Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
****Мудрости **** - Page 2 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
****Мудрости **** - Page 2 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
****Мудрости **** - Page 2 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
****Мудрости **** - Page 2 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
****Мудрости **** - Page 2 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
****Мудрости **** - Page 2 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
****Мудрости **** - Page 2 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
****Мудрости **** - Page 2 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 
Haqq (253)
****Мудрости **** - Page 2 Vote_lcap****Мудрости **** - Page 2 Voting_bar****Мудрости **** - Page 2 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 3]

26****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 27 Дек 2010, 1:41 pm

hidzab


Модераторка
Модераторка
Се пренесува од Ебу Зејд Усаме б. Зејд б. Харис (р.а.) дека рекол: “Го
слушнав Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) како вели:
“На Судниот ден ќе се доведе човек и ќе се фрли в оган. Цревата од стомакот ќе
му паднат. Ќе се врти околу нив онака како што се врти магаре со вртелка на
воденица. Ќе се соберат околу него џехеннемските жители и ќе речат: “О човеку,
што е со тебе? Нели наредуваше добро и забрануваше зло?” - Ќе одговори: ”Да,
наредував добро, но добро не правев; забранував зло, а зло правев.”

27****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 27 Дек 2010, 1:42 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Се пренесува
од Ебу Месуд Укбе б. Омер Ел-Енсариј Ел-Бедријј (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот
пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Кој ќе укаже на добро - тој ќе има награда слична на онаа од чинителот на
доброто дело.”

28****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 27 Дек 2010, 1:44 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Хасан ел Басри вели: " Бев со луѓе кои повеќе внимаваа на своето време, отколку што внимавате вие на вашите динари и дирхеми "

29****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 27 Дек 2010, 5:11 pm

Muslima4Islam

Muslima4Islam
Модераторка
Модераторка
hidzab напиша:Се пренесува од Ебу Зејд Усаме б. Зејд б. Харис (р.а.) дека рекол: “Го
слушнав Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) како вели:
“На Судниот ден ќе се доведе човек и ќе се фрли в оган. Цревата од стомакот ќе
му паднат. Ќе се врти околу нив онака како што се врти магаре со вртелка на
воденица. Ќе се соберат околу него џехеннемските жители и ќе речат: “О човеку,
што е со тебе? Нели наредуваше добро и забрануваше зло?” - Ќе одговори: ”Да,
наредував добро, но добро не правев; забранував зло, а зло правев.”

salam alaykum sestro,
Allah date nagradi, ova e cista vistina.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

30****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 29 Дек 2010, 12:25 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
,,Дали си богат или сиромаф,,
,,Еден ден Богатиот ,татко(бабо)го зел својот син,да поминат една вечер со едно многу сиромашно семејство,,се со цел да му покаже како живееат сирашните луѓе..Утредента по пат за дома Таткото го прашал својот син,што мисли за поминатото искуство со сиромашното семејство.
Па синот му вели,,,,

,,Тоа беше многу убаво искуство Татко(бабо),,Видоф дека мие имаме едно куче а тие имаат четири кучиња,,
Ние имаме еден базен,,а тие цела река,,
Ние имаме сончеф кроф,,,а тие небо и звезде и месечина,,
Ние имаме голема тераса и убава градина,,,а тие имаат цела и голема шума,,,
Додека детето,синнот,зборувал Таткото бил воодужевен од неговите кажувања и зборовии,,,,, на крајот синот му додал уште,,

,,Ти благодарам Татко што ми покажа колку сме сиромашни,,,

Кога мераваме онеа што го имаме,,резултатот е нашиот живот,,Ако имаме вера во Аллах џ.ш,љубоф,здравје,смисла за позитивно мислење,,тогаш имаме све во нашиот живот..

Да се замислиме за трен,за кратко,,дали сме Богати или Сиромашни????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

31****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 29 Дек 2010, 8:37 pm

omer el faruk


Нови член
Нови член
Massallah pre ubavi mudri postov i,Allah dz.s da ve nagradi na site/// ****Мудрости **** - Page 2 201836

32****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 12:09 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Запрашан е Иса, алејхи селам: „Кој те подучуваше ?“ Одговорил: „Никој не ме подучувал, туку ги гледав постапките на незнајковците и ги избегнував.“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

33****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 12:13 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Оној кој ќе стекне знаење,а не работи по него,сличен е на хартија,им користи на другите,а самиот е празен...
-или е сличен на камен за острење,кој ги остри другите,а самиот е туп,
-или е сличен на иглата,која другите ги облекува,а самиот е гол,
-или е сличен на фитилот на ламбата,кој на другите им свети,а самиот гори..."
Ел-ГазалиПоследната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Вто 11 Јан 2011, 1:02 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

34****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 1:01 am

Muslima4Islam

Muslima4Islam
Модераторка
Модераторка
Muaz ibn Abdurahman напиша:Оној кој ќе стекне знаење,а не работи по него,сличен е на хартија,им користи на другите,а самиот е празен...
-или е сличен на камен за острење,кој ги остри другите,а самиот е туп,
-или е сличен на иглата,која другите ги облекува,а самиот е гол,
-или е сличен на фитилот на ламбата,кој на другите им свети,а самиот гори..."
Ел-Газали


salam alaykum wr wb,

prekrasni i pravilni zborovi. Allah date nagradi. amin ya rab


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

35****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 1:09 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Mudrost
Edno mlado momce otisol kaj Pratenikot,s.,i mu rekol:

-"O Allahov Prateniku,dozvoli mi blud!"
Lugeto se svrtia kon nego,namrsteni i izvikaa:"Meh,meh...!"

Pratenikot,s., mu rece:

-"Prijdi mi poblisku!"
Koga momceto mu prisol i sednal do nego,Pratenikot,s.,mu rekol:

-"Dali toa i go posakuvas na majka ti?"

-"Ne,o Allahov Prateniku,neka On mi dozvoli da bidam negova zrtva namesto tebe!"-rece momceto.

Pratenikot,s.,mu rece:

-"I lugeto,toa ne im go posakuvaat na svoite kerki!"

Rece:

-"Dali toa i go posakuvas na svojata sestra?"

-"Ne",-odgovorilo momceto-"Allah da mi dozvoli da bidam zrtvuvan namesto tebe!"

Pratenikot,s.,mu rece;

-"Dali toa i go posakuvas na tetka ti od strana na majka ti,i od strana na tatko ti?"

-"Ne",-odgovorilo momceto.

Pratenikot,s.,mu rece:

-"I lugeto toa ne im go posakuvaat na tetkite od strana na majkata i od strana na tatkoto!"
I togas Pratenikot,s.,ja stavil svojata raka vrz momceto i se zamoli za nego:

"Allahu moj,pro
sti mu gi grevovite,i ocisti mu go srceto."


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

36****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 1:11 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Му рече мудриот Лукман на својот син: “О синко мој, навистина човекот се состои од три третини. Една третина му припаѓа на Аллах, втората третина му припаѓа на човекот а третата на црвите. Третината која му припаѓа на Аллах е твојата душа, третината која ти припаѓа тебе се твоите дела а третината која им припаѓа на црвите е твоето тело.„


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

37****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 1:18 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ya Rabbi
Ako ja osetis nekoj den golemata taga i griza,nemoj da reces:

"O,Allah,imam golema griza i taga",

tuku reci:

"O,grizo i tago moja,jas go imam Golemiot Allah!"


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

38****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 1:22 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Mudriot Lukman bil prasan:

"Kako si ja postignal mudrosta?"

Odgovoril:

"Ne sum prasuval za ona sto go znaev,nitu sum zboruval za ona sto ne me zasega."


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

39****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 11 Јан 2011, 2:06 pm

Semira


Нови член
Нови член
Muaz ibn Abdurahman напиша:Ya Rabbi
Ako ja osetis nekoj den golemata taga i griza,nemoj da reces:

"O,Allah,imam golema griza i taga",

tuku reci:

"O,grizo i tago moja,jas go imam Golemiot Allah!"

Одлично Smile

40****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пет 28 Јан 2011, 5:31 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
МУДРОСТА НА ОСМАН БИН АФФАН Р.А.Осман бин Аффан р.а. рекол: "Четири работи нивната надворешност е врлина, а нивната внатрешност обврска:

- Мешање со добрите луѓе е вредност, а нивно следење е обврска;

- Читање на Кур'ан е вредност, но работење според него е обврска;

- Посетување на гробишта е вредност, но подготовка за смртта е обврска;

Посетување на болен е вредност, но земање порака (тестамент) од него е обврска."

* * *


Исто така рекол: "Сласта на ибадетот ја најдов во четири работи:

1- Во извршување на Аллаховите фарзови;

2- Во напуштање на Аллаховите забрани;

3- Во наредување кон добро сакајќи да постигнам Аллахова награда и

4- Одвраќање од зло плашејќи се од Аллаховата лутина."


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

41****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Вто 15 Мар 2011, 6:35 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
„Ви оставив две работи после кои (ако им се придржувате) нема да залутате: Аллаховата Книга и мојот суннет. Тие две нема да се раздвојуваат се додека не ми дојдат до “хавдот“ (т.е. до Судниот ден).“ (Хаким, - сахих)
„Најдобар од вас е оној кој ќе го научи Кур’анот (правилно учи и го познава значењето) и другите ги подучува со него.“
(Бухари, Тирмизи, Ахмед, Ебу Давуд - сахих)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

42****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пет 01 Апр 2011, 12:27 am

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Еден Британец отишол ке некој Шејх и го прашува.

Зошто во Исламот жените не смеаат да се поздравуваат (рукуваат) со Мажи те?
Шеикот му одговорил,,Дали можеш да се поздравш (руковаш) со кралицата Елизабета?

Британецот одговорил

Нормално дека неможам постојат само одредени Луѓе кои што тоа го можат да се рукуваат со Кралицата.
потоа Шеикот му рекол,,Нашите жени се Кралици,А Кралиците не се поздравувает(рукуваат)со туџи (страни) Мажи!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

43****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пет 01 Апр 2011, 12:32 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:Еден Британец отишол ке некој Шејх и го прашува.

Зошто во Исламот жените не смеаат да се поздравуваат (рукуваат) со Мажи те?
Шеикот му одговорил,,Дали можеш да се поздравш (руковаш) со кралицата Елизабета?

Британецот одговорил

Нормално дека неможам постојат само одредени Луѓе кои што тоа го можат да се рукуваат со Кралицата.
потоа Шеикот му рекол,,Нашите жени се Кралици,А Кралиците не се поздравувает(рукуваат)со туџи (страни) Мажи!

баракАллаху Феек!!!
Аллах да те награди вАллахи поучна Мудрост


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

44****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 04 Апр 2011, 7:24 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Шлаканица од научникот

Било едно момче кое заминало во странство на студии подолго време. Кога се вратило, ги прашало родителите да му најдат некој верски учител или било каков стручнак кој би можел да му даде одговор на неговите три ппашања.
Најпосле, неговите родители успеале да му најдат еден исламски научник.
Момчето: Кој си ти? Дали можеш да ми одговориш на моите три прашања.
Научникот: Ја сум еден од Аллаховите џ.ш робови и иншАллах, со Аллахова помош ќе се обидам да дадам одговор на твоите три прашања.
Момчето: Дали си сигурен? Многу алими и научници не успеале да дадат одговор на моите прашања.
Научникот: Ќе дадам се од себе, со Аллахова помош.
Момчето: Имаат три прашања:
1. Дали бог постои, Ако постои, покажи ми го неговиот лик.
2. Што е такдир (Судбина)?
3. Ако шејтанот е создаден од оган (Како ке ја вкуси казната)?

Одеднаш научникот му залепил една шлаканица на момчето...
Момчето: (со чуство на болка): Зашто се налути на мене, зарем зарем неможеш да одговориш и така одговараш?
Научникот: Не се налутив на тебе, шлаканицата е одговор на трите прашања твои.
Момчето: Но јас навистина не разбирам!!
Научникот: Како се чуствуваш откако те удрив шлаканица?
Момчето: Секако дека почуствував болка.
Научникот: Тогаш дали веруваш дека постои болка?
Момчето: Да!
Научникот: Покажи ми ја нејзината форма, лик.?
Момчето: Не можам.
Научникот: Тоа ти е одговорот на твоето прво прашање. Сите ние го чуствуваме постоењето на Свемоќниот Аллах џ.ш без да го гледаме Неговиот лик и форма.
Научникот: Синојќа дали си сонувал дека ке добиеш шлаканица?

Момчето: Не.
Научникот: Дали воопшто си помислил дека ќе добиеш денес од мене шлаканица?
Момчето: НЕ.
Научникот: Тоа е такдир (Судбина).
Научникот: Мојата рака со која те ошамарив од што е направена, составена?
Момчето: Направена е од кожа, месо, коски.
Научникот: А твоето лице, од што е составено?
Момчето: Исто, од кожа, месо, крв, коски.
Научникот: Што чуствуваше откако те ошамарив
Момчето. Болка
Научникот: Без оглед што шејтанот е создаден од оган, ако Аллах џ.ш сака, пак во огнот ќе биде фрлен и ќе чуствува болка и казна како мојата рака и твоето лице!!!Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Пон 04 Апр 2011, 7:46 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

45****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Пон 04 Апр 2011, 7:35 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
МУДРОСТА НА ЕБУ ХАНИФЕСе пренесува дека дошол еден човек кај Имам Ебу Ханифе да побара совет како да го најде своето закопано богатство кое после извесно време заборавил каде го закопал.
Ебу Ханифе му рече: “Оди си дома, клањај Јација намаз и легни си, потоа стани на полноќ да клањаш ноќен намаз и упати молба до Аллах џ.ш. да ти помогне.”

Човекот отишол дома и постапил како што го советувал Ебу Ханифе. Утредента човекот дошол радосен кај Ебу Ханифе известувајќи го дека го нашол закопаното богатс-
тво. Ебу Ханифе му рече:
- “Знаев дека шејтанот нема да те остави да бидеш во ибадет и врска со Аллах џ.ш. Знаев дека ќе дојде кај тебе да ти го покаже закопаното богатство кога си најблиску до својот Господар само за да те отргне од намазот.”

( Шејтанот му го покажал закопаното богатство додека бил во намазот, со намера само да го извади со мислите од намаз. Всушност тој е непријател на висти- нските верници, а особено кога човекот е во намаз или на сеџде, затоа што Аллах џ.ш.

кога му нареди нему да му направи сеџде на Адем а.с., тој одби и од тогаш постана проколнат од Аллах џ.ш. до Судниот ден.

Затоа се пренесува во веродостоен хадис дека кога човекот е на сеџде шејтанот плаче и вели: “Мене ми беше наредено да направам сеџде и одбив затоа бев проколнат и ќе бидам во оган, додека на човекот му беше наредено да направи сеџде и тој направи, затоа неговото место ќе биде Џеннет.”)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

46****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 08 Мај 2011, 11:05 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Три третини

Мудриот Лукман му рекол на својот син: „О синко мој, навистина човекот се состои од три третини. Една третина му припаѓа на Аллах, втората на човекот, а третата на црвите. Третината која му припаѓа на Аллах е твојата душа, третината која тебе ти припаѓа се твоите дела, а третината која им припаѓа на црвите е твоето тело.“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

47****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Нед 08 Мај 2011, 11:33 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Ибнул Кајјим рекол."Кој сака да знае за своето место кај Аллах џ.ш., нека погледне во што Аллах џ.ш. го ангажирал". Односно ако си зафатен со правење на добри дела, тогаш Аллах џ.ш. сака да ти го подигне твојот степен и да те приближи до Него, а ако времето ти поминува бескорисно, тогаш КАЗНАТА НЕ ТИ Е ДАЛЕКУ!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

48****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Сре 15 Јун 2011, 12:39 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Еден Мудрец рекол:

-Немојте да ги потценувате малите гревови, бидејќи од нив произлегуваат големите гревови.
Еден мудрец рекол:

-Кој мисли дека има подобар пријател од Аллах џ.ш таквиот слабо го познава Аллах џ.ш, а кој мисли дека има полош непријател од самиот себе, таквиот слабо се познава себеси.
Речено е:

-Оној кој ја признава грешката, заслужува пофалба, признавањето на грешките е знак за примање на делата кај Аллах џ.ш.

______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

49****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Чет 10 Ное 2011, 12:47 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Mudri izreki...

Tvojata vera e tvoeto zlato,moralot e tvojot ukras,a tvoeto bogastvo e vo tvoite maniri.


Site luge ke ziveat,i onoj koj zivee vo palata,i onoj vo koliba,no koj e posreken?!


Ostavi go gresnikot da mu se sudi vo Ahiret,koga osven Allaha nema da ima drug sudija!


Bolesta e poraka vo koja se krie radosna vest,a zdravjeto e ukras koj ima cena.

Namazot sigurno nosi duseven mir,a ti se osloboduvas od grizite.

Vo zdravoto srce nema mesto za sirk,omraza i zavist.

Od razvigorot zemi ja neznosta,a od planinata,cvrstinata!

Koga ke naides na mracnata strana na svojot zivot,ona sto treba da go napravis e da go zapalis svetloto vnatre vo sebe!

Promenata od loso na dobro e dolgotrajna.

Ako mu se predades na ocajot,nisto nema da naucis,i nikogas nema da ja pronajdes srekata


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

50****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Чет 10 Ное 2011, 12:50 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
МодераторMudrostite vo zborovite na selef

Selemete b.Dinar rahmetullahi'alejhi rekol:
"Ona sto sakas da go najdes vo Ahiret,toa napravi go uste denes,a ona sto ne saka da go vidis vo Ahiret kaj sebe,toa ostavi go uste denes."

Imam Ahmed,r.a.,e zaprasan:"Koga covekot ke go oseti rahatlakot?,On odgovoril:"Uste so prviot cekor koga ke vleze vo Dzennet."

Malik b.Dinar rekol:"Pokoruvanjeto kon Allah,dz.s., zemi go za trgovija,pa profitot ke ti dojde bez nikakva roba."

Ibn Mes'ud rahmetullahi'alejhi rekol:
"Koj saka da znae dali go saka Allah subhanehu ve te'ala,neka ja izlozi svojata dusa na Kur'anot,pa koj ke go saka Kur'anot,on go saka Allah,zatoa sto Kur'anot e govorot na Allah,dz.s.

Imam Ahmed,r.a.,rekol:"Covekot e vo pogolema potreba za serijatskoto znaenje,nego za hrana i voda,zatoa sto na covekot ednas ili dva pati na den mu e potrebna hrana i voda,dodeka znaenjeto e potrebno kolku cini vdisuvanje i izdisuvanje na vozduhot."

Ez-Zuhri,r.a., rekol:"Allah subhanehu ve te'ala ne se obozaval so nisto podobro od serijatskoto znaenje.'

Omer b. Abdul Aziz,r.a.,rekol:"Navistina nokta i denot rabotat na tebe,pa raboti i ti vo niv."

Mudzahid,r.a.,rekol:"Koj svojata dusa ke ja napravi gorda,on ke ja ponizi verata,a onoj koj ke ja ponizi svojata dusa,on ke ja vozvisi svojata vera i ke ja napravi gorda."

Sufjan es.Sevri,r.a.,rekol:"Skromnosta na Dunjalukov e skromnost po prasanje na lugeto,a na prvoto mesto,skromnosta sprema svojata dusa."

Hasan el Basri,r.a.,rekol:"Eden od znacite deka Allah,dz.s.,te napustil e zanimanjeto na robot so ona sto ne treba da go zanima ."


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

51****Мудрости **** - Page 2 Empty Re: ****Мудрости **** on Чет 22 Дек 2011, 1:34 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Еш Шафи’и: “Најтешки се три работи: Да се биде дарежлив кога имаш малку, да бидеш богобојазен кога си во самотија и да ја зборуваш вистината пред владетелот“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
****Мудрости **** - Page 2 Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот