Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 
Haqq (253)
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_lcapПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Voting_barПодигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Namaz6

Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин во Џамија во која не се практикува?Прашање:

Јас живеам на запад и извршувам(клањам) намаз во џемаат во кој е нормална работа, поради различноста на кои што го сучинуваат тој џемаат, дека луѓе клањаат сходно по месхебот кој што го практикуваат во нивните куќи. Јас лично ги подигнувам рацете во намазот кога сум во тој месџид. Проблемот се појавува кога ќе пристигнам во своето родно место, каде никој во намазот не ги подигнува рацете и не изговара гласно амин. Прашањето е , да ли ми е дозволено во тој период да не ги подигнувам рацете и да не изговарам амин на глас, затоа што забалежав дека тоа предизвикува голем јаз помеѓу мене и останатите клањачи, секако дека на ниту еден не му е целта за тоа.


Одговор:

Почитуван брате во ислам, како одговор на твоето прашање ти го испрачаме одговорот на научникот шејх Абдулах-Азиз ибн Баз во кое е поставено идентично прашање.. Прашањето кое му е поставено гласи:

Да ли е дозволено да не се изговара гласно амин во намазот, и да не ги подигнувам рацете во намазот? Па одговорил:

Да, ако се наоѓаш во средина(општество)- меѓу луѓе кои што не ги подигнуваат рацете во намазот ниту пак гласно изговараат амин, во тој случај е приоритетно тоа да не се прави, како би се зближиле нивните срца и како би можел да ги повикаш во добро-хаир и како би имал прилика да ги подучи,и да ги насочува (упатува) и како би можел да ги поравиш нивните недостатоци.

Ако човекот го прави спротивното од она што се тие, тие тоа че го негуваат затоа што тие сметаат дека само тоа е вера, ќе сметаат дека во верата рацете се подигнуваат само како почетен тегбир, како што израснале и така тоа го научиле од научниците.

Исто така е и со гласно изговарање на амин. Познато е разединување меѓу научиците во погледот на тие прашања: некои кажале дека амин се изговара на глас, а некои кажале дека не се изговара на глас. Во некои хадиси се вели дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем го подигнувал совојот глас во прилика на изговарањето амин, додека во други хадиси дека изговарал со низок глас. Исправното мислење е дека е пофално амин да се изговара на глас.

Оној кој што тоа ќе го остави оставил само пофална работа, затоа муминот нема да го направи она што е пофално ако со тоа изговарање води во разделување меѓу муслиманите, меѓусебно разединување, интрига.

Па дури што повеќе мумини, исто така и даиите, треба да ја остават пофалната работа ако со нејзиното оставање прозлегува(се добива) поголема корист.

Во тој контекст е случката со Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алјхи ве селлем кога го оставил рушењето на каба и нејзино градење на темелите на Ибрахим, алејхи селам велејчи: “Дека курејшиите не ја прифатиле верата”- Поради тоа Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем ја оставил каба онаква каква што била и не ја променил поради општа корист.

[Фетва Бин Баз том 29/ стр. 274-275]

Обработка:
ahlu-sunnah.org


______________________________________________Подигнување на рацете во намаз и гласно изговарање амин? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот