Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 
Haqq (253)
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_lcapШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Voting_barШејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Islamic_wallpaper_by_shorawak-d41x5sk


Прашање: Почитуван Шејх, кој е вашиот совет за обичниот народ кој што предлага, избира и поставува законодавци во власта и сам со тоа падна во грев кој што те исфрла од исламот?

Одговор: “ На човекот му е пропишана верата и тој треба да се држи за Едноштвото во Аллах (Тевхид) и одредбите, а кога ќе направи грешка како што е оваа- должен е да се покае, да побара опрост и да го обнови своето верување (својот дин, ислам). 

Овој свет за него е бескорисен. Ќе му биде од корист тогаш кога ќе се одлучи за својата вера или за овој свет. Например, избрал (преку гласање на демократски избори) законодавец  да суди меѓу луѓето, а знае дека власта му припаѓа само на Аллах и знае дека Аллаховиот закон е присуден, но и покрај тоа го прифача мислењето на луѓето и овосветските закони кои што доаѓаат од неверничките и други земји. Ова не е дозволено да ги прави овие работи, ниту е дозволено муслиманот да ги запостави тие работи бидејќи се во конфронтација (спротивни) со Аллаховите закони. Аллах џелле шанху вели:

Се колнам во Господарот твој! Оние не ќе веруваат се додека не те именуваат за судија за она за што се расправаат еднисодруги, се додека, потоа, не усетат во душите свои- за она за што ќи им пресудиш-теснотија, и се додека потполно не се предадат. (Ен-Ниса,65)

И Возвишениот Аллах вели: “Не гледаш ли дека оние до кои дојде дел од Книгата како повикуваат меѓу нив да се суди според Книгата Аллахова, а една дружина од нив ги врти плеќите? А оние се, токму, рамнодушните. (Али Имран,23)

Човекот мора да се извлече од овие работи и да го обнови своето верување доколку падна (направи) дело кое што го поништува неговото верување, односно доколку го именувал (избрал) за законодавец кои луѓето ќе го следаат, а кои не го следаат Аллаховиот закон, а ова е очигледно неверство (куфур). А Аллах, џелле шанху, најдобро знае.

Прашање: “ Ако може нас да ни го објаснете изразот : “…да биде законодавец...”, бидејќи многу сметаат дека не влегуваат во власта со таа намера (нијјет). Зборуваат: “Ќе влезам, но не сакам да пропишувам закони, така што нема да паднам во било кој друг вид законодавство, туку само ќе го поседувам тој епитет.” Да ли тоа претставува работа која го поништува верувањето и да ли човекот треба да ги има во предвид неговите намери?

Одговор: “За тоа е потребно човекот да биде задоволен со тие закони и прописи. Задоволство на законот освен Аллаховиот закон е неверство (куфур). Доколку влезе како законодавец (судија) не само што тоа дело е невертсво, туку е поглавар тагут, кој што навистина постојаат многу, бидејќи власта ја препушта на себеси а не на Аллах џелле шанху.


Одговор: Шејх Абдуллах Ел-Гунејман

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Шејх Абдуллах Ел-Гунејман- демократија, гласање на избори... Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот