Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
****Мудрости **** EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
****Мудрости **** EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
****Мудрости **** EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
****Мудрости **** EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
****Мудрости **** EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
****Мудрости **** EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
****Мудрости **** EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
****Мудрости **** EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
****Мудрости **** EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
****Мудрости **** EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
****Мудрости **** EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
****Мудрости **** EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
****Мудрости **** EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
****Мудрости **** EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
****Мудрости **** EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
Muwehhid (937)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
Monoteizam (343)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
muharem fazli (323)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 
Haqq (253)
****Мудрости **** Vote_lcap****Мудрости **** Voting_bar****Мудрости **** Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 3]

1****Мудрости **** Empty ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 7:45 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Имам Газали рекол: "На секој дел од телото должен си да дадеш зекат:

- Зекат на срце е: 'Размислување за Аллах, Неговата моќ, мудрост и величина.'

- Зекат на очите: 'Да согледуваш поуки и да го соборуваш погледот пред забранети работи.'

- Зекат на ушите: 'Да слушаш звукови кои ќе те спасат од Огнот.'

- Зекат на јазикот: 'Зборување кое ќе те приближи до Возвишениот Аллах.'

- Зекат на рацете: 'Воздржување од лошо и прифаќање на добро.'

- Зекат на нозете: 'Чекорење кон храната на срцето и селамет на верата."Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 02 Мар 2011, 9:36 am. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

2****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 7:48 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Пејгамберот а.с рекол:

Ѕвездите се сигурност за жителите на небото, па кога ќе испаѓаат тоа означува крај за нивниот живот.
Моите потомци се темели на мојот умеет, па кога ке изумрат тоа означува крај на мојот уммет.
Јас сум темел на моите асхаби, па кога ќе умрам тоа означува крај на моите асхаби.
Планините се штит на земјата па кога ќе изгинат тоа означува крај за жителите на земјата.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

3****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 7:51 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ВНИМАВАЈ

ВНИМАВАЈ -на своите мисли, зошто тие стануваат зборови
ВНИМАВАЈ -на своите зборови, зошто тие стануваат дела
ВНИМАВАЈ -на своите дела,зошто тие стануваат навика
ВНИМАВАЈ -на своите навики,зошто тие стануваат КАРАКТЕР.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

4****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 7:53 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Жената е створена од реброто на мажот, а не од ногата па да биде газена, ниту од главата, па да биде надмоќна, туку од градите за да биде рамноправна, испод раката, за да биде заштитена и близу срцето, за да биде сакана.(Ибну Кајјим - Ел џеузи)Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Саб 18 Дек 2010, 12:45 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

5****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 8:27 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Се пренесува од Абдуллах ибн Месуд, р.а., дека рекол:

“Четири работи го помрачуваат срцето:

-Наситен стомак со храна,за која не се води сметка дали е дозволена или харам
-Дружење со насилници
-Заборавање на минатите гревови и
-празно надевање

А четири работи го расветлуваат срцето:

-Гладен стомак , кој се чува од забранета храна
-Дружење со добрите луѓе,
-не зaборавање на минатите гревови и
-негување на надеж за долг живот.”


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

6****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 8:40 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ебу Фадл р.а Рекол:

- Аллах џ.ш својата книга ја нарекол со десет називи и тоа: Кур ан, Фуркан, Книга, Објава, Упата, Светлост, Милост, Лек, Дух, и Опомена.
Куран, Фуркан Книга и Објава се познати, а за Упата, Светлост, Милост, Лек Аллах џ.ш Рекол:

- О луѓе, веќе ви дојде Ука од Господарот ваш, и Лечените за она што е во градите ваши, и Патоказ и Милост за Верниците. (Јонус 57 ајет).
- Ви дојде од Аллах Светлина и Книга јасна. (Ел-Маиде,15 ајет).
А за Дух вели: И ете, така по робот Наш ти вдахнуваме објава по наредба Наша. (Еш-Шура,52 ајет).
За опомена вели: ... Ние и тебе ти објавивме Опомена за да им објасниш на луѓето она што им го објавивме, и за да размислуваат. (Ен-Нахал,44ајет).


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

7****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 11:04 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Насмевката не се плаќа, а многу вреди!
Таа ги збогатува оние кои ја примаат, и не ги осиромашува оние кои ја даваат.
Трае момент, но вечно се памти.
Никој не е толку богат насмевката да не му биде потребна, ниту толку сиромашен да не може да ја даде.
Насмевката е нежен знак на пријателство, та
таа ја одмара уморната душа И ја враќа храброста на обесхрабрените И ако некогаш сретнеш некого кој не е во состојба да ти се насмевне И ако ти тоа го заслужуваш, биди великодушен, насмевни му се,
Бидејќи, насмевката нему му е најпотребна!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

8****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Дек 2010, 11:09 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор

Забележано е дека мудриот Сулејман а.с. ја прашал мравката: "Колку јадеш во една година?" Мравката рече: "За една година јадам 3 зрна." Тогаш Сулејман а.с. го затвори во една кутија и му стави 3 зрна. Кога изминала година Сулејман а.с. ја отвори кутијата и беше изненаден. Виде дека мравка изела само зрно и пол. Луто ја праша:
"Како, ми кажа дека ти се потребни 3 зрна за една година, а гледам си изела само едно зрно и половина." Мравката му рече: "Кога јас бев на слобода знаев дека Алах не ме заборава со ризкот (снабдувањето), а сега кога ти ме затвори во кутија не бев сигурен дека нема да ме заборавиш, затоа штедев за уште една година."


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

9****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Саб 18 Дек 2010, 12:43 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Мудриот Лукман


„О синко,присуствувај на џеназиња ,а не присуствувај на свадби;бидејќи џеназињата те потсетуваат на Ахирет додека свадбите те потсетуваат на дуњалук.“

„О синко,никогаш не сум се покајал за молчење,ако зборувањето е од сребро тогаш молчењето е од злато.“

„О синко,не ги советувај луѓето да бидат побожни се додека и самиот не бидеш таков ,бидејќи поинаку ќе бидеш како светилка (свеќа) која на другите им свети а самата се топи и гори.“

„О синко,кога си во намаз чувај го своето срце;кога си во туѓа куќа чувај ги своите очи и кога си меѓу луѓето чувај го својот јазик.“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

10****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Саб 18 Дек 2010, 12:49 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Mudri izreki...

Tvojata vera e tvoeto zlato,moralot e tvojot ukras,a tvoeto bogastvo e vo tvoite maniri.


Site luge ke ziveat,i onoj koj zivee vo palata,i onoj vo koliba,no koj e posreken?!


Ostavi go gresnikot da mu se sudi vo Ahiret,koga osven Allaha nema da ima drug sudija!


Bolesta e poraka vo koja se krie radosna vest,a zdravjeto e ukras koj ima cena.

Namazot sigurno nosi duseven mir,a ti se osloboduvas od grizite.

Vo zdravoto srce nema mesto za sirk,omraza i zavist.

Od razvigorot zemi ja neznosta,a od planinata,cvrstinata!

Koga ke naides na mracnata strana na svojot zivot,ona sto treba da go napravis e da go zapalis svetloto vnatre vo sebe!

Promenata od loso na dobro e dolgotrajna.

Ako mu se predades na ocajot,nisto nema da naucis,i nikogas nema da ja pronajdes srekata


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

11****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Саб 18 Дек 2010, 12:52 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Добра комуникација со луѓето е пола интелегенција,добар начин на поставување на прашање е пола знаење,а добро планирање е пола опстанок.(Омер р.а.)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

12****Мудрости **** Empty НАЈДОБРИ СВОЈСТВА on Саб 18 Дек 2010, 11:19 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Се пренесува дека Саран синот на мудриот Лукман, еден ден го прашал својот татко:

Кое својство е најдобро, човек да поседува?

Му рекол: „Верата.“

А ако бидат две?

Му одговорил: „Верата и богатството.“

А ако бидат три?

Одговорил: „Верата, богатството и срамот.“

А ако бидат четири?

Му одговорил: „Оние три што ги спомнав и карактерот (моралот).“

А ако бидат пет?

Му одговорил: „Горенаведените четири и дарежливоста.“

А ако бидат шест?

Му одговорил: „О синко, ако се најдат кај некого овие шест својства тој е чист побожник, заштитник кај Аллах џ.ш. и ќе биде сочуван од шејтанот.“

13****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 19 Дек 2010, 1:20 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Срцето На Мајката
Еден младич лудо сакал една девојка и одлучил да ја запроси.Но таа била толку бездушна и му рекла;
-“Јас сакам да ти ја мерам љубовта која ја чувствуваш спрема мене и после тоа ќе се мажам за тебе но под еден услов:сакам да ми го донесеш срцето на мајка ти за да ги нахранам моите кучиња.“ првин младичот се наежил и не можел да поверува дека неговата сакана бара вакво нешто од него,но брзо го завладеала страста и без многу да размисли одлучил да ја убие мајка си.
Мајка му најверојатно од напред ги почуствувала намерите на син и па не давала воопшто отпор кога ја нападнал за да ја убие.Откако младичот ја убил мајка си и го отсекол срцето и го завиткал во едно марамче па целиот возбуден истрчал по патот до неговата сакана,но во еден миг трчајќи се сопнал и срцето му се лизнало од рака и по навика извикал;
-“Оф мори мајко...“ а од срцето кое било во кал и сеуште топло се слушнал глас;
-“Се повреди ли сине?“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

14****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 19 Дек 2010, 1:22 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ако еден ден почувствуваш голема тага и грижа, не вели:“ О, Господару имам голема грижа, туку речи:
“ О, грижо моја јас имам Голем Господар!“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

15****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 19 Дек 2010, 9:05 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Mudraosta na mravkata"


Zabelezano e deka mudriot Sulejman,a.s.,ja zaprasal mravkata:
"Kolku godisno jades?"
Mravkata odgovorila:
"Za godina dena jadam tri zrna."
Potoa Sulejman,a.s.,ja zatvoril mravkata vo edna kutija,i i stavil tri zrna.
Koga pominale godina dena,Sulejman,a.s.,ja otvoril kutijata,i bil mnogu iznenaden,videl deka mravkata izela samo zrno i pol!
Naluten Sulejman,a.s.,ja zaprasal mravkata:
"Kako toa,mi rece deka ti se potrebni samo tri zrna godisno,a gledam deka si izela samo zrno i pol?!"
Mravkata mu odgovorila:
"Koga sum bila na sloboda,znaev deka Allah,dz.s.,nema da me zaboravi so rizkot,a sega koga si me zatvoril vo kutijata ne bev sigurna deka nema da me zaboravis,pa si ustediv uste za edna godina."


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

16****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Чет 23 Дек 2010, 5:52 pm

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат

Еден ден излегол абу хурејра (р.А.) надвор и свикал: „Луџе! Ајде брзо во џамија - Наследството од Пејхмаберот ****Мудрости **** 132318 се дели меџу Асхабиите!!!

Сите отишле кон џамијата, оти, наследството од Пејхамберот ****Мудрости **** 132318 никој не сакал да го промарши.

Кога влегоа внатре, виделе само луџе, од асхабиите, ехлу суфа и други научници, који што учествувале на дерс.

Луџето му рекле на ебу хурејра: „О абу хурејра, што зборуваш? Ние не гледаме да се дели нечие наследство!

Абу хурејра одговорил: „Па наследството од ресулАллах ****Мудрости **** 132318 е само ова, што ни го остави - поуката и дерсовите негови, који ги извршуваме!„

-------

За аутенцитето на овој хадис, немам детални информации - и алимите го сметаат како слаб, но го постирав тука, дека има голема поука од овој хадис, и ако неје сахих. Наследствата од пејхамберите наши се дерсовите, на кои што можеме да ги посетиме. Елхамдулиллах!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

****Мудрости **** Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

17****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Чет 23 Дек 2010, 5:59 pm

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Еден голем и на тоа време прочуен алим, седел во неговиот дерс пред голем број на лџе, који што о слушале.

Во тој момент влегла една стара жена, која што пошла кај алимот и му рекла: „Денеска не ги нахрана Кокошките!!!
Алимот го напуштил на дерсот, отишол да ги нахрани на кокошките и се вратил пак на назад, без еден збор да е врати на жената!

-----

Таја жена била мајка од тој Шеих, кој што ни дава прмиер са да на учиме, како треба да ни биде односот према родителите, односно, према мајката!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

****Мудрости **** Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

18****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 26 Дек 2010, 12:35 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Навистина Знаењето е катанец, а неговиот клуч е прашувањето.

Имам Џафер ес Садик


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

19****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 26 Дек 2010, 12:41 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Светот и Власта!!

Светот и Власта се Болест, а знаењето е лекар.
Ако го видиш лекарот како повикува болест во себе, тогаш од него припазисе.

Ахмед ибн Хамбел.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

20****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 26 Дек 2010, 12:44 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ти си најдобар!
Се пренесува дека Муса а.с. на синовите Израилеви им рекол: „Донесете ми го вашиот најдобар човек!"
Донеле еден човек и Муса а.с. го прашал: „Ти си најдобриот од нив?" Човекот му одговорил: „За таков ме сметаат овие!"

Добро, сега ти донеси ми го најлошиот човек. Човекот отишол и после извесно време се вратил. Муса а.с. го прашал: „Дали го донесе?"
Човекот рекол: „Да." Па каде е – прашал Муса а.с. Тој му одговорил: „Јас сум, Божји Пратенику! Никого не познавам како што се познавам себеси и својата душа." Муса а.с. му рекол: „Ти, навистина, си најдобар."


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

21****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 26 Дек 2010, 12:47 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Сакаш да бидеш Богат!!

Ако сакаш да бидеш богат биди задоволен со она што Аллах ти го дал.

Хасан ел Басри


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

22****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 26 Дек 2010, 1:27 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
МУДРОСТА НА АЛИЈА Р.А.


Алија р.а. рекол: Запамтете од мене пет нешта: “Нека не се плаши човекот од ништо освен од својот грев; нека не се надева на никој освен на Аллах џ.ш.; нека не се срами некој ако биде прашан па не знае да рече:

Не знам; знајте дека трпеливоста во сите работи има улога како главата за телото, ако телото ја изгуби главата ќе пропадне, така и трпеливоста ако се раздели од работите тие ќе пропаднат.”Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Вто 28 Дек 2010, 4:39 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

23****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 27 Дек 2010, 1:40 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Ибнул Кајјим рекол."Кој сака да знае за своето
место кај Аллах џ.ш., нека погледне во што Аллах џ.ш. го ангажирал".
Односно ако си зафатен со правење на добри дела, тогаш Аллах џ.ш. сака да ти го
подигне твојот степен и да те приближи до Него, а ако времето ти поминува
бескорисно, тогаш КАЗНАТА НЕ ТИ Е ДАЛЕКУ!

24****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 27 Дек 2010, 1:41 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Зауздај го јазикот од жалење за
другите и ќе бидеш награден со живот исполнет со среќа[Ebu Bekir r.a.]

25****Мудрости **** Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 27 Дек 2010, 1:41 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Се пренесува од Ебу Зејд Усаме б. Зејд б. Харис (р.а.) дека рекол: “Го
слушнав Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) како вели:
“На Судниот ден ќе се доведе човек и ќе се фрли в оган. Цревата од стомакот ќе
му паднат. Ќе се врти околу нив онака како што се врти магаре со вртелка на
воденица. Ќе се соберат околу него џехеннемските жители и ќе речат: “О човеку,
што е со тебе? Нели наредуваше добро и забрануваше зло?” - Ќе одговори: ”Да,
наредував добро, но добро не правев; забранував зло, а зло правев.”

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 3]

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот