Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 
Haqq (253)
 worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_lcap worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Voting_bar worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 3]

Abu Al-Amin


Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:
emir muhminin напиша:i uste nesto sto zaborawiw sto e na primer so lanet nosenje na ali estagfurlah sto go vospostavi muawija sekoj dzuma namaz na hutbe se nosese lanet na alija mislam deka si slusnal za towa
80 godini se nosese lanet na ali i towa od hutbe od dzamiite


Нека е Аллахово Проклетсво на оние кои го измислиле ова!!!

Aллахума Амин! Ке погледнеш сега, кои сунитски докази ке донесе, од ан-несаи, од сахих муслим итк. - баш инетерсно дискутирање ке биде.

http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i setri jas kako prvo ne gi falam siitite za nekoi dela nivni na primer za asure gi gledame po televiziite i odma zaklucuvame deka izlegle od wera kako prvo matemot sto go prawat tie e protest protiw neprawdata sto e napraena protiv husein kako wtoro skolite wo kums proglasija deka sekoe ostetuvanje na teloto e HARAM towa lega se wo mentalitetot na covekot jas ce te prasam edno samo dali pratese matem kako prawat alimite na siitite ne treba da widime nekoj sektas od siitite i da konstatirame deka izlegle od vera. sega da se wratime na temata gledam deka proraboti brat nevsot kaj tebe nikoj ne se moli na ehlul bejtot semoli na allah dz.s jas kako znam semolat samo na allah dz.s ako ne e taka daj da prowerime vo niwniot namaz sum videl ijlada pati kako se molat samo na allah dz. s sega dovite sto gi prawat mislite deka gi mesaat brzinite tuka ne brate jas kako znam proveri vo sureto JUSUF I CE NAJDES nesto sto si go propustil jusf ide kaj tatkomu i go moli da naprawi dowa na allah dz.s da im oprosti na bracata negovi DALI E TOWA POSREDNISTWO PO NASE ILI NE E JAS DRUG DOKAZ OSWEN OD KURANOT NE MOZAM DA TI DONESAM da se wratime na klewetite ne ni stima nesto tuka zborot ni bese za halifatot mi pisuwas deka si mi dal dokazi a pocnuwame da gi broime halifite so jezid pak ce powtoram deka naprawil presedan surata ja pretworil vo nasledstwo ako bese taka vo nasledstwo zasto ebu bekr sidik ne go stavil svojot sin za halifa sin mu imase najvise prawo na halifat posle ebu bekr mislam tie e jasno jezid ne moze da bide halifa jas iljada pati ce ti powtoram ne sto mislat siitite tuku zdrawiot razum na covekot kerbela e najtragicnata tocka wo islamot ako kufjanite naprawile finta zasto togas glawata na husein ja izlozile vo dzamijata na jezid vo damask i shimr ne bese vo vojskata na kufjanite be se vo vojskata na jezid sekoja kniga ce ti dokaze za towa sega ce te prasam nesto halifa treba da e praweden dali jezid bese vo prawo vo vrska so kerbela so muawija resivme ne moze da bide halifa zasto da ne se powtoruvame i jezid ne moze da bide halifa donesimi dikaz deka bese praweden procitaj vo sahih bukhari i najdis towa sto ti treba ne naglasuvam siitski knigi zosto moze tie gi izmislile no sto ce prawime sto vo nasite knigi mojata misla bese deka uste wo prvoto moe postiranje ne mozeme da izbroime pet halifi a kamoli 12 vo golema zbrka sme sekoi golemi alimi zaglawuwaat wo owaa tema a ne jas i ti halifa treba da ispolnuwa nekoi uslowi ne samo taka da go postawime i gotowo rabotata e zawrsena

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Postoji 20 grupa koje sebe nazivaju Šije (ili Ši'it
i).


Nekoliko grupa ide do ekstremnosti.


Prva grupa, ovih ekstremnih Šija kaže, "Allah obitava u Aliji (četvrtom Halifi). Prema tome obožavanje Alije, je ustvari, obožavanje Allaha."



Druga grupa, pak, pobija ove prve, govoreći, "Zar Ali ikad može biti Allah? On je samo ljudsko stvorenje. Ipak, on (Ali ) je najsuperiornije ljudsko biće. Allah je poslao Kur'an njemu, ali je Džibril, zbog lične pristrasnosti, predao Kur'an Muhammedu (sallallahu alejhi ve sellem). I tako je Muhammed (sallallahu alejhi ve sellem) prevario Alija oduzevši mu pravo na Poslanstvo."


Treća grupa, opet, pobija vjerovanje i prve i druge grupe, te kaže, "Zar takvo nešto može biti moguće. Naš Poslanik Muhammed da bude varalica? On je samo rekao da Ali treba biti prvi Halifa poslije njega. Ipak, Ashabi su prekršili ovu njegovu zapovjed i izabrali trojicu drugih Halifa zaredom, prije Alija." Sa tom pretpostavkom, ova treća grupa smatra da su prva trojica Halifa oduzeli pravo Aliji da bude prvi Halifa, te ih zbog toga oni mrze. Oni protežu tu mržnju na većinu Ashaba, koji su se, po njihovom mišljenju, urotili protiv Alija.



Četvrti, pored mržnje prema Ashabima, kritikuju i Alija zašto nije zahtjevao svoje pravo koje mu je Poslanik ostavio u amanet.
Milioni ljudi koji žive danas u selima Irana, Iraka i Sirije, su otišli sa Pravog Puta. "Husnijja". knjiga, koja je tiskana i objavljena i u Istanbulu, je navodno, zapisani dijalog između Džarije po imenu Husnijja i nekih drugih ljudi, u palati Abasidskog Halife Haruna Rašida. Ipak, pokazalo se da je ta knjiga ustvari pripremljena u stilu novele od strane jednog neprijatelja Islama, Židovskog konverta po imenu Murteza. Ta knjiga nudi, svjesno iskrivljena, značenja i tumačenja ajeta, hadisa kao i historijskih događaja, time diskvalifikujući i ponižavajući Ashabe i Učenjake Ehli Sunneh. Ta knjiga se uveliko koristi za zabluđivanje neukih narodnih masa, većinom zbog mnogih srceparajućih priča o maltretiranju i pogibiji članova Ehli Bjeta (Poslanikove familije).



Iako ima mnogo karakteristika koje razlikuju Sunnije i Šije, ipak, najgora je ta što Šije imaju vjerovanje heretičke sekte Hurufija (Hurufija je sekta koja je napustila Islam iako se većinom predstavljala kao Bektaši Tarikat. Fadli Hurufi je osnivač te sekte. Miran Šah, sin Timura, je po naredbi svog oca pogubio Fadlullaha 1393 godine. Ta sekta praktikuje neku vrstu tajnovite inicijacije. Naime, oni prvo upute nove članove u nešto što je slično pravom Islamu pa onda, malo pomalo, otkrivaju jednu po jednu nevjerničku doktrinu. Oni uglavnom ukidaju haram odredbe sa svojim bolesnim tumačenjima. Takođe su poznati po mnogim gnusnim i nemoralnim obredima, koji otvoreno negiraju osnovna vjerovanja u Allaha i Njegove odredbe.


Oni koji su ekstremni u vjerovanju Rafidija su takođe nevjernici (kafiri). Rafidije su nekad bili malobrojni i skoro izumrli, ali kada je jedan od njih po imenu Ismail Šah uspostavio sopstvenu državu, oni su se opet nakotili u velikom broju. Neka njihova vjerovanja su se takođe uvukla i u Tursku; mnogi derviši su nasjeli njihovim trikovima. Neka nas Allah sačuva odvajanja od pravog puta i čistog vjerovanja Ehli Sunneh.


Na prvim stranicama knjige "Tuhfa~i Izna Ašarijja": 'Osnivač Šijske ideologije je bio hipokrit Židov iz Jemena po imenu Abdullah bin Saba, koga je Ali prognao u Medejn zato što je nazvao bogom. Ova sekta je u svakom stoljeću poprimala neki novi oblik, dok nije napokon u vrijeme Šah Ismaila postala zvanična "verzija" Islama u njegovoj državi. Iako je Šijska ideologija ponikla u vrijeme Alijevog Halifata, njeno širenje među masama je otpočelo nešto kasnije. Ali (radiallahu anh) nema ništa sa Šijama, jer je on kažnjavao svakog ko je pokušao da unese nešto novo u Islamsku vjeru. U 60-oj godini poslije Hidžre, pojavila se Kisanijja sekta, u 63-oj godini Muhtarijja sekta, i u 109-oj godini Hišamijja sekta, ali ipak nisu mogle dugo opstati te su izumrle. Zejdijja sekta, koja je pak uspijela zavoditi Muslimane stoljećima, je nastala u 112-oj godini poslije Hidžre. Sve ostale sekte su nastale poslije tog vremena. Slobodno možemo reći da su sve novotarijske sekte nastale poslije smrti svih Ashaba.





Vjerovanja svih Šijskih grupacija se mogu svesti na tri osnovna:



1) Tefdilija: Oni kažu da je Hadrat Ali najsuperiorniji među Ashabima.

2) Sabbijja: Oni kažu da su sve Ashabe, sa nekoliko izuzetaka, postali okrutni nevjernici. Oni govore ružno o njima.

3) Gulat~i Šija: Oni kažu da je Hadrat Ali bog. Isto to tvrde i Sabaijja i Nusajrijja. Oni ne praktikuju nikakav ibadet.



Ova vrsta ljudi se uvijek okupljala oko jednog od unuka Alije ili Abbasa (RadiAllahu anhum), te su se vremenom razbili u još više ogranaka i podgrupa. Kada je Imam Zejnel~abidin umro većina ih se okupila oko njegova sina Zejda. Ipak, kada je Zejd odlučio da ratuje protiv Jusufa Sakafija, koji je bio postavljen kao guverner Iraka od strane Umajjadskog kralja Hišama Abdul~Malika, neki od njih su ga napustili. Zejd ih je nazvao Rafidijama. Ali oni su sebe nazvali Imamijama. Oni koji su ostali sa Zejdom su bili poznati kao Zejdije.

Obje grupe su tvrdile, "Poslije Poslanika, halifat pripada dvanaestorici Imama."


Tih dvanaest Imama su:


1-Imam Ali ibn Ebi Talib.
2-Imam Hasan ibn Ali.
3-Imam Husejn ibn Ali.
4-Imam Zejnel~Abidin.
5-Imam Muhammed Bakir.
6-Imam Džafer es~Sadik.
7-Imam Musa Kazim.
8-Imam Ali Rida.
9-Imam Muhammed Dževad Takij.
10-Imam Ali Nakij.
11-Imam Hasan Askari Zakij.
12-Imam Muhammed Mehdi.


Okupljajući se oko različitih sinova ovih dvanaest Imama, Šije su se podjelile u još više sekti. Većina današnjih Šija su Imamije i vjeruju da je Ali najsuperiorniji među Ashabima, iako je tokom vremena došlo do nekih promjena u njihovom vjerovanju. Sada ta sekta naziva sebe Džaferi Mezheb. U Turskom originalu ove knjige postoji opširni opis ove grupe u riječniku pod imenom Džafer Sadiq.]


[Knjiga Milal~Nihal, od Šihristanija, je objavljena na Arapskom u Egiptu, Indiji, i Londonu, i prevedena na Latinski, Engleski i druge jezike. Na Turski je prevedena od strane Nuh bin Mustafe. Na 43-oj stranici piše: "Šije se djele na 20 grupa. Osamnaesta grupa je Ismailija. Ova grupa je takođe poznata kao Batinija. Jer oni kažu, "Kur'an ima batini [tajno, unutrašnje] značenje i zahiri [vanjsko] značenje. Njegovo Batini značenje je neophodno, a njegovo Zahiri značenje je nepotrebno." Ovo je kufr, ilhad, tj, skretanje sa Pravog Puta. Jer oni ne vjeruju ni riječi Islamskih učenjaka." Ovi ljudi se ne nazivaju danas Šijama. Najrasprostranjenija grupa Šija u Iranu i Indiji je Imamija, koja sebe naziva Džaferi mezheb. Danas, kada se kaže "Šija" misli se na Imamiju grupu.]



Famozni Arapski riječnik, (Qamus), napisan od strane Muhammed bin Jakub Firu~abadija 1413 godine,u Jemenu], kaže: "Šijah ili Ši'i znači "osobni suporteri", ljudi koji čine osobu jačom'. A Rafidije ili Rafida znači onaj koji napušta ili dezertira. Rafidije kažu Zejd bin Zejnel~abidin Ali je bio Imam. Oni su rekli Zejdu da mrzi Ebu Bekra i Omera (RadiAllahu anhum). On im je rekao da on ne može mrziti one koje je njegov pradjed, Resulullah, volio. Nakon toga oni su ga napustili, te su tako dobili ime Rafidi." Rafidije kažu da vole Alia (radiallahu anh), i da ljubav prema njemu podrazumjeva mržnju prema skoro svim Ashabima.
U toj kontroverznoj Šitskoj knjižici piše, "Poslije Poslanikova napuštanja ovog svijeta, Imam Muslimana je Ali (radiallahu anh). Nasljedstvo ove vladavine pripada samo njegovom potomstvu. Niko drugi ne može biti Halifa Muslimanima. Samo nepravedno i silom to pravo može biti oduzeto od Alijevih potomaka, što im naravno ne ostavlja nikakvu opciju." Razne grupacije Šija su nastale tokom stoljeća, ali ipak mogu se svesti na 20 glavnih. Prije obrazlaganja našeg glavnog predmeta, mi ćemo pomenuti neke od najekstremnijih i objasniti njihovo vjerovanje. Tako će svako moći spoznati njihovu realnu prirodu, i time jasno razlučiti dobro od zla


Ahmed Faruki kaže: Prva osoba koja je proklela Ashabe je bio Abdullah bin Seba.


[U riječnicima "Mundžid" i "Qamusul~Alam" piše, "Ovaj konvert, koji je porijeklom Židov, je prouzrokovao nered i zavjeru u Egiptu, stvorivši pobunjeničku grupu, čiji krajnji rezultat je bio ubistvo trećeg Halife Osmana (radiallahu anh)."]
Ali (radiallahu anh) je protjerao tog Židova (Abdullah bin Seba') u Medejn grad. On (Abdullah bin Seba') je običavao govoriti, "Ibni Muldžam nije ubio hadrat Alija. Satana je uzeo oblik Alija, te je Ibni Muldžam u neznanju ubio Satanu. Imam Ali je među oblacima. Grom je njegov glas a munja njegov bič." Seb'ijje, Šije koje prate ovog židovskog hipokrita Abdullah Seba', kada čuju grmljavinu kažu, "O Amirul~Muminin(Lider vjernika)! Neka su blagoslovi na tebe."


[U gradu Esterabad u Iranu, heretik po imenu Fadlullah je ubacio još mnogo drugih supersticija i laži u originalnu Sebijjsku sektu i nazvao je onda Hurufi sekta. On je ubijen 1393. Hurufije su se stopile sa Šitima, iako oni nemaju ništa sa Šijama].


Kamilijja grupa, je ozloglašena po mržnji prema Ashabima. Oni nazivaju Ashabe nevjernicima zato što nisu postavili Alija za prvog Halifu. Oni takođe kažu da je Ali (radiallahu anh) bio nevjernik zato što nije insistirao na svom pravu da bude prvi Halifa (Imam).


Benanijja grupa, su sljedbenici Benan bin Džem'an. Oni kažu, "Naš Bog je u ljudskoj formi (obliku). Vremenom on je nestao. Samo je njegovo lice (vedžh) preostalo. Njegova duša je bila u Aliju. Onda je ta duša prešla u Alijevog sina, Muhammed bin Hanefijja, a od njega opet na njegovog sina Ebu Hašima. Trenutno je u Benanu."


Dženahijja grupa. Njihov lider je Abdullah bin Muavija. Oni vjeruju u transmigraciju, tj, selenje duša iz jednog tjela u drugo. Oni kažu, "Božja duša je prvo ušla u tijelo Adama (alejhi selam) pa onda u Šita (alejhi selam).' Tako, transmigrirajući od jednog do drugog Poslanika na kraju je ta Božja duša ušla u Alija i potom u njegove sinove. Trenutno se nalazi u Abdullahu bin Muaviji." Oni ne vjeruju u proživljenje poslije smrti. Oni kažu halal za mnoge stvari koje su ustvari haram, kao što je pijenje alkohola, jedenje mesa crknute životinje, blud itd.


Mensurijja grupa su sljedbenici Ebu Mensura Adžlima. On je bio jedan od učenika Imam~i~Muhammed Bakira (radiallahu anh). Kada ga se ovaj Imam odrekao, on je proglasio sebe liderom vjerske sekte. Mensurijja grupa kaže, "Ebu Mensur je uzdignut na Nebo gdje ga je Allah nježno pomilovao po glavi i rekao mu: O moj sine! Idi i proglasi moje komande robovima mojim!" Po ovim zalutalim bijednicima, "Riječ 'kisfan' u 44-om ajetu sure Tur se ustvari odnosi na Ebu Mensura. Lanac Poslanstva nije još završen. Još neki Poslanici trebaju doći u budućnosti. Džennet (Raj) predstavlja ustvari Imama (vjerskog lidera) kojeg mi moramo voljeti. Džehennem (Pakao) predstavlja ljude koje mi moramo mrziti, naprimjer Ebu Bekra i Omera 'radiAllahu anhum'. Fard (obavezne Islamske komande) su ljudi koje mi moramo voljeti. A harami (Islamske zabrane) su ljudi koje mi moramo mrziti."



Hattabijja grupa su sljedbenici Hattab~i~Esedija. Kada je Imam bio uvrijeđen njegovim bezobraznim ponašanjem on ga je otjerao iz svog društva. Ipak, poslije smrti Imam Džafera, taj pokvarenjak je tvrdio da je on novi Imam. Po njegovim pristalicama, "Imami su Poslanici. Ustvari, oni su Allahovi sinovi. Džafer Sadik je Bog. Pa ipak Ebul~hattab Esedi je superiorniji i od njega i od Alija." Oni kažu, "Halal (dozvoljeno) je lažno svjedočiti da se zaštiti prijatelj od neprijatelja. Džennet (Raj) predstavlja dobar i luksuzan život na ovom svijetu. A Džehennem (Pakao) prestavlja ovosvjetske probleme i teškoće. Nema ni početka niti kraja ovom svijetu. Nema Smaka Svijeta niti Sudnjeg Dana. Je li iko vidio Raj i Pakao? Sa takvim tumačenjima i vjerovanjima oni rade svaki haram i ignorišu farzove.
Gurabijja grupa. Oni kažu, "Muhammed (alejhi selam) je fizički puno sličio na Alija. Allah Te'ala je naredio meleku Džibrilu da objavi Kur'an Aliju ali je zbog njihove sličnosti greškom objavio Kur'an Muhammedu (sallallahu alejhi ve sellem)." Radi te greške oni proklinju meleka Džibrila (alejhi selam)."



Dammijja grupa, mrzi Muhammeda (sallallahu alejhi ve sellem). Oni kažu, "Ali je Bog. On je postavio Muhammeda za svog Poslanika ali je on okupio ljude oko sebe umjesto oko Alija (njihovog boga)." Druga njihova podgrupa kaže da je Muhammed (sallallahu alejhi ve sellem) Bog, tj, neki od njih kažu da je Muhammed (sallallahu alejhi ve sellem) viši, dok drugi vjeruju da je Ali (radiallahu anh) viši. Opet druga podgrupa ovih budala vjeruje da su Poslanik Muhammed, Ali, Fatima, Hasan i Husejn, koji su Ehli~aba (osobe ispod ćebeta), predstavljaju jedinstvo. Oni vjeruju da je jedan te isti duh ili duša istovremeno ušla u ovih pet osoba. Ovih pet osoba nema superironosti između sebe, tj, svi su na istom stepenu jer je jedna te ista duša u svima. I još vjeruju da je i Fatima muško."
Junusijja grupa, su sljedbenici Junus bin Abdur~Rahmana. Oni kažu, "Allah sjedi na Aršu (Božansko prijestolje ili tron). Anđeli (Meleki) su ga postavili na Arš, ali je on ipak moćniji od Anđela."



Mufavvida grupa. Oni kažu, "Allah Te'ala je stvorio svijet, te onda predao cijelo upravljanje tim svijetom Muhammedu (sallallahu alejhi ve sellem)." Neki od njih opet kažu da je vlast nad upravljanjem ovim svijetom podarena Aliju. I Ali stvara šta god poželi."



Ismailijja grupa, kaže da Kur'an ima unutrašnje tajno značenje i vanjsko literarno značenje. Vanjsko značenje (zahir) naspram unutrašnjeg značenja (batin) je kao orahova ljuska i jezgro. Šta god osoba može da postigne teškim i mukotrpnim praktikovanjem vanjskog značenja Kur'ana vrlo lako to može postići prilagođavanjem unutrašnjem značenju. Stoga, osoba ne treba da se muči praktikujući vanjski Islam i pridržavati se haram i halal odredbi, kada može postići savršenstvo spoznajom unutrašnjeg značenja Kur'ana." Da bi uvjerili ljude u svoju doktrinu oni navode trinaesti ajet sure Hadid, koji govori o brani ili zidu između Dženneta i Džehenema. Oni kažu, "Nema Harama (zabrana). Sve je Halal (dozvoljeno). Sedam Poslanika posjeduju religiju (Din) a to su: Adam, Nuh, Ibrahim, Isa, Musa, Muhammed (sallallahu alejhi ve sellem), i Muhammed Mehdi, koji se treba pojaviti u budućnosti prije Smaka Svijeta." Njihov cilj je da demoliraju Islam. Postavljajući lukava i filozofska pitanja oni pokušavaju da ubace sumnju u razum Muslimana. Naprimjer, oni postavljaju pitanja kao ova: "Zašto žena treba da naposti propuštene dane Ramazana, koje nije mogla postiti radi menstruacije, a ne mora da nadoklanjava propuštene Namaze svakog mjeseca radi istog razloga? Izbacivanje sjemena (sperme) ovavezuje na gusul (ritualno kupanje) a mokrenje ne zahtjeva gusul iako je mokrača (urin) prljavija od sperme, zašto? Zašto neki Namazi imaju četiri rekata, dok drugi imaju samo tri ili dva?" Oni takođe izmišljaju neosnovana i netačna značenja Allahovim odredbama. Naprimjer, oni kažu, "Obaviti abdest (vudhu) znači voljeti Imama. A obavljanje Namaza znači voljeti Poslanika. Kaba predstavlja Poslanika a vrata Kabe predstavljaju Alija. Sedam kruženja (tevvaf) oko Kabe predstavlja sedam Imama. Džennet je simbol izbjegavanja ibadeta a Džehennem) je simbol odricanja od harama" Neka još gluplja i bezvjernička vjerovanja su, "Allah nije niti postojeći niti nepostojeći, niti je znalac niti je neznalica, niti je moćan niti je nemoćan."


Hasan bin Muhammed Sabbah, školski kolega Nizamul~mulka i famoznog poete Omera Hajjuma, je uspostavio Ismailijsku državu u Rej gradu 1081 godine, proglasio sebe Imamom tog vremena, On i njegovi nasljednici su, sve do 1255 godine, sprovodili velika mučenja i nasilje nad onima koji nisu htjeli da prihvate njihova vjerovanja. Po ovim idiotima, svako vrijeme mora imati Imama. Oni brane da neuki ljudi čitaju knjige i onima koji su obrazovani brane da čitaju starije knjige koje se naravno ne slažu sa njihovim bulažnjenjima. Oni moraju da prikriju svoja zlodjela i pokvarenost time što će onemogućiti ljudima da nauče istinu o Islamu i toj zalutaloj sekti. Oni vole Grčku filozofiju, koja je puna spekuliranja. Oni se izrugivaju vjerskom naučavanju. [Drugo ime ove sekte je Karamite. Zato što je luđak po imenu Hamdan Karmut, iz sela Vasit, blizu Bagdada, osnovao Karamitsku Državu 891 godine, Ova sekta se ugnijezdila u Nedždu (Saudi Arabija). Ebu Tahir, koji je postao njihov lider 929 godine, je izvršio invaziju na Mekku i poklao hiljade Hadždžija. Ti nevjernici su izvadili čak i crni kamen (Hadžerul esved) iz zida Kabe i odnijeli ga u svoj glavni grad Hedžr blizu Basre. Ovaj blagoslovljeni kamen je ostao u njihovom vlasništvu pune 22 godine. Njihova država je kolapsirala 328 poslije Hidžre,
Zejdijja grupa je bila privržena Zejdu bin Ali Zejnel~abidin. [Zejnel~abidin Ali bin Husejn je bio četvrti od 12 Imama. On je bio 12 godina star kada je preživio pokolj kod Kerbele. On je preselio na vječni svijet u Medini 713 godine. Njegov kabur se nalazi kraj kabura njegovog amidže, Imam Hasana 'radiAllahu anhum'].

Zejdijja grupa se podjelila u tri podgrupe: Grupa po imenu Džarudijja tvrdi da "Halifat je pripadao Aliji. Ashabi su postali nevjernici time što ga nisu postavili prvog za Halifu." Druga grupa, Sulejmanijja, vjeruje da su Ebu Bekr i Omer (radiAllahu anhum) imali pravo na Halifat. Oni pak kažu, "Ashabe su napravile grešku što su postavili njih za Halife umjesto Alija. Ova njihova greška pak nije grijeh ili nepravda sa njihove strane. Osman, Talha, Zubejr, i Ajša 'radiAllahu anhum' su postali nevjernici." Treća grupa se zove Tabirijja. Oni su identični sa Sulejmanijom. Jedina razlika je da Tabirijje ne smatraju Osmana (radiallahu anh) niti krivim niti nevjernikom. Večina Zejdija su u ovo vrijeme u jednoj od ove tri grupe; njihovo vjerovanje (akaid) je isti kao u Mutazilita, a ibadet, tj, praktikovanje Islama je isti kao u sljedbenika Hanefi mezheba.

Imamijja grupa, kaže, "Jasno je naređeno da Ali (Allah mu posvetio lice) treba biti prvi Halifa. Ashab su postali nevjernici zato što su odbili da izvrše tu naredbu. Absolutna je činjenica da je Halifat dospjeo do Imam Džafer Sadika kroz očevu lozu. Nije sigurno koga je naslijedio u Halifatu." Ipak, večina ih vjeruje da je, poslije Džafer Sadika sedmi Imam bio njegov sin, Musa Kazim 799, ukopan u oblasti Kazimijja u Bagdadu; poslije njega, Ali Rida 148-203 godine, ukopan u gradu Meš~hed (Tus), u istočnom Iranu]; onda njegov sin Muhammed Taki 194-220 godine, u Kazimijji; onda Ebul~Hasen Ali bin Muhammed Hadi Naki 213-254 godine u oblasti Asker u Sermen Rej gradu; onda jedanaesti Imam, Hasan bin Ali Askeri 232-261 godine, ukpan pored svog oca u Bagdadu]; i zadnji dvanaesti Imam, Muhammed bin Hasan Mehdi; [on se rodio u 255-oj godini poslije Hidžre, i kada je imao deset godina starosti ili sedamnaest po drugima, on je ušao u neku pećinu i od tada ga niko nije vidio]. Oni vjeruju da će taj dvanaesti Imam po imenu Mehdi izići iz te pećine pred kraj svijeta da uspostavi Islamski Hilafet.


Postoji još nekih grupa koje se bitno ne razlikuju od ovih navedenih. Sve su one skrenule sa Pravog Puta; vremenom se mjenjajući, neke nagore a neke nabolje.

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
selamun alejkum braca i setri jas kako prvo ne gi falam siitite za nekoi dela nivni na primer za asure gi gledame po televiziite i odma zaklucuvame deka izlegle od wera

Значи се согласуваме, дека тие што го практикуваат ова се куффар/кафири.

kako prvo matemot sto go prawat tie e protest protiw neprawdata sto e napraena protiv husein

Но нема оправдавување во тоа тие што го прават - нема да му поможе на хусејн радихуАллаху Анх или на некој друг, ако протестираат на таков гаден начин - а камо доближување на Аллах субаханаху ве теала.

kako wtoro skolite wo kums proglasija deka sekoe ostetuvanje na teloto e HARAM towa lega se wo mentalitetot na covekot

Но Ајатолите тоа го дозволуваат, на пример ширази, зистани итк.!?!


jas ce te prasam edno samo dali pratese matem kako prawat alimite na siitite ne treba da widime nekoj sektas od siitite i da konstatirame deka izlegle od vera.

Секако дека сум видел - [You must be registered and logged in to see this link.]

Нажалост / видеото каде што се слуша како се дере, не го има више.

sega da se wratime na temata gledam deka proraboti brat nevsot kaj tebe

Во никој случај Алтан! Во никој случај! Мислам дека ти имаш проблем со твојот нефс - оти во сите постови покушуваш како „псојдо ханефит„ на шиите да ги преставиш како „муслимани„ - ги штитиш, го поддржуваш нивното верување, нивниот пат итк. - значи со твојот нефс неје нешто во ред - испитајсе сам себи иншАллах.

nikoj ne se moli na ehlul bejtot semoli na allah dz.s jas kako znam semolat samo na allah dz.s ako ne e taka daj da prowerime vo niwniot namaz sum videl ijlada pati kako se molat samo na allah dz. s sega dovite sto gi prawat mislite deka gi mesaat brzinite tuka ne brate jas kako znam proveri vo sureto JUSUF I CE NAJDES nesto sto si go propustil jusf ide kaj tatkomu i go moli da naprawi dowa na allah dz.s da im oprosti na bracata negovi DALI E TOWA POSREDNISTWO PO NASE ILI NE E JAS DRUG DOKAZ OSWEN OD KURANOT NE MOZAM DA TI DONESAM

Не само што има куран, кој што ни докажува дека е дозволено да се изврши тевессул со жив човек, него и имаме доста докази од суннетот - оти многу сакана метода била, да се оди кај пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 за тој да упатува дови за него.

И сега - што има сето ова со молење кон умрени луџе?

Еве ти следно ВИСТИНСКИ докази од куран и суннет, дека молењето кон мртви луџе, за тие да му се замолат на Аллах субаханаху ве теала, е забрането:

Сура 1:5 - Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме!

Сура 35:14 - А ако им се молите не ја слушаат молбата ваша...

Овој ајет е објавен за тогашните куреиши, кои што упатувале дови на нивните икони со тврдење, дека тие само на Аллах му се молат, но со иконите сакаат нему да му се доближат - буквално: „Ние само бараме шифает од иконите кон Аллах„ - но неје види Аллах што им одговара даље, во истото суре:

„...а, иако ја слушаат, не ќе ви одговорат. На Денот суден не ќе ви го признаат многубоштвото. И никој не ќе те извести како Известениот!

Значи ајетот е јасен - иако би слушале какви дови упатуваме, и кој шифает бараме со нив кај Аллах, нема да ни помогнат! Разликата меџу тогашните Курејши и денешниве шии (како и суфии) неје голема - едните се надеваат, да добиат шифает од иконите кај Аллах, другите се надеваат истото од умрените (исто како евреите и христијаните)!

da se wratime na klewetite ne ni stima nesto tuka zborot ni bese za halifatot mi pisuwas deka si mi dal dokazi

Ти дадов докази, дека неје тачно тоа што шиите го тврдат и дека Али, хусејн РадихуАллаху Анхму не го гледале како „Кафир„ (значи на против на шиитското верување) и дека проблемот не беше во верувањето (муслимани или не) него во дискрепанците што ги имаа меџу нив.

a pocnuwame da gi broime halifite so jezid pak ce powtoram deka naprawil presedan surata ja pretworil vo nasledstwo

Кој го оправдува, дека го избрал неговиот син за халифа? А тој сигурно не ја притворил сурета за наследство на неговата фамилија итк.! Тоа е лага!

ako bese taka vo nasledstwo zasto ebu bekr sidik ne go stavil svojot sin za halifa sin mu imase najvise prawo na halifat posle ebu bekr

Ако би имал нај големо право, тогаш сигурно ке беше наследник на калифатот - значи одговорот е јасен, немал!

mislam tie e jasno jezid ne moze da bide halifa

Но ипак беше - тоа не може да се одметни во историјата - тоа што беше, беше - и бајетот го доби од множината на тогашните муслимани.

jas iljada pati ce ti powtoram ne sto mislat siitite tuku zdrawiot razum na covekot kerbela e najtragicnata tocka wo islamot

Се согласувам, дека за муслиманите беше тоа навистина црна точка - но за ал-Хусејн радихуАллаху Анх голема победа - погинат како шехид!

ako kufjanite naprawile finta zasto togas glawata na husein ja izlozile vo dzamijata na jezid vo damask i shimr ne bese vo vojskata na kufjanite be se vo vojskata na jezid sekoja kniga ce ti dokaze za towa

Поради тоа, што самите шии го издадоа на ал-хусејн (даа, истите шии, кои што денеска ја следат на доктрината од 12'те имами) ја упати ал-хусејн следнава довам во која што се моли, Аллах субаханаху ве теала никогаш да не биде задоволен со нив:

قال الإمام الحسين عليه السلام في
دعائه على شيعته :
( اللهم إن مَتَّعْتَهم إلى حين فَفَرِّقْهم فِرَقاً ،
واجعلهم طرائق قدَداً ،
ولا تُرْضِ الوُلاةَ عنهم أبداً ،
فإنهم دَعَوْنا لِينصرونا ،
ثم عَدَوا علينا فقتلونا )
الإرشاد للمفيد ص 241 .


ياويلكم ياشيعة من دعاء الحسين عليكم

sega ce te prasam nesto halifa treba da e praweden dali jezid bese vo prawo vo vrska so kerbela

Самите шии го убија на ал-хусејн! И плус, да те прашам обратно - зашто отиде ал-хусејн во кербела во борба? Зашто не ги прими насихатите од неговите придружници од медина, кои што му викаа, да не оди?

so muawija resivme ne moze da bide halifa zasto da ne se powtoruvame i jezid ne moze da bide halifa

Али радихуАллаху Анх му го даде калифатот - без разлика, дали бил тој во право, дали тој смеел да го има калифатот или не. Тоа се деси и замина! Ако некој го негира тоа, тогаш треба да почне од Али радихуАллаху Анх, затоа што тој му го даде на човек, кој што не смее да биде калифа, по куран и суннет се разбира, и дека во исто Али радихуАллаху Анх на правил ГОЛЕМ ГРЕВ! Но секако, дека тоа неје тачно.

donesimi dikaz deka bese praweden procitaj vo sahih bukhari i najdis towa sto ti treba

Па ако одиме по оваа логика, ти предложувам тебе исто така да читаш во бухари и други книги, дека пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 ги слави на тие, кои што како први ке се борат за константинополе - а калифа беше језид.

ne naglasuvam siitski knigi zosto moze tie gi izmislile no sto ce prawime sto vo nasite knigi mojata misla bese deka uste wo prvoto moe postiranje ne mozeme da izbroime pet halifi a kamoli 12 vo golema zbrka sme sekoi golemi alimi zaglawuwaat wo owaa tema a ne jas i ti halifa treba da ispolnuwa nekoi uslowi ne samo taka da go postawime i gotowo rabotata e zawrsena

Па кога самиот знаеш, дека и самите Алими не се согласуваат со оваа работа - кој сме ние двајца да филозофираме за сето ова?

http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum altan jas kako prwo treba da ti se zahwalam na iscprniot copi paste sto go naprawi znaci na nesto se soglasiwme site sekti sto gi nawede wo prawo si wo sekoe skolo ima i sekta sto ne pripadza tamu i nie imame sekti pa nikomu nisto tie si weruwaat wo ona sto go zamislile sega da se wratime na temata ni bese za halifatot sega dokazawme deka NE GO ISPOLNUWAAT USLOWOT DA BIDAT HALIFI kufjanite go pokanile na husein da dojde kaj niw zasto bile ugneteni wo towa vreme od gradonacalnikot niwni za da dadat beja na husein ne na jezid se desi kerbela sto mislis ti ne znaese deka husein ce ide schehid tuka so towa dokaza za doktrinata na koja sto nie sega ispituvame towa e golema mudrost se sto sakal allah dz.s toj go naprawi
zar nemu mu trebase kerbela koga resulallah rece husein e od mene ja sumod husein koj go saka husein allah go saka nego. dali treba da se rasprawame za skolite na siitite koga i nie ne sme sjajni na primer ne mozeme da izbroime pet halifi sega za matemot jas licno potwrduvam deka sekoe ostetuvanje na teloto e HARAM sega towa lezi na mentalitetot na covekot poznato e deka arapite se emotivni ljuge sega treba site da gi ubieme i gotowo so niw resiwme nema da se ostetuwaat vise mnogu ljuge probale taka altan site imami sto gi nawede se ubieni ewe eden link da se ubedis deka e taka [You must be registered and logged in to see this link.] jas sekogas naglasuvam deka treba da ni raboti akalot ne nefsot si napisal za zejnul abedin toj ima edna kniga napisana koja ima naslow SEDZADIJA ima napisana dova za ashabite sto prawime sega zar treba na slepo da weruvame samo od nesto napisano ti rekow sekoj ulema ja napisal swojata zamisla i go tumacel kuranot spored swojata zamisla i sredina wo koja se naodzal tie wreminja ne bile kako sega demokratija od swaka strana mozes da se izlasnis kako sakas ama ima problem tuka sekoj covek saka da ja znae vistinata ako staeme swe u edno kupce ne vredime ni pet pari veruvaj mi ne sum nekoj golem znalec jas sum obicen covek koj ja saka vistinata i samo vistinata dali kuranot e vistina jas potwduwam deka e wistina i cvrsto se drzam na kuranot go znaes ajetot kazi ja vistinata makar da e protiv tebe
i cete prasam nesto dali schehidite se mrtwi kako mislis ti kuranot ni kazuva obratno husein otide kako schehid

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Неколку пати спомнуваш, дека секој си пишувал некако и дека и тие имале книги, не веруваш на нас , не веруваш на улемата од ехли суннах, и тие/Шиите имале учени.

Нормално е дека и Евреите, и Христијаните и Будистите не веруваат на Улемата на Ехлу Суннет, и тоа го знаеме па затоа тие се и Кафири.

Па затоа и Шиите се кафири бидејќи не веруваат на доказите што им се доставаат од Улемата на Ехлу Суннет вел Џемаа.

Во тоа немаме проблем, проблем имаме со тебе кој никако не веруваш, веруваш на Шиите.

Сите муслимани се сложни дека Шиите не се од Ехлу Суннет вел Џемаа.

Кој после сите докази кои му се постираат за Шиите и после толку книги што се напишани за ним се уште мисли дека ти сите се Муслимани, тој навистина си има проблем во неговата глава или треба да му се учи Рукија.

Нема да сретнеш ниту еден Учен од Ехлу Суннет вел Џемаа да вели дека Шиите се муслимани , не не нема да најдеш.

Немој да ги вметнуваш сектите во Ехлу Суннет Вел Џемаа, за нас се сите исти кој не на патот од Ехлу усннет вел Џемаа тој не Муслиман.

Било да се Шии, Суфии, Кадерии, Ахмедии, Кадијани Бектешии(овие се една од најпоганата секта кај нас Македонија, Аллах да ги убие каде ли се одметнуваат) тие сите ги редиме во еден ист кош не се МУСЛИМАНИ.

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
А тоа што копирав и поставив, немав време да преведувам.


Сите кои изучуваат историјата на Исламот се свесни дека имало внатрешни несогласувања, почнувајќи од Асхабите па се до ден денешен.

Никој од муслиманите не бил безгрешен од Асхабите па се до ден денешен.

Нормално дека имало грешки.

Никаде нема да сретнеш да некој рекол од Асхабите кои биле во конфликт со другите Асхаби за ними нешто лошо, не тоа го измислиле будалите Секти како Шиите.

Секој постапувал онака како до него доаѓале информациите.

Само будали се осмелуваат да говарат и пишуваат лошо за првите три генерации во Исламот, кој го прави тоа се спротиставува на зборовите на Ресул Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем.

А тој рекол:
„Најдобра генарација сте вие(им се обраќал на Асхабите, замисли на Асхабите) па оние по сле вас, па оние после ним и сите оние кои ги следат до Судниот Ден.“

Колку ли се само глупи тие кои рекле нешто против Асхабите и Табиините и ТабиТабиините.


Нивните несогласувања улемата на Ехлу Суннет вел Џемаа, толку внимателно ги обработува да не би имало доим да го обвинуваат на некој од ними, СубханаАллах!!!

А овие Кучиња од шии што прават....


Муслиманите се сложни од почеток до ден денес да оној кој ги вреѓа на Асхабите директно и индиректно го вреѓа на Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем.


Затоа нека си замисли секој еден од нас и до тебе престани со тие навреди на нашите миленици.

Ние се гордееме со тие генерации...

се гордееме што Аллах субхане ве те ала, на Умметот му подари вакви великани како:

Ебу Бекр ес-Сидик, Омер ибн Ел-Кхатаб, Усман, Али, Муавија, Језид, и многу други од тие генерации нека е Аллах задоволен со ними и те беа задовлни со Него.

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
selamun alejkum altan jas kako prwo treba da ti se zahwalam na iscprniot copi paste sto go naprawi

Не сум сигурен на кого ја упатуваш оваа порака - но не заборавај, како постапи ти, кога ги даде првите докази од шиитската страна. Но хаир - мислам дека тоа веќе го решивме.

znaci na nesto se soglasiwme site sekti sto gi nawede wo prawo si wo sekoe skolo ima i sekta sto ne pripadza tamu i nie imame sekti pa nikomu nisto tie si weruwaat wo ona sto go zamislile

Секако дека имаат доста секти, кои што се нарекуваат „муслимани„ - не рекол ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 за џабе, дека ке имаат 72 секти во исламот, а само ена ке оди во рајот. Така?

sega da se wratime na temata ni bese za halifatot

Така!

sega dokazawme deka NE GO ISPOLNUWAAT USLOWOT DA BIDAT HALIFI kufjanite go pokanile na husein da dojde kaj niw zasto bile ugneteni wo towa vreme od gradonacalnikot niwni za da dadat beja na husein ne na jezid

Така! Имаат дури пренесувања кои што се здрави (сахих), дека преку 200.000 писма го стигнале со таја молба - така!

Но не заборавај, дека баш тие шии беја, што на крај го издадоа и се сакрие во нивните куќи! Затоа ал-хусејн радихуАллаху Анх ја упати даовата, која што ја постирав предходно!

И сега? Исторајата ни укажува јасно, дека баш тие издајници беја тие, која што ја форсираа денешнава доктрина - во заблуд, во тотален ширк итк.!

se desi kerbela sto mislis ti ne znaese deka husein ce ide schehid

Размисли сам! Кој будала човек оди таму, со знаење, дека пропаста го чека? Дали му беше ниетот да појде, за да ги подржи на поднижениот народ, или да појди за џабе? Според писмата што го стигнале, тој им поверувал нив и бил уверен во тоа, дека ке се собере голем број на војска, кои што ке го подржат и со која ке има голема шанса да го добие правото! Размисли уште еднаш по добро!

Од друга страна да забележиме поново, дека, како што спомнав предходно, дека голем број на тогашните асхабии му дадоа насихат - не само насихат, него го молеле, да не оди, и дека исто така ке го издадат, како што го издадоа на неговиот татко Али радихуАллаху Анх и неговиот брат Хасан радихуАллаху Анх.

А знаеш кој биле тие, што се грижеле за него? Тие биле баш тие, за кои што денешниве шии викаат, дека биле кафири, дека биле одпадници - ке ти дадам само едно име: Абдуллах ибн Умар радихуАллаху Анх - син на Умар ибн ал-Хатаб!

tuka so towa dokaza za doktrinata na koja sto nie sega ispituvame

Да - испитуваме, но заклучок никако не донесуваме!

towa e golema mudrost se sto sakal allah dz.s toj go naprawi

Се што се десава е мудрост Аллахова, во тоа немаме никаков сомнеж! Единствено што сака Аллах е јасно, само на Нему да му се клониме и да ги следиме неговите закони! Ништо друго!

zar nemu mu trebase kerbela koga resulallah rece husein e od mene ja sumod husein koj go saka husein allah go saka nego. dali treba da se rasprawame za skolite na siitite koga i nie ne sme sjajni na primer ne mozeme da izbroime pet halifi

Сигурно! Кога ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 ги држеше на Хасан и Хусејн рече: „Навистина, децата се голема фитна„ - и по тоа ги загрлил. Значи љубовта кон нив, од страна на пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 била огромна! Никој тоа не го негира!

Еве сега уште еднаш хадисот, каде што ги слави ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 на тие, кои што први ке го нападнат на константинополе:

عن خالد بن معدان أن عمير بن الأسود العنسي حدثه أنه أتى عبادة بن الصامت و هو نازل في ساحة حمص و هو في بناء له و معه أم حرام ، قال عمير : فحدثتنا أم حرام أنها سمعت النبي صلى الله عليه وسلم يقول : أول جيش من أمتي يغزون البحر قد أوجبوا ، فقالت أم حرام : قلت يا رسول الله أنا فيهم ؟ قال : أنت فيهم . ثم قال النبي صلى الله عليه وسلم أول جيش من أمتي يغزون مدينة قيصر مغفور لهم ، فقلت : أنا فيهم قال : لا. البخاري مع الفتح 6/120

Кој беше лидерот на таја војска? Језид! Сваќаш ли зашто ние не сакам судот на Аллах субаханаху ве теала да му го одземеме? Затоа што само Тој ке одлучи, кој, како и зашто ќе биде казнат.

А ние, ехлу сунет вал џемаа, не викаме, дека тој бил „тотално„ исправен - не! Ние тврдиме, дека тој имал добри и лоши дела - како секој човек.

sega za matemot jas licno potwrduvam deka sekoe ostetuvanje na teloto e HARAM sega towa lezi na mentalitetot na covekot poznato e deka arapite se emotivni ljuge sega treba site da gi ubieme i gotowo so niw resiwme nema da se ostetuwaat vise

Не се само арапите - насекаде, каде што појде шиитскиот заблудни отров се практикува тоа - во индија, во пакистан итк. - а тие не се арапи. Ние во македонија исто сме емотивни - но дали смее емоциите наши за таја трагедија да се пред јасните изјавувања од куранот и суннетот? Никако - секој кој што неможе да ги контролира на своите емоции, не го сватил на исламот - и обично - не го примил онака, како што треба!

mnogu ljuge probale taka altan site imami sto gi nawede se ubieni ewe eden link da se ubedis deka e taka [You must be registered and logged in to see this link.]

Илуминати - илуминати - илуминати - верувај, дека немам више снага на вакви фантастички филмови да ги гледам.

Аллах субаханаху ве теала да им го даде правото на тие што ги гњавеле и убиле на фамилијата од ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318, кое што го заслужиле. Амин!

jas sekogas naglasuvam deka treba da ni raboti akalot ne nefsot si napisal za zejnul abedin toj ima edna kniga napisana koja ima naslow SEDZADIJA ima napisana dova za ashabite sto prawime sega zar treba na slepo da weruvame samo od nesto napisano

Секоја книга, која што има искрени докази, е примена! Но ипак ме интересира - зашто знаеш повеќе за шиите, него за сунитите? Види! Ако си скренал на тој пат, шиизам, не треба во општо да се криеш - имаат доста во македонија, кои што отишле по тој заблудни пат! Проблемот во сето тоа е тој, што тие што скренале, никогаш не почнале да ја учат нивната вера, како нај прво, теухидот и се она, што треба како искрен Муслиман да обавува - од кога ке го научи тоа, од кога ќе го свати, воисто ке му дојде на ум, дека во Исламот не се работи за „кој требаше да биде прв Калифа„ или „Не смее да ја скриваме вистината, дека језид беше тиран„ и што знам јас какви мисли имаат.

Религијата наша е јасн. Само на Аллах му се молиме, само на Нему упатуваме дови, само за Негова воља живуваме. Биди сигурен, дека и за оваа дискузија ке бидеме прашани и кој корист сме добиле од сето ова.

Нај прворто, за кое што ке бидеме прашани ке биде „НАМАЗОТ„ - а не за Имамите, како што тврда шиите. Да ти биде ова секогаш на ум!

ti rekow sekoj ulema ja napisal swojata zamisla i go tumacel kuranot spored swojata zamisla i sredina wo koja se naodzal tie wreminja ne bile kako sega demokratija od swaka strana mozes da se izlasnis kako sakas ama ima problem tuka sekoj covek saka da ja znae vistinata ako staeme swe u edno kupce ne vredime ni pet pari

Немој да ми се лутиш, но според ова е очигледно за мене, дека во никој случај не си имал читано тефсир - ако би имал читано, сигурно немаше ова да го напишеш.

Од каде ја имаш оваа идеологија, дека секој Алим ја напишал својата замисла според неговите мисли (или фантазии може да се речи)?

Ако имаш само делови од тефсир читано, те давам насихат, да се обидиш да читаш цел тефсир / опширен тефсир / мислам дека на босански јазик го има тефсирот на ибн кесир рахумуАллах - и одма ке сватиш, дека во тефсирот се работи по следнава метеологија:

Наведување на ајетот или сурето
каде се објавило ајетот/сурето
според која причина се објавило ајетот/сурето
која „општа„ поука се зема од ајетот/сурето
и како треба ние да постапиме

Аллаховиот закон е еден и вечен - до крај на животот наш и следните генерации! Демократијата е ширк и одпад од ислам - затоа што секој одбиен ајет е Куфур!

veruvaj mi ne sum nekoj golem znalec jas sum obicen covek koj ja saka vistinata i samo vistinata

Ако не ја сакаш вистината, не би се регистрирал на овој форум за да расчистиш работи, кои што те мачат. Добриот муслиман во секој случај треба да биде скромен! Вистината е јасна - да го добиеме Аллаховото задоволство со намаз, ибадет, зикир и прекрасно однесување - и во исто да се одтргнуваме од секој ширк, секоја заблуда и секое зло.

dali kuranot e vistina jas potwduwam deka e wistina i cvrsto se drzam na kuranot go znaes ajetot kazi ja vistinata makar da e protiv tebe

Неје ајет, него мудри зборови. Но пренесено е од ибн масуд радихуАллаху Анх, дека пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 рекол:

„...еден човеко кој што ја кажува вистината, Аллах ке го именува ас-сиддик. А некој, кој што лаже, Аллах ке го именува лажач...„ (краток изводок од бухари и муслим)

i cete prasam nesto dali schehidite se mrtwi kako mislis ti kuranot ni kazuva obratno husein otide kako schehid

Ова прашање ни го одговара Аллах субаханаху ве теала во куранот под 3:169: „И не сметајте ги за мртви оние кои загинаа на Аллаховиот пат. Но, не! Живи се. Кај Господарот нивни се снабдени..„

Ајетот е јасен - тие се кај Аллах и се радуваат со неговата награда. Ако сакаш со ова да ми докажеш дека тие се во состојба да дадат шиафет кај Аллах, навистина си во грешка! Аллаховиот пратеник  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 јасно не обавестува, дека неговиот шифает ке им го даде на муслиманите на судниот ден - за да бидат спасени. Исто така и шехидите, кои што ке имаат дозвола за некој број на луџе да дадат шифает, со Аллахова дозвола. Но ова нема никаква врска со тие мисли, кои што се дојдени кај некои луџе - дека дозволено е да се прави тевасул на умрени. Дали немаат друга работа, освен да се расправаат со шифает за луџето? Аллах субаханаху ве теала јасно ни укажува, дека тие имаат голема награда и ке се радвуваат со истата!

Во еден друг хадис, кој што е сахих, е забележано: „Никој од пејгамберите и Аллаховите пратеници нема да биде повеќе од 40 дена во нивните гробови, до судниот ден.„

[бејхаки и други - според множината на хадисот, кои што е и од други ланци преносен, е класифициран како хасан - добар хадис]

Хадисот ни објаснува, дека животот за пејгамберите во гробот ке биде краток - со овој век ништо немаат работа!

Но на крај, за да донесиме залучок за имаматсвото. Како што наведов горе, јасно е, според која причина сме создадени и јасно е, кои се нашите обврски. И уште еднаш ти давам насихат - сето ова, со кое се бавиш, нема да ти даде напредок во твоето верување - него ке те отера во заблуд.

Поминатите племиња отишле според претерувањето со љубовта кон нивните исправни предходници. Затоа - секоја љубов, секоја емоција има граница!

ВаАллахи - Аллах субаханаху ве теала е сведок, кој степен го зазема фамилијата на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 во мојт живот - но нај важно е Аллах и никој друг освен Аллах, субаханаху ве теала!

Дали смеел муавија да биде халифа, неговиот син итк. итк. итк. - нема да ни поможе на јаум'ул кијама - затоа што Аллах бара добри делови од нас, за да бидеме спасени - бара Таухид - Једини Тој да биде Славен, никој друг!

Ако сакаш, или, ако имаш некои текстови од шиите, кои што ти створуваат главо болки - кои што ти створаат сомнеж - биИдниллах - отвори нова тема. Колку што можеме, ке се потрудиме заедно да ги решиме!

БаракАллаху Феек!

http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca isestri kako prvo da vi se zablagodaram na iscrpniot post sto go postirawte mislam deka ce bide posledniot post sto ce postiram na owaa strana bidejci ima mnogu razlozi kako prvo za umul kijama towa e rabota samo na allah dz.s tuka ce bideme prasani za swe ne samo kako owde debatirawme tacno e imam procitano mnogu knigi ne samo islamski zamisli ja citaw i biblijata pa ne sum staanal hristijanin ljubitel sum na knigi i towa ne go trosim moeto slobodno wreme na nesto glupawo tuku na nekoi raboti koi ce pomognat wo mojot ziwot sega da se wratime na temata priznawme deka bile gresni towa e fakt sakaw da dokazam deka zgresile ajde da najdeme nekoja greska na imamite po siitski site edinaeste ako sakate ce gi prettreseme kako sakate vie so koi knigi sakate sureto ashab kazuva nesto drugo te molam procitaj go wnimatelno 33,33 i ce ti bide jasno jas istrazuvam vece 10 godini ali veruwajte ne najdow nisto i ne sum nekoj sto slepo weruwa dodeka ne go istrazim towa ne go prifacam prwo vo mojata praktika go izucuvam pisateolt i negoviot zivot site golemi alimi imat cv po nasinski . edna allahova vera treba da ti dade odgowor na se ne napisal nekoj i gotowo fakt e deka site 11 se ubieni imami po siitski sega daj da widime zasto se ubieni . za tefsir na kuranot jas imam mnogu procitano wo ponatamosniot tekst ce ti obrazlozam me prasa za tauhid weruwaj mi oswen allah dz.s nikomu na sedze ne padzam i samo nego go slavim veruwaj seta ljubow sto mi ja dade allah dz.s je za nego i negoviot resul posledniot i najsakaniot i negovata familija za demokratijata sme jasni towa e sirk wo islam nema demokratija ima serijat linkot sto ti go postiraw ne e od iluminati tuku od eden musliman koj ne pripadza na siitskata sekta kako ja narekuwame ljudze od 500 miloni koi veruvaat na towa sto veruvaat mi postirase za konstatinopol i hadisot ajde da analizirame znaes deka mene licno odzata od dzamijata kade klanjam mi prizna deka citiram morase da se izmislat hadisi za da se zacuva allahovata wera . weruvaj na towa sto go pisuvam, sega dali moze konstatinopol da bide poiwazen od husein procitaj go ajetot 42,23 kade resul allah trazi od nas ljubov i respekt sprema ehlul bejtot i ne da gi ibiame site edinaeste imami se ubieni weruwaj mi napisa deka 200000 pisma bile isprateni na husein da sozdade vojska i da go dobie halifattot nazad dali si pricital deka muawija i hasan naprawile dogovor hasan bese halifa pa mu go predade halifatot na muawija zaradi da ne dojde do vojna no so uslow posle muawija ako e ziw hasan da se wrati kaj nego ako ne kaj husien mnogu tragicno toj go postawi swojot sin za halifa dokazite se tie jezid stana halifa go prekrsi dogoworot .ajde da najdeme kaj niwnite imami takvo nesto daj od prwiot do posledniot ako sakas

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
selamun alejkum braca isestri kako prvo da vi se zablagodaram na iscrpniot post sto go postirawte mislam deka ce bide posledniot post sto ce postiram na owaa strana bidejci ima mnogu razlozi kako prvo za umul kijama towa e rabota samo na allah dz.s tuka ce bideme prasani za swe ne samo kako owde debatirawme tacno e
Сигурно, дека за се ке бидиме прашани. Тачно е, дека Аллах субаханаху ве теала е Милоствиот, Семилостен - но никогаш не смее да забораваме, дека, за да се окористиме од Неговата милост, треба да дадеме самите труд во исламот.

imam procitano mnogu knigi ne samo islamski zamisli ja citaw i biblijata pa ne sum staanal hristijanin ljubitel sum na knigi i towa ne go trosim moeto slobodno wreme na nesto glupawo tuku na nekoi raboti koi ce pomognat wo mojot ziwot
Би се сложил, дека читањето на книги е навистина многу интересно - нарочито од тие книги, кои што ти даваат голема поука, дали за религија или општи теми, со кои што можеме во нашиов живот да се сретниме. Но немој да ја забораваш опасноста, која што може да те онесе во заблуд (кога се работа за верски книги).

sega da se wratime na temata priznawme deka bile gresni towa e fakt sakaw da dokazam deka zgresile ajde da najdeme nekoja greska na imamite po siitski site edinaeste ako sakate ce gi prettreseme kako sakate vie so koi knigi sakate
Не требаш да ни докажуваш, дека тие биле грешници, за тоа што ние знаеме, дека СЕКОЈ човек прави грешки - од пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 до сите, кои што постоеле на овој век. Ако мислиш дека 12'те Имами сериозно не биле без грешни, онда навистина биле по добри од пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 (Еузуб'Иллах).

sureto ashab kazuva nesto drugo te molam procitaj go wnimatelno 33,33 i ce ti bide jasno
33:30. О жени пејгамберови, таа меѓу вас која ќе направи некое отворено срамно дело, казната ќе и биде удвоена. Ете, тоа за Аллах е едноставно!
33:31. А на таа од вас, која е оддадена на Аллах и на пејгамберот Негов, и која работи добро дело, Ние ќе и ја дадеме наградата нејзина во два наврата, и ќе и подготвиме ‘рск благороден!
33:32. О жени пејгамберови, вие не сте како другите жени. Ако сте богобојазливи... па, немојте да го дигате гласот зашто, тогаш, може да се предизвика желбата на оној во чие срце има болештина, и зборувајте убави зборови!
33:33. И останете во домовите ваши; и не покажувајте ја убавината онака како што се покажуваше убавината во џахилиетот одамнешен. И намаз извршувајте и зекат давајте, и на Аллах и на пејгамберот Негов бидете послушни. Аллах, навистина, посакува да го отстрани срамното дело од вас, о Ехлул Бејт, за да ве очисти, потполно!

Според постираните ајети, јасно се гледа, дека Аллах субаханаху ве теала ги објави Ајетите на жените од Неговиот пејгамбер  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318.

Шиите се једини, кои што го тефсираат ајетот 33:33 така, дека бил САМО за фамилијата објавен (Али, Фатима, Хасан, Хусејн). Наравно, дека имаат шиите докас - го користат хадисот, каде што пишува, дека Аллаховиот пејгамбер  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 ги зеде на Хасан, на Хусејн, на Али и на Фатима под неговиот чршав, за да упати дова за нивната чистота - ум Салама (една од жените) на тоа го праша: О ресулАллах - а јас? Пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 е одговорил: „Застани тука каде што си! Ти си чесна!

Сега! Ајде да ги објасниме овие два докази:

Куранскиот Ајет:

во 33:32 јасно пишува: „О жени пејгамберови....„ даље, во 33:33 им вика: „...И останете во домовите ваши; и не покажувајте ја убавината онака како што се покажуваше убавината во џахилиетот одамнешен...„ Значи ги опуменува, да бидат повлеќени, добри и чесни жени. и на крај, јасно им кажува, зашто така да поставуваат со Куранските зборови: „... Аллах, навистина, посакува да го отстрани срамното дело од вас, о Ехлул Бејт (О припадници на куќата), за да ве очисти, потполно!„ Значи, јасно е, дека овој Ајет е дојден за жените на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 оти и тие се дел од фамилијата. Или женати (додека си оженет) неје дел од твојата фамилија?.

Ајде сега да одиме по шиитските мислења. Да речеме - добро - во тој Ајет, или, последниот дел од ајетот е само за Али, Фатима, Хасан и Хусејн. Добро! Каде е доказот, дека се тие без грешки? Дека тие се тотално исчистени? Оти Аллах субаханаху ве теала не вели „...Јас ве исчистив...„него„...Аллах, навистина, ПОСАКУВА да го отстрани срамното дело од вас, о Ехлул Бејт (О припадници на куќата), ЗА ДА ВЕ ОЧИСТИ, потполно!„ Каде е потврдата, дека тоа дефинитивно така се стори?

Вистината е! Аллах субаханаху ве теала ги опоменува на Жените од ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318, дека ако ги исполнат наведените работи, Тој ке ја одземе нечистота од нив.

Ајде сега да се обратиме на Хадисот со чаршавот. Доказот, дека чистотата, или, благословијата важи за Али, Фатима, Хусејн и Хасан е тој, дека Пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 е рече на Умм Салама: „Застани тука каде што си! Ти си чесна!„ - Од овој Хадис нема доказ, дека тоа важи само за четирите под чаршавот - зашто? Кога Умм Салам радихуАллаху Анха погледна што прави пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318, сакаше и таја да биде благословена - но Мухаммад  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 не ја остави, од овие две причини:

1. Таја е благословена, како што потврдува со зборовите: „...Ти си чесна!„
2. Како може жена со човек, кој што нее махрам, да биде под еден чаршав, каде што постио опаснот нивните тела да им се доближат? Еузуб'Иллах - далеку се жените на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 од такви средства!

jas istrazuvam vece 10 godini ali veruwajte ne najdow nisto i ne sum nekoj sto slepo weruwa dodeka ne go istrazim towa ne go prifacam prwo vo mojata praktika go izucuvam pisateolt i negoviot zivot site golemi alimi imat cv po nasinski .
Кој е доказот, дека тие не се безгрешни? Немој да мислиш дека си ти единствен, со истражување, за да го најдеш вистинскиот пат. Но ако го отвориш твоето срце, ако го уклучиш твојот ум заедничко со разумот, брзо ке сватиш, во кој далалет се шиите! Ништо немаат врска со Ехлул Бејтот! Воопшто не!

edna allahova vera treba da ti dade odgowor na se ne napisal nekoj i gotowo fakt e deka site 11 se ubieni imami po siitski sega daj da widime zasto se ubieni
Еднашка ти реков, дека не се тие единствените, дека се убиени. Имам Абу Ханифа, Имам Малик, Имам Ханбали и други - исто така се убиени! Прашуваш зашто? Затоа што секогаш зборувале Хакк - исто како припадниците на Ехлул Бејт!

za tefsir na kuranot jas imam mnogu procitano wo ponatamosniot tekst ce ti obrazlozam me prasa za tauhid weruwaj mi oswen allah dz.s nikomu na sedze ne padzam i samo nego go slavim veruwaj seta ljubow sto mi ja dade allah dz.s je za nego i negoviot resul posledniot i najsakaniot i negovata familija
Алхамдулиллах што е така! Но немој да заброваш, дека и Асхабитте, и тие, кои што се бореле, страна на страна, со ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 треба да ги сакаме. Исто, како што ги сакал пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 на истите. Во едно пренесување вели, дека „...нај добриот народ е тој во неговото време, па после тој по нив...итк.„

za demokratijata sme jasni towa e sirk wo islam nema demokratija ima serijat linkot sto ti go postiraw ne e od iluminati tuku od eden musliman koj ne pripadza na siitskata sekta kako ja narekuwame ljudze od 500 miloni koi veruvaat na towa sto veruvaat mi postirase za konstatinopol i hadisot ajde da analizirame znaes deka mene licno odzata od dzamijata kade klanjam mi prizna deka citiram morase da se izmislat hadisi za da se zacuva allahovata wera
.

Тој, што рече, оџата, очигледно дека нема поема од наука на Хадиси. И кај нас имаат доста оџи, кои што тврдат некојси работи, од кои што поема немаат. Не сакам сега со ова да речам, дека тој не бил во право, него сакам да ти објаснам еден дел од науката на Хадиси. Што мислиш - според која прилика има Хадиси класифицирани, како Мункар, Даиф, Хасан, Сахих и Мутаватир? Баш според тоа, што тој ти го рекол, но без објаснување на истото! За да се штитиме од лажни хадиси (како што имаат не мерен број кај шиите, во контра со куранот и суннетот)!

weruvaj na towa sto go pisuvam, sega dali moze konstatinopol da bide poiwazen od husein procitaj go ajetot 42,23 kade resul allah trazi od nas ljubov i respekt sprema ehlul bejtot i ne da gi ibiame

42:23 „...Речи: Не сакам ништо за тоа, освен љубов како на својата фамилија....„

Види! Љубовта кон фамилијата на радихуАллаху Анх е јасна - потврдена - оти секој ден упатуваме дови за нив. Но зашто шшите секогаш ги носат ајетите од контекст? Пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 има наредба да им рече, дека не сака никаква награда од луџето, освен да го сакаат, како што би ја сакале нивната (од луџето) фамилија.

Ме сваќаш сега? Цел Ислам кај шиите се бава само со фамилијата, со имамите итк.!

site edinaeste imami se ubieni weruwaj mi napisa deka 200000 pisma bile isprateni na husein da sozdade vojska i da go dobie halifattot nazad dali si pricital deka muawija i hasan naprawile dogovor hasan bese halifa pa mu go predade halifatot na muawija zaradi da ne dojde do vojna no so uslow posle muawija ako e ziw hasan da se wrati kaj nego ako ne kaj husien mnogu tragicno toj go postawi swojot sin za halifa dokazite se tie jezid stana halifa go prekrsi dogoworot .
Уште еднаш потврдувам, за да го сватиш! Ахлу сунет вел џемает не ја негира предноста на фамилијата од ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318, како благословна, чесна итк. Исто така не ја негира вистината, дека Муавија, Језид итк. имале грешки! Никој - но не ги викаме КАФИРИ и не се баваме многу со „..кој беше вистински наследник, кој беше вистински калифа..:„ Судот Му го оставаме Само на Аллах субаханаху ве теала!

Имамите, кои што ги гледаат шиите како без грешни, се чесни! Ги сакаме и беја Алими, но не како Мелеки и немале својства Аллахови - не ги контролираре Атомите (како што пишува Ајатола Хомеини), и нема да ни бидат тие судии на јаум ул-кијама и нема и нема и нема, оти Аллах субаханаху ве Теала!

ajde da najdeme kaj niwnite imami takvo nesto daj od prwiot do posledniot ako sakas
Одговорими едно прашање: Зашто вели пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 во еден Хадис: „..кој што ја лути на мојата ќерка фатима, ме лути мене и на Аллах..„

Ајде иншАллах! Ако го најдеш хадисот каде е забележан и зашто така вели ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318, добиваш виртуална Петка!

http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri kako prvo prvo za odzata ne e nekoj zawrsil medrese skolo i stanal odza ne e takow veruwaj mi toi ima zawrseno islamska teologija vo kairo sega brzo doktorilal i e eden od nalgolemite odzi so skolo brate ajde ce se bavime mAlku so kuranot vnimawaj procitaj gi i ajetite od 28 do 36 ako od sureto ashab i ce swatis nesto drugo allah gi karakterizira zenite na resulallah vo tri grupi zapomni site zeni na resulallah se nasi majki da ne izleguvame od kontekst ne bile zenite na resulallah roboti pa ne gresele jas bi ti proporucal da go procitas sureto tahrim towa e 66 sure vo kuranot ima samo 12 ajeti procitaj vnimatelno za hafisite na siitite nemam bukwalno ni eden hadis procitano se se od sahih bukhari muslim tirmidi idr. site hadisi se navedeni vo nasite sahih knigi i sega sto ce prawime seto znaenje se zema od sahih knigite mislam na siitite tie sto ne napadzaat ne napadzat so nasite knigi ne so niwnite seta debata do sega sto ga vodewme bese od nasite knigi vo niedno mesto ne spomnawme niwni hadisi jas kolku se secavam za ljubovta i respektot sprema ehlul bejtot niednas ne spomnaw deka ehlu sunna wel dzemaat nemaat ljubov sprema nim da bideme jasni bez salawat nemame namaz da bideme jasni se gleda statusot na ehlubejtot i ne treba za towa da vlagame vo debati za sudot tacno e deka allah dz.s ce presudi no ne zabranuwa da prasame sto naprawile tie

emir muhminin


Нови член
Нови член
mepraswte za hadisot ehli kisar ima dolga debata za towa jas kako prvo ce te prasam nesto ako dojde do razvod izmedzu zena i maz kade odi zenata kaj swojottatko i majka dali e taka znaci familija i se tatkoto i majkata se wraca kaj swoite towa ne moze eden maz i zena da bidat familija tie se sopruznici prasaj najgolemi alimi ce ti potwrdat da ne zaboravime site zeni na resulallah ni se majki no na resulallah bile zeni ne majki da se razbereme da ne wadzame od kontekst samiot kuran go potwrduva towa sega ajetot 33 od sureto ashab ni potwrduva za towa samata kniga sahih bukhari ni oznacuva nesto zborot sahih na arapski znaete sto znaci cist ne smee da ima nesto tuka sto ne treba da bidema jasni ako najdeme nekoj hadis sto ne se sowpadza so kuranot togas sto pravime wan logika ne mozeme da razjasnime gi ima mnogu vo sahihite i najdobar zaklucok ni e za towa da ne prasame allah hu alem allah dz.s znae najdobro znaete kakow hadis ima za aisa r.anha deka se ozenila za resulallah na dewet godini sto mislite wie prasanje za site dali ovoj hadis e sahih pa wo narednite postowi ce analizirame kolku godini imase aisa r.anha

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот!!

[You must be registered and logged in to see this link.], со последниот коментар веќе замина во друга тема со нови прашања.

Сега би прашал, дали имаш да дополниш нешто во врска со наведената тема т.с. дискусијата која ја водеше со Браќата?? Доколку имаш да ја оставам отворена темата за понатамошна дискусија, доколку немаш повеќе да дебатираш на дискусијата која ја водеше на оваа тема, да го одвојам последниот коментар во посебна тема, затоа што мислам дека не е вклопен во самата дебата. Или сакаш индирекно со тие прашања да влезеш подлабоко во темата незнам, не ти ја знам намерата. Затоа иншАллах кажи која е твојата цел, за да знаеме што да правиме Smile.

http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Тема почна да оди на друга страна, но хаир инШа'Аллах!

selamun alejkum braca i sestri kako prvo prvo za odzata ne e nekoj zawrsil medrese skolo i stanal odza ne e takow veruwaj mi toi ima zawrseno islamska teologija vo kairo sega brzo doktorilal i e eden od nalgolemite odzi so skolo
Не игра никаква улога во тоа, што и како завршил - ма да ете, и докторирал. Но изјава, дека „морале хадиси да се измислуваат, за да остане религијата„ - субаханАллах! Тоа е знак за мене, дека „можда„ има навистина знаење, но самиот не знае како неговото знаење да го изјасни. Ако е за студирање, учење и знаење - еве јас ке ти кажам, дека мојот учител има 15 Години нон стоп студирано, е хафис, е хафис на сите 10 кираат од течвид, има изаџа за наука на Хадиси, има изаџа за Фикх - има простудирано неколку книги и завршено зо изаџа. Го знае на арапскиот јазик, не само перфектно, него мајчин јазик му е - не диалект, него директно арап до саудија. итк. итк. итк. - Но тоа не игра улога - се гледа кој има знаење според неговото изговорање, според неговото објаснување - но тоа ти што го напиша за него, е слабост и не знајност. Слобдоно можеш оваа да му го пренесиш - за да не дојди, дека зборувам мунафички зад некого!

brate ajde ce se bavime mAlku so kuranot vnimawaj procitaj gi i ajetite od 28 do 36 ako od sureto ashab i ce swatis nesto
Јас не те се сваќам - те молам немој да фантазираш, оти навистина поема немаш од верувањето на ехлу суннет! Учи тафсир - читајго тефсирот ибн кесир! Тој е стафот мој, како што е објаснато внатре! Ништо во тие ајети не се работи за Али, Фатима, Хасан и Хусејн, како што го тефсираат шиите - зашто не разбираш? Зашто ти се свиџа доктрината, дека само фамилијата на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 била добра? Зашто ги одфрлаш другите пренесувања од Асхабиите? субаханАллах!

drugo allah gi karakterizira zenite na resulallah vo tri grupi zapomni site zeni na resulallah se nasi majki da ne izleguvame od kontekst ne bile zenite na resulallah roboti pa ne gresele jas bi ti proporucal da go procitas sureto tahrim towa e 66 sure vo kuranot ima samo 12 ajeti procitaj vnimatelno
Сурето 66 го потврдува баш она, што ти го објаснав предходно! Разликата меџу суре 66 и 33 е тоа, што во суре 66 им кажува Аллах субаханаху ве теала, кои грешки прават - која е казната за грешки итк. Во суре 33 им објаснува, на кој начин тие можат да се исчистат. Зашто секаде логика користиш а очигледната соврска кај ајетите, не ја примиш? Ајде донесими докас, пошто читаш само сунетски книги, дека во овие ајети се Али, Фатима, Хасан и Хусејн во смисла - и САМО ТИЕ!

Даље - дали знаеш кој ги пренесува множината на Хадиси за случките, кои што се десиле

za hafisite na siitite nemam bukwalno ni eden hadis procitano se se od sahih bukhari muslim tirmidi idr. site hadisi se navedeni vo nasite sahih knigi i sega sto ce prawime seto znaenje se zema od sahih knigite mislam na siitite tie sto ne napadzaat ne napadzat so nasite knigi ne so niwnite seta debata do sega sto ga vodewme bese od nasite knigi vo niedno mesto ne spomnawme niwni hadisi
Мислиш за Имамите? Можеби ти читаш само сахих Хадиси од сахих од ел-Бухари како и сахих од ел-Муслим. Но интерпретирањето не го користиш од истите, или од сунитските Алими, како ибн хаџар ал-аскалани, имам ал-Куртуби и др. - на против, ги користиш интерпретациите од шиите. За нас тоа нема разлика, дали донесуваш хадис од шиитската секта или интерпретација за самите Хадиси. Не гледаш дека сите Хадиси се во контрадикција, исто како и Хадисот на Гадир Хум?

jas kolku se secavam za ljubovta i respektot sprema ehlul bejtot niednas ne spomnaw deka ehlu sunna wel dzemaat nemaat ljubov sprema nim
Ти не - но тие, кон кои што симпатизираш спомнуваат и викаат, дека не ги сакаме, него мразиме / се според причината, што ние, ехлу сунет, не сакаме да им се придружиме нив во нивниот ширк.

da bideme jasni bez salawat nemame namaz
Доказ? Потврдувам само, дека без ал-Фатиха нема намаз.

da bideme jasni se gleda statusot na ehlubejtot i ne treba za towa da vlagame vo debati
Фамилијата на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 е чесна! Ја сакаме! Упатуваме за неа дови! И готово - тука е границата! Не одиме да ги посетуваме нивните гробови, да плачеме, да се риеме, да се тепаме и да бараме помош/шифаат и сл. од нив. Тоа е стафот на Ахлу Суннах вал џемаах!

za sudot tacno e deka allah dz.s ce presudi no ne zabranuwa da prasame sto naprawile tie
Хасан ал-басри рахимуАллах рече: „Секогаш пред да зборувам, размилувам, дали моите зборови имаат некаква корист. Множината на истите, немаат корист. Затоа си молчам.„

Неје забрането да се праша за нив - но неможеш ти да дојдеш тука на форум и да викаш: „Муавија ваков, онаков - неговиот син језид, вака и онака.„ Кој сме ние да се баваме со вакви теми? Која корист имаш? Те приближува ова до Аллах? Да или не?

mepraswte za hadisot ehli kisar ima dolga debata za towa jas kako prvo ce te prasam nesto ako dojde do razvod izmedzu zena i maz kade odi zenata kaj swojottatko i majka dali e taka znaci familija i se tatkoto i majkata se wraca kaj swoite towa ne moze eden maz i zena da bidat familija tie se sopruznici prasaj najgolemi alimi ce ti potwrdat


Но Аллах субханаху ве теала ги спомнува на жените како фамилија од ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318. Тоа ни докажува куранот и објаснувањето на големите Исламски научници. Зашто учењаците од ехлу сунет, не го примиле шиитството? Зашто Бухари, Муслим итк. останале на патот од ехлу сунет? Чудно - не?

da ne zaboravime site zeni na resulallah ni se majki no na resulallah bile zeni ne majki
Така е! Жени му се и од фамилијата! Во Бухари е забележано, дека ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 никогаш не се враќал кај неговата фамилија, без да прати предходно посланик, кој што ги информираше за неговто доаџање. Во тоа време имаа жените могучност да се спремаат за негово доаџање. Бухари број 5244 - во хадисот пишува ФАМИЛИЈА! Жените му биле ФАМИЛИЈА! Не само во тој хадис, и во други хадиси е истото потврдено - ФАМИЛИЈА!

da se razbereme da ne wadzame od kontekst samiot kuran go potwrduva towa
Не изваџам јас ништо од контекст, него ти - не сакаш ли да сватиш, дека имаш 100% шиитски стаф? Немој да зборуваш од Алимите на ехлу сунет, кога самиот нив не ги знаеш - нема знаење, кој стаф имале тие - знаеш само она, што шиите те под училе.

sega ajetot 33 od sureto ashab ni potwrduva za towa samata kniga sahih bukhari ni oznacuva nesto
Ти докажав како и што - нема што да дискутираме за овие ајети више. Јас ти донесов јјасни доказ, ти донесуваш само шиитска интерпретација, измислена интерпретација.

zborot sahih na arapski znaete sto znaci cist ne smee da ima nesto tuka sto ne treba da bidema jasni ako najdeme nekoj hadis sto ne se sowpadza so kuranot togas sto pravime wan logika ne mozeme da razjasnime gi ima mnogu vo sahihite i najdobar zaklucok ni e za towa da ne prasame allah hu alem allah dz.s znae najdobro
Секако дека Аллах субаханаху ве теала нај добро знае - што вика и тврдам цело време? И наравно - примаме само сахих (или хасан) хадиси. Но не заборавај, какви хадиси ти ми донесе во почетокот - сите даиф и муртад. Зборувај само она, што самиот го користиш.

znaete kakow hadis ima za aisa r.anha deka se ozenila za resulallah na dewet godini sto mislite wie prasanje za site dali ovoj hadis e sahih pa wo narednite postowi ce analizirame kolku godini imase aisa r.anha
Отвори нова тема за ова, колку години имала. нај добро под Категоријата „Прашања„ итк.

Ми дужиш еден одговор - зборувавме за „не грешните имами„ те прашав според која прилика рекол  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 „..кој што ја лути на мојата черка фатима, ме лути мене и на Аллах..„! Шиите го користат на истиот хадис за потврдување, дека Абу Бакр е умрен како Кафир (еузубИллах) - но тоа е друга тема. Но прашањето мое е споврзано со нашава дебата. Ајде Алтан - потрудисе го најдиш хадисот. Ти ветувам, дека скоро на секоја шиитска страница ќе го најдеш. Но пази, ќе го најдеш само скратен. Ако сакаш објаснување кажи дека не го знаиш, и готово.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливот!!!

Накратко за Шизмот и неговите следбеници:

Шитите се една секта која не му припаѓа на Исламот и муслиманите. Дел од шитите веруваат во Тројство како што веруваат и самите христијани, а сега самите одлучите за каква секта станува збор. Шитите исто така веруваат дека сегашниот Куран кој го имаме сите кај нас кој ни е достапен во ОРГИНАЛНА форма, дека тој Куран не бил комплетен. Истите Шити веруваат дека Ебу Бекр, Омер, Осман, Ајша, итн РадијАллаху анху, дека не му препаѓаат на Исламот и Муслиманите. Некој ќе кажува за неприпаѓање на Ислам кога самиот не е во Ислам, тоа ми е интересно. Незнам како може да се брани некој став од ШИЗМОТ кога самиот шизам е потекнат после Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем. Во Суре ел Фатиха имаме Курански ајети доколку подобро би ги обработиле можеме да ги коментираме како можеме да ги искористиме против ШИТИТЕ.

Самиот Шизам е поделен на групации и подгрупации, кој во нив спаѓаат: Алеви, Рафиди, итн. ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ ТИЕ??? НЕВЕРНИЦИ!!!!

Луѓето кој ги оцрнуваат на Асхабите кој му е Ветен Џеннет, па замислите во колкава заблуда се, каде ли се одметнаа!!!!!

Незнам Емире, дали го читаш на Братот во неговите постови и што не ти е Јасно.

Јас те прашувам дирекно без да кружам наоколу: ДАЛИ ЗА ТЕБЕ ШИТИТЕ ПРЕТСТАВУВААТ МУСЛИМАНИ И ПРИПАДНИЦИ НА ЕХЛИ СУННЕТ???

http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
blagodaram moderatore za prasanjeto sto go postawi jas uste wo prwiot post istaknaw deka ne treba nie da resime dali pripadzaat ili ne bez razlika koja kniga da zememe ne ni dava prawo nie da resime sega dali pripadzaat na ehli sunna wel dzemaat sigorno ne tie se sledbenici na ehlul bejtot i sunetot na resulallah . nie sme sledbenici na sunetot i ashabite ima mala razlika sega da ja oblasnime razlikata postirase deka owoj kuran sto go imame ne e kompleten kako weruwaaat siitite kade e ajetot za kamenuwanje imame hadis za towa za ashabite imaat sektasi koi go naglasuwaat towa no ne i prawnite skoli vo kums. ima dekret izdadeno za ne wredzanje towa allah dz.s ce go ressi so seta pocit moderatore istakna edna grupa od 500.milioni ne e edna grupa mnogu se sega za siizmot deka e potiknat posle muhamed saws mislam deka vo vremeto na resulallah nemase ehli sunna wel dzemaat imam hanefi hanbeli shafi i malik posle resulallah zivea. na site towa ni e jasno. sureto fatiha jasno dokazuwa deka ako go obrabotimo ce izleze uste edna wistina jas weruvam deka ce wlezeme vo edna ubawa za hair debata . jas ne gi branam stawowite na siitite jas do sega ja kazuwaw vistinata i samo vistinata towa sto sto vo nasite knigi ne wo niwnite cela debata bese za nasite knigi ako dobro procitawte ne sum zemal stawowi na siitite ne sum wredzal na nikomu so ste pocit razgowarawme moram da wi se zablagodaram za towa jas istaknaw i vo predhodnite postowi deka sakam da ja znam vistinata

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum brate abu al amin za wozwratniot post rar finkijata na komjuterot nesto ne rabota sahih buhari mi e spustena tamu i zatoa ne sum vo sostojba da ti odgoworam sega wo momentot jas vo narednite denovi inshalah ce go sredam towa za da moze da debatirame selamun alejkum

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
blagodaram moderatore za prasanjeto sto go postawi jas uste wo prwiot post istaknaw deka ne treba nie da resime dali pripadzaat ili ne bez razlika koja kniga da zememe ne ni dava prawo nie da resime

Па извини емире - кој ти дава ондак право (и кој им дава на шиине право) - да зборуваш за муавија и језид? Исто како што докажуваш со некојси стафови, дека тие не биле исправни и полошо - и ние имаме докази, кои што се јасни, дека тие несе мусимани. Би требало, како умен човек, ова да го акцептираш. Тоа е нај малку, што го очекувам од тебе.

sega dali pripadzaat na ehli sunna wel dzemaat sigorno ne tie se sledbenici na ehlul bejtot i sunetot na resulallah .

Ете - гледаш ли каков симпатизер си на шиите (ако не си самиот шија)? Еве јас ти кажувам пофторно, дека тие не го следат на суннетот и не ги следат на ехлул бејтот - неколку примери ти дадов. Тие слават празници повеќе, поќнувајчи од „денот на гхадир кхум„ до денот на аушра - тие не се празници, оти ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 кажува, дека ние имаме само два празници. Еид ул-Фитир (рамазан бајрам) и Еид ул-Адха (курбан бајрам). Ова е само еден од многу докази, дека не се следбеници на суннетот. А да би биле следбеници на ехлул-бејт, ке беја и следбеници на суннетот - оти ехлул бејтот не ги славеше овие празници!

nie sme sledbenici na sunetot i ashabite ima mala razlika

Не! Ние сме следбеници на Куранот, ехлул бејт, суннетот и чесните Асхаби како и Табиини - обично, Салаф ас-Салихин - правите генерации!

sega da ja oblasnime razlikata postirase deka owoj kuran sto go imame ne e kompleten kako weruwaaat siitite kade e ajetot za kamenuwanje imame hadis za towa za ashabite imaat sektasi koi go naglasuwaat towa

Немој сега да ме сватиш погрешно, него ова е сега насихат, од срце. Зашто зборуваш за некојси теми, од кои што поема немаш? Зашто не се обидуваш го учиш исламот - ако би го учел навистина, не би навлегувал во вакви доскузии, со ајетот за каменување! Тој Ајет го имало и се рецитирал. Ако сакаш, отвори нова тема, ке ти објаснам, без далго дискутирање, зашто не је забележан - и зашто никогаш не се забележал во писмената збирка на Куранот!

no ne i prawnite skoli vo kums. ima dekret izdadeno za ne wredzanje towa allah dz.s ce go ressi so seta pocit moderatore istakna edna grupa od 500.milioni ne e edna grupa mnogu se sega


Секако дека само Аллах субаханаху ве теала тоа ќе го реши - што зборувам цело време, кога е во збор за муавија итк.? И наравно дека имаат многу групи, оти ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 тоа ни го кажа.

za siizmot deka e potiknat posle muhamed saws mislam deka vo vremeto na resulallah nemase ehli sunna wel dzemaat imam hanefi hanbeli shafi i malik posle resulallah zivea. na site towa ni e jasno.

Во времето на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 имаше само едно име - тоа беше Муслимани! Но „ехлу суннет„ не излезе во време на абу ханифа р.А. итк. - пред тоа, од кога излегоа првите секти. Тоа неје бидат или нешто друго - или кога те прашува некој, која вера ја имаш, викаш ли дека си „следбеник на суннетот или ехлулх бејтот„? Не! Но во тоа време, кога изчезнаа сектите, како шиите, хариџиите и др., мораше на некој начин да се разликува вистината од заблдуата - баш според тоа, од кога ке потврдеа дека се муслимани, викаа, „Муслимани, следбеници на суннетот„ - другите викаа „Муслимани шии„ - значи одма се знаеше, кој шат го имаат. Тоа е според разликата и различните стафовир - па по натаму дојдоа и ханефии, маликии, шафии и ханбелии - и уште многу други, како „табаринии„ (следбеници на имам аш-шафии).

Во денешницава викаме ние, дека сме следбеници на салаф ас-салих, првите генерации - ако ме праша муслиман, која вера ја имам, а јас му тврда, дека сум муслиман - од каде да знае тој кој правец или кој стаф го имам? Ако му речам само Муслиман - не ка муа мисли, какво муслиман, дали суфија, дали ханфаи-матуриди, дали шафии хабаши, дали шија, дали алевита итк. итк. итк. - оти сите тврдат, дека муслимани се. Јасно сега иншАллах? Мислам дека да.

sureto fatiha jasno dokazuwa deka ako go obrabotimo ce izleze uste edna wistina jas weruvam deka ce wlezeme vo edna ubawa za hair debata .

То објаснав предходно, дека вистината во сурето Фатиха е јасна - Аллах субаханаху ве Теала не под учува, САМО НЕМУ ДА МУ СЕ МОЛИМЕ итк.! Мислам дека е пре јасно.

jas ne gi branam stawowite na siitite jas do sega ja kazuwaw vistinata i samo vistinata towa sto sto vo nasite knigi ne wo niwnite cela debata bese za nasite knigi

Абе емире - како не ги бранеш на шиите? Кога гледаш, дека прават, не само грешки, неги и ширк - зашто тие толку тешко да се вратиш кона Аллах субаханаху ве теала и да речиш „Ја Аллах, штитиме од ваков заблуд„?! Со тоа одма се одрекнуваш од нив, како што се одрекнувал пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 од секои заблудни групи и религии во неговото време!

И се согласувам, дека НАВИСТИНА земаш суннитски книги за доказ - но дали не свачаш, дека објаснувањата, кои што ги наметнуваш се Шиитски? Објаснуваш, дека во суре 33:33 се само фамилијата на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 спомнати (Обично, Али, Фатима, Хасан, Хусејн р.А.) - тоа никој суннитски Алим не го потврдува. Тука е проблемот!

ako dobro procitawte ne sum zemal stawowi na siitite ne sum wredzal na nikomu so ste pocit razgowarawme moram da wi se zablagodaram za towa jas istaknaw i vo predhodnite postowi deka sakam da ja znam vistinata

Дека не си вреџал никого, одма ке ти потпишам, дека е така - но дека не си земал стафови шиитски, ти објаснав предходно! Не само што ги тефсираш сурињата со шиитски аргументи, него и ги декларираш на нивните имами како без грешки - а јас ти објаснав, дека дури пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 правел грешки! Правењето негово ( worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318) е голема мудрост Аллахова, за да сватиме, дека тој е само човек (како што потврдува во сурињата 7:188;18:110 и други), што е пратен од Аллах субаханаху ве теала за да ни ја донесе Неговата порака и да не упомене!

СубаханАллах - па ете ти ја вистината - што сакаш повеќе вистина од ова? Ти праша, напиша, ти одговоривме, пак напиша, по дискутиравме - и на крај? Сеуште ја сакаш вистината!

selamun alejkum brate abu al amin za wozwratniot post rar finkijata na komjuterot nesto ne rabota sahih buhari mi e spustena tamu i zatoa ne sum vo sostojba da ti odgoworam sega wo momentot jas vo narednite denovi inshalah ce go sredam towa za da moze da debatirame selamun alejkum

Нема проблем! Не сум толку загреан „обавезно„ да ми дадеш одговор! Не треба воопшто да ми одговориш - задоволен сум со овој твој одговор, дека не го знаиш - нема по добро од искреноста. Ти благодарам за тоа!

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот!!

Патот кој што чекорат Шитите, чекорат по патот на Шејтанот. Во времето на Омер р.а. самиот шејтан бегаше од Омер радијАллаху анху. Сега Шитите исто така го навредуваат на Омер р.а., и не одат во Џамијата на Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, заради што и Омер радијАллаху анху бил закопан таму. Како што напоменав шејтанот бегаше од Омер радијАллаху анху додека беше жев, а денешните шејтани нареќени ШИИ бегаат од Омер радијАллаху анху кога се преселил на Ахирет.

Шитите не припаѓаат на следбениците на Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, затоа Муслиманот треба да се одрекне од нив.

http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum altan najdrago mie so tebe da debatiram deka wednas odgowaras ja swo nikoj slucal ne sum rekol deka zemam siitski staw deka tefsiram na siitski ne sum primetil a wo nikoj slucaj ne pisuvam nekoja laga za muawija i jezid da sum zemal staw za nim deka ne mozat da bidat citiram halifi ne sum vo nikoj moj post deka se kafiri naprawi malku razlika altan jas uste wo mojot prw post istaknaw deka gi istrazuwam siitite taka se izjasnuwaat taka i napisaw neznam koj grew naprawiw ili uste vo mojot prw post trebase da napisam da tie sii se takwi i takwi sega za sekoj niwni praznik zemaat staw koj nemam odgowor da im dadam ne mozes da im kontriras koga ti velat za asure protestirame. ce gi prasas za sto protestirate . za ubicite na imam husein . sto mozes altan tuka da im odgoworis tie ne slawat na asure tie protestiratt stawot e takow . altan vidi za prawnite skoli vednas po smrta na resulallah ebu bekr r.a naprawil skolo procitaj malce za ajetot za kamenuvanje ce mi dades objasnuvanje deka kozata gi izdzaka tie ajeti zatoa ne se vo kuranot jas toa objasnuwanje go znam ako znaes drug odgowor napisi za imamite nivni jas uste ucam za nim i se uste ne najdow nekoja greska weruwajte owa ne ne siitski staw tuku licno moj siitite weruwaat deka se bez gresni zatoa treba da istrazime dali stwarno bile bez gresni znam deka ehlu sunna ima staw za toa deka sekoj covek e gresen pravi greski swesni i neswesni toj staw go znam uste od mojata 12 godina weruwajte sega imam mnogu mnogu wise . napisawte deka i resulallah gresel ajde napisete edna greska negova ako ja znaete ja ne znam nikoja da ne gi naweduwame titulite sto allah dz.s mu gi podari na resulallah da ne zaborawime najsakaniot pratenik na allah dz.s 124.000 pratenici zboruwale za negovoto doadzanje najdobriot covek sto odel po ova zemja dajte ljudze da ne pisuwame nesto samo sto procitawme ajde da najdeme vo kuranot greska na resulallah za sureto ed duha 80 sure ima golema tema dajte braca da razmisluvame racionalno ne edno smerno site alimi go razjasnile towa sega nie ce zaglawime wo toa gi nawede ajetite kade e resul i opomenuvac ne zaboravajte bil i covek znam deka citate mewlud zaborawiwte na dzebraila.s deka mu gi iscistil grudite uste vo 6 godina ako bil gresen ne trebala taa operacija po nasinski ne zaborawajte ne e owa siitski staw ne se swe siitski stawowi

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum moderatore go napisa twojot staw za siitite napisa za grobot na resulallah so seta pocit zakopan e tuka i ebu bekr r.a i omer r.a sega edno prasanje do site vas kade e grobot na fatima zehra r.anha nemojte da go spomnuwate grobot na resulallah deka siitite tuka nas nasinski ne rasturaat najmace imame prawo da zborime za taa tema do resulallah nema nikoj zakopan od negovata familija tuka ima nesto sto se dogodilo pa zatoa ne se pogrebani tuka posle resul allah prva se preseli fatima r.anha kade i e grobot nejzin posle dve godini od smrta na resulallah se preseli ebu bekr r.a

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
emir muhminin напиша:selamun alejkum moderatore go napisa twojot staw za siitite napisa za grobot na resulallah so seta pocit zakopan e tuka i ebu bekr r.a i omer r.a sega edno prasanje do site vas kade e grobot na fatima zehra r.anha nemojte da go spomnuwate grobot na resulallah deka siitite tuka nas nasinski ne rasturaat najmace imame prawo da zborime za taa tema do resulallah nema nikoj zakopan od negovata familija tuka ima nesto sto se dogodilo pa zatoa ne se pogrebani tuka posle resul allah prva se preseli fatima r.anha kade i e grobot nejzin posle dve godini od smrta na resulallah se preseli ebu bekr r.a

Јас несакм да бидам сватен погрешно, поради тоа што го спомнав гробот на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем и Омер радијАллаху анху. Туку сакав да ви докажам една вистинска слика за следбениците на Шитите т.с. Шиите.

Тоа е факт дека Шиите се следбеници на Шејтанот, а тоа може слободно да го споредете со примерот кој го дадов.

Зарем малку иман да имаа во нивните срца не би имале ниту тронка омраза кон Асхабите и Жените на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем.

Но тие викаат ние сме од Ехлул Бејт, но треба да ни биде јасно дека тие не се од Ехлу Бејт од тие кој што го признаваа на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем. Тие се од спротивната група од Ебу Џехел, Ебу Лехеб, Ебу Талиб. итн.

А за гробот од черката на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, јас ќе кажам дека НЕЗНАМ, не сум сретнал информација за тоа прашање. Не е срамота да се каже на нешто што не го знаеш дека не го знаеш, туку е срамота за нешто што не го знаеш да одговараш без да знаеш.

иншАллах братот ако знае ќе наведе ако не иншАллах ќе побараме и ќе ти каќжеме, а доколку ти го знаеш иншАллах можеш и да ни кажеш.

http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum altan najdrago mie so tebe da debatiram deka wednas odgowaras

Нема проблем - додека се однесуваме двајцата на нај добра и Исламски начин, се е во ред. Благордарам!

emir muhminin напиша:ja swo nikoj slucal ne sum rekol deka zemam siitski staw deka tefsiram na siitski ne sum primetil

Емире - ти кажав, дека имаш или наметнуваш шиитски стафови - ти објаснав со примери. Но нема везе! Ти предложувам нашиов фроум да го разгледаш добро, специално темите, кои што ги имаме постирано за теухид - имаат исто така доста интересни фетви, кои што за сите би требало да се од корист - ин ша'Аллах.

emir muhminin напиша:a wo nikoj slucaj ne pisuvam nekoja laga za muawija i jezid da sum zemal staw za nim deka ne mozat da bidat citiram halifi ne sum vo nikoj moj post deka se kafiri naprawi malku razlika altan jas uste wo mojot prw post istaknaw deka gi istrazuwam siitite taka se izjasnuwaat taka i napisaw neznam koj grew naprawiw

Пази емире - еве сега нешто детално од мојот презон ке ти објаснам. Јас далго време бев заинтересиран со шиизамот - додека немав доволно знаење, навистина нивните докази ми беја плаузибни/јасни и логични. Но Алхамдулиллах - од кога ги читав нивните книги, нивните изјави, кои што навистина ме убедија, сакав да запознам некого, кој што има навистина знаење. Оти, книги како книги, неможе секој да ги свати.

Пред да почнам со шиизамот да се бавам, го имав запознато на еден шиитски шејх, кој што во првото тврдеше, дека е сунни, следбеник на шафиитскиот месхеб. Тој беше инциатор, навистина да се бавам со шизамот - секако дека сето тоа ми го предложуваше индиректно, оти шафии беше...

Како и да е - од кога почнав да се бавам со шиизамот, ме интересираше - зашто таква неправда им се десила на фамилијата на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 - зашто суннитите тоа го криат? Зашто сето ова? И наравно, сакав да ја научам и другата страна - суннитската. Во првото, од кога почнав со двете страни да се бавам, станаф на вистина неутрален - но повеќе и повеќе сватив, дека шиитите со нивните тврдења, не се во право. Тие ги кратат пренесувањата - тие тврдат нешто, кое што неје докажано и тие многу лажат.

Знаеш доказот каде го добив дека навистина се лажовци? Од кога призна шеихот, кој што тврдеше, дека е шафиит, дека е шија. Навистина бев разочаран - и почнав по тоа уште по интензивно да ги учам различните стафови и сватив едно - дека суннитите, или, суннитските Алими, на вистина имаат голема љубов кон ехлул бејтот - но не претеруваат во сето тоа, затоа што кај суннитите Аллах субаханаху ве Теала е во средината на секој ибадет, на целосното верување. Од друга страна, за секое шиитско тврдење има доказ, дека навистина се тие во заблуд! Почнувајќи од ширк до Бидати! А доволно е нивниот ширк како доказ против нив! Верувај ми! Шиизамот навистина го студирав добро (преку три години).

Проблемот на тие, кои што се занимаваат со шиизамот е тој, што никогаш не покушуваат страната од суннитскиот стаф да ја испитаат - и што не сакаат нивните срца за други мислења да ги отворат.

Имам аш-Шафии беше исто припадник на ехлул-бејт! А тој за ним (шиите) вика, дека сведочење од нив не се прима, зад нив не смее да се клања, не смее да им се даде ќерка за во брак итк.!

Ме разбираш?

emir muhminin напиша:ili uste vo mojot prw post trebase da napisam da tie sii se takwi i takwi

Никој не очекува од тебе во првиот пост да пишуваш такви работи - но додека те стигнале доказите, тоа е нај малото што треба да се очекува од човек, кој што искрено ја сака вистината. А одлуката секој сам си ја донесува.

emir muhminin напиша:sega za sekoj niwni praznik zemaat staw koj nemam odgowor da im dadam ne mozes da im kontriras koga ti velat za asure protestirame. ce gi prasas za sto protestirate . za ubicite na imam husein . sto mozes altan tuka da im odgoworis tie ne slawat na asure tie protestiratt stawot e takow .

Алтан! Како не можеш? Секако дека е могуче да им дадеш доказ, дека тоа неје од ислам - и тоа е доволно како доказ. Имаме доста докази за празниви, кои што не се темел од исламот.

Еве ти примери:

[You must be registered and logged in to see this link.]

А ако протестира некој, неје тоа оправдување, ако ти каже, дека протестираат за неправдата која што се десила итк.!
emir muhminin напиша:
altan vidi za prawnite skoli vednas po smrta na resulallah ebu bekr r.a naprawil skolo

Ова неје тачмо! Абу бакр ас-садик, како и Омар ибн ал-Хатаб секогаш го бранеа и изваршуваа на суннетот на ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318.

emir muhminin напиша:procitaj malce za ajetot za kamenuvanje ce mi dades objasnuvanje deka kozata gi izdzaka tie ajeti zatoa ne se vo kuranot jas toa objasnuwanje go znam ako znaes drug odgowor napisi

Кога кажуваш нешто, со коза или слично, секогаш да даваш доказ - кадее забележано итк.! Поентата, зашто никогаш не бил забележан ајетот, е друга! Ке напишам опширна тема за тоа - ин ша'Аллах - кога ке имам време!

emir muhminin напиша:za imamite nivni jas uste ucam za nim i se uste ne najdow nekoja greska weruwajte owa ne ne siitski staw tuku licno moj siitite weruwaat deka se bez gresni zatoa treba da istrazime dali stwarno bile bez gresni znam deka ehlu sunna ima staw za toa deka sekoj covek e gresen pravi greski swesni i neswesni toj staw go znam uste od mojata 12 godina weruwajte sega imam mnogu mnogu wise .

Баш така! Секој човек е грешник - дали свесно или не! Не треба експлицитен доказ - него доволно е кога имаме доказ, дека и пејгамберот  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 правел грешки - а Имамите, сигруно не биле по добри од ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318! Овој заклучок се вика „кијас„.

emir muhminin напиша:napisawte deka i resulallah gresel ajde napisete edna greska negova ako ja znaete ja ne znam nikoja da ne gi naweduwame titulite sto allah dz.s mu gi podari na resulallah da ne zaborawime najsakaniot pratenik na allah dz.s 124.000 pratenici zboruwale za negovoto doadzanje najdobriot covek sto odel po ova zemja dajte ljudze da ne pisuwame nesto samo sto procitawme ajde da najdeme vo kuranot greska na resulallah

Пази емире - немој да размешуваш нешто! Аллаховиот пејгамбер  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 правел грешки, но не правел ГРЕВОВИ! Има голема разлика во тоа. Еве ти еден доказ, како што побаруваше:

66:1. О пејгамберу, зошто го забрануваш, настојувајќи да им се исполнат
барањата на жените твои, она што Аллах ти го дозволи? Аллах е Простувач и
Сомилосен!


Според тој Ајет јасно се гледа, дека Аллаховиот пејгамбер  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 направил грешка, зо забранување на нешто, што Аллах го дозволил - и Аллах субаханаху ве Теала го опоменува да не забранува нешто, што Аллах го одобрил! Така? Секако дека е така!

Но дали е ова критика? Нееее Емире / неје критика, него Аллахова мудрост и доказ, дека секој човек прав грешки - не зборуваме за Грев - исто како што не зборуваме за грев кон Имамите и др.

emir muhminin напиша:za sureto ed duha 80 sure ima golema tema dajte braca da razmisluvame racionalno ne edno smerno site alimi go razjasnile towa sega nie ce zaglawime wo toa gi nawede ajetite kade e resul i opomenuvac ne zaboravajte bil i covek znam deka citate mewlud zaborawiwte na dzebraila.s deka mu gi iscistil grudite uste vo 6 godina ako bil gresen ne trebala taa operacija po nasinski ne zaborawajte ne e owa siitski staw ne se swe siitski stawowi

Уште еднаш ти објаснувам: Не се работи за Гревови! Не Не Не! За грешки, кои што на секој може да му се десат.

Еве ти сега еден доказ од суннетот (немој да мислиш, дека правам „copy-paste„ - сите референции ги имам во наведените книги):

Се пренесува од ебу хрејра;Се пренесува од Абдуллах бин бухаина;Се пренесува од Абу саид ал-кудри;Се пренесува од Абдуллах ибн Омер;Се пренесува од ибн месуд и други (значи мутаватир хадиси, кои што се преку повеќе ланци и повеќе асхабии забележани), дека Аллаховиот пратеник  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 направил грешка во неговиот намаз. (клањал само два рекаети - и од кога го прашале Асхабиит радихуАллаху Анхум, дали се скрати намазот, им одговорил не - потоа му објаснале, дека промаршил некои рекаети - рој  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 ги прашал на другите - дали вистина е тоа, што тврди човекот? Тие го п отврдиле итк...)

Извори: [сахих бухаир: 401; 404; 829; 830; 1224; 1225; 1226; 1230; 1231; 1232; 6670; 6671; 7249; ][сахих муслим: 83; 570; 571; 572; 573; 574; 1265;][Ебу Давуд: 1018; 1019; 1024; 1026; 1029; 1030;][сахих ет-тирмизи: 391; 392; 393; 397]; [сахих ен-несаи: 1176; 1177; 1221; 1225; 1236; 1237; 1240; 1241; 1242; 1243; 1253; 1254; 1260; 1251;1252; 1330] [сахих ибн меџа: 1205; 1206; 1207; 1210; 1211; 1212; 1215; 1328]

Имаат и други примери! Мудроста на сите овие грешки, е, како што наведов, да знаеме, дека секој прави грешки! Другата мудрост е таја, за ние да се подучиуме, како да реагираме, додека сме направиле таква грешка!

Мислам дека доволни се доказите, за неговиоте, ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318, грешки! Не зборуваме за гревови!

Сега - ако ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 правел грешки - како е ондак со другите луџе после него? Размисли добро според сето ова - неје некое негативно тврдење, него објаснување - а куранот никој неможе да го негира, доколку е исправен!

emir muhminin напиша:dno prasanje do site vas kade e grobot na fatima zehra r.anha
nemojte da go spomnuwate grobot na resulallah deka siitite tuka nas
nasinski ne rasturaat najmace imame prawo da zborime za taa tema

Модераторот направи во неговото објаснување грешка (оти и тој неје без грешки, како секој човек)- Шиите го посетуваат на гробот од ресулАллах  worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318 - но ги негираат портите на Ебу Бекир и Омар радихуАллаху Анхум. Тоа сакаше да ти објасни - обично, се одтргнуваат од нивните порти, каде што се закопани.

emir muhminin напиша:do
resulallah nema nikoj zakopan od negovata familija tuka ima nesto sto se
dogodilo pa zatoa ne se pogrebani tuka

Да - секако дека не се закопани никој други, и од фамилијата (ехлул бејт) никој. Што се десило, за да не се закопани тука?

emir muhminin напиша:posle resul allah prva se
preseli fatima r.anha kade i e grobot nejzin

Мислам дека ова го спомнавме во предходната тематика, дека фатима ал-зехра радихуАллаху Анха не сакаше да знае никој, каде е закопана.

emir muhminin напиша:posle dve godini od smrta
na resulallah se preseli ebu bekr r.a

Така! И после тоа, Омар радихуАллаху Анх - сето тоа, со дозвола од Аиша радихуАллаху Анха, оти почина ( worzratna tema - 12'те Имами / ехлул бејт / муавија / језид итк. - Page 2 132318) во нејзината куќа, каде и што се закопа.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
БаракАллах феек Акхи!!!!

Аллах да те награди за корекцијата, токму на тоа мислев но недобро се искажав, затоа секој човек е ГРЕШЕН прави грешки, само Аллах субханеху ве те ала, е совршен и не прави грешки.

http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
emir muhminin напиша:selamun alejkum moderatore go napisa twojot staw za siitite napisa za grobot na resulallah so seta pocit zakopan e tuka i ebu bekr r.a i omer r.a sega edno prasanje do site vas kade e grobot na fatima zehra r.anha nemojte da go spomnuwate grobot na resulallah deka siitite tuka nas nasinski ne rasturaat najmace imame prawo da zborime za taa tema do resulallah nema nikoj zakopan od negovata familija tuka ima nesto sto se dogodilo pa zatoa ne se pogrebani tuka posle resul allah prva se preseli fatima r.anha kade i e grobot nejzin posle dve godini od smrta na resulallah se preseli ebu bekr r.a



Е тука се зезна малку!!!

Сите ние ти викаме дека твоето знаење се базира на книгите кои ги пласираат Шиите( а јас сум убеден и понатаму дека ова е само твоја тактика на изразување, нема врска ништо со знаење, само покушај да вметнеш на сомнежи тука) а тоа што викаш дека си изучувал сите книги барајќи ја вистината, можам да заклучам само дека си:

а)Шија кој сака да не замути, или
б)Бектешија, ништо подобар од Шија, или
в)инаетџија си тера по свое или
г) Глуп не ги разбираш доказите или
д) не дај Аллах пак да не си од службите за р.



Спомна повеќе пати каде е закопана Фатима радијАллаху анха, една од оние жени кои се со најсовршен иман. Ние муслиманите во основа не бараме каде се закопани филан и филан, нас тоа не не интересира, кога ќе пројдиме до Мезарје кои се закопани на прв поглед муслимани, ги селамиме и упатуваме дова за ними, ништо повеќе.

Муслиманот му е забранато да се спрема за на пат некаде дао оди да посети некој мезар, било да се работи за мезарот на Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем, било од некој друг.


Друга работа, Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем, е закопан таму каде што преселил.

Да имаше толку читано од Сирата негова, ќе ти беа многу работи јасни, а вака знаеш само од на Мевљуд кога си одел, за неговиот живот.

Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем пресели во собата на Аиша радијАллаху анха, бидејќи беше таа најблиску до Месџид.

Друго, во таа соба Аиша дозволи нејзинит татко да биде закопан, ебу Бекр ес-Сидик радијАллаху анху, и третото место го чуваше за себе, затоа не беше закопан никој друг па ни Фатима радијАллаху анха, бидејќи беше тоа право на Аиша радијАллаху анха.

И што има сега тука грешка.

После долго инсистирање на Умер ибн ел Кхатаб ел Фарук радијАллахи анху, значи на неколку пати беше замолена, а не присилена, Аиша радијАллаху анха, пристана третото место да го ослободи за Умер ибн ел Кхатаб ел Фарук радијАллахи анху.

И сега пак што има тука грешка.

Затоа пред да продолжеш да дебатираш седни и учи.

А најпрво седни научи како е да се биде муслиман, научи го динов како треба, тука на форумов имаш многу теми на оваа работа.

Почни најпрво од:
Ла илахе иллаллах!!!

И немој пак со контра работи, гледаш ова не оди никаде, тие све што ти постираш го имаме поминато!!!

ЕлхамдулиллахирРаббил‘алемин!!!!

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri jas kako prvo da se izwinam za moeto kasnenje so moite postowi zasto nemaw wreme da wi postiram brate kelimetul hak nie debatirame za siitite i gi analizarame so bracata niwnite stawowi ane stawowite na ehlu sunnah wel dzemaat ako ne postiraw stawowi na siitite dali ce imamwme debata sigorno ne sega kako prwo site pod nawodnici sto gi postirasse od a pa se d ne sum nieden od niw nie so bracata ja dowedowme debatata na akedemsko niwo so twoeto postiranje seswedowmo na mnogu nisko niwo sto ne ni dolikuwa za resulallah imam malce poece procitano od tebe brate bez nawreda jas nikogo wo zivotot ne sum nawredil i nemam nawreda da narweduvam nekogo deka resulallah e povazem od mojot zivot jas go imamm toj staw za resulallah i nema da go menuvam, za nisto wo owoj swet toa e mojot staw sega da se wratime na temata brate kelimetul hak si postiral deka aisa r.anha dozvoli da bide pogrebam tatko i vo nejzinata kuca so seta pocit brate bil eden od ashabite od najgolemite i nemam nisto protiw toa ne bese zborot koj e zakopan tuka zasto nema ni eden od familijata na resulallah toa bese prasanjeto za owaa tema otwori pod nasow so seta pocit ce debatirame

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот