Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
abdul fetah EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
abdul fetah EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
abdul fetah EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
abdul fetah EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
abdul fetah EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
abdul fetah EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
abdul fetah EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
abdul fetah EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
abdul fetah EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
abdul fetah EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
abdul fetah EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
abdul fetah EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
abdul fetah EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
abdul fetah EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
abdul fetah EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Muwehhid (937)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Monoteizam (343)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
muharem fazli (323)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 
Haqq (253)
abdul fetah Vote_lcapabdul fetah Voting_barabdul fetah Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1abdul fetah Empty abdul fetah on Вто 12 Јан 2016, 8:19 pm

Abdul Fetah


Нови член
Нови член
Selam alejkum sakam da prasam sa demokratijata vo islam i ocite vo demokratija dali pozadi takvi da klajname

2abdul fetah Empty Re: abdul fetah on Сре 03 Фед 2016, 12:02 am

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Abdul Fetah напиша:Selam alejkum sakam da prasam sa demokratijata vo islam i ocite vo demokratija dali pozadi takvi da klajname

Ве алејкум селам.

Демократија неје од ислам - муслиман како муслиман мора да ги сака и признава исламските законие, исламските прописи - според Куран и суннет.

Ако знаеш, дека оџата, позади кој што клањаш - јавно повикува во демократија или демократски во избори, неје дозволено зад него да клањаш! А Аллах нај добро знае...

Нажалост не живееме во исламска држава, во која што владее исламси шеријатски закон (каде што прописите за трговија, наследство и остали права се средене) - и затоа нажалост сме приморни некои демократски закони, кои што ни се вметнати, да ги исполниме (како пашош земање со потпис, или вклучување договор за телефон итк.) - но во никој слуќај не смее да ги примаме со нашите срца како исправни или да повикуваме во нив - затоа што само шеријатскиот закон е закон за нас и ништо друго.

Селаму алејкум


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

abdul fetah Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот