Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Некои чуда доживувања на Селефиите EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 14 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 14 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 
Haqq (253)
Некои чуда доживувања на Селефиите Vote_lcapНекои чуда доживувања на Селефиите Voting_barНекои чуда доживувања на Селефиите Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Некои чуда доживувања на Селефиите Kalma-Tayyaba



 Некои чуда доживувања на Селефиите 820124 



1.    Ебу Бекр : “Аиша пренесува: “Кога беше на смртна постела, мојот татко ми рече: “Навистина, ти имаш два браќа и две сестри. Па скокнав (се изненадив) на овие зборови бидејќи само имам двајца браќа и една сестра.
 
Овие зборови се однесувале на неговата тогашна трудна жена, Бинт Хариџа: “Ја гледам дека таа е трудна и дека носи девојче и се испостави (се покажа) дека не е така. (Пренесува аш-Шатаби во ал-Мувафакат (4/85) и Ибн Тејмијје го спомнува во Меџму ел-Фетва (11/318)
 
2.    Ебу Курфасах: “Римјаните го заробиле на син на еден од асхабите, Ебу Курфасах, па кога ќе беше времето за намаз тој ќе пеше на ѕид во Аскалан (во Сирија) и ќе викаше: “О сине мој! Време е за намаз! А неговиот син го слушал во земјата на римјаните. (Меџму аз-Зеваид, 9/136)
 
3.    Ибн Аббаз: “ Ибн Аббаз умрел во Таиф, птица, како што не е видена предходно, била видена на неговото џеназе. Птицата влезе во гробот каде што требаше Ибн Аббаз да биде закопан, потоа ние тоа го гледавме и чекавме да погледнеме да ли сака да излезе но таа не излезе. Кога неговото тело го ставивме во гробот го слушнавме ајетот: “А ти, о душо смирена, врати Му се на Господарот свој задоволна, а и Тој од тебе е задоволен. (Ел-Феџр, 27-28) Како се учи на крајот на гробот но не можевме да откриеме кој го учи тој ајет. (Хаким, ал-Мустедрек, 3/543)
 
4.    Омер бин ал-Хаттаб: “Абдуллах ибн Месуд пренесува: “Маж од луѓе излезе и се сретна со маж од џин кој што рекол: “Сакаш ли да се бориш со мене? Ако успеш да ме фрлиш на земја, ќе те научам ајет со кој ако го учиш кога влегуваш во куќата ниту еден шејтан нема да влезе во твојата куќа. Па се борев со него и го фрлив на земјата. Тој рече: “Гледам дека сим многу низок a твојата подлактица е како шепите на кучето. Да ли сите џинови се такви или самот ти? Тој рече: “Јас сум од посилните  помеѓу нив, Ајде повторно да се бориме. Па повторно се бореа и човекот го фрли на земјата. Џинот рече: “Проучи ја ајетул-курсијји, бидејќи, секогаш кога некој ќе ја проучи кога ќе влезе во својата куќа, шејтанот тогаш ќе ја напушти и препуштајќи му се на ветрот како магаре. Запрашан е Ибн Месуд: “Да ли тој човек бил Омер? Тој одговорил: “А кој друг може да биде до Омер? (Меџма аз-Зеваид, 9/71)
 
5.    Зејд бин Хариџe ал Енсари: Саид ибн Мусејјеб пренесува: Зејд бин Хариџ ал Енсарi умрел во времто на владењето на Осман ибн Аффан. Кога бил завиткан во чефини и кога бил припреман за џеназе, чуден звук се појавил од неговите гради, потоа Зејд стана и рече: “Ахмед! Ахмед! Тој е прва книга! Ебу Бекр ја зборуваше вистината! Омер ја зборуваше вистината! Осман ја зборуваше вистината! (ал-Бадијје вен-Нихајје, 6/293) Саид потоа рече: “Малку по тоа починал друг човек. Кога бил завиткан во чефини и припреман за џеназе, звук (глас) се појавил од неговите гради. Човекот потоа стана и рече: Зејд бин Хариџe ал Енсари ja зборуваше вистината!. (Меџма аз-Заваид, 8/230)
 
6.    Хамза бин Абд ал-Мутталиб: “Кога телата на шехидите на Ухуд се преместени 40 години после нивното закопување (во времето на владењето на Муавија), ногата на Хамза бин Абд ал-Мутталиб е изгрбана во тој процес (кога се преместуваа телата) тогаш почнала да тече крв. (ал-Бидајје вен-нихајје, 4/43)
 
7.    Ал-Ала ал-Хадрами: Ебу хурејре пренесува: “Ал-Ала ал-Хадрами упатувал дова за дожд и започна да врне дожд во средината на пустината. Во друга прилика, тој упатуваше дова, и ние бивме во можност да одиме по водата на арапскиот полустров (блиску до Бахрејна) без да се навлажнаат нашите нозе. Кога умре, ние го закопавме и после некое време го ископавме неговиот гроб и погледнавме дека не е тука. (Меџма аз-Зеваид, 9/276)
 
8.    Сулејман и Сад: “ Кога Са’д и муслиманската војска пристигнале до реката Тигрис во времето на војната на Кадисијји, Селман стана и рече: “Река од реките Аллахови. Зарем нема да ја земаш војската Аллахова? Тој го зеде за рака на Са’д и стоеше на вода водејќи 30 000 војници преку реката Тигар (Тигрис) на нозе. Персијците тоа го погледнале и кажале: “"Демони пристигнаа! "Демони пристигнаа! (Забележува Табери во ат-Тарих, 3/123 и Ибн Кесир во ал-Бидаје вен-Нихаје, 7/64)
 
9.    Халид ибн ал-Велид: “Хејшем пренесува: “Халид ибн ал-Велид отиде кај еден човек кој носеше стомна со алкохол па рече: “О Аллаху! Претвори го во мед! Па алкохолот се претвори во мед. (Забележува Ибн Хаџер во ал-исабах фи ме рифат ас-сахабах)
 
10.  Ебу а-Захрија пренесува: “Отидов во Тарсус и влегов кај Муавија-ал-Есвед откако беше заслепен. Во неговата куќа погледнав Мусхаф (Куран) на зидот па му реков: “Аллах да ти се смилува. Мусавот (Кур’ан) а ти не гледаш? Тој ми одговори: “Брате мој, ќе сакаш ли да ја сочуваш мојата тајна додека не умрам? Реков: “Да. Потоа тој ми рече: “Навистина кога и да посакам да учам од Куранот, мојот вид ми се врача (можам да гледам со моите очи). (Сијар Алам ан-Нубала, 8/43)

 
Извор: essunne

Обработка: ahlu-sunnah

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот