Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
Muwehhid (937)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
Monoteizam (343)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
muharem fazli (323)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 
Haqq (253)
ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_lcapПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Voting_barПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
 ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН Ramazan2_10_20110726_1313843975

ПРОПИС ЗА ОНОЈ КОЈ КЛАЊА И ПОСТИ САМО ВО РАМАЗАН 820124 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!

Постојаниот комитет на фетви (10/140) е запрашан: Ако некоја личност е подготвена да пости Рамазан и да клања само во Рамазан, но престане да клањам штом Рамазан заврши, дали неговиот пост се рачуна (прифаќа, оп.прев)


Прашање: Дали е дозволено да се пости без клањање намаз?

Одговор: 

Славата Му припаѓа на Аллах

Ниедно дело нема да биде примено од оној кој што не клања - ниту зекат, ниту пост, ниту хаџ ниту било кое друго дело.

Ел-Бухари (520) пренесува дека Бурејдах рекол: “Аллаховиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем рекол: 'Кој не клања икиндија неговите добри дела ќе бидат поништени“'

Тоа што се мисли со неговите добри дела ќе бидат поништени тоа е дека ќе бидат сметани за неважечки и нема да му бидат од никаква корист. Овој хадис укажува на тоа дека Аллах нема да прифати ниедно добро дело ниту од оној кој не клања, тогаш кој не клања нема да има никакви користи од своите добри дела и ни едно негово дело нема да се воздигне кај Аллах.

Од хадисот се чини дека два вида се од оние кои не клањаат: Оние кои не клањаат воопшто, што ги поништува сите нивни дела, и оние кои не клањаат еден одреден намаз во одреден ден, што ги поништува добрите дела во тој ден. Тогаш, поништувањето на сите добри дела се случува на оние кои ги оставаат сите намази, а поништувањето на добрите дела во одренен ден се случува на оние кои оставаат одреден намаз.

Шејх ибн Усејмин е прашан во Фетва ел-Сијаму (стр. 87) за пропис на оној кој пости а не клања.

Одговорил:

Постот на оној кој не клања не е валиден и не се прифаќа, бидејќи оној кој не клања е кафир и отпадник, бидејќи Аллах вели (во превод на значење):

 “Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат, и ако зекат даваат, тогаш, браќа се ваши по вера.“ (Ет-Тевба, 11)

А Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем рекол: “Измеѓу човекот и ширкот и куфрот е неговиот намаз“. Го бележат Муслим, 82. и тој, саллАллаху алејхи ве селлем рекол: “Договор меѓу нас (муслиманите оп.прев) и нив (мушриците/кафирите оп.прев) е намаз, кој ќе го остави, кафир е.“ Го бележат ет-Тирмизи, 2621, отценет како сахих од ел-Албани во Сахих ет-Тирмизи.

Ова е исто така став на повечето асхаби, ако не и нивниот консензус. Абд-Аллах ибн Шахик, радијАллаху анху, кој бил еден од многуте познати Таби'ини, рекол: “Пратениковите асхаби оставање на ниедно дело не го сметале дека на личноста го прави кафир, освен намазот.“

На оваа основа, ако личноста пости, но не клања, тогаш неговиот пост се отфрла и не се прима, и ништо нема да му користи пред Аллах на Судниот ден.

На таквиот му кажуваме: Клањај, а потоа (т.е. имај намаз и пости, оп.прев), бидејќи ако постиш а не клањаш, твојот пост ќе биде отфрлен, бидејќи делата на обожување не се примаат од кафири.

Постојан комитет на фетви (10/140) е прашан: Ако некоја личност има воља да пости Рамазан и да клања само во Рамазан, но ќе престане да клања штом Рамазанот ќе заврши, дали неговиот пост се рачуна (прифаќа, оп.прев)

Одговорија: 

Постот е еден од столбовите на исламот, и најважен столб после шехадетот. Тој (намаз) е задолжителност за секој поединец (фард ајн) и кој нема да има намаз тој го негира дека е задолжителен, или не клања бидејќи е безгрижен и мрзелив, тој е кафир.

Што се однесува до оние кои постат и клањаат само во Рамазан, тоа е обид да се измами Аллах, и навистина се несреќни оние кои на Аллах Го признаваат (знаат за Аллах, оп.прев) само во Рамазан, туку тоа ги прави кафири во смисла на голем куфур (куфур екбер), дури и ако не негираат дека намазот е задолжителен, спрема силни докази на две мислења на научници.

Извор: Islam Q&A
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот