Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
    Кој е он-лајн?
    Севкупно има 21 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 21 Гости :: 2 Bots

    Никој

    Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
    Барај
     
     

    Display results as :
     


    Rechercher Advanced Search

    Top posters
    Muaz al Islam (1691)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    LAUTKA (1011)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    Muwehhid (937)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    Келиметул-Хакк (594)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    Muslima4Islam (589)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    Abu Al-Amin (479)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    Al-Ghuraba (360)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    Monoteizam (343)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    muharem fazli (323)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 
    Haqq (253)
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_lcapAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Voting_barAUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Vote_rcap 

    Statistics
    Постојат b>1268 регистрирани членови
    Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

    Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

    You are not connected. Please login or register

    Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

    1AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Empty AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA Саб 13 Дек 2014, 2:42 pm

    Fazli Muharem


    Нови член
    Нови член
    AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA VO KNIGITE NA HANEFI METHEB

    بسم الله الرحمن الرحيم
    Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
    Se prenesuva vo hanefijskite knigi deka Ebu Hanifa rahimehullah rekol:
    “Slušanje na muzički instrumenti e grev,sedenje na mestoto kade se slušaat pesnite e otvoreno sprotivstavuvanje na Allah s.v.t.,a uživanje vo toa e neverstvo.”
    (Pogledni vo:“El-Fetava-l-bezzazijje”,komentarot na poznatoto hanefijsko delo “El-Fetava-l-hindijje” 6/359)


    Vo poznatoto pravno delo na Hanefijskoit metheb El-Muhtar pišuva:”Slušanje na muzički instrumenti e haram i golem grev.” Vidi; (El-Muhalla,Ibn Hazm,11/158.
    Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
    وَالشُّعَرَاءُ يَتَّبِعُهُمُ الْغَاوُونَ “Ve esh-shu’ara’u jettebi’uhumul-gavune”(Pesničarite,gi sledat samo zabludenite (od vistinata). (Kur’an-Sura Esh-Shuara 26:224)

    Argument;
     Allah s.v.t. vo Kur’anot objavuva:
    وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا يَنْبَغِي لَهُ إِنْ هُوَ إِلا ذِكْرٌ وَقُرْآنٌ مُبِينٌ
    ”Nie Pratenikot ne sme go poučile na pesništvo,toa ne mu dolikuva ova, sekako,e Opomena i Kur’an jasen.....”
    (Sura Jasin 36:69)
     
    Se prenesuva od Ebu Hurejre deka Allahoviot pratenik Muhammed (neka e mir i spas na nego) rekol: “Za čovekot ќe bide po dobro da go napolni vnatrešnosta na teloto so gnoj otkolku so pesništvo (poezija)” (Sahih Bukhari Volume 8, glava73, broj 176; (Sahih Muslim glava 28,broj 5609 (Abu Daud glava 3, broj  609 i 1074)

    Vo poznatoto delo na Hanefijskiot metheb El-Muhtar 5/421-422,pišuva:
    ''Slušanje na muzičkite instrumenti e haram–golem grev.''Dodeka vo komentarot na istoto delo koe se imenuva El-Ihtijar,se naveduvaat zborovite na Ebu Jusuf,učenikot na Ebu Hanife,r.a.,koj rekol:”Vo kuќata od koja se slušaat muzičkite instrumenti jas vleguvam bez dozvola na domaќinot,zatoa što sprečuvanjeto na zloto e farz (dolžnost).”


    Posle ovie zborovi pisatelot na spomenatoto delo,Abdullah ibn Mahmud ibn Mevdud el-Mevsuli,rekol:
    ''Čovekot koj pravi grev vo svojata kuќa,imamot (vladarot) e obavezen da go spreči vo toa.Ako prestanuva so grevot,ќe go ostavi na mir,ako ne,ima pravo da go zatvori vo zatvor i da go kazni so tepanje.”
     
    Kažuva Muhammed b.Hasan eš-Šejbani,učenik na imam Ebu Hanife r.a.:
    "Ќe mu zabranime na Zimmiite (hristijanite i na evreite koi živeat vo Islamska država) slušanje na muzika.” Vidi vo;(El-Muhalla, Ibn Hazm, 11/158.)
     
    Ubejdullah ibn Mesud el-Mahbubi Hanefijski naučnik vo svoeto delo En Nukaje,spomnuvajќi čie svedočenje se odbiva,pišuva:”I peačkite”.Ali el-Kari,komentirajќi go ovoj zbor,rekol:
    ''Zatoa što na ženata i e haram da ja kreva glasot.'' (Fethu Babil-Inajeti, 3/141.)

    A imam Šemsuddin Serhasi Hanefijski naučnik vo svoeto delo El-Mebsut,rekol:
    "Nee dozvoleno el-idžare (iznajmuvanje) nekogo da poučuva muzika i gatanje, zatoa što toa e nepokornost kon Allah." (El-Mebsut, 16/41.)
    Imam Es-Serhasi Hanefijski naučnik,vo svoeto delo spomnuva:
    ”Da ne se prima svedočenjeto na onoj koj sluša muzika. (El-Mebsut,16/132.)

    Poznatiot Hanefijski naučnik Alauddin el-Kasani vo svoeto poznato delo Bedaiu Sanai 6/84 rekol:
    "Našeto ubeduvanje e toa što muzikata e strogo zabraneta–haram."
     
    Imam Kasani Hanefijski naučnik i sledbenik na Imam Ebu Hanife rahimehullah,vo negovata zbirka”El-Bedaius-Sanaiu 5/209”zboruvajќi za obaveznosta na baranje dozvola za vleguvanje vo tugja kuќa,veli:
    ”Ovoj propis važi ako saka da vleguva zaradi poseta,megjutoa,ako vleguvanjeto biduva zaradi sprečuvanjeto na grevot,kako što e slušanje na muzika i peenje, togaš neka vleguva bez da pobara dozvola,zatoa što sprečuvanjeto na grevot e stroga obaveza.”

    Imam Es-SerahsiHanefijski naučnik i sledbenik na Imam Ebu Hanife rahimehullah,vo svojata zbirka”El-Mebsut 16/14”veli:”Ne e dozvoleno el-idžare (iznajmuvanje) zaradi poučuvanje na peenje.”
    Imam Ebu Bekr el-Merginani Hanefijski pravnik, spomnuvajќi ja grupata na lugje od koi ne se prima nivnoto svedočenje,veli:
    ”...nitu pak od onoj koj ќe gi sobira lugjeto da bi mu sviral,zatoa što gi sobira da činat el-kebireh (golem grev).” (El-Hidaje, 3/123,El-Bahrur-raik,7/88.)

    Imam Muhammed Abdul-Kadir er-Razi Hanefijski naučnik,kažuva:
    "Slušanje muzika i peenje e haram,posebno vo denešno vreme." (Tuhfetul-muluk, 284.)
     
    A Ibnul-Humam Hanefijski naučnik,kažuva:
    "Muzikata e nepokornost i grešenje kon Allah." (Šerhu Fethil-Kadir, 7/411.)

    Imam Alauddin el-Haskefi Hanefijski naučnik,kažuva:
    "Nee dozvoleno iznajmuvanje na svirki,zatoa što,toa e nepokornost kon Allah." (Ed-Durrul-muhtar,9/92)

    A imam Ibn Abidin Hanefijski naučnik,pored drugoto, kažuva: "...zatoa što muzikata e haram."
    (Hašijetu Ibni Abidin, 6/494.)
     
    STAVOT NA IMAM MALIK RAHIMEHULLAH
    Prenesuva Ebu-Bekr el-Hallal r.a.,vo knigata“El-Emru bil ma'rufi”strana 32,i Ibnu-l-Dževzi vo knigata“Telbisu Iblis”,strana.244.,so verodostoen zindžir na prenesuvačot od Ishak ibn Ise el-Kattaa r.a.,deka rekol: “Go prašav Malik ibn Enesa za pesmata i muzikata,toj mi reče:
    “Kaj nas toa go pravat samo javnite grešnici a tie se munaficite ”. (Tefsir el-Qurtubi,14/55).
    Imam Alusi (Allaah da mu se smiluva),sledbenik na Imam Malik rahimehullah,vo svojot tefsir (21/94),gi prenesuva zborovite na Imam Turtuši (Allaah da mu se smiluva), veli:
    ”Turtuši prenesuva od imam Malik rahimehullah,deka zabranuval peenje i slušanje na pesni i zboruval:
    ”Ako čovekot kupuva robinka i otkriva deka e peačka,ima pravo da ja vrati zaradi toj nedostatok.
    ”Na prašanje za peenjeto koe go dozvolile žitelite na Medina,Imam Malik odgovoril: ”Toa kaj nas ne go pravat osven rasipnicite i razvratnicite.”
     
    STAVOT NA IMAM ŠAFI RAHIMEHULLAH
    Koga beše prašan imam Šafi za svedočanstvto na peačite i peačkite,reče:
    “Svedočanstvoto na takvite lica ne se prima. Onoj koj ќe se zanimava so peenje e bez pamet i nečovečen.” (zborovite na imam Šafi gi zabeležil Bejheki vo “Sunen”,10/223 i 225)
     
    Ibn Kudame (Allah da mu se smiluva),rekol:
    ”Muzičkite instrumenti se haram i koj gi sluša takvite,negovoto svedočenje ne mu se prima.”
    Vidi; (El-Mughni,10/173).

    Imam Šafi rahimehullah,vo svojata poznata zbirka “El-Ummu 6/209”veli:
    ”Čovekot koj počnuva da se zanimava so peenje i toa mu postanuva struka,da mu doagjaat i odi kaj drugite zaradi peenje,togaš negovoto svedočenje ne mu se prima.”

    STAVOT NA IMAM AHMED RAHIMEHULLAH
    Rekol imam Ahmed rahimehullah:
    “Kaval,naj,tanbura,prapor i ostanatite muzički instrumenti se zabraneti”
    (zborovite na imam Ahmed gi zabeležil El-Hallal,br.187).

    Prensuva Ebu Malik El-Eš'ari r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za peačite, peačkite i onie koi slušaat i uživaat vo muzika rekol:
    ”.....Allah Subhanehu Ve Te’ala ќe gi pretvori vo majmuni i svinji.”

    Vidi; El-Buhari vo,,Povjesti'' (1/1/305), El-Bejheki (8/295), Ibnu Ebi Šejbe ( 3810), Ibnu Madže (4020), Ibn Hibban (1384), Ahmed (5/342), Et Taberani vo knigata ,,Mu'džemul-Kebir (3/320)

    Vo predanieto na Ibn Madže stoi:
    ”Ќe se pojavat lugje od mojot ummet koi ќe konzumiraat alcohol,imenuvajќi go so drugi iminja,a nad nivnite glavi ќe bidat svirkite (muzički instrumenti) i peački.Allah ќe gi izobliči,pravejќi majmuni i svinji od niv.”

    (Vidi Sahih-ul-Buhari str.1218-1219,Hadis br.5590, Ebu Davud,2/762-763,Hadis br.3407, Ibn Madže,3/317,Hadis br.3263,el-Bejheki u"El-kubra",10/373,Hadis br.20988 i vo"Eš-Šuab", 4/282,Hadis br.5115,etTaberani u"El-kebir",3/319-320,Hadis br.3417, i vo "Musnedot Uš-Šamijjine",1/334,Hadis br.588,Ibnu Hibban vo svojot Sahih,15/154,Hadis br.6754.Ibnu Ebi Šejbe, 8/107,Hadis br.4810 i Ibn Asakir,Glava 25:24-66.)

    Prensuva Ebu Hurejre r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
    ”Vo poslednoto vreme od ovoj ummet,ќe se pretvorat lugjeto vo majmuni i svinji.” Ashabite prašaja:
    ”O Allahov Prateniku,nese li tie učesnicite na zborot;”La ilahe ilallah?”
    Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:
    ”Sekako,tie klanjaat,postat i izvršuvaat Hadž.”
    Ashabite rekoa:
    ”Togaš, kako e nivnata sostojba?”
    Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:
    Upotrebuvaat muzički instrumenti i peači,igraat i se veselat dodeka pijat alcohol i se opijanuvaat,potoa ќe se razbudat a tie veќe se pretvoreni vo majmuni i svinji.”
    (Vidi:Igathul Elehfan, Vol.1,strana 262 od Ibn Kajjim)
     
    Zabeležuva Imam Ahmed (11773),Ebu Davud (11347), i en-Nesai’ (1556),preku Humejd Et-Tavil r.a.,od Enes ibn
    Malik radijellahu'anhu,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., koga došol vo Medina,go zateknal narodot koj obeležuval dva dena vo godinata,vo koi igrale i slavele,pa gi zaprašal:”Kakvi se ovie dva dena?”
    Lugjeto,rekoa:”Nie igravme i se veselevme vo niv vo džahilietskoto (pred islamskoto) vreme!”
    Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:
    ”Navistina,Allah vi gi zameni so dva podobri dena,Kurbanskiot i Ramazanskiot Bajram!”

    Imam Malik (Allah da mu se smiluva) beše prašan za čovekot koj sedi sluša i uživa vo slušanje na muzički instrumenti, reče:
    ”Takviot treba da stanuva i zaminuva.”(”El-Džaami Qajravaani strana 162-263)

    Imam Malik (Allah da mu se smiluva),isto taka rekol:
    ”Čovek koj sedi sluša i uživa vo slušanje na muzički instrumenti,nie go gledame kako fasik.”
    Vidi:(Tefsir al-Qurtubi,14/55).
     
    NE ZANEMARUVAJTE AKO NEKOI VERNICI NE JA PRIFAKAAT VAŠATA POKANA
    AKO E SVADBATA SO MUZIKA,MAŽI I ŽENI ZAEDNO!
     
    Ibnu Bettal rhm.,kažuva: “Nee dozvoljeno da se prifaќa pokanata na onoj koj,na svojata družina (sedenka) ima munker dela,koi Allah s.v.t.,i Negoviot Pratenik s.a.v.s.,gi zabranil.” (Fethul-Bari,9/250.)

    El-Qasim (Allah da mu se smiluva),rekol:
    ”Peenjeto e del na lagata”.El-Hasan (Allah da mu se smiluva),rekol:
    ”Ako e pokanata za na večera pridružena so muzički instrumenti,(valima-ženidba sunet itn.), nemojte da ja prifatite pokanata.” Vidi;(El-Jaami od Qajravaani,strana.262-263).
     
    Abdullah b.Omer r.a.,kažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
    „Allah s.v.t.,go prokolnal alkoholot, i onoj koj ќe go pie,i onoj koj ga toči,i onoj koj go prodava,i onoj koj go kupuva,i onoj koj go pravi i onoj komu se pravi, i onoj koj go nosi i onoj komu mu se donesuva!“
    (Ebu Davud, Hadith br.3674.; Tirmidhi,Hadith br.1295.; Ibnu Madždžeh, Hadith br.3380.)

    Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
    لا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءَهُمْ أَوْ أَبْنَاءَهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ
    أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُولَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الإيمَانَ وَأَيَّدَهُمْ
    بِرُوحٍ مِنْهُ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الأنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ أُولَئِكَ حِزْبُ اللَّهِ
    أَلا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ La tedžidu kavmen ju'uminune billahi vel-jevmil'ahıri juvaddune men haddelahe ve resulehu ve lev kanu’ abaehum ev eba’ehum ev‘ebna’ehum ev'ihvanehum ev’ashiretehum ula’ike ketebe fiy kulubihimul-‘imane ve ejjedehum biruhın minhu ve judhıluhum džennatin tedžri min tahtihal 'enharu halidine fiha radıj-allahu 'anhum ve redu 'anhu ula’ike hızbel-‘lahi ela ‘inne hızbel-lahi humul-muflihune.”
    Što vo prevodot znači:
    ”Ne ќe najdeš lugje koi veruvaat vo Allah i vo Denot suden da se družat so onie koi se protiv Allah i Pejgamberot Negov: bilo da se toa predcite nivni,sinovite nivni ili braќata nivni ili rodninite nivni.Vo srcata nivni go vpiša veruvanjeto i gi osposobi so Duhot od strana Negova,i On ќe gi vovede vo bavčite Xennetski niz koi reki tečat, i vo niv za navek ќe ostanat! I Allah ќe bide zadovolen od niv a i onie ќe bidat zadovolni od Nego.Ete,toa e strankata na Allah.Da,strankata na Allah,navistina,e onaa koja pobeduva!” (Kur’an Sura El-Muxhadele 58:22)

    Abdullah ibn Mes’ud,radijAllahu anhu,rekol:
    ”Džema’at e ona što e vo saglasnost so vistinata,pa makar čovekot bil sam.“
    Nuajm ibn Hammad (Allah da mu se smiluva),za gorniot Hadis rekol:”
    Toa znači:Ako Džema’atot e vo rasipništvo,pridržuvaj se na ona na što Džema’atot bil pred da se rasipi,pa makar bil sam.Togaš si ti samiot Džema’at.“
    Vidi; (Imam Ibnul Qajjim fi Igaseti el lehfani,70/1; Azahu ila el Bejhaki)

    Se prenesuva od Ebu Musa el-Eš‘ari r.a.,deka rekol:
    “Allahoviot Pratenik s.a.v.s.bil prašan za čovekot koj se bori da bi pokażal hrabrost,koj se bori zaradi slavata na svoeto pleme,koj se bori za da bide viden....,koja od ovie borbi e na Allahoviot pat? Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovoril: “Koj se bori Allahoviot zbor (Zakon) da bide nad sé,toj e na Allahoviot pat!” (Rijadus-Salihin Hadis br.Cool

    Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
    ”Zasekogaš edna grupa od mojot Ummet ќe bide na vistinata.Ne ќe mu našteti onoj koj ќe go napušti,se dodeka ne doagja Allahovata odredba,a tie ќe bidat sekogaš na vistinata.”Vidi; (Muslim, Kitabul-imare, 3/1523)
    Vremeto e pominato,dodeka denes,sledbenicite na Sunnetot (Hadisot) postanaa osamenici megju sledbenicite na novotariite,kako štoAllahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
    ”Islamot počna kako osamen i ќe se vraќa kako što i počna, osamen.Pa blaze na osamenite.”
    (Muslim, Kitabul- iman, 1/130)

    Dodeka,Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
    وَالَّذِينَ لا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا
    “Vel-ledhine la jesh-hududune ez-zure ve ‘idha merru bil-legvi merru kiramen.”(Koga ќe se sretnat so prazni zborovi i so loš odnos na drugi,tie si zaminuvaat sočuvuvajќi go svoeto dostoinstvo i svojata plemenitost. (Kur’an Sura El-Furkan 25:72)

    Vo edna prilika Hasan El-Basri r.a.,beše prašan za Kur’anskiot ajet:
    يَقُولُونَ لَئِنْ رَجَعْنَا إِلَى الْمَدِينَةِ لَيُخْرِجَنَّ الأعَزُّ مِنْهَا الأذَلَّ وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِينَ لا يَعْلَمُونَ
    “Yekulune le’in redža'na ‘ilel-medineti lejuhridžennel-‘e'azzu minhel-'edhelle ve lillahil-'ızzetu ve liresulihi ve lilmu'minine ve lakinnel-munafikıne la ja'lemune.” (“Navistina celata gordelivost mu pripagja na Allah,Negoviot Pratenik s.a.v.s.,i vernicite....”(Sura El Munafikun 63:

    Muslimanite denes se potceneti,potlačeni,obespraveni i nepravda im se čini PA KADE E TAA GORDELIVOST?
    Hasan El-Basri r.a.,odgovori:“Ne prašuvaj kade e gordelivosta,nego prašaj kade se vernicite,kade se mu’minite, zatoa što koga ќe ima mu’mini (vernici),Allah ќe im dade gordelivost“.

    2AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA  Empty Re: AUTENTIČNI DOKAZI ZA MUZIKATA Нед 14 Дек 2014, 8:31 pm

    Muwehhid

    Muwehhid
    Модератор
    Модератор
    БаракАллаху фикум

    Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

    Similar topics

    -

    » Dokazi ucenjaka

    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот