Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Дали шитите се муслимани? EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дали шитите се муслимани? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дали шитите се муслимани? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дали шитите се муслимани? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дали шитите се муслимани? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дали шитите се муслимани? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дали шитите се муслимани? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дали шитите се муслимани? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дали шитите се муслимани? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дали шитите се муслимани? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дали шитите се муслимани? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дали шитите се муслимани? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дали шитите се муслимани? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дали шитите се муслимани? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дали шитите се муслимани? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 14 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 14 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дали шитите се муслимани? Vote_lcapДали шитите се муслимани? Voting_barДали шитите се муслимани? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 4]

1Дали шитите се муслимани? Empty Дали шитите се муслимани? Чет 09 Дек 2010, 2:01 am

dare


Нови член
Нови член
dali siitite se muslimani ili pak se von islamot?

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
dare напиша:dali siitite se muslimani ili pak se von islamot?

Kratko i jasno:

Ako nekoj go Prokalnuva na Abu Bakar Saddik, Omer ibn El-Hatab, Osman radihu Allahu Anhum- ako nekoj ja prokalnuva na Aisha radihuAllahu Anha, toj neje Musliman.

Ako nekoj gi zema Grobovite od Hasan i Husejn radihu Allahu Anhum kako Mesto za Klanjanje, i ako vika: "Ya Ali, Ya Hasan, Ya Husein", na mesto "YA ALLAH" - toj neje Musliman.

Kade Shiitskata Zekta, imaat mnogu golem Del na takvi Osobi, koji sto nemaat nikakov Kontekst vo Islam - zatoa, site tie, na koji sto im pripadza predhodniot Opis, ne se Muslimani.

A Allah e svedok za se i naj dobro znae.

http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
dare напиша:dali siitite se muslimani ili pak se von islamot?
Дали шитите се муслимани? 201836

Со почит брат,кон тебе,,,најпрво добрени дојде на нашево и ваше прекрасно место за дебатирање,,нашиоф ФОРУМ,,би сакал малце по опширно да го поставиш прашањево за да се увиди подетално за што станува збор,,,,

,,НОРМАЛНО Е ДЕКА НЕ СЕ СИТЕ МУСЛИМАНИ,,така да малце по опсирно за да увидиме за што станува збор,,

Селам Алејкум

iskren


Ограничен член
Ограничен член
Eselam alejkum

Dali se shi'ite muslimani?

E vaka,bidejki jas sum pripadnik (shija) na skolata Ehlibejt a.s. ke vi kazam edno:
Ako jas ne sum musliman,togas onie sto go sledime,znaci ne bile muslimani,neli?
Onie sto gi sledime,bile decata na posledniot Bozji poslanik Muhammed (sawas),sto proizleguva po vaseto mislenje,ne bil musliman,SUPHANALLAH
Kako mozete vaka da zboruvate?
Zasto ne razmisluvate malku?
Zarem tolku "mnogu" go sakata poslednio Bozji Poslanik (sawas)?
Ako vie ja sledite skolata na ibn tejmije ili skolata na ashabite (ra)zosto togas ne se pokazuvate pravi muslimani pa da odete vo palestina kaj vasite braka da im pomognete,
zosto ne odite ka H.Mubarak da mu gi odzemete 80 milijardi dolara sto gi ukrade od svojot narod
zosto ne odite kaj Jordanskot kral da go izbrkate ili
zosto ne odite ka saudiskiot kral da mu gi zemete milardi i milardi dolari sto gi cuva po amerikanskite i evropskite banki?

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Зашто го изваџаш текстот од во контекст? Што имаат Мубарак, Јорданскиот и Арапскиот Крал врска со оваа Тематика? Тие за нас „НЕ СЕ МУСЛИМАНИ„, него Тагути, ко што се ван од исламот, заљубени во Дуњалок!

Друго - зашто го прифачаш ова како напад на тебе? Зар не тие познато, деак имаат повеќе групи ка шиитите, исто како и кај сунитите?

Ние сигурно не го следиме „само„ на ибн тејмијах рахимуАллах, а проблемот на шиитите е, дека тој е тој, кој што нај големите грешки на шиитите ги откри...!

Ајде кажими, дали тие познат некој „Сунитски Алим„, кој што рече: „Аллах субаханаху ве Теала да ги однеси на тие во Џехенам, кој што ги уби на хасан и хусејн (радихуАллаху Анхум)?

http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
iskren напиша:Eselam alejkum

Dali se shi'ite muslimani?

E vaka,bidejki jas sum pripadnik (shija) na skolata Ehlibejt a.s. ke vi kazam edno:
Ako jas ne sum musliman,togas onie sto go sledime,znaci ne bile muslimani,neli?
Onie sto gi sledime,bile decata na posledniot Bozji poslanik Muhammed (sawas),sto proizleguva po vaseto mislenje,ne bil musliman,SUPHANALLAH
Kako mozete vaka da zboruvate?
Zasto ne razmisluvate malku?
Zarem tolku "mnogu" go sakata poslednio Bozji Poslanik (sawas)?
Ako vie ja sledite skolata na ibn tejmije ili skolata na ashabite (ra)zosto togas ne se pokazuvate pravi muslimani pa da odete vo palestina kaj vasite braka da im pomognete,
zosto ne odite ka H.Mubarak da mu gi odzemete 80 milijardi dolara sto gi ukrade od svojot narod
zosto ne odite kaj Jordanskot kral da go izbrkate ili
zosto ne odite ka saudiskiot kral da mu gi zemete milardi i milardi dolari sto gi cuva po amerikanskite i evropskite banki?

Alejkum Selam..

neznam sto sakas da kazes so ovoj post,,

kako prvo neee narEdeno da se odi tamo kade sto gi spomna mestata,,kako ftoro tie se Tagiti,vladarite na tie drzavi isto taka koj gi spomnuvas..

no ako aludiras na toa deka treba da odime tamo da vodime dzihad ,toa e pogresna teza,,zarem site muslimani od celiot svet ,treba da se skoncemtrirano vo palestina,,
nie indirektno preku razni donacii sme prisutni tamo ,no telesno ne sme ,potrebno e i ovde da sme prisutni i da dejsttvuvame vo ramkite na nasite moznosti, i na ova parce zemja treba nekoj da se bori za Allahoviot zakon da e nad se..nasekade nis svetof ...
Muslimanite kade i da ziveat treba da rabotat na toj plana za da da go vospostavat samo Allahoviot zakon .kako sistem na vladeenje i ziveenje vo opstestvoto kade sto ziveat..

musliman e Resulelah s.a.v.s i gefovite ashabi r.a i site ludze na svetof koj go sledat Allahoviot milenik se muslimani..,,se drugo osven negoviot pat koj toj go izodel,kazal naredil,odobrie e pogresen i skrsnat,,

prepostavuvam prostalnata hudba na Resulelah s.a.v.s tie poznata,,kade jasno vo eden del veli vi gi ostavam vo amanet KURANOT I SUNETOT..se drugo osven ova e ne ispravnoo..

znaci so ova dojdovme do tvoeto prasanje i odgovor na prsanjeto i toa naj ednostaven po ednostavo nema a toa e.

,,sekoj onoj koj veruva vo Kuran i sunet ,i toa veruvanje go sprovede vo delo e musliman,,

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Сета Благодарност и Хамд му припаѓа на Возвишениот Аллах тебареке ве теала. Само Него Го Фалиме и само Него го Славиме од Него опрост и помош бараме. Само Него Аллах субаханеху ве теала за опрост го молиме и кај Него Засолниште бараме против злото од нашите души и нашите лоши постапки. Кого Он субаханеху ве теала ќе го упати на Прав пат, никој не може во заблуда да го однесе, а Кого Он субаханеху ве теала ќе го остави во заблуда никој не може на правиот пат да го однесе. Сведочам дека Нема Друг Бог Освен Аллах, и сведочам дека Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем е Аллахов Роб и Негов Посланик. Нека е Милоста Аллахова на Мухаммеда саллалаху алејхи ве селлем, на неговата чесна фамилија, на неговите асхаби и на сите оние кои го следат се до Судниот ден. Најдобриот Говор е Говорот од Аллах тебареке ве те ала а најдобриот пат е патот од Мухаммеда саллалаху алејхи ве селлем. Најголемо зло по овој дин се новотариите, затоа што секоја новотарија е заблуда а секоја заблуда води во оган.
Возвишениот кажува:
“ Војската наша, секако, е она која ќе победи.“ (Ес – Сафаат 173)
Аллаховата војска ќе надвладее со доказ и јазик, како што ќе надвладее со сабја и оружје. Меѓутоа да се плашиш за оној мувехид кој исполнува единственост на Аллах, Славен и Возвишен, и оди по тој пат, но нема оружје (знаење). Возвишениот Аллах нас ни ја дал како благодат својата книга која ни ја направил:
“ ... Објаснување за се и како упат и милост .“ (Ен – Нахл 89)
Неможе следбеникот на невистината да дојде со доказ, а да во Кур’ан нема она што ја негира и појаснува неговата невистина. Возвишениот кажува:
“ И тие не ќе донесат никаков приговор а Ние да не ти донесеме вистина и најдобро толкување. “ (Ел – Фуркан 33)

Кур’анот е сигурен доказ за тебе или против тебе!
Рекол Аллаховиот Посланик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем:

“... Кур’анот е сигурен доказ за тебе или против тебе...“ (Бухари, 3/118 и Муслим 1151)

Возвишениот Аллах кажува:

“Ние од Кур’анот ти го објавуваме она што е Лек и Милост за верниците. А на неверниците само им ја зголемуваме загубата.“ (Ел Исра 82)

Шехадетот ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’, значи ибадет само на Аллах и оставање секаков вид на ибадет на некој друг покрај Аллах. Оној кој би се изохолил над ибадетот спрема Аллах и не би Го обожавал, не е од оние кои сведочат ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’. Затоа што оној кој го обожава Аллах и обожава некого друг покрај Него не е од оние кои сведочат ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’.

“Мислиш ли дека мнозинството меѓу нив, навистина, слуша или разбира? Тие се како Стока (добиток). Тие се, токму, во далечна заблуда!“ (Ел Фуркан 44)

Како и секогаш и овој пат го докажуваме батилот и заблудата на шиите со докази од Кур’ан и суннет и нормално од исправна улема како од поранешните така и од сегашните. Со тоа што оваа не е одговор на овој член (бидејќи нема достоен шија да се троши време) тука туку користам прилика елхамдулиллах да се одстранат сите сомнежи во поглед на овие непријатели на Аллаховата вера.

Шејх Абдуллах ибн Абдур Рахман Ебу Батин, кажува:

“Постапките на мушриците во ова време кај гробовите од привикување на мртвите, барање од нив исполнување на потреба, отклонување на штета, колење, заклетва на нив, и слично на ова ние кажуваме дека ова е голем ширк. И дека оној кој ќе го направи прави куфр. Оние кои ги обавуваат овие врсти на ибадет кај гробовите се кафири без сомнеж. Додека незналиците кои говорат вие ги прогласувате муслиманите за кафири, не го спознале исламот ниту тевхидот.
Јасно е дека исламот кај овие личности не е валиден. Затоа што ако не ги осудуваат и мрзат овие работи кои ги прават мушриците во ова време и не ги смета за важни тој не е муслиман.“
(Меџмуату ресаил вел месаил. Трет дел. 1/644)

Шејх Мухаммед ибн Абдул Веххаб, рахимехуллах, за работите кои го поништуваат исламот кажува:

“Трето: Оној кој не ги прогласува мушриците за кафири, или има сомнеж во нивниот куфр или го прогласува нивниот правец за веродостоен, направил куфр.“
(Акидету Муввехидин, стр.456)

Следува она што заблудените Шии ја нарекуваат “Акида“ која е потполно спротивно на Акидата од муслиманите.

Ова е нивната заблуда:

. Оној кој ја оспорува Аллаховата Единственост (Тевхид) и Аллаховото исклучиво и апсолутно право на обожавање и наредување и забранување и пропижување и слчно.

. Оној кој оспорува проживување (со тело и душа) на оној свет, наградата која е припремена за верниците и казната која е припремена за неверниците и грешниците.

. Оној кој кажува дека сите вери се исправни

. Оној кој ја оспорува автентичноста на Кур’ан, и кажува дека Кур’анот не е целосен и дека има уште делови кои правоверните халифи го сокриле од очите на муслиманите.

. Оној кој кажува дека подобро е да се следат учените, евлиите, предводниците, него ли Посланикот салаллаху алејхи ве селлем.

. Оној кој кажува дека Шеријатот не одговара за потребите во денешно време.

. Оној кој кажува дека Џибрил алејхи селам ја изневерил посланицата која му беше доделена, па наместо објавата од Аллах да ја пренесе на Алија, он му ја доставил на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем.

. Оној кој ќе ја обвини на Ајша, радијаллаху анха за немора, после тоа што Кур’ан тоа мунафичко подметнување го разоткрива и ја потврдува чистотата и чест од Ајша радијјаллху анха..

. Оној кој тврди дека повеќето асхаби, радијаллаху анху, после смрта на Аллаховиот посланик го напуштиле исламот и одстапиле од Посланиковиот пат.

. Оној кој смета дека некоја личност, без обѕир на кој степен или положба е, може да излезе од рамките на Аллаховиот шеријат, и после тоа што ќе постигне одреден степен престанува да биде шеријатски обавезник и слично.

Главните обележја на шиитската (рафидиска) акида.

А тоа се:

. Тврдење дека Кур’анот е искривен и неавтентичен.

. Ставање Алија радијаллаху анху, пред Посланикот Мухаммед саллаху алејхи ве селлем.

. Вреѓање, пцуење, проколнување и обвинување за отпадништво и за искривување на Кур’анот на најдобрите луѓе после Посланикот Мухаммед саллаху алејхи ве селлем, - Ебу Бекр радијаллаху анху и Омер радијаллаху анху.

. Припишување на Алија радијаллаху анху, и на имамите атрибути кои само Аллах субханеху ве те’ала ги поседува, како познавање на гајб (скриеното).

Ние мора да знаеме дека сите научници од ехлис суннет вел џемаат на шиите ги прогласиле за неверници. А не како што тие кажуваат и лажат дека тоа е само еден или двајца. А ние денес кога кажуваме дека шиите се неверници тоа на многумина тешко им доаѓа. Меѓутоа тоа е така поради што луѓето не ја познаваат суштината на оваа вера Ислам, а поготово не ја знаат суштината на шиизмот како вера.

Па кажуваат: Како можат оние да бидат кафири кога клањаат, изговараат шехадет (делимично затоа што тие покрај Мухаммед салаллаху алејхи вее селлем го спомнуваат и Алија радијалаху анху) и се окренуваат према Каба?

Нека таквите се запрашаат како можат да бидат кафири Ебу Бекр и Омер и Осман, и сите асхаби кои му дадоа присега? Тоа е верувањето на шиите со кое отпаднале од оваа вера. Оној кој ги смета асхабите за кафири, кафир е по текст на Кур’ан. Жените од Посланикот се мајки на верниците по текст од Кур’ан. А оние Ајша радијаллаху анха ја проколнуваат и обвинуваат за неморал.
Замислете каде е сега верувањето на овие отпадници. Нека е Аллахово проклетство над нив и над сите слични на нив.

Она што на почеток збунува и ги лаже на луѓето е тоа што шиите се повикуваат на Алија радијаллаху анху, а зар може некој да биде во заблуда ако го следи овој чесен асхаб?
Но вистината лежи на друга страна шиите го зедоа за Божанство но тоа Алија радијалаху анху никогаш не го прифатил и тие никогаш не го следеле во неговите дела.
А најдобар пример за тоа се и христијаните кои на Иса алејхи селам го зедоа за божанство а беа неверници, но ние знаеме дека Иса алејхи селам работеше и повикуваше во Тевхид (Аллахова Единственост) што била задача и цел на секој Посланик. А Иса ќе се одрекне од нив, ќе го сломи крстот - нивниот тагут и ќе ја убие свињата. А Алија радијјаллаху анху се одрекнал од шиите. Кога прв пат слушнал за нив и за таквото верување, ги собрал сите од таа залутана групација, наредил да се ископа дупка, запалил оган и живи ги горел за да сватат другите во колкава заблудда се овие луѓе. Но замислете тие тогаш рекле дека сега се посигурни дека Алија е божанство, затоа што само бог казнува со оган.

Верувањето на шиите било тајно се до третиот век кога ја зазеле Египет и Сирија и ја основале Фатимиската држава. Тогаш прв пат јавно ја обзнаниле својата вера и почнале да повикуваат во нејзе. Таа нивна Фатимиска држава конечен крај ставил Курд Салахудин Ејјуби елхамдулиллах, забранувајќи да се слави мевлуд кој тие го вовеле, протерувајќи ги и затворајќи ја Ал Азхар, која тие ја отвориле поради ширење на шиитскиот мезхеб. Значи конечниот крај на Исмаилите дошла од раката на Саллахудин Ејуби а со тоа е и крајот на таа држава која слепите следбеници на ’дванаесет имами’ ја нарекуваат ’праведен халифат’. Ова шиите никогаш не му го заборавиле на Курдите, па по доаѓањето на тагутот Хомеини на власт им претел на револуционерната гарда ако тие не го скршат курдскиот отпор он сам ќе го направи тоа.
Шиите биле прогонувани во текот на целата исламска историја како опасни еретици а нивната улема (научници) биле погубувани поради опасноста која ја предизвикувале, и биле закопувани надвор од исламски гробишта.
Во времето на некои владари шиите биле погубувани а посебно нивните водачи како Шемсудин Махмуд (во Дамаск 1384), Зејнуддин ибн Алија (во Истамбул 1558), Кади Нуруллах (во Индија 1610).
Исто така фетвата од Османлискиот султан Селим 1 во која наредил да се убие секој шија, наредува да со нив се постапува како со секој непријател немуслиман во војна и да нивните деца и жени можат да се земаат како робови.

Нивните Книги се преполни со хадиси кои нивната веродостојност невозможно е да се утврди. А оние токму на тие хадиси ја втемелиле својата вера. На тој начин оние порекнале три четвртини од сите хадиси. А во ’Ел Кафи’ која кај шиите е како “Сахихул Бухари“ кај муслиманите има 16 000 илјади хадиси сите измислени.

Кажува Шејхул ислам Ибн Тејмијје: “Кај мнозинството новотари она што им одговара на нивното мислење и страсти бидува вистина кај нив, и ако тој хадис е измислен и препишан на Посланикот салаллаху алејхи ве селлам. Она што е спротивно на нивното мислење го одбиваат, за разлика од ехлис суннет вел џемаат и научниците на кои целта им е да го следат Посланикот саллаху алјехи ве селлем и да го применуваат неговиот Суннет и да делуваат во основа на Шеријатот. А мнозинството од овие новотари своите ставови не ги темелат на Кур’ан и суннет туку на она што ќе го видат или слушнат од натприродните појави иако некои се вистина а некој лаж“
А нема сомнеж дека шејхул ислам ибн Тејмијје, рахимехуллах е еден од најголемите научници на ехлис суннет вел џемаат. Тоа го потврдиле и признале поранешните и сегашните муслимани, освен заблудените секти и тоа посебни шиите и нивните мушрички браќа суфии, обожавачи на гробови, чија заблуда и лажна големо им ја разоткри токму овој шејх рахимехуллах. Поради тоа срцата и градите на овие заблуден се стегнуваат кога станува збор за ехлис суннет вел џемаат.

Исламската џумхура (научници) ги смета шиите за кафири (неверници) поради тоа што свесно одстапиле од темелите на оваа вера. А понатака следуваат ставовите на поедини познати имиња од Исламот кои токму го потврдиле ставот во поглед на шиите.

Кажува Ибн Тејмијје:
“Дозволено е да се убие од нив секој оној кој повикува во нивната вера или е опасен на било кој начин, како што Алија ибн Ебу Талиб сакал да го убие на Абдуллах ибн Себе, првиот рафидија, па поради тоа побегнал далеку од него. “ (Суал фи Али ибн Еби Талиб 39)

Кажува Имам Бухарија Аллах да му се смилува: “Сеедно ми е дали клањал позади Џехмија (суфија) или Рафидија (шија), или би клањал позади Евреин или Христијанин. Нив не му се дава селам ниту е дозволено да се посетуваат. Не е дозволено да се жени од нивните жени. Нивното сведочење не се прифаќа, и не е дозволено да се јаде нивното месо.“ (Книга “Халку еф’алил – ибад“ од Имам Бухари, стр.125)

Пренесува ибн Кесир во својот тефсир кај коментарот од 29 ајет сура Ел Фетх следново: “Од овој ајет извлекол заклучок Имам Малик во едно преданије од него, дека рафидиите кои ги мрзат на асхабите се неверници, затоа што асхабите ги предизвикуваат и лутат на рафидиите, па оној кој ги мрзи асхабите он е неверник а доказ е овој ајет. На истото ова толкување на овој ајет со Имам Малик се сложиле и други научници.“ (Ел Фисал, том2, стр 213)
(Тефсир ибн Кесир, том 4.стр.219. Тефсир “Рухул – Меа’ни“ од Алуси том.26. стр.116)

Продолжува иншАллах.

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Кажува Имам Ел – Куртуби за овој коментар од Имам Малик: “Убаво рекол Имам Малик во својот цитат, и погодил во толкувањето и коментар на овој ајет. Затоа што кој ја намалува вредноста на само еден асхаб или го навреди, тој го отфрлува она што дошло од Господарот на световите и го поништува шеријатот од муслиманите.“ (Тефсир од Куртуби. Том 16. Стр.297)

Исто така кажува Имам Малик рахметуллахи алејх: “Оној кој ги пцуе асхабите на Аллаховиот Посланик, салаллаху алејхи ве селлем, не заслужува име муслиман, или рекол (кажува пренесувачот): нема никакво влијание во ислам.“ (Ова предание од Имам Малик го бележи Ел – Халлал во делото Ес – Суннех. Том. Стр557.)

Кога се работа за имам Ахмед од него се пренесени многу преданија дека шиите не се муслимани. Една од тие преданија е и следнава:

“Се пренесува од “Китабус – Суннех“ дека рекол имам Ахмед за рафидиите: “Оние се одрекнуваат од асхабите на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, ги пцујат, ја омаловажуваат нивната вредност и заслуга, ги прогласуваат за неверници сите асхаби освен: Алија, Аммар, Микдад и Селман. Рафидиите немаат никво влијание во Ислам.“
(Ес – Суннед од Имам Ахмед стр. 82)

Рекол имам Хафиз Абдур Рахман Ел – Мехдијј (умрел 198. х.џ): “Рафидиите и Џехмиите се два посебни народи.“ (Имам Бухари во делото “Халку еф’алил – ибад“ стр.125.)
Пренесува Ел – Халлал од Мухаммед ибн Јусуф ел – Ферјаби (од него имам Бухари пренесува 26 хадиси, и е помеѓу најдобрите луѓе во своето време, умрел 212 х.џ): “Кажува Муса ибн Харун ибн Зијад: Го слушнав на Ел – Ферјаби кога човек го праша за оној кој го пцуе на Ебу Бекир, па одговорил: Он е неверник. Дали му се клања џеназе? Не одговорил. Што ќе правиме со него кога тој говореше Ла илахе иллаллах? Рекол: Не допирајте го со раце туку подигнете го со помош на дрва, па така закопајте го во некоја дупка.“ (Ес – Суннех од Халлал. Том2 стр.556)

Исто така рекол Имам Ебу Зура’х Ер – Рази (кој бил хафиз на хадис, знаел преку сто илјади хадиси а за кого се зборувало: “Оној хадис кој не го знае Ебу Зура’х тој хадис нема основа.“ Умрел 264 х.џ)
“Кога ќе видиш човек да ја омаловажува (намалува) вредноста на некој асхаб знај дека таквиот човек е еретик (отпадник). Затоа што неговите зборови водат во поништување на Кур’ан и Суннет.“ (Ел – Кифаје .стр. 49)

Кажува Ебу Мухаммед Абдуллах ибн Муслим ибн Кутејбе (умрел 276 х.џ):
“Претерувањето на рафидиите во љубовта према Алија, радијјалху анху, која се искажува преку давање предност над оние на кој сам Посланик салаллаху алејхи ве селлем, му дал предност, потоа тврдењето дека Алија учествува и дели Посланството со Посланик салаллаху алејхи ве селлем, исто така дека имамите го знаат гајбот (непознатото, скриеното) се тоа во себе содржи лаж, неверство (куфр), големо незнаење и глупост.“ (Ел – Ихтилафу филлафзи ве р – редду алел – џехмијјети вел – мусеббихети“, стр 47. Штампана 1349 х.џ во Египет)

Кажува Ел – Кади Ебу Је’ла (Познат научник во Усул Фикх во своето време, умрел 458 х.џ): “ Кога се работи за рафидиите и шеријатскиот став за нив ... кој ќе ги прогласи асхабите за неверници, или ги окарактеризира како неморални (фасици) со значење тој неморал да носи во оган – таквите се неверници.“ (Ел – Му’атемед. Стр. 267)

Кажува ибн Хазм Ел – Енделуси во своето познато дело Ел – Фисал: “Кога се работи за христијаните кои се бранат со тврдењето од рафидиите дека Кур’анот е променет, треба да знаат дека рафидиите не се муслимани. Рафидиите се секта која се појавила 25 година после смрта на Посланикот салаллаху алејхи ве селлем... И таа е групација која оди по патот на Евреите и христијанитево лаж и куфр (неверство).

А сега користам прилика да кажам и за нивната (АСЛ ДИН) односно основа на вера. А тоа ТЕКИЈЈА (мунафиклук, прикријување)

Посебна опасност во шиитската вера во принцип на лажење и криење на вистината пред другите (не шии, или по нив неверници) на кое го сметаат како што кажавме за основа во нивното верување а тоа е ТЕКИЈЈА (Тукја).

А еве што кажуваат за тоа и некои од нивните еминентни водачи:

Ибн Бабуј кажува: “ Веруваме дека текијаа е ваџиб, кој ќе ја остави како да го оставил намазот. (Ел Л – итикадаат 114)

“...не е верник кој не се служи со текијја.“ (Ел Кафи 2/217)

А иншАллах покасно ќе видиме дека шиитската вера не е ништо друго него продолжение на персискиот зороастријанизам со додаток на грчки неоплатонизам и персиско манихејство, завиткана во надворешно рубо на следачите на Алија радијаллаху анху и неговите потомци. Но сево ова не му е позната на обичната маса туку ова го знаат само како тие ги нарекуваат елита, оџи (Ајатоласи) кои имаат највисок степен во нивните друштва кои вешто го кријат ова и угодно живеат токму од давачките кои ги плаќаат ’верниците’ а тие се токму оние од кои се очекува да објаснат или помешаат сето тоа а другата маса со големо почитување и страв према нив премолчуваат. Тоа е еднаков добар рецепт кој пали не само кај шиите него и кај Дервишите (суфиите), Хиндусите, Будистите и Христијаните кај кои ’мистериите’ можат да се сватат само на оној свет.

Благодарност на Возвишениот Аллах на оваа наша совршена вера на разбирање, која не познава свештенство ниту никакво посредништво помеѓу робот и Створителот!

А што се работи за шиитската маса тие имаат најмногу сличности со овие секти (вери), нивната вера најмногу наличува на католиците или кривославните, хиндуизмот или шинтоизмот. Таа е вера на светци и икони, турбиња и празно верување.

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
,,Mnogu ubafo ,objasnuvanje AHI,,

Allah dz.s date nagradi !!

Selam, Alejkum

10Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 10:01 pm

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
dare напиша:dali siitite se muslimani ili pak se von islamot?

dare, ako sakas da znaes koj e musliman, nauci kako se stanuva musliman i koj se islamskite principi, vo koi ako nekoj ne veruva ne e musliman ili sprotivno.

http://dielli.net

11Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 10:07 pm

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Vojvodata напиша:

dare, ako sakas da znaes koj e musliman, nauci kako se stanuva musliman i koj se islamskite principi, vo koi ako nekoj ne veruva ne e musliman ili sprotivno.

Ајде бујрум Војвода покажи ни ти како се станува Муслиман гледам дека провоцираш а тука браќа поставија толку постови во врска со ова !!!!!

12Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 10:11 pm

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
Келиметул-Хакк напиша:

Ајде бујрум Војвода покажи ни ти како се станува Муслиман гледам дека провоцираш а тука браќа поставија толку постови во врска со ова !!!!!

Musliman se stanuva so izgovaranje na Kelime Sehadet.

http://dielli.net

13Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 10:14 pm

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Vojvodata напиша:

Musliman se stanuva so izgovaranje na Kelime Sehadet.
Само тоа?????

14Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 10:19 pm

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Дали Шехадетот има свои услови(шартови) или не!!!

15Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 10:21 pm

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Шартови-Услови ѕа
исправност на-Ла илахе иллАллах-

Шартови (Уалови) за
исправност на Шехадет доаѓаат пред само изговарање Шехадетот, тоа е правило во
Исламот, шартот секогаш доаѓа пред самото дело!!!!

1.
Илм (знаење)-познавање
на значењето на овие зборови и она што со нив се потврдува и се негира.

2.
Јекин (убедување)-
кое е во стварност потполно знаење на овие зборови, убедување кое го негира
сомнежот.

3.
Ихлас
(искреност)- чистина на срцето од ширкот.4.
Сидк
(истинољубивост)- кој е спротивен на лагата
кој негира нифак.

5.
Меххабе(љубов)-
према овије зборови и на све на сто тие упатуваат и радување на тоа.
6.
Инкијад
(извршување на она сто овие зборови го бараат)- правење на сите обавезни дела и
чисто само за Аллах и барање негово задовлство.

7.
Кабул
(одобрување)-спротивно на одбивање

16Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 10:22 pm

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Докази
за овие Шартови-услови од Кур`ан и Суннет


Докази
за Илм (знаење)

Зборови
на Возвишениот:

فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا
اللَّهُ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنبِكَ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَاللَّهُ
يَعْلَمُ مُتَقَلَّبَكُمْ وَمَثْوَاكُمْ

“Знај дека нема друг
господ освен Аллах“ (Мухамед,19)

Исто така зборовите
на Возвишениот:

وَلَا يَمْلِكُ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِهِ
الشَّفَاعَةَ إِلَّا مَن شَهِدَ بِالْحَقِّ وَهُمْ يَعْلَمُونَ

“Освен оние кои вистината ја признаваат, оние кои знаат...“ (ез-Зумер
86)

Тоа значи дека признаваат и сведочат дека нема вистинско божанство
освен Аллах с.в.т.а. а со срцето знаат она што со зборови го сведочат.

Доказ од суннетот е хадисот забележан во Сахихот, од `Утмана, Аллах да
е задоволен со него, дека рекол: Рекол Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.: Кој ќе
умре знаејќи дека нема вистинско божанство освен Аллах, ќе влезе во Џеннет.

Докази за Јекин
(убедување)

Зборови на Восвишениот:

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا
بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ
وَأَنفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ

“Вистински
верници се само оние кои во Аллах и Пратеникот Негов веруваат, и после тоа
немаат сомнеж, и се борат на Аллахавиот пат со својот имот и со животот свој.
Тие се искрени. (ел-Хуџурат,15)

Исто
така Ебу Хурејре р.а во долг хадис покрај останатото го пренесува следново:
Кого ке го стретниш позади овој зид да со срцето посведочи дека нема вистинско
бозанство освен Аллах, убеден во тоа сто зборува израдувај го со Џеннет.

Докази за Ихлас
(искреност)

Зборови
на Возвишениот:

قُلْ يَا قَوْمِ اعْمَلُوا عَلَى مَكَانَتِكُمْ
إِنِّي عَامِلٌ فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ

“Исккрено извршување
на верата е должност према Аллах!“(ез-Зумер,39)
Исто така зборовите
на Возвишениот:

وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا اللَّهَ
مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ حُنَفَاء وَيُقِيمُوا الصَّلَاةَ وَيُؤْتُوا الزَّكَاةَ
وَذَلِكَ دِينُ الْقَيِّمَةِ

“Наредено им е само
Аллаха да го обожаваат, и верата искрено да Му ја предаваат. И ете тоа верата
исправна!“ (ел-Бејјине,5)

Од Ебу Хурејре р.а.
се пренесува во веродостојни хадис забележен во Сахихите, дека Аллаховиот
Пратеник с.а.в.с. рекол: Најсреќен човек кој е со мојот шефа’ат и ќе рече ’Ла илахе иллАллах’ со чисто срце или
душа. Од Утбан ибн Малик р.а. се пренесува во веродостојни хадис забележан во
Сахихите, дека Аллаховиот Пратеник с.а.б.с. рекол: Аллах му забранил на
огнот да го гори на оној кој ќе каже ’Ла
илахе иллАллах’ сакајки го со тоа Аллаховото лице.

Двајца Асхаби
пренесуваат дека Аллаховиот Пратеник с.а.б.с. рекол: Кој ќе рече искрено со
срце:

Ла илахе иллАллаху
вахдеху ла шерике лех, лехул-мулку ве лехул-хамдуве хуве ’ала кулли сеј’ин
кадир, искрено со своетро срце и со својот јазик- Аллах поради тие зборови ќе
го каже тоа. А кога Аллах ќе го погледне, ќе му даде она сто му бара.

Хадисот го забелжал ен-Неса’и во делото:Ел-Јевмул вел Лејл.

Докази за: Сидк (вистинољубивост)

Зборови на
Возвишениот:
الم

أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا
آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ

وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ
فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ صَدَقُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِينَ

“ Елиф-Лам-Мим.

Мислат ли луѓето дека
ќе бидат оставени да речат ’Веруваме’ а да не се ставаат во искушение.

Ние веќе и оние пред
нив ги ставивме
на искушение. Аллах
сигурно добро ги познава оние кои вистина зборуваат и оние кои лажат.
“(ел-Анкебут, 1-3)
Исто така зборовите
на Возвишениот:

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللّهِ
وَبِالْيَوْمِ الآخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ

يُخَادِعُونَ اللّهَ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَمَا
يَخْدَعُونَ إِلاَّ أَنفُسَهُم وَمَا يَشْعُرُونَ

فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللّهُ
مَرَضاً وَلَهُم عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ

“Меѓу леѓето има и
такви кои зборуваат: И во Аллах и во Денот ахиретски веруваме, а тие токму тоа
не веруваат.

На Аллах и на оние кои варуваат немараваат,
секако, да ги имамат, но не усетуваат дека самите себеси се измамуваат.

Болестина има во
срцата нивни, Аллах ја зголемува и, заради тоа сто лазат, за нив има казна
болна.“ (ел-Бекаре, 8-10)

Му`аз ибн Џебел р.а.
пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол: Кој ќе просведочи, искрено
од срце, дека нема вистински господ освен Аллах ќе го заштити од огнот. Хадисот
се оренесува во двата Сахихи.

Докази за: Меххаббе (љубов)
Зборови на
Возвишениот:

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ
أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا
لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ
الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ
Меѓу луѓето има и
такви кои, покрај Аллах, прифатија други кипови, љубејќи ги како сто се љуби
Аллах. А оние кои веруваат поцврсто го љубат Аллаха. И кога зулумќарите би
виделе, а бидејќи казната ќе ја видат, колкава е само моќта која Нему му
припада! А Аллах, навистина, е Силен Казнувач.“ (ел-Бекаре,165)
Исто така зборовите
на Возвишениот:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ مَن يَرْتَدَّ
مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ
أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي
سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللّهِ يُؤْتِيهِ
مَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
“О верници, оној од
вас кој ќе одстапи од верата својата, Аллах ќе донесе народ сто Он го љуби, и
сто оние го љубат, кон неверниците ќе бидат груби, се борат на Аллаховиот пат и
не се плашат од било каков укор и окурувачите. Ете, тоа е добрината Аллахова
кому му ја дава кога сака. Аллах е Неизмерен и Зналец!“ (ел-Ма`иде, 54)
Од Енес р.а. се
пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. да сака некого чисто само заради
Аллах и да мрзи враќање во куфр откако Аллах го спасил од тоа, како сто мрзи да
биде фрлен во огнот.

Доказ за: Инкијад (покорност)
Зборови на Возвишениот:

وَأَنِيبُوا إِلَى رَبِّكُمْ وَأَسْلِمُوا لَهُ
مِن قَبْلِ أَن يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ

“Приблизете се кон
Господарот ваш и бидете Му послушни пред да ви дојде казната, по тоа не ќе ви
се помогне.“ (ез-Зумер, 54)

Исто така зборовите
на Возвишениот:

وَمَنْ أَحْسَنُ دِينًا مِّمَّنْ أَسْلَمَ
وَجْهَهُ لله وَهُوَ مُحْسِنٌ واتَّبَعَ مِلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا وَاتَّخَذَ
اللّهُ إِبْرَاهِيمَ خَلِيلاً

“А кој има подобра вера од оној кој го предава лицето на Аллах, а
доброчинител е? Ја следи чистата вера Ибрахимова. А Аллах Ибрахима го прифати
за пријател!“ (ен-Ниса, 125)

Исто така зборовите на Возвишениот:

وَمَن يُسْلِمْ وَجْهَهُ إِلَى اللَّهِ وَهُوَ
مُحْسِنٌ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى وَإِلَى اللَّهِ عَاقِبَةُ
الْأُمُورِ

“А оној кој ќе го предаде лицето свое на Аллах а доброчинител е... тој
веќе се фати за најцврсто јаже. А Аллахова е конечницата на работите!“ (Лукман,
22)

Исто така зборовите на Возвишениот:

فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّىَ
يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُواْ فِي أَنفُسِهِمْ
حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُواْ تَسْلِيمًا

“Но, не! Се колнам во Господарот твој! Оние нема да веруваат се додека
не те именуваат за судија за она што се расправаат едни со други, се додека,
потоа, не се усетат во душите свои за она сто ќе им пресудиш леснотија, и се
додека потполно не се предадат.“ (ен/Ниса, 65)

Рекол Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.: Никој нема потполно да верува се
додека неговите страсти не следат она со што сум јас пратен.

Докази за: Кабул
(одобрување)

Зборови на Возвишениот:

وكَذَلِكَ مَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِكَ فِي
قَرْيَةٍ مِّن نَّذِيرٍ إِلَّا قَالَ مُتْرَفُوهَا إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءنَا
عَلَى أُمَّةٍ وَإِنَّا عَلَى آثَارِهِم مُّقْتَدُونَ

قَالَ أَوَلَوْ جِئْتُكُم بِأَهْدَى مِمَّا وَجَدتُّمْ
عَلَيْهِ آبَاءكُمْ قَالُوا إِنَّا بِمَا أُرْسِلْتُم بِهِ كَافِرُونَ


فَانتَقَمْنَا مِنْهُمْ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ
عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ

“И ете, така Ние не испративме ниеден пејгамбер пред тебе, во ниеден
град, а расипниците да не речеа: Ние ги затекнавме предците наши во ова вера и
ние, навистина, не веруваме во она со што сте испратени. Им зборуваше: И зарем
да ви дојдев со патоказ подобар од оној сто го затекнавте кај предците ваши?
Зборуваа: Ние навистина, не веруваме во она сто сте испратени. Па, Ние им се
одмаздивме. И погледни каква беше казната за лашковците!“ (ез-Зухруф, 23-25)

Исто така зборовите на Возвишениот:

إِنَّهُمْ كَانُوا إِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا
إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ يَسْتَكْبِرُونَ

وَيَقُولُونَ أَئِنَّا لَتَارِكُوا آلِهَتِنَا لِشَاعِرٍ
مَّجْنُونٍ

“Да, кога ќе им рече дека нема друг господ освен Аллах се дуваат. И
зборуваат: Зарем да ги оставиме боженствата наши заради еден луд поет.“
(ес-Саффет, 35-36)
Од Ебу Муса р.а. се пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол:
Примерот на упата и знаење со кое ме испрати Аллах, е како примерот со многу
плоден дожд кој паѓа на земја. Плодна земја го впива дождот и од неа потоа
израсне многу трева за пасење. Непропусната земја ја задржува водата од дождот.
Таа вода луѓето ја користат за пиење, наповјање и за наводнунање. Кршевита
земја не здржува водата нити од неа израснува нешто. Такоц е примерот со оние
кои ја рзбрале Аллаховата вера, им користело она со што сум пратен од Аллаха,
па тие научија и на другите ги научија и примерот со омние кои им не користело
и кои не ја прифатија Аллаховата упута со која сум дошол.
Хадисот се пренесува во двата Сахихи.

17Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Нед 26 Јун 2011, 11:30 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:

Musliman se stanuva so izgovaranje na Kelime Sehadet.

Едно е да мислиш а друго е да ги согледаш,правилата и прописите кои ти се приложени во погорниот пост..

Но пред да преминиме ,понатаму ајде ,престависе како што е редот??

18Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 9:39 am

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
LAUTKA напиша:

Едно е да мислиш а друго е да ги согледаш,правилата и прописите кои ти се приложени во погорниот пост..

Но пред да преминиме ,понатаму ајде ,престависе како што е редот??
Ajde dase pretstavam.Gledam mnogu ste polni so predrasudi.Jas sum musliman od Makedonija.Ucam za Islamot, skoro se sto ima vrska so Islamot ,jas sakam dago zapoznam i naucam.Jas kako sto rekov, sakam da analiziram,da vidam kako razmisluvate vo ovoj pravec,tolkuvam,pravam komparacija,istrazuvam i uste mnogu nesta.Znaci onaka globalno me interesiraat mislenjata na muslimanite.Site pravci vo Islamot gi ucam bez predrasudi i bez nikakva rezerva,za zal toa go ima mnogu malku kaj nas.Mene nemi smeta prepadnosta na odreden pravec na eden musliman, i jas sakam da diskutiram so sekogo.
Ako treba uste nesto za tvoja informacija,slobodno prasajsi,Jas sum tuka da odgovoram.
POZDRAV DO LAUTKA

http://dielli.net

19Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 9:03 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Ajde dase pretstavam.Gledam mnogu ste polni so predrasudi.Jas sum musliman od Makedonija.Ucam za Islamot, skoro se sto ima vrska so Islamot ,jas sakam dago zapoznam i naucam.Jas kako sto rekov, sakam da analiziram,da vidam kako razmisluvate vo ovoj pravec,tolkuvam,pravam komparacija,istrazuvam i uste mnogu nesta.Znaci onaka globalno me interesiraat mislenjata na muslimanite.Site pravci vo Islamot gi ucam bez predrasudi i bez nikakva rezerva,za zal toa go ima mnogu malku kaj nas.Mene nemi smeta prepadnosta na odreden pravec na eden musliman, i jas sakam da diskutiram so sekogo.
Ako treba uste nesto za tvoja informacija,slobodno prasajsi,Jas sum tuka da odgovoram.
POZDRAV DO LAUTKA

МИЛО МИЕ ШТО СИ МУСЛИМАН И ,ЗА КАКВИ ПРЕДРАСУДИ СТАНУВА ЗБОР,,ВО иСЛАМОТ НЕМА ПРАВФЦИ ,ПРАФЦИТЕ ДОШЛЕ ОД ЛУЃЕ ,НАРОД КОИ ПОЧНАЛЕ ДА СИ ТУМАЧАТ ПО СВОЕ И ТАКА СЕ ПОЈАВИЛЕ ПРАФЦИТЕ..

Исламот има еден правец,правецот на Куранот кој ни го кажал и објаснил Аллаховиот џ.ш овластен за тоа преку неговиот Миленик ,,Мухамед с.а.в.с тој е исламскиот правец,и кој го следеле иправните Асхаби р.а ............ПОЗДРАФ И ОД ЛАУТКА ДО ВОЈВОДАТА!!

20Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 9:14 pm

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
LAUTKA напиша:

МИЛО МИЕ ШТО СИ МУСЛИМАН И ,ЗА КАКВИ ПРЕДРАСУДИ СТАНУВА ЗБОР,,ВО иСЛАМОТ НЕМА ПРАВФЦИ ,ПРАФЦИТЕ ДОШЛЕ ОД ЛУЃЕ ,НАРОД КОИ ПОЧНАЛЕ ДА СИ ТУМАЧАТ ПО СВОЕ И ТАКА СЕ ПОЈАВИЛЕ ПРАФЦИТЕ..

Исламот има еден правец,правецот на Куранот кој ни го кажал и објаснил Аллаховиот џ.ш овластен за тоа преку неговиот Миленик ,,Мухамед с.а.в.с тој е исламскиот правец,и кој го следеле иправните Асхаби р.а ............ПОЗДРАФ И ОД ЛАУТКА ДО ВОЈВОДАТА!!
Blagodaram Lautka za pozdravot.
Lautka dali ti gi poznavas Siitite i ja znaes nivnata akida?

http://dielli.net

21Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 9:22 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Blagodaram Lautka za pozdravot.
Lautka dali ti gi poznavas Siitite i ja znaes nivnata akida?


СЕГА ПРИАТЕЛЕ,ЧЕ СЕ ИСПИТУВАМЕ ИЛИ ЧЕ ОТВРИШ ТЕМА И ЧЕ ОБРАЗЛОЖИШ ПРАВИМЕ,ПАУШАЛ МУАБЕТ ВАКА,,ДА ЈА ПОЗНАВАМ ШИИТСКАТА АКИДА И НЕМЕ ИНТЕРЕСИРА ЗОШТО НИВНАТА АКИДА НЕЕ ВО СКЛОП СО ИСЛАМСКАТА!!

22Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 9:49 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:

Neli Prijatele sme na tema, ova ne e tema?Dali nie diskutirame vo sklop so temata , dali siitite se muslimani? ako ja poznavas nivnata akida, dokazimi zosto nese muslimani?Jas sakam da znam i neli imam pravo na toa? ako nesakas da kazes, togas dane prasuvam
Че ти долкажам,за почетак само не се муслимани зшто прават ,Ширк,,

че продолжиме..............

23Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 9:55 pm

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
LAUTKA напиша:
Че ти долкажам,за почетак само не се муслимани зшто прават ,Ширк,,

че продолжиме..............
Lautka nie zatoa sme ovde, da naucime od se po nesto, jas mislam deka sum na forum a ne na natprevar ili kviz.Ubavo bi bilo dami kazes kako pravat sirk, ke znam nesto poveke posle, neli?

http://dielli.net

24Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 10:32 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Но пред да преминиме ,понатаму ајде ,престависе како што е редот??
Ajde dase pretstavam.Gledam mnogu ste polni so predrasudi.Jas sum musliman od Makedonija.Ucam za Islamot, skoro se sto ima vrska so Islamot ,jas sakam dago zapoznam i naucam.Jas kako sto rekov, sakam da analiziram,da vidam kako razmisluvate vo ovoj pravec,tolkuvam,pravam komparacija,istrazuvam i uste mnogu nesta.Znaci onaka globalno me interesiraat mislenjata na muslimanite.Site pravci vo Islamot gi ucam bez predrasudi i bez nikakva rezerva,za zal toa go ima mnogu malku kaj nas.Mene nemi smeta prepadnosta na odreden pravec na eden musliman, i jas sakam da diskutiram so sekogo.
Ako treba uste nesto za tvoja informacija,slobodno prasajsi,Jas sum tuka da odgovoram.
POZDRAV DO LAUTKA


Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот Самилосен!

Тогаш, ако сакаш да ја дознаеш вистината онаа, за која Аллах џ.ш , навистина е задоволен, моли го на Аллах џ.ш искрено, да ти го показе вистинскиот пат, да те упати, иншалахх Аллах џ.ш ќе ти помогне, Како што Аллах џ.ш ни дал ум, и разум, така Аллах џ.ш ни го дал Куранот, а по смрта на Мухаммед ас. ни оставил, две работи , за кои ако би се бридорзувале со сигурност, нема да залутаме, Курано и Хадисот на Мухаммед а.с тие ни се два најдолеми докази, за секоја една нејасна, работа , Земи Куран и Хадис:

" О Пејгамберу! Ние, навистина, те испративме како сведок, и како радосник, и како опоменувач." ( Ел-Ахзаб 45 )" Се колнеме во својот живот тие, навистина, талкаат во пијанството свое." ( Хиџр 72 )" И Ние те испративме само како радосник и опоменувач." (Ел-Фуркан 56)" Оние кои се послушни и на Аллах и на Пејгамберот Негов, и кои стравуваат од Аллах и кои изразуваат богобојазливост кон него... тие се, навистина, победници!" ( Ен-Нур 52 )" Во Пејгамберот, навистина, имате убаф пример." ( Ахзаб 21 )

Можеш и самиот тоа , сам да го анализираш, доколку една работа , пишува дека е дел од исламот, тоа е дел од исламот, а секој една работа која не се спомнува никаде, тогаш таа работа е измислена , е новотарија:.

Навистина најдобар говор е Аллаховиот говор , а најдобри упатсва се Мухаммедовите упатства. Најлоши работи во верат се бидати, новитети. Секој новитет е заблуда , а на секоја заблуда местото и е во Џехеннем.
(Го пренесуваат сите признати мухаддиси)

Аллах не ги прима работите на новотарот во верата не го прима неговиот пост, намаз, садака, хаџџ, умра, а ни џихад и милостина, нити неговата пресуда. Тој излегува од верата како влакната што паѓаат од главата.
(Ибн Маџе).


Мухаммед а.с вели во прошталното худбе:

-Пред вас е целиот мој живот,моите зборови моите дела. Се што сум зборували работел се надевам дека е во полна согласност со одредбите на АЛЛЛАХџ.ш.

-Вие навистина нема дс се најдите во недоумица се додека се придржувате кон Кур`анот и мојот Сунет.

-О Правоверници! Секогаш кажувајтеа чистата вистина и не плашете се од тоа.

Никогаш не дозволувајте омрзата да ве отргне од правиот пат и од патот на правдата.

Правдата е сестра на мудроста.

Плашете се од АЛЛАХ џ.ш. Тој ги гледа вашите дела.

-О Луѓе! гжГи слушате моите пореки,ставеѕте ги во вашите гради и во вашите срца.

-Сите вие што ги слушавте ове мои зборови пренесете им ги натие што не ги слушале,зошто некој од нив повеќе ќе разберат отколку тие што слушале.(После кратко време Аллаховиот Пратеник со малку потивок глас рече):

-О дарги АЛЛАХ! “Дали ја извршив задачата и мисијата што ми ја довери“?

- О Аллахов Пратенику !“Ти верно ја исполни задачата и мисијата, и нас ни соопшти што АЛЛАХ џ.ш. ти довери.“

-Потврдија сто илјади хаџии во еден глас,лицето на Аллаховиот Пратеник беше исполнето со радост, од очите му течеа солзи радосници,ги крена рацете кон небото и рече:

-О Драги АЛЛАХ биди сведок на сево ова!

-Истиот ден Алллах џ.ш. го објави последниот Кур`ански ајет:

“Денеска неверниците ја изгубија и последната надеж дека вие ќе отпаднете од вашата вера,затоа не плашете се од нив,туку пласете се од Мене.

Јас сега вашата вера ја усовршив и со потполн благодет ја насочив кон вас и задоволен сум што Исламот ќе биде ваша вера“

(суре Маиде)


Исламот не е чуден,ама остава чуден впечаток благодарение на оние кои чудно го презентираат

Селам АлејкумПоследната промена е направена од islam nur на Пон 27 Јун 2011, 10:44 pm. Мислењето е променето 2 пати.

25Дали шитите се муслимани? Empty Re: Дали шитите се муслимани? Пон 27 Јун 2011, 10:38 pm

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
Тогаш, ако сакаш да ја дознаеш вистината онаа, за
која Аллах џ.ш , навистина е задоволен, моли го на Аллах џ.ш искрено, да
ти го показе вистинскиот пат, да те упати, иншалахх Аллах џ.ш ќе ти
помогне, Како што Аллах џ.ш ни дал ум, и разум, така Аллах џ.ш ни го дал
Куранот, а по смрта на Мухаммед ас. ни оставил, две работи , за кои ако
би се бридорзувале со сигурност, нема да залутаме, Курано и Хадисот на
Мухаммед а.с тие ни се два најдолеми докази, за секоја една нејасна,
работа , Земи Куран и Хадис:Blagodaram za sovetot

http://dielli.net

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 4]

Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот