Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_lcapДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Voting_barДали се следи мезхеб или јасниот доказ? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Прашање:Која е обсудата за држењето на еден мезхеб, иако е јасно, дека другиот мезхеб има појасни и појаки докази?

Одговор:
Секоја благодарност му припаџа на Аллах, субаханаху ве теала!

Кога некој човек се држи за некој од мезхебите, а пронајдува, дека еден други мезхеб има по јак доказ, тогаш има тој човек голема грешка. Неје дозволено тоа да го прави и да остани на тој стаф, со држење својот мезхеб. Тој случај се фклопува со следниов курански ајте (со приближно значење):

„Ги земаат (евреите и христианите) нивните свештеници и нивните калуѓери (тие научници што имаат стаф со нивни заклучок) за господари покрај Аллах, а и на Иса, синот на Мерјем. Им беше наредено да обожаваат само еден Бог. Нема друг бог освен Него! Славен нека е Он, над она што му го здружуваат„ [ет-теуба 31]

Ова исто значи, одалечување од доказите, фклучливо со објавата Аллахова како и суннетот на ресулАллах Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? 132318.

Islam-QA.com (Прашање Бр. 26269)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Дали се следи мезхеб или јасниот доказ? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллах!!!!
Ето и мене после долго време ми падна малку време и јас да напишам нешто!!
Халалете што не стигнав да го преведам, ама баш ми се свиде што се пренесува од имам ибн Бетта рахимехуллах, навистина ова така само што во сегашно време е уште полошо, а Јас го молам на Возвишениот Аллах субхане ве те ала да ме упати на прав пат и мене и мојата фамилаија и останатите муслимани и оние искрени кои скршнале од правиот пат, Аллахумме амин!!! И го молам на Возвишениот да не уцврсти на Куран и Суннет!!!Imam Ibnu Betta, rahimehullah, je lijep primjer i kudva, poznati učenjak, muhaddis, šejhul-Irak, Ebu Abdullah Ubejdullah ibn Muhammed ibn Muhammed ibn Hamdan El-Ekberi El-Hanbeli. Autor je poznatog djela "El-Ibaneh El-Kubra", sastavljenog u tri toma. Rođen je 304. h.g., a umro je u mjesecu muharremu 387. h.g..
(Sijaru E'alamin-Nubela', 16/529) Imam Eš-Šatibi, rahimehullah, kaže slijedeće: "Proživljavao sam sličnu situaciju i stanje koje je proživljavao i kroz koje je prolazio poznati imam, hafiz Abdurrahman ibn Betta, rahimehullah, sa ljudima svoga vakta. Govoreći o sebi, kaže slijedeće: "Čudio sam se mom halu, ne bitno bio na putu ili kod kuće, sa bližnjim ljudima, ili daljnjim, sa poznanicima ili nepoznanicima. Kada bih se našao u Mekki, ili Horosanu, ili ostalim mjestima, većina onih s kojima sam se susretao, bilo da su u pitanju moji istomišljenici ili neistomišljenici, svi su me pozivali slijeđenju onoga što govore i zastupaju, i tome da srčano prihvatim njihovu priču i da posvjedočim njihovu istinitost. Ako potvrdim nečiju priču i posvjedočim istinitost njegova govora, što većina ljudi ovog vremena radi, u tom slučaju bivam povoljnom, odgovarajućom, prijatnom, dobrom i pogodnom osobom, jednom riječju istomišljenik! Ako zastanem na jednom slovu njegova govora ili se kritički osvrnem na neki njegov postupak, u tom slučaju postajem nepovoljnom i neodgovarajućom, neprijatnom, lošom i nezgodnom osobom, jednom riječju neistomišljenik! Ako kažem da Qur'an ili sunnet govore suprotno onome što on govori ili radi, nazvaće me haridžijom!? Ako mu navedem neki hadis iz oblasti tevhida, nazvaće me mušebbihom!? Ako bude u pitanju govor o snu, nazvaće me salimijjom!? Ako bude u pitanju iman, nazvaće me murdžijom!? Ako bude u pitanju govor o djelima, nazvaće me kaderijom!? Ako bude u pitanju govor o ma'arifi (srčanoj spoznaji nečega), nazvaće me kerramijom!? Ako bude u pitanju govor o vrijednosti Ebu Bekra i Omera, nazvaće me nasibijjom!? Ako bude u pitanju govor o vrijednosti Ehlu-Bejta, nazvaće me rafidijom!? Ako prećutim tefsir nekog ajeta ili hadisa, i ne kažem ništa više od onoga kako sami ajet ili hadis glase, nazvaće me zahirijom!? Ako ih prokomentarišem nečim drugim, nazvaće me batinijom!? Ako odgovorim te'evilom, nazvaće me eš'arijom!? Ako ih poreknem, nazvaće me mu'tezilom!? Ako bude u pitanju govor o nekim sunnetima, poput kira'eta, nazvaće me šafijom!? Ako bude u pitanju govor o kunut dovi, nazvaće me hanefijom!? Ako bude u pitanju govor o Qur'anu, nazvaće me hanbelijom!? Ako preferiram mišljenje nekog od imama, optužiće me da se loše ophodim prema drugim imamima i da ih podcjenjujem?! Da zlo bude još gore, ovakva i slična imena mi daju onda kada iščitaju određene hadise Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, preda mnom, i koliko god se složio u mišljenju sa jednim, neprijateljstvo prema meni ispolji drugi, a ako budem kroz prste progledao njihovom džematu, rasrdiću i naljutiti Allaha, subhanehu ve te'ala, i tada me od Njega niko neće moći zaštiti! Ja ću se čvrsto držati Qur'ana i sunneta, a oprost ću od Allaha tražiti, pored kojeg drugog boga nema. On prašta i milostiv je!

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Уште нешто најдов како Шејхул Ислам ибн Тејмијје како го тефсири хадисот на Хатим ибн Адијј радиаллху анху, а воедно и го тефсири 31 ајет од сура Тевба:
Komentar hadisa Adijja b. Hatima

U hadisu Adijja b. Hatima – a hadis je hasen i veoma dug i bilježe ga Ahmed i Timizi i drugi – navodi se da je Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem došao Adijj b. Hatim, radijallahu anhu, dok je još bio kršćanin, pa ga je (Poslanika) Adijj čuo da uči sledeći ajet:

“Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svećenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naređeno im je da se samo jednom Bogu ibadet čine – nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju.” (prevod značenja sure Er-Tevba,31)

Kaže (Addij): Rekoh mu (Poslaniku): “Mi ih nismo obožavali. Reče: Zar vam nisu zabranjivali ono što je Allah dozvolio, pa ste to smatrali zabranjenim, i dozvolili su vam ono što je Allah zabranio pa ste do smatrali dozvoljenim? Reče: Rekao sam: Svakako. Rekao je: To je njihovo obožavanje (na taj način ste ih obožavali)”

Ebul-Buhteri kaže: “Oni im se nisu klanjali, a da su im naredili da ih obožavaju mimo Allaha, oni im se nebi pokorili, ali su naredili tako što su Allahov halal učinili haramom i haram halalom pa su im se pokorili u tome, tako da je to bio vid rububijeta.”
Rabia b. Enes kaže: “Rekao sam Ebu-Alijeu: “Kakav je to bio ibadet medju israilovim sinovima?” Kaže: “Rububijet je bio takav da su u Allahovoj Knjizi našli ono što im je naredjeno i zabranjeno, pa su rekli: “Nećemo u ovome prestizati naše rabine. Ono što nam narede učinit ćemo, a ono što nam zabrane toga ćemo se kloniti”. Tražili su savjete od ljudi, a Allahovu Knjigu su bacili za ledja. Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem je pojasnio da je obožavanje njih bilo tako što su im dopuštali harame a zabranjivali halale, an ne tako da su oni klanjali njima, ili da su postili radi njih, ili da su ih prizivali mimo Allaha. Ovo je obožavanje ljudi, a ono je obožavanje imetka. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, je to pojasnio. Allah Subhanehu ve Te’ala, je spomenuo da je to širk pa kaže:
“ - nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju.” (prevod značenja sure Er-Tevba,31)

Ovo je nepravda koja ulazi u smisao Njegovih riječi:

“Sakupite one koji su sebi nasilje učinili i one koji su se s njima družili (njihove partnere) i one koje su obožavali mimo Allaha i pokažite im put koji u Džehennem vodi” (prevod značenja sure Es-Saffat, 22-23)

Oni i ovi kojima su naredili da to čine, zajedno će biti paćeni. Allah Subhanehu ve Te’ala kaže:

“I vi i oni kojima pored Allaha ibadet činite – bićete gorivo u Džehennemu, a u njeg ćete doista ući.” (prevod značenja sure El-Enbija, 98)

Iz ovoga se moraju izdvojiti oni koji su obožavani, ali ne s njihovim zadovoljstvom. To su oni kojima je prethodno odredjeno dobro poput Mesiha, Uzejra i drugih.

Ali oni koji su zadovoljni da budu obožavani i da im se pokorava u griješenju prema Allahu, zaslužuju prijetnju. Bili bi takvi i kad ne bi naredili, a šta reći za one koji su naredili. Isto tako je i sa onim koji naredi da se obožava neko drugi mimo Allaha.

(Kod tefsira ajete Es-Saffat, tj. riječi Uzvišenog “pokažite im put”) Ibn Abbas, radijallahu anhu, kaže: “Ukažite im”. Dahhak je rekao isto. Ibn Kejsan kaže: “i pokažite im put (povedite ih za vratove)” a to znači: “Vodite ih kao što se vodi onaj kome se ukaže na put.” Zbog toga se vratovi nazivaju “upućivačima” jer vode cijelo tijelo. Allah Subhanehu ve Te’ala kaže:

“... i zaustavite ih, oni će biti pitani: "Šta vam je, zašto jedni drugima ne pomognete?" (prevod značenja Es-Saffat, 24-25)

kao što ste jedni drugima pomagali na dunjaluku na neistini.

“Ali, toga Dana oni će se sasvim prepustiti, i jedni drugima prebacivati: ”Vi ste nas varali.” ”Nismo” – odgovorit će – ”nego vi niste htjeli vjerovati, a nikakve vlasti nad vama nismo imali, obijestan narod ste bili i riječ Gospodara našeg da ćemo, doista, kaznu iskusiti na nama se ispunila, a u zabludu smo vas pozivali jer smo i sami u zabludi bili.”
I oni će toga dana zajedno na muci biti, jer Mi ćemo tako sa zločincima postupiti. Kad im se govorilo: ”Samo je Allah Bog!” – oni su se oholili i govorili: ”Zar da napustimo božanstva naša zbog jednog ludog pjesnika?” (prevod značenja sure Es-Saffat, 26-36)

Uzvišeni kaže: “Ulazite u Džehennem s narodima, sa džinima i ljudima koji su prije vas bili i nestali!” – reći će On. I kad god neki narod uđe, proklinjat će onaj za kojim se u nevjerovanju poveo. A kad se svi u njemu iskupe, tada će običan narod (puk) reći o glavešinama svojim: ”Gospodaru naš, ovi su nas u zabludu odveli, zato im podaj dvostruku patnju u vatri!” – ”Za sve će biti dvostruka!” – reći će On – ”ali vi ne znate.”
A glavešine će reći običnom narodu: ”Pa vi nemate nikakve prednosti pred nama!” Zato iskusite patnju za ono što ste radili.” (prevod značenja sure El-A’raf, 38-39)

I kaže Uzvišeni: “I kada se u vatri budu prepirali, pa oni koji su bili potlačeni reknu glavešinama svojim: ”Mi smo se za vama povodili, možete li nas makar malo vatre osloboditi?”, onda će glavešine reći: ”Evo nas, svi smo u njoj, jer Allah je presudio medju robovima.” (prevod značenja sure Mu’min, 47-48)

I kaže: “

“A oni koji ne vjeruju govore: ”Mi nećemo vjerovati u ovaj Kur’an niti u one prije njega!” A kada bi samo vidio kad onī koji su učinili zlo pred Gospodarom svojim budu zadržani i kad stanu među sobom razgovarati: ”Da vâs nije bilo, sigurno bismo bili vjernici” – reći će oni koji su tlačeni bili onima koji su bili oholi.
”A zar smo vas mi od Pravoga puta odvratili nakon što vam je bilo na njega ukazano? Ne, sami ste vi grješnici bili” – reći će oni koji su bili oholi onima koji su bili tlačeni.
”Nije bilo tako” – odgovoriće oni koji su bili tlačeni onima koji su bili oholi – ”nego ste danju i noću spletkarili kad ste od nas tražili da u Allaha ne vjerujemo i da Mu druge jednakim smatramo.” I svi će prikriti tugu kad vide da će kažnjeni biti, a Mi ćemo na vratove nevjernika sindžire staviti; zar će biti kažnjeni drukčije nego prema onome kako su radili?” (prevod značenja sure Saba’, 31-33)

U kontekstu ajeta Allah Subhanehu ve Te’ala kaže: “Kad im se govorilo: Samo je Allah bBog – oni su se oholili” (prevod značenja Es-Saffat, 35)

Nema sumnje da ovaj ajet obuhvata mušrike, one koji su počinili mali i veliki širk. Takodjer obuhvata one koji su se oholili prema Allahovoj naredbi da Mu se pokore, jer je to vid realizacije riječi: “La ilahe illallah”. Allah je taj koji zaslužuje ibadet i sve ono čime se obožava je vid potpunosti robovanja i obožavanja. Onaj ko se uzoholi u robovanju Njemu, pri tome slušajuć i pokoravajući se nekome drugom, nece upotpuniti riječi “La illahe illallah”.

Ovo su oni koji su svoje monahe i rabine uzimali za svoje gospodare, jer su im se pokorili u onome što su dozvolili , a što je Allah zabranio, i u zabrani onoga što je Allah dozvolio.

(izvor: El-Iman od Ibn Tejmijje, rahimehullah)

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот