Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Последици и штети од Новотаријата EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Последици и штети од Новотаријата EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Последици и штети од Новотаријата EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Последици и штети од Новотаријата EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Последици и штети од Новотаријата EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Последици и штети од Новотаријата EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Последици и штети од Новотаријата EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Последици и штети од Новотаријата EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Последици и штети од Новотаријата EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Последици и штети од Новотаријата EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Последици и штети од Новотаријата EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Последици и штети од Новотаријата EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Последици и штети од Новотаријата EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Последици и штети од Новотаријата EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Последици и штети од Новотаријата EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 
Haqq (253)
Последици и штети од Новотаријата Vote_lcapПоследици и штети од Новотаријата Voting_barПоследици и штети од Новотаријата Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Последици и штети од Новотаријата Allah_wallpaper

Бисмиллах ал рахман ал рахим


Новотариите имаат опасни последици и лош крај и фатални штети, од нив се следниве:

1.Новотариите се глас на неверство. Од Ебу хурејре, радијАллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Нема да настапи Судниот ден се додека мојот Уммет не ги прифатат дела од поренешните генерации (народи) педа по педа, лакот по лакот, Му било речено: “О Аллахов Пратенику, како Персијците и Византијците? " Одговорил: “А кој дрг освен нив. (Бухари, ел итисам бил китаби вес суннех, 191/8,7319)

Од Ебу Сеид Ел-Хурдија се пренесув дека Веровесникот, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “

“ Ќе ги следите обичаите на народите пред вас, педа по педа, лакот по лакот, се дотаму, да, кога тие би влегле во гуштеровата дупка и вие би влегле по нив!” –‘Дали се тоа евреите и христијаните?’ – прашавме. “А кој друг?”,одговори Мухаммед, саллаллаху алхи ве селлем. (Бухари, Китабул ел итисам 191/8,7320 Муслим, Китабул ел илм, 2054/4,2669)

2.Говор за Аллах без знаење. Оној кој што че погледне во биографијата на новотариите че погледне дека тие луѓе се кои што најмногу лажат за Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем. Возвишениот Аллах предупредил за кажување (ширење) невистини за Него Возвишениот Аллах вели: А да зборуваше против нас зборови некакви, ние ќе го фатевме за десната рака , силно, а потоа ќе му ја пресечевме вената што куца и никој меѓу вас не ќе може да го спаси. (Ел-Хагг 44-47)

Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, не предупредил за лагата спрема него и кажал лоша закана, лоша казна за оној кој што го прави тоа. Тој (Мухаммед,саллаллаху алјхи ве селлем) рекол: Кој свесно за мене че кажува лага нека си припрема себеси место во оган. (Ел-Бухари, Китабул ел илм, 41/1 108 Муслим Ел-мугадимех 7/1,2)

3.Омраза на Новотариите(Бидадчиите) спрема Суннетот и неговите следбеници. Тоа е доказ за опасноста на новотаријата.

Имам Исмаил ибн Абдур-Рахман Ес-Сабуни, Аллах да му се смилува , рекол: “Знаците на следбениците на новотаријата се видливи и на нив препознатливи. Еден од највидливите докази и знакови кај нив, А тоа е жестоко непријателство спрема оние кои што носат преданија (Хадиси) од Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, и нивно потценување. (Адиету селеф ве асхабул хадис, Имам ес-Шабуни 299)

4.Отфрлување на новотарсното дело, бидејчи Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол:”Кој че воведе во оваа наша вера она што не од неа се отфрлува. (Бухари) А во преданието на муслим стои:” Кој че направи некое дело кое што не е во склад со она што сме ние, тоа му се отфрлува.

5.Лоши последици како резултат на новотарот, бидејчи шејтанот сака да го победи на човекот на една од поголемите препреки. Првата препрека е ширк на Возвишениот Аллах. Ако се спаси од ова препрека шејтанот бара од него да прави новотарија. Тоа потврдува дека новотариите се попасни од гревовите. (Медариџу саликин, Ибнул Кајјим, 222/1) Поради тоа Суфијан ес-Севри, Аллах да му се смилува, рекол: “ Новотаријата му е најпосакувана (драга) на Иблисот од непокорноста. За грев може да се покае, а од новотарија не може да се покае.” Ова е во повеќето случаи, а Аллах, Аззе ве џелле, упатува кого сака на Правиот пат.

6. Искривено свачање на новотаријата . Тој го гледа доброто лошо, а лошото добро. Суннет како новотарија, а новотаријата како Суннет. Од Хузејфе ибн Ел-Јемана се пренесува дека рекол: “Ќе се прошири новотаријата, па кога една од нив че биде оставена че се рече: “Оставен е Суннет. (Имам ибн Ведах, Ел Бида 162)

7.Непримање на сведочење и преданиа од новотарот. Научниците на хадисите, исламските правници и исламските метологичари се согласни дека од новотарот кој че стане неверник со својата новотарија преданијата не можат да се примаат. Оној кој не че стане неверник со својата новотарија, постојат разединувае во примањето на неговите преданија. Имам Ен-Невеви дал предност на мислењето дека преданијата од таков се прима доколку не повикува во својата новотарија, а не се прима доколку ги пропагира. (Серх Невеви Сахиху Муслим, 176/1)

8.Новотарите најмногу паѓаат во зло. Аллах, Аззе ве џелле, предупредил за казна. Возвишениот Аллах вели: “И чувајте се од сплетки кои ќе ги погодат само оние меѓу вас кои зулум направија. И знајте дека Аллах, навистина, е Силен Казнувач! (Ел-Енфал 25) Повикот на пратеникот меѓу вас не сметајте го како повик ваш кој го упатувате еднинадруги. Аллах, секако, ги знае оние меѓу вас кои бегаат кришум. Оние кои се спротиставуваат на наредбата Негова нека бидат внимателни: че ги снајде искушение или ќе ги снајде казна болна! (Ен-Нур 63) Да ли има попасно зло од спротиставување на Суннетот на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, и непокорување на неговата наредба. Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, брзал при правење на добри дела, пред да се случи искушение (зло), па во едно предание рекол: Побарзајте со делата пред дојде искушение (зло , казна) како деловите на темната ноќ. Човекот че се појави како верник, а че потемни како неверник, или че потемни како верник, а че се појавува како неверник. Че ја продаде својата вера за овосветски (Дуњалучки) корист. (Муслим, Китабу иман 110/1,118)

9. Новотарот прави дополнување на шеријатот, бидејчи со својата новотарија себеси ја поставил како законодавец и потполнување (дополнување) на верата. Аллах, Аззе ве џелле ја надополнив верата и го исполнил благодатот. Возвишениот Аллах вели: “Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен сум Исламот да ви биде вера. (Ел - Маида 3)

Возвишениот објаснал дека во Курани керим објаснал се, Возвишениот Аллах вели: “ И Денот во кој од секоја заедница Ние ќе оживиме по еден сведок меѓу нив кој ќе сведочи против нив! И ќе дадеме, исто така, ти да бидеш сведок против нив. И ти објавивме Книга како Објасување за се, И Патоказ, и Милост , и радосница за Послишните! ( Ен-Нахл 89)

10.На новотарот му се меша вистината и лагата. Знаењето е светлина, која Аллах кого сака од Своите робови. Новотарот е лишен од побожност (богобојазливост) нема да биде потпомогнат да дојде до вистината. Возвишениот Аллах вели: “ О верници, ако се плашите од Аллах ќе ве оспособи да просудувате што е добро а што е зло, и ќе ги занемери злите постапки ваши, и ќе ви прости. Аллах поседува добротија голема! (Ен-Енфал 29).

11. Новотарот ги носи своите гревови и гревовите на оние кои го следат (него). Од Ебу Хурејре, радијАллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Кој ќе повика кон патоказ - ќе има награда која ќе биде слична на наградата на оној кој го следи. Ништо не ќе им биде скратено од нивната награда. Оној кој повикува во беспаќе(Заблуда) - ќе има грев сличен на гревот на оној кој го следи. Ништо не ќе им биде скратено од гревот нивни.” (Муслим 2060/4 , 2674)

12.Новотаријата на извршителот води кон проклетсво. Во хадисот кој што го бележи Бухари и Муслим, кој што го пренесува Енес, радијАллаху анху, вели дека Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем им рекол на оние кои што воведуваат нови работи во Медина: “…. Кој во неа воведе нешто ново (новотарија) или бара засолниште кај новотарот, нека е на него Аллахово проклетсво, проклетсвото на нелеките и од сите луѓе. Аллах од нека нема да прими сигурно ниту доброволно дело.” (Ел-Бухари, Китабу итисам , 187/8,7306, Муслим ,Китабу хадз 994/1366)

Имам Еш-Шатаби вели:” Овој хадис во општиот контекст вклучува (опфача) секој водедена работа спротивна на шеријатот, а новотариите се најлоши воведени работи.” (Ел Итисам, Имам Еш-Шатаби 99/1)


13.Помеѓу новотарот и пиењето од изворот на Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, че биде поставена преграда на Судниот ден. Од Сехла ибн Саад, радијАллаху анху, се пренесува дека, Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: “ Јас сум вашиот предводник (водич) на Изборот (Хавд), Кој че му се доближи че се напие, а ако се напие никогаш повече нама да има жед. Луѓето ќе доаѓаат кај мене кои ги познавам и кои мене ме познаваат, а зато помеѓу мене и нив че се стави преграда” (Ел-Бухари, Китабу регаиг 264/7, Муслим, Китабу федали 1793/4,229)

Во друго предание стои: “ Тие се од мене, па че му биде кажано: Ти не знаеш после тебе што водедоле ново. Че рече (Мухаммед,саллаллаху алјхи ве селлем): Нека е далеку оној кој после мене променувал (Донесувал новотарии).’ (Ел-Бухари, Китабу регагид , 264/7 , 6583)

Од Шекик а тој од Абдуллах пренесува дека Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: ‘ Мој Господару, мои асхаби, мои асхаби. Па че се рече: “Ти не знаеш што оние воведоле после тебе ново.”’ (Ел-Бухари, Китабу регаиг, 262/7 , 6575. Муслим, Китабул федали, 1796/4, 2297)

Од Есме бинт Ебу Бекр, радијАллаху анхум, се пренесува дека Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: ‘Че бидам кај Изворот и че гледам кој од вас че ми се припбижи (дојде). Луѓето кај мене че бидат , доведени, па јас че речам: Господари, од мене од мојот Уммет: Па че биде речено: Да ли знаеш што работале после тебе ?’ Постојано че се врачаат со своите стари чекори. (Ел-Бухари, Китабу регаиг 266/7, 6593. Муслим, Китабу Федаил 1794/4,2293)

14. Новотарот се движи подалеку од Аллаховиот спомен, бидејчи нас Аллах, Аззе ве џелле, ни пропишал зикир и дови во Својата Книга, Јазикот на Неговиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем. Некои од нив се ограничени, како што се зикрите после намаз, наутро и навечер, зикр пред спиење и после будење. Некои од нив се неограничени. Односно. Не се прецизни со времето и просторот, Аллах , Аззе ве џелле, вели: О верници, спомнувајте Го Аллаха, со спомнување често! И славете Го и наутро и навечер! (ел-Асхаб 41-42) Новорите се оддалечуваат од овој зикр, или се преокупирани и маѓепсани се со своите новотарии или ги заменуваат прописите на зикр со новотарси зикр. Тие зикрии се независни со она што го пропишал Аллах и Неговиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, преку нив се одалечиле од Аллаховиот зикр (спомен). (Тенбиху ули ебсари ила кемал ел дин ма фи ел бида, Шејх ес-Сухејми, 189)

15. Новотарите ја сокриваат вистината и ја изгаснуваат пред своите следбеници. Аллах им се заканил на ваквите и на нив слични со проклетсво. Возвишениот Аллах вели: “ Оние кои ги кријат и јаснотиите и Падоказот кои ни се објавени по нивното објавување за луѓето, во Книгата. Ваквите и од Аллах и од проколнувачите ќе бидат проколнети. (Ел-Бекара 159)

16. Делото на новотарот го отфрла од Исламот. Кога че постапува според новориите кои што се неосновани таа е причината да се исмејаваат непријателите со верата ислам, а всушност Исламот е чист од овие новотарии. (Тенбиху ули ебсари, Ел Шејх Сеид ес-Сухејми, 195)

17.Новотарот го разединува Умметот. Со својата новотарија, тој и неговите следбеници, ги разединуваат на муслиманите. Поради (Новотариите) се појавуваат разни секти и групации. Аллах, Аззе ве Џелле, вели: Ти во ништо не си од оние кои ја разделија верата своја и кои се претворија во странки. Работата нивна се враќа кај Аллах а потоа Он ќе ги извести за она што го работеа. (Ел-Енам 159)

18.Дозволено е да се оговара (озборува) новотарот кој јавно ја изнесува(проширува) како Умметот (народот) од него би се предупредил. Без сомнение оној кој што јавно че ја обелодени својата новотарија е далеку е попасен од оној кој јавно ги открива гревовите свои. Оговарањето (озборувањето) е забрането по Куран и Суннет, но е дозволено со шеријатски цел од шест причини:

-Поради направената неправда, барање на помош за промена на злото, барање на фетви, предупредување на муслиманите од злото, јавно правење на гревови и новотарии, поради препознавање на одредена личност.

19. Новотарот ја следи својата страст и се инаети и му се спротиставува на шеријатот.

20.Новотарот за себе се ставил во позиција на имитација на законодавец, бидејчи Аллах ги поставил законите и не задолжил со шеријатските текстови да се придржуваат на неговиот Суннет.


Извор: tevhid.ucoz

Обработка: Ahlu-sunnah

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот