Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
 Најпрво запознај се себеси EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 Најпрво запознај се себеси EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 Најпрво запознај се себеси EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 Најпрво запознај се себеси EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 Најпрво запознај се себеси EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 Најпрво запознај се себеси EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 Најпрво запознај се себеси EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 Најпрво запознај се себеси EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 Најпрво запознај се себеси EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 Најпрво запознај се себеси EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 Најпрво запознај се себеси EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 Најпрво запознај се себеси EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 Најпрво запознај се себеси EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 Најпрво запознај се себеси EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 Најпрво запознај се себеси EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 
Haqq (253)
 Најпрво запознај се себеси Vote_lcap Најпрво запознај се себеси Voting_bar Најпрво запознај се себеси Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Најпрво запознај се себеси Empty Најпрво запознај се себеси on Сре 24 Окт 2012, 11:54 pm

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
Робот нема да има корист од Аллаховите благодети, иманот и знаењето, се додека не ја запознае својата душа и самиот себе си, а потоа застане на границата која му е зацртана и нема да ја премине.Благодета ќе му користи тогаш кога нема да зборува:’’Ова е моје!Тоа јас го стекнав и заработев!’’,кога ќе биде цврсто уверен дека се е од Аллах Возвишениот,дека се е Негово и се доаѓаа со Негова дозвола.Аллах Семоќниот од самиот почеток дава се и ќе дава, без никаков повод или разлог,без заслуга на робот за благодет кој го обсипува.Кога робот, заради благодета која Аллах Возвишениот му ја дал, биде така понижен, мал, скромен не гледајќи во себе и својата душа никаква снага или добро, верувајќи дека е се од Аллах Возвишениот,во Негова власт и по Негова одредба,потоа како благодет робот го прави така понизен кон Аллах Возвишениот да тоа неможе да се опише,и секој пат кога ќе дојде нова благодет, понизноста на робот и неговата посветеност кон Аллах Возвишениот станува се поголема и поголема, љубовта и надежта према Аллах зголемува, а стравот од Него се зацрстува.


Таквата состојба е резултат на две сознанија, а тие се:

-Вистинско знаење на Господарот;Неговото совршенство,добронамерноста,племенитоста, доброчинството и милоста, потоа знаењето да секое добро е во Негови раце, и дека Тој со нив управува, па од тоа дава кому сака и му скратува кому сака.Заради тоа Нему му припаѓа секоја благодарност. а благодарноста со таквото знаење е најкомплетна и најголема благодарност;

-сознанието на својата душа и самото себе, тоа прифаќање и знаење кои робот не го отаваат да ја премине границата;приваќањето дека неговата душа не е совршаена спремна на насилство, без знаење дека во неа нема добро, не дава добро и не го предизвикува тоа.Таа всушност ништо не поседува,а исто така и особините кои ги носи во себе не се совршени, потполни,лоши и безначајни.А ништо не е така уништувачки и бледо како да не поседува ништо. Душатасо самото нејзино постоење не носи добро,не не предизвикува и се друго зависи од неа.

Па кога овие две спознанија постанат вистински неразделни особини на душата од робот,на особините кои се превртуваат низ неговиот јазик, тогаш душата, без двобој, знае да му се заблагодари на Аллах, дека е се по Негова одредба, дека секое добро е во Негова рака, само Него му припаѓа благодарноста,славата и захвалноста, а на душата му припаѓа грдотијата,маните и казната.

На кој му недостигаат овие две сознанија, неговите дела, зборови и состојба ќе бидат нееднакви и разнобојни.Таа ќе му донесе нестабилност и непостојаност во чекорот, и никако кон Правиот пат, кој води кон Аллах Возвишениот,нема да можи да управува.Робот ќе пронајде пат до својот Господар само од теоретско и практично поседување на овие две сознанија, а ќе залута и ќе се одалечи од Аллах Возвишениот ако ги нема.


Во поговорката:’’Кој ќе се спознае себе си, ке го спознае и својот Господар!’’ целта на оваа порака е за тие две споменати сознанија.Кој ја запознае својата душа и себе си особено ке дознае дека него му припаѓа само незнаењето, тежината кон неправда, мани, несовршеност,зависност, понижење, сиромаштво, немаштина и друго, додека на неговиот Господар му припаѓа се она што е спротивно на тоа.Така ќе застане таму каде што му е местото и нема да ја прејде својата улога.А од друга страна, донекаде ќе се заблагодари и ке го фали својот Господар онака како Му доликува.Така робот својата љубов,надеж,страв верување и посветеност ќе ги усмери само кон Аллах Семоќниот.Робот најповеќе ќе го сака Аллах,од Него ќе страхува и во Неговата милост ќе се надева најповеќе.А тоа навистина е стварност убедлива, робување и покорување на Аллах Возвишениот.

А од Аллах помош и подршка бараме!

Се пренесува дека некој мудар човек на својата врата од куќата напишал ваква порака:’’Со мојата мудрост ќе се окористи секој онај кој ќе се запознае себе си,па нема да ја премине границата за неговото одредување!Кој е таков нека влезе, а во спротивно нека се врати додека тоа не го постигне!’’


Izvor: “Riznica znanja” – Ibn Kajjim, rahimehullah

akos.ba


______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот