šejtanot protiv nego.” (Rijadus-Salihin hadis br.1562)



1564.Aja r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne grdete gi umrenite,zašto tie si go dobija ona što si go zaslužija.” (Rijadus-Salihin hadis br.1564)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: ألا تزر وازرة وزر أخرى وأن ليس للإنسن إلا ما سعى

Ni eden grešnik ne ќe gi ponese tugjite grevovi,na čovekot mu pripagja samo ona što si go rabotel.(Kur’an Sura-en-Nexhm 53:38-39) Pogledni gi i slednite hadisi pod broj:66,104,116,461, 574,1292, 1383.Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an: (Sura El-Hašr 59:18),(Sura El-Infitar 82:5),(Sura En-am 6:164).





1565.Abdullah b.Amr’b.’As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Musliman e onoj od čii jazik e race se sigurni drugite muslimani,a muhaxir e onoj koj ќe go napušti ona što go zabranil Allah.” (Rijadus-Salihin hadis br.1565)



1567.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne mrazete se megju sebe,nemojte edni na drugi da zaviduvate i pleќi da zavrtite,i nemojte edni drugi da izbegavate,nego,robovi Allahovi braќa bidite!Na vernikot ne i e dozvoleno da go napušti svojot brat poveќe od tri dena.” (Rijadus-Salihin hadis br.1567)



1568.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Xennetskite vrati se otvoraat sekoj ponedelnik i četvrtok,i mu se oprostuva na sekoj rob koj ne mu pripišal združenik na Allah,osven na onoj koj e skaran so svojot brat musliman.Togaš se veli:”Počekajte gi ovie dvajca dodeka ne se izmirat, počekajte gi ovie dvajca dodeka ne se izmirat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1568)



1569.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Čuvajte se od zavidlivosta,zošto, zavidlivosta gi uništuva dobrite dela,kako što ognot gi uništuva drvata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1569)



1570.Ebu Hurejre r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čuvajte se od somnevanje, zošto somnevanjeto e najlażen govor.Nemojte da prisluškuvate,nemojte da špionirate,ne bidite egoisti (sebični),nemojte da im zaviduvate na drugite, nemojte megjusebe da se mrazete,nemojte edninadrugi da gi svrtite pleќite,bidete braќa,o Allahovi robovi,kako što vi naredil Toj.Muslimanot e brat na musliman i toj ne mu pravi nepravda,ne go poniżuva i ne go prezira.Bogobojazlivosta e ovde, bogobojazlivosta e ovde,i pokaża na svoite gradi.Dovolno zlo na čovekot mu e da go prezira svojot brat musliman.Na sekoj musliman mu e zabraneta krvta,česta i imotot na drugiot musliman.Allah ne gleda vo vašite telani vo vašite lica,nego gleda vo vo vašite srca i vo vašite dela.” (Rijadus-Salihin hadis br.1570)



1572.Pred Ibn-Mesud r.a.,dovedoa eden čovek i mu rekoa:

“Od bradata na ovoj čovek mu kapi vino.” Reče: “Zabraneto ni e da razuznavame(špionirame)odgovori toj,no ako nešto bide očigledno,ќe prosudime spored toa.” (Rijadus-Salihin hadis br.1572)



1573.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Čuvajte se od somnevanja,zošto, somnevanjata se najlažnite pomisli.” (Rijadus-Salihin hadis br.1573)

Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli:”O vernici,čuvajte se od mnogu somnevanja,navistina,nekoi somnevanja se grev.”

Potcenuvanje na svojot brat musliman

1574.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dovolno grev za čovekot e da go potcenuva svojot brat musliman”. (Rijadus-Salihin hadis br.1574)

Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli: يأيها الذين ءامنوا لا يسخر قوم من قوم عسى أن يكونوا خيرا منهم ولا

نساء من نساء عسى أن يكن خيرا منهن ولا تلمزوا أنفسكم ولا تنابزوا بالألقب بئس الاسم الفسوق بعد الإيمن ومن لم يتب فأولئك هم الظلمون(“O vernici,mažite edni so drugi neka ne se ismejuvaat,možebi se tie podobri od niv;a ni ženite so drugi ženi,možebi se tie podobri od niv.I ne kudite edni drugi i ne imenuvajte se edni drugi so prekar! O kako e odvratno vernicite da se spomnuvaat so potsmešlivi prekari! A onie koi ne se pokajuvaat,za samite sebe sočinuvaat nepravda.”) (Sura El-Huxurat 49:11)

136IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:41 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1575.Ibn-Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Ne ќe vleguva vo Xennet onoj vo čie srce ima troška voobrazenost!

Eden čovek praša:“Nekoj saka da ima ubava obleka i čevli.”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovoril:“Allah e ubav i ja saka ubavinata.Voobrazenosta e ne prifaќanje na vistinata i preziranje na lugjeto.” (Rijadus-Salihin hadis br.1575)



1576.Xundub b.Abdullah r.a., prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kažuvaše:

“Eden čovek se kolneše:“Vallahi,Allah nema da mu prosti na toj i toj!”,Nemu,Allah mu odgovori:“Koj e toj što se kolni vo Moeto ime deka Jas da mu prostam.Jas ne ќe mu prostam na toj i toj? Nemu veќe sum mu oprostil,a tebe delata ti gi poništiv! (Rijadus-Salihin hadis br.1576)



1577.Vasl b.Eskar.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne mu se raduvaj na nesreќata na drugiot,možebi Allah nemu mu se smiluva,a tebe iskušuva!” (Rijadus-Salihin hadis br.1577)



1579.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne ni pripagja nas onoj koj se bori so oružje protiv nas, i ne ni pripagja nas onoj koj nas ne laže.”

Vo eden drug rivaet stoi deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,naišol pokraj kup hrana vo koja ja stavil rakata,koga osetil vlaga po prstite,go prašal prodavačot:“Što e ova,o sopstveniku na hranata?”

“Se navlažija,Allahov Prateniku!”“Zošto ne ja stavi vlażnata hrana zgora za da ja vidat lugjeto? Ne ni pripagja nas onoj koj nas ne laže”,reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s. (Rijadus-Salihin hadis br.1579)



1580.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne natprevaruvajte se vo lažna prodažba,taka što ќe ja krevate cenata!” (Rijadus-Salihin hadis br.1580)



1583.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj nateruva raspravija megju żenata i mażot ili slugata i gospodarot ne e od nas.” (Rijadus-Salihin hadis br.1583)



1584.Abdullah b.’Amr b.’As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Kaj kogo ќe se najdat četri svojstva,ќe bide prav munafik (dvoličen-licemer),kaj kogo ќe se najde edno od tie svojstva, ima svojstvo na dvoličnost se dodeka ne se otkaże od nego; koga nešto ќe mu se doveri,izneveruva; koga zboruva,laże; koga vetuva,izneveruva i koga se prepirka gi nadminuva granicite.” (Rijadus-Salihin hadis br.1584)



1585.IbnMes’ud,Ibn-Omer i Enes r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sekoj izmamnik na Sudniot den ќe ima zastava,pa ќe se kažuva:“Toa e izmamata na toj i toj!” (Rijadus-Salihin hadis br.1585)



1586.Ebu-Seid el-Hudri r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na Sudniot den sekoj izmamnik na zadnicata ќe ima zastava,koja ќe bide golema spored goleminata na izmamata.A Najgolemiot izmamnik e vladarot koj go laże narodot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1586)



1587.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vozvišeniot Allah preporačuva:Jas ќe bidam protivnik na trojca lugje na Sudniot den:“Čovek koj go dava zborot,kolnejќi se vo Moe ime,pa ќe obmanuva; onoj koj prodava sloboden čovek kako rob (sluga),pa ќe gi potroši tie pari; i čovekot koj ne mu ja dava platata na naemnikot koj mu ja završil dovgovrenata rabota.” (Rijadus-Salihin hadis br.1587)



1588.Ebu Dherr r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tri pati gi povtori zborovite:”Na Sudniot den Allah ne ќe zboruva so tri vrsti lugje,nitu ќe gi pogleda,nitu od grevovi da gi očisti,tuku žestoko ќe gi kazni.”

Ebu Dherr reče:“I propadnale izgubenite!A koi se tie o Allahov Prateniku?”

“Onoj koj nosi dolga obleka od naduenost,onoj koj navreduva za dadenata sadaka,i onoj koj ja prodava svojata roba kolnejќi se lażno.” (Rijadus-Salihin hadis br.1588)



1589.Ijad b.Himar r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Vozvišeniot Allah mi objavil vie eden kon drug ponižni da bidite,pa nikoj nikogo da ne ugnetuvate i ni eden da ne se fali nad drugiot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1589)

137IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:45 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1590.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koga eden čovek ќe veli: ”Propadnaja i nastradaaa lugjeto,toj e naj golem stradalnik.” (Rijadus-Salihin hadis br.1590)



1591.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne prekinuvajte gi megjusebnite vrski, ne vrtete pleќi edni na drugi,ne mrazete se eden kon drug,ne zaviduvajte edni na drugi, tuku Allahovi robovi,braќa bidite! Na muslimanot ne mu e dozvoleno da izbegnuva razgovor so svojot brat poveќe od tri dena.” (Rijadus-Salihin hadis br.1591)



1592.Ebu Ejjub r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“ Na muslimanot ne mu e dozvoleno da izbegnuva razgovor so svojot brat poveќe od tri dena; ќe se sretnat,a glavata ja vrtat eden od drug.Podobar e onoj koj prv ќe dava selam.” (Rijadus-Salihin hadis br.1592)



1596.Ebu-Hiraš Hadred b.Ebi Hadred el-Eslemi r.a.,prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga rekol:“ Izbegnuvanje na bratot musliman edna godina e kako negovoto ubistvo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1596)



1597.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Ne mu e dozvoleno na vernikot da go izbegnuva bratot vernik poveќe od tri dena.Ako pominat tri dena, neka go pobara i neka mu dava selam,pa ako go primi selamot,imaat podednakva nagrada,a ako ne go prima selamot,ќe go snosi grevot,dodeka onoj što dade selam so toa delo prestana so izbegnuvanjeto na svpjot brat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1597)



1598.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Zabraneto im e na dvajca da šepotat vo prisustvoto na treto lice.” (Rijadus-Salihin hadis br.1598) Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli:

إنما النجوى من الشيطن ليحزن الذين ءامنوا وليس بضارهم شيءا إلا بإذن الله وعلى الله فليتوكل المؤمنون

“Šepotot e šejtanska rabota” (Sura El-Muxadele 58:10)



1600.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Edna e żena e frlena vo Xehennem zaradi mačkata.Ja zarvori se dodeka ne crkna.Nitu ja hranela nitu napoila,nitu da ja pišti da bara insekti po zemjata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1600)



1601.Ibn-Omer r.a.,vo edna prilika naišol na momčinja od Kurejšite,koi živata ptica go postavile za meta,gagjaja na nea i na sopstvenikot na pticata mu ja davale sekoja strela koja ќe promašeše.Koga go vidoa Omera,momčinjata se rasturija,a toj povika kon nimi:“Koj go napravi ova?Allah neka go prokolne onoj koj go napravi ova,zošto,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go prokolnal onoj koj ќe postavi nešto živo za meta.” (Rijadus-Salihin hadis br.1601)



1602.Enes r.a.,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil da se stavat živi żivotni za meta.” (Rijadus-Salihin hadis br.1602)



1603.Ebu-Ali Suvejd b.Mukrin r.a.,kažuva:

“Bevme sedum braќa i imavme edna robinka (sluginka).Našiot najmlad brat koga go ošamari,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ni naredi da ja oslobodime.” (Rijadus-Salihin hadis br.1603)



1606.Hišam b.Hakim b.Hizam r.a.,propoveduva:”Patuvajќi preku Sirija,vidov grupa na vrzani selani koi stoeja na sončevata žeština i na glavite im nalivaa ulje.Gi prašav:”Što pravite?”,tie rekoa:”Gi kaznuvame zatoa što ne platile danok!”Se kolnam deka go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Allah ќe gi kazni onie koi ќe kaznuvaat lugje na ovoj svet!Potoa mu otidov na namesnikot i pobarav da gi pušti,što toj taka i postapi.” (Rijadus-Salihin hadis br.1606)



1608.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka ednaš,pokraj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pomina magare so žigosana glava,pa si reče: “Allah go prokolnal onoj koj go žigosal!”

Vo rivaetot na Muslim stoi:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil udiranje po lice i žigosenje po liceto!.” (Rijadus-Salihin hadis br.1608)



1610.IbnMesud r.a.,propoveduva:”Na edno patuvanje,dodeka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se odaleči, vidovme ptica so dve pilinja i mu gi zedovme pilinjata.Pticata krużeše nad nas i koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,dojde,praša:Koj ja ožalosti ova ptica?Vratete mu gi pilinjata!Potoa,koga vide izgoren mravjalnik praša:Koj go izgorel ova?Odgovorivme:Nie!Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Samo na Gospodarot na ognot mu e dozvoleno da kaznuva so ogan.”(Rijadus-Salihin hadis br.1610)



1611.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Odolgovlekuvanje na bogatiot so otplatata na dolgot e nasilstvo.A ako dolžnikot go prefrluva dolgot na drugo bogato lice,koj mu dolži nemu,pozajmuvačot neka go prifati toa.”(Rijadus-Salihin hadis br.1611)



1612.Ibn-‘Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj go bara podarokot nazad,sličen e na kuče koe povraќa,pa ќe go izede ona što go povratilo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1612)



1614.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Izbegnuvajte gi sedumte teški grevovi!” Prašaja:“A koi se tie,Allahov Prateniku?”Reče:“Pripišuvanje zdrużenik na Allah,sihr (magija), ubivanje na nevin čovek, zemanje na kamata,bespravno trošenje imot na sirače,beganje od bojnoto pole i lażenje za blud česni ženi i nevešti vernički.” (Rijadus-Salihin hadis br.1614)

Vozvišeniot Allah subhanehu ve te’ala veli: إن الذين يأكلون أمول اليتمى ظلما إنما يأكلون في بطونهم نارا وسيصلون سعيرا“Onie koi bez nikakvo pravo go jadat imotot na siročinjata,navistina go jadat ona što ќe gi vovede vo ogan i tie vo ognot ќe gorat.”(Sura En-Nisa 4:10)



1615.Ibn Mesud r.a.,prenesuva:“ Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go prokolnal onoj koj zema kamata i onoj koj ja dava.”

Vo rivaetot na Tirmidhi stoi: “I svedocite i onoj koj ja pišuva.” (Rijadus-Salihin hadis br.1615)

Vozvišeniot Allah subhanehu ve te’ala veli:

الذين يأكلون الربوا لا يقومون إلا كما يقوم الذي يتخبطه الشيطن من

المس ذلك بأنهم قالوا إنما البيع مثل الربوا وأحل الله البيع وحرم الربوا

فمن جاءه موعظة من ربه فانتهى فله ما سلف وأمره إلى الله ومن عاد فأولئك أصحب النار هم فيها خلدون

“Onie koi se zanimavaat so kamata,ќe se digne kako što ќe se diga onoj,kogo so dopir šejtanot go izbezumil,zatoa što zboruvaa:”Kamatata e slična kako i trgovijata.”A Allah ja dozvoli trgovijata,a go zabranil kamatata.Na onoj komu ќe mu dojde poukata od Gospodarot negov,pa ќe se otkažuva,negovo e ona što go steknal porano,a negoviot slučaj Allah ќe go reši; a onie koi povtorno ќe go napravat,ќe bidat žiteli na Xehennem i vo nego za navek ќe ostanat.” (Sura El-Bekare 2:275)



1616.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka gslušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Vozvišeniot Allah kažuva:“Sebesi Jas sum dovolen i ne mi treba zdrużenik.Koj ќe napravi nekoe delo vo Moe ime i ime na nekoj drug,Jas ќe mu go prepuštam na onoj drugiot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1616)

138IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 4:57 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1617.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka gslušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga kažuva:

”Na Sudniot den prvo ќe mu bide presudeno na čovekot,koj poginal kako šehid na Allahoviot pat.Allah ќe mu gi pokaže site blagodati,čovekot ќe gi potvrduva,pa Allah ќe go praša:

”Što si napravil so blagodatite?

Ќe odgovori:“Se borev na Tvojot pat,dodeka ne poginav.”

Allah ќe mu veli:”Lažeš!Si se borel za da rečat:”Kako e hrabar!”I ete rekoa.

Potoa,Allah ќe naredi naglavački da go frlat vo ognot na Xehennem.

I čovekot-učenjak,koj gi poučuvaše drugite,i mnogu učeše Kur’an,Allah ќe go potseti na site blagodati; toj ќe gi potvrduva i Allah ќe go praša:”Što si napravil so blagodatite?”

Ќe odgovori:”Vo Tvoeto ime učev,gi poučuvav drugite i učev Kur’an!”

Allah ќe mu veli:”Lažeš! Učeše nauka za drugite da velat:”Kolku e učen!”I učeše Kur’an,da bi rekle:”Mnogu uči!”I ete,te falea!”

Potoa,Allah ќe naredi naglavački da go frlat vo ognot na Xehennem.”

“I čovekot,na komu Allah mu dal obilen i raznoviden imot,Allah ќe go potsetuva na site blagodati; toj ќe gi potvrduva i Allah ќe go praša:”

Što si napravil so blagodatite?:

Čovekot ќe odgovori:”Delev imot na sekoj način za koi znaev deka Ti si zadovolen!

Allah ќe veli:”Lažeš! Deleše imot za drugite da velat:”Kako e darežliv!I ete,rekoa!Potoa,Allah ќe naredi naglavački da go frlat vo ognot na Xehennem.” (Rijadus-Salihin hadis br.1617)



1618.Ibn-Umer r.a.prenesuva deka lugjeto mu rekle:”Nie koga vleguvame kaj našite rakovoditeli i vladari,im zboruvame sprotivno od onoj govor,koi zboruvame koga ќe izlezime od kaj niv.Ibn-Umer r.a.,togaš reče:”Vo vremeto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nie,toa go smetavme za licemerstvo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1618)



1620.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe steknuva nauka samo radi ovosvetski bogatstva,a so koja se postignuva zadovolstvo na Vozvišeniot Allah,na Sudniot den,nema ni da go oseti mirisot na Xennetot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1620)



1621.Ebu Dherr r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,bil prašan:“Što ako čovekot napravi dobro delo pa lugjeto ќe go falat za toa? Reče:Toa e i ovosvetska radost na vernikot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1621)



1622. Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Na čovekot mu e odreden i udel vo bludot,što neizbežno i ќe go napravi: blud na očite e pogledot; blud na ušite e slušanjeto; blud na jazikot e govorot; blud na racete e dopirot; blud na nogata e čekorenje; dušata saka i se nadeva,a poloviot organ sve toa go potvrduva ili negira.” (Rijadus-Salihin hadis br.1622)

Vozvišeniot Allah subhanehu ve te’ala veli:

وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولـئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً

“I sluhot,i vidot,i razumot...za seto toa,navistina ќe se odgovara.” (Sura El-Isra 17:36)

Isto taka,Vozvišeniot Allah subhanehu ve te’ala veli:يعلم خائنة الأعين وما تخفي الصدور

“Toj gi znae pogledite koi skrišno vo ona što e zabraneto gledaat,a i ona što gradite krijat.” (Sura El-Mumin 40:19)



1623.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čuvajte se od sobirite po patištata.” “Allahov Prateniku,nas ni se potrebni sobirite za da porazgovarame!”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Ako baš tuka mora da se sobirate,togaš dajte mu go na patot negovoto pravo!“A koe e pravoto na patot,o Allahov Prateniku?”

Reče:“Navednuvanje na pogledot,nevoznemiruvanje na drugite,vozvraќanje na selam i nareduvanje na dobro i odvraќanje od zlo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1623)



1625.Xerir r.a.,kažuva deka go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za iznenadniot pogled,na što mu odgovori:“Navedni go pogledot!” (Rijadus-Salihin hadis br.1625)



1626.Ummi Selema r.a.,prenesuva:”Bev kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a kaj nego beše Mejmuna,pa si dojde i Ibn Ummi Mektum.Toa beše posle naredbata za pokrivanje.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: ”Pokrivajte se pred nego.”Nie,rekovme:” Allahov Prateniku,zarem toj ne e slep?Toj nitu nè gleda,nitu nè znae.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”A dali vie dvete ste slepi? Ne go gledate voe nego?” (Rijadus-Salihin hadis br.1626)



1627.Ebu-Se’id r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Ne e dozvoleno za mažot da gleda vo sramniot del na teloto na drug maž,nitu e dozvoleno ženata da gleda vo sramniot del na teloto na druga žena; I ne mu e dozvoleno na mažot da spie so drug maž,i ženata so žena,pod istiod pokrivač.” (Rijadus-Salihin hadis br.1627)



1628.’Ukbe b.’Amir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čuvajte se od osamuvanjata so ženite koi ne vi se bliska rodnina!”Eden Ensarija praša:“A bratot na mażot?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Bratot na mażot e kako smrt.” (Rijadus-Salihin hadis br.1628)





1629.Ibn-‘Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Na mažot ne mu e dozvoleno da se osamuva so tugja žena,osven vo prisustvo na na nejzinata bliska familija mahrem.”

Nikoj od vas neka ne se osamuva so tugja żena,osven vo prisustvo na mahrem (so onoj za kogo ne może da se mażi).” (Rijadus-Salihin hadis br.1629) Vidi i 989.





1630.Burejdah r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Zabraneti se ženite od muxahidite za za onie koi ne izlegle na borba,kako što im se zabraneti nivnite majki.Onie koi ostanuvaat doma koga ќe prevzemaat griža za familijata na muxahidite,pa ќe go izneverat,ќe stojat na Sudniot den i ќe im se zema od nivnite dobri dela kolku što saka,se dodeka ne se zadovoluva!“Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se svrte kon nas,i praša:“Što mislite?“ (Rijadus-Salihin hadis br.1630)



1631.Ibn-‘Abbas r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi prokolnal ženstvenite maži i ženite mažestveni.”

Vo drugoto predanie stoi:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi prokolnal maškite koi imitiraat ženi vo oblekuvanjeto i ženite koi imitiraat maži vo oblekuvanjeto.” (Rijadus-Salihin hadis br.1631)



1632.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,Go prokolnal čovekot koj nosi ženska obleka,a ženata koja nosi maška obleka.” (Rijadus-Salihin hadis br.1632)



1633.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Dve vrsti Xehennemski žiteli nema da vidam; lugje so kamšici vo racete,koi se kako kravski opaški (pendreci),i so niv gi udiraat lugjeto i ženite,oblečeni a razotkrieni,koi voshituvaat pri odenje,i drugite na istoto gi povikuvaat,i svrteni od pokornosta kon Allah,a glavite im se kako krivi kamilski grbovi.Tie (ženite) nema da vlezat vo Xennet nitu ќe go osetat negoviot miris,a zasigurno negoviot miris se oseќa na ogromna dalečina.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1633)



1635.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne jadete i ne pijte so levata raka,zašto šejtanot jade i pie so levata raka.” (Rijadus-Salihin hadis br.1635)



1639.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zdogleda momče na komu mu go izbričile samo eden del od glavata.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im go zabranil toa i kažuvajќi:“Ili izbričete mu ja celata glava,ili ne gibnete ja!” (Rijadus-Salihin hadis br.1639)



1641.Alija r.a.,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im zabranil na żenite da ja bričat glavata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1641)



1646.Abdulah b.'Amr b.'As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne izvlekuvajte gi belite vlakna zašto tie se svetloto na muslimanot na Sudniot den.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1646)



1647.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: ( من أحدث في أمرنا هذا ما ليس منه فهو رد Men ahdese fī emrinā hāzā mā lejse minhu fe-huve redd)“Onoj koj ќe vovede vo ova naša rabota (vera) nešto što ne e od nea,toa ќe bide otfrleno (od Allah).“ (Rijadus-Salihin hadis br.1647)

Vozvišeniot Allah subhanehu ve te’ala veli: أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِينًا“Al jeumel akmal tu lekum dinekum ve etmumtu alejkum ni'meti ve reditu lekum al Islam edine.Što znači:“Denes verata vaša i blagodatot Moj kon vas go dovršiv i zadovolen sum islamot da vi bide vera”.(Sura El-Maide 5:3)




139IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 5:02 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
Vo rivaetot na Buhari stoi:”Prenesuva Enes r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe vovede nešto novo (Bid’at) vo našata vera,na nego neka e prokletstvoto na Allah,prokletstvoto na melecite i site lugje.Allah od nego nema da primi ni obavezno ni dobrovolno delo” (Sahih-ul-Buhari,Kitabu itisam,187/8,7306);Vidi go istiot hadis i vo: (Muslim,Kitabu hadż-dż 994/2,1366).

Allah subhanehu ve te’ala veli: وَقَدِمْنَا إِلَى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَنْثُورًاI Nie ќe pristapime kon nivnite dela koi gi napravile vo pepel i prav ќe gi pretvorime. (Sura El-Furkan 25:23)





1652.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne ostavajte zapalen ogan vo vašite kuќi koga spiete.” (Rijadus-Salihin hadis br.1652)



1654.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pokrijte gi sadovite so hrana,vrzete gi mešinite so voda, zatvorete ja vratata gasnete gi svetlata,zašto,togaš šejtanot ne może da vleze vo mešinata,da ja otvori vratata ili da go otkrie sadot.A ako ne możete ništo drugo da napravite,togaš nad sadot stavite stap,stavete go i spomenuvajte go imeto na Allah zašto i glušecot może da go zapali kuќata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1654)



1658.Ibn-Mes’ud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne ni pripagja nas onoj koj se mava po liceto,ja kini oblekata i oplakuva (žali) kako vo xahiliet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1658)



1658.Ibn-Mes’ud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne ni pripagja nas onoj koj se mava po liceto,ja kini oblekata i oplakuva (žali) kako vo xahiliet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1658)

Vo rivaetot na Buhari,“Sahih-ul-Buhari vol.3 Hadis br.1305“,stoi:“

Koga stigna vesta za ubistvoto na Zejd b.Harith,Xhafer i Abdulla b.Revah r.a.,Pratenikot s.a.v.s.,sedna vo xamia,i dozna za tażanjeto.Jas potvrdiv po tresnuvanjeto na vratata,dojde eden čovek kaj Pratenikot,i mu reče:O Allahov Prateniče,żenite na Xhafer....“ i go spomna nivnoto tażenje.Pratenikot s.a.v.s.,zapovedi da im go zabrani toa.Toj otide,po malku vreme se vrati i reče:”Im go zabraniv,no ne me slušaat,na što Pratenikot s.a.v.s.,mu naredi po vtorit pat da odi i da im go zabranuva toa.Toj otide,no pak se vrati i reče:“Vallahi tie me soboria,uvredia",ili rekol:“se każuvaat kako po jaki-ne sušaat“! Za izrazot na gorniot hadis,doagja od Muhammed b.Havsheb.Dodeka Aiše r.a.,smatra deka Pratenikot s.a.v.s.,mu rekol:Napolni im gi ustite so zemja!”



1663.Ibn-Omer r.a,propoveduva:“Koga Sad b.Ubade r.a.,leżeše smrtno bolen,dojdoa da go posetat Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,'Abdurrahman b.Afv,Sad b.Ebi-Vekas iAbdullah b.Mesud r.a.,koga vlegoa vo kuќata,go zateknaa pri nesvestica i Pratenikot s.a.v.s.,reče:Dali ja ispušti dušata?”Rekoa:“Ne,o Allahov Prateniku.” Allahoviot Pratenikot s.a.v.s.,zaplaka i lugjeto zaplakaa,koga go vidoa deka plače. Potoa im reče:“Zarem ne slušate?Allah ne kaznuva zaradi solznite oči i tažnoto srce,nego kaznuva zaradi ova,ili se smiluva i toj pokaża na svojot jazik.” (Rijadus-Salihin hadis br.1663)



1670.Kabis b.Muharik r.a.,kažuva deka go slušna Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga rekol:“Vo kufr (neverstvo) spagja i prorokuvanje na sudbinata,gatanje od letot na pticite i frlanje na kamčinja (grav i sl.)”. (Rijadus-Salihin hadis br.1670)



1677.Urve b.’Amir r.a.,kažuva deka nekoj pred Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,spomnal loši predznaci,na što Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Od site predznaci,najdobrite se dobrite predznaci,no nikakvi loši predznaci nemožat da go sprečat muslimanot. Ako gledate nešto nezgodno,proučite:“Allahu moj,samo Ti davaš dobro, samo Ti zaštituvaš od zlo,i samo Tebe ti pripagja vlasta moќ,.” (Rijadus-Salihin hadis br.1677)

140IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 5:09 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1678.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na Sudniot den ќe bidat kazneti onie koi pravat sliki, ќe im se reče:Ożivejte go ona što go napravivte!” (Rijadus-Salihin hadis br.1678)



1679. Ajša r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,stigna od edno patuvanje,a jas imav prostrano preku prozorecot zavesa na koja imaše sliki.Koga toa go vide Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pocrvene negovoto lice i reče:“Ajša,na Sudniot den kaj Allah najstrogo ќe bidat kazneti onie koi go imitiraat Allahovoto sozdavanje.”Ajša po toa reče:“Ja iskinav zavesata i od nea napraviv edna ili dve pernici.” (Rijadus-Salihin hadis br.1679)Vidi i hadis br.650,1684



1684.Ebu Talha r.a., prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

وقال رسول الله صلى الله عليه وسلم : " اقروا سورة البقرة في بيوتكم ، فإن الشيطان لا يدخل بيتا يقرأ فيه سورة البقرة

“Melekite ne vleguaat vo kuќa vo koja ima kuče ili slika.”(Rijadus-Salihin hadis br.1684) vidi i 1678



1689.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe drżi kuče,osven za čuvanje na stokata,i žetvite,sekoj den nagradata za dobri dela ќe mu bide namalena (za eden kirat) kolku brdoto Uhud.”

Vo predanieto na Muslim ušte se kažuva:”Koj ќe poseduva kuče,osven kuče za lov ili čuvanje stoka i nivi, nagradata ќe mu bide namalena za dve kirati.” (Rijadus-Salihin hadis br.1689)



1690.Ajša r.a.,prenesuva:” Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,videl pluvačka na predniot zid zidot na xamijata i ja izbrišal. (Rijadus-Salihin hadis br.1690)



1696.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako go slušate nekogo vo xamija (vo mestoto kade što se klanja) da se rasprašuva za izgubenata stoka ili nešto drugo,rečete mu:” Allah da ne ti go vrati!”,zošto,xamiite (kade se uči i klanja) ne se napraveni za toa.” (Rijadus-Salihin hadis br.1696)



1703.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe jade luk ili kromid neka se oddaleči od nas,ili neka ja napušti xamijata.”

Vo predanieto na Muslim se kažuva:“Koj ќe jade luk,kromit ili praz,neka ne mu se pribliżuva na xamijata,zašto melekite čuvstvuvaat neprijatnost od ona što čuvstvuvaat i lugjeto.” (Rijadus-Salihin hadis br.1703)



1706.Ummu Seleme r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

لقوله صلى الله عليه وسلم : " إذا رأيتم هلال ذي الحجة وأراد أحدكم أن يضحي

فليمسك عن شعره وأظفاره حتى يضحّي " وفي رواية فلا يمسّ من شعره وبشرته

. وهذا أمر للوجوب ونهي للتحريم علىKoga ќe se pojavuva mladata mesečina na dhul-hixe,ne mu e dozvoleno na onoj koj namerava da koli kurban,da ja skrati svojata kosa,brada,nitu da gi seče noktite,se dodeka ne zakole kurban” (Rijadus-Salihin hadis br.1706)



Allah,vi zabranuva da se kolnete vo tatkovcite vaši

1707.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah,vi zabranuva da se kolnete vo tatkovcite vaši, majkite vaši,decata vaši.Koj saka da se zakolne,neka se zakolne vo Allah ili neka molči.” (Rijadus-Salihin hadis br.1707)



1710.Burejde r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe se zakolni velejќi:”Nemal ništo so islamot!”,ako laże,toj ќe bidi takov kako što rekol,a ako ne laże,vo islam nema da se vrati neošteten.” (Rijadus-Salihin hadis br.1710)



1712.Ibn-Mes’ud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj lažno ќe se zakolne da bi go poseduval imot na muslimanite,ќe go sretne Allah naluten.”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako Kur’anska potvrda prouči:”

إِنَّ الَّذِينَ يَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَأَيْمَانِهِمْ ثَمَنًا قَلِيلا أُولَئِكَ لا خَلاقَ لَهُمْ فِي الآخِرَةِ وَلا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلا يُزَكِّيهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

“Onie koi svojata obvrska kon Allah i zakletvite svoi gi zamenuvaat so nešto koe malu vredi,na onoj svet nikaki dobrini ne ќe imaat,na Sudniot den,Allah nema ni da gi poveduva,nitu ќe obrnuva vnimanie na niv,nitu ќe gi isčisti,niv gi čeka bolno patenje”. (Sura Ali Imran 3:77 ). (Rijadus-Salihin hadis br.1712)



1714.Abdullah b.’Amr b.’As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Golemi grevovi se:Pripišuvanje zdrużenik,na Allah,neposlušnost kon roditelite,ubistvo na nedolżna ličnost i lażna zakletva.”

Vo drugiot rivaet stoi:”Eden beduin (selan) go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,:“Allahov Prateniku, koi se golemite grevovi?”Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Pripišuvanje zdrużenik,na Allah”A potoa koe?”Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Lažna zakletva!“

A što e toa lažna zakletva?Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Zakletva so koja nepravedno se prisvojuva tugjiot imot!“(Rijadus-Salihin hadis br.1714)



1715.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Lažnata zakletva pri prodavanje na robata,go poništuva bereќetot.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1715)



1721.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj moli zaštita vo imeto na Allah,zaštitete go;koj bara vo imeto na Allah,dajte mu; koj ќe ve povika,odzvijte mu se,koj vi pravi dobročinstvo,vozvratete mu,a ako ne możete,togaš molete go Allaha za nego,se dodeka ne mislite deka ste mu vozvratile vo celost.” (Rijadus-Salihin hadis br.1723)



Gospodine

1725.Burejde r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Ne velete mu na munafikot:gospodine!”, zošto,ako toj e gospodin megju vas,togaš ste go razlutile vašiot Gospodar.” (Rijadus-Salihin hadis br.1725)



1729.Ajša r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe duvaše veter,ќe veleše:“

158- (( اللهم إني أسألك خيرها ، و خير ما فيها ، و خير ما أرسلت به و أعوذ بك من شرها ، و شر ما فيها ، شر ما أرسلت به )) . رواه البخاري و مسلم

Allahumme inni es eluke hajreha ve hajre ma fiha ve hajre ma ursilet bihi,ve e'uzu bike min šerriha ve šerri ma fiha ve šerri ma ursilet bihi" (Allahu moj,Ti se molam za dobroto na ovoj veter,za dobroto koe go nosi i za dobroto so koe e ispratena,a Ti se priklonuvam od negovoto zlo,zloto koe go nosi i zloto so koe e ispraten.”) (Rijadus-Salihin hadis br.1729)



1733.Ebu Dherr r.a.,kažuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:

“Koj ќe mu reče na muslimanot:”Kafir ili:”Allahov neprijatel”,a toj,navistina,ne e takov,negovite zborovi ќe mu se vratat nemu.” (Rijadus-Salihin hadis br.1733)



1734.Ibn-Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vernikot ne navreduva,ne prokolnuva,ne zboruva sramni i nepristojni raboti.” (Rijadus-Salihin hadis br.1734)



1738.Xabir b.Abdullah r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Najmili i najbliski kaj mene na Sudniot den ќe bidat onie so najubaviot moral,a najomrazeni i najdaleku od mene na Sudniot den ќe bidat onie što drdorat,falbaxiite i onie koi silno zboruvaat.” (Rijadus-Salihin hadis br.1738)



1739.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Nemojte da velite:”Zlo mi e!”,tuku rečete:“Maka mi e!”. (Rijadus-Salihin hadis br.1739)



141IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 5:25 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1742.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne mu e dozvoleno na żenata koja se drużi so nekoja żena,da mu ja opišuva na svojot maż kako toj sam da ja gleda.” (Rijadus-Salihin hadis br.1742)



1745.Huzejfe b.Jeman r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nemojte da velete:“Što saka Allah i što saka toj i toj!“(zošto,so toa mu pravite združenik na Allah,a toa e ŠIRK što Allah ne prostuva),tuku rečete:“Što saka Allah,a potoa što saka toj i toj.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1745)



1746.Ebu Berza r.a.,kažuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go preziral spienjeto pred jacija i sedenkite posle jacija namaz. (Rijadus-Salihin hadis br.1746)



1749.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga żenata ne se odziva na povikot na mažot vo postela a toj ќe prespie lut na nea,melekite ja prokolnuvaat se do sabajle.” (Rijadus-Salihin hadis br.1749)



1750.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na żenata ne i e dozvoleno vo prisutnost na mažot da posti (nafila) bez negovata dozvola,i ne i e dozvoleno da pušta nikogo vo kuќata bez negovoto odobrenie.” (Rijadus-Salihin hadis br.1750)



1753.Ajša r.a.,prenesuva deka slušnala koga Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

“Ne izvršuvajte namaz koga se postavuva hranata,i ne izvršuvajte namaz koga oseќate potreba za obavuvanje na nužda.” (Rijadus-Salihin hadis br.1753)



1757.Ebu-Mersed Kennaz b.Husejn r.a.,prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:Ne klanjajte kon kaburite (grobištata) ili da sednete na niv! (Rijadus-Salihin hadis br.1757) Vidi hadis br.1766.



1758.Ebu-Xuhejm Abdullah b.El-Haris b.Simme el-Ensari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koga bi znael kolku grev pravi onoj koj pominuva pred klanjačot,bi mu bilo podobro da čeka četirieset (dena meseci ili godini), otkolku da pominuva pred nego.” (Rijadus-Salihin hadis br.1758)



1759.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Odkoga ќe se prouči ikametot,togaš e dozvoleno da se klanja samo farz za koe e ikametot proučen.” (Rijadus-Salihin hadis br.1759)



1761.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:Postite vo petok samo togaš koga postite den po napred i den posle nego.” (Rijadus-Salihin hadis br.1761)



1765.Ibn-Omer r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil postojano postenje.

”Ashabite mu rekoa:“No ti postojano postiš bez jadenje i pienje vo vreme na noќta!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Jas ne sum kako vas,mene Gospodarot me nahranuva i napojuva.” (Rijadus-Salihin hadis br.1765)



1766.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Podobro ќe vi bide da sednete na živ žar da vi go izgori oblekata i da ve isprżi otkolku da sedite na kabur (grob).” (Rijadus-Salihin hadis br.1766) Vidi hadis br.1757.



1767.Xabir r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil ukrasuvanje na grobot,sedenje i gradenje na grobot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1767)



1770.Ajša r.a.,kažuva:”Kurejšiite se zagriżile zaradi edna żena od rodot Mahzum koja ukrala,pa si se raspražale: “Koj ќe mu zboruva zaradi nea na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.?”Nekoi rekoa:“Na toa może da se zema vo predvid samo Usame b.Zejd, milenikot na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.”Koga Usame posreduval,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go zapraša:”Zarem posreduvaš zaradi izvršuvanjeto na kaznata na Vozvišeniot Allah?”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,održa govor i reče:

”Narodite pred vas uništeni se zatoa što ne gi kaznuvaa uglednite koga kradea,a koga kradea slabite,gi kaznuvaa.Vallahi,koga bi Fatima,ќerkata na Muhammed,ukrala,Muhammedbi i ja isekol rakata.” (Rijadus-Salihin hadis br.1770)



1771.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čuvajte se od dve kletvi. ”Prašale:“Na komu mu se nameneti tie dve kletvi?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovoril:“Na onoj koj vrši golema nużda po patištata i po senkite!” (Rijadus-Salihin hadis br.1771)



1772.Xabir r.a.,kažuva:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zabranil da se vrši mala nużda vo stoečka voda.” (Rijadus-Salihin hadis br.1772)



1773.Nu’man b.Bešir r.a.,propoveduva deka tatko mu go odonesol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu rekol:“Na ovoj sin mu podariv rob (sluga)!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Dali na sekoe dete mu podari isto što i nemu?”“Ne.”odgovori čovekot.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Vrati go toj podarok.” (Rijadus-Salihin hadis br.1773)



1774.Zejnebe b.ќerka mu na Ebu-Seleme r.a.,kažuva deka go posetila Ummu Habiba r.a.,żenata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.. Ummu Habiba r.a.,naredi da i donesat miris od šafran,ja namirisa devojčeto, potoa i svoeto lice i reče:”Vallahi,ne mi e do mirisot,nego,go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče od mimberot:”Ne i e dozvoleno na ženata koja veruva vo Allah i vo onoj svet,da nosi obleka na žalost po dolgo od tri dena,osven za mažot,koja može da go nosi četiri meseci i deset dena.”

Zejneba ponataka prodlžuva:“Potoa ja posetiv Zejneba,ќerkata na Xahš r.a.,koga i umre brat mu.Taa naredi da i donesat miris, se namirisa i reče:”Vallahi,ne mi e do mirisot,nego,go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče od mimberot:”Ne i e dozvoleno na ženata koja veruva vo Allah i vo onoj svet,da nosi obleka na žalost po dolgo od tri dena,osven za mažot,koja može da go nosi četiri meseci i deset dena.” (Rijadus-Salihin hadis br.1774)



1783.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne vrte te go oružjeto eden kon drug,zošto,ne znaete, šejtanot może da vi go odzema od raka i da go pogodi,da bi ve ifrlil vo Xehennemskiot ponor.” (Rijadus-Salihin hadis br.1783)



1785.Ebu-Ša’sa r.a.,propoveduva:“Vo edna prilika,dodeka sedevme so Ebu Hurejre r.a.,vo xamija,se slušna ezanot.Eden čovek stana i zamina kon izlezot.Ebu Hurejre go sledeše so pogledot i koga izleze od xamijata,Ebu Hurejre reče:“Ovoj e neposlušen kon Allahoviot Pratenik s.a.v.s. (Rijadus-Salihin hadis br.1785)



1786.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne odbivajte ponuden miris zošto,lesno se nosi a ubavo mirisa.” (Rijadus-Salihin hadis br.1786)



1788.Ebu-Musa el-Eš‘ari r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,slušna kako eden čovek go nadvisuvaat i prekumerno go falat,na što reče:“Go upropastivte i go uništivte.”(Rijadus-Salihin hadis br.1788)

142IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 5:31 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1789.Ebu Bekr r.a.,propoveduva:“Eden čovek go pofali drugiot vo prisustvo na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na što Pratenikot s.a.v.s.,mu reče povtoruvajќi nekolku pati:“Teško tebe!Glavata mu ja skina!Ako nekogo mora da go falite,togaš velite:”Jas takov go poznavam,a na Allah ќe mu polaga smetka,i ni za kogo ne potvrduvam da e bezgrešen kon Allah.” (Rijadus-Salihin hadis br.1789)



1792.Usame b.Zejd r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne patuvajte vo mesto kade se pojavila zarazna bolest,a ako se najduvate tamu,ne izleguvajte od nego!” (Rijadus-Salihin hadis br.1792)



1793.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Izbegnuvajte gi sedumte grevovi!”A koi se tie grevovi?”,go prašaa,a toj s.a.v.s.,reče:“Pripišuvanje zdrużenik na Allah,sihr (magija),bezpravno ubijanje na onoj kogo Allah zabranil da se ubie,zemanje na kamata,grabenje na imot od sirače,beganje od vojnoto pole i proglasuvanje za bludnici česni i nevini vernički.” (Rijadus-Salihin hadis br.1793)



1795.Ummu Seleme r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Onoj koj jade i pie od zlatni i srebreni sadovi,vo svojot stomak naliva Xehennemski ogan.” (Rijadus-Salihin hadis br.1795)



1796.Huzejfe r.a.,kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nas ni zabranil da oblekuvame svila i brokot,da pieme od zlatni i srebreni sadovi.Potoa reče:“Toa e za nevernicite vo ovoj,a za vernicite na onoj svet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1796)



1801.Kajs b.Ebi-Hazim r.a.,propoveduva:

“Ebu Bekr koga go poseti edna żena,po ime Zejneb,od plemeto Ahmes,primrtil deka ne zboruva.Gi praša prisutnite:”Što i e?Zošto ne zboruva?”Mu odgovorija:“Se zaveti deka ќe obavuva haxx molќejči!” “Zboruvaj”,i naredi nejze.Toa ne e dozvoleno,zošto,toa e nasledstvo od xahilijjet! I ženata progovori.”

(Rijadus-Salihin hadis br.1801)



1802.Sa’d b.Ebi-Vekkas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Zabranet e vlezot vo Xennet na onoj koj svesno potvrduva da mu pripagja na nekoj drug,a ne na svojot tatko.” (Rijadus-Salihin hadis br.1802)



1806.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Vozvišeniot Allah e lubomoren,a Negovata lubomora se izkažuva togaš koga čovekot pravi ona što mu go zabranil Allah.” (Rijadus-Salihin hadis br.1806)



1811.Enes r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Dexalot ќe vleze vo sekoj grad,osven Meka i Medina.Na sekoe priogjanje ќe gi čuvaat meleki vo safovi (redovi).Koga ќe doagja do neplodniot solen predel vo blizinata na Medina, Medina ќe se zatrese tripati tolku silnoto Allah od nea ќe protera sekoj nevernik i munafik (dvoličen).” (Rijadus-Salihin hadis br.1811)



1816.Mugire b.Šu’be r.a.,kažuva:“Nikoj poveќe od mene ne go prašuvaše Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za Dexxalot.Ednaš Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me praša:“Pa što može da ti našteti?”Rekov:“Velat deka ќe ima brdo leb i reka na pitka voda.” Reče:I pokraj toa toj e podmolen,beden kaj Allah. (Rijadus-Salihin hadis br.1816)



1820.Ebu Hurejre r.a., prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol“Ne ќe nastapi Sudniot den se dodeka ne vojuvaat muslimanite so Evreite.Evreite ќe se krijat pozadi kamenja i stabla,a kamenjata i steblata ќe prozborat:“Muslimanu,zad mene e evreinot dojdi i ubij go!”Samo drvoto Garkat nema da prozbori,zašto toa e evrejsko drvo.” (Rijadus-Salihin hadis br.1820)



1831.Xabir r.a.,zboruva:“Na početokot Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,drżeše hutba stoejќi na palmin dibek (trup),a koga se postavi minber,slušnavme stenkanje kako glas na stelna kamila.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sleze,ja stavi rakata na palminiot dibek,i dibekot se smiri.” (Rijadus-Salihin hadis br.1831)



1834.Ebu Hurejre r.a., prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Na vernikot ne mu e dozvololeno da go kasne zmijata dvapati od istata dupka.(t.e.dva pati da mu podlegnuva na istata greška.”) (Rijadus-Salihin hadis br.1834)



1835.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“So trojca lugje Allah nema da razgovara na Sudniot den; nitu ќe gi pogledne nitu ќe gi očisti od grevovite,tuku žestoko ќe gi kaznuva; onoj koj vo pustina ima dovolno voda pa ќe mu ja skrati na patnikot; onoj koj prodava roba posle ikindija,obmanuvajќi go kupecot kolnejќi se vo Allah deka e kupena tolku i tolku pa kupecot ќe mu poveruva; i čovekot koj mu vetuva vernost na vladarot (imamot) zaradi ovosvetskite korisni celi,pa ako mu dava vo što se nadevaše,ќe mu bide veren,a ako ne mu dava,ќe go izneveri.” (Rijadus-Salihin hadis br.1835)

143IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 5:39 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1851.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Lugje,Allah e dobar i prima samo dobrotija.Allah im naredil na vernicite ona što im naredil i na pratenicite koga reče:

يَا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّي بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ ”O pratenici,so dozvolenite i ubavite jadenja hranete se i dobri dela pravite,zošto Jas dobro znam vie što pravite!”(Sura El-Mu’minun 23:51) isto taka i;

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُوا لِلَّهِ إِنْ كُنْتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ “O vernici,jadete od dobrite dela koi sme vi gi podarile i bidite zahvalni na Allah...”(Sura El-Bekare 2:172)

Potoa zboruvaše za čovekot so neisčešlena kadrava kosa i prašliva od dolgoto patuvanje,koj gi kreva racete kon neboto molejќi:“Gospodaru moj,Gospodaru moj!”A hranata mu e haram,pienjeto mu e haram,oblekata mu e haram i nahranet e so haram!,Kako togaš dovata (molitvata) może da bide primena?” (Rijadus-Salihin hadis br.1851)



1852.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“So tri vrsti lugje Allah nema da razgovara na Sudniot den; nitu ќe gi pogledne nitu da gi očisti od grevovite,tuku žestoko ќe gi kaznuva: starecot bludnik,vladarot lażgo i nadueniot siromav.” (Rijadus-Salihin hadis br.1852)



1856.’Amr b.’As r.a.,prenesuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:

“Koga sudijata ќe vloži trud vo presudata i pravedno ќe presudi,ima dvojna nagrada,a koga ќe vložuva trud vo presudata i pogrešno ќe presudi,ima edna nagrada.” (Rijadus-Salihin hadis br.1856)



1866.Ebu Hurejre r.a.,kažuva:“Vo edna prilika bevme na gozba so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.Sakaše plećka,i koga mu go dadoa toj zagriza reče:“Jas sum prvenec na lugjeto na Sudniot den.A znaete li zošto?Allah ќe gi sobira poranešnite i podocnite narodi na edno mesto,taka što eden čovek ќe može da gi pregleda i eden čovek da gi povikuva.Sonceto nisko ќe se spušti lugjeto ќe padnat vo nepodnosliva maka i griža.Lugjeto ќe povikat:Zarem ne gledate vo što ste zapadnale i što ve snajde vas?Zarem ne ќe pobarate nekogo za nas da se zavzema kaj Gospodarot?Togaš edni na drugi ќe velat:”Pobarajte go našiot tatko,Adem!”

Ќe dojdat kaj Adem i ќe mu velat:”Ti si tatko na čoveštvoto,Allah so Svojata raka te storil,vo tebe život vdahnal,mu naredil na melekite sexde da ti pravat i te nastanil vo Xennet,pa se zavzemaj za nas kaj svojot Gospodar!Zarem ne gledaš vo što sme zapadnale i što né ima snajdeno?Adem,ќe odgovori: ”Allah se nalutil denes kako nikogaš porano ni podocna.Mi zabrani da mu se približuvam na drvoto,a jas go prekršiv zabranata.Ah,moite griži!Moite griži!Moite griži!Odite kaj nekoj drug,odite mu na Nuh!”

Koga ќe dojdat kaj Nuh,ќe mu velat:”O Nuh,ti si prviot Pratenik na zemjata.Allah te poimenuval zahvalen rob,pa se zavzemaj za nas kaj svojot Gospodar!Zarem né gledaš vo što sme zapadnale i što né ima snajdeno? Nuh a.s.,ќe veli:”Mojot Gospodar denes se nalutil kako nikogaš porano ni podocna.Dova (molitva) sum napravil,pa sum go prokolnal svojot narod.Ah,moite griži!Moite griži!Moite griži!Odite kaj nekoj drug,Odete mu na Ibrahim!”

Koga ќe dojdat kaj Ibrahim,ќe mu velat:”Ti si Allahoviot Pratenik i prijatel na zemjata.Zavzemaj se za nas kaj svojot Gospodar! Zarem ne gledaš vo što sme zapadnale i što né ima snajdeno?Mojot Gospodar denes se nalutil kako nikogaš porano ni podocna. Jas vo životot tri pati sum izlažel! Ah,moite griži!Moite griži!Moite griži!Odite kaj nekoj drug,Odete mu na Musa!”

Koga ќe dojdat kaj Musa,ќe mu velat:”Ti si Allahoviot Pratenik,Allah te odlikuval nad drugite lugje so Svoeto poslanie i govor.Zavzemaj se za nas kaj svojot Gospodar!Zarem ne gledaš vo što sme zapadnale i što né ima snajdeno?Mojot Gospodar denes se nalutil kako nikogaš porano ni podocna.Go ubiv čovekot a toa ne mi beše naredeno!Ah,moite griži!Moite griži!Moite griži! Odite kaj nekoj drug,Odete mu na Isa!”

Koga ќe dojdat kaj Isa,ќe mu velat:”Isa,Ti si Allahoviot Pratenik i Allahoviot zbor,so koe Toj život vdahna vo Merjem.Od utrobata razgovaraše so lugjeto.Zavzemaj se za nas kaj svojot Gospodar!Zarem ne gledaš vo što sme zapadnale i što né ima snajdeno? Mojot Gospodar denes se nalutil kako nikogaš porano ni podocna.Isa a.s.,ne spomna ni eden od svoite grevovi,nego ќe veli:”Ah,moite griži!Moite griži!Moite griži! Odite kaj nekoj drug,Odete mu na Muhammed s.a.v.s.!”

Vo drugoto predanie se dodava:”Koga ќe mi dojdat,ќe mi velat:”Muhammede,ti si Allahoviot Pratenik i pečatot na verovesnicite! Allah ti gi oprostil site poranešni i podocni grevovi.Zavzemaj se za nas kaj svojot Gospodar! Zarem ne gledaš vo što sme zapadnale i što né ima snajdeno?

Togaš ќe dojdam pod Aršot (Prestolnicata) i ќe padnam navednuvajќi se na sexde pred Gospodarot. Potoa ќe me vdahnuva so zahvaluvanost i pohfalnost so koe nikogaš i nikogo porano ne go vdahnal i ќe mi veli:”O Muhammed,podigni ja glavata. Zamoli,ќe ti se dade!”Zavzemaj se (pobaraj šefa’at), zavzemanjeto ќe ti se primi!”Ќe ja podignam glavata i ќe velam:”Mojot ummet Gospodaru! Mojot ummet Gospodaru! Allah subhanehu ue teala,ќe mi veli:”Vovedi od svojot ummet vo Xennet,na desnata Xennetska vrata,onie koi ne ќe polagaat smetka,a na drugata Xennetska vrata ostanatite ќe vleguvaat, zaedno so drugite ummeti.Se kolnam vo Onoj vo čija sila e mojava duša! Xennetskite vrati se široki kolku od Meka do Heer (vo Bahrenj),ili kolku od od Meka do Busra vo Sirija.” (Rijadus-Salihin hadis br.1866)





1867.Ibn-‘Abbas r.a.,propoveduva:“Ibrahim a.s.,go donese Ismaila i majkamu Haxera,koja go doeše,i gi ostavi pokraj Ka’be, pod senkata na edno drvo,nedaleku od Zemzem,vo gorniot del na haremot.Togaš vo Meka nemaše ni žiteli ni voda.Im ostavi vreќa urmi i mešin voda,i trgna nazad.Ismailovata majka trgna po nego,vikajќi nekolku pati:“O Ibrahim,kade odiš?Zarem ќe ne ostaviš vo ova pustina,bez nikogo živ i bez ništo?”Ibrahim ne se baziraše na nea.Potoa taa mu vikna:“Dali toa ti go Naredil Allah?”Da!”, odgovori Ibrahim.Allah nema nas da ne napušti!”,reče Haxer (žena mu na Ibrahim),i se vrati nazad.

Ibrahim a.s.,se prodolži ponatamu i koga se odaleči na ritčeto kolku da ne go vidat,se svrte kon Kaba,gi podigna racete i ja prouči ovaa dova:”

رَبَّنَا إِنِّي أَسْكَنْتُ مِنْ ذُرِّيَّتِي بِوَادٍ غَيْرِ ذِي زَرْعٍ عِنْدَ بَيْتِكَ الْمُحَرَّمِ رَبَّنَا لِيُقِيمُوا الصَّلاةَ فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوِي إِلَيْهِمْ وَارْزُقْهُمْ مِنَ الثَّمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ يَشْكُرُونَ(Gospodaru naš,nekoi od naslednicite svoi jas sum gi naselil vo klisurata vo koja ništo ne se žnee,kaj Tvojot Časniot hram,da bi,Gospodaru naš,molitva obavile;zatoa napravi srcata na nekoi lugje da kopneat po nea i obezbedi gi so razni plodovi da bi bile zahvalni.) (Sura Ibrahim 14:37)

Majkata go doila Ismaila i piela voda.a koga vodata se ispi i od koga taa sin mu ożednale,Ismail počna da se vitka po zemjata, dodeka taa nemoќno go gledaše.Taa stana,ne możejќi poveќe taka da go gleda, bidejќi ritčeto Safa i beše najblisku,se kači na nego i počna da gleda niz dolinata,možebi nekogo ќe vidi.Nikogo ne vide.Se spušti po ritčeto,i koga stigna vo sredinata,ja podigna oblekata i počna da trča kako što trča izmoren čovek,dodeka ne stigna do drugiot kraj na dolinata.Potoa se iskači na ritčeto Merva i počna da razgleda ne bi li videl nekogo!Nikogo ne vide.Taka trčaše sedum pati.”

Ibn-‘Abbas kažuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,togaš reče:“Takov e Sa’jot koi go obavuvaat lugjeto izmegju Safa i Merva.”

Koga se kači posledniot pat na Merva,slušna glas.Pak slušna ist glas i povika:“Slušnav!Ako vo Tebe ima pomoš,pomogni”,i togaš zdogleda melek kaj mestoto Zemzem!Melekot kopaše so krilata,dodeka vodata ne počna da izvire.Taa napravi endek da ne se razlee vodata,i so racete ja napolni mešinata. Sekojpat koga ќe zafateše so rakata,vodata poveќe izviraše.”

Vo drugoto predanie se naveduva:“Vodata izviraše onolku kolku ќe zafateše.”



Ibn-‘Abbas r.a.,ponatamu kažuva:“Togaš Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah i se smiluval na Ismailovata majka! Da ne ja faќaše Zemzem ili so racete da ne zafateše,Zemzem bi tečel kako reka!

Ibn-‘Abbas r.a.,ponatamu kažuva:“Koga se napila i doila deteto,melekot i reče:“Ne plašete se od stradanje! Ovde e Allahovata kuќa koj ќe ja podignat ova dete i negoviot tatko.Allah nema da gi ostavi Svoite sledbenici!”

Temelite na Kaba bea malku podignati nad zemjata i,koga ќe naideše poroj,vodata ќe se razlevaše levo i desno.Taka traeše se dodeka ne naišla edna grupa od plemeto Xurhum od pravecot na Kedaa, i se nastanila dolu od Meka.

Koga vidoa edna ptica kako kruži,rekoa:“Ovaa ptica kruži nad vodata,no nie znaeme deka vo ovaa dolina nema voda.I ispratija dvajca momčinja.Momčinjata se vratija i rekoa deka najdoa voda.

Koga stignaa do vodata,ja prašaa Ismailovata majka:“Dali ni dozvoluvaš da se nastanime ovde?”

“Da,no nemate pravo da piete voda”,reče Haxer,i tie go prifatija dogovorot.”

Ibn-‘Abbas r.a.,dodava:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Ismailovata majka sakaše društvoto i lugjeto se nastanija vo nejzinata blizina.Potoa ispratija po svoite semejstva i zaedno se nastanija so niv.

Koga podignaa nekolku kuќi i koga Ismail porasna,od plemeto na lugjeto nauќi arapski jazik.Lugjeto go zasakaa Ismaila i go oženija so edna devojka od nivnoto pleme.

Nabrzo majkamu na Ismail umre.Ibrahim a.s.,dojde da ja poseti familijata,odkoga Ismail se oženi i odkako ne go najde doma,ja praša žena mu kade otišol.Taa mu odgovori:“Otide po lov.”Potoa ja praša kako živeat i taa mu odgovori:

“Teško,živeeme,mačno i vo siromaštia!”,se požali taa.

Ibrahim a.s.,i reče:Koga ќe se vrati maž ti,poselami go i reči mu da go smeni kuќniot prag.

Po vraќanjeto,Ismail kako da počuvstvuvaše nešto pa si praša:Dali nekoj dokde?

Żena mu odgovori:Da,dojde eden star čovek,takov i takov!Me praša za tebe i mu rekov kade si,pa me praša kako živeeme; a jas mu rekov teško i bedno!

Ismail reče:Dali nešto reče?Taa odgovori:“Da,mi reče da ti prenesuvam selam i da go promeniš kuќniot prag.

Ismail reče:Toj e tatko mi,mi naredil da te razvedam.Zamini si kaj tvoite!

Ismail povtorno se oženi od istoto pleme.

Po nekoe izvesno vreme Ibrahim a.s.,povtorno dijde.Vleze vo kuќata i ja praša ženata za Ismaila.Taa reče:“Otide po lov.”

Potoa Ibrahim a.s.,ja praša kako živeete?

Taa reče:Żiveeme dobro i vo izobilstvo!”,i taa mu se zahvali na Allah.

Ibrahim a.s.,praša:”Što jadete?reče:Meso!A što piete:Voda”,reče taa.

Togaš Ibrahim a.s.,prouči:”Gospodaru moj,podaj im bereќet vo mesoto i vodata!”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ovde kažuva:“Tie togaš nemaa posev,a da gi imaa,bi im blagoslovil.Zatoa,koj ne e Mekanec (od Meka),ne ќe mu e vkusno samo mesoto i vodata.”

Vo drugoto predanie se kažuva deka prašal:Kade e Ismail?

Zamina po lov!

Zarem ne ќe odmoriš,da jadeš i napivaš?”

“A što jadete i piete?

Jademe meso i pieme voda.,odgovori taa.

Togaš Ibrahim a.s.,prouči:”Gospodaru,blagoslovi im ja htranata i pienjeto!”

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Toa e beriќet na dovata Ibrahimova a.s..”

“Koga ќe se vrati mažot ti,prenesuvaj mu selam i kaži mu da go zajakne kuќniot prag!

Po vraќanjeto,Ismail praša:“Dali dojde nekoj?”

Taa reče:“Da,dojde starec so ubav izgled”,i taa go pofali,”praša za tebe i kako živeeme.Mu rekov deka živeeme ubavo!”

Ismail praša:“Dali nešto porača?”

Taa reče:“Te poselami i ti preporačuva da go zacvrstiš kuќniot prag!”

Ismail reče:“Toa e tatko mi,a pragot si ti,mi naredi da te zadržam kaj mene!

Koga Ibrahim a.s.,dojde po tretiot pat,go zatekna Ismaila kako pravi streli pod senkata na drvoto nedaleku od Zemzem.

Koga go vide,Ismail stana i go dočeka kako što sinot go dočekuva tatkoto.

Ismaile!”,reče tatko mu,Allah nešto mi nareduva!”Napravi go ona što ti go nareduva tvojot Gospodar!“

Sakaš li da mi pomogneš?”“Da”,reče Ismail.“Allah mi nareduva ovde da izgradam hram!”,i toj pokaža na izrazenoto ritče.

Koga gi zidaa temelite na Hramot,Ismail noseše kamenja,a Ibrahim zidaše.Pošto gi zazidija temelite,Ismail mu donese crn kamen,Ibrahim go zazida i zastana na nego.Ibrahim a.s.,zidajќi,a Ismail nosejќi kamenja,proučuvaa:

وَإِذْ يَرْفَعُ إِبْرَاهِيمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَيْتِ وَإِسْمَاعِيلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ “Gospodaru naš,primi od nas,zošto Ti,navistina,sé slušaš i sé znaeš!” (Sura El-Bekare 2:127) (Rijadus-Salihin hadis br.1867)

144IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 5:46 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
1870.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vallahi,sekoj den go molam Allah za oprost i mu se pokajuvam poveќe od sedumdeset pati na den! (Rijadus-Salihin hadis br.1870)



1871.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vallahi,se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša,koga vie ne bi ste grešele,Allah bi ve zamenil so drug narod koj greši,da go zamolat za oprost,pa da im prosti.” (Rijadus-Salihin hadis br.1871)



1875.Xeddat b.Evs r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Najdobriot istigfar e čovekot da prouči:“O Allah,Ti si moj Gospodar,i samo Ti si Bog,me sozdade i jas sum Ti rob.Dogovorot go ispolnuvam i go održuvam kolku što možam. Čuvaj me od zloto na moite dela.Gi priznavam Tvoite blagodati kon mene i gi priznavam moite grevovi,pa mi gi prosti,zošto, samo Ti prostuvaš grevovi!”Koj ќe go prouči ovoj istigfar vo denot,veruvajќi cvrsto vo nea,i ako umre toj den pred da se stemni,ќe vleguva vo Xennet; a koj ќe go prouči noќe,veruvajќi cvrsto vo nea, i umira pred zori,ќe vleguva vo Xennet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1875)



1876.Sevban r.a.,kažuva:“Koga bi završil namazot (posle selam),Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tripati ќe rečeše: استغفر

“Estagfirullah”; potoa bi dodal: للهم أنت السلام ومنك السلام تباركت يذي الجلال والإكرام ”Allahumme entes-selamu ve minkes-selam tebarekte jadhel xelali vel ikram.“(O Allah,Ti si mir,i Ti si izvor na mirot,blagosloven Ti si.O Slaven i Vozvišen.) (Rijadus-Salihin hadis br.1876)



1878.Enes r.a.prenesuva,deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Vozvišeniot Allah veli: “Čoveku,ќe ti gi prostam grevovite,ne obazirajќi se na niv,se dodeka ќe Me povikaš i moliš. Čoveku,koga bi imal grevovi kolku do neboto,pa ќe Me zamoliš za proška,bi ti oprostil.Čoveku,koga bi Mi došol so golemi grevovi kako zemjata i bi Me sretnal bez imalu širk, ќe te napolnam so isto tolku proški.” (Rijadus-Salihin hadis br.1878)


1879.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Żeni,davajte sadaka i učite istigfar što poveќe,zošto, vidov deka vas ќe ve ima poveќe vo ognot!“Edna od ženite praša.“A zašto nas ženite ќe né ima poveќe vo ognot?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Zatoa što mnogu kolnete i ne ste zahvalni na vašite maži.Ne znam deka nekoj,kako vie,so nepotpolnost na pamet i vera,može da
sovlada razumen čovek!“Povtorno praša ženata.“A što e toa nedostatok na pamet i vera?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Toa što,svedočenjeto na dve ženi e ramnomeren na svedočenjeto na eden maž,i što nekolku dena ne možete da klanjate.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1879)



1881.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vozvišeniot Allah veli:Na Moite dobri robovi im podgotviv ona što očite ne videle,ona što ušite ne go slušnale,ona što nikogaš nikomu ne mu padnalo na pamet!“

Vozvišeniot Allah veli:I nikoj ne znae kako nagrada,za ona što go pravele,skrieni radosti gi čeka.” (Es-Sexxde 32:17)(Rijadus-Salihin hadis br.1881)



1882.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Licata na prvata grupa koja ќe vleze vo Xennet,ќe bidat svetli slična na polna mesečina,a onie koi ќe vlezat posle niv,slična na naj svetlata zvezda na neboto.Nema da obavuvaat ni za mala ni golema nużda,ne ќe smrdat i da plukaat.Ќe imaat zlatni češeli,potta ќe im bide miris na misk,mangali od aloevo drvo i ženi so crni oči hurii,a site ќe bidat od ista visina (rast) kako nivniot tatko Adem,šeeset laktovi visoki.”

Vo drugoto predanie se kažuva:”Ќe imaat sadovi od zlato,potta ќe im bide miris na misk,sekoj maž ќe ima dve ženi,vo koi ќe se gleda sržta na podkolenicata od nivniata ubavina,ne ќe se zameraat ni mrazat,složni ќe bidat zaedno,i ќe go slavat Allah sekoe utro i večera.” (Rijadus-Salihin hadis br.1882)



1884.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Jas go znam čovekot koj posleden ќe izleze od Xehennemot i posledniot ќe vleze vo Xennet.Od Xehennemot ќe izleze lazejќi i Allah ќe mu veli:“Odi,i vlezi vo Xennet.”

Koga ќe odi ќe mu se sočinuva deka e napolnet,ќe se vrati i ќe reče:“O Gospodaru,Xennetot se ispolni.”

Allah pak ќe mu veli:“Odi,i vlezi vo Xennet!”.Koga ќe odi,ќe mu se sočinuva deka e napolnet,ќe se vrati i ќe veli:O Gospodaru,Xennetot se ispolni!”Povtorno Allah ќe mu veli:”Odi,i vlezi vo Xennet,vo nego ќe imaš deset pati kolku ovoj svet.” Zarem me potcenuvaš i ismejuvaš a Ti si Vladar?”Prenesuvačot na hadisot veli:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se nasmevna i mu se pokażaa belite zabi pa si reče:“Toj čovek e od najniskiot stepen vo Xennetot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1884)



1889.Enes b.Malik r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Żitelite na Xennetot imaat pazarište,kade se sostanuvaat sekoj petok.Severniot veter ќe im duva na nivnite lica i obleka,pa ќe postanat ušte poubavi i po pristojni.Koga ќe im se vratat na svoite semejstva ќe im rečat: “Vallahi, poubavi ste i po pristojni!”Tie ќe im odgovorat:“Vallahi,i vie ste,ušte po ubavi i pristojni.” (Rijadus-Salihin hadis br.1889)



1892.Ebu-Se’id i Ebu Hurejre r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga žitelite na Xennet ќe vlezat vo Xennet,melekot ќe povika:“Večno żiveejte,nikogaš ne ќe umirate; večno bidete zdravi,nikogaš ne ќe se razbolite;večno bidete mladi,nikogaš ne ќe ostarite; i večno uživajte,nikogaš ne ќe bidite potišteni!” (Rijadus-Salihin hadis br.1892)



1894.Ebu-Se’id el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vozvišeniot Allah ќe im reče na Xennetliite: “O Xennetlii!”I tie ќe se odzviat:“Ti se odzvivame,Gospodaru,vo Tebe e sekoe dobro!”Allah ќe gi praša:“Dali ste zadovolni!”Ќe odgovorat:“A kako da ne bidime zadovolni, Gospodaru,koga si ni dal ona što ne si mu dal na ni edno od Tvoite stvorenija?”Togaš Allah ќe im veli: “Sakate li da vi davam nešto poubavo od toa?”Ќe odgovorat:“A što može da bide podobro od toa?”Allah ќe im veli:“Ќe ve opsipam so Moeto zadovolstvoto i nikogaš na vas nema da se nalutam!” (Rijadus-Salihin hadis br.1894)



1895.Xerir b.Abdullah r.a.,propoveduva:“Koga sedevme edna večer so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,toj pogledna vo polnata mesečina i reče:“Vie ќe go gledate vašiot Gospodar jasno kako što ja gledate ovaa mesečina,a gledajќi vo Nego,nema da oseќate zamor.” (Rijadus-Salihin hadis br.1895)



Go molam Allah subhanehu ue teala da im ovozmożi na aktivnite muslimani,preku nivnite race,da go ostvari i povrati ugledot na Islamot i slavata na muslimanite,i da gi napravi primer za celoto čoveštvo, cvrsto ubeden deka toa ne pretstavuva teškotija za Allah subhanehu ue teala Koj e najdobro zasolnište i dostoinstven za odgovorot na našite molbi,a poslednata naša molba e: Blagodarnosta mu pripagja na Allah subhanehu ue teala Gospodarot na site svetovi. Amin.

Muharem ibn Shaban ibn Fazli

Melbourne - Australia.


145IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 9:34 pm

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Go molam Allah subhanehu ue teala da im ovozmożi na aktivnite muslimani,preku nivnite race,da go ostvari i povrati ugledot na Islamot i slavata na muslimanite,i da gi napravi primer za celoto čoveštvo, cvrsto ubeden deka toa ne pretstavuva teškotija za Allah subhanehu ue teala Koj e najdobro zasolnište i dostoinstven za odgovorot na našite molbi,a poslednata naša molba e: Blagodarnosta mu pripagja na Allah subhanehu ue teala Gospodarot na site svetovi. Amin.

Muharem ibn Shaban ibn Fazli

Melbourne - Australia.

Allahumá Amiiin! Allah subahanahu wa Tealá da te nagradi za tvojot trud! Biidnillah so Jánnah al-Firdaus!

http://www.ahlu-sunnah.org

146IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Сре 03 Aвг 2011, 11:40 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
muharem fazli напиша:

Go molam Allah subhanehu ue teala da im ovozmożi na aktivnite muslimani,preku nivnite race,da go ostvari i povrati ugledot na Islamot i slavata na muslimanite,i da gi napravi primer za celoto čoveštvo, cvrsto ubeden deka toa ne pretstavuva teškotija za Allah subhanehu ue teala Koj e najdobro zasolnište i dostoinstven za odgovorot na našite molbi,a poslednata naša molba e: Blagodarnosta mu pripagja na Allah subhanehu ue tealaGospodarotnasitesvetovi. Amin.

Muharem ibn Shaban ibn Fazli

Melbourne - Australia.





БаракАллаху Феек Ја АХИ.

Аллах џ.ш да те награди за твоето учество и твојот труд кој го воложи тука во Ова почесно Семејство.



Аллах џ.ш да те награди со Џеннет Фирдевс иншАллах.

ИншАллах нека твојот труд дА му окористи на Многу наши Брака и Сестри за Упат на Аллаховиот Пат.

http://www.ahlu-sunnah.org

147IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN - Page 6 Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Чет 04 Aвг 2011, 12:43 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
muharem fazli напиша:1870.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vallahi,sekoj den go molam Allah za oprost i mu se pokajuvam poveќe od sedumdeset pati na den! (Rijadus-Salihin hadis br.1870)



1871.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vallahi,se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša,koga vie ne bi ste grešele,Allah bi ve zamenil so drug narod koj greši,da go zamolat za oprost,pa da im prosti.” (Rijadus-Salihin hadis br.1871)



1875.Xeddat b.Evs r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Najdobriot istigfar e čovekot da prouči:“O Allah,Ti si moj Gospodar,i samo Ti si Bog,me sozdade i jas sum Ti rob.Dogovorot go ispolnuvam i go održuvam kolku što možam. Čuvaj me od zloto na moite dela.Gi priznavam Tvoite blagodati kon mene i gi priznavam moite grevovi,pa mi gi prosti,zošto, samo Ti prostuvaš grevovi!”Koj ќe go prouči ovoj istigfar vo denot,veruvajќi cvrsto vo nea,i ako umre toj den pred da se stemni,ќe vleguva vo Xennet; a koj ќe go prouči noќe,veruvajќi cvrsto vo nea, i umira pred zori,ќe vleguva vo Xennet.” (Rijadus-Salihin hadis br.1875)



1876.Sevban r.a.,kažuva:“Koga bi završil namazot (posle selam),Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tripati ќe rečeše: استغفر

“Estagfirullah”; potoa bi dodal: للهم أنت السلام ومنك السلام تباركت يذي الجلال والإكرام ”Allahumme entes-selamu ve minkes-selam tebarekte jadhel xelali vel ikram.“(O Allah,Ti si mir,i Ti si izvor na mirot,blagosloven Ti si.O Slaven i Vozvišen.) (Rijadus-Salihin hadis br.1876)



1878.Enes r.a.prenesuva,deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Vozvišeniot Allah veli: “Čoveku,ќe ti gi prostam grevovite,ne obazirajќi se na niv,se dodeka ќe Me povikaš i moliš. Čoveku,koga bi imal grevovi kolku do neboto,pa ќe Me zamoliš za proška,bi ti oprostil.Čoveku,koga bi Mi došol so golemi grevovi kako zemjata i bi Me sretnal bez imalu širk, ќe te napolnam so isto tolku proški.” (Rijadus-Salihin hadis br.1878)


1879.Ibn-Omer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Żeni,davajte sadaka i učite istigfar što poveќe,zošto, vidov deka vas ќe ve ima poveќe vo ognot!“Edna od ženite praša.“A zašto nas ženite ќe né ima poveќe vo ognot?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Zatoa što mnogu kolnete i ne ste zahvalni na vašite maži.Ne znam deka nekoj,kako vie,so nepotpolnost na pamet i vera,može da
sovlada razumen čovek!“Povtorno praša ženata.“A što e toa nedostatok na pamet i vera?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Toa što,svedočenjeto na dve ženi e ramnomeren na svedočenjeto na eden maž,i što nekolku dena ne možete da klanjate.“ (Rijadus-Salihin hadis br.1879)



1881.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vozvišeniot Allah veli:Na Moite dobri robovi im podgotviv ona što očite ne videle,ona što ušite ne go slušnale,ona što nikogaš nikomu ne mu padnalo na pamet!“

Vozvišeniot Allah veli:I nikoj ne znae kako nagrada,za ona što go pravele,skrieni radosti gi čeka.” (Es-Sexxde 32:17)(Rijadus-Salihin hadis br.1881)



1882.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Licata na prvata grupa koja ќe vleze vo Xennet,ќe bidat svetli slična na polna mesečina,a onie koi ќe vlezat posle niv,slična na naj svetlata zvezda na neboto.Nema da obavuvaat ni za mala ni golema nużda,ne ќe smrdat i da plukaat.Ќe imaat zlatni češeli,potta ќe im bide miris na misk,mangali od aloevo drvo i ženi so crni oči hurii,a site ќe bidat od ista visina (rast) kako nivniot tatko Adem,šeeset laktovi visoki.”

Vo drugoto predanie se kažuva:”Ќe imaat sadovi od zlato,potta ќe im bide miris na misk,sekoj maž ќe ima dve ženi,vo koi ќe se gleda sržta na podkolenicata od nivniata ubavina,ne ќe se zameraat ni mrazat,složni ќe bidat zaedno,i ќe go slavat Allah sekoe utro i večera.” (Rijadus-Salihin hadis br.1882)



1884.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Jas go znam čovekot koj posleden ќe izleze od Xehennemot i posledniot ќe vleze vo Xennet.Od Xehennemot ќe izleze lazejќi i Allah ќe mu veli:“Odi,i vlezi vo Xennet.”

Koga ќe odi ќe mu se sočinuva deka e napolnet,ќe se vrati i ќe reče:“O Gospodaru,Xennetot se ispolni.”

Allah pak ќe mu veli:“Odi,i vlezi vo Xennet!”.Koga ќe odi,ќe mu se sočinuva deka e napolnet,ќe se vrati i ќe veli:O Gospodaru,Xennetot se ispolni!”Povtorno Allah ќe mu veli:”Odi,i vlezi vo Xennet,vo nego ќe imaš deset pati kolku ovoj svet.” Zarem me potcenuvaš i ismejuvaš a Ti si Vladar?”Prenesuvačot na hadisot veli:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se nasmevna i mu se pokażaa belite zabi pa si reče:“Toj čovek e od najniskiot stepen vo Xennetot.” (Rijadus-Salihin hadis br.1884)



1889.Enes b.Malik r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Żitelite na Xennetot imaat pazarište,kade se sostanuvaat sekoj petok.Severniot veter ќe im duva na nivnite lica i obleka,pa ќe postanat ušte poubavi i po pristojni.Koga ќe im se vratat na svoite semejstva ќe im rečat: “Vallahi, poubavi ste i po pristojni!”Tie ќe im odgovorat:“Vallahi,i vie ste,ušte po ubavi i pristojni.” (Rijadus-Salihin hadis br.1889)



1892.Ebu-Se’id i Ebu Hurejre r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga žitelite na Xennet ќe vlezat vo Xennet,melekot ќe povika:“Večno żiveejte,nikogaš ne ќe umirate; večno bidete zdravi,nikogaš ne ќe se razbolite;večno bidete mladi,nikogaš ne ќe ostarite; i večno uživajte,nikogaš ne ќe bidite potišteni!” (Rijadus-Salihin hadis br.1892)



1894.Ebu-Se’id el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Vozvišeniot Allah ќe im reče na Xennetliite: “O Xennetlii!”I tie ќe se odzviat:“Ti se odzvivame,Gospodaru,vo Tebe e sekoe dobro!”Allah ќe gi praša:“Dali ste zadovolni!”Ќe odgovorat:“A kako da ne bidime zadovolni, Gospodaru,koga si ni dal ona što ne si mu dal na ni edno od Tvoite stvorenija?”Togaš Allah ќe im veli: “Sakate li da vi davam nešto poubavo od toa?”Ќe odgovorat:“A što može da bide podobro od toa?”Allah ќe im veli:“Ќe ve opsipam so Moeto zadovolstvoto i nikogaš na vas nema da se nalutam!” (Rijadus-Salihin hadis br.1894)



1895.Xerir b.Abdullah r.a.,propoveduva:“Koga sedevme edna večer so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,toj pogledna vo polnata mesečina i reče:“Vie ќe go gledate vašiot Gospodar jasno kako što ja gledate ovaa mesečina,a gledajќi vo Nego,nema da oseќate zamor.” (Rijadus-Salihin hadis br.1895)



Go molam Allah subhanehu ue teala da im ovozmożi na aktivnite muslimani,preku nivnite race,da go ostvari i povrati ugledot na Islamot i slavata na muslimanite,i da gi napravi primer za celoto čoveštvo, cvrsto ubeden deka toa ne pretstavuva teškotija za Allah subhanehu ue teala Koj e najdobro zasolnište i dostoinstven za odgovorot na našite molbi,a poslednata naša molba e: Blagodarnosta mu pripagja na Allah subhanehu ue tealaGospodarotnasitesvetovi. Amin.

Muharem ibn Shaban ibn Fazli

Melbourne - Australia.
Na sledniot link mozete da napravite DOWNLOAD:
[You must be registered and logged in to see this link.]







Аллах џ.ш да те награди за твојот труд,и добре ни дојде ,,би посакал и замолил накратко да ни се преставиш,ако и ти тоа го сакаш или не ти преставува проблем дани се преставишш??

Селам Алејкум........................

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 6 of 6]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот