Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 
Haqq (253)
Верска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_lcapВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Voting_barВерска поврзаност, лојалност, вилает, спрема Тагут преставува Голем Куфр!!! Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Обрнете внимание почитувани!!!

“Аллах е Заштитник (евлија) на оние кои веруваат: од темнини во светлина ги изведува. А оние кои не веруваат – тагутите за свои заштитници ги земаат, од светлина во темнина ги туркаат. Овие се жители џехеннемски и во него за навек ќе останат!“ (Ел Бекаре 257)

Од ајетот заклучуваме, дека муслиман ќе биде само оној кој му е лојален (јутевелла) и поврзан само за Аллах со Тевхид, љубов и пријателство само во Негово име. Затоа што љубов и пријателство (Ел – Мувалах) произлегува од иманот и исламот во Аллах.
Некои научници (алими) за овие зборови кажуваат дека се рукн, а пак некои кажуваат дека тие се левазим т.с значење кое не не се наоѓа директно во самиот поим, но неминовно произлегува од него, но никако нема разединување и поделби во поглед на тоа дека без љубов и пријателство само во Аллахово име нема аслу – динил Ислам.

Оној кој е лојален (јутевелу со вилајетот) спрема тагут, ибадет и љубов спрема него и неговите робови и пријателство (мувалах) према нив на верска основа, ТАКВИОТ Е КАФИР, затоа што Возвишениот тебареке ве те’ала рекол: “Велледине кеферу евлија ухуму’тагут, т.с ...оние кои заневерувале во нивните “евлија“ се тагути.“

Лојалноста (вилајетот) спрема тагут во основа се случува преку ибадет насочен према него и давање Аллахово на тагутот како и нарекување него и неговите робови МУСЛИМАНИ – МУВЕХИДИ.

Нема на овој дуњалук ништо поубаво од тоа, некое створение да се нарече мувехид, само Аллахов Роб!! Возвишениот Аллах својот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем, во највозвишените прилики го нарекол “Свој Роб“.

Па дали има појасен доказ од овој???

Го молам на Возвишениот Створител да ни направи од Неговите искрени, понизни Робови Амин Амин Амин!!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот