Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 2 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 2 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Некој што не се согласува со шериатски пропис

Прашање:

Дали има исламски пропис за оној што вика, дека некои од шериатските закони не се современи и треба навистина да се обработаат – затоа што немаат согласност со напредијата во нашиов век. На пример, шериатскиот пропис за наследоство во фамилијата, каде што е забележано, дека машкото го следува дупло повеќе него женското.

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах субахана ве теала!

Аллаховите закони, кои што се во Неговата книга забележани и врз Неговиот пратеник изкажани и објаснети, се јасни – како наследството, дневниот намаз, зекаетот, постење итк. – во сето тоа постои консезус – никој не смее (шериатските прописи) да ги измени – Прописите се за умметот валидни, од времето на пејгамберот до судниот ден.

Во прописите, кои што се забележани за наследството, се забележани предносите на машките деца кон женските, возрасните деца, браќа и полубраќа на таткото. Аллах субаханаху ве теала јасно го кажува тоа во Неговата Книга. Според тоа е наша обавеза да се однесуваме врз забележаните прописи, со искрено верување и убедливост кон истите.

Секој кој што тврди, дека нешто, што нема место во шериатот е по добро или по современо за нас, е неверник (Кафир)! Тоа важи и за оној, кој што тврди, дека е дозволено да се зема нешто, што предизвикува спротивност кон шериатот. Причината е контрадикцијата кон Аллах субаханху ве теала, Неговиот пратеник и консесузот на исламскиот уммет.

Обсудата на таквиот човек му припаџа на Кадијата (шериатскиот судија)! Ако е човекот муслиман, мора тој (кадијата) да го повика во теуба. Ако се покае, се прима; ако не се покае, мора како неверник, и одпадник од исламот, да се убие – затоа што пејгамберот рече: „Кој што ја менува неговата религија, да се убие.„ [забележано од бухари, муслим, ебу давуд, ен-несаи, ат-тирмизи и ибн маџе]

Му се молиме на Аллах субаханаху ве теала за заштита - заштита од секој блуд и секоја фитна, како и од одпаднување на шериатските прописи - за сите муслимани.


Шејх Абдул-Азиз бин Баз
Извор: фатава ал-мар´ах - 3. Прашање

Проект: [You must be registered and logged in to see this link.]
Превод: Abu Muhammad Al-Amin


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот