Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
СУННЕТИ НА ПОСТОТ EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 32 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 32 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
Muwehhid (937)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
Monoteizam (343)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
muharem fazli (323)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 
Haqq (253)
СУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_lcapСУННЕТИ НА ПОСТОТ Voting_barСУННЕТИ НА ПОСТОТ Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1СУННЕТИ НА ПОСТОТ Empty СУННЕТИ НА ПОСТОТ Пет 05 Jул 2013, 12:18 am

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
 СУННЕТИ НА ПОСТОТ Images?q=tbn:ANd9GcRyEHuUJwvnnTdry9evLZz_xciMDQXOCZQhpm26YD4ch8bE6PP0

СУННЕТИ НА ПОСТОТ 820124 

Во името на Аллах, Мислостивиот, Сомилосниот!



Во суннетите на постот влегуваат десет нешта:

1. Сехур (Сифир). Во Бухари и Муслим стои: „Станете на сифир бидејќи во него е благослов.“
2. Забрзување со ифтарот и одложување на сифирот до последните моменти.
3. Да се ифтари со свежи или суви урми.
4. Покана на постачите на ифтар, бидејќи во тоа е секое добро, а и дова на мелеките и постигнување награди.
5. Добро снабдување, доброчинство, послушност, учење Кур’ан, добри дела, бидејќи добрите дела во месецот рамазан се двојно повеќе во однос на другите месеци. Во Сахих-Бухари стои: „Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, беше најдарежлив во рамазан.“

6. Постачот е должен да ги чува своите органи од безделничење и невистини. Суннет е да се каже на оној кој го навредува додека пости:„Јас постам.“

7. Ифтарска дова. Суннет е да се каже во прилика на ифтарот: „Аллаху, за Тебе постив и со Твоја снабдувачка ифтарисувам. Возвишен нека Си и благодарност нека ти е. Аллаху, прими од мене бидејќи Ти си оној кој се слуша и се знае.“

8. И’тикаф. Тој е еден од темелните суннети на постот, а се гледа во постојан престој поради покорност на Аллах џелле шанух. Во хадисот стои: “Аллаховиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем, десетте последни денови ге поминуваше во и’тикафу се додека Аллах не го усмртил, а позади него во и’тикафу престојуваа неговите жени.“ (Муттефекун алејхи)  
Услов е и’тикаф да се извршува во џамија во кои редовно се клањаат заедничките намази, потоа да не постои потреба за капење, а потребно е претходно да се донесе нијјет. И’тикаф се рсипува со неоправдано излегање од џамија или со нијјет на излегување дури и ако не излезе, како и сполниот однос или ејакулацијата. Возвишениот вели:
“А ако сте во И’тикаф по џамиите, тогаш, не ви е дозволено да легнете со жените ваши.“ (Ел Бекаре, 187)
И’тикаф не се расипува поради голема и мала нужда или целосна обврска на чистота, или излегување поради носење на јадење или пиење. Меѓутоа, нема никого да посетува ниту ќе се интересира со нешто друго покрај и’тикафа.
9. Теравих намаз. Теравих намаз е суннет поради што повеќето клањаат во рамазан и вложуваат труд во последните десет дена во барањето на ноќта Кадар. Во Сахидул-Бухари се вели: “Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, кога ќе се појавија последните десет дена од рамазан се воздржувал од сексуален однос, цел ноќ бил разбуден и го станувал на своето семејство. Лејлетул-кадр према преданијата е веројатно во последните десет дена од рамазан, а најпотврдената е дваесет и седмата ноќ. Суннет е во таа ноќ да се кажува: “Аллаху, Ти опростуваш, сакаш да опростуваш, па , опрости ми мене”

10.  Пожелно е да се учат што повеќе дови во рамазан, бидејќи стихот на довата дојде на крајот од стиховите на постот. Возвишениот вели: 

[b style="color: rgb(51, 51, 51); "]“И кога ќе те прашаат робовите Мои за Мене па, Јас сум, навистина, блиску. И се оѕвивам на довата на молителот кога ќе Ме замоли. Па, нека ми се оѕвијат, и нека во Мене веруваат за да бидат упатени.“ (Ел Бекаре, 186)[/b]

Овој ајет поттикнува на вложување труд во учење на дова кога ќе се потполни број и прилика на секој ифтар.
Автор: Абдуррахман б. Абдулкерим ел-Убејјид
Од книгата: Начела на исламско живеење-современ пристап на исламското верување, на шеријатските прописи и моралните норми
Превод и обработка: Ahlu-Sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот