Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 16 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 16 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 
Haqq (253)
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_lcapБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Voting_barБарање хадиси / пренесувања - Page 2 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 3]

Muwehhid


Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:



Тука ке наведан еден Хадис каде сите можиме да видеме дека забрането е да се моли на Гроб од Мухаммед с.а.в.с. или на гробови од пејгамбери:



Ресулуллах с.а.в.с. при крајот на животот, на мимберот рекол:

-Аллах ги проколна оние кои гробовите на своите пејгамбери ги претворија во место за клањање. После мојата смрт не претворајте го мојот мезар во идол на кој ќе се клања...

Ви наредувам добро да се однесувате со енсариите, оние ми беа како облека на телото и носители на мојата порака, сакајте ги, а простувајте им на оние од нив кои прават зло.



(Бухари, Муслим, Макик)



Бисмилахх

Но некои си земаат за право, па дури би користеле даиф хадиси , како би ја оправдале , заблудата.. Аллах затоа не предупредува да не бараме помош од мелеки и веровесници,и вели дека тие кои ги повикуваме се робови како што сме и ние.

Се надеваат на милоста од Аллах како што и ние се надеваме, а се плашат од казната како што и ние се плашиме.И тие сакаат да му се приближат Нему како и ние што се обидуваме.Од овде гледаме дека-Иако мелеките се молат за нас,ние немаме право да бараме опрост од нив.


Ист е прописот со повикување на добрите луѓе.Никој од првите генерации не го правел бидејќи тоа било новотарија и средство кое водело кон ширк и обожување на тие луѓе,покрај Аллах.Но тоа не би било слушај кога истото би го правеле со живи луѓе.Едноставно со смртта се бришат обврските кои ги имал живиот кога би го повикале на помош.


Затоа Аллах џ.ш Вели:

На еден човек кому Аллах му објави и Книга и Мудрост и пратеништво не му одговара да им зборува на луѓето: “Бидете мои, а не Аллахови робови!” Туку зборува: “Бидете Аллахови робови, зашто во Книгата поучувате и во неа истражувате.”

(Али имран 79)

Нема да ви наредуваат да ги земате мелеките и пејгамберите за господари. Зарем ќе ви наредуваат неверство кога сте веќе Послушни?


(Али Имран 80)



Аллах џ.ш да не сочува од вакви заблуди!

Muslima4Islam

Muslima4Islam
Модераторка
Модераторка
Abu Al-Amin напиша:

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 957501

Аллах субаханху ве теала вели [гхафиир: 40;60]:

„Повикувајте Ме, ќе ви се озвијам!...„

Се пренесува во сахих од ел-бухари број 5864 како и во сахих од ел-муслим број 4839:

„Никој од вас да не вели: „О Аллах опростими, ако сакаш. О Аллах, смилувајмисе, ако сакаш.„ Него да биде убеден и цврст во упатувањето на својата желба, дека Аллах од никого неможе да се насили.„

Во друга прилика се пренесува [сахих од ел-бухари број 3347], дека ресулАллах Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318 на болесни луџе им велел:

„Се надеванм дека неје ништо лошо. Тоа е чистење, ако сака Аллах [иншАллах]!

Разликата меџу тие два хадиси е едноставна. Во првиот хадис е очигледно, дека се работи за упатување на дова и таја дова треба, како што пишува, цврсто и со убедливост да се упати.

Во другиот хадис се потврдува состојбата онака како што е и ресулАллах Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318 му пожелува на болниот човек, со Аллахова дозвола, се нај добро.

А Аллах се нај добро знае!

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836




Барање хадиси / пренесувања - Page 2 530811



DRUGIOT PAT INNSHALLAH DIREKNO KE SI TE PRASHAM Smile . BARAKALLAHU FEEKA.

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве РахметуАллах ве Берекатуху!!!



Драги брака и сестри во ислам сакам да прашам дали во збирките на Хадиси дали во праксата на Мухаммед с.а.в.с. е забележано ова: Дали Мухаммед с.а.в.с. со своите Асхаби правел Талим.

Како што можеме да забележиме во Теблиг џемаатот ова се сретнува знаќи Теблиг џемаатот прави Талим.

Сега јас сакам да побарам Хадис од вас иншАллах доколку има да го видиме дали Талимот е потврдено или не.

БаракАлалху Фикум!

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Еселамун Алејкум ве РахметуАллах ве Берекатуху!!!



Драги брака и сестри во ислам сакам да прашам дали во збирките на Хадиси дали во праксата на Мухаммед с.а.в.с. е забележано ова: Дали Мухаммед с.а.в.с. со своите Асхаби правел Талим.

Како што можеме да забележиме во Теблиг џемаатот ова се сретнува знаќи Теблиг џемаатот прави Талим.

Сега јас сакам да побарам Хадис од вас иншАллах доколку има да го видиме дали Талимот е потврдено или не.

БаракАлалху Фикум!



Објасни подетално Мислиш на Tалкин( Подочување)?

Ако се работи за тоа имам дадено објаснување тука:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
islam nur напиша:



Објасни подетално Мислиш на Tалкин( Подочување)?

Ако се работи за тоа имам дадено објаснување тука:

[You must be registered and logged in to see this link.][/quote[/url]]



Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 820124



Ахи Талкин е она што го учат некои луѓе, оџии и.т .н на Умрените на гробот Така?



Но ова јас што прашувам е нешто друго.

Гореспомнатиот џемаат после некој намз се собираат во ѓамија па седнуваат и така еден почнува да чита 2-3 Хадиси. Тоа го викаат Талим (Муталим мислим).



А сепак Брате Аллах да те награди за тоа што си се потрудил.

http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

Talim,kako sto vikaat Jamaat at-Tabliq e Davet, so odredeni Metodi i Denovi. Tie nosat razlichoti Hadisi,koi sto so niv Talimot go opravduvaat! No dokaz za Talim,onaka kako sto go opishuvaat tie,nema! Tie se slichni kako Svedoci Jehovovi! Od fkucha do fkucha odat - no zaboravaat, deka vremeto na Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318 beshe drugo i negovata Misija beshe druga...!

Allahu Alėm

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

Talim,kako sto vikaat Jamaat at-Tabliq e Davet, so odredeni Metodi i Denovi. Tie nosat razlichoti Hadisi,koi sto so niv Talimot go opravduvaat! No dokaz za Talim,onaka kako sto go opishuvaat tie,nema! Tie se slichni kako Svedoci Jehovovi! Od fkucha do fkucha odat - no zaboravaat, deka vremeto na Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318 beshe drugo i negovata Misija beshe druga...!

Allahu Alėm



Барање хадиси / пренесувања - Page 2 957501



Аллаху Алем!

http://www.ahlu-sunnah.org

Talib-Ul-Haqq

Talib-Ul-Haqq
Брат
Брат
Селам алејкум
Значи под Зборот ТАЛИМ не се крие тоа што го прават ТЕБЛИК ЏЕМААТ туку навистина тоа е од суннет но АСХАБИТЕ прво учеле како да се одрекнат од ширк и од тие кои го прават - ТЕВХИД а додека кај тој Џемаат (ако може да се каже) не учат апсолутно ништо освен хадиси за одредени методи или начини на однесување (што не е лошо тоа) но еден човек кој се нарекува Муслиман мора да ги научи прво ТЕМЕЛИТЕ а потоа столбовите и ред друго како што следува а не обратно, таквата градба брзо ќе се сруши. Како што сме и сведоци.
Барак Аллаху фикум

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Talib-Ul-Haqq напиша:...не учат апсолутно ништо освен хадиси за одредени методи или начини ...

Тамам! Апсолутно така ахи! СубаханАллах - се сеќавам, како младо дете (имав негде 16 години) со еден другар не зедоа од на улица во нивната џамија и павее давет - субаханАллах Ахи! Топтан ни ја опраа нашата глава - дури сакаа да не убедат и школото да го оставам и да одам со нив во Келн, за три месеци. Дури и на родителите мои да не ги слушам, ако ми забранаат!

Јас им рекоф „јас треба да одам школо, инако ке добиам проблеми„ / тие ми одговориа: „А што е со Аллах? Дали школото е по важно него Аллах?„ - и што ке одговориш на такви аргументи? Врзан си, афтоматски.

И како што викаш ти: Тие се сретнуваат со нивниот џемаат, и читаат заедничко хадиси, и после читањето прашуваат, на пример: Што чуствуваш според овој хадис? Која наука земаш? Итк.

Ниетот нивни е машАллах - но како што рече ти, без темел, една куќа со првиот ветар ке се сруши! Аллаху бари феек!

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 820124



Бисмилах



Барање хадиси / пренесувања - Page 2 89282 Пребарувајчи на Facebook наидова на вакви тврдење од страна на еден суфија:



Изјавите на исламската улема, дека

`даиф` хадисот може да се практикува.


Ахмед ибн Хамбел и Ебу Дауд ес-Суџистани велат: `Во случај да не се најде друг хадис, во врска со прописите, може да се практикува и даиф хадисот.`

Лекневи вели: `Доколку умметот прифатил даиф хадис (во пракса), ваџиб е да се прифати истиот како сахих. Дури треба да се постави на (најверодостоие) степен на `мутеватир`. - (ова е поради тоа што умметот целосно никогаш нема да се сложи во заблуда).

Имам Шафи вели: `хадисот: `За варис нема васиет!` - според улемата за хадис не е веродостоен, но сета улема хадисот го прифати и го практикува.

Имам`ул-Азам Ебу Ханифе, во пракса ги земал даиф хадисите, како пример можам да ги наведам хадисите за Езанот да се проучува споро а икаметот побрзо, или при абдезот месхот на вратот; иако овие хадиси се даиф, сепак во пракса улемата дозволила да се практикува, поради тоа што хадисот е оштетен но не е `Лажен`.

Ираки вели: `Даиф хадисите се практикуваат, но не се користат во Акаид – правоверие, и во Ахкам – правна одлука.`

Имам Невеви авторот на делото `Риадус-Салихин`, вели: `Мустехаб – убаво е да се практикува даиф хадисот, под услов да не е `Мевзуу`.`

И Алиул Кари смета дека даиф хадисот може (само) да се практикува.

Прв пат слушам за ова дека Улемата ова го кажала. За кои има спротиви тврдења од ова!



Дали овие изјави се даиф?

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
islam nur напиша:Барање хадиси / пренесувања - Page 2 820124



Бисмилах



Барање хадиси / пренесувања - Page 2 89282 Пребарувајчи на Facebook наидова на вакви тврдење од страна на еден суфија:



Изјавите на исламската улема, дека

`даиф` хадисот може да се практикува.


Ахмед ибн Хамбел и Ебу Дауд ес-Суџистани велат: `Во случај да не се најде друг хадис, во врска со прописите, може да се практикува и даиф хадисот.`

Лекневи вели: `Доколку умметот прифатил даиф хадис (во пракса), ваџиб е да се прифати истиот како сахих. Дури треба да се постави на (најверодостоие) степен на `мутеватир`. - (ова е поради тоа што умметот целосно никогаш нема да се сложи во заблуда).

Имам Шафи вели: `хадисот: `За варис нема васиет!` - според улемата за хадис не е веродостоен, но сета улема хадисот го прифати и го практикува.

Имам`ул-Азам Ебу Ханифе, во пракса ги земал даиф хадисите, како пример можам да ги наведам хадисите за Езанот да се проучува споро а икаметот побрзо, или при абдезот месхот на вратот; иако овие хадиси се даиф, сепак во пракса улемата дозволила да се практикува, поради тоа што хадисот е оштетен но не е `Лажен`.

Ираки вели: `Даиф хадисите се практикуваат, но не се користат во Акаид – правоверие, и во Ахкам – правна одлука.`

Имам Невеви авторот на делото `Риадус-Салихин`, вели: `Мустехаб – убаво е да се практикува даиф хадисот, под услов да не е `Мевзуу`.`

И Алиул Кари смета дека даиф хадисот може (само) да се практикува.

Прв пат слушам за ова дека Улемата ова го кажала. За кои има спротиви тврдења од ова!



Дали овие изјави се даиф?

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

Izjavata e pola vistina, pola Laga. Ili inako kazhano: "Taja izjava e tochna, no vazniot Del go nema."

Navitsina predhodnite Alimi, kako Abu Hanifa, Ahmed bin-Hanbali i drugi prekrasni Muhadisi, imale staf, deka koristenjeto na Daif Hadisi neje Gref ili deka toa e "legitimno".

No vazhniot del, koj sto neje naveden vo toj tekst, e toj, sto izjavite nivni beja ovie:

"Ako prnesuvame vo smisla za neshto sto e "Haram ili Halal" ili za Akaid, togash gi ispituvame prenesuvanjata so naj golemo vnimanije i zemame samo autentichni prenesuvanja. No ako e vo Zbor za "Ahlak", dobro odnesuvanje ili doblesni kvaliteti, togash sme malku po labavi za autencitetot na hadisot." - toa go tvrdat na primer, Imam Ahmad Ibn Hanbal, Ibn al-Mahdi, 'Abdullah ibn al-Mubarak [Sujuti - Tadrib al-rawi]

Spored ova prenesuvanje gledame, deka Alimite navistina go prakticirale toa sto se tvrdi, no isto taka pazele tie, Hadisot da neje na granica, kako "Murtad = Izmislen", ili pazele na toa, hadisite vo nikoj Kontekst da ne imaat kontradiktnost na Kuranot ili na nekoj "Sahih" Hadis. [Tadrib al-rawi]

Spored ovaa prilika, imaat naprimer, imam abu davud, imam an-nasai, al-baihaki i drugi, vo nivnite zbirki na hadisi, golem broj na "daif" hadisi - i tie samite gi komentiraat na istite kako "daif" duri pod nekoi vikaat deka ne smeat da se zemaat kako dokaz ili slichno.

Sega - nekoj Sufija, ako pishuva "Kufrovi", ili ako pokushuva so kratenje na "vistinskoto" objasnuvanje od strana na alimite da dokazhe, deka "Daif" Hadisi treba da se zemaat - togash ne treba voopshto da nie chudno, deka tie se vo totalna zabluda - ochigledno e, deka spored takvite izjavi tie se koncentriraat poveche na daif prenesuvanja, nego na sahih ili hasan prenesuvanja.

Zakluchok:

Daif Hadisi da, ako se raboti za Ahlak itk.
Daif Hadisi "NIKAKO", ako se raboti za Akida, Hala val Haram i slichno!

InshAllah jasno islam-nur

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Haqq напиша:

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

Izjavata e pola vistina, pola Laga. Ili inako kazhano: "Taja izjava e tochna, no vazniot Del go nema."

Navitsina predhodnite Alimi, kako Abu Hanifa, Ahmed bin-Hanbali i drugi prekrasni Muhadisi, imale staf, deka koristenjeto na Daif Hadisi neje Gref ili deka toa e "legitimno".

No vazhniot del, koj sto neje naveden vo toj tekst, e toj, sto izjavite nivni beja ovie:

"Ako prnesuvame vo smisla za neshto sto e "Haram ili Halal" ili za Akaid, togash gi ispituvame prenesuvanjata so naj golemo vnimanije i zemame samo autentichni prenesuvanja. No ako e vo Zbor za "Ahlak", dobro odnesuvanje ili doblesni kvaliteti, togash sme malku po labavi za autencitetot na hadisot." - toa go tvrdat na primer, Imam Ahmad Ibn Hanbal, Ibn al-Mahdi, 'Abdullah ibn al-Mubarak [Sujuti - Tadrib al-rawi]

Spored ova prenesuvanje gledame, deka Alimite navistina go prakticirale toa sto se tvrdi, no isto taka pazele tie, Hadisot da neje na granica, kako "Murtad = Izmislen", ili pazele na toa, hadisite vo nikoj Kontekst da ne imaat kontradiktnost na Kuranot ili na nekoj "Sahih" Hadis. [Tadrib al-rawi]

Spored ovaa prilika, imaat naprimer, imam abu davud, imam an-nasai, al-baihaki i drugi, vo nivnite zbirki na hadisi, golem broj na "daif" hadisi - i tie samite gi komentiraat na istite kako "daif" duri pod nekoi vikaat deka ne smeat da se zemaat kako dokaz ili slichno.

Sega - nekoj Sufija, ako pishuva "Kufrovi", ili ako pokushuva so kratenje na "vistinskoto" objasnuvanje od strana na alimite da dokazhe, deka "Daif" Hadisi treba da se zemaat - togash ne treba voopshto da nie chudno, deka tie se vo totalna zabluda - ochigledno e, deka spored takvite izjavi tie se koncentriraat poveche na daif prenesuvanja, nego na sahih ili hasan prenesuvanja.

Zakluchok:

Daif Hadisi da, ako se raboti za Ahlak itk.
Daif Hadisi "NIKAKO", ako se raboti za Akida, Hala val Haram i slichno!

InshAllah jasno islam-nur

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836



Аллах џ.ш да те награди за објаснувањето ...

Нема да одкрвам име од кај ми е ова што го напишав но че го пастирам целиот текст , како поука и како известување да се вардат , од вакви суфиски тврдења со кои сакаат да ги оправдат нивните заблуди :



Почитувани сопатници, од лично искуство при разговор со припадници на `индоктринирани` исламски движења, забележав една работа, која предпоставувам и вас ве загружува.

Тоа е оној момент, ќе го изнесете вашиот хадис, и вашиот соговорник ќе ви каже: `хадисот не е веродостоен` - односно; тврди дека хадисот што го кажвте е даиф – слаб хадис. Но; дали оваа `итрина` која им служи како `излез од безизлез` значи дека ВИСТИНАТА е на нивна страна?!! Ете, поради ова, одлучув да напишам послание посветено на темата `Daıf hadıs`.





Што е `даиф` хадис?



Доколку земеме да го дефинираме даиф хадисот, таа дефиниција ќе гласи:



“Даиф хадис е оној хадис кој му фали

барем еден услов од условите

кои се бараат кај `Сахих` и `Хасен` хадисите.„



Сега, според наведената дефиниција, најнапред нам ни треба да видиме кои услови се бараат кај `Сахих` и `Хасен` хадисите, па едноставно да сватиме `Што е даиф хадис.`



Што се однесува до условите за хадисот да биде оценет за `Сахих`, тоа се следните пет услови:


  1. Сенедот т.е. ланецот на хадисот да е целосно споен – непрекинат.
  2. – Пренесувачите на хадисот да бидат сосема побожни луѓе `Сика`.
  3. – Секој равија (член во ланецот), добро да го запамти хадисот или истиот да го запише.
  4. Хадисот несмее да поседува скриени особини кои на прв поглед неможат да се забележат, а истите би му штетеле за веродостојноста.
  5. Пренесувачот да не се противи со од себе појак пренесувач.



Ете, даиф хадис е хадис кој му недостига барем еден од овие наведени услови. Значи сретнувате хадис, каде сенедот – (ланецот) му е прекинат но метинот – (текстот на хадисот) е дефинитувно излезен од пророковата уста! – Како нема да му верувате на хадисот?!



Мурсел хадис,е една од врстите на `даиф хадиси`. Мурсел е оној хадис чии сенед (ланец) е скинат. Типичен примерок е кога некој од табеините или асхабите, ќе го прескокне асхабот од кого го превземал хадисот и ќе каже: `Пејгамберот а.с. рекол...` - ова е даиф - мурсел хадис.

Пример: `Пренесува Саид бин Мусејјеб дека пејгамберот а.с. забранил да се продава месо во замена за жива мера (живо стока).`

На прв поглед овој хадис е `Даиф` - кој спаѓа во видот на `мурсел` поради тоа што `Саид бин Мусејјеб` е табеин; тој го прескокнал сахабијата од кого го чул овој хадис.



Имам`ул-Азам Ебу Ханифе; Малик; и Ахмед ибн Хамбел, едногласно се сложиле дека од `даиф - мурсел` хадисот без никаков проблем може да се извади дури и хукум – правна одлука. Истиот став го споделуваат и алимите од Хадис, Фикх и Усул.



Сега е правото место да напомениме дека авам класата на верници, кои не се стручно подготвени, треба да стравуваат од `Мевзу` - измислените хадиси, што се однесува до `даиф` тие се само оштетени хадиси при пренос, кои меѓусебно се разликуваат во слабоста и ги има околу 42 вида.





Како хадисот се оценува дека е `даиф`?



Важно е да знаете дека секој хадис е составен од пет елементи и тоа:


  1. Метин – (текстот на хадисот),
  2. Сенед – (ланец на хадисот. Кој од кого пренесува.),
  3. Иснад – (пренос на хадисот.),
  4. Ривает - (прераскажување),
  5. Раави`ја – (пренесувач, т.е. лучност која завзема место во сенедот.).



Веродостојноста на хадисот, зависи од два елементи:


  1. Сенед – (ланецот на пренесувачите),и
  2. Раави`ја – (пренесувачот што завзема место во ланецот).



Доколку штетата е во сенедот, станува збор за прекинат ланец на едно или повеќе места. Според прекинатоста, овој вид хадис се оценува во повеќе класи.


  1. Мурсел
  2. Мункати
  3. Му`дал
  4. Муаллак
  5. Муделлис



Доколку штетата се појави кај равијата, тоа е од две можни работи: од адалет`от или дабт`от.



Адалет - (ова се однесува на прашањето за исправноста и корекноста во карактерот на равијата. Се барат следните пет услови:

1- Да не лаже;

2-Да не е оптужен со лага;

3-Да не е фасик[1];

4- Да не е џахил[2]; и

5- да не е бидад`џија).



Дабт - (ова се однесува на прашањето: Колку верно е чуван хадисот. Ова ги бара следните пет услови:

1- Да не се излаже себеси;

2- Да не пропушти нешто важно, т.е. да нема гафлет;

3-Веста да не е далеку од можноста за да биде вистина;

4-Мухалефет – да не се спротивставува со од себе појак пренесувач;

5-Добро да го памети хадисот.



Според тоа, овде се појавуваат неколку наши прашања до соговорникот:




  1. Доколку мојот изложен хадис, одлучи да биде даиф, ме интересира како дојде до тој заклучок?
  2. Каде е оштетен мојот хадис, во сенедот или во равијата?
  3. Ако штетата е во сенедот на колку места е скинат ланецот? (ова е важно за да се оцени тежината на слабоста на хадисот.)
  4. Ако штетата е кај равијата кажи ми ја слабоста која ја поседувал пренесувачот со чија помош ќе ја оцениме слабоста на хадисот?
  5. Кој улема од Хадис, хадисот го прогласил за `Даиф`?



А после ова; следува уште едно прашање: `Дали знаете дека најголемиот дел од исламската улема се сложила дека `даиф` хадисот неможе да биде шериатски доказ за одредување на `хукум` - правна одлука, неможе да се користи во `акаид`ски теми`, Но... дозволила да се практикува под услов да не е `мевзу` - т.е. хадисот да не е измислен!





Изјавите на исламската улема, дека

`даиф` хадисот може да се практикува.



Ахмед ибн Хамбел и Ебу Дауд ес-Суџистани велат: `Во случај да не се најде друг хадис, во врска со прописите, може да се практикува и даиф хадисот.`



Лекневи вели: `Доколку умметот прифатил даиф хадис (во пракса), ваџиб е да се прифати истиот како сахих. Дури треба да се постави на (најверодостоие) степен на `мутеватир`. - (ова е поради тоа што умметот целосно никогаш нема да се сложи во заблуда).



Имам Шафи вели: `хадисот: `За варис нема васиет!` - според улемата за хадис не е веродостоен, но сета улема хадисот го прифати и го практикува.



Имам`ул-Азам Ебу Ханифе, во пракса ги земал даиф хадисите, како пример можам да ги наведам хадисите за Езанот да се проучува споро а икаметот побрзо, или при абдезот месхот на вратот; иако овие хадиси се даиф, сепак во пракса улемата дозволила да се практикува, поради тоа што хадисот е оштетен но не е `Лажен`.



Ираки вели: `Даиф хадисите се практикуваат, но не се користат во Акаид – правоверие, и во Ахкам – правна одлука.`



Имам Невеви авторот на делото `Риадус-Салихин`, вели: `Мустехаб – убаво е да се практикува даиф хадисот, под услов да не е `Мевзуу`.`



И Алиул Кари смета дека даиф хадисот може (само) да се практикува.





Заклучок:



Почитувани, дефакто нашите соговорници немаат ни способност да ги оценат хадисите: Даиф; Хасен или Сахих, бидејки тоа е работа на мухаддисите. Но проблемот го гледам во тоа што нашите соговорници имаат замислена слика за исламот, така... кој хадис му одговара на сликата, го превзема без `испитување`. Но оној хадис, кој не му се сложува со сликата, и да е веродостоен `Сахих`, тој нема да го прими. Ова го увидов лично при темата за `Гласен зик`р`. Еден, храбро бараше веродостоен доказ за овој вид на зикруллах; но кога им се изложува хадис дури и од најверодостојните збирки `Бухари` или `Муслим`, тие пак не ги прифаќаат! Дури имав искуство да слушнам: `И Бухари има даиф хадиси`. Жалосно но Вистина! Тоа што им одговара го зимаат, а тоа што не им одговара го отфрлаат.



вторник, ‎29 ‎ноември ‎2011







[1] Фасик – некомплетен, лабав во извршувањето на верските долности.



[2] Џахил – неписмен кој трвди дека знае.

Karşi yaka

Karşi yaka
Активен член
Селам алејкум

Изворите говорат а се пренесува од Мухамед ел Бухари дека,Аиша р.а рекла:

Пејгамберот(додека бил во 53’тата год. од својот живот)се вереше со мене,додека бев 6 годишно девојче.Отидовме во медине,и таму се сместивме(останавме)кај Бени-ел-Харис бин Хасреџ.После се разболев и косата ми падна.Потоа косата(повторно)ми израсна и мајками Умм Румман,додека со играчките си играв со пријателките,дојде близу мене и ме викна.Отидов кај неа,не знаев што да правам,ме зема за рака и ме остави во врата да ја почекам.Здивот ми се пресече,не можев да дишам,и кога здивот ми се поврати,зема(мајками)малку вода и ми сипаше по лицето и главата и после ме избриша.Потоа ме зема в’кукја.Во кукјата видов една жена од Енсари’те и таа вака ми реча:“Нека е со срекја,Аллах селамет(спас)селамет нека ти даде и многу успеси.“Потоа мене ними ме доверија(еманет),и тие мене(за брак)ме спремија.Без да се чека,стројникот(во името на Аллах)дојде кај мене и мајками нему ме изручи,тогаш бев во 9 годишна возраст.

Прашање:Дали е можно да е овој хадис веродостојен ?!

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
B.N напиша:Селам алејкум

Изворите говорат а се пренесува од Мухамед ел Бухари дека,Аиша р.а рекла:

Пејгамберот(додека бил во 53’тата год. од својот живот)се вереше со мене,додека бев 6 годишно девојче.Отидовме во медине,и таму се сместивме(останавме)кај Бени-ел-Харис бин Хасреџ.После се разболев и косата ми падна.Потоа косата(повторно)ми израсна и мајками Умм Румман,додека со играчките си играв со пријателките,дојде близу мене и ме викна.Отидов кај неа,не знаев што да правам,ме зема за рака и ме остави во врата да ја почекам.Здивот ми се пресече,не можев да дишам,и кога здивот ми се поврати,зема(мајками)малку вода и ми сипаше по лицето и главата и после ме избриша.Потоа ме зема в’кукја.Во кукјата видов една жена од Енсари’те и таа вака ми реча:“Нека е со срекја,Аллах селамет(спас)селамет нека ти даде и многу успеси.“Потоа мене ними ме доверија(еманет),и тие мене(за брак)ме спремија.Без да се чека,стројникот(во името на Аллах)дојде кај мене и мајками нему ме изручи,тогаш бев во 9 годишна возраст.

Прашање:Дали е можно да е овој хадис веродостојен ?!


Moже со ланецот на равиите да го пренесеш хадисот!!!

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
На оваа можам да го пренесам само ова колку што ми е мене познато, а и порано се пишувало на форумов мислам на оваа Тема дека е лага да Аиша р.а. била на таа возраст, доказите кажуваат дека имала околу 18-19 години кога се мажила за Мухаммед с.а.в.с.


ево само на босански немам време да го преведувам:
Tabari 9:131. "Moja majka je došla do mene dok sam bila na ljuljašci i spustila me dolje. Moja dadilja je obrisala moje lice sa vodom i povela me. Kada sam bila kod vrata ona se je zaustavila da bih mogla povratiti dah. Dovedena sam unutra dok je Muhamed sjedio na krevetu u našoj kući. Majka me je postavila da sjedim u njegovom krilu. Ostale žene i ljudi su ustali i otišli. Poslanik je izvršio seksualni bračni snošaj sa mnom u mojoj kući kada sam imala 9 godina."


Vezano za hadise prema kojima je Aiša imala između 14 i 19 godina u vrijeme udaje:




1
.
Najveći broj ovih naracija se prenosi se od Hisham ibn `urwaha -koji je to čuo od svoga oca.



2.
Niko iz Medine ,gdje je Hišam ibn `urvah živio prvih 70 godina svog života,nije spomenuo da je Aisha imala 9 godina. Sve naracije o Aishinim godinama su se naricale od ljudi iz Iraka,gdje je Hišam preselio iz Medine u 70-oj godini svog života.

3.
Tehzib al-Tehzib, jedna od najpoznatijih knjiga života i istinitosti naratora Poslanikove tradicije- po Jakub ibn Šaibahu stoji da su «naracije izvještavane od Hishama istinite osim onih koje su izvještavane od naroda Iraka». Kasnije
Malik ibn Anas sam to potvrdjuje.

Jaqub ibn Šaibah kaže: «Hišam kao narator je veoma istinit,njegove naracije su prihvatljive , osim onih naracija koje je naricao kada je preselio u Irak . (Tehzib al-Tehzib, Ibn Hajar Al-`askalaani, Arabic, Dar Ihja al-turath al-Islami, Vol. 11, str. 50).

Rečeno mi je da je Malik ibn Anas smatrao te naracije onima koje je Hišam prenio ljudima Iraka(Tehzi'bu'l-tehzi'b, Ibn Hajar Al-`asqala'ni, Arabic, Dar Ihja al-turath al-Islami, Vol. 11, pg. 50)

4.
Mizan al-Ai`tidaal,druga knjiga života naratora hadisa kaže da kada je Hišam bio star njegovo pamčenje je bilo prilično loše. (Mizaan al-Ai`tidaal, Al-Zahabi, Arabic, Al-Maktabah al-Asrijah, Šeikhupura, Pakistan, Vol. 4, str. 301).

5.
Prema uopšteno prihvačenom mišljenju , Aiša (ra) je rođena osam godina prije Hidzre.Ali prema drugim naracijama u Buhariju (Kitaab al-Tafsir-Knjiga tafsira-Kur'anskih tumača) nalazimo da je Aisha bila «veoma mlada» u vremenu kada se 54 kur'anska sura - Al-Kamar, objavila.
54 Kur'anska sura je objavljena 9 godina prije Hidzre.Prema ovom tumačenju ,Aiša ne samo da je bila rođena prije objave ove sure ,nego je bila «veoma mlada djevojcica»( dzarijah) - a ne novorodjence (sibjah)-u vremenu objave 54 Kur'anske sure.Očito ,ako je ovaj podatak iz Bukharijevog tafsira tačan postoji jasna kontradiktornost sa opšte-prihvačenim mišljenjem da je Aisha rodjena 8 godina prije Hidzre.
Buharijeh tafsir kaže:
Aisha je rekla «Bila sam mlada djevojka , kada je ajet 46 sure Al-Kamar objavljen. . (Sahih Buhari, Kitaab al-Tafsir, Arabic, Bab Kaulihi Bal al-saa`atu Maw`iduhum wa al-sa`atu azaa wa amarr)

6.
Prema brojnim hadisima, Aiša (ra) se pridružila muslimanima na bitci kod Bedra i Uhuda.Na dalje postoji historijska činjenica da nikom ispod 15 godina života nije dozvoljeno da pristupi bitci na Bedru i Uhudu-što jasno ukazuje da je Aiša (ra) nije mogla imati 9-10 godina u to vrijeme.Na kraju krajeva samo su sposobne žene (fizički) išle na bojna polja da pomažu muslimanima – a ne da im muslimani(muškarci ili žene) budu dadilje.

Naracija o Aišinom prisustvu na bojnom polju se može naći kod Muslima- Kitaab al-džihaad wa al-sijar- Bab karahijah al-isti`anah fi al-ghazwi bikafir.
Naracija o istom dogadjaju , gdje je Aisha bila prisutna može se naći kod Buharija - al-dzihaad wa al-sijar-Baab Ghazwi al-nisaa wa kitalihinna ma`a al-ridzaal.
A hadis o zabrani dolaska bilo koga ispod 15 godina može se naći u Buhariju - Kitaab al-maghaazi, Baab ghazvah al-handak wa hija al-ahzaab.

7.
Prema skoro svim historičarima Asma(ra) je 10 godina starija od svoje sestre Aishe (ra) .U knjizi Taqrib al-Tehzib, kao i Al-Bidaajah wa al-Nihajah je rečeno da je Asma(ra) umrla u 73(po hidzri)- to znaći da je Asma (ra) umrla kada je imala 100 godina.
Ako je Asma(ra) imala 100 starosnih godina u 73 godini po hidzri(kada je umrla)-onda je Asma (ra) imala oko 27-28 godina kada je nastupila prva hidzretska godina.U to vrijeme , ukoliko je Asma(ra) bila starija od Aiše(ra) 10 godina, Aiša(ra) bi trebala da ima 17-18 starosnih godina .Ako se uzme ova činjenica u obzir, kao i činjenica da je Aiša oko 1-2 godine po hidzri bila udata za Muhammeda s.a.v.s. – ispadne da je Aiša imala izmedju 18 i 20 godina starosne dobi u trenutku sklapanja braka.

Prema al-Rahman ibn abi Zannaad-u, Asma je bila 10 godina starija od Aiše(Sijar A`la'ma'l-nubala', Al-Zahabi, Vol. 2, pg. 289, Mu'assasatu'l-risala'h, Beirut)

Takodje, prema Ibn Kesiru –Asma(ra) je bila 10 godina starija od Aiše(ra) (Al-Bidaajah wa al-Nihaajah, Ibn Kesir, Vol. 8, pg. 371, Dar al-fikr al-`arabi, Al-dzizah)

Asmina smrt je nastupila 73 godine poslije Hidzre-o tom podatku govore:
-Ibn Kesir(Al-Bidaajah wa al-Nihaajah, Ibn Kathir, Vol. 8, pg. 372, Dar al-fikr al-`arabi, Al-dzizah).
- Ibn Hadzar Al-Askalaaniy(Taqrib al-Tehzib, Ibn Hadzar Al-Askalaaniy, str. 654, Bab fi al-nisaa, al-Harf al-alif)

8.
Tabari u svojim historijskim knjigama spominje da je Abu Bekr imao četvoro djece i da je svih četvero rodjeno u periodu dzahilijata-preislamskog perioda.
Ako je Aisha(ra) rodjena u dzahilijatu, ona je morala imati najmanje 14 godina u 1 godini po hidzri.Ukoliko se uzme ovaj podatak u obzir očito postoji kontradiktornost sa podatkom da je Aisha imala 9 godina prilikom udaje.

Podatak koji se navodi u ovom argumentu je iz knjige Tarikh al-umam wa al-mamlu'k, Al-Tabari, tom 4, str. 50, Dar al-fikr, Beirut)

9.
Prema Ibn Hišamu,historičaru , Aisha(ra) je prihvatila Islam nešto prije Umar ibn al-Hattaba(ra). Ovaj podatak govori da je Aisha(ra) primila Islam u periodu prvih godina Islama.
No , ukoliko je tačan podatak da je Aisha imala oko 7-9 godina u vrijeme udaje sa Muhammedom s.a.v.s.- onda Aisha(ra) nije mogla ni biti rodjena u prvim godinama Islama.

Prema Ibn Hišamu,Aisha(ra) je 20-ta ili 21-a koja je primila Islam (Al-Sirah al-Nabawijjah, Ibn Hišam, Vol. 1, Pg. 227 - 234, Maktabah al-Rijad al-hadithah, Al-Rijad).
Sa druge strane Umar ibn al-Hattab je bio 40-a osoba koja je primila Islam(Al-Sirah al-Nabawijjah, Ibn Hišam, Vol. 1, Pg. 295, Maktabah al-Rijad al-hadithah, Al-Rijad).

10.
Tabari je prenio da je Abu Bekr planirao preseljenja u Habshah(8 godine prije Hidzre) .Abu Bekr(ra) je otišao Mut`amu – čiji je sin bio u zarukama sa je Aishom u to vrijeme - i upitao ga dali može primiti Aisha(ra) u svoju kuću,kao buduću ženu svoga sina.
Mut`am je odbio ,jer je Abu Bekr primio Islam- i ubrzo je razveo svoga sina sa Aishom(ra).
Ako je Aisha(ra) imala 6-7 godina u vrijeme zaruka sa Muhamedom s.a.v.s., ona definitivno nije mogla biti rodjena u vrijeme kada je Abu Bekr odlućio preseljenje u Habshah.
Ako se uzmu cinjenice ovog argumenta u 8 godini prije Hidre(vremenu za koje se pretpostavlja da je vrijeme rodjenja Aishe) Aisha(ra) je vec bila zena-dama,sasvim spremna za brak.

Podatak za argument uzet iz knjige - Tehqiq e umar e Siddiqah e Ka'inat, Habib ur Rahman Kandhalwi, Urdu, str . 38, Anjuman Uswa e hasanah, Karachi, Pakistan .

11.
Prema naracijama od Ahmad ibn Hanbala-poslije smrti Khadijah(ra), Khaulah(ra) došla do Poslaniku s.a.v.s. u ž elji da ga posavjetuje u vezi novog braka. Kada je Poslanik s.a.v.s. upitao koga ima na umu po njenom izboru. Khaulah je rekla: «Možeš oženiti djevicu (bikr) ili ženu koja je več bila u braku (thajjib)».Kada je Poslanik s.a.v.s. upitao o kojoj se djevici radi ,Khalah je predložila Aishu(ra).
U Arapskom jeziku , riječ «bikr» ne označava djevojčicu od 9 godina.Za djevojčicu koja se igra sa lutkicama postoji izraz «jarijah». «bikr» u drugu ruku, je termin koji se koristi za neoženjenu ženu(djevojku)-a očito «devet godina» nije dovoljno da se bude djevojka.

Podatak za ovaj argument se može naći u knjizi Musnad Ahmad ibn Hanbal, tom 6, srt 210, Arabic, Dar Ihja al-turath al-`arabi, Beirut.

12.
Prema Ibn Hadzaru, Fatima(ra) je bila pet godina starija od Aishe(ra).
Fatima (ra) je rodjena kada je Poslanik (savs) imao 35 godina.Ako se ovaj podatak uzme kao tačan Aisha(ra) je morala imati najmanje 14 godina u prvoj godini po hidzri-a najmanje oko 15-16 godina u vrijeme udaje sa Poslanikom(savs). (Al-Isabah fi Tamieez al-Sahaabah, Ibn Hadzar al-Askalani, tom . 4, str . 377, Maktabah al-Rijad al-Haditha, al-Rijad, 1978)

Karşi yaka

Karşi yaka
Активен член
Tabari 9:131. "Moja majka je došla do mene dok sam bila na ljuljašci i spustila me dolje. Moja dadilja je obrisala moje lice sa vodom i povela me. Kada sam bila kod vrata ona se je zaustavila da bih mogla povratiti dah. Dovedena sam unutra dok je Muhamed sjedio na krevetu u našoj kući. Majka me je postavila da sjedim u njegovom krilu. Ostale žene i ljudi su ustali i otišli. Poslanik je izvršio seksualni bračni snošaj sa mnom u mojoj kući kada sam imala 9 godina."


Селам алејкум

Значи,хадисот што го наведе,сепак се разликува од бухариниот.

Све што во твојата тема кажа,можев даго разберам тоа-тоа што укажува на тоа дека,Аиша р.а била постара со обзир на неведените хадиси!

Но доколку хадисот што го наведов јас,а тој доаѓа токму од него каде што неговите хадиси ги вбројуваат меѓу најверодостојните хадиси,дури му даваат место на неговите збирки на хадиси,веднаш по Куран ,kако ова ти би го протолкувал односно,дали ти имаш сомнежи околу наведените хадиси ?
Впрочем и тоа беше прашањето!

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
B.N напиша:Tabari 9:131. "Moja majka je došla do mene dok sam bila na ljuljašci i spustila me dolje. Moja dadilja je obrisala moje lice sa vodom i povela me. Kada sam bila kod vrata ona se je zaustavila da bih mogla povratiti dah. Dovedena sam unutra dok je Muhamed sjedio na krevetu u našoj kući. Majka me je postavila da sjedim u njegovom krilu. Ostale žene i ljudi su ustali i otišli. Poslanik je izvršio seksualni bračni snošaj sa mnom u mojoj kući kada sam imala 9 godina."


Селам алејкум

Значи,хадисот што го наведе,сепак се разликува од бухариниот.

Све што во твојата тема кажа,можев даго разберам тоа-тоа што укажува на тоа дека,Аиша р.а била постара со обзир на неведените хадиси!

Но доколку хадисот што го наведов јас,а тој доаѓа токму од него каде што неговите хадиси ги вбројуваат меѓу најверодостојните хадиси,дури му даваат место на неговите збирки на хадиси,веднаш по Куран ,kако ова ти би го протолкувал односно,дали ти имаш сомнежи околу наведените хадиси ?
Впрочем и тоа беше прашањето!


Јас тебе те сваќам, и прашањето ти е на место.


Секако дека само Кур‘анот е книга која нема сомнеж, затоа што е даден завет дека ќе се чува до Судниот ден од страна на Аллах с.в.т.а. а останатото може да има грешки кои нормално секој инсан може да ги направи. А навистина е дека во Исламот Сахихот на Имам Бухари и Сахихот на Имам Муслим се најверодостојни збирки, ама не значи дека се беспрекорни и дека нема грешка.


Има многу мислења за одредени хадиси дека се даиф во нивните збирки.


А тоа е лесно да се свати, кај секого од нив па и кај другите, секој од нив имал посебни критериуми за одредување на јачината на хадисот, Сахих, Хасен или Даиф, па и во самите три исто има поделување спрам критериумите.


А исто знаеме дека и самите Правни Школи како им доаѓале докази така и толкувале истите прописи, а се дешавало кај одредена школа да не дојде нешто од доказите и .т.н.


Исто треба да се земе во обзир дека и со самото преведување и пренесување на збирките или препишување се прават грешки.


А ставот дека Аиша р.а. била на девет години кога се мажила за Ресулуллах с.а.в.с. се пренесува баш точно само од еден равија и тоа кој е поуздан, ама само во едно место неговите хадиси се слаби како што е наведено горе, оние хадиси кои доаѓаат од таму се слаби.


Мислам дека е јасно онака во кратки црти!!

Karşi yaka

Karşi yaka
Активен член

Селам алејкум


Исто треба да се земе во обзир дека и со самото преведување и пренесување на збирките или препишување се прават грешки.

За ова ќе има повеќе да се каже,а тоа иншАллах ќе го сторам набургу .А сега колку да те потсетам на неколку работи!

Хадисот ни објаснува и ни укажува начинот на практичната примена на сите прописи каде што се во Куран’от начелно формулисани.


Бројот на веродостојните хадисите од Бухари каде што му се оспорувани се помали него ли кај Муслим’а(Википедија).

Зчачи држат твоите примедби.Но се прашувам,бидејки критиките доаѓаат од целиот свет,христијани,евреји...,па и од муслиманите од спротивното,делумно верување на исламот-зошто овој хадис не симнат односно не тргна ?Незнам дали постоји таква можност(исто тка преку нонсензус),но долку би имало такава можност,нема да биде прикажан во негативна конотација Пејгамберот а.с,и мајката не верниците,како што ја нарекуваат,Аиша р.а.

Погледај ја разликата помеќу двата наведеи хадиси,колку всушност тие се разликуваат.Незнам од каде доаѓа тој хадис што го кашжа ти(Табери 9:131),но некако мие недоличен и би рекол доста е вулгарен,наспроти хадисот кој што го пенесов јас,тоа го преведов од турски јазик и миора да се признае дека е доста по флексибилен со оглед на хадисот од тебари.

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Karşi yaka напиша:Tabari 9:131. "Moja majka je došla do mene dok sam bila na ljuljašci i spustila me dolje. Moja dadilja je obrisala moje lice sa vodom i povela me. Kada sam bila kod vrata ona se je zaustavila da bih mogla povratiti dah. Dovedena sam unutra dok je Muhamed sjedio na krevetu u našoj kući. Majka me je postavila da sjedim u njegovom krilu. Ostale žene i ljudi su ustali i otišli. Poslanik je izvršio seksualni bračni snošaj sa mnom u mojoj kući kada sam imala 9 godina."


Селам алејкум

Значи,хадисот што го наведе,сепак се разликува од бухариниот.

Све што во твојата тема кажа,можев даго разберам тоа-тоа што укажува на тоа дека,Аиша р.а била постара со обзир на неведените хадиси!

Но доколку хадисот што го наведов јас,а тој доаѓа токму од него каде што неговите хадиси ги вбројуваат меѓу најверодостојните хадиси,дури му даваат место на неговите збирки на хадиси,веднаш по Куран ,kако ова ти би го протолкувал односно,дали ти имаш сомнежи околу наведените хадиси ?
Впрочем и тоа беше прашањето!

Karşi yaka - kako sto dobro navede, Hadisot na vistina e "Sahih". No sto znachi toa?

Sahih znache, deka Lanecot, po koj sto e toj hadis prenosen, e "zdrav" - no toa ne znachi, deka sekoj zdrav hadis e i tochen.

Зчачи држат твоите примедби.Но се прашувам,бидејки критиките доаѓаат од целиот свет,христијани,евреји...,па и од муслиманите од спротивното,делумно верување на исламот-зошто овој хадис не симнат односно не тргна ?Незнам дали постоји таква можност(исто тка преку нонсензус),но долку би имало такава можност,нема да биде прикажан во негативна конотација Пејгамберот а.с,и мајката не верниците,како што ја нарекуваат,Аиша р.а.

Погледај ја разликата помеќу двата наведеи хадиси,колку всушност тие се разликуваат.Незнам од каде доаѓа тој хадис што го кашжа ти(Табери 9:131),но некако мие недоличен и би рекол доста е вулгарен,наспроти хадисот кој што го пенесов јас,тоа го преведов од турски јазик и миора да се признае дека е доста по флексибилен со оглед на хадисот од тебари.

I hadisot od at-tabari e sahih! Naravno, deka imaat napadi kon basha ovaa tematika. I vavki napadi sekogash ke imaat. Na musliman kako musliman ne mu dolikuva da prima se sto ke slushne ili ke chita niz kafirskite mediumi.

Aisha radihuAllahu Anha se omazhi kako 9 Godishna za pejgamberot Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318 no brakot se izvrshi koga beshe vozrasna. E sega tuka variirat datumite - nekoi vikaat, deka bila 12 Godini, nekoi 16 a drugi pak 18 do 19 Godini.

No toa za nas, neje voopshto relevantno - zashto nikoj niz svetov ne gi kritikuva na "Romi i Zintite", koi sto gi davaat nivnite cerki so 11 do 12 godini vo brak? Zashto nikoj ne se sechava kako beshe kaj nas pred 50-80 godini, kade sto beshe naj normalno 12 godishni da postanuvaat majki? Ne samo kaj nas, nego niz celiot svet!

Za toa, za nas neje relevantno, koga i kako - a kafirite, za da imaat hrana za zbrouvanje, slobodno mozhat da si prodolzhat so vakvi propagandi - no na jaum ul kijama, nema toa da im je spas.

Allahu Bari Feek!

http://www.ahlu-sunnah.org

Karşi yaka

Karşi yaka
Активен член

Karşi yaka - kako sto dobro navede, Hadisot na vistina e "Sahih". No sto znachi toa?
Sahih znache, deka Lanecot, po koj sto e toj hadis prenosen, e "zdrav" - no toa ne znachi, deka sekoj zdrav hadis e i tochen.


Селам алејкум

Значи,доколку велиме дека хадисот по кој што е пренесен е здрав,не можам стварно да сватам како може после тоа да не биде секој хадис здрав ?!
Вероватно се работи за некои критериуми каде што мене не ми се познати!
Нејсе ево го хадисот;

“Мајка ми дојде до мене кога бев на лулјашка и ме спушти доле.Мојата дадилка го избриша моето лице со вода и ме поведе со себе.Кога бев кај вратата таа подзастана за да можам да го вратам здивот.Бев доведена внатре додека Мухамед а.с седеше на креветот во нашата куќа.Мајками ме постави да седнам во неговото крило.Останатите жени и луѓе станаа и си отидоа.Пратеникот изврши сексуален брачен однос со мене во мојата куќа кога имав девет години“.(Тебари)

И сега се поставува прашање;дали истите критериуми ќе важат и за хадисот подолу што ќе го наведам!
Еве го хадисот;

Пејгамберот(додека бил во 53’тата год. од својот живот)се вереше со мене,додека бев 6 годишно девојче.Отидовме во медине,и таму се сместивме(останавме)кај Бени-ел-Харис бин Хасреџ.После се разболев и косата ми падна.Потоа косата(повторно)ми израсна и мајками Умм Румман,додека со играчките си играв со пријателките,дојде близу мене и ме викна.Отидов кај неа,не знаев што да правам,ме зема за рака и ме остави во врата да ја почекам.Здивот ми се пресече,не можев да дишам,и кога здивот ми се поврати,зема(мајками)малку вода и ми сипаше по лицето и главата и после ме избриша.Потоа ме зема в’кукја.Во кукјата видов една жена од Енсари’те и таа вака ми реча:“Нека е со срекја,Аллах селамет(спас)селамет нека ти даде и многу успеси.“Потоа мене ними ме доверија(еманет),и тие мене(за брак)ме спремија.Без да се чека,стројникот(во името на Аллах)дојде кај мене и мајками нему ме изручи,тогаш бев во 9 годишна возраст.
(Бухари)

Друго што сакам да кажам;двата хадиса се сахих ,но разликата кај нив е очигледна!
Како е можно?Во принцип едниот од овие два хадисе не треба да е сахих,нели!

Потоа,нели е логично доколку ги прифатиме сите ијави на улем’ите(еминентните личности) дека се работи за недоразбирање со годините на Аиша р.а,односна како што кажуваат тие(мада и тие не се сто процентно сигурни),таа имала 14,16,17,18 односно 19 години,дека двата хадиса се ставаат во знак прашање за нивната веродстојност.

Брат,јас иншАллах за ден два ќе пуштам една тема во врска со ова,и со тоа верувам дека нештата ќе ни бидат по јасни околу ова прашање. Меѓувремено верувам дека и вие и другите членови од форумот ќе дадат своји мислења и видувања,и доколку изнесат докази,тогаш верувам дека на некој начин ќе имаме почетен(!)одговор на ова прашање.

На крајот верувам дека и ти ќе се согласиш со примедбите што ги имам околу овие хадиси.Но те молам,не гледај на ова со скептицизам,затоа ошто,по ова прашање апсолутно немам некои скриени зли намери(па ниту за другите прашања од исламот),туку едноставно се обидувам а верувам дека и ти истото ќе го направиш,зада потоа направиме нешто што вреди да се направи а тоа е,да дадеме приближен одговор на ова деликатнопрашање.Селам.

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Karşi yaka напиша:

Селам алејкум

Значи,доколку велиме дека хадисот по кој што е пренесен е здрав,не можам стварно да сватам како може после тоа да не биде секој хадис здрав ?!
Вероватно се работи за некои критериуми каде што мене не ми се познати!
Нејсе ево го хадисот;

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 913592

Не реков, дека преносениот хадис, кој што е здрав, дека неје „здрав„ - него: Ако има некој здрав ланец, не значи дека хадиос е „точен„ во смисла, дека пренесеното дека е точно!

На пример, како што имавме прилика да на учиме во една друга тема вака:

Имам малик пренесува во ал-мувата (број 535) од нафи од ибн умар, дека никогаш над џеназе не ја цитирал (на ал-фатих.

Алимите на ланецот го објаснуваат вака:

Пренесувањето на цитираниот хадис го исполнува нај високит степен на сигурност. Ова е тоа, што некои научници го нарекуваат „ас-силсила адх-дхахабија (златниот ланец)„, кој што се гледа како нај сигурен или еден од нај сигурните иснади (ланци).

Но дали е тоа навистина така? Дали не смее да се цитира „ал-фатиха„ на џеназе намаз?

Еве линкот, каде што се објаснува детално, дека над џеназе, мора да се цитира „ал-фатиха„:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Овој пример би требало да е прекрасен, иншАллах.

http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Од последните седум ноќи, најблиска непарна ноќ Лејлету-Кадар е дваесет и седмата ноќ, поради зборовите на Убејја ибн Кааба , радијалаху анху:

“Се колнам во Аллах! Јас знам која е таа ноќ која Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, ни нареди да ја поминеме во ибадет. Тоа е дваесет и седна ноќ” (Муслим)


,,Селам Алејкум -Ме интересираше ланецот на пренесувачи и на кое дереџе е овј хадис ,,

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
LAUTKA напиша:Од последните седум ноќи, најблиска непарна ноќ Лејлету-Кадар е дваесет и седмата ноќ, поради зборовите на Убејја ибн Кааба , радијалаху анху:

“Се колнам во Аллах! Јас знам која е таа ноќ која Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, ни нареди да ја поминеме во ибадет. Тоа е дваесет и седна ноќ” (Муслим)


,,Селам Алејкум -Ме интересираше ланецот на пренесувачи и на кое дереџе е овј хадис ,,
 Ве алејкум селам

Хадисот е Сахих - забележан исто така и од бухари, тирмизи, Ахмед и други.

Но во хадисот фали нешто - убеј ибн кааб рече, дека пејгамберот Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318 се грижеше,ако би научил умметот во која ноќ спаџа лејлетул кадр - дека само во таја ноќ ќе извршуваат ибадет.

Пренесувачот е "зира ибн хибејш".

http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

Уште еднаш да се обратам по детално на предходната тема.

1. Во многу причини имаме докази за предноста и вредноста на лејлет'ул кадр. Така е забележано во книгите од бухари, муслим како и од Ахмед и др., дека пејгамберот Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318рекол:

„И секој, кој што ќе изврши кијам (поминување со намаз и зикир) во ноќта на лејлет'ул кадр - минатите гревови му се опростени!„

2. Според нај цврстиот доказ - припаџа лејлет'ул кадр на 27. ноќ во месецот рамадан. Така кажува Зира ибн хубејш - дека го слушнал на убеј ибн кааб, дека тој го слушнал на Абдуллах ибн Месуд кога рекол: „И секој кој што по целата година го извршува на кијам, ќе ја стигне на ноќта од лејлет'ул кадр.„

Убеј ибн кааб рече: „Аллах да му се смилува - тој не сакаше луџето да постанат мрзливи. Се колнам во Тој, кој што нема друг Господ освен Него! - дека ноќта е во месецот рамадан! Се колнам во Тој, кој што нема друг Господ освен Него!

И се колнам во Аллах - знам која е таја ноќ! Таја е ноќта, во која што Аллаховиот пратеник Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318не обавести за кијамот! Лејлет'ул кадр е во раното од 27. ноќ - нејзиниот знак е, кога сенцето без здраци ќе огрее.„

Во едно друго пренесување го кажува (Убеј ибн кааб) тоа директно од ресул'Аллах Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318.

[Се пренесува од Муслим и други - во сахих од ебу давуд број 1247 има слично пренесување]

3. Аиша пренесува во сахих од бухари, дека пејгамберот Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318рекол:

„Барајтеа ноќта од лејлет'ул кадр во непарните последни 10 дена од месецот рамадан.!„

Предходното пренесување и мутаватир и има нај висок степен на веродостојност - тоа значи, дека пожелено и нај тачно е, последните 10 дена да ги поминиме онака, како да би била секоја вече ноќта на лејлет'ул кадр! Тоа е суннетот и тоа е она што ни наредува ресул'Аллах Барање хадиси / пренесувања - Page 2 132318!

А Аллах субаханаху ве теала се нај добро знае!

Барање хадиси / пренесувања - Page 2 201836

http://www.ahlu-sunnah.org

medi


Нови член
Нови член
selamuna lejkum
braka 
od medi

medi


Нови член
Нови член
selamunalejkum sakam  da znam   od islam nekoi  ha disi

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот