Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 15 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 15 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
Muwehhid (937)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
Monoteizam (343)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
muharem fazli (323)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 
Haqq (253)
IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_lcapIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Voting_barIZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 6]

1IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 2:16 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
EHADIS MUHTARE MIN RIJADUS -S-SALIHIN - IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN
OD IMAM JAHIJA IBN ŠEREF EN-NEVEVI (631.-676.H.G.)
Avtor na prevodot od Arapko-Bosanski jazik:
Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Ramadan (Septemvri) 1429 H.
Melbourne - Australia.
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

VOVED;

Blagodarnosta,navistina mu pripagja na Allah subhanehu ue teala! Od Nego pomoš i oprost barame.

Se priklonuvame kaj Nego od našite zla i našite loši dela.Kogo Allah go upati,nema koj da go zaskita,a kogo go ostavi vo zabluda,nema koj da go upati.Fala na Allah,Gospodarot na site svetovi koj né počesti so verata islam kako naš najgolem dar. Salavat i selam na Negoviot izbran pratenik i milenik sallalahu alejhi ve sellem,so kogo Allah ja zapečati svojata objava. Fala na Allah s.v.t.,koj ja napravi lubovta kon Nego i Negoviot Pratenik s.a.v.s.,vrv na sovršen iman.Svedočam deka ne postoi drug bog osven Semoќniot Allah s.v.t.,Koj e Eden (i samo Eden) i nema sorabotnik; svedočam deka Muhammed السلام عليكم ورحمة الله وبركاته sallalahu alejhi ve sellem,e Pratenik na Allah s.v.t,neka e mir i spas na nego,na negovoto semestvo,na negovite ashabi (drugari),i na site dobri vernici koi go sledat negoviot pat do Sudniot den Amin.

Autor na originalnata kniga”Rijadus-Salihin”,Ebu-Zekerija Jahja b.Šeref en-Nevevi,eden od najgolemite priznati hadiski stručnjaci,roden e 631 godina po hixra,vo mestoto Neva,južno od Damask (Sirija).Kako mlad došol vo Damask,kade se posvetuva vo studiite na tefsir,hadis i fikh.

Napišal poveќe dela od navedenite granki,od koi go priklučuvam i negoviot “Komentar El-esmau vel-lugat”, ”Revdatut-talibin”,”El-ezkar”,”Et-tibjan fi adabi hameletil-Kur’an.”



Svoeto epohalno fikhsko delo,”El-Mexmu”,vo koe nesporedno se koristi so dokazite od Kur’an i hadis,gi usporeduva mislenjata na methebite i učenjacite i izbira naj ispraven stav vrz osnova na svojot osoben ixtihad, koe ne uspeal da go završi. Vo toa go pretekla negovata smrt,vo 45 godini na životot,676.godina,po hixra.Umira vo svoeto rodno mesto Nevi.

Beše posebno omilen vo narodot,a negovite dela bea širokogradno prifateni i ocenuvani kako mnogu korisni i značajni.

“Rijadus-salihin”(“Gradina na pobožnite”) e remek-delo na Nevevi,za koe Mahmud et-Tahan,vo svojata kniga ”Usulut-tahrix”, isteknuva deka bi trebalo da go ima sekoja muslimanska kuќa.

Načinot i postapuvanjeto vo izborot na hadisite vo ova zbirka,Nevevi go objasnil vo uvodnoto poglavie, kažuvajќi:

Odlučiv da sostavuvam izbor na verodostojni hadisi koi ќe prifaќa sè što mu e potrebno za čovekot na patot kon Ahiret i što ќe go snabduva so ubavi osobini,vnatrešni i nadvorešni.

Izborot ќe se sostoi od poglaviata za ubavite vetuvanja i strašnite zakani,so raznovrsni adabi (vrstite na živeenje) na pobožnite; za asketizmot,duševnite vežbi,sovršenstvoto na moralot,čistenje i lečenje na srceto,čuvanje i vraќanje od kriviot pat na racete i noxete,i ostanatite delovi na teloto (zaštita od grevovite),kako i mnogu drugi upatstva za pravite vernici.

Sum se zadolžil deka vo ovoj del ќe spomnuvam samo verodostojni i jasni hadisi vrz zadolžitelno citiranje na poznatite zbirki na autentičnite verodostojni hadisi kade i pod koj broj se naogja sekoj hadis.


1. ISKRENOST VO NIJJETOT I DOLŽNOSTA NA NEJZINOTO PRISUSTVO VO SITE DELA,
ZBOROVI,SOSTOJBI-JAVNI I TAJNI.

1.Namerata treba da bide napravena so srce a ne usmeno,ne citirajќi nešto posebno,iako nekoi lugje se obiduvaat i učat da citiraat usmeno,i pokraj toa što e ova novotaria vo verata.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka veli:

إنما الاعمال بالنيات'Innemel e'amelu bin-nijjet"Delata,navistina,se merat spored nivnata namera.

I na sekoj čovek mu pripagja ona što si go naumil.Taka,onoj čija hixra ke bide poradi Allah s.v.t.,i zaradi Negoviot Pratenik s.a.v.s.,hixrata togaš e poradi niv.A onoj čija hixra e za da postigne nešto što e od ovoj svet ili da venča žena, hixrata negova,togaš,e zaradi ona za što se iselil.”(Rijadus-Salihin Hadis br.1)

Allah subhanehu ue teala veli:

قُلْ إِن تُخْفُواْ مَا فِي صُدُورِكُمْ أَوْ تُبْدُوهُ يَعْلَمْهُ اللّهُ وَيَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأرْضِ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

“Kaži:“Ќe go kriete ona što e vo srcata vaši ili javno ќe go kažete,Allah znae.” (Sura Ali Imran 3:29)



2.Ajše,neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: ”Vojska od izopačeni lugje ќe ja napadne Ka’ba i koga ќe dostignat vo suvata pustina, site niv zemjata ќe gi goltne.”Ajša r.a.,praša:”O Allahov Prateniku! Zošto site niv?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: ”Site tie ќe bidat goltnati od zemjata,no,ќe bidat voskrsnati za da im se Sudi po nivnite nameri.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.2)



3.Ajše,neka e Allah zadovolen so nea,prenesuva:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Nema da ima hixra (preseluvanje) posle pobedata na Meka osven xihad (nastojuvanje i borenje na Allahoviot pat) koe ќe prodolžuva i dobrata namera (nijjet).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.3)



4. Ebu Abdullah Xabir b.Abdullah El-Ensari r.a.raskażuva:“Bevme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo edna bitka, koga reče: “Navistina vo Medina ima lugje koi celo vreme se so vas (po nagradata),kade i da se dviżite,no,bolesta gi spreči za da bidat navistina so vas.“A vo drugiot rivaet stoi:“Tie imaat nagrada zaedno so vas.“

Istiot hadis go prenesuva i Buhari,od Enesa r.a.,“Bevme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na vraќanjeto od bitkata na Tebuk,reče:“Navistina,vo Medina zad nas ostanaa koi,kade i da odime,po bilo koja dolina ili planina,stalno se so nas (vo Allahovata nagrada),zatoa što bolesta gi spreči da pojdat. so vas“ (Rijadus-Salihin Hadis br.4)



5.Od Ebu-Jezid Man ibn.Jezid ibn Ahnes r.a.,(Man,tatko mu i dedomu bea ashabi),deka rekol:“Vo edna prilika tatko mi Jezid,trgna nastrana nekolku zlatnici da gi podeli za sadaka,i taka zlatnicite gi ostavi pokraj eden čovek vo xamijata,a jas gi zedov i dojdov doma.Tatko mi reče:

“Vallahi nemav namera tebe da ti gi dam“,pa se pożaliv kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na što reče:“Tebe ti pripagja ona što si naumil,o Jezid,a tebe ti pripagja ona što si go zemal,o Ma’ne!” (Rijadus Salihin Hadis br.5)



6.Ebu Išak Sa'd bin Ebu Vekkas r.a.,eden od desette ashabi (drugari) koj bil izvesten so dobra vest deka ќe vleguva vo Xennet,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,me poseti vo mojata bolest koja počna da se vlošuva vo godinata na Haxxet-ul-Veda (Proštalen Haxx).Jas rekov,“O Allahov Prateniku,kako što gledaš Jas se mačam so mojata bolest i Jas sum bogat čovek i nemam nikogo koj da go nasledi moeto bogatstvo osven mojata ќerka.

Dali da davam dve tretini od moeto bogatstvo na milosrdnost?“ Toj reče: “Ne.“

Jas rekov:“Polojnata?“Toj reče:“Ne.“Potoa go prašav:“Dali možam da davam edna tretina?“

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:”Davaj edna tretina,i toa e mnogu.Po dobro e da gi ostaviš tvoite naslednici bogati odkolku siromasi koi ќe pitat po narodot.Ti nema da razdeliš ništo na milosrdnost vo imeto na Allah,nego ќe bideš nagraden za toa; pa i za troška hrana što go hraniš tvojata žena.“

Rekov:“O Allahov Prateniku,dali ќe gi preživuvam moite drugari?“

Reče:“Ako gi preživuvaš drugite i napraviš bilo kakvo dobro zaradi Allah,ќe postigniš po golem stepen na tvojata pozicija.Ti ќe gi nadživuvaš.Tvoeto nadživuvanje ќe bide korisno za lugjeto (muslimanite) a štetno za drugite (neprijatelite na Islam.) Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,potoa reče:“O Allah,dopolni go za moite drugari nivnoto iseluvanje da ne im bide pričina da go poreknuvaat.Sa'd bin Kavle beše ne uspešen.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go prežali negovata smrt dodeka umre vo Meka.“ (Rijadus Salihin Hadis br.6)



7.Ebu Hurejre Abdurrahman ibn Sahr r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Inn-Allah laa jendhuru ila ajsaadikum ve laa ila suvarikum ve lekin jendhuru ila kulubikum.)

Navistina,Allah s.v.t.,ne gleda na vašite tela,nitu vo vašite lica,tuku gleda vo vašite srca i vo vašite dela!”

(Rijadus-Salihin Hadis br.7)



8.Se prenesuva od Ebu Musa el-Eš‘ari r.a.,deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.bil prašan za čovekot koj se bori da bi pokażal hrabrost,koj se bori zaradi slavata na svoeto pleme,koj se bori za da bide viden....koja od ovie borbi e na Allahoviot pat? Na toa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovoril:Koj se bori Allahoviot zbor (Zakon) da bide nad sé,toj e na Allahoviot pat!” (Rijadus-Salihin Hadis br.Cool



9.Ebu Bekr En-Nefej’ibn Haris es-Sekafi r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga se presmetuvaat dvajca muslimani so svoite sabji,i ubiecot i ubieniot ќe bidat vo Xehennem.”Togaš jas rekov (veli Ebu Bekr): “Allahov Prateniku,za ubiecot ni e jasno,no zošto ubieniot?

Togaš,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Zošto i toj naumil da go ubie drugiot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.9)



10.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Čovečkiot namaz vo xemaat e po vreden od negoviot namaz vo negovata kuќa,ili vo duќanot vo koj raboti,za dvaest i nekolku stepeni.Toa e zatoa što, koga čovekot ubavo ќe zema abdest i trgnuva za na xamija,so klučna namera (nijjet) da klanja namaz vo xema'at, so sekoj negov čekor mu se zgolemuva za eden stepen i mu se briši po edna greška,se dodeka ne vleguva vo xamija,a od momentot koga ќe vleguva vo nea,toj e vo namaz se dodeka e vo xamija zaradi namaz.Sekogo od vas,melecite go blagoslovuvaat se dodeka e na mestoto kade što klanjal velejќi:O Allah,smiluvaj mu se! oprosti mu i primi go pokajanieto negovo!Melecite toa go činat se dodeka čovekot ne voznemiruva nekogo,ne go izgubil abdestot i so toa ќe gi voznemiruva melecite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.10)



11.Abdullah ibn-'Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Allah s.v.t.,odredil dobri i loši dela,potoa,toa go objasnuva:Koj naumil da napravi dobro delo,potoa ne go pravi (ќe bide sprečen),Allah s.v.t., toa delo mu go vpišuva vo celost kako da go napravil,a ako naumil da napravi dobro delo,pa go napravil,Allah s.v.t.,mu zapišuva od deset do sedumstotini pati,pa duri i poveќe.A ako pak posakuva da napravi nekoe lošo delo,a ne go pravi,Allah s.v.t.,mu zapišuva edno dobro delo,a ako zasaka da napravi nekoe lošo delo,i ќe go napravi, Allah s.v.t.,mu zapišuva samo edno lošo delo.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.11)

2IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 2:29 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб

12.Se prenesuva od Abdullah ibnUmer r.a.,deka rekol:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga go raskażuvaše slednoto:“Trgnaa trojca lugje od poranešnite pleminja na dalečen pat,pa gi zateknaa noќta pokraj edna peštera vo koja vlegoa da prenoќat.Megjutoa,edna stena se odroni i potpolno go zatvori vlezot na pešterata.

Onie,si rekoa eden na drug:Edinstveniot način da se spasime od ova situacija e,da mu se pomolime na Allah
s.v.t.,da go odstranit ova stena,za našite dobri dela što sme gi napravile.“Togaš,edniot od niv reče:“

O Allah,jas imav stari iznemošteni roditeli,i nikogaš pred niv ne sum gi nahranil nitu gi napoil moite deca,nitu mojata familija i slugi.Eden den barav podobro pasište za moeto stado,pa ne im dojdov na vreme da gi napojam i koga izmolzav mleko,koga se vrativ,gi najdov zaspani.Mi beše nezgodno da gi razbudam roditelite,no i pred niv da gi napojam mojata familija i moite slugiekav so sadot v race i gledav koga ќe se razbudat roditelite i taka stoev se do zori,a decata plačea od glad okolu moite noxe.Potoa,roditelite se razbudija i si go ispija mlekoto što im sleduvaše.O Allah,toa go napraviv posakuvajќi go zadovolstvoto Tvoe,pa,odstrani go ovoj kamen od izlezot na pešterava”.Kamenot se pomesti malku, no ne tolku za da možat da izlezat od pešterata.

Potoa drugiot reče:“O Allah,Jas imav edna bliska rodnina,ja sakav poveќe od celiot svet,(vo edno drugo predanie se veli:“tolku silno,kako što mažite gi sakaat ženite),pa posakav da ja imam,no taa ne mi dopušti.Edna godina,koga zavladea golem glad,taa dojde kaj mene i pobara pomoš.Jas i dadov 120 zlatnici,no pod uslov da mi se dopuštit.Taa,pristana na toa,i koga i se pribliżiv, (vo drugiot rivaet se veli:“koga ja gušnav,taka kako što mażot ќe ja guška svojata żena vo postela),taa zaplaka,i reče:“Plaši se od Allah nemoj bespravno da go rascepiš prstenot na mojata nevinost!”Koga go slušnav toa,se trgnav od nea i pokraj toa što mi beše naj sakana vo svetot, i gi ostaviv zlatnicite što i gi dadov.O Allah,ako sum go napravil toa isklučivo zaradi Tebe,spasi nè od ova nesreќa vo koja se naogjame.Kamenot malu se pomesti,no ne i tolku da možat da izlezat od pešterata.

Tretiot reče:“O Allahu moj,jas drżev rabotnici i na site,navreme im gi isplaќav nadnicite,osven na eden čovek koj ja napušti rabotata pred isplatata na parite.Negovite nadnici iskreno gi vložev i taka negovite pari se namnožija.Po edno izvesno vreme toj dojde i mi ja pobara svojataa plata koja mu ostana kaj mene.Jas na toa mu odgovoriv:“ Sè što gledaš pred tebe od ovoj imot: kamili,stoka,ovci i slugi,tvoe e.“Togaš toj mi reče:““O robe Allahov,ne se poigravaj so mene!”Ne se poigravam so tebe,rekov jas,na što si go zede celiot imot pred sebe,ne ostavajќi ništo za mene.O Allah,ako sum go napravil toa isklučivo zaradi Tebe, spasi nè od ova nesreќa vo koja se naogjame.Togaš,stenata potpolno se pomesti,taka,tie si izlegoa i si prodolżija na dalečniot pat.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.12)


2) Tevba-Pokajanje

Celata islamska ulema (naučnici),e soglasna deka pokajanjeto od sekoj napraven grev e stroga dolžnost.

Ako napraveniot grev se odnesuva samo na Allahoviot Hakk,a ne se odnesuva so pravoto na nekoj čovek,togaš tevbeto ima tri uslovi.

Prviot e vednaš da prestane so pravenje na toj grev,vtoriot,od srce da se pokajuva za napraveniot grev,i tretiot, cvrsto da odluči deka nikoj pat nema da mu se vrati na toj grev.Ako eden od ovie tri šartovi izostanuva, tevbata ne e ispravna.

A ako e,pak,grev napraven na nekoj čovek,togaš tevbeto ima četri uslovi:trite gore navedeni i dolgot da mu se vraќa na onoj komu mu e dolžno.Ako e dolgot od imotska priroda,togaš na ošteteniot dolžno e da mu se vrati dolgot,a ako e postapkata takva što ќe povlekuva po golema sudska kazna,kako što e mavanje so kamšik za lagata na neviniot,togaš e dolžen kaznata da go vozmožuva nad nego,ili da se pobara oprost od dotičnoto lice.

A ako se raboti za uvreda so jazik (gibet),dolžen e da pobara halal od liceto koe go navredil.

Pokajuvanjeto e stroga dolžnost od site napraveni grevovi,pa ako se pokajuva samo od poedinečnite grevovi, negovata tevba,kaj pripadnicite na praviot pat,važi za tie grevovi,a ostanatite grevovi,ostanuvaat na nego.

Za dolžnosta na pokajuvanjeto i čuvanje od grevovi postojat mnogu dokazi vo Kur'anot i Sunnetot (hadisot) vo soglasnost na celokupnata islamska ulema.
Vozvišeniot Allah s.v.t.,vo Kur'anot veli:
“...I pokajuvajte se site na Allah,o vernici,za da bidite spaseni.“(Sura En-Nur 24:31)
“I pobarajte oprost od svojot Gospodar,potoa vratete Mu se!(pokajuvajte se).“ (Sura Hud 11:3)
“O vernici,iskreno pokajuvajte Mu se na Allah...“ (Sura Et-Tahrim 66:Cool

13.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Vallahi,jas baram proška od Allah s.v.t.,i Mu se obraќam so tevbe poveќe od sedumdeset pati na den.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.13)



14.El-Egarr ibn Jaser el-Muzeni r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“O lugje,obratete se na Allah s.v.t.,so tevbe i barajte proška! Navistina,jas tevbe činam sto pati na den.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.14)



15.Enes,ibn Malik el-Ensari,omileniot sluga na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol:“Navistina,Allah poveќe e voshiten so tevbeto na Negoviot rob otkolku čovekot koj ja izgubil kamilata vo pustina i nenadejno go pronajduva.” (Rijadus-Salihin Hadis br.15)

Vo drugiot rivaet na Muslim,rekol: Navistina,Allah poveќe se raduva za tevbeto na Negoviot rob,otkolku od čovek koj svojata kamila ja izgubil vo pustina natovarena so negovite potrebi od hrana i voda.Gubejќi ja celata nadež (da go pridobie izgubenoto), legnuva pod senka nasekiran za negovata kamila; koga ete,odednaš toj primetuva kamilata mu stoi pred nego.Gi faќa uzdite na kamilata i si povikuva:”O Allahu moj,ti si moj rob a jas sum Tvoj Gospodar”,toj go priznava ova greška od silnata radost.



16.Ebu-Musa el-Eš‘ari r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Allah s.v.t.,ќe prodolžuva da ja pruži Svojata raka noќe taka da grešnicite na denot možda ќe se pokajat i ќe prodolži i denje da ja pruži Svojata raka taka da možda noќnite grešnici ќe se pokajat,se dodeka sonceto ne izleguva od zapad” (Rijadus-Salihin Hadis br.16)



17.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe se pokae pred da izleze sonceto od zapad,Allah s.v.t.,ќe mu oprosti.” (Rijadus-Salihin Hadis br.17)



NA SMRTNATA AGONIJA,ŠEHADETOT VEЌE NE SE PRIMA

18.Abdullah ibn’Umer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah s.v.t.,go prima tevbeto na Svojot rob se dodeka ne e na smrtnata postela koga dušata ќe mu (gargara) stignuva do grloto.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.18)

Komentarot na Imam Nevevi: “Zborot“gargara“znači momentot pred smrtnata agonija;koga dušata pred da ja napušta teloto,stignuva do grloto.“

Vo smrtnata agonija,nema vrednost tevbeto,pa nitu se prima;Allah s.v.t.,vo Kur'anot veli:“

وَلَيْسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ حَتَّى إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّي تُبْتُ الآنَ وَلا الَّذِينَ يَمُوتُونَ وَهُمْ كُفَّارٌ أُولَئِكَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا

"Ne e primena tevbata na onie koi postojano pravat loši dela i na onie koi,koga nekomu od niv ќe mu se približi smrtta,da veli:”Jas sega se kajam!”Nitu za onie koi umiraat kako nevernici.Za niv Nie sme podgotvile bolna kazna!”

(En-Nis’a 4;18)

19.Zirr bin Hubejš raskažuva:

Jas otidov kaj Sefvan bin 'Assal r.a.,da se rasprašam okolu (Mes'hul khufejni) potiranje so vlažna raka preku kožnite obuvki pri zemanje na abdest.

Toj me praša:“Što te dovede ovde Zirr?“

Jas mu odgovoriv:“Baranje na nauka.“

Toj reče:“Melecite od radost gi širat svoite krila za onoj koj bara znaenje.“

Jas mu rekov:“Jas imam nekoe somnevanje okolu (Mes'hul khufejni) pominuvanje so vlažna raka preku kožnite obuvki vo tekot na zemanje abdest posle vršenje na golema ili mala nužda.Pošto si ti eden od ashabite na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,jas sum dojden kaj tebe da te prašam dali si go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da kažuva nešto okolu toa?“

Sefvan bin 'Assal r.a.,odgovori potvrdno i reče:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nas ne pouči toa da,za vreme na patuvanje da ne gi slečime kožnite obuvki za mienje na nozete do tri dena i tri večeri,osven vo slučaj na odnos so ženata.Vo drugite slučaevi kako što e spienje,golema ili mala nužda,dovolno e pominuvanje na kožnite obuvki so vlažna raka.“

Potoa,go prašav:“Dali si go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,da kažuva nešto okolu lubov i privrzanost?“

Toj reče:“Na edno patuvanje,nie mu se pridruživme na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga eden beduin (selanec) so se glas vikna,“O Muhammed.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu vozvrati glasno kako i toj,Jas sum ovde.“

Sefvan bin 'Assal r.a.,kažuva:Potoa jas mu rekov na beduinot,“Teško tebe,ponižuvaj go glasot pred nego,zatoa što,ne ti e dozvoleno toa da go praviš.“

Beduinot reče:“A što biduva za čovekot koj saka lugje a ne se našol vo nivnoto društvo.?

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu odgovori:“Vo Denot na Voskrsnuvanjeto,čovekot ќe bide vo društvoto na onie što gi saka.“ Komentarot na Imam Nevevi: Od gore navedeniot hadis,naučivme deka e dozvoleno da se pomine so vlažna raka po kožni obuvki ili čorapi (Mes'hul khufejni),pod uslov da e pred toa zemen poln abdest.

(Rijadus-Salihin Hadis br.19)



20.Ebu Se’id el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

”Odamna pred vas,beše eden čovek koj ubil 99 lugje,ta prašal za naj učeniot čovek na svetot,go upatija kaj eden rahib (isposnik).Otide kaj isposnikot i mu reče: “Ubiv 99 duši,i ima li za mene tevba?”

Na toa rahib mu reče “Ne”,nema prostenje za tebe.

Otkako dobi takov odgovor,go ubi i nego i taka go dostigna brojot od sto ubieni duši.Potoa pak se raspraša za najučen čovek na zemjava i go upatija kaj drug učen čovek i nemu mu reče:“Ubiv 100 duši,ima li za mene tevbe?”

Toj mu odgovori:“Da,pa koj te sprečava vo tevbeto?

Otpatuvaj vo taa i taa zemja,vo nea ima lugje koi go obožavaat Allah s.v.t.,.i ti,zaedno so niv,obožavaj Go Allaha,i ne vraќaj se vo tvojata zemja zašto taa,navistina,e loša zemja.Čovekot trgna za na zemjata kade što se obożuva Allah,i na sred pat go zatekna smrtta.

Togaš počnuva raspravijata pomegju melecite na milosta i melecite na kaznata.

Melecite na milosta rekoa:”Čovekot pokajnički stignal do ovde upatuvajќi molba od se srce na Allah s.v.t.,za svoite grevovi”

Melecite na kaznata rekoa:“Nikakva dobrota ne napravil porano.”I im dojde na melecite melek vo forma na čovek,go odredija da im presudi i reče:“Izmerete go rastojanieto izmegju zemjata na obożuvanje i zemjata na grevovite i koja ќe bide poblisku do nego-tamu i ќe pripagja.”Go izmerija rastojanieto i vospostavija deka e poblisku zemjata vo koja sakaše da odi i taka go zedoa melecite na milosta.”

Vo rivaetot na Sahihot od Buharija stoi:“Čovekot beše poblisku do zemjata kade što se čini ibadet za edna peda, zatoa stana żitel od nejzinite žiteli.”

Vo drug rivaet od Sahihot na Buharija stoi:“Vozvišeniot Allah s.v.t.,i vdahna na zemjata na zloto da se oddaleči, a na zemjata na dobroto da se približi,i Allah s.v.t.,im reče na melecite:“Izmerete go rastojanieto izmegju dvete zemji!” Melecite utvrdija deka pokajnikot beše po blisku za edna peda do zemjata na tevbeto i ibadetot-zatoa mu se oprostija grevovite”.”Vo drug rivaet stoi: “So srceto i gradite beše po blisku do zemjata na tevbeto i ibadetot”.

(Rijadus-Salihin Hadis br.20)







3IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 2:38 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
23.Ibn Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Čovekot da poseduva i edna dolina so zlato,ќe posaka da poseduva dve.I ustata negova ništo ne może da go ispolni (najadi) sem zemjata.Sekako,onie koi ќe se pokajat (činat tevbe) Allah s.v.t.,ќe im go primi nivnoto tevbe se do posledniot zdiv “. (Rijadus-Salihin Hadis br.23)



24.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Allah,se smee (e zadovolen) na dvajca koi se borat megjusebno,pa eden so drug se ubivat,a dvajcata vleguvaat vo Xennet; zatoa što, edniot se borel na Allahoviot pat i poginal,a na ubiecot Allah mu go primil tevbeto štom ќe go primi islamot,i ќe posaka da umre kako šehid.” (Rijadus-Salihin Hadis br.24)


3) Sabur - Strplivost

Vozvišeniot Allah s.v.t.,vo Kur'anot veli: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اصْبِرُواْ وَصَابِرُواْ وَرَابِطُواْ وَاتَّقُواْ اللّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
“O vernici,bidite strplivi,bidite izdržlivi...“ (Sura Ali-Imran 3:200)
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الأمْوَالِ وَالأنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ Nie ќe ve iskušuvame so strav i glad,i so toa što ќe izgubite imoti i životite,i letninite.A ti raduvaj gi trpelivite.”(Sura El-Bekare 2:155)
قُلْ يَا عِبَادِ الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا رَبَّكُمْ لِلَّذِينَ أَحْسَنُوا فِي هَذِهِ الدُّنْيَا حَسَنَةٌ وَأَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةٌ إِنَّمَا يُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَيْرِ حِسَابٍ “Samo onie koi ќe bidat strplivi,ќe bidat bez smetka nagradeni.”(Sura Ez-Zumer 39:10)
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّى نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنْكُمْ وَالصَّابِرِينَ وَنَبْلُوَ أَخْبَارَكُمْ “Nie ќe ve isprobame vas sè dodeka ne gi prepoznavame borcite i postojani megju vas!” (Sura Muhammed 47:31)

25.Ebu Malik el-Haris el-Eš‘ari r.a.,raskażuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Čistotata (telesna i moralna) e polovina na imanot (veruvanjeto). الحمد لله El-hamdulillah (blagodarnosta na Allah s.v.t.,) go polni meriloto (kantarot) na dobrite dela; سبحان الله Subhanallah (veličanje na Allah s.v.t.) popolnuva se što e pomegju Zemjata i neboto;namazot e nur (svetlina),sadakata e dokaz (na imanot),sabr e svetlost,a Kur’anot e argument za ili protiv tebe.Sekoj čovek,koga ќe se razdenie ja prodava svojata duša,pa ќe ja otkupi (od kaznata) spasi,ili ќe ja upropasti.” (Rijadus-Salihin Hadis br.25)





26.Ebu Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka edna grupa lugje od ensariite,barale sadaka od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i toj im dal.Potoa pak barale i toj im dal što barale,se dodeka ne go podelil toa što go imaše,a potoa im reče:“Se što poseduvam ќe vi podelam,i ništo od vas nema da skrijam,ali koj bara i posakuva česnonst,Koj bara prostuvanje Allah s.v.t.,ќe mu prosti,a koj bara nezavisnost,Allah s.v.t.,ќe go napravi nezavisen (bogat),koj ќe ima trpenie i trpi,Allah s.v.t.,ќe mu pomogne da bide trpeliv,nikomu ne mu e dadeno podobra i poznačajna darba od sabr.”...strplivitee bidat bez smetka nagradeni“ (Sura Ez-Zumer 39:10) (Rijadus-Salihin Hadis br.26)



27.Suhejb bin Sinan r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Čudno e primerot na vernikot!Vo sekoja situacija toj dobiva,a takvata sostojba ne è so nikogo drugi,osven so vernikot; ako go zadesi nekoja radost,toj mu zahvaluva na Allah s,v,t,a toa mu nosi korist,a ako go pogodi nekoja zlo ili šteta, stabilen e toj ќe si trpi,pa i toa ќe mu nosi nagrada od Allah s.v.t.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.27)



28.Enes r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,počna da oseќat mnogu jaki bolovi,primetuvajќi go toa, Fatima r.a.,(ќerkamu na Pratenikot s.a.v.s.),reče:“O mako tatkovo!“Pratenikot s.a.v.s.,i reče:

Posle ova denešna maka tatko ti ќe nema poveќe nikakvi maki.“

I koga Pratenikot s.a.v.s ,se preseli vo Ahiret (umre),Fatima r.a.,reče:

O tate moj,koj se odzvi kon povikot na Gospodarot negov,o tatko moj, Xennetul Firdevs (bavčata Xennetska) neka ti bide tvoeto živealište.I koga beše zakopan,Fatima r.a.,reče:

Dali moževte sebesi da si dopuštite da go pokriete Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,so zemja?” (Rijadus-Salihin Hadis br.28)



29.Usame,sin mu na Zejd,kogo Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i tatko mu,posebno mnogu gi sakaše,raskažuva:

Ќerkata na Pratenikot s.a.v.s.,mu preporača na Pratenikot s.a.v.s.,da mu e deteto na umiranje,pa da dojde kaj nea. Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ja poselami i î preporača:“Navistina,na Allah mu pripagja se što zema i sve što podaruva,i kaj Nego e na sekoja rabota rokot odreden,pa neka se strpi imajќi vo umot deka i za toa ќe bide nagradena.“Potoa pak isprati poraka po nego,molejќi go da dojde.Togaš Allahoviot Pratenikot s.a.v.s.,zamina,a so nego trgnaa i Se'ad ibn Ubade, Mu'adh ibn Xebel, Ubejj ibn Ka'b,Zejd ibn Sabit,i ušte nekolku sahabi (drugari) r.a..Mu go dadoa deteto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go zede vo svojata pregratka dodeka dušata mu vrieše, koga go vide vo taa sostojba, Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,togaš zaplaka.Sead ibn Ubade na toa mu reče:

Allahoviot Prateniku,što e ova?”

“Ova e rahmet (somilost) koj Allah go zasadil vo srcata na Svoite robovi.”

Vo eden drug rivaet stoi:“Vo srcata na onie Svoi robovi koi gi izbral Toj;Navistina,Allah e milostiv kon onie Svoi robovi koi se somilosni kon drugite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.29)



30.Suhejb r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Odamna,živeeše eden car koj imaše gatač.Koga ostare gatačot,mu reče na carot:

“Jas ostarev,zatoa najdimi nekoe momče da go poučam vo sihr (magjija).

Mu isprati momče da go poučuva, patem,momčeto sretna eden pobožen naučnik,kaj kogo i zastanal i slušaše od nego govor,koj go vooduševil.Sekogaš činel taka koga bi pošol kaj gatačot.A koga bi došol kaj gatačot,toj bi go maval,na što, momčeto bi se požalil kaj pobožniot naučnik,pa toj bi mu rekol:

“Koga ќe se plašiš og gatačot,kaži mu deka te zadrža familijata, a koga ќe se plašiš od familijata, reči, me zadrža gatačot.“ Taka momčeto redovno si činel,se dodeka na patot ne sretnal edno golemo životno koja se isprečila taka da, lugjeto nemožele da si pominat,ta,momčeto reče:

“Denes ќe soznavam dali e gatačot podobar ili pobožniot naučnik podobar.“Zede kamen i reče:

“O Allah,ako e učenjakot po sakan kaj Tebe od gatačot,ubij go ova životno da možat lugjeto da vrvat.“

Momčeto skokna na životnoto i go ubi,togaš lugjeto pominaa.Potoa,momčeto otide kaj pobožniot naučnik i go izvesti što napravil,pobožniot naučnik mu reče:“

E moj sinko,denes si ti po dobar od mene.Si go dostignal ona što go gledam,zatoa, ako bi te izmačile,nemoj da me otkrieš. Momčeto celival slepi i leprosni(gubavi),lečel lugje(narod)od različni bolesti.Za negovata nadarenost slušnal i careviot sovetnik,inaku slepec,ta otide kaj momčeto so brojni darovi (hedije) i reče:

“Ova što e ovde,tebe ti pripagja ako me izlečiš. “

Momčeto reče:“Jas ne lekuvam nikogo nego Allah,pa ako go veruvaš Vozvišeniot Allah,ќe Mu upatam molba,i ќe te izleči.“Poveruva careviot sovetnik vo Allah,i Allah go izleči.Potoa,careviot sovetnik došol kaj carot i sednal pored nego, kako što toa voobičaeno go činel,a carot go zapraša:

“Koj ti go povrati vidot?“

Careviot sovetnik reče:

“Mojot Gospodar.“Carot,reče:“Zarem ti imaš gospodar osven mene?“

Careviot sovetnik reče:“Mojot i tvojot Gospodar e Allah.“

Potoa,carot go uapsi i ne prestana da go mačit se dodeka ne mu reče za momčeto.“Potoa go dovedoa momčeto,i carot mu reče:“Sinko,tvojata vražbina (magija),dostigna na visok nivo,ti lečiš slepi i leprosni (gubavi) i činiš ušte mnogu nešta.“Momčeto reče:“Jas ne izlekuvam nikogo,nego Vozvišeniot Allah lekuva.“

Carot i nego go uapsi i ne prestana da go mačit duri ne go otkri pobožniot naučnik. Doveden e pobožniot naučnik,pa mu beše rečeno:“Napušti ja verata svoja“,pobožniot naučnik odbi,carot pobara da se donese pila, potoa e stavena na sredinata na glavata na pobožniot naučnik,i toj go izreže (iseče) duri ne padnaa dvete polovini.

Potoa e doveden carskiot sovetnik i mu bilo rečeno:“Napušti ja verata svoja“,no,i toj odbil;i nemu mu beše postavena pilata na sredinata na glavata i go izrežel so nea duri ne padnaa dvete polovini.

Potoa e doveden momčeto i mu bilo rečeno:

“Napušti ja verata svoja“,no,toj odbi,pa go predade na skupinata (grupata) na svoite slugi i carot reče:“Odite so nego na toj i toj rid i kačete se so nego na vrvot.Koga ќe stignite na vrvot,barajte od ova momče da ja ostavi svojata vera.Ako prifaќa,vo red e,no ako odbie,frlete go od vrvot!“Otidoa i se kačija so nego na vrvot,i momčeto reče:“O Allah,zaštiti me od niv so što sakaš.“Pod nim se zatrese ridot i propadnaa vo provalijata.Momčeto se vrati kaj carot,a carot praša:

“Što stana so tvojata družina?“

Momčeto reče:“Allah me zaštitil od niv.“

Carot,go predade momčeto na drugata grupa od negovite slugi,i reče:“Odite so nego,kačete go na brodot i otplovite so nego na sred more.Ako ja napušti svojata vera,dobro e,a ako ne,frlete go.“

Otplovija so nego i momčeto reče:“O Allah,zaštiti me od niv so što sakaš.“Se prevrti brodot,site se potopija,a momčeto se vrati kaj carot,a carot reče:“Što se zadesi so slugite?“

Momčeto reče:“Allah me zaštitil od niv.“Potoa,momčeto mu se obrati na carot,velejќi:

“Ti ne ќe možeš da me ubieš dodeka ne napraviš što ќe ti naredam.Carot praša:“A što e toa?

Momčeto reče:“Soberi gi lugjeto vo edna dolina,potoa razapni me na edno drvo,zemi ja strelata od mojot tobolec,stavi ja strelata na tetivata i reči si:“Vo imeto na Allah,Gospodarot na momčeto,i spuštija strelata na mene.Ako taka napraviš,ќe možeš da me ubieš.“

Carot gi sobra lugjeto vo edna dolina,go razapnal momčeto na drvoto,go zede ztrelata od negoviot tobolec,potoa ja stavil strelata na tetivata i rekol:“Vo imeto na Allah,Gospodarot na momčeto“ja otpušti strelata koja go pogodi momčeto vo slepoočnicata.Momčeto ja stavi svojata raka na slepoočnicata i umre,a lugjeto povikaa:

“Veruvame vo Gospodarot na momčeto.“

Lugjeto,dojdoa kaj carot i rekoa:“Gledaš,na ona što ti si se plašel,Vallahi,se desuva.“Narodot (lugjeto) poveruval na Allah.

Potoa,carot naredil da se iskopat rovovi kraj patot,pa se iskopani.Se naloži ogan vo niv i carot reče:

“Koj ne se otkažuva od svojata vera,frlete go nea (ognot).“Pa taka i napravia.Koga dojde na red edna žena so svoeto dete,zastana plašejќi se da padnit vo ogan.Deteto (sin mu) mu reče,“Majčice,bidi strpliva,zošto,navistina ti si vo pravo.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.30)



4IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 2:46 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
31.Enes r.a.,raskažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,naišol pokraj edna žena koja plačeše na nečij mezar (grob),pa i reče:“Plaši se od Allah i strip se!”Na toa,taa i odgovori:”Begaj od mene,ti ne si pogoden so mojata nesreќa.”Taa ne go prepoznala Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pa koga i rekle deka toj e Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,otišla do vratata na negovata kuќa i,ne zateknuvajќi nikogo od negovite vratari,mu rekla izvinuvajќi se:“Ne sum te prepoznala.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

"إِنَّمَا الصَّبْرُ عِنْدَ الصَّدْمَةِ الْأُولىَ"“Praviot sabr e onoj pri prviot udar (zošto togaš e naj teško da se trpi.“

Vo rivaetot na Muslim se naveduva deka taa žena plakala za svoeto umreno dete. (Rijadus-Salihin Hadis br.31)



32.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Allah s.v.t.,veli:

Nema druga nagrada za Mojot rob mu’min (vernik) na komu Jas,ќe mu go usmrtam negovata sakana osoba na ovoj svet (negovoto dete),pa toj,nadevajќi se na nagradata,ќe trpi na toj gubtok.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.32)



33.Ajša r.a.,propoveduva deka go prašala Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za kolerata,pa toj i odgovoril deka toa e Allahova kazna koja Toj ja praќa na kogo saka,i deka toa go napravil rahmet (milost) za mu’minite (vernicite).

Zatoa,koj i da e rob Allahov koj ќe se zadesi vo mestoto kade što se pojavila kolerata,pa ќe se strpi,nadevajќi se na Allahovata nagrada,za toa,i ostanuva vo nego,veruvajќi deka nema da go zadesi osven ona što mu go odredil Allah,a so toa,sekako toj mora da bide zadovolen,ќe ima nagrada na šehid.(na onoj koj poginal na Allahoviot pat)

(Rijadus-Salihin Hadis br.33)



34.Enes r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka Allah s.v.t.,rekol:

Dokolku Jas nekogo od Svoite robovi go iskušam so odzemanje na negoviot vid,a toj ќe trpi (i ne zboruva zaradi toa ništo lošo),toa ќe mu go nadopolnam so Xennet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.34 vidi i hadis br.49)



35.Ata ibn Ebi-Rebiah r.a.,propoveduva deka Ibn Abbas r.a.,mu rekol:“Sakaš li da ti ja pokažam ženata koja ќe vleze vo Xennet?Na toa,toj mu odgovori:“Sekako.“Ibn Abbas r.a.,reče:“Ja gledaš ona crnkata tamu; mu dojde na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i rekla:“Jas ponekogaš dobivam pripagjanje (epilepsija),pa se plašam nesvesno da ne se otkrivam (moite sramni mesta) pred narodot,pa te molam da upatiš dova (molba) na Allah s.v.t.,da me izleči.”

Pratenikot s.a.v.s.,na toa,mu odgovori:

”Ako sakaš strpi se so taa bolest,ќe dobieš Xennet,a ako sakaš,jas ќe upatam dova (molitva) do Allah da ozdraviš“,“Ќe trpam“,reče taa,samo zamoligo Allah s.v.t.,da ne se otkrijam pri napadot,“što,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,taka i napravi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.35)



36.Abdullah ibn Mesud r.a.,raskažuva:

Kako sega da go gledam Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako zboruva za eden od Pratenicite s.a.v.s.,kako,narodot negov tolku go pretepal duri krv mu proteklo od negovoto lice,a toj,brišejќi ja krvta, veleše:“O Allahu moj,Ti prosti mu na narodot moj zošto navistina,tie ne znaat.” (Rijadus-Salihin Hadis br.36)



37.Ebu Se’id i Ebu Hurejre r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Muslimanot (vernikot) ne go pogoduva nikakva nenadejnost ili bolest,nitu taga ili žalost,nitu bilo kakva nesreќa,pa duri i ubod od trn,a za toa Allah s.v.t.,da ne mu prosti del od negovite grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.37)



38.IbnMes'ud r.a.,prenesuva:“Jas go posetiv Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga toj pateše od treska.

Jas rekov,”Izgleda deka mnogu patiš o Allahov Prateniku.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vozvrati:“Da Jas patam kolku za dvajca lugje.“Rekov,“Dali e toa zaradi toa što ti imaš dupla nagrada?“Toj go potvrdi toa i reče:“

(Rijadus-Salihin Hadis br.38)

39.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

posaka dobro,ќe go stavi vo iskušenie.“

Vo predanieto na Tirmidhi stoi:Enes,r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga Allah mu poželuva dobro na Svojot rob,ќe mu ja pobrza kaznata vo ovoj svet, a koga Allah mu poželuva zlo na Svojot rob,go ostava so negovite grevovi se dodeka ne dojde na Sudniot den.Golema nagrada e so golemite iskušenija. Koga Allah ќe zasaka eden narod,Toj go iskušuva,pa koj ќe bide zadovolen so toa,ќe ima nagrada za toa,a koj ќe se naluti,ќe bide kaznet.” (Rijadus-Salihin Hadis br.39 vidi i hadis br.49)



Vozvišeniot Allah s.v.t.veli: وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الأمْوَالِ وَالأنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ Nie ќe ve iskušuvame so strav i glad,i so toa što ќe izgubite imoti i životite,i letninite.A ti raduvaj gi trpelivite.”

(Sura El-Bekare 2:155)

Vo istoto predanie na Tirmidhi,stoi:Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”

“Vernikot ќe bide iskušen: Telesno,so decata i imotot,se dodeka ne go sretnuva Gospodarot, a pri nego ne bide ni eden grev.”



40.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nikoj od vas neka ne posaka da umre zaradi nesreќata što go pogodila.Ako e vo bez izlezna sostojba,togaš neka reče:“Allahu moj,ako životot moj e podobar, prodolži mi go,a ako,pak, mojata smrt e podobra,odredi da umram!” (Rijadus-Salihin Hadis br.40)


5IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 3:22 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
41.Habbab ibn Erett r.a.,prenesuva:

Nie mu se požalivme na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na progonite od idolopoklonicite,a toj be vo senkata na Ka’ba, naslonet na svojata guna,pa mu rekovme:“Nema li da pobaraš pomoš od Allah s.v.t.,za nas?Nema li da upatiš molitva (dova) za nas?”Pratenikot s.a.v.s.,“Porano (pred vas), poradi verata go zemaja čovekot,ќe iskopaja jama i ќe go stavea vo nea.Ќe zemea pila,ќe mu ja izrežea glavata na dva dela,potoa so żelezen češel mu ja dereja kożata go kinea mesoto i koskite samo da go oddalečat od negovata vera.No,ni ova ne go odalečuvaše od negovata vera.

Vallahi,navistina Allah ќe ja nadopolni ova vera taka što patnikot ќe patuva sam od Sana do Hadremevt (od kraj do kraj na arapskiot poluotok),ne plašejќi se od nikogo,osven od Allah,duri ni od volkot za negovoto stado, megjutoa,toa vie go pobrzuvate (netrpelivi ste).“Vo eden drug rivaet stoi:“Toj mirno ležeše na svojata guna,i pokraj se što trpevme od mnogubošcite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.41)



43.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako Allah s.v.t.,mu posaka na Svojot rob dobro (hajr), togaš ќe mu gi pobrza kaznite na ovoj svet.A ako Allah s.v.t.,mu posaka na Svojot rob zlo (šerr),togaš ќe mu go zadocni kaznata za negovite grevovi,za potpolno da bi go iskusil vo Ahiret.Potoa reče:“Goleminata na nagradata e spored goleminata na iskušenieto,zatoa,koga Allah s.v.t.,ќe go zasaka eden narod,ќe go stavi vo razni iskušenija,pa koj ќe bide zadovolen so toa Allah s.v.t.ќe bide zadovolen so nego,a koj ќe se naluti zaradi toa,i Allah s.v.t.,ќe se luti so nego.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.43)



45.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne e junak toj što dobiva vo borenje,tuku junak e onoj koj se vozdrżuva vo lutinata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.45)



46.Sulejman b.Sured r.a.kažuva:“Sedev so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,a dvajca lugje se karaa megjusebno. Edniot od niv celiot pocrvenet a vratnite žili mu bea napnati od lutina.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

“Navistina,jas znam eden zbor,koga bi go izgovoril,ќe mu isčezne ona što go snašlo.Koga bi rekol:”Eudhu Billahi Mineš-Šejtanir-Rraxim,ќe mu pomine ona što go snašlo.”Prisutnite na čovekot mu rekoa:Allahoviot Pratenik s.a.v.s., ti rekol da pobaraš zasolnište kaj Allah od šejtanot prokolnat!” (Rijadus-Salihin Hadis br.46)



47.Mu'az ibn Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe ja sovlada svojata lutina i togaš koga e vo sostojba da ja pokažuva,na Kijametskiot den Allah s.v.t.,ќe go povika pred celiot narod da izbira Xennetska hurija (žena) za sebe od koja ќe posaka. (Rijadus-Salihin Hadis br.47)



48.Ebu Hurejre r.a.,zboruva deka eden čovek došol kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu rekol:”Posovetuvaj me, preporačaj mi nešto!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Ne luti se!”Čovekot nekolkupati go povtori istoto prašanje,P ratenikot s.a.v.s., sekoj pat mu odgovoril:“Ne luti se!” (Rijadus-Salihin Hadis br.48)



49.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Na mu’minot i mu’minkata (vernikot i verničkata) ne i prestanuvaat iskušenijata vrz niv,vrz nivnite deca i vrz nivniot imot se dodeka ne im se izbrišat site nivnite grevovi,i taka da se sretnat so Vozvišeniot Allah bez ni eden grev”.

(Rijadus-Salihin Hadis br.49)



53.Abdullah ibn Ebi-Evfa r.a,raskažuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za vremeto na edna od vojnite,počekal dodeka sonceto ne preminalo kon zapad,potoa stana i im reče na prisutnite:“O lugje,ne posakuvajte sredba so neprijatelot,i od Allah barajte selamet,a koga ќe se sretnete so neprijatelot,togaš bidite strplivi,i znajte deka Xennetot e pod senkite na sabjite.Potoa dodade:“O Allahu naš,Objavitel na Knigata,Dvižitel na oblacite, Pobednik na site četi,pobedi gi (našite neprijateli) i pomogni ni protiv niv!” (Rijadus-Salihin Hadis br.53)

6IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 3:57 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
4)Iskrenost - sidk

Allah subhanehu ue teala veli:
أَجَعَلْتُمْ سِقَايَةَ الْحَاجِّ وَعِمَارَةَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ كَمَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَجَاهَدَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ لا يَسْتَوُونَ عِنْدَ اللَّهِ وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ
”O vernici,plašete se od Allah i bidite so onie koi se iskreni....”(Sura Et-Tevbe 9:19);
Koga se odnesuva hadis na ova tema,eve nekolku:



54.Ibn-Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Iskrenosta vodi kon dobrotata,a dobrotata vodi vo Xennet.”Navistinaovekot iskreno zboruva i (raboti),se dodeka kaj Allah konečno ne bide zapišansiddik” (iskren vernik).

Navistina,lagata vodi vo rasipnost,a rasipnosta i grešenjeto vodat vo Xehennemovekot koga stalno laże,kaj Allah ќe bide zapišan teżok lażlivec. (Rijadus-Salihin Hadis br.54)



55.Hasan,sin mu na Ali,vnuk mu na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,raskažuva:

Od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi zapamtiv slednite zborovi:“Ostavi go se ona vo što somnevaš (dali e hallal ili haram),drżise na ona vo što ne se somnevaš.Navistina, iskrenosta e sigurnost,a lagata e somnevanje.”

(Tir­mi­dhi sahih) (Rijadus-Salihin Hadis br.55)



56.Od Ebu Sufjan Sahr b.Harba r.a.,se prenesuva vo drugiot hadis,każuvanje za Herakleja:“Herakleja prašal:

“Što vi nareduva (Allahoviot Pratenik s.a.v.s.)?,każuva Ebu Sufjan“Ni veli:“Allaha da go obożuvate,Eden Edinstveniot,drugi bogovi Nemu ramni da ne mu pripišuvame,i ostavajte go ona što vi zboruvaat pretcite vaši. Nareduva namaz,iskrenost,čednost, i vnimatelnost kon rodninata“. (Rijadus-Salihin Hadis br.56)



57.Ebu-Sabit ili Ebu-Seidili Ebu el-Velid (naučnicite se delat-na pravoto ime) Sehl ibn Hunejf r.a.,koj beše učesnik vo vojnata na Bedr,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj iskreno ќe pobara od Vozvišeniot Allah šehadet (da pogine kako šehid),Allah ќe mu dade stepen na šehid pa makar da umre vo svojata postela (a ne na borbenoto pole) (Rijadus-Salihin Hadis br.57)



59.Ebu-Halid Hakib b.Hizam prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Kupuvačot i prodavačot imaat sloboden izbor se dodeka ne se raziduvaat,pa ako bidat iskreni i go iznesat stvarnata vrednost (na robata),ќe imaat bereќet vo pazarot,a ako ќutat i krijat,togaš ќe im nedostasuva bereќet vo ona što pazarija.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.59)

7IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:01 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
5) Samokontrola

Allah subhanehu ue teala veli: الَّذِي يَرَاكَ حِينَ تَقُومُ وَتَقَلُّبَكَ فِي السَّاجِدِينَ “Koj te gleda koga stanuvaš(na namaz),i tvoeto poklonuvanje megju onie koi sexde pravat.“ (Sura Eš-Šu'ara 26:218-219)
أَيْنَ مَا كُنْتُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ“Toj e so vas kade i da ste(so znaenjeto Negovo)...“(Sura El-Hadid 57:4)
إِنَّ اللَّهَ لا يَخْفَى عَلَيْهِ شَيْءٌ فِي الأرْضِ وَلا فِي السَّمَاءِ “Na Allah ne mu e ništo skrienoni na zemjata
ni na neboto.“(sura Ali-Imran 3:5)
يَعْلَمُ خَائِنَةَ الأعْيُنِ وَمَا تُخْفِي الصُّدُورُ “Toj gi znae pogledite koi gledaat skrišno vo ona što e zabraneto,
a i ona što krijat gradite (srcata) (Sura El-Gafir 40:19)
قُلْ إِنْ تُخْفُوا مَا فِي صُدُورِكُمْ أَوْ تُبْدُوهُ يَعْلَمْهُ اللَّهُ وَيَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأرْضِ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ Ќe go kriete
ona što e vo srcata vaši ili javno ќe go kažete,Allah znae.” (Sura Ali Imran 3:29)



Ušte mnogu drugi ajeti ima na ova tema,a eve i nekolku hadisi:


60.Omer ibn Hattab r.a.,propoveduva:“Eden den sedevme kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odednaš se pojavi čovek so izrazito bela obleka i crna kosa,bez nekakvi znaci na patuvanje,a nikoj od nas ne go poznavaše.Mu se dobliži na Pratenikot s.a.v.s.,i sedna taka što,gi dopre kolenata vrz negovite Pratenikot s.a.v.s.,i svoite race gi stavi na negovite kolena potoa,reče:“O Muhammed,kaži mi što e islam?“Allahoviot Pratenikot s.a.v.s., odgovori:“Islamot e da posvedočiš deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Allahov Pratenik,da klanjaš namaz,da davaš zekat,da postiš ramazan,da ja posetiš Bejtullah (Ka’ba) dokolku si vo možnost.”

Čovekot odgovori:“Vo pravo si.”

“Se začudivme za negovoto prašuvanje i tvrdenje deka Pratenikot s.a.v.s.,e vo pravo”,veli Omer r.a.Reče:

“Kaži mi što e iman?”Pratenikot s.a.v.s.,odgovori:“Iman e da veruvaš vo Allah,vo Negovite meleci,vo Negovite Knigi,vo Negovite pratenici,vo Sudniot den i da veruvaš deka e sve odredeno,bilo dobro ili bilo lošo.”

Čovekot pak reče:“Vistinata go reče.”

Potoa reče:“Kaži mi za ihsan (sovršenstvoto vo verata)!

Pratenikot s.a.v.s.,odgovori:“Ihsan e da mu robuvaš na Allah kako da go gledaš,zošto,ako ti ne go gledaš,Toj tebe,navistina te gleda.”

Potoa reče:“Kaži mi za Kijametskiot den (posledniot čas)?”

Pratenikot s.a.v.s.,odgovori:“Prašaniot za toa ne znae ništo poveќe od onoj koj go prašal.”

Reče:“Kaži mi za predznacite na Kijametot?”

Pratenikot s.a.v.s.,odgovori:“Koga robinkata ќe ja rodi svojota gospodarka,koga ќe vidiš goli i bosi ovčari,čuvari na stada a se natprevaruvaat vo gradenje na visoki palati.”

Potoa čovekot si zamina,a po nekoe izvesno vreme,Allahoviot Pratenikot s.a.v.s.,mi reče:

“O Omer,znaeš li koj beše onoj čovek?”

Jas mu odgovoriv:“Allah i Negoviot Pratenik najdobro znaat.”Togaš toj s.a.v.s.,mi reče:

Toj beše Xibril vi dojde da ve pouči vo vašata vera.”

Vo značanjeto na zborovite“robinkata ќe ja rodi svojota gospodarka,ima poveќe mislenja.Ednoto od niv e deka svetot tolku ќe se rasipa što decata so svoite roditeli ќe postapat,kako što gazdata postapuva so svojot rob (sluga). (Rijadus-Salihin Hadis br.60)



61.Ebu-Dherr Xundub ibn Xunade i Muadh ibn Xebel r.a.,prenesuvaat deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Plašise od Allah s.v.t.,kade i da si; vokolku napraviš lošo delo,bezdrugo po nego napravi dobro koe ќe go izbriše,i ubvo odnesuvaj se kon lugjeto” (Rijadus-Salihin Hadis br.61)



62.Ibn-Abbas r.a.,propoveduva deka den sedel pozadi Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i mu rekol:

“O momče,jas ќe te poučam na nekolku vażni zborovi:Vnimavaj na Allah i Allah ќe te čuva; vnimavaj na Allah pa sekogaš ќe Go najdeš vo svojata blizina (kako te pomaga).Ako bi pobaral od nekogo nešto,baraj samo od Allah,a ako baraš pomoš,togaš samo od Allah baraj.Znaj deka,koga celiot svet bi se sobral da ti koristi vo nešto,ne ќe ti koristi ni malu poveќe od ona što ti propišal i odredil Allah,a isto taka,koga bi se sobrale da ti naudat so (naštetat) nešto,ne bi te naštetile poveќe od ona što ti propišal i odredil Allah; Percata (za pišuvanje na odredbite) se podignati,a mastiloto se isuši (odredenoto poveќe ne se menuva”.)

***A po rivaetot na drugite pišuva:“Vnimavaj na Allah,ќe Go najdeš sekogaš pri sebe (na pomoš),ne zaboravi na Allah vo bogatsvto,Allah ne ќe te zaboravi vo siromaštija,i znaj deka,se što ќe te nadminuva,ne ќe možeše da te snajde (bilo dobro ili lošo),a bilo što da te snajde,nikako ne ќe možeše da te nadminuva,i znaj deka uspehot e so sabur,da e lesnotijata posle teškotija,i deka so teškotijata e i lesnotijata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.62)



63.Se prenesuva od Enes r.a.,deka rekol:“Vie,navistina,činite raboti koi se vo vašite oči (po vašeto mislenje) potenki od vlaknoto,a nie,za vreme na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi smetavme kako (golemi) grevovi i propast.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.63)



64.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina,Vozvišeniot Allah vo ništo ne Go trpi drugiot.Ova se gleda vo ona što go raboti čovekot od zabranetite (haram) raboti,(Zošto,togaš čovekot go usporeduva żelbata na Allahovite stvorenija,so żelbata na Allah,a taa sporedba e zabraneta-toa e širk)”

(Rijadus-Salihin Hadis br.64)



65.Ebu Hurejre r.a.,kažuva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga rekol:“Allah posaka da gi iskuši, trojca od Sinovite Beni-Israilovi (Izraelčani); edniot leprozen,vtoriot ќelav a tretiot slep,pa im isprati eden melek.

Melekot mu dojde na leprozniot i go praša:“Što sakaš najmnogu?”

Toj mu odgovori:“Naj poveќe bi sakal da imam ubava koża i da se oslobodam od ona od što se zgaduvaat lugjeto od mene.”Melekot,pomina so svojata raka po negovoto telo od koe isčezna leprozata i mu se vrati ubavata koża.Potoa melekot go praša:“Kakov imot najmnogu sakaš?”Odgovoril: Devi ili kravi? (prenesuvačot ne se seќava točno).I togaš Allah mu dade edna ubava kamila koja vo stomakot noseše malo,i melekot mu reče:

”Allah ti dade bereќet vo nea” Potoa melekot dojde kaj ќelaviot i go praša:”Što bi ti zasakal naj poveќe?”

Ubava kosa i da se oslobodam od ona što se zgaduvaat lugjeto od mene.”odgovoril toj.Melekot go pomiluva po glavata,mu isčezna bolesta i mu se vrati sjajot na kosata.

Melekot pak zapraša:”Kakov imot naj poveќe bi zasakal?”

Kravi reče toj.Togaš Allah mu dade edna stelna krava i melekot mu reče:

”Allah neka ti dade bereќet vo nea”.

Potoa melekot dojde kaj slepiot i mu reče:”Što bi ti zasakal naj poveќe?”

Allah da mi go vrati mojot vid,da bi możel lugjeto da gi gledam,odgovoril toj.Melekot,pomina so svojata raka po negovite oči i Allah mu go vrati vidot.Potoa melekot reče:”Kakov imot naj poveќe bi zasakal?”

Ovci odgovori toj.Allah mu dade edna ovca.

Kaj trojcata dobitokot i plodot se mnożeše,taka poranešniot od leproza imaše polna dolina so kamili,poranešniot ќelavec polna dolina so kravi,a poranešniot slepec polna dolina so ovci.

Po izvesno vreme dojde melekot kaj leprozniot vo svojot poranešen izgled i mu reče:

”Jas sum siromav čovek,i edinstveno samo ti posle Allah,możeš da mi pomogniš.Zatoa te molam,kolnejќi te vo Onoj koj ti dade ubava boja na kožata i koj ti dade tolku kamili,da mi dadneš edna kamila,da bi możel da go prodolžam patot.”Toj mu odgovori:“Jas Imam mnogu obvrski.”

Melekot mu reče:“Kako da te poznavam od nekade,da ne beše ti onoj čovek so leproza što se zgaduvaa lugjeto od tvojot izgled,potoa Allah ti dade zdravje i bogatsvo?!.

Toj mu odgovori:“Baš na protiv,bogatstvoto go naslediv od moite predci.”Togaš melekot reče:

“Ako me izlaga,Allah neka te vrati vo onaa sostojba vo koja beše!”

Potoa melekot mu dojde na ќelaviot vo svojot poranešen izgled i mu go kaža istoto kako i na prviot.I toj mu odgovori kako što mu odgovori i prviot.Melekot mu reče:“Ako me izlaga,Allah neka te vrati vo onaa sostojba vo koja beše!”

Potoa melekot mu dojde na poranešniot slepec vo svojata poranešena forma i izgled i mu reče:

”Siromav čovek sum i se naogjam na patuvanje.Denes nikoj ne może posle Allah da mi pomogne osem ti,pa ti se molam so Onoj koj te podari so vid,da mi dadneš edna ovca,da bi możel da go prodolžam patot”

Toj mu odgovori:”I jas bev slep pa,Allah mi go vrati vidot.Zemi kolku sakaš,ili ostavi kolku sakaš.Vallahi,denes ništo nema da ti zabranam da zemeš za Vozvišeniot i Silniot Allah.”Togaš,melekot mu reče:“Zadrži si go celiot imot,vie bevte staveni vo iskušenie,Allah e zadovolen so tebe,a razluten na tvoite dvajca drugari.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.65)

8IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:06 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
66.Šeddad ibn.Evs r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pameten e onoj koj strogo vodi smetka za svoite postapki i raboti za život posle smrtta,a slab e onoj koj gi sledi svoite strasti i bez pričina se nadeva i se poveruva na Allah.”

Vozvišeniot Allah vo Kur’anot veli: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

“O vernici,plašete se od Allah,i sekoj čovek neka gleda što pripremil za utre!“ (Sura El-Hašr 59:18) Pogledni gi i slednite hadisi pod broj:,104,116,461,1292,1383,1564.Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an:Sura El-Infitar 82:5),(Sura En-am 6:164) (Rijadus-Salihin Hadis br.66)



67.Ebu Hurejre r.a.prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Od ubavinata na islamot-verata na eden čovek e da go ostavi ona što ne go interesira.” (Rijadus-Salihin Hadis br.67)



68.Umer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ne mora čovekot da se praša za pričinata za tepenje na svojata žena.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.68)

Komentar:Isto taka ovoj hadis e zabeležen i od Ibn Maxeh i Ahmed.Ovoj hadis Sheikh El-Albani go klasificira vo grupata na da'if (slab) hadisi,bidejќi raskažuvanjeto ne e autentičen i vrz toa sodržinata e bez vreden.

Negoviot isnad e da'if; vidi Irva ul Ghalil br.2034.5:68 strana 21.



6) Takvaluk (bogobojaznost)

Vozvišeniot Allah vo Kur’anot veli: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ “O vernici,plašete se od Allah onaka kako treba da se plašite.“ (Sura Ali-Imran 3:102)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلا سَدِيدًا O vie koi veruvate!
Plašete se od Allah i zboruvajte ja samo vistinata.“(Sura El-Ahzab 33:70)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ “O vernici,ako mu se
plašite na Allah,Toj sposobnost ќe vi podaruva pa ќe možete vistinata od lagatada go podelite i
vašite loši postapki ќe gi pokrie i ќe vi oprosti. A Allahovata dobrota e neizmerna.“ (Sura El-Enfal 8:29)



69.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka go prašale Allahoviot Pratenik s.a.v.s.:”Koj e naj česniot čovek?

Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Najčesniot e onoj koj e najbogobojazliv.”Prisutnite rekoa:“Ne te prašavme za toa.”

Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Togaš (najčesniot čovek) e Jusuf,sin na Allahov Pratenik,koj isto taka(i toj)e sin na Allahov Pratenik,koj e sin na Allahoviot prijatel Halil.“Prisutnite pak rekoa:“Ne te prašavme za toa.”

Togaš, Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Togaš,me prašuvate za potekloto na Arapite i nivnite pratatkovci.Onie koi bile naj dobri od niv vo xahilijetot (neverstvo),tie se naj dobrite vo islamot,samo ako se poučat vo verskite propisi.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.69)



70.Ebu-Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Navistina,ovoj svet e sladok i privlečen,navistina,Allah ve postavi na nego kako halifi samo da vidi kako ќe postapite.zatoa,plašete se od dunjalukot i plašete se od ženite,bidejќi prvata spletka (fitna) kaj izraelcite,beše zaradi żenata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.70)

71.Ibn-Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,imal običaj često pati da go prouči slednata dova (molitva): “Allahu moj,Te molam za praviot patokaz,vistinska bogobojazlivost,česnost i da ne bidam ovisen od tvoite robovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.71)



72.Adijj ibn Hatim et-Tai r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe se zakolni deka ќe napravi nešto,pa potoa ќe uvide ona što e po ispravno od toa,neka napravi ona što e po bogobojazno.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.72)



73.Ebu-Umame el-Bahili r.a.,propoveduva deka go slušnal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,kako za vreme na hutba (vaz),na oprosniot haxx,reče:“Plašete se od Allah,klanjajte pet dnevni namazi,postete mesec dena,davajte zekat na svojot imot,bidite pokoruvajte se na vašite zapovednici,pa ќe vlezete vo Xennet na vašiot Gospodar.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.73)

9IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:14 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
7 Cvrsto uveruvanje (jekin) i doverba (tevekkul)

Vozvišeniot Allah vo Kur’anot veli:
وَلَمَّا رَأَى الْمُؤْمِنُونَ الأحْزَابَ قَالُوا هَذَا مَا وَعَدَنَا اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَصَدَقَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَمَا زَادَهُمْ إِلا إِيمَانًا وَتَسْلِيمًا “A koga vernicite
gi vidoa sojuznicite,rekoa:“Ova e toa što ni obeќavaa Allah i Negoviot Pratenik,
Allah i Negoviot Pratenik vistinata ja zboruvaa!“(Sura El-Ahzab 33:22)

إِنْ يَنْصُرْكُمُ اللَّهُ فَلا غَالِبَ لَكُمْ وَإِنْ يَخْذُلْكُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِي يَنْصُرُكُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ
“...I samo vo Allah neka imaat doverba vernicite!“ (Sura Ali-Imran 3:160)

حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ
فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لانْفَضُّوا مِنْ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ
“......A koga ќe rešiš,togaš imaj doverba vo Allah.“ (Sura Ali-Imran 3:159)

وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا “I ќe go hrani
od kade što ne se nadeva; na onoj koj ima doverba vo Allah,Toj mu e dosta...“ (Sura Et-Talak 65:3)

Što se odnesuva do hadisite na ova tema,eve i nekolku od niv:



74.Se prenesuva od ibn-Abbas r.a.,koj veli:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pokažani mi se narodite i vidov Pratenik a so nego grupa sledbenici (grupa od 3-10),i vidov Pratenik a so nego,eden čovek ili dvajca Pratenici a so nim nemaše nikoj drug.

Potoa vidov mnogu narod,pa pomisliv deka e mojot ummet.Togaš mi beše rečeno:“Ovoj e Musa i negoviot ummet (narod)“, no pogledni na ona strana,koga poglednav,vidov ogromna masa narodi,pa mi beše rečeno:

“Pogledni na onoj kraj“,koga eto,i tamu ogromna masa narodi pa mi beše rečeno:“Ova e tvojot ummet i so niv sedumdeset iljadi,koi ќe vlezat vo Xennet bez da polagat smetka i bez predhodno kaznuvanje.“

Potoa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,stana i vleze vo svojata kuќa.Dodeka lugjeto, počnaa da zboruvaat za onie koi ќe vlezat vo Xennet bez da polagat smetka i bez predhodno kaznuvanje.Lugjeto rekoa: “Možebi tie se ashabite (drugarite) na Allahoviot Pratenik Muhammed s.a.v.s.“Nekoi drugi rekoa:“Možebi tie se onie,koi se rodeni vo islam i ne mu napravile širk na Allah subhanehu ue teala“.Dodeka lugjeto davaa razni predpostavki,od kuќata izleze Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i praša:“Okolu što se spravite?“Koga mu objasnija,Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Tie se onie koi ne ќe (činat rukje) lečat bolesti so učenje na ajeti (od Kur'an) i dovi (molitvi) i nema da pobaraat toa da im se čini.Tie se onie,koi ne se nadmeni (arogantni),nego na svojot Gospodar se priklonuvaat.“

Stana Ukaše b.Muhsin i reče:

Allahov Prateniku,zamoli go Allah da me napravi da bidam eden od niv.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:

“Ti si eden od niv.“Posle nego stana ušte eden čovek,i reče:“Zamoli go Allah da me napravi i mene da bidam eden od niv.“ Allahoviot Pratenik s.a.v.s., mu reče:“Ukaš te pretekna vo toa.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.74)



75.Od Ibn Abbas r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,imal običaj da ja uči slednata (molitva) dova:

“O Allahu moj,samo Tebe Ti se pokoruvam,Tebe ti veruvam,vrz Tebe se potpiram,samo Tebe Ti se obraќam i samo vo Tvoe ime se boram! O Allahu moj,se priklonuvam kon Tvoeto dostoinstvo,nema drug bog osven Tebe, sočuvaj me od zabluda;Ti si, Allahu moj,večno Živ,Bezsmrten,a xinite i lugjeto (vidlivi i ne vidlivi) se smrtnici.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.75)

10IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:16 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
76.Se prenesuva od Ibn Abbas r.a.,deka rekol:“Allah ni e dosta,i prekrasen Gospodar li e On.“(HasbunAllahu ve ni'me-l-vekil) rečenica koja go izgovoril Ibrahim alejhis selam,koga bil frlen vo ognot,a i Muhammed s.v.s.v.s, koga mu rekoa:“Neprijatelite se zbirat zaradi vas,treba da se čuvate“,pa im se zacvrsti veruvanjeto,pa si rekoa:Allah ni e dovolen;prekrasen Gospodar li e On.“Dodeka vo rivajetot na Buhari stoi deka toa beše posledniot zbor koj go izgovoril Ibrahim a.s.,pred da bide frlen vo ognot. (Rijadus-Salihin Hadis br.76)



77.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Ќe vlezat vo Xennet lugjeto čii srca ќe bidat nalik srcata na pticite.”(Značenje:koi se potpiraat na Allah,srcata im se neżni i meki)”. (Rijadus-Salihin Hadis br.77)

11IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:18 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
78.Xabir r.a.,raskażuva,deka izlegol na borba so Pratenikot s.a.v.s.,kon Nexd i na vraќanjeto,popladne se zatekle na kaktusovata dolina.Tuka zastanal Pratenikot s.a.v.s.,lugjeto se razidoa po kaktusovite senki,dodeka Pratenikot s.a.v.s.,se smestil pod ladovinata na drvoto (semura),obesuvajќi ja sabjata na nego.Za kratko vreme,site zaspavme.Potoa ne razbudi Pratenikot s.a.v.s..Pokraj nego se naogjaše eden beduin,koj reče:“Ovoj ovde,duri spiev go grabna mojata sabja.Jas se probudiv,i go vidov beduinot so nasukana sabja,pa pe praša:

“Koj ќe te zaštiti od mene?“

Rekov“Allah“,i toa go poftoriv tri pati.Pratenikot s.a.v.s.,ne go kazni i beduinot sedna.

Vo drugoto predanie,Xabir r.a.,raskażuva:“So Pratenikot s.a.v.s.,bevme vo borbata na Zatur-rika'i,kade što najdovme edno stablo,koe go stavivme za Pratenikot s.a.v.s..Isto vremeno,dojde eden mušrik,go grabna sabjata na Pratenikot s.a.v.s.,koja beše obesena na drvoto,i reče:“Dali se plašiš od mene?“

Ne,reče Xabir r.a.Mušrikot reče:“Koj ќe te zaštiti od mene?“

Allah,odgovori Xabir r.a..Dodeka vo rivaetot na Ebu Bekr el-Ismailija,vo negoviot sahih reče:“Koj ќe te zaštiti od mene?“

Reče:“Allah“.Mu ispadna sabjata od negovata raka,Pratenikot s.a.v.s.,go zede vo svojata raka i (na mušrikot) mu reče:“A koj ќe te zaštiti od mene?“Mušrikot mu udgovori:“Postapi dobro so mene.“

Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Dali svedočiš deka nema drug bog osven Semoќniot Allah i deka sum jas Allahoviot Pratenik?“

Mušrikot udgovori:“NE,nego ti davam zbor deka nema da se boram protiv tebe,nitu so narodot koj ќe se bori protiv tebe.“Pratenikot s.a.v.s.,go ostavi da si zamine.Mušrikot se vrati kaj negoviot narod,i im reče:“Doagjam od kaj naj dobriot čovek.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.78)



79.Se prenesuva od Omer r.a.,deka rekol:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Koga vistinski bi imale dovrba i potpirale vrz Allah,On ќe ve hrani kako što gi hrani pticite.Nautro ќe trgnat da letaat so prazni a se vraќaat so polni stomaci.” (Rijadus-Salihin Hadis br.79)



80.Bera’ibn‘Azib radiallahu anahuma,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“O čoveku,koga ќe legniš na večer, reči:“O Allahu moj,dušava moja Tebe Ti ja predavam;licevo Tebe Ti go upravuvam,a problemive moi Tebe Ti gi prepuštam; vrz Tebe se potpiram,nadevajќi se vo Tebe i stravuvajќi od Tebe; nema sigurno zasolnište i pribežište osven Tvoeto.Jas veruvam vo Tvojata Kniga koja Si ja objavil,i Tvojot Pratenik što Si go ispratil.”Ako toa go proučiš i taa noќ umiraš,si umrel celosno čist (fitre),a ako se razdeniš,si napravil hajr (dobro).”

Vo eden drug rivaet stoi:“Koga ќe odiš na spienje,zemaj abdest,kako što go zemaš za namaz,potoa legni na desnata strana i kaži go gore navedenoto.... i neka ti bidat tie poslednite zborovi pred spienje.” (Rijadus-Salihin Hadis br.80)



81.Ebu Bekr es-Sidik r.a.,prenesuva deka rekol:“Dodeka bevme vo pešterata so Allahoviot Pratenik s.a.v.s., możev da gi gledam stopalata na mušricite koi bea nad našite glavi,pa mu rekov na Pratenikot s.a.v.s.,:

Allahov Prateniku,ako nekoj pogledne na nivnite stapalki,ќe ne otkrijat.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,na toa,reče:

“Što misliš o Ebu Bekr za dvajcata koj,Allah e tretiot?“ (Rijadus-Salihin Hadis br.81)



82.Majkata na pravoernite Ummu Selema r.a.,propoveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga ќe izlezel od svojata kuќa, ќe izgovorel:“Bismillah (vo imeto na Allah)!Se potpiram vrz Allah.O Allahu moj,Tebe Ti se priklonuvam od mojata lična zabluda,ili,pak,da ne bidam od drugite skršnat vo zabluda,da ne zgrešam ili,drugite da ne me navedat nag rev,lošo da ne napravam i lošo da ne mi se napravi ili,pak,od neznaenje da grešam ili,pak,da ne bidam nateran vo grev od nečie neznaenje.” (Rijadus-Salihin Hadis br.82)

12IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:23 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
83.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe reče (koga ќe izleze od svojot dom):

Bismilah,“Vo imeto na Allah,se potpiram vrz Allah,nema ni sila ni moќ osven onaa na Allah”.

Togaš ќe mu se reče:“Upaten si po vistinskiot pat,zaštiten si i začuvan si od šejtanot.”

Ebu Davud,dodava:“Eden šejtan na drug šejtan mu veli:“Kako ќe se odnesuvaš kon čovekot koj e upaten,zaštiten i sočuvan?” (Rijadus-Salihin Hadis br.83)



84.Se prenesuva od Enes r.a.,deka rekol:“Vo vremeto na Pratenikot s.a.v.s.,bile dvajca braќa,edniot doagjal kaj Pratenikot s.a.v.s.,dodeka drugiot rabotel na nivata.Ovoj što rabotel na nivata,se pożalil kaj Pratenikot s.a.v.s.,na svojot brat.Na toa,Pratenikot s.a.v.s.,mu rekol:“Możebi od nego ti doagja ona što ti e potrebno.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.84)
Cool Istrajnost na Praviot pat (istikame)

Vozvišeniot Allah vo Kur’anot veli:
فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَكَ وَلا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ “Ti odi na praviot pat
kako što ti e naredeno.”(Sura Hud 11:112)
إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلا هُمْ يَحْزَنُونَ أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ خَالِدِينَ فِيهَا جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ”Onie koi velat: ”Našiot Gospodar e Allah!”,i izdržuvaat na Praviot pat,od ništo neka ne se plašat i ni za što da ne taguvaat.”(Sura El-Ahkaf 46:13-14)



85.Se prenesuva od Sufjan ibn.Abdullah r.a.,deka rekol:

“Rekov o Allahov prateniku,kaži nešto za islamot za što,osven tebe,ne ќe prašam nikogo.”Allahoviot pratenik s.a.v.s.,odgovori: “Veruvaj vo Allah i istraj vo toa!” (Rijadus-Salihin Hadis br.85)


10) Natprevaruvanje vo dobri dela,bez kolebanje

Allah subhanehu ue teala vo Kuranot veli:
وَلِكُلٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّيهَا فَاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ أَيْنَمَا تَكُونُوا يَأْتِ بِكُمُ اللَّهُ جَمِيعًا إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ”A vie potrudete se drugite,da gi nadminuvate vo pravenje na dobri dela!” (Sura El-Bekare 2:148)


وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالأرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ “I nastojuvajte
da go zaslužite prostenjeto na Gospodarot vaš i Xennetot koj se prostira kako neboto i zemjata,
podgotven za onie koi se plašat od Allah.“(Sura Ali-Imran 3:133



87.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Pobrzajte so dobrite dela,zošto,ќe se pojavat neredi (izmislotini) koi,ќe se pojavat kako etapite na noќta;čovekot ќe se razbudi kako vernik,a ќe zanoќi kako nevernik,ili,čovekot ќe zanoќi kako vernik,a ќe se razdenit kako nevernik,ќe ja prodadat svojata vera za dunjalučki interesi.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.87)



88.Od Ukbet Ibn el-Haris r.a,se prenesuva deka rekol:“Vo Medina,klanjav ikindija namaz so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,od koga predade selam,stana i pobrzano vleze vo edna soba od negovite żeni.Lugjeto se začudia.

Pratenikot s.a.v.s.,koga izleze od sobata,primeti deka lugjeto se začudia pa im reče:“Se setiv deka doma imam nešto od zlatoto,pa ne sakav da bidam optereten so toa,i narediv da se dade na siromasite“

Vo eden drug rivaet pišuva:“Vo kuќata imav nešto od zlatoto koe e sadaka,pa ne sakav da noќeva kaj mene.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.88)



89.Se prenesuva od Xabir r.a.,koj kažuva:“Vo denot na Uhud,nekoj čovek se obrati kaj Pratenikot s.a.v.s.,i go praša:“Što misliš,ako zaginam kade ќe bidam?Pratenikot s.a.v.s.,reče:“vo Xennet“;Čovekot gi frli urmite koi gi drżeše vo racete i vleze vo borbata se dodeka ne zagina.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.89)



90.Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka došol eden čovek kaj Pratenikot s.a.v.s.,i praša:

“O Allahov Pratenikotu,za koja sadaka čovekot ima najgolema nagrada?”

Pratenikot s.a.v.s.,mu odgovori: “Da podeliš sadaka koga si zdrav i skršav,plašejќi se od siromaštijata,a nadevajќi se na bogatstvo.I ne odolgovlekuvaj so sadaka duri da ti dojde dušata vo grloto,pa togaš da vikaš:”Podavajte mu na onoj tolku,a na onoj tolku,koga toa veќe postana nivnoto.” (Rijadus-Salihin Hadis br.90)



13IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:24 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:

وَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ فَيَقُولَ رَبِّ لَوْلا أَخَّرْتَنِي إِلَى أَجَلٍ قَرِيبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَكُنْ مِنَ الصَّالِحِينَ I delete od ona so što Nie ve snabduvame pred da mu dojde nekomu smrt,pa da reče:“Gospodaru moj,ušte malu kratko vreme da me zadržiš,pa milostina da delam i da bidam dobar!“ (El-Munafikun 63:10)



91.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo denot na Uhud,zede edna sabja i praša:”Koj ќe go zema ova od mene?”Site lugje gi krenaa racete vikajќi:”Jas,jas.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,praša:“A koj e vo sostojba da mu se izdolżit?“Site zaќutia.Ebu Duxane r.a.,stana i reče:“Jas ќe mu se izdolżam“.Toj ja zede sabjata i im gi sečeše glavite na nevernicite (Rijadus-Salihin Hadis br.91)



92.Od Zuber b.Adijja r.a.,se prenesuva deka rekol:

Dojdovme kaj Enes b.Malik r.a.,i mu se pożalivme za ona što ne snajde od Haxxot,a toj odgovori:

Bidite strplivi,zošto,navistinae dojde vremeto da bide po lošo od pominatoto i ќe bide taka se duri ne se sretnete so vašiot Stvoritel.Toa go slušnav od Pratenikot s.a.v.s..“ (Rijadus-Salihin Hadis br.92)



93.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Pobrzajte so dobrite dela pred da preteknite sedum raboti.Zarem očekuvate drugo nešto osven siromaštija,ili zastranato bogatstvo,ili smrtni bolesti, ili trošna starost,ili nenadejna smrt,ili prokletiot Dexal,ili Posledniot čas koj e posilen i po strašen?! (Rijadus-Salihin Hadis br.93)



94.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo denot na Hajber,rekol:

”Ova zname (simbolot-šehadetot-so crnobeli bukvi),navistina,ќe mu go predavam na čovek koj go saka Allah i Negoviot Pratenik.So negovite race,Allah ќe dava pobeda.“Omer r.a.,veli:“Do togaš,ne sakav da bidam toj. Stoejќi,očekuvav da me vika i predade znameto.Allahoviot Pratenik povika na Ali-(sin mu na Ebu Talib),mu go predade znameto i reče:“Odi i nemoj da se svrtiš se dodeka Allah ne ti dava pobeda.“Ali,si zamina malu,se svrte i izvikna:“O Allahov Prateniku,do kade i zošto da se boram protiv nevernicite?“

Pejgamberot s.a.v.s.,mu reče:“Borise protiv nevernicite se dodeka ne posvedočat deka nema drug bog osven Allah i da e Muhammed Negoviot Pratenik.Koga ќe go potvrdat toa,togaš,zabraneto ti e nivnata krv i imot,osven koga toa e obavezno (kisar i zeќat),a za nivnata smetka ќe odgovorat pred Allah.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.94)

14IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:26 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
11) Borba so samiot sebe (svoite strasti)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ “Onie koi
ќe se borat zaradi Nas,Nie,sigurno ќe gi upatime na patištata koi vodat kon Nas;
a Allah,navistina e na stranata na onie koi pravat dobri dela!” (Sura El-Ankebut 29:69)
وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ “I sè dodeka si živ,klanjaj mu se na svojot Gospodar!” (Sura El-Hixr 15:99)
فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ “Onoj koj ќe pravi i troška dobrina,ќe go vidi.” Sura Ez-Zelzele 99:7)
“A ona što go delite na drugite od vašiot imot,Allah,sigurno znae za toa.” (Sura El-Bekara 2:273)



95.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe se odnesuva neprijatelski kon Mojot evlija (prijatel),Jas ќe mu objavam vojna.Najsakana rabota so koja Mi se približuva Mojot rob e so ona što sum go zadolżil (farzovite),a potoa tok Mi se približuva so nafili se dodeka ne go zasakam,a koga ќe go zasakam,togaš Jas biduvam negov sluh,so koe toj sluša,negoviot vid,so koe toj gleda,negovite race so koi toj raboti,negovite noxe;so koji toj patuva (vo seto toa se čuva da ne se zgreši Allahoviot Zakon).Ako što da pobara, toa mu davam,a ako ja bara Mojata zaštita,Jas vednaš go štitam.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.95)



96.Od Enes r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go prenesuva slednoto od negoviot Gospodar: Koga robot mi se približva za edna peda,Jas mu se približuvam za eden aršin (nalaktica),a ako toj mi se približva za eden aršin,Jas nemu mu se približuvam za eden račen zafat (rašireni race),a koga toj Mi doagja so od,Jas nemu mu odam so trčanje.” (Rijadus-Salihin Hadis br.96)



97.Ibn-'Abbas r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Dva blagodata(Allahovi)ne se iskoristeni od mnozinstvoto: zdravjeto i slobodnoto vreme.” (Rijadus-Salihin Hadis br.97) Pogledni go i hadisot br.574.



98.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tolku dolgo stoeše na noќniot (nafile) namaz,duri noxete bi mu otekle, dodeka Ajše r.a.,rekla:“Zošto go praviš toa Allahov Prateniku,koga veќe Allah ti gi prostil poranešnite i idnite grevovi?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:“Zar,ne treba da se potrudam da bidam blagodaren rob?”

(Rijadus-Salihin Hadis br.98)

15IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:28 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
99.Ajša r.a.,prenesuva: “Koga ќe nastapea poslednite deset dena na ramazan,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tie večeri ќe gi minuvaše vo ibadet,svoite čeda ќe gi budeše za namaz,nevoobičaeno ќe se trudeše vo ibadetot i ќe se odalečuvaše od ženite.” (Rijadus-Salihin Hadis br.99)



100.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Cvrstiot vernik e podobar i pomil kaj Allah od slabiot vernik.A i kon dvajcata ima hair,se dodeka se vernici.Prekumerno sakaj go ona što ti e od korist, baraj pomoš od Allah i nemoj da se żališ! Ako ti se sluči nešto lošo,nemoj da kažeš:“E,da pravev vaka ili onaka”, tuku reči:“Allah odredil ona što go sakal,zošto zborot “da praev vaka ili taka”,mu ja otvara vratata na šejtanot.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.100)



101.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Xehennemot-e zaobikolen so strastite i użivanjata na ovoj svet,a Xennetot e zaobikolen (izgraden) so neprijatnosti.” (Rijadus-Salihin Hadis br.101)



102.Od Ebu-Abdi Huzefje r.a.,se prenesuva deka rekol:

Edna večer klanjav namaz so Allahoviot Pratenik s.a.v.s..i započna so citiranje na suratael-Bekare“,pa pomisliv vo sebe ќe napravi ruku posle sto ajeti.Citirajќi, toj si prodolżi,pa pomisliv deka so nea ќe go klanja celiot rekat.Pri krajot pomisliv ќe odi na ruku;pa započna so sureto“En-Nisa”i nego go završi; a potoa započna so sureto“Ali Imran” i nego go citiraše,ispravno izgovarajќi go sekoj harf.Koga ќe citiraše ajet na tesbih (slavenje na Allah),ќe Go slaveše,govorejќi;“Subhanallah“.Koga ќe naideše na ajet vo koj se bara molba (dova-molitva),bi se molel.Koga ќe naideše na ajet vo koj se bara zasolnište kaj Allah,toa ќe go pobaraše.Potoa ќe napraveše ruku i ќe izgovoreše:

Subhane rabbiel adhim.

Taka,vremeto na ruku ќe mu traeše kolku i vremeto na stoenje (kijam),potoa ispravuvajќi se,ќe rečeše:

“Semiallahu Limen Hamideh“.Od koga ќe se ispraveše,ќe rečeše:“Rabbena Lekel Hamd“,stoejќi dolgo,kolku i na ruku.Potoa ќe odeše na sexde i ќe rečeše:“Subhane Rabbijel e'ala“, i sexxdeto mu beše pribliżno kolku i na stoenje (kijam).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.102)



103.Od Ibn Mesud r.a.,se prenesuva deka rekol:”Edna večer,klanjav namaz so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tolku go prodolżi Kijamot (stoenje na namaz),duri pomisliv nešto lošo.Prisutnite rekoa:“A što si pomisli?“

Ibn Mesud r.a.,reče:“Pomisliv da sednam i da go ostavam sam na kijam“ (Rijadus-Salihin Hadis br.103)

16IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:34 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
104.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Idha mate Ibnu Adem inkata'a amelehu il-la min thelatheh:Sadakatul xherije,ilmun nafiun terekehu,ue ueledun salihun jed'uleh.”(Mejjit-ot (umreniot) go sledat tri raboti:negovoto semejstvo, negoviot imot i negovite dela.Se vraќaat negovoto semejstvo i negoviot imot,a so nego ostanuvaat negovite dela.” Pogledni gi i slednite hadisi pod broj: 66,116, 461, 574, 1292,1383,1564.Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an: (Sura El-Hašr 59:18),(Sura El-Infitar 82:5),(Sura En-am 6:164) (Rijadus-Salihin Hadis br.104)



105.Od Ibn Mesud r.a.,se prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Navistina Xennetot e poblisku do vas od vrvcite na vašite čevli,isto taka i Xehennemot” (Rijadus-Salihin Hadis br.105)



106.Prenesuvaat od Ebu Firas Rebia b.Kaba el-Eslemija r.a.,slugite na Allahoviot Pratenik s.a.v.s,koj i pripagjaše na siromašnata grupa lugje narekuvanisufa“od Pratenikovata s.a.v.s.xamija,koj rekol:“Noќevav so Allahoviot Pratenik s.a.v.s., mu nosev voda za zemanje abdest,mu činev i drugi uslugi;pa mi reče:“Pobaraj od mene što ќe posakaš.“Rekov:“Baram da bidam prisuten so tebe vo Xennetot“,pa mi reče:“Što baraš osven toa?“Rekov:“Go baram samo toa.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Pomożi me vo toa so često pagjanje na sexde pred Allah s.v.t..

(Rijadus-Salihin Hadis br.106)



107.Sevban r.a.,propoveduva:“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:

Ti preporačuvam često da praviš sexde,zošto,za sekoe sexde,Allah te vozdignuva za edno derexe (stepen) i ti otstranuva po eden grev.” (Rijadus-Salihin Hadis br.107)



108.Abdullah Ibn Busr el-Eslemi r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Najdobriot čovek e onoj koj živee dolgo i stalno raboti dobri dela.” (Rijadus-Salihin Hadis br.108)



109.Enes r.a.,prenesuva:”Striko mi Enes b.Nadr r.a.,ne prisustvuvaše vo vojnata na Bedr,pa reče:”O Allahov Prateniku,jas izostanav od prvata vojna vo koja se boreše protiv mušricite.Ako Allah mi ovozmożuva da izlezam na bojnoto pole protiv mušricite,navistina Allah ќe im pokaże na lugjeto što możam da napravam.“Koga dojde denot na Uhud (vojnata na Uhud),muslimanite počnaa da se dvoumat,a toj reče:“O Allah,Ti se izvinuvam za delata na ovie muslimani,jas se prečistuvam i se otkażuvam od (mušricite) nivnite dela,a potoa trgna napred.“

Se sretna so Sad b.Muaz pa mu reče:“O Sad b.Muaze,Xennetot go poskauvam.“

Muaz mu odgovori:“Ti se kolnam vo Gospodarot na Ka'beto,i pokraj Uhud,go oseќam negoviot miris.“

Sad b.Muaz reče:“O Allahov Prateniku,jas ne bi możel da go napravam ona što go napravil.”

Enes r.a.,po natamu raskażuva:

“Go najdovme so osumdeset i nekolku rani naneseni so sabja,kopji i streli.“Go najdovme mrtov.

Mušricite tolku go isekle,što nikoj ne możeše da go prepoznava osven negovata sestra.Po vrvovite na negovite prsti,go prepoznala sestramu.Enes r.a.,każuva:“Mislevme i predpostavuvavme deka za nego beše objaven ajetot koj glasi: من المؤمنين رجال صدقوا ما عهدوا الله عليه فمنهم من قضى نحبه ومنهم من ينتظر وما بدلوا تبديلا “Ima vernici koi go ispolnuvaat dadeniot zavet na Allah,gi ima i koi zaginale,gi ima i koi go očekuvaat toa a ništo ne izmenile.“

(Sura El-Ahzab 33:23) (Rijadus-Salihin Hadis br.109)



110.Ukbe ibn.Umr el-Ensari r.a.,raskażuva:“Koga beše objaven ajetot vo koj se zapoveduva delenje na sadaka, mnozinstvoto od nas,zarabotuvaše nosejќi tovar na pleќite (amaluk),da bi delile sadaka.Dojde eden čovek i podeli dovolno imot kako sadaka,na što,nekoi (munafici) rekoa:“Saka samo da se pokaže!”.Potoa dojde drug čovek i dade sadaka samo nekolku gršti pčenica,na što pak nekoi rekoa:“Allah,navistina,ne e zavisen od vakva sadaka!Toa beše povod za objavata na ajetot:

الَّذِينَ يَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِينَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ فِي الصَّدَقَاتِ وَالَّذِينَ لاَ يَجِدُونَ إِلاَّ جُهْدَهُمْ فَيَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللّهُ مِنْهُمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ Onie koi ozboruvaat za vernicite zato što sadaka davaat,i za onie koi so maka davaat,Allah ќe gi kaznuva za nivnoto potčinuvanje i nimi gi čeka kazna ne podnesliva“(Sura Et-Tevbe 9:79) (Rijadus-Salihin Hadis br.110)



111.Ebu Dherr Xundub b.Xunade r.a.,raskażuva deka od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go slušnal sledniot kudsi-hadis:“O robovi Moi,Jas Sebe Si zabraniv nasilstvo (zulum),a i za vas toa go odrediv kako zabrana,pa ne činite nepravdi edninadrugi!

O robovi Moi,sekogo što Jas ne sum go upatil e vo zabluda,pa od Mene upatsvto barajte,a Jas ќe ve upatam!

O robovi Moi,site vie ste gladni,dodeka Jas ne ve nahranam.,pa barajte od Mene hrana da ve nahranam!

O robovi Moi,site vie ste goli,se dodeka Jas ne ve oblečam,pa barajte od Mene obleka,da ve oblečam!

O robovi Moi,vie grešite i denje i noќe,a Jas gi prostuvam site grevovi,pa pobarajte od Mene prostenje da vi oprostam!

O robovi Moi,bilo što da napravite,ne ste vo sostojba Mene da Mi naštetite,nitu pak,da mi koristite!

O robovi Moi,site lugje i xini,od prviot do posledniot,koga bi bile tolku pobożni,kolku što e najpobożniot pomegju vas,sve toa ni naj malku ne bi go zgolemilo carstvoto Moe!

O robovi Moi,site lugje i xini,od prviot do posledniot,koga bi bile tolku rasipani,kako što e najrasipaniot megju vas,toa vo ništo ne bi go namalil carstvoto Moe.

O robovi Moi,site lugje i xini,od prviot do posledniot,koga bi se sobrale site na edno mesto,i od Mene koga bi pobarale sè što posakuvaat,sekomu bi mu dal ona za što se molel,i toa nemaše da go smali ona što go poseduvam; toa e kako da go smaluva nakvasenata igla vodata na moreto.

O robovi Moi,se raboti samo za vašite dela,Jas site ќe gi zabeleżam,potoa sekomu ќe mu go dadam ona ona što si go zaslužil, paonoj koj ќe najde dobro (hajr),neka bide blagodaren na Allah s.v.t.,a onoj koj ќe najde (sherr) zlo,da ne go grdi nikogo-neka se grdi samiot sebesi”. (Rijadus-Salihin Hadis br.111)





17IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:38 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
12) Potiknuvanje vo zgolemuvanje na dobrite dela kon krajot na životot

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: “Neli ve ostavivme da živeete dovolno dolgo taka da,onoj koj trebal da razmisluva imaše vreme da razmisluva, a vi beše dojden i onoj (Muhammed) koj opomenuva?” (Sura Fatir 35:37)



Muslimanskata ulema (naučnici) ima različno mislenje vo vrska na vremeto vo gore navedeniot ajet;

edni kažuvaat 18,drugite 40,tretite 60,a za ovoj posledniot naveduvaat eden hadis koj go spomenuvaat 60 godini. Kažuvaat,deka žitelite na Medina,koga bi napolnile 40 godini,potpolno bi se posvetile na ibadetot.



Što se odnesuva do hadisite na gore navedeniot ajet,eve i nekolku od niv:



112.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: Kaj Allah nikakvi opravduvanja ne ќe ima onoj koj Allah go proživeel 60 godini.“(Ne ќe može da kažuva:

“Da živeev ušte nekoja godina,jas ќe napravev podobro“,zošto,životot od 60 godini e dovolno za sekoe pokajuvanje.) “Allah s.v.t.,veli:Zarem ne ve ostavivme da živeete dosta dolgo da bi onoj koj trebal da razmisli imal vreme da razmisli,a vi dojde i onoj (Muhammed) koj opomenuvaše?” (Sura Fatir 35:37 )

(Rijadus-Salihin Hadis br.112)



113. Od bn Abbas r.a.,se prenesuva deka rekol:”Ќe me vodeše Omer r.a.,vo društvoto na poznatite lugje, odgovornite vo Bedr.Nekoj od niv,kako da im smetaše moeto društvo stana i reče:

”Zašto ovoj vleguva vo našeto društvo?,Ovoj e mlad,nie imame deca kako nego!”

Stana Omer r.a.,reče:”Ovoj kako što vi e poznato,e eden od rodninata na prateništvoto,izvor na znaenje i pravilno mislenje.”Eden den me povikna,i me vovede kaj niv,jasno mi beše povikuvanjeto za da im pokażam.

Reče:”Što mislite vie za zborovite na Allah;”Koga pomošta i pobedata na Allah ќe dojde?.”

Nekoi rekoa:”Nas ni e naredeno da go veličime Allah, da barame prostenje i koga ќe ni dava pomoš i pobeda.”

Site si zaќutija i nikoj ništo ne zboruvaše.Potoa mene me praša:

”O Ibn Abbas,dali i ti taka misliš?”

Rekov:“Ne.”Pa togaš,što ќe każuvaš?”

Rekov:“Toa e exel (vremeto na smrta) na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za kogo Allah mu objavi:

“Ti veličaj Go Gospodarot tvoj i moli Go da ti prosti.Toj sekogaš go primal pkajanieto.“

Togaš Omer r.a.,reče:“Jas ne znam drugo značenje za ova sura,osven toa što go reče.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.113)



114.Ajša r.a.,raskażuva:”Posle objavata na surataIza xae nasrullahi vel-feth(koga ќe dojde Allahovata pobeda), Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,ne klanjaše nieden namaz a da ne rečeše:“Slava Tebe,Gospodaru naš,i neka ti e fala Allah,Ti prosti gi moite grevovi!”

Vo Buhari i Muslim se naveduva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,tie zborovi:

“Subhaneke Allahumme ve bihamdik,Allahumme-gfir-li”mnogu gi povtoruvaše na ruku i sexde,ispolnuvajќi go naredbata,kako što mu naredil Allah s.v.t,vo Kur’anot:” I Gospodarot tvoj veličaj go,bidi mu blagodaren i od Nego baraj da ti prosti”

Vo eden od rivaetite na Muslim stoi deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo poslednite denovi na svojot żivot, čestopati gi povtoruvaše zborovite:“Subhaneke Allahumme ve bihamdike eš-hedu en la ilahe ila ente estagfiruke ve etubu ilejk.”

Pa zatoaAjša r.a.,prašala:“Allahov Prateniku,zošto gi upotrebuvaš ovie zborovi a porano ne gi upotrebuvaše taka često?”Odgovori:“Prikažan mi e eden znak vo mojot ummet i koga ќe go vidam,treba što poveќe da gi izgovoram ovie zborovi,a toj znak jas go vidov vo surata“Iza Xae”“(Koga ќe dojde Allahovata pomoš i pomoš),a pobedata spomenata vo ova sura,se odnesuva na pobedata na muslimanite so osvojuvanjeto na Mekka),na što,mnogu arapski pleminja grupno vlegoa vo verata islam.“) i koga ќe gi vidiš lugjeto vo grupi vleguvaat vo Allahovata vera,ti veličaj Go Gospodarot tvoj,i zahfaluvajќi Go moli Go da ti prosti,Toj sekogaš primal pkajanie.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.114)



115. Anas (May Allah be pleased with him) said: Allah the Rubb of honour and glory sent Revelation to His Messenger (PBUH) more frequently before his death than at any other time.



116.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:


“Sekoj rob ќe bide oživean vo onaa sostojba vo koja ќe (se preseli vo ahiret) umre.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.116) Pogledni gi i slednite hadisi pod broj: 66,104,461,574,1292,1383,1564.

Pogledni gi i slednite ajeti vo Kur'an: (Sura El-Hašr 59:18),(Sura El-Infitar 82:5),(Sura En-am 6:164)

18IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:41 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
13) Mnoštvo (raznovidni) načini na pravenje dobri dela

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
“A za dobroto koe go pravite,Allah znae.”(Sura El-Bekare 2:197)
“A za dobroto koe go pravite,Allah sigurno znae.”(Sura El-Bekare 2:215)
“Onoj koj ќe napravi kolku troška dobrina ќe go vidi.”(Sura Ez-Zelzele 99:7)
“Onoj koj pravi dobro za sebe go pravi.”(Sura El-Xhathije 45:15)



117.Xundub ibn Xunade Ebu Dherr r.a.,propoveduva deka rekol:“O Allahov Prateniku,koja rabota e najdobra?”

Reče:“Veruvanje vo Allah i xihad na Negoviot pat.”Potoa go prašav:“Koj rob e najdobar?”(za kogo,bi imal golema nagrada ako go oslobodam)Reče:“Najdobar rob e onoj koj e naj cenet kaj negoviot gospodar i naj skapiot vo procena.“Potoa mu rekov:“A ako ne pravam ništo od toa?”Odgovori:“Togaš pomogni mu na drugiot vo negovata rabota,ili pomognimu na onoj koj ne e vo sostojba da go napravi toa što započnal!“Potoa mu rekov:

O Allahov Prateniku,što ako jas ne možam nekoja rabota da napravam?”Reče:“Čuvaj se nekomu da ne mu napraviš zlo,pa toa ќe ti se smeta kako sadaka od tebe.” (Rijadus-Salihin Hadis br.117)



118.Ebu Dherr r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sekoj den,koga ќe zazori,čovekot e dolžen da deli sadaka za sekoja dlanka i koska od teloto.Sekoj izgovor na (tesbih)Subhanallah e sadaka,sekoe izgovoreno El-Hamdulillah,e sadaka,sekoe izgovoreno La ilahe illallah e sadaka;sekoj tekbir Allahu Ekber e sadaka,nareduvanje na dobro e sadaka i sprečuvanjeto na zlo e sadaka.Se ova ќe go nadopolnuva klanjanjeto na dva rekata duha namaz (duha namaz,koj se klanja od koga ќe se kreva sonceto za dve strelki,pa se do pred (dhuhr) pladnevskiot namaz.” (Rijadus-Salihin Hadis br.118)



119.Ebu Dherr r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Mene mi se izloženi dobrite i lošite dela na mojot ummet,pa vidov,megju nivnite dobri dela spagja i otstranuvanjeto od patot na ona što im smeta na pešacite,a megju nivnite loši dela,spagja i neotstranetata plunka od mesxidot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.119)



120.Prenesuva Ebu Dherr r.a.,deka nekoi lugje rekle:“Allahov Prateniku,imašnite lugje gi ponesoa (Allahovite) nagradi,klanjaat kako i nie,postat kako i nie,pored toa davaat sadaka od višokot na nivnoto bogatstvo”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im reče:Neli Allah s.v.t.,i vas vi ovozmożi da delite sadaka?”Sekoj izgovor na(tesbih) e sadaka, sekoj tekbir(Allahu Ekber) e sadaka,El-Hamdulillah e sadaka,sekoj izgovoren šehadetEšhedu en La Ilahe Il-all-llah ve ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu”) e sadaka,nareduvanje na dobro e sadaka i sprečuvanjeto na zlo e sadaka,duri i bračniot odnos e sadaka.Togaš rekoa:

Allahov Prateniku,zarem i za zadovoluvanje na svoite strasti čovekot ima sadaka?

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Što mislite,koga čovekot ke go zadovoli strasta na ne dozvolen (haram) način, dali bi zaslużil kazna?“Isto taka,ako toa go čini na dozvolen (halal) način,zaslużuva nagrada.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.120)



121.Ebu Dherr r.a.kažuva,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:“Ni za što ne potcenuvaj (ne omalovażuvaj) od dobrite dela,pa makar da go sretneš brat ti so nasmevnato lice!” (Rijadus-Salihin Hadis br.121)



122.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sekoj den čovekot e zadolżen da dava sadaka za sekoj del na svoeto telo: megju dvajca da presudiš pravedno e sadaka; da mu pomogneš na čovekot da se kači na konj ili,da mu pomogneš teretot da go natovari na konjot,e sadaka;dobriot zbor e sadaka;sekoj čekor što ќe go začekoriš za na xamija e sadaka i odstranuvanje od patot na ona što im preči na lugjeto,e sadaka.“

Ovoj hadis Muslim go prenesuva od Ajše r.a.,na sledniot način:“Sekoj čovek e sozdaden taka što vo svoeto telo ima 360 zglobovi,onoj što ќe izgovori tekbir (Allahu Ekber),mu se zahvaluva na Allah,koj ќe izgovori šehadet (Ešhedu en La Ilahe Il-all-llah ve ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu),koj ќe izgovori subhanallah, koj ќe pobara Allah s.v.t.,da mu prosti, koj ќe otstrani kamen,granka,ili koska od patot po koj minuvaat lugje,ili nareduva dobro,ili odvraќa od zlo 360 pati vo toj den,se sačuval od Xehennemot toj den. (Rijadus-Salihin Hadis br.122)



123.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj što ќe vleze vo xamija (zaradi namaz) i ќe se vrati od nea,za sekoe negovo odenje i vraќanje,Allah mu podgotvuva doček vo Xennetot (Rijadus-Salihin Hadis br.123)



124.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

“O ženi muslimanki,nikoja od vas neka ne go potcenuva ona što ќe vi go dade komšivkata,pa makar bila i koska so malku meso! (noga od ovca).” (Rijadus-Salihin Hadis br.124)



125.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Imanot go sočinuvaat sedumdeset i nekolku delovi ili šeeset i nekolku delovi.Najdobriot del od niv e da izgovoriš“La ilahe ilallah,a najmaliot del,e odstranuvanje od patot na ona što im preči na pešacite,a i sramot e edna granka od imanot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.125)

19IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:46 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
126.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nekoj čovek patuvaše,pa go obzede golema žed.Po patot najde bunar ta si sleze i se napi voda.Koga izleze od bunarot,vide edno kuče kako lazi so jazikot i jadi kal od žed.Togaš čovekot reče:“Ova kuče go obzede žed,kakva što me obzede i mene.”Potoa pak sleze vo bunarot ja napolni mestvataevelot), drżejќi ja so zabite,se dodeka ne se iskači gore i go napoi kučeto.

Blagodarejќi na toa,Allah s.v.t.,mu gi prosti grevovite.

Ashabite (drugarite) prašaa:“Allahov Prateniku,i vo uslugata na životnite imame nagrada?”

Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Vo sve što ima crn drob ima nagrada.”

Vo rivaetot na Buharija stoi:“Blagodarejќi na toa,Allah mu prosti i go vovede vo Xennet.”

A vo eden drug rivaet na Buharija i Muslim stoi:“Eden den,edno kuče se vrteše okolu bunarot,samo što ne crkna od žed,koga go vide edna bludnica od Beni-Izraeli (Izraelčani),go sobu čevelot,zgrabi od vodata i go napoi kučeto i taka Allah i prosti nejzinite grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.126)



127.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina vidov eden čovek kako se šeta vo Xennetot poradi edno drvo koe go isekol na patot,bidejќi im smetaše na muslimanite.”

Vo eden drug rivaet stoi:“Naišol eden čovek po patot i vide edna granka od golemoto drvo što go poprečuvaše patot,i reče:“Vallahi,ќe ja otstranam ovaa granka za da ne im preči na pešačite,blagodarejќi na toa,Allah go vovede vo Xennet.”

Vo eden drug rivaet,pak,stoi:“Eden čovek odejќi po patot,naide na edna bodlikava granka i ja otstrani od patot,. Allah mu se zahvali so toa što mu gi oprosti negovite grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.127)



128.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj propisno i ubavo ќe zema abdest a potoa odi na xuma namaz,i molčejќi sluša hutba,ќe mu bidat prosteni grevovite megju dve xumi,i ušte za tri dena.No,ako nepotrebno dopre i malo kamče so svojata raka (za vreme na hutbata),go obezvredil nagradata na xuma namaz.”Vo eden drug rivaet se veli:“...za vreme na hutbata,ako mu veli na svojot drugar“ќuti“,ќe go izgubi xumaskata nagrada.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.128)



129.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koga čovek-musliman,ili vernik (mumin) zema abdest,miejќi go svoeto lice,od (liceto) nego,ќe ispadnat site grevovi na očite,zaedno so vodata ili so poslednata kapka voda;koga ќe gi izmie svoite race,ќe mu padnat site grevovi koi gi napravil so svoite race,zaedno so vodata ili so poslednata kapka voda; a koga ќe gi izmie svoite noze,od nimi ќe otpadnat site grevovi koi gi napravil odejќi so niv,zaedno so vodata,ili so poslednata kapka voda, taka što,ќe ostane čist od grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.129)



130.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Pette namazi,od xuma do xuma,od ramazan do ramazan-se otkupnici na grevovite megju niv,osven golemite grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.130)



131.Od Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,prašal:Sakate li da ve upatam na ona so što Allah ќe vi go zgolemi vašiot stepen (derexe) i izbriše vašite grevovi?“Rekoa:“Sakame Allahov Prateniku.“ Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Pravilno zemanje na abdest vo najteškite uslovi, pešačenje za namaz do xamija i čekanje na namaz posle namazot,vi e kako pripravnost na xihad.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.131)



132.Ebu-Musa el-Eš'ari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:

“Koj go klanja sabahskiot i ikindijskiot namaz,ќe vleze vo Xennet.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.132)



133.Musa El-Eš'ari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako čovekot (musliman) se razboli,ili se naogja na pat,mu se pišuva nagrada za sve što rabotel duri bil zdrav pa makar i vo svojata kuќa (zatoa što toj i ponatamu bi rabotel,no bolesta go sprečil ).“ (Rijadus-Salihin Hadis br.133)



134.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sekoe dobro delo e sadaka.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.134)



135.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nema nieden musliman koj ќe posadi nekoja sadnica,a da ne mu e sadaka za se ona što ќe se jadi od nea;nemu mu e sadaka i ona što ќe se ukrade od nea,i ona što ќe se skrši od nea mu e sadaka

Vo eden drug rivaet stoi:“Nema nieden musliman što ќe posadi sadnica od koja ќe jade čovek,životno,ili ptica,a da toa nemu ne bide sadaka se do Sudniot den.”Vo eden drug rivaet stoi:“Nema nieden musliman što ќe posadi sadnica ili što ќe posee pčenica od koja ќe jade čovekot ili životno ili što bilo,a da ne mu bide sadaka.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.135)



136.Se prenesuva od Xabir r.a.,deka rekol:”Plemeto Benu-Seleme (Medinsko-pleme) sakaše da se preseli vo blizinata na xamijata,koga toa go slušna Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im reče:“Izvesten sum deka sakate da se preselite vo blizinata na xamijata.“Rekoa:“Da,Allahov Prateniku,sakame.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,im reče:

Benu-Seleme,ostanite vo vašite kuќi,za vašeto pešačenje do xamijata ќe vi se pišuva nagrada.“

Vo eden drug rivaet stoi:“Za sekoj čekor (do xamijata) ќe bidete nagradeni.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.136)



137.Ebu Munzir Ubejj b.Kab r.a.,prenesuva:“Beše eden čovek,od xamijata ne znaev nekoj drug da stanuva po daleku od nego.Nikogaš ne go izostavaše namazot so xemaat,pa mu beše rečeno,ili mu rekov:“Što misliš da kupiš edno magare pa da go javaš vo temnica (rano sabajle) i koga e goreština?“Čovekot reče:“Ne bi sakal da mi e kuќata blizu xamijata Jas poveќe bi sakal da mi se pišuvaat sevapite so odenje na xamija i so vraќanjeto kaj mojata familija (doma).“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Seto toa Allah ti go dodelil.“Vo eden drug rivaet stoi:“Navistina,ќe dobieš onaka kako što veruvaš.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.137)



139.Adijj ibn Hatim r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Čuvajte se od (Xehennemskiot) ogan, pa makar i so pola urma!”

Vo eden drug rivaet stoi:“Nema nikoj od vas komu Gospodarot ne ќe mu se obrati direktno,bez posrednik,za negovite grevovi.Ќe pogleda desno od sebe i ќe gi vidi samo negovite dela (ona što go rabotel);potoa,ќe pogleda levo od sebe i ќe gi vidi samo negovite dela (ona što go rabotel);pa ќe pogledne ispred sebe i ќe go vidi ognot usmeren kon nego. Zatoa, čuvajte se od ognot,pa makar i so delenje na polovinata na urmata.A koj ne ќe go najde ni toa,togaš so dobar zbor.” (Rijadus-Salihin Hadis br.139)



140.Se prenesuva od Enes r.a.,deka rekol:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.reče:“Allah navistina ќe bide zadovolen od čovekot koga ќe kasne nešto da Mu se zahvali na Allah ili,pak,ako se napie nešto (od dozvolenite pijaloci),pa ќe Mu se zahvali na Allah.” (Rijadus-Salihin Hadis br.140)



141.Ebu Musa r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol:“Sekoj musliman e dolžen da podeli sadaka.”

Nekoj reče:“Što ako go nema?”Odgovoril:“Ќe zarabotuva so svoi race i taka ќe si koristi za sebe i ќe dava sadaka.”Nekoj prašal:“A što ako ne e vo možnost?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Ќe mu pomogne na onoj koj e vo maka.”Nekoj praša:“A što ako ne e vo možnost?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:Ќe nareduva na dobro i korisno.”Nekoj praša:“A što ako toa ne go napravi?” Odgovoril:“Da se čuva od zlo,zošto i toa ќe mu bide sadaka.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.141)

20IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 4:50 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
14) Umerenost vo ibadetite

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
مَا أَنْزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى “Ne ti go objavuvame Kur’anot da se mačiš.” (Sura Ta Ha 20:2)
“Allah saka da vi olesni,a ne poteškotii da imate.” (Sura El-Bekare 2:185)



143.Raskażuva Enes r.a.:“Dojdoa trojca lugje vo kuќata na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i kaj negovite żeni (majkite na site vernici),da se rasprašuvaat za ibadetot na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.Dobivajќi od nimi odgoror,im se čineše deka toa što go pravat tie,ne e dovolno pa rekoa:“Kade sme nie vo sporedba so Pratenikot s.a.v.s.? Nemu mu se prosteni site negovi minati i idni grevovi.”Edniot od niv reče:“Što se odnesuva do mene,jas od sega celata noќ ќe go sprovedam vo ibadet.”Vtoriot reče:“Jas od segae postam sekoj den i nema da iftaram.Tretiot reče:”A Jas ќe se otrgnam od żenite i nikogaš poveќe nema da se żenam.”Potoa im dojde Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i reče:“Vie li ste onie koi go rekovte toa i toa?Vallahi,kon Allah,jas sum po pobożen i so poveќe stravo-počituvanje od vas,jas postam i iftaram,klanjam i spijamiveam bračen żivot! Koj ќe go ostavi (se odalečuva) mojot sunnet ne mi pripagja mene.” (Rijadus-Salihin Hadis br.143)



144.Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Neka propadnat voobrazenite kritičari!”(onie koi bez razlog sebesi i na drugite mu ja oteżnuvaat rabotata i ibadetot.Ova go povtori tripati.(Rijadus-Salihin Hadis br.144)



145.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Navistina verata e lesna,bez tegobi.Koj ќe nasrtuva so dodatoci vo verata,ќe bide sovladen od verata.Zatoa,vo verata drżete se umereno (sredno),ako nekoj od vas ne e vo možnost da go napravi neštoto vo potpolnost,neka go napravi približno na toa.Bidete radosni, pomognete se nautro,vo krajot na denot i vo eden del od noќta.”

Vo eden drug negov rivaet stoi:“Bidete umereni,bidete umereni,pravete ibadet i nautro,navečer i vo eden del od noќta,ќe gi ostvarite vaši celi!”Opštoto značenje na ovoj hadis: Olesnuvajte go obavuvanjeto na (nafile) ibadetot i dobrite dela,za togaš, koga ќe bidete raspoloženi,za da vi bidat ibadetite prijatni i lesni,a ne teški i odvratni,za da ja postignete vašata cel.Bidete kako eden iskusen patnik koj patuva vo ovie temnini,koj svoeto vreme go koristi so negovite aktivnosti (rano nautro,vo krajot na denot i vo eden del od noќta) za patuvanje, dodeka ostanatiot den go sproveduva zaedno so svojot konj,i taka stignuva do celta,bez mnogu zamoruvanje. (Rijadus-Salihin Hadis br.145)



146.Enes r.a.,kažuva:“Eden den Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vleze vo xamija i vide zategnato jaže izmegju dva stolba i reče:”Što e ova jaże?”Prisutnite rekoa:“Ova jaże i pripagja na Zejnebe; koga ќe se zamori pri klanjanje, ќe se drżi za nea.“Trgnete go toa,sekoj od vas neka se klanja koga e odmoren,a koga ќe se zamori,neka go ostavi namazot i neka legne da se odmori,reče Allahoviot Pratenik s.a.v.s.. (Rijadus-Salihin Hadis br.146)



147.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ako nekoj od vas zadrema koga klanja nafile namaz,neka prespie dodeka ne mu pomine dremkata.Zošto,navistina,toj ne e siguren namesto da bara proška, može da se da se grdi samiot sebesi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.147)



149.Ebu Xuhajfe Vehb ibn.Abdullah r.a.,raskażuva deka“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi pobratimil Selmana i Ebu Derda.Selman go poseti Ebu Derda i ja vide negovata żena slabo oblečena i ne uredena,pa nejze i reče:

Zošto si takva?”Taa mu odgovori:”Brat ti Ebu Derda nema nikakvi żelbi za ovoj svet!

Potoa dojde Ebu Derda,nosejќi mu hrana,reče:“Ti jadi,zošto jas postam.”

Toj (Selman) mu odgovori:”Jas ne jadam se dodeka ti ne jadeš so mene.”I jadoa obajcata.Koga stapi noќta,Ebu Derda sakaše da klanja nafile,pa Selman mu reče:“Spij!”Zamina i legna da spie i,za kratko vreme,stana a Selman pak mu reče:“Spij!”.Koga stapi poslednata tretina od noќta,Selman mu reče:“Sega stani za namaz!”i si klanjaa nafile namaz zaedno.Potoa,Selman mu reče:“Ti navistina imaš obvrski kon tvojot Gospodar,kon samiot sebesi,i kon tvoeto semejstvo.Zatoa izvršuvaj gi tvoite dolżnosti sprema niv i nikogo od niv da ne go zapostavuvaš.“

Utredenta,Ebu Derda zamina kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.mu go kaža slučajot,a Allahoviot Pratenik s.a.v.s., reče:“Selman vistinata go reče.” (Rijadus-Salihin Hadis br.149)



151.Eden od pisarite na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,Hanzale ibn.Er-Rebi El-Esedi r.a.,raskażuva:

Vo edna prilika me sretna Ebu Bekr r.a.,i me praša:“Kako si o Hanzale?“Jas mu rekov:“Hanzale e dvoličnik (postana munafik)!“Ebu Bekr r.a.,reče:“Subhanallah,što zboruvaš?”Rekov:“Koga sme so Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i koga ni zboruva za Xennetot i Xehennemot,tolku ni e jasno,kako da gi gledame so svoite oči,a koga ќe si zaminuvame od Allahoviot Pratenik s.a.v.s,i koga ќe se preokupirame so našite familii i imoti,mnogu od toa ќe zaboravame.”Ebu Bekr r.a.,reče:Vallahi i jas oseќam isto taka!“

Potoa dvajcata se upativme kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.i jas (Hanzale),pak rekov:

Allahov Prateniku Hanzale postana munafik!” Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,praša:“A kako toa?“Jas mu rekov:

Allahoviot Pratenik,duri sme kaj tebe i duri te slušame kako ni zboruvaš za Xennetot i Xehennemot,imame vpečatok kako da gi gledame so našite oči,a koga ќe si zaminime od kaj tebe i koga ќe se preokupirame so našite familii i imoti, mnogu od toa ќe zaboravame.“

Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša,koga bi bile stalno vo taa sostojba vo koja se naogjate koga ste so mene,seќavajќi se na seto toa,melekite bi se rakuvale so vas vo vašite kuќi i na patištata na koi odite.No,o Hanzale,vo edno vreme treba da se pravi ibadet,vo drugoto vreme da im se posveti na ovosvetskite potrebi.” (Ova go kaža tripati.) (Rijadus-Salihin Hadis br.151)



152.Ibn Abbas r.a.,raskażuva:“Dodeka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,držeše hutba,vide eden čovek kako stoeše, praša za nego,a prisutnite mu odgovorija:“Toj e Ebu-Israil,se vetil deka ќe stoi na sonce i deka nikako ne ќe sednuva,nitu pak ќe se otstranuva pod senka,nitu ќe zboruva,a deka ќe posti!”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:

“Naredete mu da zboruva,da se otstranuva pod senka,da sednuva,a i da go nadopolni svojot post.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.152)

21IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 5:01 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
15) Čuvanje na delata (istrajnost kon niv)

153.Omer b.Hattab r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koj ќe zaspie a ne go proučuva ona što go praktikuva sekoja večer,ili ќe prouči samo eden del od toa,neka go prouči izmegju utrinskiot i pladnevskiot namaz,ќe mu se pišuva kako da go proučil večerta.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.153)



154.Abdullah b.Amr b.As r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu rekol:“O Abdulla,sluga na Allah, nemoj da bidiš kako onoj koj počnuva da klanja noќen namaz (salatul-lejl),pa ќe go ostavi.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.154)



155.Od Ajše r.a.,se prenesuva deka rekla:“Koga bi go propuštil noќniot namaz (salatul-lejl) poradi bolesta ili nešto drugo, togaš,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo denot ќe klanjaše dvanaeset rekati (nafile) namaz.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.155)


Stroga (farz) obvrska vo čuvanje na sunnetot (hadisot)

Ahmed,Ebu Davud i Et-Tirmizi,prenesuvaat od Ebu-Rafi’e r.a.,koj kažuva:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s., koga reče:“Nemojte da zateknam nekogo od vas kako je potpren na svojata ležalka,pa mu dojde vestta za ona što sum zapovedil ili zabranil,a toj da veli:‘Ne znaeme.Ona što go naogjame vo Allahovata Kniga toa i go sledime!”

(Sunen Ebi Davud,Kitabus-Sunne,5/12;Et-Tirmidhi,4/144;Ahmed,El-Musned, 6/Cool

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا ”Onoj koj e pokoren na Pratenikot toj e pokoren i na Allah.”(Sura En-Nisa 4:80)

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:Koj ќe mi bide pokoren,toj e pokoren na Allah,a koj ne mi e pokoren mene,toj ne e pokoren ni na Allah.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.671)


إِلا بَلاغًا مِنَ اللَّهِ وَرِسَالاتِهِ وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا “A onoj koj ќe bide neposlušen na Allah i Negoviot Pratenik,sigurno go čeka ognot Xehennemski.” (Sura El-Dżin 72:23)


وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالا مُبِينًا
”Koga Allah i Negoviot Pratenik nešto ќe odreduvaat,togaš ni vernikot ni verničkata nemaat pravo da postapat po svoeto mislenje.” (Sura El-Ahzab 33:36)

وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلا وَحْيٌ يُوحَى 'Ve ma jentiku`anil-heva(Toj ne zboruva po svoeto mislenje (zaklučok),
In huve illa vahjun juha (toa e samo objava koja mu se objavuva”) (Sura en-Nexm 53:3-4)


قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيم “Kaži:Ako go lubite Allah,mene sledete me,
i vas Allah ќe ve saka i grevovite ќe vi gi prosti.”(Sura Ali-Imran 3:31)

فَلا وَرَبِّكَ لا يُؤْمِنُونَ حَتَّى يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لا يَجِدُوا فِي أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا ”Vallahi,tie ne ќe bidat pravi vernici,dodeka tebe ne te prifatat za sudija vo nivnite megjusebni sporovi i potoa,zaradi presudata tvoja,vo dušite nivni nikakva teškotija ne osetat,i dodeka potpolno tebe ne ti se pokoruvaat.”
(Sura En-Nisa 4:65)

Dodeka,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koj ќe go ostavi (se odalečuva) mojot sunnet (hadis),
ne mi pripagja mene.” (Rijadus-Salihin Hadis br.143)

“Ona što vi go dava Pretenikot,toa zemete go,a ona što vi go zabranuva,ostavete go!”
(Sura El-Hašr 59:7)

بَعْضِكُمْ بَعْضًا قَدْ يَعْلَمُ اللَّهُ الَّذِينَ يَتَسَلَّلُونَ مِنْكُمْ لِوَاذًا فَلْيَحْذَرِ الَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصِيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصِيبَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

لا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ ”Neka se pripazat onie koi postapuvaat sprotivno na naredbata Negova,da ne gi stignuva nekoe iskušenie,ili bolno patenje da ne gi snajde!” (Sura En-Nur 24:63)


وَاذْكُرْنَ مَا يُتْلَى فِي بُيُوتِكُنَّ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ وَالْحِكْمَةِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ لَطِيفًا خَبِيرًا
”I spomnete gi Allahovite ajeti i mudrost koi se učat vo vašite kuќi,(tj. Spomnete gi Allahovite ajeti i sunnetot (hadisot) na Allahoviot Pratenik,sallallahu alejhi ve sellem!”) (Sura El-Ahzab 33:34)



156.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Ne prašuvajte me se dodeka ne vi każuvam.Navistina, onie pred vas propadnaa poradi nivnoto prekumerno rasprašuvanje i raziduvanje so nivnite Pratenici!Pa koga nešto ќe vi zabranam,ostavete go(odalečete se),a koga nešto ќe vi nareduvam,napravete go toa,po svoite možnosti.” (Rijadus-Salihin Hadis br.156)



157.Ebu-Nexih el-Irbad b.Sarij r.a.,i raskażuva:"Allahoviot Pratenik,sallalahu alejhi ve sellem,ni odrża jasen vaz (govor) od koe,našite srca zatreperija,a očite zasolzija,pa si rekovme:"Allahov Prateniku!Kako ova da e proštalen govor,pa daj ni poraka."Pratenikot s.a.v.s.,reče:"Vi poračuvam bogobojazlivost i pokornost,pa makar bil rob (sluga) Abesinec (Etiopjanec).Onoj koj ќe pożivee od vase vidi mnogu raziduvanja.Dolżnost na vas e da go sledite mojot sunnet (hadis) i tradicijata na moite prvi tri generacii,(koi Muhammed s.a.v.s.,gi okfalifikuval kako najdobri generacii na islamot) ispravno upateni halifi (naslednici).Maksimalno drżete se za mojot sunnet (prifatete se cvrsto so zabite) i nikako ne sledite novotarii zašto,sekoja novotarija e zabluda." (Rijadus-Salihin Hadis br.157)



Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

(( تفترق اليهود على إحدى وسبعين فرقة،أو اثنتين وسبعين فرقة والنصارى مثل ذلك،وتفترق أمتي على ثلاث وسبعين فرقة ))

Ќe se podelat Evreite na 71 sekta,Hristijanite na 72,a mojot ummet (muslimanite) na 73 sekti,site ќe bidat vo pekolot osven edna.Go prašale koja e taa Allahov prateniku?Odgovoril:Taa što ќe bide na ona što sum bil jas.”

(Abu daud,4596-4597; al-Tirmidhi 171;2640-2641; Imam Ahmad,(2/332,3/120 145 i 4/120; Ibn Madże,3991-3993)



Avfa ibn Malik r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Se kolnam vo Onoj na čii race e mojata duša,mojot ummet (muslimanite) ќe se razdelat na 73 grupi,72 ќe bidat vo ogan osven edna.Ashabite rekoa: ”Allahov Prateniku,koja e taa?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Xema’at.”

(Ibn Madže,Kitabu el fiten, 321/2,3992)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: رَبَّنَا آمَنَّا بِمَا أَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ “Gospodaru naš,nie vruvame vo ona Ti što go objavuvaš i nie pratenikot go sledime,zatoa zapiši ne megju vernicite!”

(Sura Ali-Imran 3:53)

Muslim prenesuva od Enesa ibn Malik r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Sigurno e deka na Izvorot Kefther ќe dojdat lugje od mojot ummet koj ќe bidata odvoeni,pa ќe rečam:“Gospodaru,tie se od mojot narod (ummet) od mojot narod“ Pa ќe se veli:“Ti ne znaeš što vovedoa vo verata i što izmislija posle tebe“ (Muslim,Kitabul-fedail,4/1800)



Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Ќe gi povikuvam“Dojdite“.Togaš ќe se veli:

“Onie se koi napravija izmeni a jas ќe velam;“Neka bidat odstraneti,neka bidat odstraneti.“ (Muslim,Kitabut-tahare,1/218)



Sehl ibn Sad r.a,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Jasum vašiot predvodnik na Izvorot Havd, koj ќe mu priogja ќe se napie,a ako se napie,nikogaš nema da ožednie mi priogjaat lugje koi gi poznavam i koi ne gi poznavam,potoa megju niv i mene ќe se postavi prepreka.”

(El-Buhari,Kitabu reqaiq,264/7);(Muslim,Kitabu fedail, 1793/4,229)

Vo drugiot rivaet stoi:”Tie se od mojot ummet (narod)”,pa ќe se kažuva:”Ti ne znaeš što novo vovedoa posle tebe.”A jas ќe velam:”Neka se odalečeni onie koi izmenija posle mene.” (El Buhari, Kitabu reqaiq,264/7,6583)



158.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Site moi sledbenici ќe vlezat vo Xennet,osven onie koi neќat.“Nekoj reče:Allahov Prateniku,koj ќe odbiva da vleze vo Xennet?“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Onoj koj ќe mi bide poslušen ќe vleze vo Xennet,a onoj koj mi e neposlušen,toj veќe go otfrlil Xennetot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.158)



159. Ebu Muslim r.a.,ili Ebu Iljas El Ekve r.a.,prenesuva deka kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,eden čovek jadel so levata raka na što,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Jadi so desnata.“Čovekot reče:“Ne możam.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Nitu pak ќe możiš“,(a ništo ne go prečeše toa da go napravi osven neposlušnosta),i poveќe rakata ne go krena do ustata.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.159)



160.Od Ebu-Abdullah en-Numan b.Bešir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol: “Navistina ili ќe gi izramnuvate vašite safovi ili Allah ќe vi gi razdeluva vašite srca.“

Vo predanieto na Muslim,stoi:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi izramnnuvaše našite safovi kako da go ispravuva strelata,duri ne bi videl deka sme go naučile značajnosta na izramnuvanjeto na safovite.Taka eden den Pratenikot s.a.v.s.,pred da go reče tekbirot (za namaz), primeti eden čovek vo safot so gradite istureni napred,pa reče:

“O Allahovi robovi,navistina,ili ќe gi izramnuvate vašite safovi ili Allah ќe vi stavi razdor vo vašite srca.“

(Rijadus-Salihin Hadis br.160)

161.Ebu Musa r.a.,raskażuva:“Vo Medina izgore edna kuќa so nejziniot sopstvenik.Koga razbra za toa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Navistina,ognot e vašiot neprijatel,pa koga ќe sakate da spiete,izgasnete go!”

(Rijadus-Salihin Hadis br.161)





22IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 5:06 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
163.Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Primerot izmegju mene i vas e kako primerot na čovek koj go zapalil ognot i gi rasteruva skakulcite i peperutkite da ne naletat vo nea (vo ona što ne bilo vo verata).Isto taka i jas (so mojot sunnet-hadis) ve branam od ognot,drżejќi ve za vašite fustani,ali vie se otrgnuvate od moite race.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.163)



164.Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,naredil,posle jadenjeto,da se ližat prstite i sadot i reče:

Navistina,vie ne znaete vo što e beriќetot.”Vo eden drug rivaet stoi:“Ako na nekoj od vas mu padne nešto od hranata,neka go zeme,neka go otstrani eventualnata nečistotija,neka go izede ne ostavajќi mu go na šejtanot,i racete neka ne gi briše so krpa dodeka ne gi izliže prstite,zošto navistina,ne znae vo koj del na negovata hrana se naogja beriќetot.”

Vo tretiot rivaet stoi:“Navistinaejtanot prisustvuva pri sekoja vaša rabota,pa duri i za vreme na vašeto jadenje;

Zatoa,ako nekomu od vas mu padne nešto od hranata,neka go otstrani eventualnata nečistotija i neka go izede a ne da go ostava za šejtanot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.164)



165.Raskażuva Ibn Abbas r.a,:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo edna prilika zastana izmegju nas,sovetuvajќi nè,reče:“O lugje,vie,navistina,ќe se sobirate kaj Vozvišeniot Allah i goli i bosi i nesunetisani:

يَوْمَ نَطْوِي السَّمَاء كَطَيِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِيدُهُ وَعْدًا عَلَيْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِينَ Kako što go počnavme prvoto sozdavanje, taka i ќe go povratime,toa e vetuvanjeto Naše,navistina toa ќe go napravime.” (Sura El-Enbija 21:104),a prviot čovek koj ќe bide oblečen na Sudniot den e Ibrahim alejhis selam.”

Navistina,nekoi od moite sledbenici ќe bidat doneseni na Sudniot den,melecite ќe gi prifatat i vodat kon pravecot na Xehennem,pa jas ќe velam:”Gospodaru moj,ovie lugje se moite drugari.”Togaš ќe mi bide rečeno:

”Ti navistina ne znaeš što napravia posle tebe.”A jas togaš ќe velam ona što go rekol i dobriot Allahov rob Isa alejhis selam:”I jas bdeev nad niv duri bev megju niv,a koga Ti mi ja zede dušata,edini Ti gi nadgleduvaše;Ti nad se bdeeš.Ako gi kaznuvaš,Tvoi robovi se,a ako im prostiš,Silen i Mudar si Ti.”A potoa ќe mi se veli:

”Tie se odmetnaa (razdelija),vednaš posle tvojata smrt.” (Rijadus-Salihin Hadis br.165)


18) Zabrana na gragjanskata zakonitost na novotariite (bid'atite)
i postapuvanje kon niv vo verata

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِينًا

“Denes vi ja nadopolniv verata vaša.” (Sura El-Maide 5:3)



169.Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

”Koj ќe vovede nešto novo vo ova naša vera,što ne e od nea,toa se odbiva.”Vo drugiot rivaet na Muslim stoi:

”Koj ќe napravi nekoja rabota (delo) koja ne mu pripagja na našata vera,toa ne se prifaќa.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.169)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: يَا أَيُّهَا جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ النَّبِيُّ

O Muhammed,bori se protiv nevernicite i dvoličnite,i bidi strog kon niv! Prestojuvalište nivno e Xehennemot,a užasno živealište e toa! (Sura Et-Tevbe 9:73)

Izvestuva Buhari deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe voveduva novina (bid’at) i go prisposobuva novinarot,na nego e prokletsvoto na Allah,Negovite meleki (angeli) i celiot svet.” (Sahihu-l-Buhari 12/41) i (Muslim 9/140)



170.Xabir r.a.,prenesuva deka rekol:

”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga bi predaval hutba,očite bi mu pocrvenele, bi go krenal svojot glas i pojačal lutinata kako da opomenuvaše na neprijatelot,pa ќe rečeše:“Neprijatelot ќe ve iznenaduva nautro i navečer.“ Potoa bi rekol:“Jas sum ispraten,a izmegju mene i Sudniot den e kolku izmegju ovie dva prsta!“,ќe go sostaveše każiprstot i sredniot prst,i ќe rečeše:“Po navedenoto,znajte deka najdobriot zbor e Allahovata Kniga (Kur'an),a najdobroto upatstvo e upatsvoto (sunnetot-hadisot) na Muhammed s.a.v.s..Naj lošite raboti se novotarii (bid'at) vo verata,a sekoja novotaria e zabluda.“Potoa reče:“Na sekoj mu'min (vernik),jas mu sum po potreben,od samiot sebesi.Ako nekoj od vernicite ostavi imot,neka mu go ostavi na negovata familija,posle umiračkata,a koj umira,a ostavil dolg ili deca,neka mi gi ostavi mene i jas ќe se griżam za niv.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.170)



Vozvišeniot Allah s.v.t.,za bidatot nivni,veli:وَقَدِمْنَا إِلَى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاء مَّنثُورًاI Nie ќe pristapime kon delata nivni što gi napravile,pepel i prav ќe gi pretvorime”.(Sura El-Furkan 25:23).



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الإيمَانِ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ “O vernici,ne bidite vo prijatelstvo ni so vašite tatkovci ni so vašite braќa ako poveќe go sakaat neveruvanjeto od veruvanjeto.Onoj od vas koj ќe bide vo prijatelstvo so niv,sebe si zgrešil.” (Sura Et-Tevbe 9:23)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:”Koj veruva vo Allah i onoj svet,ne treba da bide vo lubov so onie koi mu se sprotivstavuvaat na Allah i Negoviot Pratenik,pa makar tie bile nivnite tatkovci,ili nivnite sinovi,ili nivnite braќa,ili nivnite rodnini. (Sura Muxadele 58:22)



Prenesuva Enes r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:”Koj ќe vovede nešto novo (Bid’at) vo našata vera,na nego neka e prokletstvoto na Allah,prokletstvoto na melecite i site lugje.Allah od nego nema da primi ni obavezno ni dobrovolno delo” (Sahih-ul-Buhari,Kitabu itisam,187/8,7306);

Vidi go istiot hadis i vo: Muslim,Kitabu hadż-dż 994/2,1366)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:

وَمَنْ يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِنْ بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَى وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ وَسَاءَتْ مَصِيرًا “Onoj koj se sprotivstavuva na Allahoviot Pratenik,a poznat mu e praviot pat,i koj odi po patot koj ne e patot na vernicite,ќe go ostavime da pravi što saka,potoa ќe go frlime vo Xehennem-a užasno e toa živealište!” (Sura En-Nisa 4:115)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:

الإنْسِ وَقَالَ أَوْلِيَاؤُهُمْ مِنَ الإنْسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِي أَجَّلْتَ لَنَا قَالَ النَّارُ مَثْوَاكُمْ

وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ جَمِيعًا يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ اسْتَكْثَرْتُمْ مِنَ الإنْسِ وَقَالَ أَوْلِيَاؤُهُمْ مِنَ خَالِدِينَ فِيهَا إِلا مَا شَاءَ اللَّهُ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ “O družino gjavolski,vie mnogu lugje izmamivte!”Lugjeto,nivnite zaštitnici ќe rečat:”Gospodaru naš,nie edni na drugi bevme od korist i stignavme do rokot naš odreden koj Ti ni go odredi!”On če reče:”Ognot ќe bide vašeto prestojuvalište vo nego večno ќe ostanite osven ako Allah poinaku ne odreduva.” (Sura El-En’am 6:128)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:

إِنَّ الَّذِينَ يَكْتُمُونَ مَا أَنْزَلْنَا مِنَ الْبَيِّنَاتِ وَالْهُدَى مِنْ بَعْدِ مَا بَيَّنَّاهُ لِلنَّاسِ فِي الْكِتَابِ أُولَئِكَ يَلْعَنُهُمُ اللَّهُ وَيَلْعَنُهُمُ اللاعِنُونَ “Onie koi gi krijat jasnite dokazi,koi Nie gi objavivme,i praviot pat,vo Knigata na lugjeto im go označivme,niv Allah ќe gi prokolnuva,a ќe gi prokolnuvaat i onie koi imaat pravo da prokolnuvaat.” (Sura El-Bekare 2:159)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:

الْكِتَابِ وَمَا هُوَ مِنَ الْكِتَابِ وَيَقُولُونَ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَمَا هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَيَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ وَهُمْ

وَإِنَّ مِنْهُمْ لَفَرِيقًا يَلْوُونَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالْكِتَابِ لِتَحْسَبُوهُ مِنَ يَعْلَمُونَ “Nekoi od niv gi prevrtuvaat jazicite svoi čitajќi ja Knigata za da pomislite deka toa e od Knigata,a toa ne e od Knigata i zboruvaat:”Toa e od Allah!”a toa ne e od Allah; i za Allah svesno lagi zboruvaat!” (Sura Ali-Imran 3:78)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يُعْجِبُكَ قَوْلُهُ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيُشْهِدُ اللَّهَ عَلَى مَا فِي قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ“Ima lugje čii zborovi te oduševuvaat na ovoj svet i koi se povikuvaat na Allah kako svedoci za ona što im e vo nivnite srca,a naj loši protivnici se!” (Sura El-Bekare 2:204)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ لا يُنْصَرُونَ “A Nie gi napravivme da bidat vodači koi povikuvaat kon ognot,a na Sudniot den nikoj ne ќe im pomogne.” (Sura El-Kasas 28:41)



Abdullah ibn Mes’ud r.a.,kažuva:”Džemat e ona što e vo soglasnost so vistinata,pa makar čovekot bil sam.“ (Šerhu usuli i’atikad; Ibn Asakir,Tarihu Dimešk,13/322/2); i (Ibn Kajjim,Igasetul-lehfan,1/69)



Nuajm ibn Hammad r.a.,kažuva:”Ako xema’atot se rasipuva (skršnuva od praviot pat),pridržuvaj mu se na ona na koe beše pred da se rasipa xema’atot,pa makar bil sam.Togaš ti samiot si xema’at.” (Imam Ibnul Qajjim, Igaseti el lehfani,70/1; Azahu,El Bejheqi)



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:

وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَيْنَا عَلَيْهِ آبَاءَنَا أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لا يَعْقِلُونَ شَيْئًا وَلا يَهْتَدُونَ “A koga im se veli:”Sledete go Allahovata Objava”,tie velat:”Ne sakame,ќe go sledime ona na što gi zateknavme našite predci.”Zarem i togaš koga nivnite predci ne svaќale ništo i koga ne bile na praviot pat?!” (Sura El-Bekare 2:170)



23IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 5:29 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
19) Onoj koj ќe vovede ubav ili loš običaj



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا “I onie koi zboruvaat:”Gospodaru naš, podari ni radost vo ženite naši i decata naši i napravi česnite da se ugledat na nas!” (Sura El-Furkan 25:74)



وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنَا وَأَوْحَيْنَا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلاةِ وَإِيتَاءَ الزَّكَاةِ وَكَانُوا لَنَا عَابِدِينَ

“I Nie gi napravivme vodači da upatuvaat po Našata zapovest,i im objavivme da činat dobri dela,i molitvi da obavuvaat,i milostina da delat,a samo Nas ni se poklonuvaa.” (Sura El-Enbija 21:73)



171.Od Ebu-Amr Xerir b.Abdullah r.a.,se prenesuva deka rekol:“Vo sred bel den bevme kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,megju vreme,dojde edna grupa od siromašni lugje zavitkani vo nekakvi šareni platna i obeseni sabji;

mnożinstvoto od niv,bea od plemeto Mudar.Liceto na Pratenikot s.a.v.s.,se izmeni koga go vide nivnata neimaština.Potoa izleze i mu naredi na Bilal da go prouči ezanot.Po klanjanjeto Pratenikot s.a.v.s.,stana i predavajќi hutbe,reče:“

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيراً وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ

الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا O lugje,plašete se od Gospodarot vaš,koj ve sozdade od eden čovek,i od nego mu sozdade bračen drugar,i od niv rasea i mażi i żeni mnogu.Plašete se od Allah,so čie ime se vetuvate,i rodninskite vrski da ne gi prekinite,zošto navistina,Allah stalno bdee vrz vas!”(Sura En-Nisa 4:1)

Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,prouči:“ يأيها الذين ءامنوا اتقوا الله ولتنظر نفس ما قدمت لغد واتقوا الله إن الله خبير بما تعملون

“O vernici,plašete se od Allah,i sekoj čovek neka go pogleda ona što go napravil za utre..!Delite od svoite dinari (zlatnici) i dirhemi (srebrnici),od svoite ališta,od saa (mera) na pčenka,od saa (mera) na urmi,potoa reče:”makar i polovina urma.”

Lugjeto počnaa da donesat darovi.Dojde eden ensar so platno darovi,taka što,edvaj go noseše.Koga vide dva kupoj darovi,ališta i hrana,liceto na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,zasvetli od radost i reče:“Koj ќe vovede eden ubav običaj vo islam,ќe ima nagrada; a ќe imaat nagrada i onie,koi ќe go napravat toa nešto bez da im se namaluva nagradata.A koj ќe vovede nešto novo što ne i pripagja na islam (Objavata),ќe mu bide tovar i tovar na site onie koi go sledat bez da mu se namaluva teretot.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.171)



172.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Niedna ličnost ne ќe bide ubiena nepravedno,a da nema del sinot Ademov (Kabil) vo krvta,bidejќi toj beše prv koj napravi ubistvo.” (Rijadus-Salihin Hadis br.172)



20) Upatuvanje na dobro i povikuvanje na upatsvo ili zabluda


173.Ebu-Me’sud Ukbe ibn’Amr,Ensari i Bedri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj ќe ukaže i vovede nekogo na dobro delo,ќe ima nagrada kako i činitelot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.173)



174.Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj povikuva kon praviot pat,ќe ima slična nagrada na nagradata na onoj koj ќe go sledi,bez da im se namali nivnata nagrada,a isto taka,koj ќe povikuva kon zabluda,stranpatica i kriv pat,ќe ima grevovi sličen na grevovite na onie koi ќe go sledat,bez da im se namaluvaat nivnite grevovi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.174)



175.Ebu Aabbas Sehl b.Sad Sadij r.a.,prenesuva deka na denot na Hajber,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Ova zname,sekako,utre ќe mu go davam na čovek,preku čii race Allah ќe dade popeda.Toj go saka Allah i Negoviot Pratenik,a i Allah i Pratenikot Negov,nego go sakaat.“Lugjeto prenoќija razmisluvajќi komu ќe mu go predava znameto.Rano utrinata,se sobraa kaj Pratenikot s.a.v.s.,i sekoj eden se nadevaše deka ќe go dobie znameto.Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Kade e Ali,sin mu na Ebu Talib?“

Prisutnite rekoa:“Allahov Prateniku,mu bolat očite.“Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Pratete nekogo po nego.“

Go dovedoa,Pratenikot s.a.v.s.,mu gi potri očite so plunka i prouči (dova) molitva.Toj vednaš ozdravi.Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu go predade znameto i Ali r.a.,praša.:“Allahov Prateniku,dali da se boram so nim se dodeka ne bidat kako nas (muslimani)?“Pratenikot s.a.v.s.,reče:“Smireno odi do nivnata naselba,togaš povikuvaj gi vo verata islam i izvestigi na što se dolżni od pravata na Allah da izvršuvaat; Vallahi,ako Allah upati samo eden čovek preku tebe,toa ќe ti bide po korisno od naj ubavoto bogatstvo.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.175)


21) Pomognuvanje edni so drugi vo dobro i pobožnost


Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
“Edni drugi pomognete se vo dobrotvornost,bogobojaznost čestitost.”(Sura El-Maide 5:2)

“Se kolnam vo vremeto,čovekot navistina gubi,samo ne onie koi veruvaat i dobri dela činat,i koi edni na drugi preporačuvaat trpelivost.”(Sura El-‘Asr 103:1-3)

177.Se prenesuva od Zejd Ibn Halid El-Xuheni r.a.,deka rekol:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Koj ќe go sprema(osiguri) borecot so vojna oprema na Allahoviot pat,e kako da se borel i toj.Koj ќe snabduva za semesjstvoto na borecot,e lično kako i toj da se borel.” (Rijadus-Salihin Hadis br.177)



179.Ibn Abbas r.a.,raskażuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sretnal edna grupa javači vo mestoto Revha i im rekol:“Koi ste vie?”Odgovorile:“Muslimani.”I prašale:“Koj si ti?”Odgovoril:“Allahoviot Pratenik.”Togaš edna žena go podigna svoeto dete svrtejќi go kon Pratenikot s.a.v.s.,i praša:“Ima li haxx za ova dete?”

Odgovoril: “Da,tebe ti pripagja nagradata.” (Rijadus-Salihin Hadis br.179)



180.Ebu Musa El-Eš'ari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Blagajnikot (rizničarot), musliman,poverliv,koj izvršuva naredba i vo celost isplatuva ne lutejќi mu se,pri toa,na onoj komu mu e naredeno da mu isplatuva-e eden od onie koi delat sadaka.”Vo eden drug rivaet stoi:“Blagajnik, koj isplatuva točno onaka kako što mu e naredeno.” (Rijadus-Salihin Hadis br.180)



22) Sovetuvanje (Nasijjet)
Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ “Navistina,vernicite se braќa.”(Sura El-Huxhurat 49:10)
أُبَلِّغُكُمْ رِسَالاتِ رَبِّي وَأَنْصَحُ لَكُمْ وَأَعْلَمُ مِنَ اللَّهِ مَا لا تَعْلَمُونَ “Nuh a.s.,mu zboruvaše na narodot svoj:”..i ve sovetuvam vas.” (Sura El-A’raf 7:10)
أُبَلِّغُكُمْ رِسَالاتِ رَبِّي وَأَنَا لَكُمْ نَاصِحٌ أَمِينٌ “A Hud a.s.:..i jas vi sum iskren sovetnik.”(Sura El-A’raf 7:68)

181.Temim ibn.Evs ed-Dari r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Verata (din) e nasiet (dobro nameren sovet)”A nie rekovme:“Za kogo?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,odgovori:

“Za Allah,za Negovata Kniga,za Negoviot Pratenik,za rakovodidelite (vladarite) na muslimanite i za site muslimani voopšto.”(Za Allah: cvrsto i ispravno veruvajќi vo Nego-za Knigata (Kur’an): rabotejќi po Nea-za Negoviot Pratenik po negovite naredbi da se postapuva;da se ispolnuvaat negovite zapisani izreki,propisi, odredbi,dela,odobruvanja i zabrani.) (Rijadus-Salihin Hadis br.181)



183.Enes r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Nieden od vas ne ќe bide prav vernik,se dodeka ne mu go posakuva na svojot brat (prijatelot musliman) ona što sebesi si go posakuva.” (Rijadus-Salihin Hadis br.183)

24IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 6:01 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
23) Nareduvanje na dobro i odvraќanje od zlo



Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
“I megju vas neka bidat i onie koi ќe povikuvaat na dobro i ќe pobaraat da se pravi dobro,a da ovraќaat od zlo.Tie ќe postignat ona što ќe posakuvaat.” (Sura Ali-Imran 3:104)



Xabir r.a.,prenesuva:”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

(( لا تزال طائفة من أمتي ظاهرين على الحق ، لا يضرهم من خذلهم حتى يأتي أمر الله وهم كذلك ))”Sekogaš edna grupa od mojot ummet (narod) ќe bide na vistinata.Ne ќe mu naštetat onie koi ќe se odvojat,tie na vistinata ќe bidat se dodeka ne dojde Allahovata odredba,(Sudniot den).” (Muslim Kitabul-imare 3/1523.); (Muslim 3/1309)“Od site koi se pojavile,vie ste najdobriot narod;barate da se pravat dobri dela,a odvraќate od zlo.”

(Sura Ali-Imran 3:110)



Ebu Hurejre prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol:“Islamot počna kako osamen i ќe se vraќa kako što i počna,osamen.Pa,blago na poedincite!“

(Muslim,Kitabul- iman,1/130) ; (Sahih Šerh Muslim vol.2 strana 175-176)


“A vernicite i verničkite se prijateli edni kon drugi; baraat da se pravat dobri dela,a od nedobrite odvraќaat,i molitva obavuvaat i zeќat davaat,i na Allah i na Negoviot Pratenik mu se pokoruvaat.”
(Sura Et-Tevbe 9:71)







خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ “Ti so sekogo ubavo postapuvaj,i baraj da se pravat dobri dela, i odaleči se od neznaenite.”(Sura El-A’raf 7:199)



184.Prenesuva Ebu Seid El-Hudri r.a.,koj rekol:

“Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče:“Koj od vas ќe vidi nekoe lošo delo,neka go otstrani (prisilno) so svoja raka,a ako ne e vo sostojba,neka go napravi so zboruvanje (nareduva toa da se otsrani),a ako ne e vo sostojba i toa da go napravi, neka go mrazi so svoeto srce.No,toa e naj slaboto delo na imanot (veruvanje).”

(Rijadus-Salihin Hadis br.184)



185.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Sekoj Pratenik što go ispratil Allah vo ummetot pred mene,imal svoi pomošnici i drugari (ashabi) od svojot ummet, koi se pridržuvale kon negovite sunneti (hadisi),koi gi sledele negovite naredbi i upatstva.Potoa,posle niv doagjale novi pokolenija,koi ne rabotale po ona što go zboruvaat,a go rabotele ona što ne im bilo naredeno.Pa koj ќe se bori protiv takvite so svoite race,toj e mu’min (vernik),i onoj koj ќe se bori protiv niv mrazejќi gi so svoeto srce,e mu’min,i onoj koj ќe se bori protiv niv so svojot zbor i toj e mu’min.Ako ne pravi ništo od ovie tri raboti,toj nema (veruvanje) iman ni kolku edna troška.” (Rijadus-Salihin Hadis br.185)



186.Ubade ibn Es-Samit r.a.,raskażuva:

“Mu dadovme zavet (zakletva) na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,za poslušnost i pokornost: vo teškotija i vo lesnotija, vo dobro i vo nevolja,za negovata prednost nad nas za sve,deka nema megjusebno da se karame i da ja osporuvame naredbata na emirite (vladarite),osven ako kaj niv ne gledame otvoren kufr (neverstvo),za koe imame dokaz od Allah,i dadovme zakletva deka ќe ja zboruvame samo vistinata,kade i da sme,i deka nema da se plašime od nečija zakana i kritika,vo vrska so Allah i Negovite odredbi.” (Rijadus-Salihin Hadis br.186)

25IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Empty Re: IZBOR NA HADISI RIJADUS -S-SALIHIN Пон 01 Aвг 2011, 6:04 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
188.Majka na vernicite,Ummu Seleme Hind bint Ebi-Umejje r.anhuma,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s, rekol:“Navistina,za vladari ќe vi se nametnat nekoi emiri (zapovednici) pa nekoi od nivnite postapki ќe gi odobruvate,dodeka mnozinstvoto od niv (za nivnite postapki), ќe gi i osuduvate.Onoj,koj ќe gi prezira so srce nivnite loši postapki (ona što ne e od verata),e čist od grevot,a onoj koj ќe gi kritikuva javno,toj se osigural od grevot,megjutoa,onoj što ќe mu dozvoluva i mu se pridrużuva vo ona što ne e od verata,toj ќe bide grešen zaedno so niv.”Ashabite (drugarite),prašale:“Allahov Prateniku, nema li da se borime protiv niv?”Allahoviot Pratenik s.a.v.s., odgovoril:“Ne,se dodeka so vas klanjaat namaz.” (Rijadus-Salihin Hadis br.188)



190.Se prenesuva od Ebu Seid el-Hudri r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

Čuvajte se od sedenki po patištata (ulicite)!”Ashabite rekoa:Allahov Prateniku,nie mora da se sostanuvame za megjusebno da si razgovarame!.”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Koga veќe morate,togaš dajte mu go na patot pravoto negovo.”Prašale:“A koi se pravata na patot,Allahov Prateniku?””Odgovoril:“Soboruvanjeto na pogledot, pridrżuvanje od navredi,primanje na selamot,nareduvanjeto na dobri i zabranuvanjeto na lošite dela.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.190)

191.Ibn Abbas r.a.,: raskażuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,videl zlaten prsten na rakata na eden čovek,mu go izvadil od negovata raka i go isfrlil,potoa rekol:“Nekoi od vas se nasočuvaat kon zažareniot jaglen i go stavaat na nivnite race!Koga zamina Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,nekoj,mu reče na čovekot:“Zemi go svojot prsten i iskoristi se so nego!Čovekot reče:“Ne,vallahi, nikogaš nema da go zemam,nego (prestenot),go isfrli Allahoviot Pratenik.” '

(Rijadus-Salihin Hadis br.191)

193.Se prenesuva od Huzejfe r.a.,deka Pratenikot s.a.v.s.,rekol:

“Se kolnam vo Onoj vo čija raka e mojava duša (Vallahi),vie ќe nareduvate na dobro i ќe odvraќate od zlo,ili pak,naskoro Allah ќe vi ja isprati kaznata na vas,pa ќe Go molite posle toa,a Toj nema da vi se odzvie.”

(Rijadus-Salihin Hadis br.193)





195.Tarik ibn Šihab el-Bexeli r.a.,raskażuva deka eden čovek,koj veќe ja stavil nogata vo uzengija,go prašal Allahoviot Pratenik s.a.v.s.:Koj xihad e najdobariot?Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:“Vistinskiot zbor v lice na vladetelot nasilnik.” (Rijadus-Salihin Hadis br.195)



196.Ibn Mesud r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:

“Prviot nedostatok koj se pojavil megju Izraelcite beše toa što,edniot ќe go sretneše drugiot i ќe mu rečeše:“Plaši se od Allah,i ostavi go toa što go rabotiš,zošto toa e haram!”Potoa,utredenta ќe go sretneše toj istiot čovek,vo ista sostojba i toa ne go sprečuvaše da sedi ,jade i pie so nego.Pošto taka se odnesuvale,Allah nivnite srca gi sostavi da bidat isti.”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,prouči:

لعن الذين كفروا من بني إسرءيل على لسان داود وعيسى ابن مريم ذلك بما عصوا وكانوا يعتدون

كانوا لا يتناهون عن منكر فعلوه لبئس ما كانوا يفعلون

ترى كثيرا منهم يتولون الذين كفروا لبئس ما قدمت لهم أنفسهم أن سخط الله عليهم وفي العذاب هم خلدون

ولو كانوا يؤمنون بالله والنبي وما أنزل إليه ما اتخذوهم أولياء ولكن كثيرا منهم فسقون “Onie sinovi Izrailovi koi ne veruvaa bea prokolneti i od Davud i od Isa,sinot na Merjem.Toa,ete zaradi neposlušnosta i preteruvanjeto nivno:edni so drugi ne se odvraќaa od nivnite grešni postapki koi gi pravea.Navistina grdno e ona što go rabotea! Ti, mnożinstvoto od niv gi gledaš kako se sprijateluvaat so mnogubošcite.Grdno e ona što go podgotvuvaat za sebe! Allah da se razgnevi nad niv i vo kaznata za navek da ostanat.Ako veruvaat vo Allah i vo Negoviot Pratenik i vo ona što mu se objavuva, so nimi ne bi se sprijatelile,no,mnogu od niv se grešnici.”(Sura El-Maide 5:78-81)

Potoa reče:“Vallahi,vie ќe nareduvate na dobro i ќe odvraќate od lošo,i za raka ќe go zemate zulumќarot i so sila ќe go naterate vo vistinata i samo na nea ќe go ograničite ili,pak,Allah ќe gi soedini vašite srca,a potoa ќe ve prokolne, kako što gi prokolni Izraelcite.”

Rivaetot na Tirmidhi,glasi:Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:“Koga se raširi grevot megju Izraelcite,nivnata ulema go odvraќaše od toa,no tie bea ne poslušni.Potoa i ulemata im se pridrużi,pa zaedno si sedea,jadea i pieja. Potoa,Allah gi napravi isti,im gi soedni srcata nivni,i gi prokolna so jazikot na Daud i Isa,sinot na Merjem,zatoa što bea grešni preteruvači.”Potoa Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,sedna i taka potpren reče:“Ne,Vallahi,se dodeka ne gi prisilite vo vistinata (ispravniot pat)” (Rijadus-Salihin Hadis br.196)

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 6]

Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот