Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Razgovor - Page 2 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Razgovor - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Razgovor - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Razgovor - Page 2 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Razgovor - Page 2 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Razgovor - Page 2 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Razgovor - Page 2 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Razgovor - Page 2 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Razgovor - Page 2 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Razgovor - Page 2 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Razgovor - Page 2 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Razgovor - Page 2 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Razgovor - Page 2 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Razgovor - Page 2 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Razgovor - Page 2 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
    Кој е он-лајн?
    Севкупно има 155 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 155 Гости :: 1 Bot

    Никој

    Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
    Барај
     
     

    Display results as :
     


    Rechercher Advanced Search

    Top posters
    Muaz al Islam (1691)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    LAUTKA (1011)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    Muwehhid (937)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    Келиметул-Хакк (594)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    Muslima4Islam (589)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    Abu Al-Amin (479)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    Al-Ghuraba (360)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    Monoteizam (343)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    muharem fazli (323)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 
    Haqq (253)
    Razgovor - Page 2 Vote_lcapRazgovor - Page 2 Voting_barRazgovor - Page 2 Vote_rcap 

    Statistics
    Постојат b>1268 регистрирани членови
    Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

    Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

    You are not connected. Please login or register

    Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

    Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 4]

    26Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Саб 30 Jул 2011, 11:15 pm

    LAUTKA


    Модератор
    Модератор
    Yemenis напиша:Sekoj cest na Lautka moram da bidam iskren toj odsekogas mi daval dobri raboti i me razbiral


    Убавите совети се дел од нашиот исламски ахлах,ти багодарам за разбирањето и моја најубава дова до тебе е Аллах џ.ш дате упати и олесни за надминување на проблмеите,но уште еден совет исто добронамерен мора самиот со себе да се пресметаш,поточно да бидеш искрен кон себе дали навистина тоа што го посакуваш и го чуствуваш....



    Аллах џ.ш Иншаллах упат......................

    27Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Саб 30 Jул 2011, 11:21 pm

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Yemenis напиша:Da bese drugo prasanjeto kako onie moi postovi na Islamski-centar kade se zalev postojano, go kritikuvav islamot , sega ne se zalam svativ deka sum gresil


    Елхамдулилах што си сватил дека си грешел и Иншаллах таквите грешки да не ти се пофторат,но предлагам тоа што си го сватил ,разбрал,научил од исламот да почниш да го спроведуваш во дело...
    Зошто бес дела Нема Ислам,нама вера бес дела ,,,


    А би те прашал ,како што јас сум искрен и ти да си икрен зошто побара бан,зарем тоа е начинот на решавање на постоечките проблеми...
    Како би ги надминал проблемите ,ако неси присатен тука ,беше прифатен и подичен сега ти си на потек да почнеш да размислуваш мудро ,и да постапуваш мусдор ...


    Засега толку Селам Алемкум..................

    28Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 2:06 am

    Haqq

    Haqq
    Администратор
    Администратор
    Razgovor - Page 2 201836

    На Браќата, кои што се присутни во македонија ги молам да се организираат и да го прифатат на "Yemenis" за фисабиллИллах!

    Подржитего со помош и совет, подржитего и ако треба со рукијах! БиИднИллах!!!

    Razgovor - Page 2 957501

    http://www.ahlu-sunnah.org

    29Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 4:15 am

    007


    Баниран член
    Баниран член
    Blagodaram Lautka,i na Haqq ostanuva poraka koj e od skopje neka mi pise private message da mu dadam podatoci

    30Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 1:34 pm

    Muslima4Islam

    Muslima4Islam
    Модераторка
    Модераторка
    innshaAllah ke se najde nekoj vo blizina. Allah da ti pomogne vo site teshki Situaci. amiin



    Veruvaj deka posle sekoja Teshkotija doazha Olesnuvanje....toa Allah ni go kazhuva vo Kuranot!

    Upatuvaj samiot endash mnogu Dovi i gledajgo se ova kako Iskushejne..Znam deka e mnogu teshko ako si napadnat od Dzhinovi. Ali morash ednash samiot dase jacish i vednash ti treba i golem Pomosh od nekoj Sheikh........ Slushaj Sura Bakara sekoj Den i vidi kako ke reagirash...



    Veruvaj deka nesi prviot so vakvi Problemi- No znaj deka nemozhe i sekoj eden da ti veruva vo ovaj Slucaj, zatoa stho nema sekoj eden dovolno Znaenje.... A nitu neje Bolka stho se gleda. I Ludzhe odma ke pomislat drugi Raboti...mozhebi psihicki bolen, i taka natamo ke velaat...Toa e se normalno........Moligo na Allah za Pomosh i jacise dur najdesh nekogo...



    Izbegavaj haram Raboti, a i sekoj eden Sheikh ke ti go kazhe toa...Ako go pominuvash Denot so haram, dzhinnovite se pojacuvaat...Ali nese plashi od niv, samo plashise od Allah...



    Mozhebi ke se iznervirash na Zborovive, ali misli deka site loshi Custva ili Zborovi doazhaaat od niv. Ti si jak, ti sakash da veruvash poveke, da praktikuvash, da izvrshuvass ibadet...

    Custvuvam deka imash golem Interes za Islam, inako nemashe da bidesh na Forumov - sega ushte morash da se borish protiv niv-protiv Dzhinnovite.... Da veruvash deka Dzinnovite se nistho sprema tebe, ti imash poveke Sila od niv. Ako te plashat vo Denot, veruvaj deka nishto poveke nemozhaat da ti napravaat.

    Tie ti velaat za sekoj eden Ibadet ne, ne mozham, ne mozham sam, ne mozham da slusham Kuran ili rukya, etc....Ti ke velish: jas mozham, jas sum jak..i taka ke se izlecish bi idnillah....



    ako zgreshiv neshto, ke mi oprostish. Nermerata mi beshe samo dobra. Allah da ti pomogne...amiin

    31Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 7:48 pm

    007


    Баниран член
    Баниран член
    Blagodaram za ubavata poraka toa e i u sustinata...e sega kontretno za Haranot alkohol svinsko postoi zelba za toa i slabost ama ne e postojana, Rabotata e seriozna mozda ke zvuci cudno ovaa sto ke vi go kazam no tie dzini imaat golema mok vrz mene, mi kazuvaat idninata imam mok da predvidam nesto sto ke se sluci i ako gi poslusam toa nema da se sluci, ne se no nesto....toa e seriozno.......kako sto velite se se slucuva pod allahova volja moze i ovaa e test od allah za mene kako sto go napravil so Abraham i JOb, na edniot mu go spasil sinot koga sakal so nozot da go zabie vo srcete, ete sega gledam deka veruvas.. a na job mu umrela celata familija i stokata i se sto imal i toj ostanal veren...... taka da ako ne gi poslusam moze da se sluci nekoja nezgoda na nekoj sto go poznavam pa da bidam ubiec zosto ne sum go sprecil toa...sekako toa e shirk obozavanje drugi bosetva osven sevisniot allah, zasto ne se potram na negovata volja...i zatoa zasluzeno bi gorel vo pekolot , samo sto mojata dusa tesko go prifaka toa i saka izlev rabotata e dosta seriozna, ke napomenam sekoe moe negiranje na dzinite rezultiralo so loso delo...i toa e pricina zosto nesmeam da mi se izvrsuva rukja.....kako i da e treba da izberam zrtvata na abraham i na job e vo moi race za da ja spasam mojata dusa ili ne za dobroto na drugite...ete poradi ovaa zalutuvam od visitnata i se somnevam ponegas vo ala i mislam deka 2 relgiii se tocni budizmot samootkazuvanje

    32Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 7:50 pm

    007


    Баниран член
    Баниран член
    a mozebi mislite nekoj ke misli deka ovaa e izmislica da si igram majtap so islamot......ponekogas sum pomislil deka mojata smrt bi gi resila problemite no nemozam toa da mislam

    33Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 9:14 pm

    Muslima4Islam

    Muslima4Islam
    Модераторка
    Модераторка
    vidi, kako da mislime deka si igrash, koga ima dosta vakvi Slucavi... nesi prv, nitu posleden .... ima poveke Stepeni na Napadnost a mislam deka tvojot Stepen e Najvisokiot....so Misli na Smrt i taka natamo.



    Kako stho ti rekov gore, site loshi Dela i Somnezhi se od Sheitanot i Dzhinnovite. Ima Ludzhe koj napushtaat Namaz poradi site Napadi, etc...Ne sakaat da slushnat od Islam, Kuran, Dzhamija ili Ezhan...

    Ali veruvaj i bidi sigoren, nikoj drugi Pravec ne gi priznava na Dzhinovite kako stho se spomnati vo Kuranot..Ete pojdi kaj nekoj Christianec Doktor i kazhimu nestho od Dzhinovi, ke ti prepishe nekoj antidepressiva....aa vo Budizmot ke najdesh usteh pogolema Zabluda.

    Ako mi veruvash, samo so rukyata vo tvojot Slucaj mozhesh da se uveresh, deka Islamot e Pravilen. Toa Allah stho go kazhuva...koga ke pocnat Dzhinnovite da zboruvaat ili da se smeat vo rukyata, ke recesh: Allahu Akbar, kakov Dokaz, deka Islamot e Pravilen...



    Znaci site loshi Misli i Dela se od Dzhinnovite i Sheitanot....Tie takov Strav ti davaat. A wallahi tie nese pojjaki od tebe...

    Tie momentalno samo te plashaat i te stopiraat zatoa stho go napushti Islamot......A veruvaj, tie samo imat Strav koga ke slushnaat Ezhan.....

    Ti veruvam deka posle rukyata ke custvuvash Strav, toa e normalno, mozebi i ke gi gledash niv, tie ke ti se zakanuvaat, ke imash loshi Sonovi....toa e se normalno...

    Ali morash ova da go znash, stho poveke Strav custuvvash, pogolemi Napadi ke imash, poveke Zakanuvanje etc...



    Zatoa morash SAMIOT da recesh, sega ke pochnam. Ke gi pobedam, ke gi goram, ke klanjam, jas sum silen, sega e Ramazan, ti ke bidesh ushte pojjak od niv i taka....ke piesh Voda so Kuranski Sura i Ayeti, ke morash da pocnesh so toj
    Progam!!



    So Allahova Pomosh ke se izlecesh, za Sekoja Bolest ima Lek... Najprvo uverise deka Islamot e Pravilen i neplashishe od nistho drugo od sem Allah.

    34Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 10:21 pm

    007


    Баниран член
    Баниран член
    aham dobro a, vo vasiot post ne go spomnavte toa za sto imam mok da ja predivuvam idninata toa e seriozna rabota, kako i za mojot slucaj slicnosta so job i abraham..me interesira mislenje moze da ima posledici.. znam ako sum prav vernik bi ja prifatel allahovata volja pa duri bila i na moja steta.......tuka e problemot se raboti za duri i covecki zivoti na luge sto gi znam na sovesta bi gi nosel, nekoj raboti veke se slucija...zatoa prifativ dusta da mi gori vo zamena na opsto dobro,ali toa ne e lesno deka ke goris da znaes i samata bolka sto go izneveruvas tvojot svoritel vo tvojata dusa

    35Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 10:25 pm

    007


    Баниран член
    Баниран член
    da no jas nemozam pravilno da ja naucam Sura El fatiha ja znam priblizno i nemozam da zametam poveke nekade gresam vo recitiranje koga sum na sedza mi se prekrsuva jazikot i gresam po nekoja bukva ili ajetite vo redosledot gi gresam, kako i pri abdest sto se mie prvo glavata laktite ili usite ili ispustam nekoj del od toa od glavata preminam na nozete.....toa mi se sluci pred skroz da prestanam, nemozam da se skoncetriram i da mislam kako mu se pokoruvam na allah tuku mi doagat misli razni sto vo namazot i po nekoja misla upatuvam na niv kako niv da gi molam golem Shirk............

    36Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 10:30 pm

    007


    Баниран член
    Баниран член
    I toa e tocno koga ke pomislam na dzamija mi se slosuva......imam problem so toa dali moze bosi da se klanjat mazi i zeni,,ete toa togas ke sopre niv vo 2006 koga (nemav znaeje za islamot kako sega) imav golema inspiracija i sakav da se konvertiram ostajajki se ama toa me spreci, Sega e svet mesec, Mesec koga Koranot e izdiktriran od Allah na Pratenikot Muhamed ,koga e zavrseno sakam da site da vi posakam dobrina.Inaku za tie sto neznajat jas odamna sum setal po religiite od budizam do katolicizam i ne pravilno kako sto se tuku kako sto sum gi naogal od gledanje na tv, na primer meditacija mi e interesno a nemav pojma nisto za buda i slicno......roden sum vo tradiconalno pravoslavno semejstvo koe gi sledi tie ke kazam ne pravoslavni rituali tuku mozda i paganski nekoj...primer ne se raboti togas ke klaca grad i taka natamu znaete.......

    37Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 10:31 pm

    Muslima4Islam

    Muslima4Islam
    Модераторка
    Модераторка
    subhanaAllah veruvaj tie Simptomi se Znak na Napat....se trudam da ti ja dokazham Vistinata........tie ne sakaat da zemash Abdest i da klajnash farz....kazhimi dali vo sunnetot istoto go custvuvash???

    38Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 11:10 pm

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Haqq напиша: Razgovor - Page 2 201836

    На Браќата, кои што се присутни во македонија ги молам да се организираат и да го прифатат на "Yemenis" за фисабиллИллах!

    Подржитего со помош и совет, подржитего и ако треба со рукијах! БиИднИллах!!!

    Razgovor - Page 2 957501

    Иншалл, че се стори се само се бара искрен ниет ,од тодичниот бес тоа е безвредно се !!!

    39Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 11:19 pm

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Yemenis напиша:da no jas nemozam pravilno da ja naucam Sura El fatiha ja znam priblizno i nemozam da zametam poveke nekade gresam vo recitiranje koga sum na sedza mi se prekrsuva jazikot i gresam po nekoja bukva ili ajetite vo redosledot gi gresam, kako i pri abdest sto se mie prvo glavata laktite ili usite ili ispustam nekoj del od toa od glavata preminam na nozete.....toa mi se sluci pred skroz da prestanam, nemozam da se skoncetriram i da mislam kako mu se pokoruvam na allah tuku mi doagat misli razni sto vo namazot i po nekoja misla upatuvam na niv kako niv da gi molam golem Shirk............
    Повели ..и почни полека ајде иншаллах..
    СУРА

    ЕЛ-ФАТИХА (Отвор)

    Мекка - 7 ајети

    1. Во името на Аллах, Милостивиот Сомилосен!

    2. Благодарение на Аллах, Господарот на световите,

    3. Милостивиот и Сомилосен,

    4. Владарот на Денот суден!

    5. Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме!

    6. Упати не по патот вистински,

    7. по патот на оние врз кои ја разлеа Твојата благодат, а не по патот на оние врз кои се разлеа омразата и кои во заблуда скршнаа!


    Па иншаллах со Аллахова моч че се постогне целта..

    Аллах е Оној Кој насочува и Кој упатува по патот вистински!

    Наше е дасе трудиме ,барем помош од Аллах џ.ш и не заборави дека ЧОВЕК е сепак по јак,мочен,силен од Џините па со помошта Аллахова и искрен ниет се победуваат тие..

    Повели и наујича овааа сура!!






    40Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Нед 31 Jул 2011, 11:25 pm

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Yemenis напиша:Blagodaram Lautka,i na Haqq ostanuva poraka koj e od skopje neka mi pise private message da mu dadam podatoci

    Иншалла че стапиме во контак иншаллах и че се видиме ,засега сум слаб со врме ама верума дека со искрен ние Аллах џ.ш че ни овозможи да сториме нешто.

    41Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 12:02 am

    Muaz al Islam

    Muaz al Islam
    Модератор
    Модератор
    Еселамун Алејкум!!!

    Најпрво да барам Халал од Yemenis можеби и бев малце груб халалими. ИншАллах го молам на Аллах џ.ш нека ти ја олесни Маката што ја имаш.

    Еве еден Апел и од мене доколку сака некој да му помогне на овој Инсан нека му пише на Приватана порака и нека се договорат.

    А еве и од мене доколку те носи патот на кај Струга информирајме на каков бил начин или тука или како сакаш јас вАллахи ке дојдам да се видиме.

    Моментално не ме носи патот до Скопје а инаку вАллахи сакам да ти помогнам.

    Аллах да ти ги олесни маките и Аллах џ.ш да те упати на Вистината. А вистината е исламот. Сведочам дека нема друг Бог освен Аллах и сведочам дека мухаммед с.а.в.с. е последниот Божји Пратеник и сведочам дека Иса а.с (ИСУС) е божји пратеник.

    http://www.ahlu-sunnah.org

    42Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 3:47 am

    007


    Баниран член
    Баниран член
    sto znaci toa sunnetot ne ve razbiram najdobro

    43Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 11:29 am

    007


    Баниран член
    Баниран член
    IMa uste edna rabota, mnogu brzo menuvam mislenja taka da sum bil politicki clen i predsedatel na hartija na IT komisija na UMS vmro-dpmne, a od pred 6 meseci se smeniv i snanav clen na SDSM i SDMM i hrabro se borev da ja soberam ovaa nenarodna vlast, celiot se vnesov .ova go kazuvam deka islamot zabranuva politika i jas sum aktiven na toa pole kako fakt da go kazam

    44Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 4:07 pm

    Muslima4Islam

    Muslima4Islam
    Модераторка
    Модераторка
    Jas te prashav, shto custuvash koga klanjash Sunnet? dali e polesno od Farzot ili isto?





    Za drugoto sega stho go spomna so Politikata- auzubillah...neznam veke stho da ti velam. od moja Strana ti napishav kako da postapuvash- pa sega jacise kolku stho mozhesh, Ete i samiot znaesh deka toa e islamski zabraneto...Allah da ti pomogne i da ti olesni. amiin...

    45Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 9:46 pm

    007


    Баниран член
    Баниран член
    Ne ja znam razlikata Sto e Sunnet a sto e Farz?

    46Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 11:50 pm

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Yemenis напиша:IMa uste edna rabota, mnogu brzo menuvam mislenja taka da sum bil politicki clen i predsedatel na hartija na IT komisija na UMS vmro-dpmne, a od pred 6 meseci se smeniv i snanav clen na SDSM i SDMM i hrabro se borev da ja soberam ovaa nenarodna vlast, celiot se vnesov .ova go kazuvam deka islamot zabranuva politika i jas sum aktiven na toa pole kako fakt da go kazam

    Со овој пост, Приателе ме загризуваш,и добовам фпечаток дека си потполно здраф,и немаш никакви предрасуди,наместо да се бориш некого да собориш од политичарите ,поработи на самиот себеси да се собориш од лошите(зли)мисли доколку ги има ,политиката мие добро позната и верувај нема хаир од неа,зато посветисе на себеее...а не на Сдсм или уште по проклетата Вмроо...

    47Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 11:53 pm

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Yemenis напиша:Ne ja znam razlikata Sto e Sunnet a sto e Farz?

    разликата на овие два поиме е ......

    ФАРЗ--НАРЕДБА ОД АЛЛАХ џ.ш

    СУНЕТ---ТРАДИЦИНА НА АЛЛАХОВИОТ ПРАТЕНИК с.а.в.с

    48Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Пон 01 Aвг 2011, 11:54 pm

    LAUTKA

    LAUTKA
    Модератор
    Модератор
    Yemenis напиша:Ne ja znam razlikata Sto e Sunnet a sto e Farz?

    А сега кога вече ти ја кажаф разликата на горе спомнатите ,поими..

    Сега ти кажими ...

    Што знаеш Генерално од ИСЛАМ???????

    49Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Вто 02 Aвг 2011, 2:16 am

    007


    Баниран член
    Баниран член
    znaci sakas da mi kaze deka farz se 5te dnevni molitva , a sunet e dopolnitelna dobrovolna molitva extra sto se vika... sto znam ja za islamot
    1) znam deka e moneteisticka religija od pratenikot muhamed koj ziveel vo meka i angelot gebrail(gavril) mu gi prenesuval bozjite poraki na nego vo tekot na 30 godini, vo 610 pocnalo seto toa koga pratenikot imal 40 godini , pota 619 noknoto patuvanje vo erusalim za molitvite kako bog namuluval po 5, a toj go srekaval Musa, 624 osvojuvanjeto na Meka..mislam deka negovata smrt vo 632 godina nekade..potanu mislam negovata misija za svetiot kament qaba vo meka, e negovata misija da go iscisit svetoto mesto postaveno od abraham i ismail a predhodno od adam od idolizacija...toa e najcrst dokaz za povrzanosta na Muhamed so stariot i noviot zavet..e sega 5 stolba Shehaded, La ilahe illa alla muhamedum resulah,svedocam deka postoi 1 bog a muhamed e negoviot posleden pratenik,potamu molitva namaz 5 pati na den, davanje milostina ,post vo ramazan, i koj e zdrav i finanski oformen da odi baram 1 na adzilak vo meka... postoi zakon koj se vika Sharia law, sherijat zakon na bog koj vazi vo islamskite zemji, secenje raka za krazba i kamsikuvanje se del od nego, patamu islamsko uciliste medresa, islamski hram dzamija ima 3 povazni dzamija Meka, Medina i Dome of the rock(al aqsa)-jerusalm....razlikata megu hallal i haran sto e dozloleno a sto ne, na primer muzikata, slikanjeto luge, alkohol svinsko e zabraneto neli,,,,,,,mazot ima pravo na 4 zeni spored islamot..e ova e toa sto go znam isto taka deka site starozavetni pratenici(propheat) gi ima i tuka kako ISa koj ke se vrati isto kako biblijata, a torata ceka nekoj drug

    50Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Вто 02 Aвг 2011, 2:17 am

    007


    Баниран член
    Баниран член
    zaboraviv Hidra 622

    51Razgovor - Page 2 Empty Re: Razgovor Вто 02 Aвг 2011, 2:18 am

    007


    Баниран член
    Баниран член
    znam sigurno uste nesto ama ne mi teknuva

    Sponsored content


    Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 4]

    Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот