Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 130 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 130 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 
Haqq (253)
Riječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_lcapRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Voting_barRiječi koje Poslanik s.a.v.s nije vole od se kažu Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
RIJEČI KOJE POSLANIK, sallallahu alejhi ve sellem, NIJE VOLIO DA SE KAŽU

AUTOR: Ibn Kajjim el-Dževzijje

Pripremio: brat AbdulAziz



Od tih riječi jesu riječi: zlobna mi je duša ili osjećam zlo. Nego se treba reći: duša mije naklonjena, odana.[You must be registered and logged in to see this link.]






Da se vinova loza nazove plemenitom, nego se treba reći gro­žđe i loza.[You must be registered and logged in to see this link.] Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije volio da se kaže: "Ljudi su upro­pašteni." Rekao je: „Ko to kaže on je najupropašteniji od njih.“[You must be registered and logged in to see this link.] U tom značenju je i da se kaže: pokvareni su ljudi, pokvareno je vrijeme i slično tome.


Zabranio je da se kaže: "Šta Allah i taj i taj htjednu." Nego se treba reći: "Šta Allah htjedne, a zatim šta htjedne taj i taj."
Neki čovjek mu je rekao: "Šta Allah i ti htjednete.", pa je rekao: "Zar
si me izjednačio s Allahom?! Reci: „Šta sam Allah htjedne.“
[You must be registered and logged in to see this link.]



Isto značenje ima i kada se kaže: "Da nije bilo Allaha i tog i tog bilo bi to i to." Ovo je čak odvratnije i gore. Kao i da se kaže: "Jasam
prepušten Allahu i tom i tom." Ili: "Tražim zaštitu od Allaha i tog i
tog. Ja računam na Allaha i tog i tog. Ja se oslanjam na Allaha i tog i
tog", jer ko to kaže učinio je tog i tog ravnim Allahu.


Ili: "Kišu nam je donio zalazak te i te zvijezde", nego treba reći: "Pala nam je kiša s Allahovom blagodati i Njegovom milosti."[You must be registered and logged in to see this link.]



Također
zabranjivao je zaklinjati se s nečim drugim mimo Allaha. Potvrđeno je
da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ko se zakune nečim
drugim mimo Allaha počinio je širk."
[You must be registered and logged in to see this link.]



Također nije dozvo­ljavao da se u zakletvama kaže: "Biće Židov, kršćanin ili nevjernik ko učini to i to."[You must be registered and logged in to see this link.]



Također, prezirao je da se muslimanu kaže da je nevjernik.[You must be registered and logged in to see this link.]



Isto tako zabranjivao je da se vladaru kaže: "Vladar nad vladarima",[You must be registered and logged in to see this link.] a analogno tome i sudac nad sudcima.

Također
je zabranjivao da vlasnik kaže svom slugi i služavki: moj rob ih moja
robinja, a da sluga kaže svom vlasniku: moj gospo­dar. Vlasnik treba
reći: moj mladić i djevojka, a sluga treba reći: moj gospodin ili
gospođa.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranjivao je da se psuje vjetar
kada zapuše. Naređivao je da se tada od Allaha traži njegovo dobro i
dobro radi kojeg je poslat, a da se utječe Allahu od njegova zla i zla
radi kojeg je poslat.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Zabranio je da se psuje vrućica i rekao je: "Ona uklanja čovje­kove grijehe kao što mijeh uklanja škart sa željeza."[You must be registered and logged in to see this link.]

Zabranio je da se psuje pijetao. Potvrđeno je da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Nemojte psovati pijetla, jer on budi na namaz."[You must be registered and logged in to see this link.]

Zabranio
je da se ponosi i hvali na način kako su to mušrici radili, da se
izražava saučešće na njihov način, poput pozivanje na plemena, fanatizam
prema plemenu ili porijeklu. Tu se može svr­stati i fanatizam prema
mezhebima, pravcima, šejhovima, prefe­riranje na osnovu slobodnih
nahođenja i fanatizma među njima, pozivanje da se slijede, udruživanje
ih razdruživanje na osnovu te pripadnost kao i klasifikovanje ljudi na
osnovu tih mjerila, itd. Sve su to džahilijetski običaji.




Zabranjivao je da se za jaciju (isa) kaže ateme,[You must be registered and logged in to see this link.] tj. da se zbog toga izraza potpuno izgubi izraz isa.

Zabranjivao je da se psuje musliman.[You must be registered and logged in to see this link.] Da se dvojica sašapta- vaju u prisustvu trećeg.[You must be registered and logged in to see this link.]

Zabranjivao je da žena opisuje ljepotu druge žene svom suprugu.[You must be registered and logged in to see this link.]

Također je zabranjivao da se u dovi kaže: "Allahu (Bože), oprosti mi ako hoćeš, smiluj mi se ako hoćeš."[You must be registered and logged in to see this link.]

Prezirao je da se mnogo zaklinje.[You must be registered and logged in to see this link.] Nije volio da se za dugu kaže Kuzahov[You must be registered and logged in to see this link.] luk, za dugu koja se vidi na nebu.[You must be registered and logged in to see this link.] Nije volio da se iko moli s Allahovim licem.[You must be registered and logged in to see this link.] Također nije volio da se Medina naziva Jesribom." Isto tako, zabranio je da se čovjek pita zbog čega je udario svoju ženu,[You must be registered and logged in to see this link.] osim ako to iziskuje neka potreba. Također, prezirao je da se kaže: "Postio sam cijeli ramazan", ili "Klanjao sam cijelu noć."[You must be registered and logged in to see this link.]

Od
pokuđenih načina izražavanja jeste i to da se određene stvari spomenu u
svojoj osnovnoj, a treba ih spominjati u prenese­noj formi.
U te izraze ubraja se: Allah ti produžio život, Allah ti produ­žio tvoje dane ili živ bio hiljadu godina., itd.
Tu spadaju i riječi postaća: "Tako mi onoga ko je zapečatio kafirova usta."

Isti
je slučaj da se za "poreze" kaže da su to "prava". Isto je da se za ono
što se udijeli u svrhu pokornosti Allahu subhanehu ve te'ala, kaže: "U
gubitku sam" ili "Izgubio sam toliko i toliko." Ili da kaže: "Udijelio
sam na ovom Dunjaluku mnogo imetka."


Isti
je slučaj i o pitanjima zasnovanim na idžtihadu za onoga ko donosi
fetve da kaže: Allah je to i to zabranio ili to i to dozvolio. To treba
reći samo za pitanja o kojima postoji jasan tekst.


Isti
je slučaj o pitanju da se za Kur'anske i hadiske argumente kaže da su
to jezičke forme i metafore. Ovaj naziv uklanja poštova­nje prema njima u
srcima ljudi. Naročito ako se za sumnje apolo-getika i filozofa kaže da
su to nepobitni racionalni dokazi.


La
ilahe illallahu, koliko se samo propasti putem ova dva naziva uvuklo u
mnoge umove i vjere, bilo to na vjerskom ili ovosjetovnom polju.




Također zabranio je da čovjek priča o spolnom odnosu sa svo­jom suprugom i šta se sve dešavalo između njega i njegove supruge,[You must be registered and logged in to see this link.] kao što to rade prostaci.



Od izraza koje je prezirao su i: mislili[You must be registered and logged in to see this link.]-" su, spomenuli su, rekli su, itd.

Od
izraza koji su pokuđeni jesu i da se vladaru kaže da je Allahov
nasljednik (halifetullah), ili Njegov zamjenik na zemlji, jer nasljednik
ili zamjenik bivaju onome ko je odsutan. Allah je zamje­nik u porodici
odsutnog i zastupnik Svom robu vjerniku.




Treba se najviše paziti nasilja od riječi "ja", "ja imam" i "kod mene", jer su to tri riječi s kojim su Iblis, Faraon i Karun bili isku­šani.



Iblis
je rekao: "Ja sam bolji od njega." Faraon je rekao: "Meni pripada vlast
nad Egiptom." Karun je rekao: "To sam dobio svojom zaslugom." Najljepši
kontekst u kojem se može staviti riječ "ja" je kada čovjek kaže: "Ja
sam griješni rob, ja sam rob koji griješi, ja sam onaj koji oprosta
traži, ja sam onaj koji priznaje svoje grijehe", itd. A riječ "ja imam" u
sljedećim kontekstima: "Ja imam grijeha, ja imam


prijestupa, ja sam slab,ja sam ovisan,ja sam ponizan." A riječ "kod mene” u sljedećem hadisu: "Oprosti mi ono što uradim u zbilji i u šali, oprosti mi ono što uradim namjerno i nenamjerno jer je sve to kod mene prisutno.''[You must be registered and logged in to see this link.]



IZVOR: Zadu-l-me'ad

OBRADA: [You must be registered and logged in to see this link.]




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe ga Buhaii (10/465),MusJim (2250) i Ebu Davud (4978,4979) od Aiše, r.a.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe ga Mustim (2248) u Izrazima, poglavlje: Pokuđeno je nazivati vinovu lozu ple­menitom, Darimi u svom Šumnu (2/118), u Piću,
poglavlje: Zabranjeno je da se vinova loza naziva plemenitom, od Vaila
b. Hidžra. Bilježe ga i Buhari (10/465,467) i Mu sli m (2247) od Ebu
Hurejre,



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Muslim (2623) o dobročinstvu i rodbinskoj vezi. Poglavlje: Zabranjeno je reći propali su ljudi.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Ahmed od Ibn Abbasa! Lanac prenosilaca je ispravan.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Buhari (2/433,434) i Muslim (71) od Zejda b. Halida el-Džuhenija. Šafi, Mah mu se smilovao, je rekao u El-ur.
"Ko kaže:'Kišu nam je donio zalazak te i te zvijezde'kao što su
govorili neki mušrici i tako pripisivali kišu nekoj zvijezdi, smatrat će
se nevjerstvom, kao što je i Poslanik, s.a.v.s., rekao, jer je en-ntv'
vrijeme, a vrijeme je stvorenje koji ne može ni sebi niti drugome
učiniti bilo šta. A ko kaže:'Pala nam je kiša s vremenom', tj. u to i to
vrijeme neće počiniti nevjerstvo. Također postoje i druge riječi koje
su mi draže od tih."




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe ga Ahmed u (2/34,67,69,87,98,125) i Tirmizi (1535) u Zavjetima,
poglavlje: Šta se prenosi od pokuđenosti zaklinjanja nečim drugim mimo
Allaha. Lanac prenosilaca mu je ispravan. Hakim (4/297) veli daje ovaj
hadis sahih, a u toj ocjeni s njim se slaže i Zehebi.




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe
ga Ehu Davud (3258), Nesai (7/6) i Ibn Madža (2100) od Burejde da je
Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko se zakune i kaže: 'Ja se odričem
islama, pa ako u tome ne bude iskren bit će kako misli, a ako u tome
bude iskren, neće se vratiti u islam zdrav." Lanac preno­silaca mu je
ispravan.




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe
ga Buhari (10/428) i Muslim (60) od lbn Omera. O ovom poglavlju se
prenosi i od Ebu Zerra, a bilježe ga Buhari (1/388) i Muslim (61).




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe ga Buhari (10/486), Muslim (2143), Ebu Davud (4961) 1 Tirmizi (2829) od Ebu Hurejre.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe ga Buhari (5/131) i Muslim (2249) od Ebu Hurejre.



[You must be registered and logged in to see this link.]
Bilježi ga Tirmizi (2253) od Ubejj b. Ka'ba i veli da je ovaj hadis
hasen-sahih. Bilježe ga Ahmed (2/250,268, 409, 437), Ebu Davud (5097) i
Buhari u El-Edebul-mufredu (906) od Ebu Hurejre. Lanac prenosilaca mu je ispravan.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Muslim (2575) u Dovama, poglavlje; Nagrada muslimanu kada ga zadesi bolest ili tuga, od Džabira, r.a.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe ga Ahmed u(5/193), Ebu Davud (5101) u Edebu, poglavlje: Šta se prenosi o pije tlu i životinjama, od Zejda b. Halida el-Džuhenija. Lanac prenosilaca mu je dobar.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Muslim od Ibn Omera.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Buhari (1/103) od Ibn Mesuda.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe ga Buhari (11/68,69) i Muslim (2183) od Ibn Omera,



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Buhari (9/269) od Ibn Mesuda.



[You must be registered and logged in to see this link.]18.Bilježe ga Buhari (11/118) i Muslim (2679) od Ebu Hurejre,



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi
ga Muslim (1607) od Ebu Katade el-Ensarija daje čuo AIlahova Poslanika,
s.a.v.s., da je rekao: "Čuvajte se mnogog zaklinjanja u kupoprodaji,
jer ono smanjuje nafaku i uništava imetak."




[You must be registered and logged in to see this link.] Kuzah je bilo arapsko božanstvo gromova i plodnosti. Muftić, Bosansko-arapski rječnik (1193).



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Ebu Nua'jm u Hil'jetid-eulija
(2/309) od Ibn Abbasa u sljedećoj verziji: "Ne govorite: Kuzahov luk,
jer je Kuzah šejtan, nego recite: Luk Uzvišenog Allaha, Zaštitnika
stanovnika zemlje." U lancu prenosilaca mu je Zekerija b. Hakim
el-Habeti el-Basri, on je slab i otpao prenosilac.




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi
ga Ebu Davud (1671) od Džabira u merfu formi u sljedećoj verziji: "Neka
niko ništa ne traži s Allahovim licem, osim Dženneta." U lancu
prenosilaca mu je Sulejman b. Muaz et-Temimi kojeg su mnogi kritikovali.




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi
ga Buhari (4/75) od Ebu Hurejre u merfu formi: "Naređeno mi je da se
iselim u grad koji će da osvoji ostala naselja, a naziva se Jesrib a to
je Medina...." Hafiz je rekao: "Neki munafici su je nazivali Jesribom, a
ime koje joj dolikuje jeste Medina. Neki učenjaci su razumjeli iz
hadisa da ju je pokuđeno nazivati Jesribom i rekli da se Jesrib ne
spominje u Kuranu, i da je tim imenom nazivaju oni koji nisu v
jernici." Bilježi
Ahmed od Bera b. Aziba u merfu formi da je rekao: "Ko Medinu nazove
Jesribom neka zatraži oprosta od Allaha. Ona je Taba, ona je Taba."




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježe
ga Ebu Davud (2147), Ahmed (122),Tajalisi (10) i Ibn Madža (1968) od
Omera. U lancu prenosilaca mu je Davud b.Jezid el-Evdi, slab prenosilac,
a njegov šejh Abdurrahman el-Musli nema zamjerki.




[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Muslim u svom Sahihu (1437)



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi ga Ebu-Davud, Buharija u El-Edebul Mumfredu, i dr.



[You must be registered and logged in to see this link.] Bilježi Buharija i Muslim od Ebu Musaa el Eš'arija

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот