Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Забрана да прима ислам EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Забрана да прима ислам EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Забрана да прима ислам EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Забрана да прима ислам EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Забрана да прима ислам EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Забрана да прима ислам EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Забрана да прима ислам EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Забрана да прима ислам EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Забрана да прима ислам EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Забрана да прима ислам EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Забрана да прима ислам EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Забрана да прима ислам EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Забрана да прима ислам EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Забрана да прима ислам EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Забрана да прима ислам EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 88 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 88 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 
Haqq (253)
Забрана да прима ислам Vote_lcapЗабрана да прима ислам Voting_barЗабрана да прима ислам Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Забрана да прима ислам Empty Re: Забрана да прима ислам Пон 17 Дек 2012, 1:35 am

sara28


Нови член
Нови член
sakam da prasam dali e grev msliman da ima dete so pravoslavna a pravoslavnata da saka da veleze vo islam a toj da ja odbiva i isto taka dali e grev da ja tera na abortus ve molam za odgovor

2Забрана да прима ислам Empty Забрана да прима ислам Пон 17 Дек 2012, 2:17 am

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
sara28 напиша:sakam da prasam

Добре ни дојде на форум!

Како прво да го анализираме твоето прашање:

dali e grev msliman da ima dete so pravoslavna..

Никаква грешка нема во тоа, ако има некој муслиман дете со православна - додека тие се во валиден, на исламски начин, брак. Дозволено Муслиман да земи жена, која што е една од „ахл-ул-китаб„ - имено: Евреинка или Христијанка!

Забрана да прима ислам 201836

Ако е детето родено, додека тие двајца не се на исламски начин венчани, се гледа тоа како зина! Тука нема разлика меџу муслиман со не-муслиманка, или муслиман со муслиманка. Харамот (Гревот) е еден - зина.

a pravoslavnata da saka da veleze vo islam a toj da ja odbiva

Види! Никој не смее да го спречува некого, исламот да го прими. Пејгамберот Забрана да прима ислам 132318 според тоа повикувал во ислам, во таухид, во монотеизам - за неверниците, или, верниците од другите религии, да го примаат Исламот. Никој неје во стање тоа да го забране и не смее да го забране - ова важи за било која врста на човек, дали Мајка, дали татко, дали сестра, дали брат итк.! Во куранот е забележано:

...зошто го забрануваш...она што Аллах ти го дозволи? 66:1

Причината на наведениот ајет е друга, но пораката е една, дека не смее никој нешто да забрани, што Аллах субаханаху ве теала го дозволил!

Ако е забрани тој да го прими на исламот, треба да се одтргни од него и да бара помош од Аллах субаханаху ве теала - некој, кој што го забранува тоа, од кога го стигнале доказите, неје Муслиман - затоа што ја негира објавата Аллахова и воисто, целиот труд на ресулАллах Забрана да прима ислам 132318 - зборот „лаИллах ИлаАллах - Мухаммеден ресулАллах„ да биде над се!

i isto taka dali e grev da ja tera na abortus ve molam za odgovor

Абортација е според специални ситуации, дозволено. На пример, ако има опасност за мајката, ако има мајката некоја болест итк. -

Во куранот пишува:

„И немојте да ги убивате вашите деца...навистина, убивањето е големо дело...„ 17:31

Во сурето 6:151 исто кажува, да не се убиваат децата, и невините души. Мислам, дека според ова, самиот човек може да донеси резуме за Абортација.

Ако си спозната со англискиот јазик, погледнија следнава фетва, која што се слага со абортација:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Нај доброто е, а тука постои иџма меџу Алимите во исламот, дека мајката да го прими искушењето и да се обиди да го износи на Бебето! А наградата ке ја добие од Аллах субаханаху ве теала.

На крај да спомнам, дека Исламот неје нешто ново - исламот е пораката, која што ја донесле Ибрахим (Абрахам), Муса (Мозес), Иса (исус), како и Мухаммад Забрана да прима ислам 132318! Сите се бореле за исто! Дека никој не смее да се обожава освен Едниот, Единствениот Господ, Аллах субаханаху ве теала!

Секој кој што чуствува љубов кон исламот е добредојден - со примање на исламот е човекот како нов роден - и, со Аллахова дозвола, сите гревови се опростени!

Мислам, дека одговорот е доволен и јасен! А силата е единствено кај Аллах - и Тој се нај добро знае!

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот