Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Признај ја својата грешка, не биди охол EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 
Haqq (253)
Признај ја својата грешка, не биди охол Vote_lcapПризнај ја својата грешка, не биди охол Voting_barПризнај ја својата грешка, не биди охол Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Признај ја својата грешка, не биди охол

Многу проблеми поради кои непријателството трае по една година, две, па и цел живот, може да се реши многу едноставно, така што едната личност ќе и каже на другата: „ Згрешив, се извинувам.“
Си задоцнил на некој состанок, си кажал некоја неумешна шега, грд збор –побрзај да го изгасниш оганаот пред да се распали. “Ти с еизвинувам, ти си во право.“ Од ваков однос ќе ти останат само убави спомени. Убаво е кога човекот е скромен, но и кога другите ги упатува на тоа.

Еднаш, се раскарале Ебу Зерр и Билал радијаллаху анху, двајцата беа асхаби, но и тие биле луѓе, па Ебу Зерр се налутил и на Билал радијаллаху анху, му рекол: “Син на црнкиња!“ Билал се пожалил кај Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем, од Ебу Зерр, па Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем, го повикал и го прашал: “Дали му ја спомна мајка му?“ “Аллахов Пратенику, кога некој се кара со луѓето, притоа му се спомнуваат и мајка му и татко му“ “Ти си човек во кој има џахилиет.“ Ебу Зерр праша: “Без разлика на мојата старост?“ Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем, му одговори потврдно, а потоа му понуди начин на постапка со луѓето кои се на понизок општествен статус од него: “Тие навистина се ваши браќа, Аллах ви ги потчинил, па кој има таков, нека го нахрани, нека го облече и нека не го обврзува со нешто што ќе му биде тешко. Ако, пак, биде со нешто оптеретен, нека му се помогне .“ Што направил Ебу Зерр, радијаллаху анху, после тоа?! Отишол да го најде Билал, потоа му се извинил. Седна на земја пред него, се наведна, го спушти лицето на тлото и рече: “Билале изгази ме по лицето.“ (Муслим)

Вака асхабите биле подготвени да ги изгаснат искрите на непријателство пред да се претворат во оган. Ако веќе станат оган, настојувале да не се распламнува тој оган.


Извор: Уживај во ЖивототАвтор: Шејх д.р. Мухаммед Ал-Арифи

Ahlu-Sunnah.org


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Признај ја својата грешка, не биди охол Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот