Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 
Haqq (253)
Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_lcapЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Voting_barЛуѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
 Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Islam-simple-islamic-by-brightknight-on-deviantart-380864

 Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? 820124 

Прашање: Каков е статусот за оние кои се исмеваат додека јас ги повикувам кај Аллах, џелле шанху? Да ли да ги игнорирам и да го прекиман секој контакт со нив,бидејќи некои ми зборуваат дека треба исклучиво треба да ги повикувам само членовите на мојата фамилија?

Одговор: Обврска е да се повикува кај Аллах па макар луѓето го исмеваат. Првиот пратеник, Нух, алјхи селам, луѓето му се смееле и го омаложувале, а тој зборуваше: Ако ни се исмевате и ние вас ќе ви се исмеваме, токму, онака како што се исмевате.” (Худ, 38)

На сите ви се познати зборовите на Возвишениот:Грешниците ги исмеваа верниците, навистина! И кога си поминуваа крај нив си намигнуваа еднисодруги, и кога се враќаат кај семејстава свои, ги посетуваат, исмевајќи ги. И кога ќе ги здогледаат, велат: “Оние скршнаа во заблуда, навистина! А не се испратени да бдеат врз нив. Па, денес верниците ќе ги исмеваат неврниците, потпрени ќе гледаат!. (Ел-Мутаффифун ,29-35)

Обврска ти е, значи, да ги повикуваш, без разлика на тоа што го праваат. Сметам дека е подобро ваквите луѓе да ги повикуваш еден по еден, односно. Еден од нив посебно (само тој) да го повикаш кај Аллах и така се додека не го намалиш нивното единство. Можеби ова е дури и една форма (вид) на мудрост.


Одговор: Шејх Мухаммед Салих Ел-Усејмин

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Луѓето ме исмеваат додека ги повикувам во ислам? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот