Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Трговија                                    EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Трговија                                    EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Трговија                                    EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Трговија                                    EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Трговија                                    EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Трговија                                    EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Трговија                                    EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Трговија                                    EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Трговија                                    EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Трговија                                    EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Трговија                                    EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Трговија                                    EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Трговија                                    EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Трговија                                    EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Трговија                                    EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 24 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 24 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 
Haqq (253)
Трговија                                    Vote_lcapТрговија                                    Voting_barТрговија                                    Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Трговија                                    Empty Трговија Нед 06 Фед 2011, 12:01 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор

Во Името На Аллах џ.ш, Милостивиот, Самилосен!


О верници, не трошете го едни со други имотот ваш
на недозволен начин. Торговијата, ако едни со други се договорите, не ви
е забранета.
(Ен-Ниса,29)

Кажи: Нема добро ка Аллах ни од веселбата ни од торговијата. Аллах меѓу снабдувачите е најдобриот Снабдувач! (Ел- Џума,11)



Е , тешко на скратувачите! Оние , кои кога мерат
нешто од луѓето, полна мера земаат, и кога мерат на други или кога им
вагаат им прикратуваат.

(Ел-Мутаффифун1-3)


Аллах му се смилува на човекот кој е великодушен и кога продава и кога купува и кога враќа долг и кога го бара.

(Бухари,Тирмизи, Ибн Маџе)

Некој асхаб торговец, го замолил Пејгамберот

:
- Одреди ни ги цените, Аллахов Пејгамберу.
- Само Аллах е контролор на мерењето.

Тој е Оној кој стега и кој во изобилство дава .



Јас сакам да Го стретнам, а да не поднесам на својот врат ни спрема никого неправда- одговорил Пејгамберот.


(Ибн Тејмије, Јусуф ел- Кардави)

Ако две групи ја кажуваат вистината и прават договор, нивната
купопродажба ќе биде благословена и беричетна, но ако тие нешто сокријат
или излажат , беричетот на нивната купопродажба ќе биде уништен.


(Бухари)

Најдобра заработувачка е онаа што човекот ќе ја стекне со работа со свои раце . А секоја (Дазволена) Торговија е беричетна.


(Ахмед,Требрани, Хаким,ибн Асакир)

Некој човек купил од некој друг човек неподвижен имот во кој нашол некој сад со златници.


Штом го нашол златото, веднаш му ги понудил на предходниот Сопственик
на неподвижниот имот, Велејчи му дека тој купил само неподвижен имот, а
не и злато


Продавачот го одбил златото велејчи, дека тој му го продал не само
Неподвижниот имот туку се во него што се наоѓа Конечно , му се обратеиле
за совет на некој тред човек , кој ги прашал дали имаат деца Еден рекол
Еден рекол дека има син, а другиот има робинка.


Човекот Судија рекол Венчајте ги, па остапите им го ова злато, тие со
нив нека се служат Двајцата се сложиле на ваквото решеније.


(Бухари, Муслим)



Поминал Аллаховиот пејгамбер покрај еден човек кој продавал жито па
стапил во разговор со него, прашувајчи го како и што работи. Во
меѓувреме ја ставил раката во житото и осетил дека вонатре евлажно па го
прашал

:

- Што е ова - а продавачот му одговорил се намокрило Мухаммед а.с му рекол

:
- А зошто е ова не го стави на врв, народот нека види? Знај дека оној другитр што свесно ги лаже не е мој следбеник.

(Муслим, Ебу Давд, Тирмизи)



Злато за злато , сребро за сребро, пченица за пченица, Јачмен за
Јачмен, Урми за Урми, сол за сол, едно за друго, исто за исто , од рака
во рака. А ако овие видови се разликуваат, продавајте, како ќе најдете
за сходно, пад услов тоа да е од рака во рака.


(Бухари,Муслим)

Најчиста е заработувачката на оние трговци кои кога заработуват(во
работата) не лажат, кога ќе ветат ќе го исполнат ветувањето, Кога
купуваат не наоѓаат мани на стоката, кога продаваат не ја фалат, кога
должат плаќаат на време, а кога нив им долгуваат не ги доведуваат
должностите во тешка положба барајчи наплата Кој спекулира грешник е.
(Муслим)



Торговците на идниот свет ќе бидат оживеани како неверници, освен
оние кои се плашат од Аллах џ.ш правеле добри дела и давале зекат.


(Ебу-Давуд)

Навистина торговците се неверници Рекора

:
- Аллахов Пејгамберу, зарем Аллах џ.ш не ја дозволил дорговијата?
Мухаммед а.с одговорил
:
- Да, ја дозволил, но оние многу се колнат и грешат, многу зборуваат и лажат.
(Ахмед)

На граѓанинот не му е дозволено да ја продава стоката од некој селанец(Производител) (Бухари, Муслим)



Верникот на верникот му е брат и не му е дозволено

:
- Да му се наметнува во купопродажбат , и
- Да ја побара жената кој ја побарал неговиот брат по вера се додека овој не се откаже од неа. (Ахмед, Муслим)

Има три вида на луѓе кои Аллах нема ни да ги погледа на Судниот Ден ,
нити ќе ги очисти од гревови. Нив ќе им припадне казна болна

:

- Оној кој покрај патот има вода, па му ја забранува на патникот- намерник



- Оној кој ќе му се заколне на владетелот на верност, само поради
добивките на овој свет, па тоа владетелот ако му го подари, задоволен е
,а ако пак, тоа му го скрати, лут е на него

:

- Оној кој ја продава својат стока па икиндија - намаз, и се колни

:
Се колнам во Единсвениот Аллах, мене другите повече ми даваат , па муштеријат ќе му поверува а во друго пренесување стои
:

па му поверува и ја купи од него, а нему за неа не му давале толку Потоа Аллаховиот Пејгамбер ги прочита Аллаховите зборови:


Оние кои обврскат своја спрема Аллаха и заклетвите свои ги заменува со
нешто што малку вреди- на оној свет никакви добри нама да имаат, Аллах
нема ни да зборува, нити ќе ги очисти- нив болна казна ги чека.
(Бухари, Муслим,Ебу Давуд, Тирмизи, Несаи)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот