Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 16 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 16 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 
Haqq (253)
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_lcapPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Voting_barPastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë  Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

muharem fazli


Талиб
Талиб
Pastrimi i shtëpisë nga fotografitë dhe statujtë
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
Me emrin e All-llahut Gjithmëshirshmit Mëshirëbërës

Muslimani duhet pastruar shtëpinë e tij nga çdo statujë,në përjashtim të atyre që janë veçuar,si lodrat e fëmijëve (vajzave).Gjithashtu dhe [duhet pastruar] nga fotografitë,në përjashtim të atyre që janë të domosdoshme si fotografia e pasaportit,letërnjoftimit dhe dokumente tjera zyrtare.Ngase melaiket nuk hynë në atë shtëpi që në të ka fotografi ose statujë,e siç u tha dhe më parë se nëse lorgohen melaiket nga një shtëpi, atëherë vendosen në të shejtanët. .
Transmetohet se Aishja r.anha,kishte blerë një jastëk [këllëf jastëku] ku në të gjendeshin disa fotografi [vizatime] e kur vërejti Pejgamberi s.a.v.s.,atë u ndal në derë dhe nuk hyri. (E Aishja tha): Vërejta në fytyrën e Tij urrejtje,atëherë i thashë :"O i Dërguar i Allahut,i pendohem Allahut dhe i kthehem të Dërguarit të Tij,më trego se ç'farë mëkati kam bërë?
E Ai i tha: Ç'është ky jastëk ? Ajo iu përgjigjë dhe tha:E kam blerë për t'u ulur dhe për t'u mbështetur në të. Atëherë Pejgamberi s.a.v.s.,i tha: Pronarët e këtyre fotografive (vizatimeve) do të dënohen në Ditën e Gjikimit dhe u thuhet atyre:Ringjalleni atë që keni krijuar dhe tha:Në atë shtëpi që gjendet fotografi nuk hynë melaiket.
Transmetohet nga Ebu Hurejra se i Dërguari i Allahut ka thënë: "Nuk hyjnë melaiket në atë shtëpi që në të gjenden statujë ose fotografi".
Nga Ibni Mes'udi r.a. transmetohet se ka thënë:“E kam dëgjuar të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.duke thënë: “Dënimi më i ashpër Ditën e Gjykimit do të jetë për piktorët,ata që trajtojnë figura”. (Muttefekun alejhi) Rijadu Salihin IV Hadith num. 943

E dije se ndalesa është e përgjithshme që i përfshinë të gjithë llojet e fotografive,pa marrë parasysh se a është fotografi a statujë me hije a pahije,e bërë me dorë (e vizatuar) ose me aparatë.
Nga Ibni Abbasi r.anhuma transmetohet se ka thënë:“E kam dëgjuar të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.,duke thënë: “Kush e trajton një figurë në botë,në Ditën e Gjykimit do të obligohet ta frymëzojë me shpirt, kurse ai nuk është frymëzues i shpirtit”. (Mutte¬fekun alejhi) Rijadu Salihin IV Hadith num. 942

Në këtë kuptim kanë thënë edhe shumica e dijetarëve nga sahabët (shokët e Pejgamberit s.a.v),Tabi'intë (pasardhësit e sahabëve) dhe pasardhësit e tyre.Ky është edhe mendimi i (medhhebit) të Thevriut, Malikut,Ebu Hanifes dhe të tjerëve.

E nga gjithë kjo përjashtohen fotografitë të cilat nuk përmbajnë shpirt si pemët,lumejt, bimët,sendet e ngurta etj. Transmetohet nga Se'id ibn ebu Hasani se ka thanë:Isha tek ibni Abasi e atij i erdhi një njeri dhe i tha: O i biri Abasit unë jam një njeri që kafshatën time e siguroj nga dora ime e unë vizatoj kësisoj fotografi ?!
Ibni Abasi r.a.,iu përgjigjë dhe i tha: Nuk të flas me diç tjetër pos me atë që kam dëgjuar nga i Dërguari i Allahut s.a.v.s.Kam dëgjuar Atë duke thënë: "Kush fotografon një fotografi Allahu do ta dënojë atë derisa ta frymëzojë atë,e ai nuk ka mundësi ta frymëzojë atë asnjëherë (e kur dëgjoji këtë ai) u hidhërua fort,atëherë ibni Abasi i tha: Ke kujdes!Nëse nuk të pëqen dhe ke vendosur të vizatosh,atëherë vizato pemë dhe çdo send që nuk përmban shpirt.
Nga Ibni Abbasi r.anhuma trans¬me¬tohet se ka thënë:“E kam dëgjuar të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.duke thënë:
“Çdo piktor do të shkojë në zjarr.Çdo figurë që e ka punuar do t'i krijohet shpirti dhe do ta dënojë në zjarr (piktura)”. Ibni Abbasi r.a.,ka thënë:“Nëse këtë patjetër duhet ta bësh, atëherë punoje drurin dhe figurat që nuk kanë shpirt”. (Muttefekun alejhi) Rijadu Salihin IV Hadithi num. 941

"Ditën e Gjykimit veshët do t'i mbushen me plumb.Kush krijon figura,do të dënohet dhe do të obligohet t'u japë atyre shpirt (ruh),kurse ai këtë s'do të mund ta bëjë”. (Buhariu) Rijadu Salihin IV Hadith num. 868

Nga Ebu-l Hejjaxh Hajjan b.Husajni trans¬me¬tohet se ka thënë:“Më ka thënë mua Ali (b.Ebi Talibi) r.a.: “A do të të porosis atë që mua më ka porositur i Dërguari i All-llahut s.a.v.s.?, E ajo është: Asnjë fotografi mos ta lësh pa e asgjësuar e as ndonjë varr të ngritur pa e rrafshuar”. (Muslimi) Rijadu Salihin IV Hadith num. 944

Transmeton Ebu Talha se i Dërguari i Allahut s.a.v.s.,ka thënë: "Nuk hyjnë melaiket në atë shtëpi që në të ka qenë e fotografi." Poashtu transmetohet nga Aisha r.anha,se ka thënë:
Xhibrili a.s.pat lënë një takim me Pejgamberin s.a.v.s..Erdhi koha e takimit mirëpo Xhibrili a.s.nuk erdhi,e Pejgamberi s.a.v.s.,mbante një shkop në dorën e Tij,e hedhi atë dhe tha:
Allahu nuk ndryshon premtimin e as i Dërguari i Tij,e pastaj u kthye kur pa një qen [klysh] nën shtratin e Tij,atëherë tha:Oj Aishe,kur ka hyrë ky qen në këtë vend?
E ajo iu përgjigj dhe i tha: Vall-llahi nuk di,atëherë Ai urdhëroj që të nxirret [qeni nga dhoma].
E nxorri atë,e më pastaj erdhi Xhibrili.Pejgamberi s.a.v. i tha: më pate premtuar që të më takosh e unë të prita mirëpo Ti nuk erdhe,e Ai tha:Më pengoi qeni që ishte [gjendej] në dhomën [shtëpinë] tënde,ngase ne nuk hyjmë në atë shtëpi që në të ka qenë e fotografi.
Dhe nuk përjashtohet nga kjo përveç se qeni i gjahut dhe qeni për roje me kusht që të mos jetë i zi, ngase Pejgamberi s.a.v. ka thënë:
"Qeni i zi është shejtan." Dhe ka urdhëruar që të mbytet ai,ka thënë: "Mbytne qenin e zi [të mbyllur] dy pikësh [që ka dy shenja në ballë] ngase ai është shejtan."
Poashtu transmetohet nga ibni Omeri që ka thënë se kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s.,duke thënë: "Kush mban [ruan] qen pos atij të gjahut dhe të kopes,i pakësohen nga veprat e tij të mira për çdo ditë nga dy kirat [Dy kodra të mëdha sevapesh]”.

Prova e namazit ku ka statuja ose piktura
Sipas rregullave Islame për namazin vendi i adhurimit duhet të mos ketë asnjë statujë ose pikturë (këtu futen edhe fotografitë).Gjithashtu pozicione të ndryshme të adhurimit që janë pjesë e namazit (p.sh. rukuja,sexhdja etj.) janë të ndaluara t’i drejtohen ndokujt apo diçkaje veç Allahut s.v.t.. N.q.s. Zoti do të ishte kudo,në çdo gjë dhe në çdo individ,do të ishte e pranueshme për njerëzit që t’ia drejtonin adhuri- min njëri-tjetrit ose vetes së tyre si në rastin e Ibn Arabiut (sufi) i cili e sugjeronte këtë gjë në disa prej shkrimeve të tij.Ky qëndrim është përforcuar dhe me një ndalim total në Islam për pikturat që“paraqesin” Zotin ose që paraqesin ndonjë qënie të gjallë. (Është fjala për pikturat e njerëzve ose kafshëve.).

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот