Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 
Haqq (253)
Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_lcapЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Voting_barЧовекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Се пренесува за еден човек, којшто побарал влез кај судијата на судиите по име Ибн Абу Давуд.

Човекот рече: „Кажете му дека Абу Џафар е на врата..“Кога Ибн Абу Давуд го слушна неговото име им рече „Пуштете го да влезе внатре!“ Човекот влезе, а Ибн Абу Давуд го поздрави и беше многу добар и милостив кон него - потоа му даде пет илјади и го испрати.

Присутните беа возбудени и му рекоа: „Ова го направи за еден обичен човек?’. Тој им го одговори следново:

Во минатото бев многу сиромашен, а тој ми беше добар пријател. Кога појдов кај него му реков дека сум навистина многу гладен. Тој стана и отиде - потоа се врати со загреано јадење, слатки и леб.„ Му реков: „Јади и ти со мене“. Тој ми одговори: „Не!“Јас му реков: „Се колнам во Аллах, нема да јадам, ако и ти не јадеш со мене!“ Кога почна да јаде, му се слеваше крв низ устата. Го прашав: „Што е тоа?“ Ми одговори: „Болест!“ Јас му реков: „Жити Аллах! Кажи ми!“ Тој одговори:

„Кога дојде кај мене, немав ништо да ти дадам - но на моите заби имав една лента од злато. Ја тргнав и ја продадов.

Ибн Абу Давуд ги праша присутните: „Зарем да не биде ваков човек награден?„

[Ибн ел џевзи, саид ал-Кхатир]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Човекот и Ибн Абу Давуд - субахана'Аллах Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот