Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_lcapДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Voting_barДали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија?

Прашање:

Во близина, каде што живеам, има една група, која чекори по суфиските стапки. Дали е дозволено да клањам во нивната џамија?

Одговор:

Не смееш да клањаш во нивната џамија и мораш да се пазиш од пријателувањето со нив, за да не се прелее врз тебе дамка од дамките на заблудата со која тие се
опфатени. Клањај во џамија со џемат којшто цврсто се држи за Куранот и Суннетот.

А кај Аллах е единствениот успех. Мир и благослов до Аллаховиот пратеник, неговото чесно семејство, како и до неговите содружници (Асхаби).

Постојан комитет за наука и фетви.

[Фатава ал-Лајнах ад-Даимах лил бухутхал ал-илмија вел-ифта – второ изданије / страна 301 / деветто прашање од фетвата број 6250]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Дали е дозволено да клањам во суфиска џамија? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот