Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Некој што не се согласува со шериатски пропис... EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 
Haqq (253)
Некој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_lcapНекој што не се согласува со шериатски пропис... Voting_barНекој што не се согласува со шериатски пропис... Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Некој што не се согласува со шериатски пропис

Прашање:

Дали има исламски пропис за оној што вика, дека некои од шериатските закони не се современи и треба навистина да се обработаат – затоа што немаат согласност со напредијата во нашиов век. На пример, шериатскиот пропис за наследоство во фамилијата, каде што е забележано, дека машкото го следува дупло повеќе него женското.

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах субахана ве теала!

Аллаховите закони, кои што се во Неговата книга забележани и врз Неговиот пратеник Некој што не се согласува со шериатски пропис... 132318 изкажани и објаснети, се јасни – како наследството, дневниот намаз, зекаетот, постење итк. – во сето тоа постои консезус – никој не смее (шериатските прописи) да ги измени – Прописите се за умметот валидни, од времето на пејгамберот Некој што не се согласува со шериатски пропис... 132318 до судниот ден.

Во прописите, кои што се забележани за наследството, се забележани предносите на машките деца кон женските, возрасните деца, браќа и полубраќа на таткото. Аллах субаханаху ве теала јасно го кажува тоа во Неговата Книга. Според тоа е наша обавеза да се однесуваме врз забележаните прописи, со искрено верување и убедливост кон истите.

Секој кој што тврди, дека нешто, што нема место во шериатот е по добро или по современо за нас, е неверник (Кафир)! Тоа важи и за оној, кој што тврди, дека е дозволено да се зема нешто, што предизвикува спротивност кон шериатот. Причината е контрадикцијата кон Аллах субаханху ве теала, Неговиот пратеник Некој што не се согласува со шериатски пропис... 132318 и консесузот на исламскиот уммет.

Обсудата на таквиот човек му припаџа на Кадијата (шериатскиот судија)! Ако е човекот муслиман, мора тој (кадијата) да го повика во теуба. Ако се покае, се прима; ако не се покае, мора како неверник, и одпадник од исламот, да се убие – затоа што пејгамберот Некој што не се согласува со шериатски пропис... 132318 рече: „Кој што ја менува неговата религија, да се убие.„ [забележано од бухари, муслим, ебу давуд, ен-несаи, ат-тирмизи и ибн маџе]

Му се молиме на Аллах субаханаху ве теала за заштита - заштита од секој блуд и секоја фитна, како и од одпаднување на шериатските прописи - за сите муслимани.


Шејх Абдул-Азиз бин Баз
Извор: фатава ал-мар´ах - 3. Прашање

Проект: [You must be registered and logged in to see this link.]
Превод: Abu Muhammad Al-Amin


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Некој што не се согласува со шериатски пропис... Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот