Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 
Haqq (253)
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_lcapПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Voting_barПости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи Maxresdefault

 Пости но, не клања!! - Шејх Ибну Усејмин рахимехуллахи алејхи 820124 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!

Прашање: Која е пресудата за оној кој го пости месецот рамазан, а не клања? и имам слушнато од луѓе што постење првиот од месецот мухарем е суннет, тоа е вистина?

Одговор: Постот во рамазан на оној кој што не клања нема да му биде прифатен бидејќи кој што не клања е неверник, излегува од исламот, тоа е еден од условите за придржување на валидно верување и тој што го практикува верувањето треба да биде муслиман... како и за оној кој не клања, но пости, и прави добри дела и верувања..-тие-нема да му бидат примени -од него-, но Аллах ќе му подари ислам и ќе се врати да се моли (клања), Аллах ќе ги зема во предвид неговите добри дела за време на неговото неверување бидејќи Аллах условил што лошите дела доаѓаат одбиени ако човекот умре во оваа состојба (односно неверник).
Вели Аллах субханеху ве те'ала:
А оној од вас кој ќе се оддалечи од својата вера - нека биде усмртен! Тој е неверник. Делата нивни се безвредни и на овој свет и на Ахирет.“ (Ел-Бекаре, 217 ајет)

И како што рече -исто така- Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем: “добрите дела што ги имаш направено пред исламот, не се изгубени“ 


На'ам барек Аллаху Фикум.


Извор: retta via
Одговори: Shaykh Ibnu Uthaymin
Обработка: ahlu-sunnah
[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот