Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Што значи "најцврстото јаже" EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Што значи "најцврстото јаже" EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Што значи "најцврстото јаже" EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Што значи "најцврстото јаже" EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Што значи "најцврстото јаже" EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Што значи "најцврстото јаже" EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Што значи "најцврстото јаже" EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Што значи "најцврстото јаже" EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Што значи "најцврстото јаже" EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Што значи "најцврстото јаже" EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Што значи "најцврстото јаже" EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Што значи "најцврстото јаже" EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Што значи "најцврстото јаже" EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Што значи "најцврстото јаже" EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Што значи "најцврстото јаже" EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 
Haqq (253)
Што значи "најцврстото јаже" Vote_lcapШто значи "најцврстото јаже" Voting_barШто значи "најцврстото јаже" Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Што значи "најцврстото јаже" Ocean-landscapes-beach-cold-shore-paradise-heaven-filter-islands-fresh-hd-wallpaper

Најцврстото јаже се спомнува на две места во Кур’анот:

 
لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ ۖ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ ۚ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىٰ لَا انْفِصَامَ لَهَا ۗ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
 
Во верата нема насилство зашто патот вистински јасно се одделува од беспаќето. Оној кој не верува во Тагут, а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже во кое нема искинатина. Аллах е Слушач и Зналец! (Ел-Бекара, 256)
 
وَمَنْ يُسْلِمْ وَجْهَهُ إِلَى اللَّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىٰ ۗ وَإِلَى اللَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ
 
А оној кој ќе го предаде лицето свое на Аллах а доброчинител е... тој веќе се фатил за најцврстото јаже. Аллаховата е конечницата на роботите! (Лукман, 22)
 
Најцврстото јаже исто така е спомнатото во Суннетот, во хадисот кој го забалежува Имам Бухари од Кајс бин Убаде дека рекол:


Седев во Џамијата во Медина кога влезе човек, на лицето му се гледаат знаци каење. “Овој е Џеннетлија”, а присутните рекоа. Тој брзо клањаше два рекаети, а потоа излегуваше. Јас станав и отидов со него и му реков: Кога влезе во џамија, луѓето рекоа: Овој е џеннетлија!
 
Се колнам во Аллах, рече тој никогаш не треба да се кажува она што не се знае! Ќе ти кажам зошто. Сонував , во времето на Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, еден сон, потоа му го раскажал. Погледнав во сон како  живеам во некои градинки , кажува тој, опишувајќи ги нивниот простор и зеленило, во средината имаше еден железен стуб (столб) долниот дел беше во земја, а горниот се протегал до небесата. На врвот имаше справа во форма на јамка. Ми кажуваа:  “Стани!” “Не можам”, одговорив. Тогаш ми дојде еден слуга;  ми ја подигна мојата облека од позади, така што тогаш се дигнав на врвот и се фатив за јамката.  “Држи се!”, ми рече . Се разбудив, а таа јамката ми беше во моите раце. Му го разкажав сето ова на Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, па тој ми одговори: Таа градина е Ислам, а стубот (столбот) е стуб на Исламот. Таа справа во форма на јамка е “цврсто јаже”; ќе бидеш во исламот се до смрт “Тој човек беше Абдуллах ибн Селм.
 
Исправните предходници исто така го објаснале значењето на најцврстото јаже на разни начини од кои сите не упатуваат на исто значење.
 
Ибн Аббаз, Сеид ибн Џубејр и ал-Дахак рекоа: “Тоа значи: “Ла илахе илл Аллах”.
 
Енес ибн Малик рекол: “Тоа е Кур’ан.
 
Муџахид рекол:Тоа е вера.
 
Ал-Садди рекол: “Тоа е ислам”
 
Се пренесува од Салим ибн Едил Џад дека рекол:Тоа е љубов во името на Аллах и омраза во име на Аллах.

Извор: tewhid.blogspot

Обработка: ahlu-sunnah

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот