Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 
Haqq (253)
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_lcap КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Voting_bar КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 2]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Тука Членовите од овој прекрасен форум можат да си го напишат Аетот кој денес ви оставил најголем впечаток:
Мене лично овој ает ми остави впецаток:

Ја ејјетухен нефсул мутмеинне, ирџии ила раббики радијетен мередијје,
федхули фи ибади, вед хули џеннети(ел Феџр-27-30 ајет)

О душо смирена
Вратисе Господару своме задовољна,а и он тобом задовољјан.
Па уџи меѓу робове моје
Па уџи у Џеннет мој!
(ел Феџр-27-30 ајет)



Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Нед 20 Ное 2011, 9:49 pm. Мислењето е променето 2 пати.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

Muslima4Islam
Модераторка
Модераторка
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  698808

109 od sura kafh 18.

Kazhi: "koga Moreto bi bilo Mastilo za da se ispishat Zborovite na Gospodarot moj, Moreto ke se isushi pred da se isushat zborovite na Gospodarot moj, pa duri i da doneseme ushte edno More so Mastilo, nemu slicno."



Последната промена е направена од Muslima4Islam на Пон 24 Фед 2014, 11:14 pm. Мислењето е променето 1 пати

Alijaa

Alijaa
Брат
Брат
Muslima4Islam напиша:  КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  698808

da prodolzham, jas ja sakam celata sura ar-rahman.-cela bayyina 98. i ayetot:

109 od sura kafh 18.

Kazhi: "koga Moreto bi bilo Mastilo za da se ispishat Zborovite na Gospodarot moj, Moreto ke se isushi pred da se isushat zborovite na Gospodarot moj, pa duri i da doneseme ushte edno More so Mastilo, nemu slicno."


И на мене ми се допаѓа оваа сура сестро... машаАллах,

А ајет: „Алах никому ни колку трошка неправда нема да му стори. А добрите дела Алах ќе ги удвои и од Себе награда голема ќе дари.“
(Куран, 4: 40)



Dzemal

Dzemal
Брат
Брат
 КОИ АЈЕТИ ОСТАВИЛЕ НАЈГОЛЕМ ВПЕЧАТОК КАЈ ВАС  820124

وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّـهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ ﴿٣٣﴾

„Ве мен ахсену каувлем миммен деаа илАллахи ве амиле салихан ве кале иннени минел муслимин.“

„A кој говори поубаво од оној кој повикува кон Аллах, кој добри дела чини и кој говори: Јас навистина, сум муслиман!“ (Фусилет, 33)



Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Богобојазливите, секако, ќе бидат на сигурно местоб: во бавчите џеннетски и меѓу изворите, ќе се облекуваат со свила и кадифе, едникондруги свртени! Ете, така Ние ќе ги ожениме со хурии, кои ќе бидат со крупни очи. Во Џеннетот ќе посакуваат од секое овошје, сигурни! Тука не ќе ја вкусат смртта, освен првата смрт; и Ние ќе ги сочуваме од казната џехеннемска. Како добрина од Господарот твој. Ете, тоа е победа голема!




إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي مَقَامٍ أَمِينٍ (51) فِي جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ (52) يَلْبَسُونَ مِنْ سُنْدُسٍ وَإِسْتَبْرَقٍ مُتَقَابِلِينَ (53) كَذَلِكَ وَزَوَّجْنَاهُمْ بِحُورٍ عِينٍ (54) يَدْعُونَ فِيهَا بِكُلِّ فَاكِهَةٍ آَمِنِينَ (55) لا يَذُوقُونَ فِيهَا الْمَوْتَ إِلاَّ الْمَوْتَةَ الأُولَى وَوَقَاهُمْ عَذَابَ الْجَحِيمِ (56) فَضْلاً مِنْ رَبِّكَ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ (57)



Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Чет 10 Фед 2011, 4:54 pm. Мислењето е променето 1 пати

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ (40) رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ (41



40. Господаре мој, одреди јас и дел од потомството мое, да бидеме постојани во намаз; Господаре наш, прими ги молбите!

41. Господаре наш, прости ни, и мене и на родителите мои, и на верниците на Денот во кој ќе се оствари пресметката!”

http://www.ahlu-sunnah.org

Ehli_Sunna_Sister

Ehli_Sunna_Sister
Сестра
Сестра
Kullun nefsun, dh'aikatul mewt thumme ilejna turdzaun: I sekoj ke ja vkusi smrta a potoa site ke mu se vratite na vasiot gospodar.i toj ke ve nagradi ili kazni ankebut.

Jaa Ejul-ledhine amenu wetakullah hake tukatihi wela temu tune illaa we entum muslimun : O vie koj veruvate plasete se od Allah so iskrena bogobojazlivost i nikako ne umirajte osven kako muslimani. ali imran 102. Wela tehseben-le-ledhine kutilu fise bilillahi em'wataa bel ahjaa un.ajn.de rabbihim jurzehum ferihi ilaa bi maaa atahamulahu bin fadli'fe jestebisiru ledhi'lem jekun min halfihim elaa hawfun alejhim wela hum je'hzenun : I nikako ne gi pravite mrtvi onie koj zaginaa na Allahoviot pat, ne ti se zivi i ziveat zadgroben zivot. Ali imran.

https://ww.facebook.com

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
"Вистински верници се само оние кои во Аллах и Неговиот Пратеник веруваат,и повеке не се сомневаат, и кои на Аллаховиот пат се борат со своите иметоци и со своите животи .Они се искрени!" (Ел-Хуџурат, 15)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
О верници, плашете се од Аллах и бидете меѓу искрените! (Ет-Тевбе 119)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Bismilahh



И Он од небо спушта вода па, со помош нејзина, вадиме секаков вид на билки, а од нив вадиме зеленило од кое, пак, вадиме класје густо; вадиме и од урмите и од семето нивно, и гроздови лесно берливи, и градини со лозја зелени и маслинки, и шипки, слични и различни. Погледнете ги плодовите од сето тоа кои ‘ртат и кои цутат! Ете, во тоа има знаменија за луѓето кои веруваат, навистина!



(Куран суре ЕЛ-ЕНАМ )



O луѓе, како можете да се сомневате во проживањето(После смрта) , Ние од земјата ве создадовме , потоа од капка сперма(нутфетун), а потоа од заквачок згртчена , засурена , коагулирана крав-(алекатун), а потиоа од парче месо кое има непотполна, недофомен изглед а потоа форма со водливи делови(Мугдатун мухаракатун.). За да вија покажеме моќта Наша! А во утробата(материцата) сместуваме по Наш посак(машко или женско) до определен рок, а потоа чиниме доенче да се родите, а потоа да женидбено време пораснете. Едни од вас умираат а други длабока старост доживуватт и да забораат она што го дознаа.

(Куран суре Ел-Хаџџ 5)



И Он е оној кој го испраќа ветрот како радосница пред да дојде Милоста Негова, кога ќе ги пренесе тешките облаци Ние ги управуваме кон мртвиот предел па со нив спуштаме вода, со чија помош тогаш, вадиме плодови секакви(Цветови, растенија и др..). Ете, така Ние ги вадиме и мртвите за се сеќавате.

(Куран Сура Вакиа 68-70 ајет)



Него Го слават и Му се клањаат седум небеси, Земјата и се што е помеѓу нив. Не постои ништо што Него не го слави и не Му се заблагодарува, но вие не го разбирате нивното славење и клањање на Неговото Битие. Навистина Тој е Бог и опростува.



(Куран суре исра 43)



Не веруваат, секако, оние кои зборуваат: “Аллах, навистина, е Месих,(Исус) синот на Мерјем” Кажи: “Кој може нешто да присвои од Аллах ако Он посака да го уништи Месих,(Исус) синот на Мерјем и неговата Мајка и се она што е на Земјата?” Власта и на небесата и на Земјата и меѓу нив е - Аллахова! Он твори со посак Свој, и Аллах е Кадар за се! (Куран суре Ел-Маида 17)



“И меѓусебно потпомагајте се во доброчинство и богобојазливост, а немојте да се потпомагате во грев и непријателство,,

(Ел-Маиде-2)



и др........

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Судот му припаѓа само на Аллах, а Он ви нареди да не правите ибадет никому освен Нему.“ ( Јусуф 40 )

Ehli_Sunna_Sister

Ehli_Sunna_Sister
Сестра
Сестра
Mi smo im u njemu propisali: glava za glavu, i oko za oko, i nos za nos, i uho za uho, i zub za zub, a da rane treba uzvratiti. A onome ko od odmazde odustane, biće mu to od grijeha iskupljenje. Oni koji ne sude prema onom što je Allah objavio pravi su nasilnici. maide 45

https://ww.facebook.com

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Те прашуваат за последниот час.Речи..Тоа го знае единствениот мој Створител.Само тој го одредил времето на неговото настапување.Тежок ќе биде тој час и за небесата и за Земјата.Изненадно че настапи.(Ел-Е,араф,187)

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
И побрзајте кон прошката од Госпопдарот ваш и кон Џеннетот кој се простира колку небесата и Земјата - подготвен за богобојазливите,
за оние кои делат и кога се во радост и кога се во мака, и кои ја надминуваат омразата, и кои им простуваат на луѓето. Аллах ги љуби доброчинителите!
И за оние кои, кога ќе направат срамно дело или кога ќе си нанесат напаст себеси, па, го споменуваат Аллаха и бараат прошка за гревовите свои, - а кој ќе ги простува гревовите освен Аллах? - и кои не се истрајни во она што го сработиле, и кои, токму, знаат... (Али Имран 133:135)

И зарадувај ги оние кои веруваат и кои добри дела работат: за нив има бавчи низ кои реки течат, навистина! И секојпат кога ќе пробаат од плодовите, од ‘рскот, ќе речат: “Ова е она што порано го пробавме” - а им се дава само оној плод кој е сличен на нивниот; во тие бавчи за нив ќе има и чисти жени и тука тие за навек ќе останат. (Ел Бекаре,25)

http://www.ahlu-sunnah.org

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
Mene mi ostavile vpecatok ovie ajeti:
Reci: "Ne trazim za ovo nikakvu
drugu nagradu od vas, osim ljubavi za moju porodicu. "A umnogostrucicemo
nagradu onome ko ucini dobro djelo, jer Allah, zaista, mnogo prasta i
blagodaran je.

(Kur'an 42:23)

O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vasim.
(Kur'an 4:59

Uputi nas na pravi put: Put onih kojima si milost Svoju darovao...
(Kur'an 1:5-6)


Vasi zastitnici su samo Allah i Poslanik Njegov i vjernici koji ponizno molitvu obavljaju i zekat daju dok su na ruku".
(Kur'an 5:55)
I onda, tog dana, bicete pitani za blagoslov.
(Kur'an 102:Cool

Oni koji ce po vrhovima bedema biti zovnuce neke ljude koje ce po obelezju njihovom poznati...
(Kur'an 7:48)

Daj bliznjem svome pravo njegovo...
(Kur'an 17:26)

http://dielli.net

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
“О, верници! Ви се пропишува пост,
како што им е пропишан и на тие пред вас,
за да бидете богобојазни.“
(Ел – Бекаре, 183)

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
“И сите заедно покајте се, о верници, за да бидете спасени.” ( Ен-Нур, 31 )

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
159. Ти во ништо не си од оние кои ја разделија верата своја и кои се претворија во странки. Работата нивна се враќа кај Аллах а потоа Он ќе ги извести за она што го работеа.

160. Кој ќе дојде со добро му припаѓа десетократна награда, а кој ќе дојде со зло, му припаѓа казна еднаква на тоа. Не ќе бидат, всушност, оштетени.

161. Кажи: “Мене, навистина, Господарот мој ме упати по патот вистински, кон вистинската вера, чистата вера Ибрахимова. Тој не беше меѓу многубошците!”

162. Кажи: “И намазот мој, и обредите мои, и животот мој, и смртта моја се - Аллахови, навистина, од Господарот на световите!”

163. Он нема Свој здруженик! Тоа ми е, ете, наредено и јас сум прв Послушен!

164. Кажи: “Ќе барам ли друг господар освен Аллах?” А Он е Господарот на се. Секој што ќе спечали за себеси ќе си спечали: секој своето бреме ќе си го понесе. Потоа враќањето ваше води кон Господарот ваш и ќе ве извести за она за што станавте деленици.

165. И Он е Оној кој ве определи халифи на земјата и кој ве воздигна, со степени, еднинадруги за да ве испроба во она што, токму, ви го даде. Господарот твој, навистина, е Брз Казнувач и Он, навистина, е Простувач и Сомилосен!


Сура
ЕЛ-ЕНАМ-159-165

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
يَـٰٓأَيُّہَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓاْ ءَامِنُواْ بِٱللَّهِ وَرَسُولِهِۦ وَٱلۡكِتَـٰبِ ٱلَّذِى نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِۦ وَٱلۡڪِتَـٰبِ ٱلَّذِىٓ أَنزَلَ (مِن قَبۡلُ‌ۚ وَمَن يَكۡفُرۡ بِٱللَّهِ وَمَلَـٰٓٮِٕكَتِهِۦ وَكُتُبِهِۦ وَرُسُلِهِۦ وَٱلۡيَوۡمِ ٱلۡأَخِرِ فَقَدۡ ضَلَّ ضَلَـٰلاَۢ بَعِيدًا (١٣٦

О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано. Оној кој не верува во Аллах и во мелеките Негови и во книгите Негови, и во пејгамберите Негови и во Денот ахиретски веќе талнал по беспаќето далечно!

http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот,
1. Ние почнавме да го објавуваме (Куранот) во
ноќта Кадр!
2. А што мислиш ти, што е ноќта Кадр?
3. Ноќта Кадр е подобра од илјада месеци.
4. Во таа ноќ мелеците и Џибрил, со одобрение од
Господарот свој, се спуштаат поради секаква
одлука.
5. Сигурноста е во неа сe до појавата на зората.(
(El- Kadr,1-5)

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор



Аллаху лаа илаахе иллаа хуве-л-Хајју-л-Кајјум. Лаа те'хузухуу синетун ве ла невм. Лехуу маа фис-семааваати ве маа фи-л-ерд. Мен зеллезии јешфе'у 'индехуу иллаа би изних. Ја' лему маа бејне ејдиихим ве маа халфехум ве лаа јухиитууне би шеј'ин мин 'илмихии иллаа бимаа шаа'е веси'а курсијјухус-семааваати ве-л-ерда ве лаа је'уудухуу хифзухумаа ве хуве-л-'Алијју-л-'Азиим. (Ел Бекаре, 255)

Аллах е, нема друг бог освен Него, Живиот и Самоопстојувачкиот Одржувател! Не Го обзема ни дремка ни сон! Негово е тоа што е на небесата и на Земјата! Кој може кај Него да се зазема освен со Негова дозвола?! Тој знае што било пред и што ќе биде по нив, и тие не можат да опфатат од Неговото знаење, освен колку што Тој сака! Неговиот Курсиј ги опфаќа и небесата и Земјата, и Нему не Му е тешко да ги одржува! Тој е Севишниот,

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Не гледаш ли дека оние до кои дојде дел од Книгата како повикуваат меѓу нив да се суди според Книгата Аллахова, а една дружина од нив ги врти плеќите? А оние се, токму, рамнодушните,


(Али имран 23)

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Мухаммед е само пејгамбер! И пред него имаше пејгамбери па, ако умре или ако биде убиен ќе се вратите ли по стапалките ваши? А оној кој ќе се врати по стапалките свои на Аллах во ништо не ќе му наштети, а благодарните Аллах ќе ги награди!

Али Имран144.

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
,,Не е на верникот и на верничката,кога Аллах ќе одреди нешто а и Пејгамберот Негов,да донесат избор за работите нивни.А оној кој е непослушен и кон Аллах и кон Пејгамберот Негоф..тој веќе скршнал во заблуда очигледна!!

(Ел-Азаб 36)

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
О верници, не забранувајте ги добрата кои Аллах ви ги дозволи и не претерувајте, Аллах, навистина, не ги љуби претерувачите! (Eл-Маида,87)

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 2]

Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот