Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
    Кој е он-лајн?
    Севкупно има 150 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 150 Гости :: 1 Bot

    Никој

    Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
    Барај
     
     

    Display results as :
     


    Rechercher Advanced Search

    Top posters
    Muaz al Islam (1691)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    LAUTKA (1011)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    Muwehhid (937)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    Келиметул-Хакк (594)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    Muslima4Islam (589)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    Abu Al-Amin (479)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    Al-Ghuraba (360)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    Monoteizam (343)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    muharem fazli (323)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 
    Haqq (253)
    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_lcapМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Voting_barМакедонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ Vote_rcap 

    Statistics
    Постојат b>1268 регистрирани членови
    Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

    Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

    You are not connected. Please login or register

    Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор

    Келиметул-Хакк

    Келиметул-Хакк
    Талиб
    Талиб
    Море и Торбешите почнаа да бидат националисти!!!

    Аллахумустеан!!!

    Аллаховиот Миленик Мухаммед с.а.в.с. рекол дека национализмот е гнасна работа, па оној кој го следи него, Мухаммеда с.а.в.с. нека се окани од национализмот!

    Ideal


    Активен член
    Знам дека национализмот нема место во исламот,но би прашал:Каква е обврската на еден муслиман ба се бори за своето племе(идентитет),и далие тоа национализам???

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Келиметул-Хакк напиша:Море и Торбешите почнаа да бидат националисти!!!

    Аллахумустеан!!!

    Аллаховиот Миленик Мухаммед с.а.в.с. рекол дека национализмот е гнасна работа, па оној кој го следи него, Мухаммеда с.а.в.с. нека се окани од национализмот!
    Хе па редно беше,но сеуште Торбешите не се националисти поради фактот дек ане се залагаат за нациа него за Етничка заедница.

    Акхи ,иншаллах да успаеат и тие нешто ,сепак национализмот нема место во Исламот ,но не доликуваат тие да се умаложаваат и уценуваат ,зошто другите муслимани Ехе ,хе хе ,далиеку се по националисти и нас.

    Селам Алејкум(знам дека ме разбирашшто сакам да кажам)

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Ideal напиша:Знам дека национализмот нема место во исламот,но би прашал:Каква е обврската на еден муслиман ба се бори за своето племе(идентитет),и далие тоа национализам???
    не нее национализам и тоа е оправдано и треба да си го чиваме нашето потекло!

    alida

    alida
    Сестра
    Сестра
    SELAM U ALEJKUM , MOZEBI KE IZLEZAM OD TEMAVA ALI SAKAM DA ZNAM ZASTO NE NAREKUVAT TORBESI?

    Muslima4Islam

    Muslima4Islam
    Модераторка
    Модераторка
    alida напиша:SELAM U ALEJKUM , MOZEBI KE IZLEZAM OD TEMAVA ALI SAKAM DA ZNAM ZASTO NE NAREKUVAT TORBESI?

    Македонскиот конкрес што мис ....ТОРБЕШИ БУДЕТЕ СЕ 698808 Sestro,

    interesno Prashanje... Jas imam slushnato mislam, deka Zborot dojdol od Osmanlite ili Turcite...allahu aleem kolku e tacno ova....mmmmm kako dort i besh....znaci 4 i pet...Ali neznam dali e ova Vistinata. Zarem dase nasmeeme malku.

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    alida напиша:SELAM U ALEJKUM , MOZEBI KE IZLEZAM OD TEMAVA ALI SAKAM DA ZNAM ZASTO NE NAREKUVAT TORBESI?

    Алејкум Селам.

    Не нарекуваат ,,ТОРБЕШИ,,според Чафириве,поради тоа дека Сме ја смениле Верата, за една торба Урда,
    или како што спомнаа сестрата погоре Дор Беш,(4 или 5) ова значи дека сме биле превтливи како 4и5.

    А постои и трета варијанта Торун Беш,Што значи 5 фнук или 5 генрација од Потомството на Ресулелах с.а.в.с

    Кога треба да се понижи овој народ не нарекуваат Торбеши,но кога треба да им се даде нешто на овој Народ не нарекуваат Македонци и ко баја ги не преставувале тие (чафирите).
    Па и за лошо и за убаво нека не викаат така како што не викаат.

    Е сега кога тие не нарекоа торбеши а ние прифативме ,без разлика на неговото значење,сега не несме биле Торбеши сега сме ,вак ви такви онакви ..овие ни се водат ни се тераат.

    Ако сме ја смениле Верата за една Торба Урда(извар).

    Им кажувам на сите тие кои сметаат дека тоа е вистина а нее вистина измислица е и тоа вече на сите им је јасно че им порачам ,кратко и јасно

    ,,ТОЛКУ ВРЕДЕЛА ПА ЗАТОА ТОЛКУ ЕФТИНО СМЕ ЈА ПРОДАЛЕ,,

    Vojvodata


    Баниран член
    Баниран член
    LAUTKA напиша:

    Што си слушнал??
    Deka se organizirale kako nacija i sakale da bidat priznati.Samo toa.

    http://dielli.net

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Vojvodata напиша:
    Deka se organizirale kako nacija i sakale da bidat priznati.Samo toa.

    ДА убаво си слушналл....

    Sponsored content


    Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот