Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 
Haqq (253)
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_lcapХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Voting_barХадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 6 of 7]

126Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 27 Мар 2012, 2:27 am

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

„Три дена постење во секој месец е како пост за цела година“

(Муслим)

http://www.ahlu-sunnah.org

127Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Чет 29 Мар 2012, 8:31 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор



Се пренесува од Ебу Хурејре радијаллаху анху,,,,

Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем,рекол.

,,Ако жена обавува пет дневен намаз,пости месец (Рамазан) ја зачува честа и биде покорна на својот маж,че и биде речено.
,,Влези во Џенет на која сакаш врата,,

(Ахмед и Ибн Хиббан).


[You must be registered and logged in to see this link.]

128Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 10 Апр 2012, 3:36 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Рекол Пејгамбер, саллАллаху алејхи ве селлем:“Јас гарантирам куќа во краевите на Џеннетот на оној кој ќе ја остави расправиата па било да бил во право, куќа во средината на Џеннетот кој ќе го остави лажењето па било и во шала и куќа во најголемиот дел од Џеннетот на оној кој ќе го подобри својот ахлах-убавото однесување“. (Хасен,Ебу Давуд,Тирмизи и Ибн Маџе)

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

129Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пон 23 Апр 2012, 7:14 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Аллаховиот Посланик, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: ’’Сите вие разговарате со својот Господар, па не сметајте едн со друг и не повишувајте ги своите гласови додека учите ајетите или рекол: „во намаз“.
(Забележува; Ебу Давуд, 2/83; Сахиху-л-Џаа’ бр. 752)

Во друго предание стои: “Немој да се такмичите во повишување на гласот при учење на Куран.“
(Забележува; Имам Ахдмед, 2/36 Сахиху-л-Џами, 1951.)

http://www.ahlu-sunnah.org

130Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 02 Мај 2012, 12:19 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем, ги подучуваше своите асхаби на следнава дова:

“Барам заштита од Аллах од злото на моите уши, и од злото на моите очи, и од злото на мојот јазик, и од злото на моето срце, и од злото на намерите мои!“ Кој ислам е најдобар – па рече: Оној од чии јазик и раце се сигурни другите муслимани!“ (Бухари,бр.11.)

http://www.ahlu-sunnah.org

131Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Нед 06 Мај 2012, 1:27 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Пренесено е во веродостојно преданије од Ебу Хурејре, радијАллаху анху, дека Аллаховиот Посланик, саллАллаху алејхи ве селлем, го забранил гибетот а за тоа рекол:

“Знаете ли што е гибет?“ Рековме: “Аллах и Неговиот Посланик најдобро знаат.“ Рекол: “Да го спомниш својот брат по она што тој не го сака.“ “А што ако е вистина она што го кажувам за својот брат?“, некој рече. Рекол: “Ако е вистина тоа што го кажуваш си го огибетил, а ако не е вистина, си го клеветел.“

{Муслим, Книга за доброчинство и одржување на родбинска врска, поглавје: Забрана на гибетот, бр. 2589}

http://www.ahlu-sunnah.org

132Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Хадиси на Мухаммед с.а.в.с. Сре 09 Мај 2012, 6:14 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 820124



Аллаховиот Пратеник с.а.в.с., рекол: „Во овој уммет ќе има и луѓе кои ќе претеруваат во чистота и молба.“ (Сахих,2396;сахихул-џами')


Пренесува Ебу Ејјуб ел-Енсари р.а. дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол:„Кој ќе рече:'Ла иллахе иллаллаху вахдеху ла шерике леху, лехул-мулку ве лехул-хамду ве хуве ала кулли шејин кадир' десет пати, има награда како оној кој ќе ослободи четири луѓе од синовите на Исмаил.“ (Муслим)


Аллаховиот Пратеник с.а.в.с., рекол:„Кој ќе бара опрост за верниците и верничките, Аллах ќе му запише за секој верник и верничка едно добро дело.“ (Хасен-6026,сахихул-џами')


Оној кој не е милостив кон нашата младина и оној кој неможе да ги признае правата на старите не е еден од нас. Тирмизи



Добро чинство кон луѓето
Ебу Хурејре р.а.пренесува дека некој човек му рекол на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с."О Аллахов пратениче,има жена која многу клања,многу дели,многу пости,меѓутоа таа ги вознемирува своите комшии со нејзиниот јазик.(Што ќе биде со неа?)
-"Таа ќе биде жител на џехеннем." Одговори Пејгамберот а.с.
Човекот пак рече:"Има една друга жена која нема многу намаз ниту пост ниту садака, но дели и неги вознемирува нејзините комшии.(Што ќе биде со неа)?"
-Таа ќе биде жител на џеннет. "Одговори Пејгамберот а.с.
(Ахмед,Ибн Хиббан,Хаким)

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

133Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 09 Мај 2012, 9:11 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
"Кој оди по патот трагајќи по знаење, Аллах ќе му го олесни патот кон Рајот.“ (Муслим)

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

134Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 09 Мај 2012, 9:20 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Аллах Славниот и Возвишениот, рекол:„Мојата љубов е задолжителна кон оние луѓе кои се сакаат поради Мене, и за оние кои се посетуваат едни со други во Мое Име, и за оние кои се дарежливи едни кон други поради Мене.“
(Мувета)

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

135Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Чет 10 Мај 2012, 12:13 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Хузејфе р.а..Рекол,,

Че дојде такво време да кога би копје гаџало во џемаат,за време на џумаа намаз,не би погодило никого освен кафирот или мунафикот..

(ел-ибане ел-Кубра,Ибну Беттах,1/175).

[You must be registered and logged in to see this link.]



Последната промена е направена од LAUTKA на Чет 10 Мај 2012, 12:34 am. Мислењето е променето 1 пати

136Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Чет 10 Мај 2012, 12:33 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор

Абдуллах б.Аббас р.а пренесува да је Ресулеллах с.а.в.с..

Рекол,,Че дојде време кога срцето од верникот че се топи исто како што солта се топи во водата!!

Некој прашал,,

Зашто тоа о Аллахов Пратенику?Рекол,,Затоа што верникот злото(лошото) че го гледа со своите очи а не че биде во состојба да го промении.


(ел-Емру Бил-Ма,аруф,Ибну Ебил-Дунја,

бр.26.)

[You must be registered and logged in to see this link.]

137Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Чет 10 Мај 2012, 11:38 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор



Алија Б.Ебу Талиб р.а пренесува дека Пејгамберот с.а.в.с рекол,,

Се плашам дека че дојде време кога од Исламот че остане само Име,А од Куранот само зборови(букви).

Џамиите че им бидат изградении ама упатството че биде нарушеноо!

Улемата че им биде највисока(највеличенствена) Луѓе под небескиот свод..

Од нив че се појавуваат Фитна ,и на нив че се врачаат.(Шу,абул Иман, Бр.1763)

[You must be registered and logged in to see this link.]

138Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Хадиси на Мухаммед с.а.в.с. Пет 11 Мај 2012, 5:51 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 820124



„Примерот на вернииците кон заедничката љубов, приврзаност и пријателските чувства е како Онаа на едно тело; ако еден експеримент од него заболи, заболува и целото тело, поради целото тело, поради будноста и грозницата.“

(Бухари и Муслим)



Последната промена е направена од Ibn Kaab на Саб 12 Мај 2012, 2:03 am. Мислењето е променето 1 пати

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

139Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Хадиси на Мухаммед с.а.в.с. Пет 11 Мај 2012, 6:03 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 820124



„Оној кој на верникот ќе му ја олесни Маката на овој Свет, Аллах нему ќе му ја олесни маката на Денот на оживувањето: оној кој ќе му ја олесни на должникот, Аллах ќе му олесни нему на овој и оној Свет;Оној кој ги прикажува грешките и Мааните на еден Муслиман, Аллах ќе му ги примат Неговите на овој и оној Свет; Аллах ќе му помага на човек се додека тој му помага на Својот брат.“

(Тирмизи)

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

140Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 12 Јун 2012, 12:41 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ебу Хурекре, радијАллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Посланик, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Од онее кој што најповеќе ќе ме сакаат од мојот Уммет, се луѓето после мене. Еден од нив би сакал да ме виде давајќи (жртвувајќи) својата породица и својот имот.“ (Муслим,
Китабул-Џеннети ве сифати ехлиха, 4/2173)


Посланикот, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Пазете се што зборувате! Нека на вас шејтанот не ве вовлече. Јас сум Мухаммед син Абдуллахов, Аллахов роби Негов Посланик. вАллахи, не сакам да ме воздигнувате изнад мојот степен на кој што ме ставил Аллах, Аззе ве Џелл“ (Ахмед, Ел-Муснед,
3/153)




Последната промена е направена од Muaz al Islam на Вто 12 Јун 2012, 12:42 am. Мислењето е променето 1 пати

http://www.ahlu-sunnah.org

141Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 12 Јун 2012, 12:41 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Ебу Хурекре, радијАллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Посланик, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Од онее кој што најповеќе ќе ме сакаат од мојот Уммет, се луѓето после мене. Еден од нив би сакал да ме виде давајќи (жртвувајќи) својата породица и својот имот.“ (Муслим, Китабул-Џеннети ве сифати ехлиха, 4/2173)

142Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 12 Јун 2012, 12:41 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Посланикот, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Пазете се што зборувате! Нека на вас шејтанот не ве вовлече. Јас сум Мухаммед син Абдуллахов, Аллахов роб и Негов Посланик. вАллахи, не сакам да ме воздигнувате изнад мојот степен на кој што ме ставил Аллах, Аззе ве Џелл“ (Ахмед, Ел-Муснед, 3/153)

143Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 12 Јун 2012, 12:45 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Allahov Poslanik Muhammed sallAllahu alejhi we sellem je rekao:

Period poslanstva će trajati onoliko koliko Allah hoće i završit će. Onda će nastupiti hilafet ispravnih vođa (hulefau-rasidin), trajat će koliko Allah želi i završit će. Zatim će nastupiti period nasljedne dinastije vladara tirana, trajat će koliko je Allah odredio i završit će. Poslije će nastupiti vladavina diktatora (gdje će se do vlasti dolaziti državnim prevratima i revolucijama). Poslije ovog perioda ponovo će nastupiti period vladavine koji će biti na programu poslanstva i zavladat će cijelim svijetom."

(Prenosi imam Ahmed 4/273, Ebu Davud 4/211 i Tirmizi 4/503)

144Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 12 Јун 2012, 1:22 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Возвишениот Аллах рекол: Го поделив намазот измеѓу мене и Мојот роб. Мојот роб ќе има што ќе посака. Кога Мојот роб ќе каже: Благодарноста му припаѓа на Аллах Господарот на световите, Аллах му одговара: Мојот роб Ме величи. Кога робот ќе каже: Семилосниот, Милосливиот, Аллах му одговара: Мојот роб Ме Фали. Кога робот ќе каже: Владателот на Судниот ден, Аллах вели: Мојот роб Ме слави. Кога робот ќе каже: Само Тебе те обожаваме и само од Тебе помош бараме, Аллах му вели: Ова е измеѓу Мене и Мојот роб и тој ќе има што бара(сака). Кога робот ќе каже: Упатине на Вистинскиот пат. На патот на тие врз коишто Твојата благодет ја разлеа, а не на патот на тие врз коишто гневот Свој го разлеа и на тие што во заблуда скршнаа, Аллах вели: Сее ова е за Мојот роб, и мојот роб ќе има што и да посака. “ (Муслим)

http://www.ahlu-sunnah.org

145Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 12 Јун 2012, 2:01 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор


Рекол, Посланикот, саллАллаху алејхи ве селлем: “Најлош крадец е оној кој краде од својот намаз. Па прашавме: Како може да се кради од намазот? Рече: Не извршување исправно руку и сеџде “

http://www.ahlu-sunnah.org

146Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Вто 12 Јун 2012, 2:29 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Во Бухари и Муслим, од Ебу Хурејре, радијАллаху анху, дека некој човек отишол во меџид а Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, седел таму (во меџидот). Човекот клањал 2 рекати а пото дојде да се поселами со Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем,. Посланик, саллАллаху алејхи ве селлем, му одговорил и му рекол: “Вратисе и повториго затоа што не си клањал“. Па човекот се вратил и клањал уште два рекати, како што ги извршил во првиот пат, а потоа повторно му даде селам на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем. Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, повторно му одговорил и повторно му рекол: “Вратисе и повториго затоа што не си клањал.“ Тој (Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем) тоа му го рекол три пати се додека третиот пат човекот рекол: Те колнам во Оној кој те прати со Вистина, јас не знам подобро од ова. Научи ме! Рекол, Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем: “Кога ќе почнеш со намаз кажи Аллах Екбер. Повтори го учи/рецитирај го од Куранот тоа што ти е лесно. Потоа оди на руку се додека не се смириш. Потоа врати се успорено се додека целосно се исправиш. Потоа оди на сеџде дидека не си потполно смирен. Потоа седи додека не си смирен на седењето. Потоа поновиго сеџдето се додека не си смирен на него. Прави така и во другите намази.’’

http://www.ahlu-sunnah.org

147Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 20 Јун 2012, 10:01 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 201836

Ебул Аббас ес Саидаи вели : Дошол еден човек кај Пратеникот с.а.в.с, и рекол: О Аллахов Пратенику, научи ме на нешто што кога ќе го направам, ќе ме сака Аллах, а и луѓето. Пратеникот с.а.в.с, му рече: Немој да бидеш приврзан за овој свет, па Аллах ќе те сака. Немој да бидеш приврзан за тоа што го имаат луѓето, па тие ќе те сакаат.

(Хасен , Ибн Маџе, Китаб ез зухуд 2/1373)

Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 957501

148Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Сре 04 Jул 2012, 4:21 pm

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 820124

Луѓе, ви се приближи месецот на честа, месецот на благосостојбата, среќата и напредокот, месец во кој е Лејлетул-Кадр; која е повредна од илјада месеци! Аллах на вас ви нареди да постите дење во Рамазан, а ноќите рамазански да ги поминувате во доброволен ибадет. Кој ќе клања нафиле во Рамазан, како да клањал фарз во некој друг месец, а кој ќе изврши фарз во рамазан како да извршил седумдесет фарзови надвор од Рамазан.
Рамазанот е месец на трпеливоста (сабр), а нарада за сабр е Џеннет. Тоа е месец за меѓусебно помагање на муслиманите, месец во кој се зголемуваат приходите (нафаката)и снабдувањето на верниците. Практикувајте посебно во Рамазан четири работи: две со кои ќе го задоволите вашиот Створител и две без кои вие никако не можете. Оние со кои ќе го задоволите Создателот се секогаш повторување Келимеи-шехадет и барање опрост-прошка (истигфар). А тоа без кое вие никако не можете е да го молите Аллаха за Џеннет и да барате спас од Џехеннем. Кој ќе припреми ифтар за постачот, за тоа ќе има награда како роб да ослободил и ќе му бидат опростени сите мали гревови направени спрема Аллах џ.ш.


(Харис ибн Усаме во “Муснед“)



[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

149Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пет 06 Jул 2012, 12:14 am

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 820124

Пејгамберот кажува дека Возвишениот Аллах рекол: “Секое дело што човекот ќе го направи му припаѓа исклучливо нему, а за секое дело има десеттострука награда. Постот е исклучливо Мој и Јас за него наградувам; Постачот го остава своето јадење, пиење и страсната желба поради Мене. Некој од вас кога пости, нека не се приближува кај својата жена и нека не зборува со лоши и непристојни зборови. Некој ако го нападне и почне да го навредува, нека му каже: 'Јас постам!' Оној што пости има две радости: едната е кога прекинува со постење (ифтар) а втората е денот кога ќе го сретне својот Господар. А оној што пости на Аллах му е попријатен од најдобриот мирис“.

(Бухари, Муслим, Дарими, Ахмед, Несаи, Ибн Маџе)


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

150Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пет 06 Jул 2012, 2:17 am

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 820124


Ние временски сме последни, а на Судниот Ден ќе бидеме први, исклучувајќи го тоа што на понапрежните народи Објавата им е дадена пред нас. Петок е, всушност, нивен ден кој им бил одреден како празник. Потоа тие се раздвоиле во неговото празнување, па Аллах нас на него не упати и останатиот народ нас сега не следи. Евреите го празнуваат утрешниот ден (сабота), а христијаните задутре (недела).

>>> Бухари <<<


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

151Хадиси на Мухаммед а.с - Page 6 Empty Re: Хадиси на Мухаммед а.с Пон 16 Jул 2012, 2:01 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
„Најдобри шехиди се оние кои се бореле на Аллаховиот пат во
првите борбени редови и не се повлекле додека не загинале. Тие ќе
уживаат во собите на највозвишеното место во Џеннетот. Нив Господарот ќе
им се насмевне (додека се борат храбро) а на кого Аллах ќе му се
насмее, тој нема да полага сметка на Судниот ден.“
(Бухари и Муслим)

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 6 of 7]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот