Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Прашање: Да ли е грев да се одри син со рака или стап? Тоа го правам кога гледам дека ми е непокорен или кога неколку пате ќе го предупредам. Да ли одирањето нажената, е исто така грев? Понекогаш чуствувам дека тоа треба да го направам, но до сега тоа таа граница не ја заминав. Кога ќе го ошамарам на детет чуствувам големо покајување и ќе побарам од Аллах опрост.  Да ли постои дова која дневно можам да ја учам Аллах да ги упати моите деца, да ги благослови и да им го зацврсти нивното верување?

Одговор: Обврска му е на таткото убаво да го воспитува и да внимава на децата. Удирањето е педагошки уред кога ситуацијатаго бара тоа. Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем наредил удирање на децата поради намазот кога ќе направаат десет години. Межутоа, удирањето треба да биде последно сретсво кое се користи кога не се од корист другите сретсва, под услов тоа да не биде сурово или по лицето. 

Таткото себеси не смее да дозволи да се лути премногу, ниту смее да удира со остар предмет со кој може да остави траги или детето да го повреди во чуствителни места каде каде што раната може да го доведе до смрт. Можеби сепак е најкорисно сретсво закана, е посакувана цел на таткото да ги исправи на децата користејчи ја формулата од полесна во потшка. Нема прво да го искористи најтешкото сретсво ако моше тоа да го постигне со лесно средсво.

Што се однесува за одирањето на жената, таа не е прво средсво на хиерархија, туку потребно е прво да ја посоветуваш, па ако не биде корисно советувањето ќе ја избегнуваш во нејзиниот кревет, а ако и тоа нема да биде од корист благо ќе ја удриш. Како што Возвишениот кажува:

"А за оние за кои се плашите дека нема да бидат послушни посоведувајте ги, одвојте ги во постела и удрете ги! А ако, пак, ви се послушни не барајте начин зло да им нанесете. Аллах, навистина, е Возвишен и Голем! (Ен-Ниса, 34)

Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем., нас не извести дека најдобрите луѓе не ги удираат да своите жени. Тој кажува:

"Мухаммедовата фамилија се обжалиле многу жени кои се жаалат за нејзините мажи, тие не се најдобри луѓе од вас. (Ебу давуд)

За упатсво на децата е потребно родителите преземаат соодветни чекори како што се: едукација, советување, одвојување од лошо друштво и врзнување за добро друштво, убаво однесување спрема нив, постојано упатување дови за нив да бидаат на исправниот пат.
Од довите кои се пренесуваат се зборови на Возвишениот:

"и оние кои зборуваат: Господаре наш, подари ни од жените наши и потомствата наши радост во очите.
и

"...поправија мојата фамилија."

Или било која дова. Меѓутоа, покрај довата, треба да се исполнат сите услови за да исртрајат на Правиот (вистинскиот) пат.

А Аллах упатува на правиот пат.


Одговор: Шејх Мухаммед Салих Ел- Мунеџид фетва број: 3347 

Обработка: ahlu-sunnah.org


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот