Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 16 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 16 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 
Haqq (253)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 2]

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
О верници, не забранувајте ги добрата кои Аллах ви ги дозволи и не претерувајте, Аллах, навистина, не ги љуби претерувачите! (Eл-Маида,87)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Аллах не ве казнува за вашите ненамерни заклетви, но ве казнува за вашите намерни заклетви. Откуп за ова е да се нахранат десет сиромаси со она со што вие нормално ги храните семејствата ваши, или да ги облечете или роб да ослободите. Ако некој нема, тогаш, нека пости три дена. Ова е откуп за заклетвите ваши кога ќе се заколнете. Па, тогаш, чувајте ги заклетвите ваши. Ете, така Аллах ви ги објаснува ајетите Свои за да бидете благодарни. (Ел-Маида, 89)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
И никогаш не вели, во врска со некоја работа: “Ова ќе го направам утре”,
само: “Иншаллах,” и кога ќе заборавиш спомени Го Господарот твој, и речи: “Господарот мој, можеби, ќе ме упати кон она што е поблиску од овој показ!”
(Ел-КЕХФ-23-24)

http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
„И сè додека си жив, на Својот Господар клањај му се.” (Ел-Хиџр, 99)

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
„И ми порачал намаз и зекат да извршувам сè додека сум жив!” (Мерјем, 31)

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
И Он е оној кој го испраќа ветарот како радосница пред да дојде Милоста негова, кога ќе ги пренесе тешките облаци Ние ги Упатуваме кон мртвиот предел па со нив спуштаме вода, со чија помош тогаш, вадиме плодови секакви Ете, така Ние ги вадиме и мртвите за да се сеќавате.
(Ел-Араф 57)

Ја видовте ли водата што ја пиете? Вие ли ја спуштате од облакот или пак, Ние ја спуштаме Да посакаме можеме да дадеме да биде солена. Па нема ли да се заблагодарите.
(Суретул Вакиа 68-70)

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор



 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 820124



О верници, и во трпеливост и во намаз помош барајте. Аллах, навистина, е со трпеливите!
А за оние кои ќе загинат на Аллаховиот пат не велете дека се мртви. Но, не! Живи се, но вие тоа не го чувствувате.

(Eл-Бекара,153-154,Ајет)




 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 820124

Кажи: Да ве известам ли за неколку работи кои се подобри од сето ова? Богобојазливите, кај Господарот свој, имаат бавчи низ кои реки течат; во нив за навек ќе останат. Таму има и чисти жени и задоволство Аллахово. А Аллах ги гледа робовите,оние кои зборуваат: “Господаре наш, ние, навистина, веруваме. Прости ги, тогаш, гревовите наши и сочувај не од казната огнена!
(Али Имран, 15-16,Ајет)




 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 820124

Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!
(Али Имран,19Ајет)




 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 820124
О верници, плашете се од Аллах и барајте начин на кој ќе Му пристапите, и борете се на Неговиот пат за да бидете спасени!
(Ел-Маида, 35,Ајет)






http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Џамиите Аллахови, навистина, ги градат оние кои веруваат и во Аллах и во Денот суден, и кои намаз извршуваат, и кои зекат даваат, и кои само од Аллах стравуваат. Па, тоа се, токму, упатените! (Ет-Тевбе-18Ајет)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
О, верници не пријателувајте ни со татковците ваши ни со браќата ваши, ако повече го сакаат неверувањето од верувањето. Кој од вас со нив ќе пријателува, тој навистина кон себеси си направил грев.

Кажи: „Ако татковците ваши, и синовите ваши, и браќата ваши, и сопругите ваши, и родот ваш, и имотите ваши кои сте ги стекнале, и трговската работа за која стравувате дека нема да се продаде, и куќите ваши во кои пријатно се чуствувате, ви се помили од Аллах и од Неговиот Пратеник, и од борбата на неговиот пат, тогаш почекајте додека Аллах Својата одлука не ја донесе. А Аллах на грешниците нема да им укаже на Вистинскиот пат!“

(Ет-Теубе, 23-24)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
“О верници, бидете трпеливи и издржливи, држете се цврсто и плашете се од Аллах за да бидете спасени.” (Али Имран, 200)

Ќе ве искушуваме со некои работи: и со страв, и со глад, и со губењето на имотот и на животот и на летнините... но израдувај ги трпеливите!” ( Ел-Бекара, 155)



Последната промена е направена од islam nur на Саб 14 Апр 2012, 10:24 pm. Мислењето е променето 1 пати

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
“А оние кои се борат за Нас ќе ги упатиме по патиштата Наши. Аллах, навистина, е со доброчинителите!” ( Ел-Анкебут, 69 )

ila

ila
Сестра
Сестра
И не оди по земјата горделиво! Ти, навистина, земјата не ќе ја пробиеш, и не ќе ги надвишиш брдата!(17:37)

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ۗ وَنَبْلُوكُم بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةً ۖ وَإِلَيْنَا تُرْجَعُونَ


Секој човек ќе ја вкуси смртта. Ние ќе ве испробаме и со добро и со зло искушение. И нам ќе ни се вратите! ( Ел Енбија 35)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 201836

И од срцата нивни грижата ќе ја отстрани. А Аллах на кого сака ќе му прости (Ет Теуба 15)

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  - Page 2 201836

И кои срамните места свои ги чуваат, освен од жените свои или од тие кои што се нивна споственот, тие навистина прекор не заслужуваат. А тие што и покрај тоа бараат, тие во злото сосема претеруваат.

(Ел- Муминун 5-7)

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
- Се колнам во времето, човекот навистина губи, освен тие кои што
веруваат и кои што прават добри дела, и кои што едни со други си ја
препорачуваат вистината, и кoи што едни со други си ја препорачуваат
трпеливоста.(Куран, 1-3/103 поглавје)

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор

Тие што сакаат за верниците да се шират бесрамни гласини, ги чека тешка
казна и на овој и на оној свет, Аллах знае сe, а вие не знаете“.( Ен-
Нур, 19)

medi


Нови член
Нови член
subhnllah

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 2]

Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот