Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 49 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 49 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 
Haqq (253)
Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_lcapПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Voting_barПет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
СО­ОБ­РА­ЌАЈ­КА НА ПА­ТОТ ШТИП-СВЕ­ТИ НИ­КО­ЛЕ

Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си

Вче­ра око­лу 10 ча­сот, на ма­гис­трал­ни­от пат Штип-Све­ти Ни­ко­ле, кај на­сел­ба­та Три Чеш­ми, пет­ми­на пат­ни­ци од Све­ти Ни­ко­ле биле теш­ко пов­ре­дени от­ка­ко так­си-во­зи­ло "иби­ца" се пре­вр­те­ло и пад­на­ло на пок­рив во де­сет­ме­тар­ска без­дна. Вра­бо­те­ни на бен­зин­ска­та пум­па на "Мак­пет­рол", во чи­ја бли­зи­на се слу­чи­ла со­об­ра­ќај­ка­та, по­мог­на­ле од во­зи­ло­то да би­дат из­вле­че­ни так­сис­тот, две мом­чи­ња на воз­раст од 24 го­ди­ни, три­е­сет­го­диш­на же­на и де­сет­го­диш­но де­те, ќер­ка на так­сис­тот.
Со во­зи­ло на Бр­за по­мош, кое вед­наш прис­тиг­на­ло, пов­ре­де­ни­те би­ле пре­фр­ле­ни во штип­ска­та кли­ни­ка. Ми­лан Ц. (24), Алек­сан­дар М. (24) и Зо­ран Д. (34) би­ле за­др­жа­ни на хи­рур­шко­то од­де­ле­ние, а, по­ра­ди те­жи­на­та на пов­ре­ди­те, Су­за­на Н. (30) и Ма­ри­ја Д. (10) би­ле хос­пи­та­ли­зи­ра­ни во Од­де­ле­ни­е­то за ин­тен­зив­на не­га.


Увид­на еки­па из­лег­ла на мес­то­то на нес­ре­ќа­та и тре­ба да ут­вр­ди кои би­ле при­чи­ни­те за со­об­ра­ќај­ка­та. Спо­ред пр­вич­ни­от увид, так­си-во­зи­ло­то, кое се дви­же­ло од Све­ти Ни­ко­ле кон Штип, са­ка­ло да прес­тиг­не ко­ло­на од не­кол­ку ав­то­мо­би­ли, но при тоа пот­ка­чи­ло ком­би на "Т-Мо­би­ле", па се пре­вр­те­ло и из­ле­та­ло од па­тот.


"Се слуш­на си­лен удар, а по­тоа ви­дов­ме ка­ко ле­та ав­то­мо­бил во воз­дух, ис­тов­ре­ме­но пре­вр­ту­ва­јќи се. Во­зи­ло­то пад­на до­лу, во без­дна­та ка­де што има во­да и тр­ски и зас­та­на на пок­ри­вот. Ко­ле­га­та вед­наш вик­на Бр­за по­мош, а по­тоа за­ед­но се стр­чав­ме да им по­мог­не­ме на пов­ре­де­ни­те", ве­ли еден од вра­бо­те­ни­те на бен­зин­ска­та пум­па на "Мак­пет­рол" кај Три Чеш­ми.
Ј.Т.

http://www.ahlu-sunnah.org

2Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си  Empty иран Сре 22 Сеп 2010, 2:15 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Најмалку девет загинати и над 50 повредени за време на воена парада во Иран
22.09.2010 - 13:14 | Свет
Најмалку девет луѓе загинаа и десетици се повредени во силна експлозија во Махбад, град на северозапад во Иран. Експлозијата се случила за време на воена парада.


Повредени се најмалку 57 луѓе, најголемиот број од нов жени и деца. Нема жртви меѓу војниците и политичарите кои присуствувале на парадата.

Телевизијата Ал Алам која емитува вести на арапски јазик јави дека експлозијата се случила во 10.30 по локално време.

Гувернерот на провинцијата, Вахид Џалалзахед наведе дека за експлозијата се виновни „контрареволуционерите“ како најчесто се нарекуваат курдските сепаратисти. Тие со децении се борат против иранските сили барајќи поголеми права за курдското малцинство и речиси никогаш на мета не им биле цивили.

Воената парада во Махабад е една од повеќето кои секоја година се одржуваат во Иран во знак на сеќавање на војната против Ирак во осумдесетите години на минатиот век. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот