Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 13 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 13 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 
Haqq (253)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 3 of 3]

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri jas kako prvo da se izwinam za moeto kasnenje so moite postowi zasto nemaw wreme da wi postiram brate kelimetul hak nie debatirame za siitite i gi analizarame so bracata niwnite stawowi ane stawowite na ehlu sunnah wel dzemaat ako ne postiraw stawowi na siitite dali ce imamwme debata sigorno ne sega kako prwo site pod nawodnici sto gi postirasse od a pa se d ne sum nieden od niw nie so bracata ja dowedowme debatata na akedemsko niwo so twoeto postiranje seswedowmo na mnogu nisko niwo sto ne ni dolikuwa za resulallah imam malce poece procitano od tebe brate bez nawreda jas nikogo wo zivotot ne sum nawredil i nemam nawreda da narweduvam nekogo deka resulallah e povazem od mojot zivot jas go imamm toj staw za resulallah i nema da go menuvam, za nisto wo owoj swet toa e mojot staw sega da se wratime na temata brate kelimetul hak si postiral deka aisa r.anha dozvoli da bide pogrebam tatko i vo nejzinata kuca so seta pocit brate bil eden od ashabite od najgolemite i nemam nisto protiw toa ne bese zborot koj e zakopan tuka zasto nema ni eden od familijata na resulallah toa bese prasanjeto za owaa tema otwori pod nasow so seta pocit ce debatirame

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum brate abu al amin jas kako prwo da ti zablagodaram za twojoy post sto go postirase surete tahrim ima 12 ajeti mnogu kratko ako go procitame wnimatelno toa ne e greska daj vidi na prewodot na korkut ili mlivo nema greska tuku O
Vjerovjesniče! Zašto zabranjuješ ono što ti je Allah dopustio, tražeći
zadovoljstva žena svojih? A Allah je Oprosnik, Milosrdni.
( saga malce da go procitame celoto sure ce najdeme nesto drugo no wo narednite postowi inschalah ce objasnime malce po opsirno brate za kijas e zabraneto vo siitskoto veruvanje
tie ne weruvaat vo kijas ne prawat kijas kijas naprawi sejtanot znaete zasto dobi lanet od allah.dz.s
zatoa e kijasot zabranet so siitskoto skolo ima malce razlika
za namazot na resulallah ne mozam da zboram deka nemam zborovi kuranot ekspicitno ni objasnuva za toa go znaete ajetot imate najdobar primer vo resulallah znam deka ima hadisi za toa deka zgresil vo toa no kuranot ni kazuva nesto drugo i te ispratiwme kako milost na swetowite resulallah ima mnogu tituli koi ne mozeme tuku taka da projdeme od niw ce gi analizirame site ako sakate i ce vidite deka ne gresel

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Емире незнам само колку го имаш ќитано тефсирот на ова суре, и поради која случка е објавен овој Курански Ајет од Возвишениот субханеху ве те ала.

Како што ти кажа братот во еден коментар Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, наместо да обави 4 рекати Тој саллАллаху алејхи ве селлем, обавил помалку. Што е тоа? Но ние не велиме дека Мухаммед саллАллахуи алејхи ве селлем, имаше ГРЕВОВИ, Помеѓу Грешка и Гревови има огромна разлика. Грешка е нешто што ќе направиш погрешно кое можеби тоа нема последица од ГРЕВ.

Кога го спомна Кијасот, и ставот на шиитите за Кијасот, кој е твојот став за Кијас?

Но ти Емире, по мое мислење не можеш да ги распределиш поимите ГРЕШКА и ГРЕВ.

А за анализата на титулите иншАллах отвори друга тема за да не ја мешаме повторно со оваа затоа што не му доликува тука да зборуваме за тоа, иншАллах интересна тема иншАллах да се окористиме сите ние.

http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i sestri jas kako prvo da se izwinam za moeto kasnenje so moite postowi zasto nemaw wreme da wi postiram brate kelimetul hak nie debatirame za siitite i gi analizarame so bracata niwnite stawowi ane stawowite na ehlu sunnah wel dzemaat ako ne postiraw stawowi na siitite dali ce imamwme debata sigorno ne sega kako prwo site pod nawodnici sto gi postirasse od a pa se d ne sum nieden od niw nie so bracata ja dowedowme debatata na akedemsko niwo so twoeto postiranje seswedowmo na mnogu nisko niwo sto ne ni dolikuwa za resulallah imam malce poece procitano od tebe brate bez nawreda jas nikogo wo zivotot ne sum nawredil i nemam nawreda da narweduvam nekogo deka resulallah e povazem od mojot zivot jas go imamm toj staw za resulallah i nema da go menuvam, za nisto wo owoj swet toa e mojot staw sega da se wratime na temata brate kelimetul hak si postiral deka aisa r.anha dozvoli da bide pogrebam tatko i vo nejzinata kuca so seta pocit brate bil eden od ashabite od najgolemite i nemam nisto protiw toa ne bese zborot koj e zakopan tuka zasto nema ni eden od familijata na resulallah toa bese prasanjeto za owaa tema otwori pod nasow so seta pocit ce debatirame


Во името од Аллах, Милостивиот, Семилосен.

Нека е Милоста Аллахова на Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем, на
неговата чесна фамилија, на неговите асхаби и на сите оние кои го следат се до Судниот ден.


„Дебатираме на Академско ниво “

Јас се чудам!!!!


До сега за да сватиш ти и таквите како тебе, цело време ти се одговара со ставови на Ахлу Суннах вел Џемаа, и тоа ти е одговорот на тоа дека ние не ги признаваме ставовите на заблудените Шии, затоа и ти се одговара на тој начин со нивни ставови!

Ама ти.......

Скокаш од една тема на друга, те насочивме дека треба да почнеш да научиш како е Исламот, како се земаат доказите, како ги разбирала Улемата, ти насочивме дека на форум има еден куп теми на таа Тема!!

А ти.......


Прво подло убацуваш по некоја реченица и после се правиш по не знам кој пат мутав, прво напиша нешто и потоа бараш нова тема за тоа истото, а објанато ти е кратко и јасно...

А ти....

Сега со право ќе ти речам дека не ги разбираш никако доказите и дека ти е во твојата глава метеж на информации направено...


Е сега исто така направи по кој пат не знам грашка пак:

напиша:

Vjerovjesniče! Zašto zabranjuješ ono što ti je Allah dopustio, tražeći
zadovoljstva žena svojih? A Allah je Oprosnik, Milosrdni.


Ај види дека не е така. една мала грешка направи која го менува сето значење.

Исправно е:



1.
يَا أَيُّهَا
النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ
أَزْوَاجِكَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ


О Веровеснику, зошто себе си си ускратуваш она што Аллах ти дозволи, - да би ги задоволил своите жени. Аллах простува и Свемилостен !




1.
قَدْ فَرَضَ اللَّهُ
لَكُمْ تَحِلَّةَ أَيْمَانِكُمْ وَاللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ الْعَلِيمُ
الْحَكِيمُ


Аллах ви пропишал, како да се искупите од заклетвите свои кои сте ги дале. Аллах е ваш Господар. Тој све знае и мудар е!


Гледаш дека се работи за нешто друго и ако погледнеш во тевсирите на Кур‘ан, ќе прочиташ дека с работи за интимниот дел од животот на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем. И дека Аллах субхане ве те ала, го подучува како да постапи.

И тука муаз ти насочи и тоа повеќе пати треба да сватиш дека има голема разлика од Грев и грешка.


Доаѓаме до Кијасот.


Во Исламот ако не знаеле Шиите(неверниците, нека Аллахово проклетство на ними) дека постои кијас, не значи дека ќе ги слушаме ним.

Најпознат по тоа како се спроведува кијасот се Ханефиската правна школа, и Сабит ибн Нуман р.а.е еден од најпознатите кој бил добар во кијасот.

А Аллах најдобро знае!!!


ЕлхамдулиллахирРаббил‘алемин!!!!!!

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Еве еден Нашид кој малку ќе видиме какви ли мунафици се Шиите!!

Аллаху драги какви ли се овие ѓубриња од луѓе!!!

Аллах да ве убие, каде се одметнувате, багра смрдлива шиитска!!!!




Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
А сега би те прашал нешто:

Кој се овие:

-Камилијјината група
-Бенаниевата група
-Џенахината група
-Менсуровата група
-Хатабината група
-Гурабината група
-Дамијјата група
-Јунузината група
-Муфаввидината група
-Исмаилината група
-Зејдината група
-Џарудината група
-Сулејманијјата група
-Табирината група
-Имамиината група


Викаш си ги иѕучувал Шиите и Шиизмот!!

Што значи Шија?
Што значи Рафидија?
Што е тукја?


Ајде пополека да видиме ние колкаво е твоето знаење или кои се ваште ставови за овие прашања?

Бујрум:

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri kako prvo brate kelimetul hak potwrduvam deka debatirame na najwisoko nivo odnosno na akedemsko ako izlozuvame dokazi i se odnesuvame kulturno ne se wredzame toa se pokazateli deka debatirame na akedemsko nivo ne treba da imame titula na akademik pa da ja nareceme taka ti kako sakas ajde neka bide po twoe narekuwaj ja kako sakas jas stojam na toj staw barte kelimetul jas nikogas ne postiraw nekoj spot na you tube sekoj moze da naprawi foto montaza i da gi narekuwame kafiri zborime za siitite dajte da ja istreseme nivnata akida ce ideme del po del pa da widime dali e taka jas so seta pocit ne gi mesam temite mi postirawte ajet od sureto tahrim 66 sure da bideme pojasni jas go zamoliw bratot da go procita celoto sure kako sto stoi na mojot post
uste od pocetokot naglasiw da go ostawime tefsirot malce na strana nemojte pogresno da me swatite . go zamoliw bratot prewodod od mliwo ili korkut da go zeme da go procita bese toa i postiraw prwiot ajet od sureto 66 sega vo prewodod na mlivo i korkut sedi nesto drugo a na prewodod na makedonski sedi nesto drugo za toa sme neli jasni go procitawme site ajetot so seta pocit moderatore inshalah ce imame dobra debata za owa za hair .za greska i grew znam ima golema razlika i jas wo mojot post naglasiw greska prowerete we molam ne grew estagfurlah ni pametot ne mi ide da go izrecam toj zbor za kijas mi e poznato deka imam ebu hanife ili potocno hanefiskiot mesheb ima kijas sega inschalah wo narednite postowi ce go analizirame seto toa

emir muhminin


Нови член
Нови член
brate kelimetul hak nabroi mnogu sekti od siitite debatirawme na taa tema da ne se powturuwame i nie imame sekti taka nareceni bektesi sto da prawime so niw se deklariraat dekja pripadzaat na ehlu sunnah wel dzemaat da zememe da gi ubieme isto e i ne se samo bektesite gi ima mnogu jas nglasiw deka ima dekret od skoloto wo kums deka sekoe ostetuwanje na teloto e haram . celiot spot se odnesuwa na ostetuwanje na teloto primeti deka so ahmadi nedzat ima foto montaza kako se pozdrawuwa so rabinot jas znam samo edna drzawa wo swetot kade izrael ima straw od nea a toa e iran ne samo deka siete se tamu poglednete od site aspekti udrija na irak go rasturija udrija na afganistan isto taka a owde malce morgen . imaat kuds den ili potocno sekoe posledne nedela od mesecot za dzuma namaz se proglasuwa kuds den proweri malce i ce ti bide pojasno segde wo islamskite drzawi nema kuds den i wo palestina nema siiti ima suni no sepak za bracata muslimani koga se vo newolja ne treba da gledame od koj mescheb poteknuwaat tuku treba da im se pomogne

emir muhminin


Нови член
Нови член
brate sega procitaw deka si postiral sto znaci sija sto znaci rafidija i sto znaci tukja ili takia taka li sega da pocneme od pocetok sija ima i wo kuran ako podobro se pozanimawame so owoj poim ce see uverime deka go ima wo kuranot sija to ibrahim ili sledbenici na ibrahim a.s zborot sija na arapski znaci sledbenik na nekoj jas kako znam ako znaes drugo objasnuwanje objasni drug odgowor ne znam iskreno . za rafidii od tebe slusam za owoj zbor nikogas drugarite sto gi imam sii ne se izrazile so toj zbor i iskreno ja slusam od tebe toj zbor . za takia ili nestoskrieno potocno na arapskii ako se wratime na wremeto pred hidzra imase takia i kaj resulallah poznato ti e toa ima po opsirna tebata na toa inschalah ce debatirame na sekoe prasanje sto go postawiwte jas ce se izvinam sto tolku kratko obrazloziw wo owoj post no wo narednite postowi ce odime del po del

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
emir muhminin напиша:brate sega procitaw deka si postiral sto znaci sija sto znaci rafidija i sto znaci tukja ili takia taka li sega da pocneme od pocetok sija ima i wo kuran ako podobro se pozanimawame so owoj poim ce see uverime deka go ima wo kuranot sija to ibrahim ili sledbenici na ibrahim a.s zborot sija na arapski znaci sledbenik na nekoj jas kako znam ako znaes drugo objasnuwanje objasni drug odgowor ne znam iskreno . za rafidii od tebe slusam za owoj zbor nikogas drugarite sto gi imam sii ne se izrazile so toj zbor i iskreno ja slusam od tebe toj zbor . za takia ili nestoskrieno potocno na arapskii ako se wratime na wremeto pred hidzra imase takia i kaj resulallah poznato ti e toa ima po opsirna tebata na toa inschalah ce debatirame na sekoe prasanje sto go postawiwte jas ce se izvinam sto tolku kratko obrazloziw wo owoj post no wo narednite postowi ce odime del po del



Не не не!!!

Од тука почнуваме!!!

Сето останато остави за понатаму од тука почнуваме сакам опширно од тебе, све за овие три поими, а потоа ќе одиме понатаму!!!!

и немој да лажеш на аллаховиот Миленик дека праел тукја, знаеме од каде доаѓа оваа лаж опд шиите, затоа објаснини ги поимите потоа одиме не во кратки црти.

Рече дека си ги изучувал Шиитските книги.

Ајде дефиниција, извор, и кој!!!

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum brate abu al amin jas kako prwo da ti zablagodaram za twojoy post sto go postirase surete tahrim ima 12 ajeti mnogu kratko ako go procitame wnimatelno toa ne e greska daj vidi na prewodot na korkut ili mlivo nema greska tuku O
Vjerovjesniče! Zašto zabranjuješ ono što ti je Allah dopustio, tražeći
zadovoljstva žena svojih? A Allah je Oprosnik, Milosrdni.

Во оргиналниот текст никаде не пишува ни „о вјеровешниче ни о вернике! Во тој Ајте пишува „О пејгамбере„!!! Имам 7 преводи од други јазици, фклучливо англискот, каде што тоа го пишува. Еве на англиски:

66.1. O Prophet! Why bannest thou that which Allah
hath made lawful for thee, seeking to please thy wives? And Allah is
Forgiving, Merciful. (Pickthall)

66.1. Ya ayyuha alnnabiyyulima tuharrimu ma ahalla Allahu lakatabtaghii mardata azwadschika waAllahughafuurun rahiimun

Како што гледаме пишува „набиј„, што во превод значи: „Пејгамбер„!

Тефсирањето на тој ајет е следно, со кратко објаснување: „Никој нема моќ нешто да забране, што Аллах субаханаху ве теала го дозволил - тоа е порака до пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318!



( saga malce da go procitame celoto sure ce najdeme nesto drugo no wo narednite postowi inschalah ce objasnime malce po opsirno brate za kijas e zabraneto vo siitskoto veruvanje
tie ne weruvaat vo kijas ne prawat kijas kijas naprawi sejtanot znaete zasto dobi lanet od allah.dz.s zatoa e kijasot zabranet so siitskoto skolo ima malce razlika

Стоп! Објасними како прво, што под разбирша ти под зборот „кијас„ и во која смисла ти тој збор го употребуваш!

za namazot na resulallah ne mozam da zboram deka nemam zborovi kuranot ekspicitno ni objasnuva za toa go znaete ajetot imate najdobar primer vo resulallah znam deka ima hadisi za toa deka zgresil vo toa

Пази емире, не ти донесов некојси докази, него МУТАВАТИР доказ. Знаеш што е мутаватир? Мутаватир се хадиси, кои што се од голем број на Асхабии со сигурни ланци пренесени, Значи, сведоци, кои што биле присутни - не само некој Асхабија, кој што го видол и го преносил, него голем број на Асхабии, кои што го видоле и го преносиле!

Немој да се сопкаш на „грешницата„, него земаја „поуката„ и „благословијата„, која што Аллах субаханаху ве теала со тоа ни ја даде, за да знаеме, на кој начин нашиот намаз да го подполниме, за да ни биде исправен!

no kuranot ni kazuva nesto drugo i te ispratiwme kako milost na swetowite resulallah ima mnogu tituli koi ne mozeme tuku taka da projdeme od niw ce gi analizirame site ako sakate i ce vidite deka ne gresel

Потврдувам дека тоа куранот го кажува - но каде ни кажува, дека Аллаховиот пратеник  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 е без грешки? На против! Имаат доста ајети, каде што Аллах субаханаху ве теала му вели на Мухаммад  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 да потврди, дека е само „човек„, кој што е дојден да ни го исполни карактерот, кој што е дојден да не поучи за таухидот итк.!

Секако, дека пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 е нај добриот и перфектниот човек кој што постоел - но грешки не пред извикуваат одма „грев„, како што ти опишав - и секој прави грешки - тоа е тоа!

http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun ajelkum brate abu al amin milo mi e sto dojdowme do taa tocka deka nikoj nema prawo da zabranuwa sto allah dz.s go dozvolil taka . sega ako ideme vo pomatamosnite ajeti ce widime za sto se zboruva wo owoj ajet nema da tesfiram na siitski tuku po jasnite ajeti se raboti za dwe zeni na resulallah taka . allahdz.s gi opomenuwa pa nabrojuwa zeni na nuh i lut a.s ni dawa primer taka posle towa ni dawa primer ako se pokajat . so majkata na musa so majkata na isa itk . no mu go dawa i prawoto za razvod na nasinski kade nabrojuva deka ce gi zameni so vernicki i tk . taka . po koja logika da odime kako sakas ti brate ako sakas po tefsirot na ibn kethir ce odime po nego ajet po ajet wazi no sekoj post ce analizirame po eden ajet ewe swe drugo ce ostawime nastrana brate kelimetul hak nemoj da mislis necam da komentiram sto si napisal wo twojot post spremam poopsirno obrazlozenie na toa sakas siitski staw taka i ce naprawam so seta pocit . selamun alejkum

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun ajelkum brate abu al amin milo mi e sto dojdowme do taa tocka deka nikoj nema prawo da zabranuwa sto allah dz.s go dozvolil taka .

Така! Фклучливо пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318, како што ни опишува ајетот!

sega ako ideme vo pomatamosnite ajeti ce widime za sto se zboruva wo owoj ajet nema da tesfiram na siitski tuku po jasnite ajeti se raboti za dwe zeni na resulallah taka . allahdz.s gi opomenuwa pa nabrojuwa zeni na nuh i lut a.s ni dawa primer taka posle towa ni dawa primer ako se pokajat . so majkata na musa so majkata na isa itk . no mu go dawa i prawoto za razvod na nasinski kade nabrojuva deka ce gi zameni so vernicki i tk . taka .

ИншАллах ке ти објаснам на кратко, кој е тефсирот за тој ајет:

Пишува: „Ова е една ефикасна и нежна упомена до Аллаховиот пратеник  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318, дека неговиот напор на сите жени да ги зарадува и да ги задоволи, не смее да оди до тој степен, нешто сам себи да си забрани, што Аллах субаханаху ве теала му го дозволи.„

Даље се објаснува: „И според тоа што си забрана сам себеси нешто, да му се моли на Аллах, Семилосниот, за опрост за својата грешка и да ја исполни неговата заклетва.„

Одиме по натаму со тефсирањето - пишува: „Иако Куранот не укажува јасно, која грешка ја направил, имаат доста пренесувања, кои што ситуацијата ни ја објаснуваат.

Изјавите на Алимите: „Кога Аллаховиот пратеник  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 ги пратил писмата до различни кралови и царови низ веков, пратил едно писмо до „патриархот„ од Александира. Иако тој не го примил исламот, ги дочекал на пратеницит на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 на многу добар начин - обично - со почит. Кога се вратиле назад во ал-Мадина, му имал две робјинки пратено, како поклон. Двете робјинки го примиа исламот, во време на враќањето. Една од нив се викаше мерием (марија), која што му стана на Аллаховиот пратеник  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 сопруга. Исто таја остана бремена, и му роди Во осмата година го роди на ибрахим р.А.. Еден ден беше ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 во куќата на неговата жена „Хафса„, кој што не беше присутна. Во тоа време дојде мерием код него и го поминаа времето заедно. На тоа хафса беше лута, и пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 е даде збор, дека никогаш нема више да има нешто со мерием, имено, интимни односи!„

Ова пренесување се смета како даиф, иако е пренесено од наслдниците на пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 (ехлул-бејт), затоа што ланецот не стига до пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 - него им прекршок. А Аллах нај добро знае.

Другото пренесување кое што ние познато, од во сахих книгити со сахих ланец, забележано во сахих од бухари и муслим, гласи вака (со кратко објаснување): „Се пренесува од Аиша радихуАллаху Анха, дека пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 во еден ден, после икиндија ги посетил на сите жени - но во куќата од зејнеба радихуАллаху Анха нај више време останал, според тоа, што таја добила мед, на кој што пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 многу го сакал. Аиша радихуАллаху Анха беше многу љубоморна, и се договори со другите жени, да му речат на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318, дека мириса на „маџафир„ (едно цвеќе, кое што незгодно мириса - една од тие цвеќиња, од кои што осите прават мед) - а Аллаховиот пратеник  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 многу го мразел на мирисот од спомнатото цвеќе. Комплотот беше успеан, затоа што пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 им вети, дека никогаш нема више да оди кај зејнеб, за да јаде мед.„ -

Хадисот е тефсиран вака (нај важното): „Според тоа што пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 забрана засебе нешто, што неје забрането (во смисла, од спомнатото цвеќе да не јади никогаш више) - донесе опасност, да се свати таја забрана опширно, за сите - а од друга страна, никаква забрана нема од Аллах субаханаху ве теала за тоа цвеќе. Значи, тоа е халал! Итк.!„

Сега ке цитирам од египетското муфтиство во каиро, од на универзитеот ал-азр, на кој начин „воопшто„ го објаснуваат тоа суре, со кратки цртици - пишува во книгата „Ал-Мунтакхаб„ следно: „Овие 12 Ајети, во ал-Медина објавени, ни кажуваат за немирот, кој што го имал пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 со неговите жени - и ни кажуваат, дека тој ( worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318) си забрана сам себеси нешто, на кое што Аллах го дозволил. Сурето ни укажува, дека никому неје дозволено да забране нешто, што е дозволено...итк.„

За другите ајети кажува тефсирот, како и книгата „Ал-Мунтакхаб„ како ги опоменува Аллах субаханаху ве теала на неговите жени, со примери од предходните и им вели, искрена тауба да на прават - а против неверниците и мунафиците да се борат, со нај добар карактер итк..„

Имаат уште други пренесувања, кои што се спојани со целото суре „ат-Тахрим„, кое што во превод значи: „Забраната„ - во смисла на тоа што ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 сам си го забранал - но би ми требало уште многу далго време сите тие да ги преведам и да ги постирам. Мислам, дека ова е повеќе од колку што е потребно - оти зборовите се, и без експлицитно знаење, за ошто се работи, дека се директно на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 132318 испратени, за неговата грешка што ја направил, и за да се покаје - и наравно до неговите жени.

Еве книгата:

 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Imageqwmc

po koja logika da odime kako sakas ti brate ako sakas po tefsirot na ibn kethir ce odime po nego ajet po ajet wazi no sekoj post ce analizirame po eden ajet ewe swe drugo ce ostawime nastrana

Одговорот го наведов горе. Еве и тефсирот, од кој што ги земам информациите:

 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 3 Imagelnt

Другите тефсири кои што ги користам ги имам како „пдф„ документ - тие се од маудуди, сајид кутуб, ат-табари, ас-сиддики итк.

Алтан - од срце ти викам! Немој те молам - те молам, во името на Аллах субаханаху ве теала - немој да стане оваа тематика со дебатирање од „инает„ - вАллахи! Имаше едно време, кога и јас дебатирав низ различни форуми - и секогаш сакав да го изјаснам и да го докажам мојот стаф, повеќе со моја логика, него со докази. И вАллахи - од едно време, додека дебатиравме со еден Брат, околу три месеци, секој ден, повеќе постови на ден - на крај му реков следно: „Според доказите, кои што навистина ги донесе, во право си и направив теуба! Признав, дека не сум во право и дека нема више да дискутирам за тематика, која што не мие позната - а секако никогаш не би дебатирал, без доказ, од веродостони книги!

ИншАллаху Теала, ме сваќаш. што сакам да ти кажам!

Не треба од ново сега да ја почниме истата тематика, за сурето број 66 - затоа што ти ипак ке дојдеш со твоето сваќање, јас поново со моите докази - и вАллахи, нема да донесиме конзус!

Со почит: Бидими здрав и жив - Аллах да не упати на сите нас! Аллахума Амин!

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Емире, незнам колку и да зборуваме, за ШИТИТЕ, за да видиме некоја позитивност во нив. Кај нив еинствено може да се запримети само батилот, незноењето, куфрот-неверството, ширкот-пропишување на Аллах субханеху ве те ала, придружник.

На крај од овој коментар ќе постирам едно видео од еден проклетник шија, и ќе се увереме што всушност тој вели, во што веруваат:

Куфр/неверството кај шите! Како што ние, кажуваме: “Ние сме Аллахови и Нему му се враќаме.“ Тие проклетноци, кажуваат: “Ние сме Хусеинови и нему му се враќаме!!!!!!!!“

ЛА ХАВЛЕ ВЕ ЛА КУВЕТЕ ИЛЛА БИЛЛАХ!!!!!!!

Прогледнете го видеото:




Само уште колку имаме вакви клипови, вакви искажувања на куфрови и ширкови, само колку можеме да погледниме од нив како ги пцујат и навреѓаат на Асхабите радијАллаху анху.

Во еден твој коментар прочитав, дека си имал Пријатели Шии, мој насихат/совет, доколку не цениш е: ОТРГНИСЕ ШТО Е ПОБРГУ ОД НИВ, СЕ ДОДЕКА НЕ СИ ВОВЛЕГОЛ ВО МАТНИТЕ ВОДИ НИВНИ!

Наредба имаме од Возвишениот Аллах, каде што вели:

О верници, не пријателувајте со оние кој вашата вера за потсмев и забава ја земаат“(Ел-Маиде, 57)

Шитите за ништо друго нашата вера не ја зедоа освен за подсмевање и играње со шејтанови игри.

Исто така Алалх вели:
Тие чекаат и вие да бидете неверници како што се и они неверници, па да бидете еднакви“(Ен-Ниса, 89)

Отргни се Емире од нив, навистина не ти посакуваат добро се додека не ја прифатиш нивната вера.

И Аллаховите зборови:

Верниците се борат на Аллаховиот пат, а неверниците на шејтановиот.“(Ен-Ниса 76)

Шитите се прави неверници, шитите немаат ништо од Ислам од Куран и Суннет, затоа што и самите велат дека не е коплетен овој Куран, па Емире, немој да се дружиш со некој кој што се бори против АЛЛАХОВИОТ пат.

И Аллаховите зборови:

Еј верници, не
пријателувајте со неверниците наместо со верниците, зарем сакате на
Аллах да му пружите очигледен доказ против себеси.
“ ( Ен-Ниса, 144)

Доколку се мислиш дека си Верник, Аллах ти наредува да се отргниш од твоите “пријатели“ кои се неверници а тоа се шитите.

И за крај Аллаховите зборови:

Нека верниците не ги земаат за пријатели неверниците кога има верници, а оној кој тоа го направи, Аллах нема да го заштити..“ (Али Имран, 28)

Верувај дека обратно си земал пријатели како што се шитите, отргнисе и покајсе за тоа, НАША обврска е да се покајуваме за нашите грешки и гревови, вратиму се на Верникот отфрлиго на неверникот.

А Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, во Мутефекун алејх хадис вели:

„Човекот е на верата на својот пријател, па гледајте со кого ќе пријателувате.“ (Мутефекун алејхи)

Знај Емире, дека Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, не зборуваше по своја желба, Тој, саллАллаху алејхи ве селлем, ја кажува само вистината. Мухаммед, салллАллаху алејхи ве селлем, кажува дека човекот е на верата на својот пријател, па Емире внимавај кого го земаш за пријател.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Вистината е јасна и чиста, нема две Вистини и нема ниту пак десет Вистини, туку има само една Вистина, и има еден пат од Пратеникот, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем.

Секој се смета дека е на Вистината но Вистината не е ничие мислење, вистината не е нешто што може да се купи.

Оваа Вистина и овој Пат од Пратеникост саллАллаху алејхи ве селлем, треба да се следе како што е пропишана во Куран и Сунннет без да се мрда од тоа што е пропишано.


Верникот кој што сака да го следи Патот од Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, и Верникот кој сака да чекори по Вистината не смее ниту еден милиметар да се отргне од тоа, знај дека ако се отргнеш од нив самиот себеси ќе си наштетиш и ќе се изгубиш!!

Вистината е чиста од заблудата, Вистината е чиста од заблудата, Вистината неможе да се зближи заедно со заблудата.

И следните зборови:

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во Тевхид!

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во Ла илахе иллАллах!

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во искреност и ибадет!


ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во обожавање единствено на Господарот на сите светови, Аллах субханеху ве те ала.

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во послушност кон Аллах и Неговиот Пратеник, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем.

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во љубов кон Аллах и Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем!

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во покорност на Аллах!

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во послушност и прифаќање Куранот како свој Устав!

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во Џихад, Борба на Аллаховиот пат!

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам нека биде смрта на Аллаховиот пат најомилена желба!

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во одбрана на Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем.

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, јас повикувам во одбрана на честа на браќата и сестрите Муслимани.

ОВОЈ Е МОЈ ПАТ, па дојди и ти заедно со мене да го стекнеме Аллаховото задоволство.

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот