Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 
Haqq (253)
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_lcapУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Voting_barУдирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Islamic_wallpaper_by_radia_dz-d5c68hy

Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање 820124


Прашање: Да ли е грев да се одри син со рака или стап? Тоа го правам кога гледам дека ми е непокорен или кога неколку пате ќе го предупредам. Да ли одирањето нажената, е исто така грев? Понекогаш чуствувам дека тоа треба да го направам, но до сега тоа таа граница не ја заминав. Кога ќе го ошамарам на детет чуствувам големо покајување и ќе побарам од Аллах опрост.  Да ли постои дова која дневно можам да ја учам Аллах да ги упати моите деца, да ги благослови и да им го зацврсти нивното верување?

Одговор: Обврска му е на таткото убаво да го воспитува и да внимава на децата. Удирањето е педагошки уред кога ситуацијатаго бара тоа. Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем наредил удирање на децата поради намазот кога ќе направаат десет години. Межутоа, удирањето треба да биде последно сретсво кое се користи кога не се од корист другите сретсва, под услов тоа да не биде сурово или по лицето. 

Таткото себеси не смее да дозволи да се лути премногу, ниту смее да удира со остар предмет со кој може да остави траги или детето да го повреди во чуствителни места каде каде што раната може да го доведе до смрт. Можеби сепак е најкорисно сретсво закана, е посакувана цел на таткото да ги исправи на децата користејчи ја формулата од полесна во потшка. Нема прво да го искористи најтешкото сретсво ако моше тоа да го постигне со лесно средсво.

Што се однесува за одирањето на жената, таа не е прво средсво на хиерархија, туку потребно е прво да ја посоветуваш, па ако не биде корисно советувањето ќе ја избегнуваш во нејзиниот кревет, а ако и тоа нема да биде од корист благо ќе ја удриш. Како што Возвишениот кажува:

"А за оние за кои се плашите дека нема да бидат послушни посоведувајте ги, одвојте ги во постела и удрете ги! А ако, пак, ви се послушни не барајте начин зло да им нанесете. Аллах, навистина, е Возвишен и Голем! (Ен-Ниса, 34)

Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем., нас не извести дека најдобрите луѓе не ги удираат да своите жени. Тој кажува:

"Мухаммедовата фамилија се обжалиле многу жени кои се жаалат за нејзините мажи, тие не се најдобри луѓе од вас. (Ебу давуд)

За упатсво на децата е потребно родителите преземаат соодветни чекори како што се: едукација, советување, одвојување од лошо друштво и врзнување за добро друштво, убаво однесување спрема нив, постојано упатување дови за нив да бидаат на исправниот пат.
Од довите кои се пренесуваат се зборови на Возвишениот:

"и оние кои зборуваат: Господаре наш, подари ни од жените наши и потомствата наши радост во очите.
и

"...поправија мојата фамилија."

Или било која дова. Меѓутоа, покрај довата, треба да се исполнат сите услови за да исртрајат на Правиот (вистинскиот) пат.

А Аллах упатува на правиот пат.


Одговор: Шејх Мухаммед Салих Ел- Мунеџид фетва број: 3347 

Обработка: ahlu-sunnah.org


______________________________________________Удирање на дете поради грешка и закана на жената со удирање Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот