Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Причините за истрајност во заблудата EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Причините за истрајност во заблудата EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Причините за истрајност во заблудата EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Причините за истрајност во заблудата EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Причините за истрајност во заблудата EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Причините за истрајност во заблудата EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Причините за истрајност во заблудата EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Причините за истрајност во заблудата EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Причините за истрајност во заблудата EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Причините за истрајност во заблудата EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Причините за истрајност во заблудата EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Причините за истрајност во заблудата EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Причините за истрајност во заблудата EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Причините за истрајност во заблудата EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Причините за истрајност во заблудата EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 29 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 29 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 
Haqq (253)
Причините за истрајност во заблудата Vote_lcapПричините за истрајност во заблудата Voting_barПричините за истрајност во заблудата Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Причините за истрајност во заблудата Lonely-wallpaper-wood-a-flock-of-birds


Причините за истрајност во заблудата 820124


Врачањето на вистината е подобра од истрајноста во заблудата бидејќи истрајноста на заблудата е знак дека човекот е напуштен, како што тоа Ибн Кајјим, рахимехуллах, го кажува во Ал-Фева’ид’: “ Да се биде напуштен значи Аллах да го препушти на самиот себе.” Причината за истрајноста на човекот во заблудата откако му е објасната (заблудата) е поради разни работи:


Првата работа:


Желбата за власт(авторитет)и лидерство (слава):


Имам Шатаби, рахимехуллах во Ал-Итисам рекол: “Последната работа која е сопственост на срцето на исправните луѓе е љубовта спрема власт и лидерство.”

Ибрахим ибн Едихем, рахимехуллах рекол: “Личноста која сака слава нема да биде искрена спрема Аллах.”

Ебу Нуајм, рахимехуллах рекол: “Се колнам во Аллах, оној кој што е уништен не е уништен поради ништо друго освен поради љубов спреам лидерство.”

Кажува Ибн Тејмијје, рахимехуллах:” Оној која бара лидерство преку заблуда, ќе стане задоволен со изјава во која тој ќе се величи, тури и ако тоа е лага, и тој ќе стане лут (гневен)во која има критика за него дури и ако тоа е вистина. Што се однесува за верникот, тој е задоволен со вистинската изјава (исказ) без разлика дали таа е за или против него и тој е лут (гневен) на лажниот исказ без разлика дали та ќе биде за или против него. Тоа е така затоа шпто Возвишениот Аллах ја сака вистината, искреноста и правдата а ја мрзи лагата и наслилството.”

2. Втора работа


Охолност и одбивање на вистината


Имам Суфијан бин Ујејне, рахимехуллах, рекол: “Паметна личност не онаа која го познава доброто и злото туку паметната личност е онаа која ја следи вистината која ја гледа и се одрекнува (откажува, бега..) од злото кога го гледа.”

Ибн Кајјим, рахимехуллах, рекол: “Од знаците на стабилноста и успехот е кога робот го зголемува своето знаење тој исто така ја зголемува својата скромност и самилост; и кога и да го зголеми своето дело, тој го зголемува својот страв и претпазливост; и кога се ќе се зголеми неговата старост тој ја намалува желбата за работите; и кога ќе се зголеми неговиот имот тој ја зголемува својата дарежливост и садака; и кога неговата позиција и чест ќе се зголемаат тој ја зголемува својата блискост со луѓето, исполнувајќи им ги нивните потреби и ќе остане смирен (скромен) во нивно присуство.

А знаците на расипаноста се: “Кога тој ќе го зголеми своето знаење, тој ја заголемува својата охолност и ароганција; и кога ќе ги зголеми своите дела, тој ќе го зголеми своето пофалување, исмевање со луѓето и убаво мислење за себе; и кога ќе се зголеми неговата позиција и чест; тој ја зголемува својата охолност и ароганција. Овие работи (здравост и расипаност) се искушение и тест од Аллах џелле ве ала преку кои Тој ги искушува на Своите робови. Тој донесува стабилост и искреност на луѓето преку овие работи.”

Ебу Дерда, радијаллаху анху рекол: “Знаците на незнаењето се три: Самозадоволство, претеран говор во она што не го засега и да забрануваш нешто што и самиот тоа не го правиш.”

Се пренесува дека Алија ибн Еби Талиб радијаллаху анху рекол:” Самозадоволството е круг на срцето/умот.”Други освен него кажуваат:” Нема да најдеш личност да е задоволна со самата себеси а да не е трговец за лидерство (слава).”

Човекот мора да биде свесен дека Аллах џелле ве ала е исвестен за неговите работи и дека Тој ја знае измамата на окото и она што го кријаат срцата, и дека срцата се помеѓу Аллаховите прсти и дека Тој ги врти како сака. Ибн Хатим пренесува од Хасан дека рекол: “Срцата се многу посилни (жестоки) во губење на контрола од пердуви во бурниот ден.”

Ет-Тирмизи забалежува во својот Сунен дека Шехр б. Хаушеб ja запрашал на Умму Селема:” О мајко на правоварните, која е таа дова која Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ја учеше кога беше со тебе?, а таа одговорила”Довата која најмногу ја учеше е:”О Ти кој вртш на срцата, зацврсти го моето срце во Својата вера!, па го запрашав: “О Аллахов пратенику, зошто многу ја учиш довата: - О Ти кој ги вртиш срцата, зацврсти го срцето мое во Својата вера?, а тој рече: “Умму Селема, не постои човек а срцето да не е меѓу два Аллахови прсти, па ако сака- Тој го упатува на правиот пат, а ако сака Тој ќе го пушти да скршне во заблуда. А потоа еден од пренесувачите на ова предание (Муаз б муаз) го проучил ајетот: - Господару наш, не скршнувај ги срцата наши кога веќе ги упати.. [Али имран, 8] (Хадисот е Сахих а го забалежува Ет-Тирмизи, Ел-Хаким и Ибн Маџе)


Извор: tewhid.blogspot

Обработка: ahlu-sunnah

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот