Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

 Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува сторителите на големиот ширк.


Прашање:
 
Ее-Семалу алејкум ве рахметуллахи ве берекатху

Аллах да ви подари секое добро шејху наш сакан.
 
Кај нас постојаат неколку екстремни суфии кои што прават таваф околу гробот барајчи во тоа беричет, згора на тоа, велат кој што ќе направи седум пати таваф (околу нив) како да бил почестен со Бејтулахи-л-харам (односно. Како да обавиле хаџџ). Така да некои кои што себеси се нарекуваат научници на селефиите ги браанат/ оправдуваат. (на суфиите) и велаат дека тие се незналици и грешници, и не е дозволено да се протекфираат, згора на тоа, кој што ќе ги протекфири тврдаат дека е хариџија, па да ли е исправен намазот зат такви луѓе?

Одговор:

Аллах да ти подари берикет.
 
Тие кои што праваат таваф околу кробовите барајќи во тоа берикет и ткн.. таквите луѓе се мушрици, кафири, а кој што се сомнева во нивниот куфур и тој е кафир, така да не е исправен (валиден) намазот кој што е извршен зад нив. Рекол Шејх Мухаммед ибн Абдулвеххаб, рахимехуллаху те ала, како што стои во Ед-Дурреру-с-сенијјех (2/212) : “ А значењето на куфур во тагут да се одрекнеш (откажеш) од сето она што се обожава освен Аллах од: луѓе, џинови, дрва, камења и друго освен тоа. Да му посведочиш на него куфрот (неверството) и заблудата и да го мрзиш па макар да би бил и твој татко или брат. А оној кој што вели: Јас не обожавам никој друг освен Аллах, но не сакам да им се спротиставувам на угледните (ес-садех) ниту на куполите над гробовите (турабињата), и слично на тоа, ваквата личност лаже кога вели Ла илахе иллаллах и не поверувал во Аллах ниту пак направил куфур во тагут.
 
Исто така, рахимехуллах, како што стои во Ед-Дереру (1/161) рекол: “Што се однесува за својствата на (кавготија) куфур во тагут; да си убеден во неисправноста на ибадетот на некој или нешто, освен Аллах, да го оставиш, да го мрзиш, да ги протекфириш нивните следбеници (оние кои што го обожаваат) и да им се спротиставиш (непријателство). А што се однесува за значењето на верувањето во Аллах, да си убеден дека единсвено Аллах е тој што заслужува да се обожава (на кој што се прави ибадет), од сите останати да се обожава само Него, да ги сакаш следнебиците на ихлас и да пријателуваш со нив, и да ги мрзиш следбениците на ширкот и да им се спротиставиш. Ова е вера (миллет) на ибрахим, кои што го одбиваат само неразумните, и тој е еден од оние кога ибрахим му рекол на својот народ:Ние сме далеку од вас (се одрекнуваме), навистина, и од она што, освен, Аллах, го обожавате, Ние не ви веруваме. Меѓу вас и меѓу нас, меѓутоа, има непријателство и омраза, засекогаш! Се додека не верувате во Аллах.(Ел-Мумтехина,4)
 
Исто така, рахимехуллах, како што стои во Ед-Дереру (10/53) рекол: “Напротив, не е исправен динот ислам освен со одрекнување од нив, Односно, од тагутите кои што се обожаваат покрај Аллах, и нивен текфир, како што Возвишениот рекол: “"Оној кој не верува во Тагут, а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже… (Ел-бекара 256)
 
Ве виллахи-т-тевфик.
 


Одговор: Шејх Ахмед ибн Омер ел-Хазими

Обработка: Ahlu-sunnah
 


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

muwehid


Нови член
Нови член
Ma shaa Allah, Djezzakullah khair ..!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот