Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 111 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 111 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 
Haqq (253)
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_lcapInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Voting_barInteresni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 2]

Haqq


Администратор
Администратор
B.N напиша:Selam alejkum

Brakja i sestri.
Site vashi obidi za da im dokazete deka ne se vo pravo,pagjaat vo voda!Kako shto naglasivte i dadovte poveke dokazi od koj i da pred toa-toa ne pomogna i nema da vi pomogne za da gi razubedite,deka ne se vo pravo.Vprocem,se obide eden niven poraneshen clen da toa im go kaze,no na poinakov nacin(no tie namesto da go soslushaat i da se odnesuvaat sprema nego korektno i pristojno),tie go isfrlija kako partal,podobro da kazam,go isklucija bez nikakvo pojasnuvanje i argumenti,toa go storija.Toa i so drugi clenovi go napravija,mislam deka beshe i eden vash clen(ahlu sunah).Edinstveniot beshe toj,koj shto se osmeli da im se suprostavi na taa dinastija koj shto vladee kaj niv.Temite vam vi se poznati,no kopjata se vo mene,i po preporuka na prijatelot ke gi prilozam vo narednite denovi.Za toa javnosta e informirana,no naburgu i vie ke bidete informirani za toa.Za toa shto go napravija so nego,edno znam,a toa e:se zakolna deka posle ovoj mesec,islamskata zaednica ke go iskoreni od zemjinata kugla(normalno,dokolku mu se ukaze taa moznost),a mora i moze da mu se veruva na nego,zatoa shto nego licno go poznavam.
Temite se;zbirka na vehabiski glupost,koj shto on najoshtro gi podrzuvash vehabiite(i toa beshe i negov stav po toa prashanje,i napisha tema za toa)vo nivnite stavovi okolu toa deka sonceto e toa koja kruzi po zemjata.Potoa pismo do bratot musliman,kade shto temata e za mezarite,no pismoto go prakja na ime padishah i dava svoi viduvanja za negovata tema i drugi temi,i peesetina negovi teme bea izbrishani.I ne samo tie temi!Za toa poveke koga ke vi gi prilozam dokazite.Verovatno znaete sega za kogo se raboti,za bratot biljal

дали ти си симпатизер на нивниот начин? дали ти се согласуваш со нив или?

http://www.ahlu-sunnah.org

Karşi yaka

Karşi yaka
Активен член

Dali primeti vo tekstov deka nekade postoji zelba i namera da se so niv soglasuvam i sum niven sipatizer(vo momentov nee vazno moeto mislenje)?pa da beshe poinaku sigurno nemashe da se tie prenesuvani zborovi od mojot rodnina taka na nacin kako shto se.mojot stav i pogled kon toa prashanje e isto kako na bratot odnosno kako vasiot.zatoa strpise,pa ke imash odgovor.

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
B.N напиша:
Dali primeti vo tekstov deka nekade postoji zelba i namera da se so niv soglasuvam i sum niven sipatizer(vo momentov nee vazno moeto mislenje)?pa da beshe poinaku sigurno nemashe da se tie prenesuvani zborovi od mojot rodnina taka na nacin kako shto se.mojot stav i pogled kon toa prashanje e isto kako na bratot odnosno kako vasiot.zatoa strpise,pa ke imash odgovor.

Брате B.N текстот кој го имаше постирано ги читав неколку пати па некој работи ги сватив а некој не дел не го сватив.

Брате мислам дека ме подржуваш во нашето мислење.

Инаку следниов дел не го разбрав: Za toa javnosta e informirana,no naburgu i vie ke bidete informirani za toa.Za toa shto go napravija so nego,edno znam,a toa e:se zakolna deka posle ovoj mesec,islamskata zaednica ke go iskoreni od zemjinata kugla(normalno,dokolku mu se ukaze taa moznost),a mora i moze da mu se veruva na nego,zatoa shto nego licno go poznavam.


иншАллах брате ако сакаш побјасниго овој дел. А иншАллах се надевам дека ке ги постирате вашите мислења тука во оваа тема.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
B.N напиша:
Dali primeti vo tekstov deka nekade postoji zelba i namera da se so niv soglasuvam i sum niven sipatizer(vo momentov nee vazno moeto mislenje)?pa da beshe poinaku sigurno nemashe da se tie prenesuvani zborovi od mojot rodnina taka na nacin kako shto se.mojot stav i pogled kon toa prashanje e isto kako na bratot odnosno kako vasiot.zatoa strpise,pa ke imash odgovor.

Smile

Алејкум селам напрво добре ни дојде на овој форум, слободно изјасни се и ако те интересираа нешто повели, прашувај.. а ниее че се обидеме што е можно и на еден смирен начин како што му доликуваа на еден муслиман да ти одговориме... Бујрум..

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
B.N напиша:
Dali primeti vo tekstov deka nekade postoji zelba i namera da se so niv soglasuvam i sum niven sipatizer(vo momentov nee vazno moeto mislenje)?pa da beshe poinaku sigurno nemashe da se tie prenesuvani zborovi od mojot rodnina taka na nacin kako shto se.mojot stav i pogled kon toa prashanje e isto kako na bratot odnosno kako vasiot.zatoa strpise,pa ke imash odgovor.
Selam Alejkum i bobre ni dojde medzu nas,,,,,

Allah du.s da te nagradi za tvojaa iskrenos i bidi siguren i nie ce budeme iskrni kon vas,pa bi te zamolil,da mu storis Aber na spomnatiot brat,da se zacleni i da ni opise sto se slucilo i Insallah site zaedno ce dojdeme do zaednicki staf kako da se postapi i pomogne dase nadmine problemot,,se spomnuva nekakvi lisenja vo tvojot post ,,i najava vo idnina za celosno objasnuvanje od tvoja strana na nastanatata situacija,so netrpinei cekam date procitam,i Insallah da se pomogne kolku sme vo nasite moznosti...

Selam Alejkum Ahii,,poveli isjasnise celosno pa potoa da pocneme so debata

Karşi yaka

Karşi yaka
Активен член
Alejkum selam i dobro ve najdobro

Mislam deka dobro razbravte za shto se raboti,a deka sakata da pomognete okolu razreshuvanje na toj problem,vo toa ne sumnjam.No kako shto kaza,objasni ,dade argumenti kako dokaz bratot muaz vo negovite postovi za komentatorite okolu nivnite zabludi koj gi imaat ovie sekti,shto ima drugo da se dodade!Ja ne snemam nishto shto da dodadam na ova.Jas nishto ne mozam poveke da kazam za bratot i voedno mojot rodnina,koga i kako ke se sluci i dali ke se sluci da on se pojavi ovedeka megju vas ,toa neznam.Site negovi temi gi imam procitano i mi se bendisuvaat,no ova shto go isprati shto mu se slucil so islamskata zaednica toa e sramno.Jas sve on shto napisha imam od nego kopija,zatoa shto e dosta interesno da se citat negovite temi,zato shto on od sekogash gledal kriritcki za seto shto se slucuvalo i deshava,i ne mu bilo apsolutno ni strav,ni sram ni teshko(gledal sekogash samo pravda i ja podrzuval taa strana)da postavi prashanja za toa shto go maci vo islamot okolu nekoi prashanja i voopshto.jas tie postovi nemozam da gi pushtam bez da rece toj,a koga ke recet toj ishala jas ke gi pustam.TOj covek e fantazija,retko se takov naogja.

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
B.N напиша:Alejkum selam i dobro ve najdobro

Mislam deka dobro razbravte za shto se raboti,a deka sakata da pomognete okolu razreshuvanje na toj problem,vo toa ne sumnjam.No kako shto kaza,objasni ,dade argumenti kako dokaz bratot muaz vo negovite postovi za komentatorite okolu nivnite zabludi koj gi imaat ovie sekti,shto ima drugo da se dodade!Ja ne snemam nishto shto da dodadam na ova.Jas nishto ne mozam poveke da kazam za bratot i voedno mojot rodnina,koga i kako ke se sluci i dali ke se sluci da on se pojavi ovedeka megju vas ,toa neznam.Site negovi temi gi imam procitano i mi se bendisuvaat,no ova shto go isprati shto mu se slucil so islamskata zaednica toa e sramno.Jas sve on shto napisha imam od nego kopija,zatoa shto e dosta interesno da se citat negovite temi,zato shto on od sekogash gledal kriritcki za seto shto se slucuvalo i deshava,i ne mu bilo apsolutno ni strav,ni sram ni teshko(gledal sekogash samo pravda i ja podrzuval taa strana)da postavi prashanja za toa shto go maci vo islamot okolu nekoi prashanja i voopshto.jas tie postovi nemozam da gi pushtam bez da rece toj,a koga ke recet toj ishala jas ke gi pustam.TOj covek e fantazija,retko se takov naogja.
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 201836
Брате Елхамдулиллах те разбравме добро а се надевам дека и вие нас не разбирате што сакаме да докажеме.
Јас и тука и кај нив се потрудив во името на Аллах џ.ш да донесам аргументи за нивните грешки кој се присутни во нивното верување.
ИншАллах брате како што спомна и ти кога ке ви даде вашиот роднина и брат по вера за да ги постирате темите и да кажет за она што му го сторија од ИЗ.
Инаку брате за нивните грешки има многу да се зборува, а зборувањето само со аргументи од Куран и Суннет можеме да го кажеме, како што јас и другите браќа тоа го правеа.
Сепак вие поканетего вашиот роднина а негово е дали ке прифати да дојде тука меѓу нас ние да дебатираме и иншАллах да се сложуваме во нашите мислења и нашите доказ.
И јас го читав братот и навистина има убави теми кој се корисни за еден верник.
Но едно не би се сложил со тебе брате кој не нсакам да ме сватиш погрешно а тоа е:
Со последната реченица кога наведе дека тој човек е Фантазија, јас би кажал дека во Исламот не треба да има фантазија и фантазијата кај искрен верник не треба да се наоѓа.
фантазијата единствено се наоѓа само кај залутените секти како кај Суфизмот, Шизмот итн.
Interesni Postovi na Forumot "Islamska Zednica"... - Page 2 957501

http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Sabarr,,a, Akhi ,,Muaz.......... Neutral

Poimot Fantazija,,nee spomnat vo taja smisla koj ti si ja svatil,,,Fantazija predpostavuvam e upotreben vo pogled na negovoto znaenje,,,no nejse Bratot ce se izjasni po detalno okolu ovaaa....

Selam Alejkum

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
B.N напиша:Alejkum selam i dobro ve najdobro

Mislam deka dobro razbravte za shto se raboti,a deka sakata da pomognete okolu razreshuvanje na toj problem,vo toa ne sumnjam.No kako shto kaza,objasni ,dade argumenti kako dokaz bratot muaz vo negovite postovi za komentatorite okolu nivnite zabludi koj gi imaat ovie sekti,shto ima drugo da se dodade!Ja ne snemam nishto shto da dodadam na ova.Jas nishto ne mozam poveke da kazam za bratot i voedno mojot rodnina,koga i kako ke se sluci i dali ke se sluci da on se pojavi ovedeka megju vas ,toa neznam.Site negovi temi gi imam procitano i mi se bendisuvaat,no ova shto go isprati shto mu se slucil so islamskata zaednica toa e sramno.Jas sve on shto napisha imam od nego kopija,zatoa shto e dosta interesno da se citat negovite temi,zato shto on od sekogash gledal kriritcki za seto shto se slucuvalo i deshava,i ne mu bilo apsolutno ni strav,ni sram ni teshko(gledal sekogash samo pravda i ja podrzuval taa strana)da postavi prashanja za toa shto go maci vo islamot okolu nekoi prashanja i voopshto.jas tie postovi nemozam da gi pushtam bez da rece toj,a koga ke recet toj ishala jas ke gi pustam.TOj covek e fantazija,retko se takov naogja.

Dokolku imas zelba mozes i na peivatni poraki da porazgovarame Insallah,,,,,,,,

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
islam nur напиша:


Бисмилахх

Во Исламот нема посредници, релацијата човек - Бог е секогаш отворена и секогаш достапна за секого:




Господарот ваш рече: Повикајте Ме, ќе ви се оѕвијам!

(Ел-Мумин -60)



Значи да појаснам, имаат многу хадиси во кои се вели дека некои добри луѓе на СУДНИОТ ДЕН ќе имаат право да посредуваат за некои ,па во тие хадиси се спомнуваат:


- добрите луѓе, евлии или Аллахови пријатели,
- шехидите
-пејгамберите,посебно МУхаммед а.с.,
-Кур,анот
-Рамазанскиот пост итн.


Во Исламот нема посредување помеѓу човекот и Аллах џ.ш.. Не морате да одите кај свештеник на исповедување или нему да му се покајувате за гревовите. Секој муслиман има директен контакт со Аллах џ.ш., без оглед колку е тој слаб, сиромашен, или необразуван.

Во исламот, Аллах џ.ш. е Бог на сите. Секој муслиман самиот одлучува колку блиску и колку далеку сака да биде од Бога, зависно од неговата слободна волја и неговите дела. Во Исламот нема посредници помеѓу човекот и Аллах џ.ш.,нема свештенство,кое ќе го прави тоа за човекот.

Вратата на довите(молбите),теубето (покајанието) итн. за секого е подеднакво отворена од Аллахова страна,и никој нема тука некои посебни привилегии. Во исламот секој е одговорен за своето сопствено верување и за исламот воопшто.
Во исламот постојат алими ( учени луѓе) , но, нема класа на свештенство, нема духовен отец или водич како што е во христијанството.Поентата е тоа, суштината е тоа, вистинското објаснување е тоа. На овој свет тоа е така во Исламот,човекот нема право да наоѓа посредник на релација човек- Бог.

А за Судниот ден, Аллах џ.ш. рекол дека на некои луѓе ќе им даде право на заземање,посредување, за другите,како Аллаховите пејгамбери, шехидите, евлиите (Аллаховите штитеници), Кур,анот, Постот итн., но, тоа е оставено за Судниот,а не овој свет, и секако дека и таму наградата ќе се дели според тежината на делата,а не според нешто друго.
Значи конечниот збор и конечата пресуда е кај Аллах џ.ш.И нам на муслиманите ние забрането да се наслонуваме на некој друг освен Аллах џ.ш.!



“И потпри се врз Живиот кој не умира...” (Ел-Фуркан, 58)



“Па, верниците нека се потпираат само врз Аллах!” (Али Имран, 160 )



“А кога ќе одлучиш, потпри се врз Аллах!” ( Али Имран, 159)



“А оној кој се потпира врз Аллах - та, Он му е доста.” ( Ет-Талак, 3 )

Се пренесува Од Ебу Бераа б. Азиб (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:

“О човеку, кога ќе легнеш в кревет, речи: “О Аллаху мој, Тебе Ти се покоравам, душава моја само Тебе Ти ја предавам; лицево мое само Тебе Ти го управувам, а проблемиве мои Тебе Ти ги препуштам; врз Тебе се потпирам и во Твојата закрила се склонувам, и само од казната Твоја се плашам. Друго, освен Твоето засолниште и прибежиште нема. Верувам во Тебе и во Твојата Книга што ја објави, и во Твојот пејгамбер што го испрати.” Ако умреш во таа ноќ ќе умреш целосно чист, а ако, пак, се разбудиш, ќе се разбудиш во добро.”

(Риадус Салихин)



“А кога се одлучиш за нешто, тогаш потпри се на Аллах.” ( Али Имран : 159 )

Се пренесува од Ибн Аббас (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол: “Аллах за нас е доволен. Е, само каков поддржник е Он....” Тоа се зборови што ги изговорил Ибрахим (с.а.в.с.) кога бил фрлен во огнот, а и Мухаммед (с.в.с.в.с) ги изговорил тие зборови кога рекоа:



“Луѓето, навистина, се собраа заради вас. Па, внимавајте.” Ова им го зголеми иманот (верувањето) и рекоа: - Аллах е за нас доволен. Е, само каков поддржник е Он!”



(Риадус Салихин)



Цитати од суфиски книги:





Нусредин Ел- јесрети вели: Суфија че дојде до тој степен сакаме “Биди” – и тогаш тоа бидува!!! А на некои е тоа доволно тоа да го помислат.

(Ел- Дзами, 2/ 135)



Вели Али ибн Мухаммед ибн Сехл: Го оставив говорот Биди и тоа Биднува, со добро однесување спрема Аллах.

(Ел- Кесеф , стр 291)



Ел- рифаију пишуваа дека рекол: Кога евлијата че се договори тајно со Аллаха, Тој го задолжува со управување она што е измеѓу небесата и земјата. Неговата волља се воздигнува и неговиот степен кај Аллах се зголемува, се додека неговата воља се додека не ги надмине седум небеса и додека не биде седум земји како халке на неговите нозе, затоа постои Својство Господ....

(Хазихи Хијес- суфијје, стр 125)



Вели Ет-Тидзани: Ми вети Пејгамберот да секој што че ме виде че влезе во Џеннет, било тој да би бил Кафир(Неверник)

(Ибид 296/1)

Вели Газали : Од разумот се наоѓа друга страна, во таа се отвора други очи, во нив се гледа она што е скријено и она што че биде во иднина.

(Ел-Дзами 2/157)





Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Еве и во овој коментар ке ги разгледаме многубројните лаги кој ги нафрлија врз нас. Ове лаги ги фрлаат непријателите кој не негираат и кој го негираат нашето верување, нашето верување е верување во Аллах а со неговите негации тие ги негираат и Аллах а такви се и ИЗ.




Извадок од залутаниот форум ИЗ.


Погледнете како некои себеси се сметаат и како едни-другите ги советуваат воимето на Исламот”?






1. Ти си на исправниот пат, непогрешен, немаш соперник. Секој, кој е против тебе – е во губиток дури и да има доблести на добрите луѓе, па макар биле доблести и на пратениците, како Муса (а.с.), Нух (а.с.), Иса (а.с.), или на Мухаммед (с.а.в.с.). Иако многубројната улема има различни ставови од тебе, и они се во губиток, бидејќи не се согласуваат со нашите идеи;



исправни се оне кој се држат на Куран и Суннет. Секој кој е протиф објавата на Аллах е вистински губитник, секој кој не се држе за објавата од Аллах и праксата на Мухаммед с.а.в.с. е во пропас, немојте да тврдете дека за пратениците велиме дека се во пропас Аллах џ.ш да чува. Ние велиме пратениците се Аллахови пејкамбери кој го ширеа исламот кој повикуваа во Ла илахе иллаллах! Нашата единствена цел е Куранот и Суннетот а ако не се согласуваш со мене се оставувам на Аллах џ.ш да предусди.




[quote ]2. Tи си жител на Џеннетот, додека другите кои не се во твојата група, не можат да влезат во Џеннет. Mуслиманите надвор од твојот мезхеб, сметај ги за немуслимани и политеисти, па макар биле и од оние на кои Аллах им подарил благодети;[/quote]



Никој од нас никој од брачата кој ги нарекувате вехабисти не рекол дека е жител од џеннет, туку единствена цел ние да упатуваме молба единствено на Аллах на никој друг да ни го подари Џеннетот. Ние го следеме куранот во Куранот убаво е докажено кој се жителите на џеннет па се трудиме со нашите ибадети да ја добиеме тој благодет. Ние не велиме ништо од нас ние го кажуваме она што Куранот ни е објавено, Сите оне кој не се придржуваат на Куранот работаат на своја рака, припишуваат придружник на Аллах, оне кој се молат на некој друг освен на Аллах, оне кој му се клањаат на некој друг освен на Аллах, оние кој прават Сихр маѓи ги нарекуваме Ќафири, а за Неверниците казната е огнена.




[quote ]3. Понижи ги и биди непријател со секој кој ќе им се спротивстави на твоите идеи. Навреди го, проколни го во секоја форма па макар он бил и на исправниот пат;[/quote]



И ова е една од вашите лаги лаги на Авторот на текстот, ние не го понижуваме искрениот верник кој се држи на цврстото јаже од Аллах џ.ш, ние не ги понижуваме оне кој пред се во неговиот живот е Аллах и Мухаммед с.а.в.с. Секој оној кој се спротиставува на нашето мислење тој се спротиставува на Аллах и на Мухаммед с.а.в.с. Нашето мислење е единствено од Аллах она што го кажа и она што Мухаммед с.а.в.с. ни го кажа.




4. Верувај дека Аллах има потреба од суштествата; Он седи! Он се смее! Он се радува! Он се лути! Он има Раце! Он има Очи! Он има нозе! Во ред. Но, ако некому му падне на ум да ти се спротивстави во ова твое верување или ако посака да го протолкува, или да го аргументира спротивното од горе наведеното, тогаш тешко нему за тоа, него го чека Аллахова казна на ахирет!



Ние во повеќепати ви објаснивме за Аллаховите својства кој Аллах во Куран ги спомнува, Ние го кажуваме она што Аллах џ.ш го кажал. Ние велиме Аллах има раце но не има раце како што ние денес има и затоа велиме Аллаху Алем-Аллах најдобро знае. тешко на секој оној кој го негира Аллаховиот Говор.




5. Биди од оние кои категорички ги негираат четрите исламски правни школи. Не прифаќај ничии доктрини, освен од оние кои се во согласност со твојата идеологија. Верувај во тоа дека четрите правни школи биле тие кои го разделија нашиот Уммет, бидејќи станале робови на динарот, не пресудиле според Суннетот на Ресулуллах (с.а.в.с.), па токму поради ова и немаме потреба нивниот пример да го следиме;



И ова е една од вашите многубројни лаги кој ни ги спуштате на нас. Ние ги подржуваме Четирите правни школи и ние ги сакаме во Името на Аллах четирите правни Имами. Ние ги земаме докажите од четирите правни школи како доказ за вашите заблуди.




6. Силно верувај дека долгата и кратката брада се од условите на Исламот и воедно главен елемент за да се сметаме вистински муслимани, неовисно од политичките и идеолошките побарувања на имамите со “реноме” кои го минимизираат значењето на брадата;



Ние се трудиме да го следиме на Мухаммед с.а.в.с. во многу работи. Мухаммед с.а.в.с. носел брада па и ние се трудиме да носеме брада. Има хадис од Мухаммед с.а.в.с. каде вели: Пуштајтеја брадата, а скратувајтеги брковите (мустачите). Но не Алхамдулиллах го земаме овој хадис во нашата пракса, но за жал кај некој суфии, дервиши, турци, овој хадис го земаат обратно. Аллах да ги упати на вистината.




7. Секоја манифестација или традиција, како што се свадбите, добрите ноќи, мевлудот...остро негирај ги, бидејќи ти така го штитиш “динот”. Со секој имам, без исклучоци, кој учевствува во таквите манифестации, ти бори се со средствата на “мирот”! Обвини ги дека они се фасики (они кои ги навредуваат и ги деградираат верските вредности), џахили (ињоранти) и бесрамни. Tи повлечи се од општеството и заедницата без проблеми, на тој начин што ќе бидеш во фокусот на вниманието како бранител на “динот”;



Ние ги отргаме сите работи кој мухаммед с.а.в.с. не ги правел во својот живот. Ние не сме личности кој воведваме Бида а бидата е работа која те води во заблуда а заблудата те води во Џехеннем. Ние се плашиме од Џехеннем и затоа се отргуваме да не воведеме нешто што не имаме корист.





8. Никако не треба да го заборавиме и ова: Жената која е покриена е наша сестра, додека она непокриена е “блудница”!; Твој брат е оној кој клања и он треба да се ожени со “сестра” која е покриена. Секогаш кога говориме за жената, нејзе ја сметаме за изолирано суштество и со строг режим на сопругот, и сето ова е “во името на суннетот.



Тука би ви кажал побарајте прочитајте теми за користа на хиџабот. Ние не викаме за никого ако нема хиџаб дека е Блудничарка а ова ваше тврдење е исто еден од големите лаги кој ги давате на нас. За брт го сметаме секој оној кој единствена цел е Куранот и Суннетот. Но разликата помеѓу Верникот и неверникот е Намазот. Значи кој нема намаз преку овој хадис гледаме дека нема никаква разлика од страна како неверникот.

http://www.ahlu-sunnah.org

Karşi yaka

Karşi yaka
Активен член
selam alejkum

Se dodeka e covekot vo zivotot/dokolku saka/moze da gleda,da slusha da cita i na krajot i da uci!vo tvojot post jasno i decideno se na edno mesto toa na kratki crti obfateno,samo ako je covjek lud i dokolku ne saka,ke raboti sprotivno na toa shto ti go kaza!
brate to shto go kazha za fantazijata,za toa odgovor ti dade bratot lautka,no poopsiren odgovor ke dobiesh naknadno od nasiot brat.

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
B.N напиша:selam alejkum

Se dodeka e covekot vo zivotot/dokolku saka/moze da gleda,da slusha da cita i na krajot i da uci!vo tvojot post jasno i decideno se na edno mesto toa na kratki crti obfateno,samo ako je covjek lud i dokolku ne saka,ke raboti sprotivno na toa shto ti go kaza!
brate to shto go kazha za fantazijata,za toa odgovor ti dade bratot lautka,no poopsiren odgovor ke dobiesh naknadno od nasiot brat.

Insallah ,,Akhii so netrpenie cekam da procitam po opsirno objasnuvanje od bratot!!

po selamigo bratot od nass i prenesimugo emanetot od nas do nego da dojde medzu nas!!

Selam Alekum

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 2]

Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот