Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 24 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 24 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 
Haqq (253)
Xиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_lcapXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Voting_barXиснул Муслим - Збирка Дови за сeкoja Cитуaциja или Потрeбa  - Page 2 Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 2]

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
ДОВИТЕ ПО ПРЕДАВАЊЕ НА СЕЛАМ ВО НАМАЗОТ


66."Еста-гфиру-л-Лахе - ( 3 пати ),
Барам опрост од Аллах (3 пати)

„Аллахумме Енте-с-Селаму ве минке-с-Селаму, Тебаректе ја зе-л-Џелали ве-л-икрами"
Аллаху мој, Ти си спас и во Тебе е спасот, Ти си Возвишен, о Сопственику на Величието и Честа.

67."Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку велеху-л-хамду ве Хуве ала кулли шеј-ин кадир. Аллахумме ла мани' а лима е'атајте ве ла му' тије лима мена' те, ве ла јенфе' у зе-л-џедди минке-л-џедду"
Нема друг Бог освен Аллах, еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Он е Моќен за се, Аллаху мој, она што Ти ќе го дадеш никој нема да го оневозможи, ниту пак некој може да го даде она што Ти ќе го оневозможиш. Без Твоето богатство, ниедно богатство не вреди.)

68."Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку ве лехул- хамду ве хуве' ала кулли шеј-ин кадир ла хавле ве ла куввете илла би-л-Лахи; ла илахе илле-л-Лаху, ве ла на' буду илла ијјаху, леху-н-ни' мету ве леху-л-фадлу ве леху-с-сенау-л-хасену. Ла илахе илле-л-Лааху мухлисине леху-д-дине ве лев кери-хе-л-кафирун" Нема друг Бог освен Аллах, Еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Он е Моќен за се, Нема моќ и сила, освен онаа на Аллах. Нема друг Бог освен Аллах. Само Него го обожаваме. Нему Му припаѓа благодетот, предноста и пофалбата. Нема друг Бог, освен Аллах. Искрено ја исповедуваме Неговата вера, па макар тоа го мразеле неверниците.

69."Субхане-л-Лахи - (33 х) ве-л-хамду ли-л-Лахи - (33х) ва-л-Лаху екбер - (33х), ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку ве леху-л-хамду ве Хуве 'ала кулли шеј-ин кадир"
Слава Му на Аллах- (33х) Нему Му припаѓа благодарноста- (33х) Аллах е Најголемиот- (33х) Нема друг Бог освен Аллах, еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Он е Моќен за се!

70. Се учат сурите: Kул хуве-л-Лaху Eхaд, Kул e'узу би Рaбби-л-фeлeки, Kул e'узу би Рaбби-н-нaси, пo eден пат пoслe пладневниот, икиндискиот и јацискиот нaмaз, a пo три пати пoслe сaбaхскиот и aкшaмскиот нaмaз.

71. Сe учи: "Аjeту-л-Курсијја" пoслe секој намаз .

Е'уузу биллахимине-ш-шејтаанир-раџиим.
Бисмиллаахир-рахмаанир-рахиим

Аллаху лаа илаахе иллаа хуве-л-Хајју-л-Кајјум. Лаа те'хузухуу синетун ве ла невм. Лехуу маа фис-семааваати ве маа фи-л-ерд. Мен зеллезии јешфе'у 'индехуу иллаа би изних. Ја' лему маа бејне ејдиихим ве маа халфехум ве лаа јухиитууне би шеј'ин мин 'илмихии иллаа бимаа шаа'е веси'а курсијјухус-семааваати ве-л-ерда ве лаа је'уудухуу хифзухумаа ве хуве-л-'Алијју-л-'Азиим.
Аллах! Нема друг Бог освен Него! Жив и Постоjaн! Не го обзема ни дремка ни сон. Негово е се што е на небесата и на Земјата ! И кој може кај Него, без одобрението Негово, да се завзема!? Он го знае она што било пред нив и она што ќе биде после нив. И од знаењето Негово, другите знаат само онолку колку Тој сака. Моќта Негова ги обфаќа и небесата и Земјата. Одржувањето на нив не е никаква тешкотија за Него. Он е Севишен и Величeнствен!

72. "Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку ве леху-л-хамду, јухји ве јумиту ве хуве 'ала кулли шеј-ин кадир" ( 10 х )
Нема друг Бог освен Аллах, Еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Тој Оживува и Усмртува. Тој е Моќен за се!

73."Аллахумме инни ес‘елуке' илмен нафи' ан ве ризкан тајјибен ве' амелен мутекаббелен"
Аллаху мој, Те молам за знаење кое користи, халал ризк, и дела кои ќе бидат примени.


http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВАТА НА ИСТИХАРЕ НАМАЗ


74."Аллахумме инни естехируке би 'илмике, ве естакдируке би кудретике ве ес‘елуке мин фадлике-л-'азими, фе иннеке такдиру ве ла акдиру, ве т'алеме ла е'алему, ве Енте ' Алламу-л-гујуби. Аллахумме ин кунте т'алему енне хазе-л-емре (да се именува за што се работи) хајрун ли фи дини ве ма' аши ве 'акибети емри, фа-кдирху ли ве сирху ли, сумме барик ли фихи, ве ин кунте та' лему енне хазе-л-емре шеррун ли фи дини ве ме' аши ве акибети емри, фа-срифху анни, ва-срифни анху ва-кдир лије-л-хајре хајсу кане, сумме-рдини бихи"
О Аллаху мој, јас барам добро, со Твоето знаење и Те молам да ми дадеш сила со Твојата сила . Те молам да ми дадеш од Твојата голема Благодет. Ти си Тој што одредуваш, а јас не сум тој што одредува. Ти си Тој што знаеш, а јас не сум тој што знае, Ти си познавач на тајните. О Аллаху мој, ако оваа работа е од полза за мене, за мојата вера, животот и крајот. одреди ми ја, олесни ми ја а потоа благослови ми ја, а ако оваа работа е штетна за мене, за мојата вера , живот и крај, оддалечи ја од мене или мене оддалечи ме од неа, одреди ми добро каде и да е , а потоа одреди да бидам задоволен со одредбата.

Не се покајал оној кој го молеше Господарот да му укаже што е добро за него, кој се договарал со луѓето верниците, а потоа ќе устрае во тоа: Возвишениот Аллах џ.ш вели:
„ве шевирхум фил-емри фе иза аземте фетевекел алеллахи.“
И договарај се со нив во работите. А кога ке речиш-потпри се врз Аллах.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВИТЕ КОИ СЕ УЧАТ НАУТРО И НАВЕЧЕР


75."Емсејна ве емсе-л-мулку ли-л-Лахи (а за наутро: асбахна ве асбеха-л-мулку ли-л-Лахи), ве-л-хамду ли-л-Лахи, ла илахе илле- л-Лаху вахдеху ла шерике леху. Леху-л-мулку ве леху-л-хамду ве хуве ала кулли шеј‘ин кадир. Рабби ес елуке хајре ма фи хазихи-л-лејлети ве хајре ма ба' деха, Ве е'узу бике мин шерри хазихи-л-лејлети ве шерри ма ба'деха. Рабби е'узу бике мине-л-кесели ве су и-л-кибери. Рабби е'узу бике мин‘азабин фи-н-нари ве‘азабин фи-л-кабри"
Се стемни и се стемни власта на Аллах:се раздени и се раздени власта на Аллах) Му Благодарам на Аллах,Нема друг Бог освен Аллах, Тој е Единствен, Нема придружник, Власта Нему Му припаѓа и Благодарноста Нему Му припаѓа, Тој е Моќен за се. Господару ,те молам за добро, за добро на оваа ноќ-ден и за добро по неа. Ти се приклонувам од злото на оваа ноќ и од злото по неа. Господару, Ти се приклонувам од алчноста и лошата старост. Ти се приклонувам од казната во огнот, од казната во гробот.)

76."Аллахумме бике асбахна ве бике емсејна, ве бике нахја ве бике немуту ве илејке-н-нушуру" (така почнува утринскта дова,= а ноќната: "Аллахумме бике емсејна ве бике асбахна ве бике нахја ве бике немуту ве илејке-л-месиру"
О Аллаху мој, со Тебе (Твоето Име) стануваме и легнуваме, со Тебе живееме и умираме и кај Тебе ќе се вратиме.),навечер О Аллаху мој, со Тебе (Твоето Име) легнуваме и стануваме, со Тебе живееме и умираме и кај Тебе ќе се вратиме.

77."Аллахумме Енте Рабби, ла илахе илла Енте, халактени ве ене 'абдуке ве, ене 'ала ахдике ве ва' дике местета' ту е'узу бике мин шерри ма сана' ту, ебу'у леке би ни' метике 'алејје, ве ебу'у би зенби, фагфир ли, фе иннеху ла јагфиру-з-зунубе илла Енте"
О Аллаху мој, Ти си Господар мој, Нема друг Бог освен Тебе. Ти ме создаде и јас сум Твој роб, јас сум, онолку колку што можам, при договорот Твој и при ветувањето Твое. Кај Тебе прибегнувам од злото на она што го работам. Ги признавам Твоите благодети кон мене и ги признавам моите гревови. Прости ми! Само Ти ги простуваш гревовите.)

78."Хасбије-л-Лаху ла илахе илла Хуве. 'Алејхи тевеккелту ве Хуве Раббу-л-'Арши-л-'азим" (7х)
Аллах ми е доволен, Нема друг Бог освен Аллах, врз Него се потпирам, Тој е Господар на Аршот Голем.( 7 пати )


79."Е'узу би келимати-л-Лахи-т-таммати мин шерри ма халека ( 3 х )
Се приклонувам на Аллах со Неговите совршени зборови од злото кое го создал. ( 3 пати )

80."Аллахумме инни ес елуке-л-'афве ве-л-'афијете фи-д-дунја ве-л-ахирети. Аллахумме инни ес‘елуке-л-'афве ве-л-'афијете фи дини ве дунјаје ве ехли ве мали. Аллахумме-стур 'аврати веамин рев'ати. Аллахумме-ахфазни мин бејни једејје ве мин халфи ве 'ан јемини ве 'ан шимали ве минфевки ве е'узу би азаметике ен угтале мин тахти"
Aллаху мој, Те молам за прошка и здравје на овој и другиот свет, Аллаху мој, Те молам за прошка и здравје во мојата вера,во мојот живот, во мојата фамилија, во мојот имот, Аллаху мој, покриј ми ги срамните дела, оттргни го стравот од мене, Аллаху мој, соочувај ме однапред, одназад, од левата и од десната страна, одозгора, и се приклонувам на Твојата Големина од обманата одоздола.

81."Аллахумме Алиме-л-гајби ве-ш-шехадети, Фатире-с-семавати ве-л-ерди, Раббе кулли шеј`ин ве меликеху: Ешхеду ен ла илахе илла Енте, е'узу бике мин шерри нефси ве мин шерри-ш-шејтани ве ширкихи, ве ен актерифе 'ала нефси суен ев еџурреху ала муслимин"
Aллаху мој, Ти кој го знаеш непознатото и видливото, Создавателу на небесата и земјата, Господару и Сопственику на се што постои, сведочам дека нема друг Бог освен Тебе, Ти се приклонувам од моето зло, и од злото на шејтанот и неговото неверство, да не направам грев кон себе или кон некој муслиман.

82."Бисми-л-Лахи-л-лези ла једурру ме' а-смихи шеј‘ун фи-л-ерди ве ла фи-с-сема и ве Хуве-с-Семи ' у-л-'Алим" ( 3 х )
Во името на Аллах со чие име не може ништо да ти наштети на земјата и на небото, Тој навистина се Слуша и се Знае. (3 пати)

83."Радиту би-л-Лахи Раббен ве би-л-ислами динен ве би Мухаммедин небијен, салла-л-Лаху алејхи ве селлеме" (3х) Задоволен сум Аллах да ми биде Господар, Мухаммед пејгамбер, а Исламот вера.)

84."Субхана-л-Лахи ве би хамдихи‘адеде халкихи ве рида нефсихи ве зинете Аршихи ве мидаде келиматихи" ( 3 х )
Славен нека е Аллах, Нему Му припаѓа секоја благодарност, колку што е бројот на неговите суштества, колку е Тој Задоволен, колку е тежок Неговиот Арш и колку се распространети Неговите зборови.) (3 пати )

85."Субхане-л-Лахи ве би хамдихи" (100х)
Славен нека е Аллах, Нему Му припаѓа секоја Благодарност. (100 пати)

86."Ја Хајју ја Кајјуму би рахметике естегису, аслих ли ше‘ни куллеху ве ла текилни илла нефси тарфете ајнин"
Жив и Постојан, Те молам со Твојата Милост за помош да ми ја подобриш состојбата и не ме оставај сам да одлучувам ни за миг.

87."Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху-л-мулку ве леху-л-хамду ве Хуве 'ала кулли шеј‘ин кадир" ( 100 х )
Нема друг Бог освен Аллах, еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Он е Моќен за се! (100 пати)

88."Ла илахе илле-л-Лаху вахдеху ла шерике леху, леху- л-мулку ве лехул-л-хамду ве Хуве 'ала кулли шеј‘ин кадир"
Нема друг Бог освен Аллах, еден, Кој нема придруженик! Нему му припаѓа власта и Нему му припаѓа благодарноста! Тој е Моќен за се!

89."Асбахна 'ала фитрети-л-ислами ве 'ала келимети-л-ихласи ве ала дини небијјина Мухаммедин, саллаллаху `алејхи ве селлем ,ве 'ала миллети ебина Ибрахиме ханифен муслимен ве ма кане мине-л-мушрикине"
Се разденуваме со верата на Исламот, со искрениот збор, со верата на Пратеникот Мухаммед, со верување на нашиот татко Ибрахим, кој искрено веруваше и беше муслиман, и не беше од оние, кои придруженик на Аллах му препишуваа.

90.Од Абдуллах ибн Хубејб се пренесува: дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол: Учи, што да учам Аллахов Пратенику? прашав, Тој рече: Учи: "Кул Хуве-л-Лаху Ехад, Кул е'узу би Рабби-л-фелек и Кул еуззу би Рабби-н-нас" кога ќе се стемни и кога ќе се раздени три пати – доволно ти е од се друго.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВИТЕ ПРЕД СПИЕЊЕ


91. "Секоја ноќ кога легнуваше ,Пратеникот с.а.в.с. ги собираше дланките и ќе ги проучеше следните дови во нив (дланките): "Кул хуве-л-лаху Ехад , Кул е'узу би Рабби-л-фелек, Кул еуззу би Рабби-н-нас" ќе дувнеше во нив потоа ќе се потриеше по целото тело колку можеше почнувајќи од главата и лицето а потоа по останатите делови,(освен срамните места) го правеше тоа по три пати.

92."Kогa ќе легнеш во твојата постела проучи ја `Ајетул Курсијја`до крај, друга заштита освен Аллаховата нема да имаш и шејтанот нема да ти се приближи додека се раздени.

93."Koј ќе ги проучи последните два ајети од сура Бекара во една ноќ доволни му се, 285 и 286 ) :
“`Аменер-ресуулу бимаа унзиле илејхи мир-раббихии ве-л-му'минуун. Куллун `амене бил-Лахи ве мела'аикетихи ве кутубихи ве русулих. Лаа нуферрику бејне ехадин мир-русулих. Ве каалуу семи'ана ве ета'наа гуфранеке раббена ве илејке-л-месиир. Лаа јукел-лифул-Лааху нефсен иллаа вус'ахаа, леха маа кесебет ве 'алејхаа мектесебет. Раббенаа лаа ту'ахизнаа ин несиинаа ев ахта'наа. Раббенаа ве лаа тахмил 'алејна исрен кемаа хамелтехуу 'алеллезиине мин каблина. Раббенаа ве лаа тухаммилнаа маа лаа таакате ленаа бих. Ва'фу 'аннаа, вагфирленаа, верхамнаа, енте Мевлаанаа фенсурнаа 'але-л-кавми-л-кафириин.”
(Ел-Бекаре, 284-286)
Пејгамберот веруваше во се она што му беше објавено од Господарот негов, и верниците: секој од нив веруваше во Аллах, и во мелеките Негови, и во Книгите Негови, и во пејгамберите Негови. Ние не правиме разлика меѓу пејгамберите Негови. Оние зборуваа: “Ние сме послушни и потчинети. Прости ни, Господару наш! кај Тебе ќе се вратиме !”
286.Аллах не ја оптоварува ниедна душа над можноста нејзина. Неа и припаѓа доброто што си го спечалила, и неа и припаѓа лошото што си го спечалила. - “Господаре наш, не земај ни го за грев она што ќе го направиме во заборав, или ако згрешиме... Господаре наш, и не товари не онака како што ги оптовари оние пред нас! Господаре наш, не оптоварувај не со она што не е во моќ наша. Прости ни! Избриши ги гревовите наши и смилуј ни се! Ти си Заштитнк наш! Па, помогни ни против народот невернички!

94."Би-смике Рабби веда' ту џенби ве бике ерфе'уху, фе ин емсекте нефси фе-рхамха ве ин ерселтеха фа-хфазха бима тахфезу бихи ибадеке-с-салихине"
Со името Твое, Господару легнувам и станувам. Ако ми ја земеш душава , смилувај и се! А ако , пак , не ми ја земеш, сочувај ми ја онака како што ги чуваш Твоите добри робови.

95."Аллахумме иннеке халакте нефси ве Енте тев-еффаха. Леке мематуха ве махјаха, ин ахјејт- еха фа-хфазха ве ин еметтеха фа-гфир леха. Аллахумме инни ес елуке-л-афијете"
Аллаху мој, навистина Ти ја создаде мојата душа и Ти ќе ја усмртиш, во Твои раце е нејзиниот живот и смрт, ако ја оживееш соочувај ја, а доколку ја усмртиш прости и ги гревовите, Аллаху мој, Те молам за здравје.


96.Кога легнуваше Аллаховиот Пратеник ја ставаше десната рака под лицето и учеше: "Аллахумме кини азабеке јевме теб' асу ибадеке"
Аллаху мој, сочувај ме од Твојата казна на денот кага ќе ги оживееш Твоите робови. ( 3х )

97."Бисмике-л-Лахумме емуту ве ахја"
Во името Твое, Аллаху мој , умирам и живеам.)

98. "Сакате ли да ве упатам на нешто што е подобро одколку да имате слуга? Кога ќе легнете во постелата кажете: "Субхана-л-Лах" (33х), "Ел-хамду ли-л-Лахи" (33х) и "Аллаху екбер"(33х) – подобро ви е тоа од имање слуга.

99."Аллахумме Раббе-с-семавати-с-себ'и ве Раббе-л-Арши-л-Азими, Раббена ве Раббе кулли шеј‘ин, Фалика-л-хабби ве-н-нава ве Мунеззиле- т-Теврати ве-л-Инџили ве-л-Фуркани: Е'узу бике мин шерри кулли шеј‘ин, Енте ахизун би насијетихи, Аллахумме Енте-л-Еввелу фе лејсе каблеке шеј‘ун, ве Енте-л-Ахиру фе лејсе ба'деке шеј‘ун, ве Енте-з-Захиру фе лејсе февкаке шеј‘ун, ве Енте-л-Батину фе лејсе дунеке шеј‘ун, икди анне-д-дејне ве агнина мине-л-факри"
Аллаху мој, Господару на седум небеси, Господару на Аршот Голем, Господару наш, Господару на се, Расцепувач на зрната и голушките, Ти ги испрати Тевратот и Инџилот и Кур`нот, Ти се приклонувам од секое зло, Ти врз се имаш Моќ, Аллаху мој, Ти си Прв пред Тебе никој не бил , Ти си Последен по Тебе не останува никој, Ти си Видлив никој не е над Тебе, Ти си Невидлив не постои освен Тебе друг, оттргни ги долговите од нас и спаси не од немање.

100."Ел-хамду ли-л-Лахи-л-лези ат'амена ве секана ве кефана ве авана, фе кем миммен (мин мен) ла кафије леху ве ла му`ви "
Благодарение на Аллах кој не нахрани и напои и ни се смилува, Тој ни е доволен, а колку се од оние кои немаат ниту заштитник ниту снабдувач.

101."Аллахумме' Алиме-л-гајби ве-ш-шехадети, Фатире- с-семавати ве-л-ерди, Раббе кулли шеј'ин ве меликеху, ешхеду ен ла илахе илла Енте. Е'узу бике мин шерри нефси ве мин шерри-ш-шејтани ве ширкихи ве ен актерифе 'ала нефси суен ев еџурреху ила муслимин"
Aллаху мој, Ти кој го знаеш Непознатото и Видливото, Создавателу на небесата и земјата, Господару на се и Сопственику на се што постои, сведочам дека нема друг Бог освен Тебе, Ти се приклонувам од моето зло, и од злото на шејтанот и од неговото неверство, да направам грев кон себе или кон некој муслиман.


102.Аллаховиот Пратеник, саллаллаху `алејхи ве селлем, не заспиваше додека не ги проучи сурињата : Ес-Сеџде и Ел-Мулк.

103.Кога се одлучиш да легнеш , претходно земи абдест, како абдестот за намаз, потоа легни на десни страна и проучи ја довата:
"Аллахумме еслемту нефси илејке ве феввадту емри илејке ве веџџехту веџхи илејке ве елџе ту захри илејке рагбетен ве рехбетен илејке, ла мелџее ве ла менџа минке илла илејке. Аменту би Китабике-л-лези ензелте ве би Небијјике-л-лези ерселте"
Аллаху мој, Тебе Ти ја предавам душава, и лицево кон Тебе го управувам , мојата судбина Тебе ти ја предавам, и се препуштив кон Тебе, од страв и желба за Тебе . Нема друго засолниште и потпиралиште освен Твоето. Верувам во Твојата Книга што Ја објави и во Твојот пејгамбер кого го испрати) , ако умреш ќе умреш во Ислам.

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДИМЕ ВО НОЌ


104. Се пренесува од Аиша, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху `алејхи ве селлем, кога станувал ноќе од сон ја изговарал оваа дова –
"Ла илахе илла-л-Лаху- л-Вахиду-л-Каххару Рабби-с-семавати ве-л-ерди ве ма бејнехуме-л-Азизу-л-Гаффар"
(- Нема друг Бог освен Аллах, единствениот, Моќниот, Господар на небесата и на Земјата и на се што е на нив, Силниот и Простувачот.)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ СЕ УПЛАШИ ВО СОН ИЛИ НЕШТО СЛИЧНО

105."Е'узу би келимати-л-Лахи-т-таммати мин гада-бихи ве 'икабихи ве шерри 'ибадихи ве мин хемезати-ш-шејатини ве ен јахдурун"
(- Ти се приклонувам со Твоите зборови соовршени` од Твојот гнев и казна , од злото на луѓето , од привлекувањето на шејтаните и од нивното присуство.)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ШТО ЌЕ КАЖЕ ОНОЈ КОЈ ЌЕ СОНУВА НЕШТО ИЛИ ЌЕ ВИДИ НЕШТО НА СОН





106. Убавиот сон е од Аллах, а кошмарите се од шејтаните, затоа кога некој ќе сонува нешто убаво нека му го каже сонот на некој кого го сака. ( Хадис )


107.Она што треба да направи оној кој имал лош сон е следно: Ќе плукне (одвај приметно) три пати на левата страна, ќе се приклони на Аллах ("Е'узу би-л-Лахи") - од шејтанот од злото кое го видел на сон. (три пати. )

108." Тој сон никому да не го раскажува. "


109." Ќе се сврти на другата страна, од онаа на која спиеше."

110. " Ако сака, нека стане и нека клања нафиле намаз."

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА КОЈА СЕ УЧИ НА ВИТР НАМАЗ

111."Аллахумме-хдини фимен хедејте, ве 'афини фимен 'алејте, ве тевеллени фимен тевеллејте, ве барик ли фима е'атајте, ве кини шерре ма кадајте фе иннеке такди ве ла јукда 'алејке, иннеху ла језиллу мен валејте (ве ла је 'иззу мен 'адејте) тебаректе Раббена ве те' алејте"
Аллаху мој, дај да бидам меѓу оние кои, Ти ги упати, и меѓу оние на кои Ти им прости, меѓу оние кои Ти ги зеде за пријатели, благослови ми го она што ми го подари, Ти пресудуваш, а Тебе никој не Ти суди, Оној кого Ти го подржуваш никој нема да го понижи ( ниту ќе го подржи оној кој Ти го понизиш), Благословен Ти си, Господару наш, и Возвишен.

112."Аллахумме Инни е'узу би ридаке мин сехатике ве би му 'афатике мин' укубетике, ве е'узу бике минке, ла ухси сенаен алејке, Енте кема еснејте 'ала нефсике"
О Аллаху мој, се приклонувам кон Твоето задоволство од Твојата одмазда, кон Твојата прошка од Твојата казна, Се приклонувам од Тебе кон Тебе. Немам сила да Ти изразам благодарност. Ти си онаков каков што си донесе благодарност за Себе.

113."Аллахумме ијјаке на' буду ве леке нусалли ве несџуду ве илејке нес' а ве нахфиду, нерџу рахметеке ве нахша 'азабеке. Инне 'азабеке бил-кафирине мулхик. Аллахумме Инна несте' Инуке ве нестагфируке ве нусни алејке-л-хајре ве ла некфуруке ве ну'мину бике ве нахда' у леке ве нахле' у мен јекфуруке"
Аллаху мој, Тебе Те обожаваме, Тебе Ти се клањаме и Тебе сеџда Ти чинеме, кон Тебе тежнееме и чекориме, се надеваме на Твојата прошка , од Твојата казна се плашиме, навистина, Твојата казна неверниците ќе ги снајде, Аллаху мој, од Тебе прошка и помош бараме, со добро ти се заблагодаруваме, не Те негираме, во Тебе веруваме, Тебе Ти се потчинуваме и од оние кои во Тебе не веруваат се оградуваме.
[/font]

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
УЧЕЊЕ ПРЕД ДАВАЊЕ СЕЛАМ НА ВИТР НАМАЗ


114.Аллаховиот Пратеник, саллаллаху `алејхи ве селлем, практикуваше на витр – намаз да ги учи сурите после Фатиха: "Себбихисме Раббике-л-е 'ала", " Кул ја ејјухе-л-кафирун" и "Кул Хуве-л-Лаху Ехад", а по селамот учеше: "Субхане-л-Мелики-л-Куддуси (Славен нека биде Владарот и Свет) три пати со тоа што третиот пат го кажуваше на глас и развлечено и додаваше уште: Рабби-л-мелаикети ве-р-Рухи" ( Господар на мелеките и Џибрилот)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА КОГА СМЕ ТАЖНИ

"Аллахумме инни 'абдуке-ибну 'абдике-ибну еметике, насијети би једике, мадин фијје хукмуке, 'адлун фијје када уке, ес елуке би кулли исмин хуве леке семмејте бихи нефсеке ев ензелтеху фи Китабике ев 'аллемтеху ехаден мин халкике ев исте серте бихи фи-л-'илми-л-гајби индеке, ен теџ 'але-л-Кур'ане реби'а калби ве нуре садри ве џела е хузни ве зехабе хемми"
(- Аллаху мој, јас сум Твојот роб, син на Твојот роб, син на Твојата робиња, мојот живот е во Твои раце, моето минато е Твое одредување, Твоите одредувања кон мене се праведни, Те молам со сите Твои Имиња , со кои се нарече или ги објави во Книгата, или го подучи некого од Твоите робови, или го скри во непознатото кое само ти го знаеш, Да го направиш Кур`анот пролет на моето срце, светлост на моите гради , и отргнувач на моите грижи и таги.)


116."Аллахумме инни еузу бике мине-л-хемми ве-и-хузни ве-л-'аџзи ве-л-кесели ве-л-бухли ве-л-џубни ве дал и-д-дејни ве галебети-р-риџали"
(- Аллаху мој, Ти се приклонувам од грижа и тага, од немоќ, неспособност, скржавост и страв, од тежината на долгот и надмоќот на луѓето.)

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА ПРОТИВ ЗГРИЖЕНОСТ И ТАГА

117."Ла илахе илле-л-Лаху-л-азиму-л-халиму, ла илахе илле-л-Лаху Раббу-л-Арши-л-Азими, ла илахе илле-л-Лаху Раббу-с-Семавати ве Раббу-л-Ерди ве Раббу-л-Арши-л-керим"
(- Нема друг Бог освен Аллах, ГОЛЕМ и БЛАГ, нема друг Бог освен Аллах Господар на Аршот Голем, нема друг Бог освен Аллах Господар на небесата и на земјата, ГОСПОДАР НА АРШОТ БЛАГОРОДЕН.)

118."Аллахумме рахметеке ерџу фе ла текилни ила нефси тарфете' ајнин ве аслих ли ше`ни кул-леху, Ла илахе ил-ла Енте. "
(- Аллаху мој, Те молам за Твојата милост, не ме оставај самиот на себеси ни колку трепет на окото, подобри ми ја состојбита, нема Бог освен Тебе.)

119."Ла илахе илла Енте, субханеке инни кунту мине-з-залимине"
(- Нема друг Бог освен Тебе, Славен нека си Ти, јас, навистина,сум, меѓу зулумќарите.)

120."Аллаху, Аллаху Рабби, ла ушрику бихи шеј'ен"
(-Аллах, Аллах е мојот Господар не му препишувам придруженик.)



http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор

ДОВА ПРИ СРЕДБА СО НЕПРИЈАТЕЛ ИЛИ ТИРАНИН

121."Аллахумме инна неџ' алуке фи нухурихим ве не' узу бике мин шурурихим"
(- Аллаху мој, помогни ми против непријателот.Ти се приклонуваме од нивното зло.)

122."Аллахумме, Енте 'адуди ве Енте несири, бике еџулу ве бике есулу ве бике укатилу"
(- Аллаху мој, Ти ми даваш сила и ми помагаш, со Твојата помош се движам, напаѓам и се борам.)

123. "Хасбуне-л-Лаху ве ни' ме-л-Векил"
(- Аллах ни е доволен, Е само каков Закрилник е Тој.)




http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор

ДОВА –СЕ УЧИ КОГА СЕ ИМА СОМНЕЖ ВО СВОЈОТ ИМАН


124. Ќе се приклони кон Аллах : "Eузу би-л-Лaхи" – Ќе се отргне од мислите кои му влеваат сомнеж во иманот.

125. Ќе проучи: "Аменту би-л-Лахи ве русулихи"(Верувам во Аллах и Неговите Пратеници.)

126.Ќе го проучи ајетот: "Хуве-л-Еввелу ве- л-Ахиру ве-з-Захиру ве-л-Батину, ве Хуве би кулли шеј ин' алим"
(-Тој е Прв и Последен! Видлив и Невидлив! Тој се знае !)



http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
ДОВА ЗА ОЛЕСНУВАЊЕ НА ДОЛГОВИТЕ

127."Аллахумме - кфини би халалике 'ан харамике, ве агнини би фадлике 'аммен сиваке"
(-О Аллаху мој, задоволи ме со Твојот халал и со Твојот харам, и со Твојата вредност одреди да бидам независен од било кој друг.)

128."Аллахумме инни е'узу бике мине-л-хемми ве-л-хузни, ве-л-аџзи ве-л-кесели, ве-л-бухли ве-л-џубни, ве дал' И-д-дејни ве галебети-р-риџали"
(-Аллаху мој, Ти се приклонувам од грижа и тага, од немоќ, неспособност, скржавост и страв, од тежината на долгот и надмоќот од луѓето.)


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 2]

Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот