Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 
Haqq (253)
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_lcapАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Voting_barАли ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија 820124 

Во името на Аллах, Милоствиот, се Милоствен. Сета чест и благодарност му припаџа на Аллах, Господарот на сите светови. Мир и благословија на пратеникот Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија 132318, неговата фамилија и неговите содружници, радиху'Аллаху Анхум!

Шиитскиот научник со името „Мухаммед ибн Јакуб ел-Кулајни (умр. 329 Х.) пренесува:

ابن محبوب عن أبي أيوب عن بريد بن معاوية قال سمعت أبا جعفر عليه السلام يقول إن يزيد بن معاوية دخل المدينة وهو يريد الحج فبعث إلى رجل من قريش فأتاه فقال له يزيد أتقر لي أنك عبد لي إن شئت بعتك وإن شئت استرقيتك؟ فقال له الرجل والله يا يزيد ما أنت بأكرم مني في قريش حسبا ولا كان أبوك أفضل من أبي في الجاهلية والإسلام وما أنت بأفضل مني في الدين ولا بخير مني فكيف أقر لك بما سألت فقال له يزيد إن لم تقر لي والله قتلتك فقال له الرجل ليس قتلك إياي بأعظم من قتلك الحسين بن علي عليه السلام ابن رسول الله صلى الله عليه وآله فأمر به فقتل حديث علي بن الحسين عليه السلام مع يزيد لعنه الله ثم أرسل إلى علي بن الحسين عليه السلام فقال له مثل مقالته للقرشي فقال له علي بن الحسين عليه السلام أرأيت إن لم أقر لك أليس تقتلني كما قتلت الرجل بالأمس؟ فقال له يزيد لعنه الله بلى فقال له علي بن الحسين عليه السلام قد أقررت لك بما سألت أنا عبد مكره فإن شئت فأمسك وإن شئت فبع فقال له يزيد لعنه الله أولى لك حقنت دمك ولم ينقصك ذلك من شرفك напиша:
Ебу Џафер (а.с.) рече:

„Језид ибн муавија стигна во Медина и сакаше да го изврши Хаџилокот. И така испрати по еден човек од Курејшите и така тој човек дојде кај него и така му рече Језид: „Се согласуваш со тоа, дека си мој роб и дека, ако сакам, можам да те продадам и ако сакам, можам да те зачувам? И така му одговори човекот од курејшите: „Се колнама во Аллах, о Језиде - ти не си повеќе великодушен од мене, човек од курејшите - ниту такоти беше по добар од мојот татко во пред исламското како и во исламското време, ниту имаш некоја предност према мене во религијата, ниту си подобар од мене - затоа, како можам да се согласам со тоа, што ме прашуваш? Језид на тоа му рече: „Ако не се согласиш со тоа, ќе те убијам!„ И така му одговори човекот: „Убиството на мене, нема да биде по трагично од убиството на ел-Хусејн ибн Али (а.с.), синот на Аллаховиот пратеник Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија 132318 .„ И така нареди, човекот да се убие. Потоа разговорот со Али ибн ел-Хусејн (а.с. - синот на Хусејн ибн Али а.с.). И така испрати Језид по Али ибн ел-Хусејн (а.с.) и му рече истото како на курејшитот пред него. Тој му одговори: „Ако не се согласам, дали ќе ме убиеш исто како на човекот пред мене?„ Језид му одговори: „Да!„ Али ибн ел-Хусејн (а.с.) му рече: „Се согласувам и ќе бидам роб од насилство и ако сакаш, можеш да ме зачуваш и ако сакаш, можеш да ме продадеш.„ Језид рече: „Јас нема ниту твојата крв да ја побарам ниту нема честа твоја да се намали.„

[Кулајни, ел-Кафи 8/235; ел-Маџизи го аутентифицира во Мират ел-укул 26/178]

Ги забележуваме следниве точки:


  • Според пренесувањето беше еден едноставен човек од курејшите, по храбар од Али ибн ел-Хусејн. Тука забележуваме една дискредитација кон Ехлул Бејт, чесната Фамилија на ресул'Аллах Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија 132318 . Постојано се дерат шиитите во масите, колку храбри биле членовите на Ехлул Бејт, како што и навистина биле - но во нивните книги, како што ни укажува предходниот лажен хадис, поднижени.  • Еден едноставен Курејшит е по храбар ја избра умирачката, а потеклото од Лавот ел-Хусејн ибн Али ел-Шехид (радихуАллаху Анх) толку едноставно се поднижува? Тука се опишува, дека Језид го уби на таткому и тој толку еднставно се робува? Чии син би го дозволил тоа? Ехлул Бејтот беше семејство со чест и храброст. Нивните глави секогаш беја подигнати и никогаш не се поднижувале. Ако би бил ваков хадис во сунитските книги забележан, ќе гледавем, како шиитите не нарекуваат „насиби„ итк.  • Исто така земаме поука од шиитскиот хадис, дека Али ибн ел-Хусејн (рахимуАллах) без проблем се поднижи со насилство и го прифати Језидовото Калифатство. Но дали неговиот татко Хусејн ибн Али (радихуАллаху Анх) исто така лесно го прифати Језидовото Калифатство? Или ја извади неговата сабја и револтира? Аргументите шиитски, дека неговата реакција резлутираше од малата подршка, која што ја имаше зад него, не може да се прифати - од како знаеме, дека таткому исто така имал мала поддршка - но сепак се обиди да не му се поднижува Језиду и да револтира кон него.  • Исто така е Језид, според шиите, неверник (Кафир), и Аллах забранува да му дадеш на Неверник заклетва - дури шиитската Такија тоа не го дозволува.  • Аллаховиот пратеник Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија 132318 никогаш во неговиот живот, иако беше под уште по голем притисок, не му се поднижи на некој кафир - напротив - тој Али ибн ел-Хусејн (р.А.) и заклетвата негова кон Језид ибн муавија 132318  продолжи со Даветот, како што Аллах бараше од него.


Аллах да ги упати на овој ќор народ и да им ја каже вистината. Амин!

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот