Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 
Haqq (253)
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_lcapНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Voting_barНамазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува.. Zardari-sufi
 Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува сторителите на големиот ширк.


Прашање:
 
Ее-Семалу алејкум ве рахметуллахи ве берекатху

Аллах да ви подари секое добро шејху наш сакан.
 
Кај нас постојаат неколку екстремни суфии кои што прават таваф околу гробот барајчи во тоа беричет, згора на тоа, велат кој што ќе направи седум пати таваф (околу нив) како да бил почестен со Бејтулахи-л-харам (односно. Како да обавиле хаџџ). Така да некои кои што себеси се нарекуваат научници на селефиите ги браанат/ оправдуваат. (на суфиите) и велаат дека тие се незналици и грешници, и не е дозволено да се протекфираат, згора на тоа, кој што ќе ги протекфири тврдаат дека е хариџија, па да ли е исправен намазот зат такви луѓе?

Одговор:

Аллах да ти подари берикет.
 
Тие кои што праваат таваф околу кробовите барајќи во тоа берикет и ткн.. таквите луѓе се мушрици, кафири, а кој што се сомнева во нивниот куфур и тој е кафир, така да не е исправен (валиден) намазот кој што е извршен зад нив. Рекол Шејх Мухаммед ибн Абдулвеххаб, рахимехуллаху те ала, како што стои во Ед-Дурреру-с-сенијјех (2/212) : “ А значењето на куфур во тагут да се одрекнеш (откажеш) од сето она што се обожава освен Аллах од: луѓе, џинови, дрва, камења и друго освен тоа. Да му посведочиш на него куфрот (неверството) и заблудата и да го мрзиш па макар да би бил и твој татко или брат. А оној кој што вели: Јас не обожавам никој друг освен Аллах, но не сакам да им се спротиставувам на угледните (ес-садех) ниту на куполите над гробовите (турабињата), и слично на тоа, ваквата личност лаже кога вели Ла илахе иллаллах и не поверувал во Аллах ниту пак направил куфур во тагут.
 
Исто така, рахимехуллах, како што стои во Ед-Дереру (1/161) рекол: “Што се однесува за својствата на (кавготија) куфур во тагут; да си убеден во неисправноста на ибадетот на некој или нешто, освен Аллах, да го оставиш, да го мрзиш, да ги протекфириш нивните следбеници (оние кои што го обожаваат) и да им се спротиставиш (непријателство). А што се однесува за значењето на верувањето во Аллах, да си убеден дека единсвено Аллах е тој што заслужува да се обожава (на кој што се прави ибадет), од сите останати да се обожава само Него, да ги сакаш следнебиците на ихлас и да пријателуваш со нив, и да ги мрзиш следбениците на ширкот и да им се спротиставиш. Ова е вера (миллет) на ибрахим, кои што го одбиваат само неразумните, и тој е еден од оние кога ибрахим му рекол на својот народ:Ние сме далеку од вас (се одрекнуваме), навистина, и од она што, освен, Аллах, го обожавате, Ние не ви веруваме. Меѓу вас и меѓу нас, меѓутоа, има непријателство и омраза, засекогаш! Се додека не верувате во Аллах.(Ел-Мумтехина,4)
 
Исто така, рахимехуллах, како што стои во Ед-Дереру (10/53) рекол: “Напротив, не е исправен динот ислам освен со одрекнување од нив, Односно, од тагутите кои што се обожаваат покрај Аллах, и нивен текфир, како што Возвишениот рекол: “"Оној кој не верува во Тагут, а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже… (Ел-бекара 256)
 
Ве виллахи-т-тевфик.
 


Одговор: Шејх Ахмед ибн Омер ел-Хазими

Обработка: Ahlu-sunnah
 

muwehid


Нови член
Нови член
Ma shaa Allah, Djezzakullah khair ..!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот